Bjelašnica i ZOI'84

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19131
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#701 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by mk ultra »

svi liftovi i žičare su funkcionalni 100%, da li se koriste to je druga priča...
bilo je priče o projektu navodnjavanja kolijevke i postavljanja topova na kolijevci ne znam dokle je to doslo
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#702 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by hidr4 »

mk ultra wrote: 14/12/2020 13:44 svi liftovi i žičare su funkcionalni 100%, da li se koriste to je druga priča...
bilo je priče o projektu navodnjavanja kolijevke i postavljanja topova na kolijevci ne znam dokle je to doslo
Zato i pitam, koji može postojati logičan razlog zašto se koristi samo 10% svih staza koje su dostupne i funkcionalne ?
Kolijevka je "pokrivena" topovima još prošle sezone, ove godine ih još nisu palili.

Najveći apsurd je definitivno četverosjed, koji se nije ni upalio već 3 godine. Pa ako ništa, bar na vrhu ima snijega da se osposobi taj dio staze.
Valjda im je i to mrsko, jer drugog objašnjenja nema.
User avatar
mk ultra
Posts: 19131
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#703 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by mk ultra »

hidr4 wrote: 14/12/2020 15:42
mk ultra wrote: 14/12/2020 13:44 svi liftovi i žičare su funkcionalni 100%, da li se koriste to je druga priča...
bilo je priče o projektu navodnjavanja kolijevke i postavljanja topova na kolijevci ne znam dokle je to doslo
Zato i pitam, koji može postojati logičan razlog zašto se koristi samo 10% svih staza koje su dostupne i funkcionalne ?
Kolijevka je "pokrivena" topovima još prošle sezone, ove godine ih još nisu palili.

Najveći apsurd je definitivno četverosjed, koji se nije ni upalio već 3 godine. Pa ako ništa, bar na vrhu ima snijega da se osposobi taj dio staze.
Valjda im je i to mrsko, jer drugog objašnjenja nema.
koliko se sjećam, to gore od međustanice do vrha su rekli da nije uređena staza i da nemaju dovoljno zahtjeva da to radi da bi osposobili = ne isplati se... ne znam fkt, opreme ima, to sam i prosle godine pisao, i 95% je u funkciji, ratraci, topovi, liftovi, žičare...
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#704 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by sabanss »

Ali se isplati naplatiti godišnju i nemati niti jednu uređenu stazu za te skijaše?
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#705 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by hidr4 »

mk ultra wrote: 14/12/2020 15:45
hidr4 wrote: 14/12/2020 15:42
mk ultra wrote: 14/12/2020 13:44 svi liftovi i žičare su funkcionalni 100%, da li se koriste to je druga priča...
bilo je priče o projektu navodnjavanja kolijevke i postavljanja topova na kolijevci ne znam dokle je to doslo
Zato i pitam, koji može postojati logičan razlog zašto se koristi samo 10% svih staza koje su dostupne i funkcionalne ?
Kolijevka je "pokrivena" topovima još prošle sezone, ove godine ih još nisu palili.

Najveći apsurd je definitivno četverosjed, koji se nije ni upalio već 3 godine. Pa ako ništa, bar na vrhu ima snijega da se osposobi taj dio staze.
Valjda im je i to mrsko, jer drugog objašnjenja nema.
koliko se sjećam, to gore od međustanice do vrha su rekli da nije uređena staza i da nemaju dovoljno zahtjeva da to radi da bi osposobili = ne isplati se... ne znam fkt, opreme ima, to sam i prosle godine pisao, i 95% je u funkciji, ratraci, topovi, liftovi, žičare...
Topova im fali. Nemaju topova dovoljno ni da pokriju olimpijski spust od međustanice, o drugim stazama da ne govorimo. Ali mi je glupo, kako ne razumiju, ako žele da zarade i da im se isplati, prvo moraju uložiti. Otvorite sve staze, osposobite ih, kakvu priliku sad propuštaju za vrijeme korone, dok Jahorina grabi naprijed radeći upravo to.
sabanss wrote: 14/12/2020 16:12 Ali se isplati naplatiti godišnju i nemati niti jednu uređenu stazu za te skijaše?
Kad imaju sigurne novce iz budžeta, sve što dodatno zarade pored toga je automatski plus. No, kao što rekoh, to može riješiti isključivo privatizacija, (P.S. Ne mislim na onu privatizaciju gdje stranačkom kolegi date firmu na upravljanje, a on je odvede u stečaj, to ste vi pogrešno naučili, ne ide to tako)
User avatar
addem
Posts: 2766
Joined: 13/02/2004 00:00

#706 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by addem »

Imaju topova dovoljno samo ih ne koriste. Ne trose dovoljno vode. Znaci sa trenutnom kolicinom topova moze se jako puno snijega napraviti ali je problem sto oni ne rade. Znaci sad bi trebao top da radi pa do 7 ujutro jer mu vremenski uvjeti dozvoljavaju minus je. Onda ratraci u 7 izadju i naprave staze. Ovdje ratraci staze spremaju u 18 navece umjesto rano ujutro.
Ali hoce ljudi kartu za manje od 400 maraka hoce i stazu, hoce i zoi bez korupcije a svi bi sutra potplatili nekoga. Dokle god upravlja drzava sa skijalistem to ce biti jad kakav je i sad.
User avatar
mk ultra
Posts: 19131
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#707 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by mk ultra »

ima topova, mobilni su, sve se to da napraviti
mislim 12 novih, i 6 starih...
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#708 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by hidr4 »

Topovi možda jesu mobilni, al' ZOI'84 sigurno nije. Previše je to napredan posao, da oni uspiju osposobiti umjetno skijanje i otvaranje sezone u Novembru, primjera radi.

Ja govorim o mnogo realističnijim problemima, koje su vrlo sposobni za uraditi i koje bi imale veliki značaj. Zaista ne razumijem u čemu je problem preći ratrakom bar dvije odvojene staze. Osposobiš dvosjed (staza br. 2 ako se ne varam), osposobiš stazu kotlove koja izlazi na kolijevku, i ljudima ponudiš dvije najljepše staze koje izgledaju kao da su sa različitih planina. I skijaše na obje staze vozi šestosjed, skijanje za 10.

Odgovorno tvrdim, da još na to dodaju i četverosjed, nitko se ne bi žalio za stanje na Bjelašnici (cijene, kamenje, usluga itd.)

Bitno da su oni otvorili novi Beneton, duplo skuplje cijene. Ma ja, što bi podigao cijenu karte za 5 KM pa pružio ljudima ugodno skijanje, bolje stavit pivu 6 KM i uživaš.
User avatar
mk ultra
Posts: 19131
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#709 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by mk ultra »

Pa otisao restoran pod zakup :mrgreen:

Vjeruj mi, gore dok sam radio za njih svasta sam vidio
I uprava ne moze nista dok su radnici na nivou ex yu serije Bolji zivot
Pola ih pjano, ovaj u svađi sa ovim drugim, treci kaze necu da pustim zicaru jer taj i taj on da mi naredi necu.

Ko god je dosao normalan i pokusao nesto normalno nije uspio, odustao je i otisao iz firme vrlo brzo...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#710 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by studiorum_tuzlaensis »

Da bi topovi radili, treba vode koju treba ispumpat u bazene. Nemaju tu vodu, nisu predvidjeli kaptaže kako treba. Gornju akumulaciju još nikad nisu napunili. Prošla sezona nije bilo snijega na Bjeli gotovo nikako do februara, pa ajd. I temperature su bile bljak.

Četverosjed je fula dok ne naprave kako treba i izoliraju ga od leda, vi ko da niste nikad bili zimi na ledom okovanoj međustanici ili čak kod meteo stanice. To je ko K2 u predmonsunko vrijeme. Kako pokrenuti ledom okovana sjedala?

Međustanica čitava je lokacija fula također. Zbog udara vjetra na vrhu šestosjeda moraju ga zatvarati cca trećinu sezone. Da ne govorim kad u 5 minuta zapuše iz gornjih slojeva atmosfere da se usereš na žičari.

Upale ponekad Kotlove i to je to. Kolijevka zjapi i zarasta polako.

Bjelašnica ima potencijala za razvoj alpskog skijanja i adrenalin turizma puno više nego dosta pitomija Jahorina. Ali zato proporcionalno zahtjeva dosta više rada i ulaganja.
united bosnae
Posts: 480
Joined: 23/07/2005 06:40
Location: Here&There

#711 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by united bosnae »

Jedino rjesenje jest privatizacija kompletnog skijaskog centra Bjelasnica i Igman.
Uslov tokom privatizacije da potencijalni ulagac mora biti iz zemlje sa tradicijom zimskih sportova (Italija, Austrija, Francuska....) i da ima iskustvo u vodjenju zimskih centara. Investitore tipa arapi, turci, rusi i slicne u startu odjebati. Neki ce reci da treba da budemo sretni da nam bilo ko dodje i da investira. Mislim da je onda bolje i postojece stanje nego da nam dodje neki bjelosvetski hohstapler/investitor koji ce nas zamajavati svojim nebulozama. Imamo dovoljno i svojih ublehasa.
Nama treba kvalitetan i dobro organizovan skijaski centar koji ce donositi profit prvenstveno ulagacu a oko kojeg ce se razvijati razlicite industrijske grane i tako stvarati dobrobit siroj zajednici.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#712 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by Porodice Foht »

addem wrote: 14/12/2020 21:06 Imaju topova dovoljno samo ih ne koriste. Ne trose dovoljno vode. Znaci sa trenutnom kolicinom topova moze se jako puno snijega napraviti ali je problem sto oni ne rade. Znaci sad bi trebao top da radi pa do 7 ujutro jer mu vremenski uvjeti dozvoljavaju minus je. Onda ratraci u 7 izadju i naprave staze. Ovdje ratraci staze spremaju u 18 navece umjesto rano ujutro.
Ali hoce ljudi kartu za manje od 400 maraka hoce i stazu, hoce i zoi bez korupcije a svi bi sutra potplatili nekoga. Dokle god upravlja drzava sa skijalistem to ce biti jad kakav je i sad.
Druze, ratraci svugdje u svjetskim ski centrima uredjuju stazu popodne a nikad ujutro, koliko znam!
Za ostalo se uglavnom slazem! Gore treba bas vjest menadzer samo da se iskoristi postojeci potencijali bez puno mozganja, a Jahorina je vec odmakla u ponudi, na zalost.
User avatar
addem
Posts: 2766
Joined: 13/02/2004 00:00

#713 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by addem »

Porodice Foht wrote: 15/12/2020 23:51
addem wrote: 14/12/2020 21:06 Imaju topova dovoljno samo ih ne koriste. Ne trose dovoljno vode. Znaci sa trenutnom kolicinom topova moze se jako puno snijega napraviti ali je problem sto oni ne rade. Znaci sad bi trebao top da radi pa do 7 ujutro jer mu vremenski uvjeti dozvoljavaju minus je. Onda ratraci u 7 izadju i naprave staze. Ovdje ratraci staze spremaju u 18 navece umjesto rano ujutro.
Ali hoce ljudi kartu za manje od 400 maraka hoce i stazu, hoce i zoi bez korupcije a svi bi sutra potplatili nekoga. Dokle god upravlja drzava sa skijalistem to ce biti jad kakav je i sad.
Druze, ratraci svugdje u svjetskim ski centrima uredjuju stazu popodne a nikad ujutro, koliko znam!
Za ostalo se uglavnom slazem! Gore treba bas vjest menadzer samo da se iskoristi postojeci potencijali bez puno mozganja, a Jahorina je vec odmakla u ponudi, na zalost.
Ne. Uvelikim centrima skijasnim staze se krenu praviti kasno u noc i zavrse u rano jutro. Jer tako budu svjeze za skijase ujutro. Ako ih uradis poslije zatvaranja one se preko noci zalede i ujutro su uzasno opasne sto se na bjelasnici redovno desava.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#714 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by hidr4 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 15/12/2020 21:40 Da bi topovi radili, treba vode koju treba ispumpat u bazene. Nemaju tu vodu, nisu predvidjeli kaptaže kako treba. Gornju akumulaciju još nikad nisu napunili. Prošla sezona nije bilo snijega na Bjeli gotovo nikako do februara, pa ajd. I temperature su bile bljak.

Četverosjed je fula dok ne naprave kako treba i izoliraju ga od leda, vi ko da niste nikad bili zimi na ledom okovanoj međustanici ili čak kod meteo stanice. To je ko K2 u predmonsunko vrijeme. Kako pokrenuti ledom okovana sjedala?

Međustanica čitava je lokacija fula također. Zbog udara vjetra na vrhu šestosjeda moraju ga zatvarati cca trećinu sezone. Da ne govorim kad u 5 minuta zapuše iz gornjih slojeva atmosfere da se usereš na žičari.

Upale ponekad Kotlove i to je to. Kolijevka zjapi i zarasta polako.

Bjelašnica ima potencijala za razvoj alpskog skijanja i adrenalin turizma puno više nego dosta pitomija Jahorina. Ali zato proporcionalno zahtjeva dosta više rada i ulaganja.
:thumbup:. Moja pitanja su upravo to. Jasno nam je svima da zbog vjetra i leda četverosjed ne može radit, ali nije baš istina da ne može nikako. Uostalom, zašto su ga uopšte instalirali ako su znali da ne može, što će im ?
Bukvalno, od kako postoji četverosjed, upalili su ga mozda 2 ili 3 puta, a njime se vozilo svega 15-ak osoba (ako i toliko).

Nije Bjelašnica visoka 6.000 metara, nego jedva 2.100, ako je led jedini razlog zašto čitava instalacija četverosjeda ne radi godinama, onda bi i Alpska skijališta radila samo ljeti. (Ako mogu na Alpama da rade žičare, onda sigurno mogu i na Bjelašnici, stvar je što ne znaju i neće da znaju)

Što se tiče međustanice, slažem se sa tobom da lokacija nije najbolja, mada tu ne bih bio previše oštar jer ne vidim nikakvu drugu opciju. Svo veliko rastinje (šuma) završava na izlazu bivšeg trosjeda (sadašnjeg BY izlaza), tako da sve više od toga svakako nema prirodnog zaklona od vjetra. Po meni je lokacija međustanice najbolja moguća. (Preglupo bi mi bilo da šestosjed vozi do iste lokacije kao bivši trosjed..)
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#715 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by sabanss »

addem wrote: 16/12/2020 08:16
Porodice Foht wrote: 15/12/2020 23:51 Druze, ratraci svugdje u svjetskim ski centrima uredjuju stazu popodne a nikad ujutro, koliko znam!
Za ostalo se uglavnom slazem! Gore treba bas vjest menadzer samo da se iskoristi postojeci potencijali bez puno mozganja, a Jahorina je vec odmakla u ponudi, na zalost.
Ne. Uvelikim centrima skijasnim staze se krenu praviti kasno u noc i zavrse u rano jutro. Jer tako budu svjeze za skijase ujutro. Ako ih uradis poslije zatvaranja one se preko noci zalede i ujutro su uzasno opasne sto se na bjelasnici redovno desava.
U kojim velikim centrima tačno? Skijao sam u poprilično velikim centrima i svugdje ratrak uređuje stazu čim zadnji skijaš sigurno napusti staze što je 17:15 - 17:30. Ujutro samo ako je padalo puno snijega tokom noći
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#716 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by Porodice Foht »

addem wrote: 16/12/2020 08:16
Porodice Foht wrote: 15/12/2020 23:51
addem wrote: 14/12/2020 21:06 Imaju topova dovoljno samo ih ne koriste. Ne trose dovoljno vode. Znaci sa trenutnom kolicinom topova moze se jako puno snijega napraviti ali je problem sto oni ne rade. Znaci sad bi trebao top da radi pa do 7 ujutro jer mu vremenski uvjeti dozvoljavaju minus je. Onda ratraci u 7 izadju i naprave staze. Ovdje ratraci staze spremaju u 18 navece umjesto rano ujutro.
Ali hoce ljudi kartu za manje od 400 maraka hoce i stazu, hoce i zoi bez korupcije a svi bi sutra potplatili nekoga. Dokle god upravlja drzava sa skijalistem to ce biti jad kakav je i sad.
Druze, ratraci svugdje u svjetskim ski centrima uredjuju stazu popodne a nikad ujutro, koliko znam!
Za ostalo se uglavnom slazem! Gore treba bas vjest menadzer samo da se iskoristi postojeci potencijali bez puno mozganja, a Jahorina je vec odmakla u ponudi, na zalost.
Ne. Uvelikim centrima skijasnim staze se krenu praviti kasno u noc i zavrse u rano jutro. Jer tako budu svjeze za skijase ujutro. Ako ih uradis poslije zatvaranja one se preko noci zalede i ujutro su uzasno opasne sto se na bjelasnici redovno desava.
U Austriji nije tako a tamo sam bio. Rade to popodne samo. Bunio se sto zbog obilnih padavina nekad nece i ujutro, ali nema sanse da to rade dva puta, kazu. E sad gdje si ti vidio da rade i rano ujutro, ne znam.
User avatar
addem
Posts: 2766
Joined: 13/02/2004 00:00

#717 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by addem »

sabanss wrote: 17/12/2020 13:00
addem wrote: 16/12/2020 08:16
Porodice Foht wrote: 15/12/2020 23:51 Druze, ratraci svugdje u svjetskim ski centrima uredjuju stazu popodne a nikad ujutro, koliko znam!
Za ostalo se uglavnom slazem! Gore treba bas vjest menadzer samo da se iskoristi postojeci potencijali bez puno mozganja, a Jahorina je vec odmakla u ponudi, na zalost.
Ne. Uvelikim centrima skijasnim staze se krenu praviti kasno u noc i zavrse u rano jutro. Jer tako budu svjeze za skijase ujutro. Ako ih uradis poslije zatvaranja one se preko noci zalede i ujutro su uzasno opasne sto se na bjelasnici redovno desava.
U kojim velikim centrima tačno? Skijao sam u poprilično velikim centrima i svugdje ratrak uređuje stazu čim zadnji skijaš sigurno napusti staze što je 17:15 - 17:30. Ujutro samo ako je padalo puno snijega tokom noći
https://www.youtube.com/watch?v=QmgBLWl5ht8
https://www.youtube.com/watch?v=No9e9v2JEK0
https://www.youtube.com/watch?v=5b2G9lJ7Ucs

Alta Badia, Kronplatz, Zermat rade citavu noc maltene do svitanja. Kada izadjes ujutro na pistu nema sanse da je ledena nego naprosto savrsena iako temperature na vrhovima znaju biti od minus 10 do minus 15. Kad bi je uradili navece do 8 ili 9 do zore bi sve zaledilo (sto se redovno dogadja na Bjeli) pa onda ne sijas nego se klizas. Svako ko izadje na bjelu kad je hladno ujutro zna to jako dobro. Ali tesko je to nasima da shvate jer jednostavno ne znaju kako se upravlja ski centrom. Inace topovi rade i kontrolisu se citavu noc jer to je idealno vrijeme za njih. Kad vidim da rade u 3 sata nocu topovi na bjelasnici mozda nesto i bude od nas. Ski centar koji nocu spava je taraba centar!!!
Inace najbolje mi je kada kazu na grupama staza je odlicna malo je u donjem dijelu progledala al moze se obici. Volio bih da ljudi shvate da staza koja progleda je jednostavno losa staza. A pogotovo kada ski centar ima malo staza ili 10km. Kako bi nasa pamet upravljala sa 120km staza? :lol: :lol: :lol:
User avatar
Warashii
Posts: 4257
Joined: 13/09/2011 12:55

#718 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by Warashii »

Pa mislim da to uveliko ovisi i o dužini staza. Ukoliko ima mnogo za uraditi ne mogu ujutru da rade nego startaju odma. Naravno da to ovisi i o broju ratraka kojim raspolažu kao i o noćnom skijanju, ukoliko ga Ima.
Vjerujem da vise faktora utiče na sve to počevši od prognoze za tu noć i slično. Lično više volim kada su staze tek zategnute nego ako je tu uradjeno nekad u noci. Neki imaju običaj i dva puta izaći na stazu, uvečer i ujutro ako nema mnogo staza a neki čak i u po frke da zategnu neke dijelove staze, nije bezbjedno ali se dešavalo.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#719 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by amidzazeher »

https://www.klix.ba/sport/skijanje/sedm ... /201219095

Kako je ovaj kamikaza mogao uopste da naleti na djecaka koji ima trening?
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#720 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by numizmatic »

Lijepo. Nema posebne staze za trening
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#721 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by amidzazeher »

numizmatic wrote: 20/12/2020 09:37 Lijepo. Nema posebne staze za trening
I onda je kamikaza kriv jer je trenerima/organizatorima/klubu bilo mrsko zatvoriti jedan dio staze. Sve je nesto na ho-ruk u PM!!
Ne branim kamikazu takvih ce uvijek biti dok se ne zaposle ”redari” koji ce im oduzimati kartice za ovakve stvari, pogotovo na kolijevci gdje su uvijek djeca u vecini.
Dzematlija
Posts: 553
Joined: 29/04/2015 12:06

#722 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by Dzematlija »

addem wrote: 17/12/2020 17:28
sabanss wrote: 17/12/2020 13:00
addem wrote: 16/12/2020 08:16

Ne. Uvelikim centrima skijasnim staze se krenu praviti kasno u noc i zavrse u rano jutro. Jer tako budu svjeze za skijase ujutro. Ako ih uradis poslije zatvaranja one se preko noci zalede i ujutro su uzasno opasne sto se na bjelasnici redovno desava.
U kojim velikim centrima tačno? Skijao sam u poprilično velikim centrima i svugdje ratrak uređuje stazu čim zadnji skijaš sigurno napusti staze što je 17:15 - 17:30. Ujutro samo ako je padalo puno snijega tokom noći
https://www.youtube.com/watch?v=QmgBLWl5ht8
https://www.youtube.com/watch?v=No9e9v2JEK0
https://www.youtube.com/watch?v=5b2G9lJ7Ucs

Alta Badia, Kronplatz, Zermat rade citavu noc maltene do svitanja. Kada izadjes ujutro na pistu nema sanse da je ledena nego naprosto savrsena iako temperature na vrhovima znaju biti od minus 10 do minus 15. Kad bi je uradili navece do 8 ili 9 do zore bi sve zaledilo (sto se redovno dogadja na Bjeli) pa onda ne sijas nego se klizas. Svako ko izadje na bjelu kad je hladno ujutro zna to jako dobro. Ali tesko je to nasima da shvate jer jednostavno ne znaju kako se upravlja ski centrom. Inace topovi rade i kontrolisu se citavu noc jer to je idealno vrijeme za njih. Kad vidim da rade u 3 sata nocu topovi na bjelasnici mozda nesto i bude od nas. Ski centar koji nocu spava je taraba centar!!!
Inace najbolje mi je kada kazu na grupama staza je odlicna malo je u donjem dijelu progledala al moze se obici. Volio bih da ljudi shvate da staza koja progleda je jednostavno losa staza. A pogotovo kada ski centar ima malo staza ili 10km. Kako bi nasa pamet upravljala sa 120km staza? :lol: :lol: :lol:
:thumbup:
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#723 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by sabanss »

Kakve veze ima posebna staza za trening? Zna se čija je odgovornost ako udariš čovjeka sa leđa na skijaškoj stazi - analogija sa autom važi i ovdje. Ovo što se desilo moglo se desiti bilo kome, slučajno je dijete takmičar.

Također i odgovornost, ZOI treba uzeti kartu odnosno zabraniti skijanje nekome ko je nemarom prouzrokovao tragediju, ali MUP treba odraditi ostalo.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#724 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by amidzazeher »

sabanss wrote: 21/12/2020 12:30 Kakve veze ima posebna staza za trening? Zna se čija je odgovornost ako udariš čovjeka sa leđa na skijaškoj stazi - analogija sa autom važi i ovdje. Ovo što se desilo moglo se desiti bilo kome, slučajno je dijete takmičar.

Također i odgovornost, ZOI treba uzeti kartu odnosno zabraniti skijanje nekome ko je nemarom prouzrokovao tragediju, ali MUP treba odraditi ostalo.
Pa je li slucajno takmicar ili je bio na treningu u prisustvu trenera?
Brate mili trebalo bi da se zna ako je trening u pitanju onda tu drugi skijasi ne treba da imaju pristupa uopste i taj dio se mora oznaciti.
Nije isto ako auto uleti na fudbalski teren, udari igraca i ako isti taj igrac ode po loptu preko zice i tu ga udari auto.

Za ovo drugo se slazem u potpunosti.
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#725 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by sabanss »

Ne znam detalje, ali ne mijenja stvar. I taj što ode po loptu preko ograde ako ga udari auto koje vozi 120 km/h u naselju nije kriv. Da je auto vozilo 40 km/h pa da kažeš da se desi i da je istrčao gdje nije trebao. Ali u tom slučaju ne bi bilo unutrašnjih krvarenja niti otvorenih lomova. Ja da pokupim dijete vozeći 80 na sat ne bih tražio opravdanje već bih sam sebe ranio.

Nažalost i ako ozdravi posljedice po psihičko zdravlje tog djeteta će postojati.
Post Reply