Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
PlayItCoolowski

#1 Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by PlayItCoolowski » 08/08/2017 10:49

imam osnove da tražim privremeni boravak u BiH (koji se izdaje na godinu dana), ali ne znam koliko traje ta procedura i koliko su strogi kad se aplicira za isti (na spisku je npr. "i drugi opravdani razlozi").

E sad, znamo dobro da je u Bosni toliko ljudi koji se uopšte ne prijavljuju da ispada da oni koji se prijavljuju, jednostavno gube vrijeme. Interesuje me, da li se promijenila situacija i da li se vodi računa o zakonu da stranac (kad kažem stranac, mislim na stanovnike zemlje regije (CG,SR,HR)) može boraviti samo 90 dana u 6 mjeseci?

Hvala

muminovic

#2 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by muminovic » 08/08/2017 11:57

ma plati samo boravisnu taksu po danu i to je to....

lajkujMe

#3 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by lajkujMe » 08/08/2017 19:15

PlayItCoolowski wrote:imam osnove da tražim privremeni boravak u BiH (koji se izdaje na godinu dana), ali ne znam koliko traje ta procedura i koliko su strogi kad se aplicira za isti (na spisku je npr. "i drugi opravdani razlozi").

E sad, znamo dobro da je u Bosni toliko ljudi koji se uopšte ne prijavljuju da ispada da oni koji se prijavljuju, jednostavno gube vrijeme. Interesuje me, da li se promijenila situacija i da li se vodi računa o zakonu da stranac (kad kažem stranac, mislim na stanovnike zemlje regije (CG,SR,HR)) može boraviti samo 90 dana u 6 mjeseci?

Hvala

Vidi nemam iskustva s tim ali moras o ovome razmisliti, ako se ne prijavis i tako to, ostanes godinu dana pa hop na granicu i nabesas na nekog zajebanog granicara i on vidi u pasosu ili sistemu da si usao tog i tog a izasao tog i tog.
Prekrsio si zakon granicar odgovoran i privede te, i dobijes zabranu ulaska u zemlju, i jos te pitaju ta i sve radio dok si bio tu.

Ajatolah_

#4 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by Ajatolah_ » 08/08/2017 19:28

Meni recimo hrvatski i srpski graničari redovno traže i potvrdu za prijavu boravka dužeg od dva dana, sa našima naravno nemam iskustva po tom pitanju, ali ne znam što bi se bezveze igrao...

JThomas

#5 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by JThomas » 08/08/2017 19:32

ako ne moraš, nemoj se igrati nego izvadi papire, ili poštuj limit bezviznog boravka. ovdje se stalno lome kola za nekoga na nekome drugom.

zlo zlo

#6 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by zlo zlo » 08/08/2017 19:38

pa teško je zapravo dokazat da nisi izlazio iz zemlje u to doba jer na većini granica samo ti mahne da prođeš, ja kada sam rješavala privremeni boravak(sad imam stalni) morali smo baš tražit da udari pečat, i graničar bio tražio gdje mu je :mrgreen: Uglavnom kada skupiš sve papire za prijavu boravka, prvi put je najteže jer ne znaš u biti gdje, što i kako, ideš na granicu jer treba žig biti ne stariji od 24 ili 48 sati( ne pamtim točno) od prve prijave boravka. Mi došli blizu granice, parkirali i odšetali po žig za mene. :lol:

Ali kad jednom kreneš u prijave, ne smiješ kasniti, i svake godine predat na vrijeme moraš.

PlayItCoolowski

#7 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by PlayItCoolowski » 08/08/2017 19:41

zlo zlo wrote:pa teško je zapravo dokazat da nisi izlazio iz zemlje u to doba jer na većini granica samo ti mahne da prođeš, ja kada sam rješavala privremeni boravak(sad imam stalni) morali smo baš tražit da udari pečat, i graničar bio tražio gdje mu je :mrgreen: Uglavnom kada skupiš sve papire za prijavu boravka, prvi put je najteže jer ne znaš u biti gdje, što i kako, ideš na granicu jer treba žig biti ne stariji od 24 ili 48 sati( ne pamtim točno) od prve prijave boravka. Mi došli blizu granice, parkirali i odšetali po žig za mene. :lol:

Ali kad jednom kreneš u prijave, ne smiješ kasniti, i svake godine predat na vrijeme moraš.
U prevodu, tesko da bih imao ikakvih posljedica i da se ne prijavim. Koliko sam primijetio, prosli put im je vaznije bilo da imam zeleni karton nego pasos... :D
Ajatolah_ wrote:Meni recimo hrvatski i srpski graničari redovno traže i potvrdu za prijavu boravka dužeg od dva dana, sa našima naravno nemam iskustva po tom pitanju, ali ne znam što bi se bezveze igrao...
lajkujMe wrote: Vidi nemam iskustva s tim ali moras o ovome razmisliti, ako se ne prijavis i tako to, ostanes godinu dana pa hop na granicu i nabesas na nekog zajebanog granicara i on vidi u pasosu ili sistemu da si usao tog i tog a izasao tog i tog.
Prekrsio si zakon granicar odgovoran i privede te, i dobijes zabranu ulaska u zemlju, i jos te pitaju ta i sve radio dok si bio tu.
mjesecno bih izlazio na par dana zbog nekih drugih obaveza... Ne bih preskocio limit, ali ovaj limit od 90 dana u 6 mjeseci ne mogu ispostovati. Prije sam pricao sam jos par ljudi. Kazu, nikada im nisu pravili probleme a borave godinama neprijavljeni u BiH. Raspitacu se jos malo. Mada, vjerovatno bih mirniji bio da sredim boravak, ali hajd...

underground

#8 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by underground » 09/08/2017 00:54

PlayItCoolowski wrote:imam osnove da tražim privremeni boravak u BiH (koji se izdaje na godinu dana), ali ne znam koliko traje ta procedura i koliko su strogi kad se aplicira za isti (na spisku je npr. "i drugi opravdani razlozi").

Hvala
Koja je drzava u pitanju? Planiras li da ostajes da zivis u BiH?

Uvijek je bolje mirna glava i imati legalan boravak nego misliti o tome stalno.

Procedura je prilicno velika za boravke od godinu dana, daju ti listu od 17 ili 18 papira koje moras donijeti + uplate. Mislim da je taksa za boravak 100 ili 150 KM plus moras ljekarsko vaditi i osiguranje, sto je otprilike 100-150 KM (zavisi gdje vadis osiguranje i koliko imas godina).

Kada predas za boravak, procedura traje i po nekoliko mjeseci da bi dobio stiker u pasosu, tj prvo dobijes rijesenje gdje ti se boravak odobrava, pa ti onda naknadno stiker stave u pasos.

Uglavnom ti treba puno puno strpljenja i zivaca jer ces se nagledati gadnih i neljubaznih faca u odjelu za strance...ako te zanima jos nesto detaljnije, slobodno pitaj.

PlayItCoolowski

#9 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by PlayItCoolowski » 09/08/2017 08:28

underground wrote:

Hvala
Koja je drzava u pitanju? Planiras li da ostajes da zivis u BiH?

Uvijek je bolje mirna glava i imati legalan boravak nego misliti o tome stalno.

Procedura je prilicno velika za boravke od godinu dana, daju ti listu od 17 ili 18 papira koje moras donijeti + uplate. Mislim da je taksa za boravak 100 ili 150 KM plus moras ljekarsko vaditi i osiguranje, sto je otprilike 100-150 KM (zavisi gdje vadis osiguranje i koliko imas godina).

Kada predas za boravak, procedura traje i po nekoliko mjeseci da bi dobio stiker u pasosu, tj prvo dobijes rijesenje gdje ti se boravak odobrava, pa ti onda naknadno stiker stave u pasos.

Uglavnom ti treba puno puno strpljenja i zivaca jer ces se nagledati gadnih i neljubaznih faca u odjelu za strance...ako te zanima jos nesto detaljnije, slobodno pitaj.
Hvala ti. Pisem ti pp.

stubrijez

#10 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by stubrijez » 09/08/2017 12:11

JThomas wrote:ako ne moraš, nemoj se igrati nego izvadi papire, ili poštuj limit bezviznog boravka. ovdje se stalno lome kola za nekoga na nekome drugom.
To... plus se uvijek slome kola na na nekome sa foruma :)

Dope_Man

#11 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by Dope_Man » 09/08/2017 13:08

Ne znam kakva je procedura za ''domace'' iz Srbije ili HR, ali prijateljica iz Italije je bila ovdje na volontiranju i nakon isteka roka (nesto je ova fondacija zeznula pa je nisu ispravno prijavili) je dobila odluku da mora napustiti zemlju, i jos zabranu ulaska na godinu dana. Kasnije je uspjela srediti da ukinu zabranu ulaska, ali je bilo pravo peglanja. Tako da, najbolje sve to rijesiti u startu da ne boli glava kasnije.

I naravno, dobro se ispeglala u odjelu za strance gdje joj ''englezi'' nisu znali ni objasniti sta treba jer su se umorili valjda od ucenja bosanskosrpskohrvatskocrnogorskog da im se nije dalo jos uciti engleski.

melb26sa

#12 Re: Boravak stranaca u BiH - prijava ili ne

Post by melb26sa » 10/08/2017 16:08

Zavrsi papire. Jedna novozelandska porodica je imala velikih problema jer nisu odradili dozvolu na vrijeme (ostali duze od 90 dana). Ovo je bilo nekad 2003-ce?

Post Reply