Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26843
Joined: 16/07/2010 13:49

#101 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by medvjed23 »

ja bih se pridružio upozorenjima vezanim za licemjerstvo.. kad tek izađeš iz samoće i počneš upoznavati ljude svi će ti se činiti kao divni i krasni.. međutim, sigurno je da će dio njih - manji ili veći, zavisi od toga u kakvo društvo upadneš - glumiti dobronamjernost.. kako prepoznati takve? odgovor je: teško :D u tom smislu, rekao bih da je najbolja vodilja sljedeća: ako neko pred tobom priča loše o drugima, koji mu nisu ništa skrivili, onda će sigurno pred drugima pričati loše o tebi.. ko pomisli da je izuzet iz takvih hinjavih priča, zajebaće se, gadno..
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#102 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Officer Crabtree »

ako hoćeš da budeš okružen sa puno ljudi najbolji ti je recept da radiš ono što oni žele i pričaš ono što oni žele čuti... eh sad dal to tebi odgovara, to je druga stvar :D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#103 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by dezurni_ucenik »

Officer Crabtree wrote:ako hoćeš da budeš okružen sa puno ljudi najbolji ti je recept da radiš ono što oni žele i pričaš ono što oni žele čuti... eh sad dal to tebi odgovara, to je druga stvar :D

pa drustvo danas i funkcionise na taj nacin. Tu je nepisana lista drustvenih pravila kojih se svako mora pridrzavati, naravno ako zelis da budes dio kompanije. I takvo danasnje drustvo je skrojeno po mjeri ekstraverta. monkey see monkey do.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#104 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by lmo »

JThomas wrote:kad se izsocijaliziraš shvatićeš opet da ti je najbolje samom, ali ne iz depresije nego iz iskustva :lol:

da si u ranoj mladosti bio iznimno socijalan i ekstrovertiran, već bi u srednjim dvadesetim dospio u tu fazu :lol: lagodnije je, manje se sekiraš.
Image
Mutivoda
Posts: 12506
Joined: 03/10/2013 13:09

#105 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Mutivoda »

Nije toliko strasno, koliko se prica.
User avatar
mv960
Posts: 433
Joined: 27/04/2013 06:23

#106 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by mv960 »

Tema je za 10.

Za pohvalu je to što si imala snage i hrabrosti da to podijeliš s nama ovdje na forumu i naravno jako je bitno da pričaš, da to što osjećaš podijeliš s drugim. Možda je to za naše društvo još tabu gdje se svi prave frajeri, da nemaju problema, sve bogataši..

Ovo ti sve govorim iz nekog svog skromnog iskustva. Imao sam i imam sličnih problema jer sam rođen negdje vani i došao u konzervativno YU društvo.

Helem prvo pravo razoćarenje se desilo kada je zapucalo i pala prva granata.. tada su maske popadale i oni plastični osmjesi nestali.. Tada sam počeo promatrati sve oko sebe iz nekog drugog ugla.. kada vidim osobu pitam se gdje je njegova granica nakon koje puca i više nije to ta osoba. Nekad mi bude krivo što sam takav a nekad to shvatam kao dar.

Meni je nekako bilo logićno da zadnji komad hljeba dijelim sa onim pored sebe pa makar nam to bilo posljednje. Sad se malo kajem i žalim što sam toliki naivčina a možda i nisam.

Neka ti je na umu par stvari...

Prvo: Neki pametni je rekao da je lud onaj koji misli da može imati više od jednog ili dva prava prijatelja.

Drugo: Ljudi su društvena bića. Ne možeš opstati sam, u nama je urođeno druženje, sastajanje s drugima, različitim itd.

Eh sad, treba to sve nekako poslagati u glavi i mojoj i tvojoj i nači neku sredinu.

Da ne duljim, sve zavisi ko si i šta si.. možda je za tebe kafana a možda džamija.

Jedan profa je davno rekao ako hoćeš da upoznaš ljude kakvi su onda čitaj Kur'an. To mi se često mota po glavi.

A tamo ćeš nači da je masu dobrih ljudi svijet izrugivao i proganjao... u Džamiji ćeš nači fine raje.. ne zato što su sami po sebi fini nego zato što taj islamski odgoj i kodeks ponašanja nalaže da prema svima budeš prijatan, nasmijan, da ga saslušaš.. a Boga mi dosta je pacijenata tamo koji su prošli štošta u životu i probali razne puteve a onda našli mir tu i u takvom ambijentu.

Podržavam ideju da se počneš baviti nekim sportom. Zavisi jesi li pri kešu ili ne.. priušti sebi neki bajk, izađi prošetaj... ako si pri kešu onda može i neki klub (nemoj da ti keš bude prepreka bitno je da izađeš među narod).
Počni se baviti bilo čim, heklaj, pleti, vezi, kroz to češ upoznati raju, finu raju. Ima dobre raje samo moraš izači vani.

Dakle preporučujem ti sport i klubove i društva ali teretane bih bar za početak zaobilazio zbog onih s kockastim glavama.

Dojo ima svoje kodekse i svoja pravila ponašanja... bušido u gradu kod švabe ili.... da ih sad ne reklamiram... svugdje ima krkana i svugdje ima i dobre fine raje...

Nemoj previše da razmišljaš o tom svom problemu i ne uzimaj ga za problem već to shvati samo kao fazu sazrijevanja. Poštuj sebe i uvažavaj samu sebe. Postavi neke sebi kriterije i standarde i po njima ćeš odrediti ko ti prija za prijatelja a ko ne ulazi u taj tvoj krug. Nemoj da ti je to cilj (kao što je neko već ranije rekao) pusti neka se sve spontano odvija.

Imaj na umu da su gradovi (ako se tako Sarajevo može nazvati) zagađeni, raje je došlo od svakud i s određenim ciljevima tako da je se teško tu snači.

Mlada si, život je pred tobom. Ne zamaraj se nekim glupostima. Drzni se i bori, ako se sama ne izboriš i ne pomogneš sama sebi niko ti ne može pomoći. Pozitive što više, izbacuj iz glave negativu.

Ako ti nešto znači evo ja ću ti biti drug. Kad ti god nešto zatreba možeš se slobodno javiti i kontačemo nešto.. Nemoj se libiti bilo šta da pitaš...

Problem je ako ne razgovaraš ili ako zapravo i ne znaš da imaš problem niti ga znaš prepoznati... huh, to je gore.
Ovako bar znaš gdje da kopaš.

Sretno..

:thumbup:
apolon_007
Posts: 15
Joined: 07/05/2017 15:10

#107 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by apolon_007 »

Ma ako ništa, sastaćemo se, i promuhabetiti, pa eto prilike za družbom. Rastjeraćemo vjetrove samoće što huče nad nama 8)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#108 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Jara »

Planinari s planinarskim društvima.
Upiši kurs stranog jezika, slikarstva , bilo čega...
Putuj s turističkom agencijom, garant ćeš se sbližiti s nekim.
Haj' pa javi šta je bilo! :)
Novine
Posts: 35
Joined: 21/01/2018 21:12

#109 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Novine »

Officer Crabtree wrote:ako hoćeš da budeš okružen sa puno ljudi najbolji ti je recept da radiš ono što oni žele i pričaš ono što oni žele čuti... eh sad dal to tebi odgovara, to je druga stvar :D
To definitivno nije rješenje.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#110 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by commendatore »

imam jednu igricu imam raje iz venecuele amerike evrope nema odakle nije bilo jebi ga nije tako crno..... a nije da sam nesto socijalan.... :lol:
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#111 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Pryda »

nn1412 wrote:Zanima me sljedeća stvar: Kako neko u dvadesetim, ko je prošao kroz trogodišnju fazu depresije i anksioznosti (a ko je inače povučen, nesiguran i stidljiv) i sada počinje da se ''izvlači'' iz toga, da počne da se socijalizira, stiče prijatelje i slično? (a ko je isto tako shvatio da ipak ne može sam bez igdje ikoga) :? :run: Ovo bi najbolje trebalo da razumiju osobe koje pate od socijalne anksioznosti :-)
Najbolje ti je poceti trenirati neki sport tako se uvijek upozna super raja :thumbup:

Moja preporuka mma ili kickbox, dokazano podize samopouzdanje sto ti u izlasku iz depresije itekako treba.

Sretno i podrska!
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#112 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by triconja »

commendatore wrote:imam jednu igricu imam raje iz venecuele amerike evrope nema odakle nije bilo jebi ga nije tako crno..... a nije da sam nesto socijalan.... :lol:
Ako nisi upozno nekog iz bangladesa i vijetnama batali to :lol: :lol: :lol:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#113 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by commendatore »

triconja wrote:
commendatore wrote:imam jednu igricu imam raje iz venecuele amerike evrope nema odakle nije bilo jebi ga nije tako crno..... a nije da sam nesto socijalan.... :lol:
Ako nisi upozno nekog iz bangladesa i vijetnama batali to :lol: :lol: :lol:
:lol:
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#114 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Pryda »

KB9 wrote:depresije i anksioznosti ne postoje, to su samo izgovori lijenih osoba da ne mrdnu penisom

aknsiozan kao, ne izlazi, ne druzi se itd a on ovamo zadnji metilj, ne moze smislit ljude, niko mu ne valja

mani me te price
Ti bi mogao unijeti revoluciju u psihijatrijskom lijecenju. Prije svega odajes dojam osobe koja je sve vidjela i prosla. Pravi doktor. Antidepresivi su zavjera farmaceutskih kompanija ti i to znas naravno. Milioni ljudi gutaju placebo i osjecaju se bolje. Poremecaji lucenja serotonina i dopamina su dio zavjere. Zivot je lijep i samoubistva su jedno od najcescih nacina umiranja zbog lijenih ljudi :thumbup:


(smajlikojipovraca)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#115 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by triconja »

Pryda wrote:
KB9 wrote:depresije i anksioznosti ne postoje, to su samo izgovori lijenih osoba da ne mrdnu penisom

aknsiozan kao, ne izlazi, ne druzi se itd a on ovamo zadnji metilj, ne moze smislit ljude, niko mu ne valja

mani me te price
Ti bi mogao unijeti revoluciju u psihijatrijskom lijecenju. Prije svega odajes dojam osobe koja je sve vidjela i prosla. Pravi doktor. Antidepresivi su zavjera farmaceutskih kompanija ti i to znas naravno. Milioni ljudi gutaju placebo i osjecaju se bolje. Poremecaji lucenja serotonina i dopamina su dio zavjere. Zivot je lijep i samoubistva su jedno od najcescih nacina umiranja zbog lijenih ljudi :thumbup:


(smajlikojipovraca)
:mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#116 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by moonca »

medvjed23 wrote:ja bih se pridružio upozorenjima vezanim za licemjerstvo.. kad tek izađeš iz samoće i počneš upoznavati ljude svi će ti se činiti kao divni i krasni.. međutim, sigurno je da će dio njih - manji ili veći, zavisi od toga u kakvo društvo upadneš - glumiti dobronamjernost.. kako prepoznati takve? odgovor je: teško :D u tom smislu, rekao bih da je najbolja vodilja sljedeća: ako neko pred tobom priča loše o drugima, koji mu nisu ništa skrivili, onda će sigurno pred drugima pričati loše o tebi.. ko pomisli da je izuzet iz takvih hinjavih priča, zajebaće se, gadno..
Tacno, takve osobe distancirati ako je moguce.

Zavisi od starosne dobi. Nekada je tesko izaci na kraj sa prijateljima koji nemaju problema sa novcem,pa druga strana osjeca da ne moze s njima biti kompatibilna. bez obzira na volju. Imam par prijateljica u Sarajevu gdje je to kljucni problem.
S druge strane, posjecivati ista mjesta daje sansu da se upozna nova osoba.
problem koji je nedavno bio medju jednom takvom grupom koji su se svakodnevno nalazili na kafi je, da se nadje 'lider' koji drzi govore.Iste price iz dana u dan. Tako da nakon vremena iscrpljenosti od slusanja drustvo pocne da se osipa. sada je taj tip jedini ostao i dalje dolazi na isto mjesto.

Moramo biti fleksibilni,slusati i druge, pa i ako sute , potaknuti ih da pricaju.
Novine
Posts: 35
Joined: 21/01/2018 21:12

#117 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Novine »

Imam 1 ideju ako je tko zainteresovan... hajmo svi koji nemaju prijatelja ili se ne uklapaju ili su a-socijalni ili neki drugi problem da se okupimo na nekom mjestu pa da zajedno razdijelimo iskustva, savjetovanja itd. možda nam i pomogne u ovom površnom svijetu.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72885
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#118 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Velkoski »

Pa da deset ljudi na jednom mjestu šuti?

:mrgreen:
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#119 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by John Cleese »

triconja wrote:
commendatore wrote:imam jednu igricu imam raje iz venecuele amerike evrope nema odakle nije bilo jebi ga nije tako crno..... a nije da sam nesto socijalan.... :lol:
Ako nisi upozno nekog iz bangladesa i vijetnama batali to :lol: :lol: :lol:
Meni su one IM aplikacije na sahovskim stranicama smrt :|
Pripremim kafu, s merakom sjednem za racunar - kontam odigracu koju partiju na brzaka, kad ce ti belaj:"Hi! I'm from Greece. Where are you from?" ili jos gore:"I am a girl. And you?"
O, sunce ti jebem...
I sta cu, gasim taj tab i bjezim na FOG slagalice.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#120 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by triconja »

John Cleese wrote:
triconja wrote:
commendatore wrote:imam jednu igricu imam raje iz venecuele amerike evrope nema odakle nije bilo jebi ga nije tako crno..... a nije da sam nesto socijalan.... :lol:
Ako nisi upozno nekog iz bangladesa i vijetnama batali to :lol: :lol: :lol:
Meni su one IM aplikacije na sahovskim stranicama smrt :|
Pripremim kafu, s merakom sjednem za racunar - kontam odigracu koju partiju na brzaka, kad ce ti belaj:"Hi! I'm from Greece. Where are you from?" ili jos gore:"I am a girl. And you?"
O, sunce ti jebem...
I sta cu, gasim taj tab i bjezim na FOG slagalice.
Ovo su ba mmo igre a ne neki sahovi i tako. Udjes u klan i trebas se upoznat. :mrgreen:
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#121 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by John Cleese »

triconja wrote:Ovo su ba mmo igre a ne neki sahovi i tako. Udjes u klan i trebas se upoznat. :mrgreen:
:lol: A nista onda, izvinite - dedo samo saha igra i slagalice slaze, kad mu ne daju saha igrat :D
Novine
Posts: 35
Joined: 21/01/2018 21:12

#122 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Novine »

Velkoski wrote:Pa da deset ljudi na jednom mjestu šuti?

:mrgreen:
A ti si to vidovit/a? Pa ako neće sami sebi pomoć neće im nitko drugi... forum jest dobra stvar al je limitiran (kao i cijeli tkz. "virtualni svijet") tj. prava družba (face to face) je ipak bolje od virtualne (dobro možda netko i drugčije misli).
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#123 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by MarlboroGold »

Velkoski wrote:Pa da deset ljudi na jednom mjestu šuti?

:mrgreen:
Image

Nije da već nije prisutno i kod komunikativne raje :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#124 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by mali jomu »

nn1412 wrote: Zanima me sljedeća stvar: Kako neko u dvadesetim, ko je prošao kroz trogodišnju fazu depresije i anksioznosti (a ko je inače povučen, nesiguran i stidljiv) i sada počinje da se ''izvlači'' iz toga, da počne da se socijalizira, stiče prijatelje i slično? (a ko je isto tako shvatio da ipak ne može sam bez igdje ikoga) :? :run: Ovo bi najbolje trebalo da razumiju osobe koje pate od socijalne anksioznosti :-)

Nikad sebi ne dopusti da bilo koje drustvo tebe trazi, i da ti bilo kojem drustvu budes prihvatljiv onako kako ono hoce.....

vec vazda i uvijek ti trazi sam sebi drustvo koje je tebi prihvatljivo onako kako ti hoces.....

u suprotnom...... najbolje je biti sam, ko ih jebe, i picih normala regulare prvo sa samim sobom, pa onda sa svima :thumbup:
User avatar
Rootboi
Posts: 20606
Joined: 07/06/2011 17:14

#125 Re: Nemam prijatelja, osjećam se usamljeno

Post by Rootboi »

Prijateljstvujem po kućama :nokti:
Post Reply