Slučaj Dženan Memić

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Vjerujete li da je poginuo nakon udara kombija?

Da
91
9%
Ne
915
91%
 
Total votes: 1006

YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#20501 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by YouAreMyDestiny »

Možda bi bilo bolje, da poslije odbijanja optužnice za ubistvo nisu ništa dalje radili. 🤷‍♀️ Sud smatra, da nije ubistvo i to je to. Ovako su se samo izblamirali.
Dimu1927
Posts: 3970
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#20502 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Dimu1927 »

Advokat Faruk Balijagić uzburkao iz Opatije duhove prošlosti i sadašnjosti: Sarajevski policajci ubijeni su jer su previše znali
Balijagić tvrdi da inspektor koji radi na istrazi o ubistvu Šehovića i Vujinovića opstruira predmet

Advokat Faruk Balijagić u razgovoru za „Dnevni avaz“ otkrio je niz „zapaljivih“ informacija, koje bi zasigurno, ukoliko ih nadležni provjere, mogle dovesti do rasvjetljavanja brojnih ubistava i misterija koje godinama tište bh. društvo.

Balijagić se trenutno nalazi u Opatiji. Što se tiče određenih krugova u bh. pravosuđu, on je bjegunac od pravde, ali za druge je ipak možda dragocjen svjedok i link koji može dovesti do bitnih činjenica koje bi mogle konačno otkriti ko je i zašto likvidirao sarajevske policajce Adisa Šehovića i Davora Vujinovića.

Nedavno je za naš list otkrio da su njegova dvojica klijenata s Pala bila spremna otkriti detalje ubistva sarajevskih plavaca, a njihov uvjet bio je da im Balijagić bude garant sigurnosti i pravni zastupnik.

Balijagićevo jemstvo je odbijeno i njegov dolazak u BiH, barem za sada, nije moguć.

- Pomno pratim šta se dešava u BiH. Preslušao sam razgovor između glavne tužiteljice Tužilaštva BiH Gordane Tadić i šefa tajne policije Osmana Mehmedagića. On tu kaže da je „dao na raspolaganje kompletnu OSA-u Dalidi Burzić, sve dok nije saznao da ona reketira privrednike“ koje agenti službe tipuju. U to vrijeme ja sam znao da Osmica i Burzić spremaju predmet protiv mene. Znao sam, također, da su izabrali najcrnji kriminalni milje da bi u tome uspjeli. To je išlo preko narkodilera Nebojše Glavaša, koji je bio klijent moje kancelarije i Eldana Žigovića, koji je, također, bio moj klijent. Riječ je o višestrukim povratnicima, osobama koje su bile na udaru zakona - tvrdi Balijagić.

Žigović je, kako je naveo, osim za trgovinu drogom, odgovarao i za napad na policajca.

- Njih je Mehmedagić pripremio. Morao ih je dovesti u moju blizinu i potom iskoristiti da kažu kako smo moj sin Ado i ja njih poticali na ubistvo Adnana Maglića, kojeg ja nisam ni poznavao. Ni nakon mog izlaska iz BiH te dolaska u Hrvatsku, Mehmedagić i Burzić me nisu pustili na miru. Tako se u bh. medijima pojavio snimak OSA-e, gdje sam fotografiran na plaži, blizu mog stana, a onda se pojavio Avdo Avdić s kamermanom - pojašnjava Balijagić.

U nastavku je otkrio da ga je Avdić želio intervjuirati.

- On se predstavio kao američki novinar. Kazao je da dolazi, prema preporuci Američke ambasade u Sarajevu, da uradi intervju sa mnom. Zamolio je da na taj intervju dovedem i Lejlu Fazlagić, bivšu sutkinju Općinskog suda Sarajevo. U riječkoj džamiji snimali smo nekoliko sati. Sve vrijeme, dok je snimao intervju, Avdić je bio na vezi s Rankom Debevcem, predsjednikom Suda BiH. Ne znam iz kojih razloga su se čuli, ali je od njega tražio određena uputstva. Taj intervju, zbog kojeg sam izgubio četiri sata, nikada nije objavljen. Naprotiv, našao se u rukama Osmice i Dalide Burzić. Kako to znam? Pa Burzić je uništila, zajedno s Osmicom, sve predmete ratnih zločina koje je posjedovalo Sarajevsko tužilaštvo. Fizički ih je uništila da bi imala prolaz na RTRS. To je bio jedan od razloga - da se unište predmeti u vezi s ratnim zločinima koji su počinjeni u opkoljenom Sarajevu da bi se skinuo jedan moj intervju s RTRS - tvrdi Balijagić.

Nakon pet godina boravka u Opatiji, podnio je, kako tvrdi, zahtjev da zamjeni mjeru pritvora jemstvom.

- Sarajevsko tužilaštvo dalo je saglasnost da se ja vratim. Međutim, nije dala sutkinja Sanela Rondić, zato što je znala, iz izvora bliskih Burzić, odnosno Osmici, da su se dvojica mojih klijenata javila da svjedoče o ubistvu sarajevskih policajaca. Tu istragu vodi Admir Šalaka, inspektor. Zna gdje su izvršioci, a neće da ih prijavi Tužilaštvu. On je montirao i predmet za rahmetli Dženana Memića. Nikada nije dao da se otkrije ubica Adnana Salčina. Sada sve dokaze koje ima glavna sarajevska tužiteljica Sabina Sarajlija, a koji je dovode blizu ubica, može uništiti prema nalogu Osmice, s kojim je nerazdvojan. On u paru radi s Osmicinim rođakom, a prema nalogu OSA-e. Neće da otkriju ubice policajaca, jer to nije u interesu tajne/političke policije, koja je u startu istragu okrenula u krivom smjeru - navodi Balijagić.


On kategorički tvrdi da Osmica zna ko su ubice sarajevskih policajaca.

- On sigurno zna ko su ubice. Tu nema dvojbe. U startu je MUP KS krenuo u krivom smjeru. OSA je ubacila svog inspektora, koji im služi kao čovjek koji uništava dokaze i koji opstruira istrage. Tajnoj policiji je u interesu da sakrije tokove droge. Policajci su znali neke stvari u vezi s narkoticima. Vjerovatno su se glavni narkobosovi u Sarajevu prepali da oni to ne otkriju i zbog toga su nevini policajci izgubili živote - zaključuje Balijagić.

Balijagić je možda i jedina osoba u BiH koja je dobila tužbu protiv OSA-e.

- Tužio sam ih zbog afere „Državni udar“. Tada ih nije smio tužiti ni Zlatko Lagumdžija niti bilo ko od aktera prisluškivanja. Jedini sam ja tužio zato što su me agenti OSA-e prisluškivali i dali to listu „Ljiljan“, koji ih je objavljivao. Taj tužbeni zahtjev je u prvoj instanci sudio upravo Halil Lagumdžija. Uprkos čvrstim dokazima, presudio je u korist OSA-e, da bi njegova presuda bila ukinuta i ja sam dobio pravomoćnu presudu kojom je utvrđeno da mi je nanesena šteta te mi je OSA isplatila novčani iznos od 15.000 KM. Mehmedagić je lično potpisao da mi se isplati taj iznos - kaže Balijagić.

Samo pukom srećom izbjegao smrt
Kaže da je njegova likvidacija pokušana pet mjeseci prije hapšenja, kada je aktivirana eksplozivna naprava te je samo pukom srećom izbjegao smrt.

- U ovom istom predmetu je i moj sin Ado, koji je prvostepeno oslobođen. Sudija Igor Todorović vidio je da je riječ o namještaljci i dvojici nepouzdanih svjedoka koje je OSA izabrala. Dok se mom sinu sudilo, stalno su mi dolazili glasovi iz Sarajeva da se nađem s visokim policijskim funkcionerima koji su mi tražili 10.000 eura da mi sina ne bi zlostavljali tokom suđenja - kaže Balijagić.

Tajne dosjea „Juda“
On navodi da njegove nevolje s tajnom policijom počinju ratne 1994. godine, poslije jednog sastanka s Alijom Izetbegovićem, predsjednikom Predsjedništva BiH.

- Protiv mene je formiran dosje kodnog naziva „Juda“. Razlog je zato što sam rahmetli Izetbegoviću iznio detaljne podatke o tome koliko se novca krade od donacija za BiH. To sam znao jer sam bio u prilici da se tokom rata susretnem s poznatim Hasanom el-Fatihom, koji je držao TVRA, humanitarnu organizaciju u Beču. Ona je bila namjenski organizirana za prikupljanje pomoći od islamskog svijeta za narode BiH. Još od vremena kada sam obavio razgovor s Izetbegovićem, na listi sam tajne policije kao državni neprijatelj. To je nastavljeno i spregom Burzić i Mehmedagića. Njihov interes je da se izopćim iz BiH ili da se fizički uklonim - navodi Balijagić.
denden
Posts: 2860
Joined: 07/04/2019 08:17

#20503 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by denden »

klix wrote: 26/09/2021 20:28 Možda bi bilo bolje, da poslije odbijanja optužnice za ubistvo nisu ništa dalje radili. 🤷‍♀️ Sud smatra, da nije ubistvo i to je to. Ovako su se samo izblamirali.
Ali sam sud ih je naveo time što je u suštini rekao "nije ubistvo, ali jeste saobraćajka, samo prekvalifikujte". Onda je tužilaštvo trenutno prekvalifikovalo na saobraćajku i sud trenutno potvrdio da postoji osnovana sumnja za saobraćajku time što je odredio pritvor za saobraćajku. To je bilo bez ikakvih novih dokaza (jer nije bilo vremena za njih, sve završeno u roku 24 sata: odbijanje prve optužnice (za ubistvo) i puštanje Seferovića iz pritvora u kojem su bili zbog ubistva, prekvalifikacija tužilaštva na saobraćajku, prijedlog za pritvor za saobraćajku, sudsko prihvatanje prijedloga i određivanje pritvora, tj. potvrda osnovane sumnje, za saobraćajku).

Tužilaštvo je mislilo da je na pravom tragu, jer sudu serviraju ono što hoće, sud se ponašao tako, jer je trenutno potvrdio osnovanu sumnju za saobraćajku, a kasnije i potvrdio optužnicu.

Zbog priznanja saobraćajke su sudije vjerovatno mislili da je osuđujuća presuda za nju sigurica i zato odbili optužnicu za ubistvo. Da su mislili da će osuđujuća presuda biti upitna, možda bi potvrdili optužnicu za ubistvo, pa da se u suđenju raspetlja je li ubistvo ili samo saobraćajka.

Ali onda je Karkin skontao da je Ljubo optužen za nešto što se nije desilo, a to je nanošenje smrtonosne rane kombijem. A čim optužnica ne odgovara stvarnosti, to je prilika za advokata. Koju je Karkin iskoristio, uz svesrdnu pomoć deludiranog Muriza Memića (koji nije mogao prihvatiti da je Dženana ubio neki Rom koji je slučajno naišao, Muriz je tu htio neki dublji smisao, zaplet, zavjeru koja bi mu pomogla da se nosi sa gubitkom) i, ne tako bistrog, a kvarnog i ambicioznog, Ferageta, koji se nije osvrtao na stvarnost ni nakon katastrofe sa "očevicem E.M." nakon kojeg su trebali prestati ganjati duhove.

I stvarno izgleda kao zajebancija-prva optužnica, za ubistvo, pala jer je sud smatrao da jeste Ljubo počinilac, ali je u pitanju saobraćajka, a druga u konačnici pala jer je sud utvrdio da nije u pitanju saobraćajka, nego vjerovatno ubistvo.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#20504 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by bitangeIprinceze »

I sad ide treca optuznica. Jos malo pa 07.10.2021
:izet:
denden
Posts: 2860
Joined: 07/04/2019 08:17

#20505 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by denden »

bitangeIprinceze wrote: 26/09/2021 20:56 I sad ide treca optuznica. Jos malo pa 07.10.2021
:izet:
Koje će to demoliranje biti, moj jarane. Tek tad će javnosti postati jasne razmjere ublehe kojom je trovana i manipulisana javnost.

Pretvoriće se u suđenje Murizu Memiću i optužnici.

Vjerovatno to i jeste jedini način da se razmontira jedna sistemski građena višegodišnja ubleha-na sastavne dijelove, nepovratno i pred očima javnosti, da ne ostavi prostora za bilo kakve eventualnosti.

Živi bili, pa vidjeli. ;)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#20506 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

denden wrote: 26/09/2021 20:02
uglavnomja wrote: 26/09/2021 19:53 denden

evo optuznice za saobracajku, ne znam je li citava, ali dobrim dijelom je tu sve napisano pravnickim jezikom, i spominju se oboje

https://ba.n1info.com/biznis/a109389-st ... na-memica/


zanimljvo da je ljubo vec imao bliske susrete sa zakonom zbog voznje u ppijanom sannju, cak je i osudjen, ali uslovno


zanima me da li je i jedan vjestak utvrdio kako je alisa dobila povrede?

"...dok se nalet na pješaka A. M. desio prednjom desnom bočnom stranom vozila .. zadobila lake tjelesne povrede u predjelu glave u vidu nagnječene rane tjemenog dijela sa lijeve strane, istezanje vratnih mišića, te nagnječinu u predjelu tijela ..."
Pa način zadobijanja povreda iz optužnice je sigurno na osnovu nalaza vještaka. Međutim, nakon odbijanja prve optužnice za ubistvo, tj. za napad palicom nakon udara kombijem, druga optužnica, ta za saobraćajku, se morala prilagoditi mišljenju suda zbog kojeg je odbio prvu optužnicu, a to mišljenje je "dokazi su OK, ali nisu za ubistvo, nego za saobraćajku". Tako da su sve njihove povrede iz druge optužnice podvedene pod udar kombijem.
Bilo bi zanimljivo pogledati vještačenja (vjerovatno su postojala) za prvu optužnicu. U njima mora pisati da su povrede glave (a možda i neke druge u predjelu trupa) zadobili udarcima palice, a ostale udarom kombija sleđa. Jer je Ljubo tada bio optužen za napad palicom. Ali, jbg, sud tražio da se ide na saobraćajku (jer nema šipke, a Vasvijino priznanje za napad palicom nezakonit dokaz, oni pred advokatima priznali saobraćajku) i tužilaštvo u tom trenutku nije imalo izbora. Ili ne raditi ništa i ostaviti ih slobodne (jer ih je sud oslobodio za ubistvo) ili poslušati sud i ići na optužnicu za saobraćajku koju je sud vidio i želio suditi (što je potvrdio trenutnim određivanjem pritvora za saobraćajku nakon prekvalifikacije sa ubistva na saobraćajku), čime bi odgovarali bar za nešto.
ne sjecam se vasvijene "nelegalne" izjave, da li je ljubo samo udario momka ili oboje?

u svakom slucaju su samo njega spominjali kad su dosli kod te neke ane


generalno, jako je zanimljivo da je alisa nestala iz svih varijanti kao zrtva

nema vjestacenja njenih povreda (osim za amneziju) :-) ono kako su nastale - sipka ili kombi, i odkud njena krv na komadicu kombija
ljubo je oslobodjen za ubistvo dzenana, a nanosenje povreda alisi je nestalo iz optuznice


ljubo - pijan vozio, opet, cak pio dok je vozio to vece
vasvija i djeca spremljeni u sigurnu kucu jer im je kao prijetio ljubin rodjak, zbog svjedocenja (prijavljeno centru za soc rad, nikad zakonski procesuirano)
kupio sincini curicu za zenu, sad sincina sjedi u zatvoru, on platio mislim 5000 km ? kazne

ma moralne gromade



slucaj je takav dokaz nesposbnih debila koji sjede u pravosudju :roll:
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#20507 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by bitangeIprinceze »

denden wrote: 26/09/2021 21:02
bitangeIprinceze wrote: 26/09/2021 20:56 I sad ide treca optuznica. Jos malo pa 07.10.2021
:izet:
Koje će to demoliranje biti, moj jarane. Tek tad će javnosti postati jasne razmjere ublehe kojom je trovana i manipulisana javnost.

Pretvoriće se u suđenje Murizu Memiću i optužnici.

Vjerovatno to i jeste jedini način da se razmontira jedna sistemski građena višegodišnja ubleha-na sastavne dijelove, nepovratno i pred očima javnosti, da ne ostavi prostora za bilo kakve eventualnosti.

Živi bili, pa vidjeli. ;)
NEka bude i treće demoliranje, red je nastaviti tradiciju. Samo polako, ja strpljiv a izdržljiv. Ja jedva čekam. :izet:
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#20508 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

denden wrote: 26/09/2021 21:02
bitangeIprinceze wrote: 26/09/2021 20:56 I sad ide treca optuznica. Jos malo pa 07.10.2021
:izet:
Koje će to demoliranje biti, moj jarane. Tek tad će javnosti postati jasne razmjere ublehe kojom je trovana i manipulisana javnost.

Pretvoriće se u suđenje Murizu Memiću i optužnici.

Vjerovatno to i jeste jedini način da se razmontira jedna sistemski građena višegodišnja ubleha-na sastavne dijelove, nepovratno i pred očima javnosti, da ne ostavi prostora za bilo kakve eventualnosti.

Živi bili, pa vidjeli. ;)
de ti nama reci kad ce ovi inspektori u tvorza,sto su dokaze uklanjali,mozda kad onaj sedmica zaglavi? :lol:
Hendrix
Posts: 4101
Joined: 27/02/2004 00:00

#20509 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Hendrix »

denden wrote: 26/09/2021 21:02
bitangeIprinceze wrote: 26/09/2021 20:56 I sad ide treca optuznica. Jos malo pa 07.10.2021
:izet:
Koje će to demoliranje biti, moj jarane. Tek tad će javnosti postati jasne razmjere ublehe kojom je trovana i manipulisana javnost.

Pretvoriće se u suđenje Murizu Memiću i optužnici.

Vjerovatno to i jeste jedini način da se razmontira jedna sistemski građena višegodišnja ubleha-na sastavne dijelove, nepovratno i pred očima javnosti, da ne ostavi prostora za bilo kakve eventualnosti.

Živi bili, pa vidjeli. ;)
De nam ono ponovi... zasto visis na ovoj temi i non stop branis jednu stranu slucaja? Ako nisi povezan sa Mutapima (sto je vise nego ocigledno) onda si bolesno opsjednut slucajem... odmori malo.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#20510 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dystopia »

Problem i jeste što se slučaj gleda kao Memići vs Mutapi. Dobro vs zlo. Bitka u kojoj su Memići apsolutno dobro, činjenica da su izgubili sina i brata ih amnestira svakog negativnog kritikovanja, žrtve sistema, a Mutapi apsolutno zlo, kriminalci, prostitutke, poltroni sistema.

Tako javnost ovaj slučaj vidi kao neku bitnu borbu dobra i zla, čovjeka i sistema, mi vs oni, da je Dženan pao u drugi plan i rješavanje njegovog ubistva odavno nije imperativ ove farse.

Jer da jeste, da je rješavanje Dženanovog ubistva imperativ, pod lupom javnosti bi se trebala naći svaka nelogičnost, tražiti objašnjenje za svaku i najmanju sitnicu. Ali umjesto toga, u stvarnosti, javnost više ne zanima Ljubo Seferović, ko mu je platio, zbog čega je priznao nešto za što nije kriv, kako su ga ucjenili, čime ... Ne, to je "nebitno".

Dženana su izdali prvi put policajci, vještaci, tužitelji, kada su, da li sa namjerom da prikriju njegovog ubicu, da li zbog vlastitog nesavjesnog obavljanja posla kojeg su dobili stranačkim i drugim vezama, smrljavili istragu i optužnicu, a svaki naredni put, Dženana smo izdali mi, koji smo zaboravili da je najbitnije rasvjetljvanje okolnosti pod kojima je Dženan izgubio život, pa ako to svjetlo usput obasja makar i dio pokvarenog i korumpiranog sistema, dobro i jeste, i treba se sa tim sistemom obračunati.

Ali ne, većina to ne radi. Većina Dženana smješta u kontekst u kojem ne znamo da li se nalazi, povezuje ga sa ubistvima sa kojima nema nikakvih poveznica, u regularnom djelovanju policijskih snaga vidi povezanost sa slučajem, zbog prebacivanja iz stranke u stranku zaboravlja na prijašnje greške pojedinca, pa je tako Aljoša Čampara jedan dan dio grupe "nečastivih lica" a već sutradan ga niko niti spominje niti proziva i za šta, itd da ne nabrajam sad sve sitnice i detalje zbog kojih je javnost amnestirala stranu "dobra" samo jer su na startu, površno i plitko gledajući, odlučili da porodica žrtve mora biti ultimativno dobro i svako koga to ultimativno dobro prokaže prstom mora biti sa druge strane dobra, odnosno, mora biti zlo.

Pa su se tako, dva policajca, prva na licu mjesta, ljudi koji su pronašli unesrećene, pružili im pomoć, pozvali hitnu, godinama provlačili u javnosti kao nečastivi, strašni zločinci, dio velike mašinerije koja se urotila ovdje, i niko nikad da im se izvini, jer je sad već evidentno jasno da nisu dio nikakve velike zavjere.

No, nije bitno izvinjenje ljudima čije se ime godinama povlači po portalima, forumima, koji godinama slušaju balade o upetljanosti u ubistvo, balade koje su sigurno naštetile njihovom ugledu, isto kao što Čampara najednom više ne postoji ni u čijim prozivkama, isto kao što Ljubo više nije bitan, iako nije sigurno radi saosjećanja pristao da preuzme krivicu za nešto što nije uradio, jer pronalazak Dženanovog ubice odavno više nije bitan.

Ovdje je bitna "Legenda o Feraget paši", koji će ostati upamćen kao veliki borac za pravdu, dobrotvor, i koji će nam, i u godinama koje predstoje, nastaviti tupiti mozak govorima, folirati se latinskim izrekama koje poznaje svaki student prava, i svako ko na glas, izrazi samo koliko sumnju u advokata ultimativnog dobra, će biti proglašen za narodnog izdajnika, podguznu muhu Sebije, a Dženanov ubica će slobodno šetati.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#20511 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by YouAreMyDestiny »

Ovdje svako vidi sebe i neku nepravdu, koju mu je sistem učinio.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#20512 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

dystopia wrote: 27/09/2021 11:40 Problem i jeste što se slučaj gleda kao Memići vs Mutapi. Dobro vs zlo. Bitka u kojoj su Memići apsolutno dobro, činjenica da su izgubili sina i brata ih amnestira svakog negativnog kritikovanja, žrtve sistema, a Mutapi apsolutno zlo, kriminalci, prostitutke, poltroni sistema.

Tako javnost ovaj slučaj vidi kao neku bitnu borbu dobra i zla, čovjeka i sistema, mi vs oni, da je Dženan pao u drugi plan i rješavanje njegovog ubistva odavno nije imperativ ove farse.

Jer da jeste, da je rješavanje Dženanovog ubistva imperativ, pod lupom javnosti bi se trebala naći svaka nelogičnost, tražiti objašnjenje za svaku i najmanju sitnicu. Ali umjesto toga, u stvarnosti, javnost više ne zanima Ljubo Seferović, ko mu je platio, zbog čega je priznao nešto za što nije kriv, kako su ga ucjenili, čime ... Ne, to je "nebitno".

Dženana su izdali prvi put policajci, vještaci, tužitelji, kada su, da li sa namjerom da prikriju njegovog ubicu, da li zbog vlastitog nesavjesnog obavljanja posla kojeg su dobili stranačkim i drugim vezama, smrljavili istragu i optužnicu, a svaki naredni put, Dženana smo izdali mi, koji smo zaboravili da je najbitnije rasvjetljvanje okolnosti pod kojima je Dženan izgubio život, pa ako to svjetlo usput obasja makar i dio pokvarenog i korumpiranog sistema, dobro i jeste, i treba se sa tim sistemom obračunati.

Ali ne, većina to ne radi. Većina Dženana smješta u kontekst u kojem ne znamo da li se nalazi, povezuje ga sa ubistvima sa kojima nema nikakvih poveznica, u regularnom djelovanju policijskih snaga vidi povezanost sa slučajem, zbog prebacivanja iz stranke u stranku zaboravlja na prijašnje greške pojedinca, pa je tako Aljoša Čampara jedan dan dio grupe "nečastivih lica" a već sutradan ga niko niti spominje niti proziva i za šta, itd da ne nabrajam sad sve sitnice i detalje zbog kojih je javnost amnestirala stranu "dobra" samo jer su na startu, površno i plitko gledajući, odlučili da porodica žrtve mora biti ultimativno dobro i svako koga to ultimativno dobro prokaže prstom mora biti sa druge strane dobra, odnosno, mora biti zlo.

Pa su se tako, dva policajca, prva na licu mjesta, ljudi koji su pronašli unesrećene, pružili im pomoć, pozvali hitnu, godinama provlačili u javnosti kao nečastivi, strašni zločinci, dio velike mašinerije koja se urotila ovdje, i niko nikad da im se izvini, jer je sad već evidentno jasno da nisu dio nikakve velike zavjere.

No, nije bitno izvinjenje ljudima čije se ime godinama povlači po portalima, forumima, koji godinama slušaju balade o upetljanosti u ubistvo, balade koje su sigurno naštetile njihovom ugledu, isto kao što Čampara najednom više ne postoji ni u čijim prozivkama, isto kao što Ljubo više nije bitan, iako nije sigurno radi saosjećanja pristao da preuzme krivicu za nešto što nije uradio, jer pronalazak Dženanovog ubice odavno više nije bitan.

Ovdje je bitna "Legenda o Feraget paši", koji će ostati upamćen kao veliki borac za pravdu, dobrotvor, i koji će nam, i u godinama koje predstoje, nastaviti tupiti mozak govorima, folirati se latinskim izrekama koje poznaje svaki student prava, i svako ko na glas, izrazi samo koliko sumnju u advokata ultimativnog dobra, će biti proglašen za narodnog izdajnika, podguznu muhu Sebije, a Dženanov ubica će slobodno šetati.
Od momenta kad se pricalo kako ljubo nije kriv sam isao jedinim mogucim putem da se sazna ko je umjesan a to je ljubo ko ti je dao pare da lazes,to nikad niko nije objavio.
Cudi me ako mutapi nisu krivi sto i oni ne pritisnu ljubu kad vec misle i kazu da je on,nek onda prizna ko mu je platio?Nece,sto nece?
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#20513 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by YouAreMyDestiny »

Pa i sam Ljubo bi rado rekao, ali fazon je u tome, što nema šta da kaže. 🤷‍♀️
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#20514 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

klix wrote: 27/09/2021 15:18 Pa i sam Ljubo bi rado rekao, ali fazon je u tome, što nema šta da kaže. 🤷‍♀️
Ne moze biti da nema sta ako je lagao ima itekako,sto ga ne pritisnu i mutapi javno?Ljubo je kljuc od sefa to pricam od pocetka.
Zar nije i mutapima u interesu da se skine ljaga sa njih i otkrije pocinitelj?Pa i da je ljubo?

@denden

hajde ukratko mi kazi zasto mutapi nisu nista uradili po pitanju napada na alisu nego samo sute i pustaju muriza da vodi bitku?
td_maajka
Posts: 1021
Joined: 05/02/2021 09:57

#20515 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by td_maajka »

Avdo Avdic je uradio jednu jako dobro stvar, moram ga pohvaliti.

Objavio je javno dokument, informaciju, upucenu Upravi policije MUP KS, od nacelnika Sektora Kriminalisticke policije MUP-a KS. To ne znaci da je sve sto je tamo napisano i ispravno, ali je dokument sacinjen doslovno prepiskom iz sluzbenih zabiljeski. To makar upucuje na to da su datumi i navodi o poduzetim radnjama tacni.

Dokument je dug 11 stranica i koga zanima, da vidi kojom dinamikom su radjene koje stvari povodom ovog predmeta, bit ce mu jasno da je MUP pod istraznim vodstvom tadasnjeg postupajuceg tuzioca (Merisa Cate, btw. svjedoka Tuzilastva BiH u ovom predmetu koji sada krece na sudu 7.10., istraga o istrazi), najkasnije od 10.2.2016. vodio istragu o ubistvu, a zbog, citiram: "[...] postupajuci tuzilac je sve u cilju rasvjetljavanja okolnosti pod kojima je Memic Dzenan zadobio tjelesne povrede opasne po zivot, izjavio da ce sljedeceg dana sudsko-medicinskom vjestaku izdati naredbu da izvrsi uvid u medicinsku dokumentaciju povrijedjenog i da se izjasni o mehanizmu nastanka povreda, a s obzirom na cinjenicu da je u tom trenutku raspolagao operativnim saznanjima da je Memic Dzenan tjelesne povrede zadobio tokom fizickog napada tupim predmetom a ne dejstvom vozila u pokretu, te da ce se nakon toga izjasniti o kvalifikaciji dogadjaja.", te, citiram: "Dana 15.2.2016. godine, postupajuci tuzilac u navedenom predmetu Cato Meris, je Sektoru kriminalisticke policije, a nakon sto je obavjesten da je povrijedjeni Memic Dzenan [...] preminuo [...] uputio zahtjev za prikupljanje potrebnih informacija s obzirom da sve prikupljene cinjenice, ukazuju da je Memic Dzenan zrtva krivicnog djela Ubisvto iz clana 166 stav 1 KZ FBiH, a ne obaranja pjesaka od strane vozila u pokretu [...]", te na osnovu zakljucka obdukcije, citiram: "[...]dr. Hamza Zujo, obavljena je odbukcija lesa Memic Dzenana, kojom prilikom se medicinsko sudski vjestak izjasnio da smrtne povrede na tijelu preminulog nisu mogle nastati kao posljedica saobracajne nezgode, nego da su iste nanesene tupim i tvrdim predmetom [...]", i to sve do 24.5.2016. godine, kada je tuzioc zatrazio od Uprave policije stavljanje na raspolaganje operativnog tima istrazitelja (22 istrazitelja, btw. medju njima i Admir Salaka, koji se itekako nalazi kao istrazitelj u mnogim predmetima koji obiluju nepravilnostima). Oni 6 dana poslije lisavaju slobodne Ljubu, a sutradan Vasviju i Bekriju takodjer, dok tada maloljetnog Jasmina pustaju na slobodu. Iz ovog dokumenta, jedino sto "objasnjava" vezu Ljube i familije sa ovim slucajem je, da je na video snimcima uocen kombi u "kriticno vrijeme" (iako se kaze da je uoceno vise vozila koja se mogu dovesti u vezu s dogadjajem), a iz optuznice Tuzilastva BiH protiv Hasana Dupovca, saznajemo, citiram: [...] da je dana 09.02.2016.godine ili priblizno tog datuma, svjesno postupao bez naredbe nadleznog suda [...], te je nalozio policijskim sluzbenicima MUP-a Kantona Sarajevo i to zasticenom svjedoku M-6 i Amelu Serdarevicu da pristupe do kuce vlasnistvo Serifa Konjevica koja se nalazi na Ilidzi ulica Jasike br. 2, i obezbjede lice mjesta, gdje je potom dosao Hasan Dupovac sa sluzbenim vozilom MUP-a Kantona Sarajevo, i nakon sto su isti pristupili na navedenu adresu i obezbjedili lice mjesta, Hasan Dupovac je bez naredbe nadleznog suda i bez obavjestavanja postupjauceg tuzioca zatrazio videonadzor sa objekta i to videonadzor nadzorne kamere koja pokriva ulicu Velika Aleja gdje je stradao Dzenan Memic, za dan 08.02.2016. godine u periodu od 21,30 casova do 22,30 casova, te isti pregledao u prostoriji gdje se nalazi video nadzor i izdvojio dio za koji je smatrao da mu je potreban te nalozio ovlastenom licu firme koja odrzava videonadzor na toj lokaciji, Tariku Hosicu, da isti pohrani na USB stik, sto je ovaj i ucinio, te Dupovac Hasanu predao USB stik na kome se nalazio videozapis, koji je Hasan Dupovac pohranio na nepoznatu lokaciju, a sto je predstavljalo vazan dokaz za utvrdivanje nacina i mjesta stradana Dzenana Memica."

Optuznica Tuzilastva BiH u ovom predmetu napisana je vrlo lose, zaista, ali podsjetit cu da sam spis sadrzi preko 1.500 stranica, od cega preko 150 materijalnih dokaza i izjave preko 80 svjedoka, od cega 16 zasticenih, sto sve skupa podkrepljuje optuznicu, pa je sad moja predpostavka po slobodnoj procjeni, da bilo koji sudija Suda BiH ne bi potvrdio optuznicu onako napisanu, bez nepobitnih dokaza, a pogotovo ne ako uzmemo u obzir da je na istu bila upucena zalba, te je i drugo sudsko vijece dalo svoju ocjenu i optuznicu potvrdilo.

Iz dokumenta iz MUP-a KS vidi se da je Odsjek za saobracajne istrage 9.2.2016. podnio zahtjev sudiji za prethodni postupak Opcinskog suda za izuzimanje video nadzora sa Rezidencije Kuvajtske ambasade kao i kuce Serifa Konjevica, da je zahtjev prihvacen tj. da je sudija Todorovic Igor 10.2.2016. izdao naredbu za izuzimanje tih video snimaka, a da predmetna naredba NIJE realizovana postupajuci po uputama tuzioca KTKS Cato Merisa, te je vracena 24.2.2016. godine sudiji Ocinskog suda, obzirom da je tada cjelokupan spis predat u nadleznost Kantonalnog suda u Sarajevu. U tom periodu je dakle policija imala naredbu za izuzimanje tih video snimaka, ali je Dupovac ranije (dan prije izdavanja naredbe) vec izuzeo barem jedan od tih snimaka (sredinom februara je izuzeo i snimke sa Kuvajstke rezidencije, takodjer vrlo dubiozno, a o tome vise pise u optuznici), medjutim to nije nigdje protokolirao - sto se jasno vidi iz informacije MUP-a KS o kojoj pricamo.

Takodjer cete iz te informacije vidjeti da je u tom periodu, na pocetku bio osumnjicen Mirza Ploskic, te da je on zajedno sa jos nekim licima bio priveden, da su on, ta lica, kao i Alisa i njen otac, uz neke druge osobe, bile pod posebnim istraznim nadzorom, te da je postojala zabrana napustanja drzave za Alisu.

Takodjer cete moci procitati, da u zelenom Renault Clio-u, koji je u tom periodu navodno koristio Mirza Ploskic, prilikom kriminalisticke obrade nisu pronadjeni nikakvi bioloski tragovi u automobilu, a to podstrekuje tvrdnje Tuzilastva BiH iz Optuznice protiv Hasana Dupovca i drugih, da su taj automobil kao "dokaz" ilegalno pribavili zasticeni svjedok M-10 i E.A., po zahtjevu ili nalogu Hasana Dupovca, a na "preporuku" Zijada Mutapa. Takodjer evidentno je da je zeleni Clio imao ostecenje fara, ali desnog, citiram: "Dana 13.02.2016. godine., pripadnici jedinice za saobracaj MUP Kantona Sarajevo poduzimajuci mjere i radnje iz svoje nadleznosti, identifikovali su i locirali motorno vozilo marke Renault Clio [...], obavljen pregled predmetnog vozila, kojom prilikom su uocene promjene u predjelu prednjeg desnog svjetla-fara vozila [...]" i "Dana 17.02.2016. godine, od postupajuceg tuzioca, na nas zahtjev, izdata je naredba broj [...] za krim. tehnicku obradu unutrasnjosti putnicko motornog vozila marke Renault Clio reg. oznaka E37-K-533, koja je realizovana isti dan, a kojom prilikom nisu pronadjeni tragovi bioloskog porijekla u vozilu."

Kao sto je Dzenan izgleda u rukavicama cistio, napunio i stavio "svoj" pistolj u unutarnji dzep svoje jakne, te posto ga "nije uspio iskoristiti pri napadu na njega", na istom nisu pronadjeni nikakvi bioloski tragovi, tako je valjda i Mirza Ploskic, nadajuci se da niko nece skontati da je koristio registrovano auto (na ime njegovog oca), isto ostavio na nekom parkingu, koji se slucajno nalazi pred zgradom PU Ilidza, lijepo ocistio unutrasnjost vozila od svih mogucih bioloskih tragova. Izgleda i Mirza i Dzenan neki tajni agenti, jbt. Vjerujem da je isto tako necijom genijalnom logikom nestao dokazni materijal tj. famozni komadic plastike sa lica mjesta, koji je - opet ponavljam - po rijecima vjestaka pri iskazu na sudu, obradom (rezanjem) postao veci nego sto je bio u trenutku kada je slikan na mjestu dogadjaja. Jednostavno se komadi plastike inace uvecavaju kada se rezu. To znaju i djeca u vrticu.

Vidjet cete da je tuzilastvo kasnilo s naredbama, da neke naredbe nije ni izdalo i da su neke naredbe (poput ove gore o izuzimanju video nadzora) propale. Medjutim, obzirom da se kasnilo, nije izdavalo ili jednostavno izignorisalo izdavanje ili koristenje naredbi i nakon sto su bili upuceni prijedlozi MUP-a KS za istima, tesko mi je povjerovati da je obicni javasluk u pitanju ili pak neznanje. Vise "lici" na to da je Cato smatrao da je Ploskic odgovoran za ubistvo ili barem da je "savrseni krivac", obzirom na to da je isti bio u vezi s Alisom ranije te je upucivao uznemirujuce poruke i Alisi i Dzenanu, pa je video nadzor pregledan ustvari tek 19.2., kada su Ploskic i jos dva lica saslusani, privedeni i prisluskivani tokom svog "boravka" u celiji (celijama), i pri tome (pri tom prisluskivanju) nista nije ustanovljeno sto bi ih konkretn dovelo u vezu s izvrsenjem ovog krivicnog djela. Ploskic i kolege su privedeni 19.2., pusteni su 20.2.2016. godine.

Obzirom da se ovdje spominju "konflikti" u Ba ba lu-u i slicno, a ne precizira se o cemu se radi, vazno je napomenuti da se ne radi o "konfliktima", nego o provokacijama s jedne strane upucenim upravo Dzenanu, a na koje Dzenan i njegovo drustvo nisu reagovali, do smirujuci situaciju, a sve u tom periodu "zabavljanja" s Alisom, od strane raznih likova (Mirze Ploskica, ali i drugih). Takodjer ne pise sta su i kako su o tome govorili svjedoci, a iste cemo samo moci cuti ukoliko budu svjedocili i na sudu, pa vama ostaje ili da mi slijepo vjerujete ovo gore napisano, ili da ne vjerujete. Sta cu, ne mogu vam dokazati trenutno nikako da govorim istinu. :)

E sad zamislite, nadjete se u Murizovoj situaciji. Svi ti govore da ti je sin ubijen (od Dzafera Hrvata, preko Hasana Dupovca, Hamze Zuje do glavne kantonalne - tadasnje - Dalide Burzic) i jos ti opisuju cime i kako je ubijen, a onda 5 mjeseci poslije, u roku od 5 dana dodju "odjednom" do nekog Ljube koji ga je navodno udario vozilom pa onda palicom (prva verzija, koja je propala), pa ga onda "samo" usmrtio udarom pri kojem ga je odbacio 8m i to kroz platanu od skoro 2m precnika. I pri tom npr. saznas da su izuzimani video nadzori mimo naredbe suda i standardnih procedura, pa ti se prvo kaze da isti ne postoje, pa kad sud nadje podatak o tome u spisu da postoje, tuzilastvo ih odjednom prilozi. Pa ti se prica da ti je sin dosao na lice mjesta u 22:30h, a snimak koji se nigdje u spisu ne spominje, ga jasno postavlja na lice mjesta vec sat ranije. Pa konacno dobijes na uvid sta se nalazi u kompletnom spisu, osim 8 dokumenata sa oznakom "tajno"- a kazu, saobracajna nesreca. Pa ti onda doktor kaze, da ti je dijete bilo bez kisika barem sat vremena (jer, da, vjerovali ili ne, doktori takvo nesto mogu zakljuciti), i ti dodjes do snimka iz hitne pomoci i shvatis da tvoje dijete prvo nije ni prijavljeno kao povrijedjeno, kao uopce prisutno, pa tek 10 minuta kasnije jeste, a pri tome sa istog snimka cujes, da ti to tesko povrijedjeno dijete, koje je najavljeno kao pacijent kojemu treba i reanimacija i hitna operacija, lezi jos barem 15-20 minuta na hodniku KUM-a, koji je na vrijeme obavijesten, ali iz nekoga razloga valjda nije bio jos spreman pri njegovom dolasku. I na to sve ti zivi svjedok, priseban svjedok, svjedok koji je i sam povrijedjen, ali lakse, kaze da se nicega ne sjeca, iako ga cak dva vjestacenja negiraju u tome. I za tog svjedoka ti glavna kantonalna tuziteljica, kojoj trebas da vjerujes, kaze da ga ona licno ne da. Ne da kome? Ne da zbog cega? Pa onda saznas da krvava majica sa tog svjedoka nije izuzeta, saznas na sudu da jedan od tragova krvi na licu mjesta nije izuzet ni vjestacen niti to ikada vise moze da se desi i jasno ti je da se nikad nece moci utvrditi da li je taj trag krvi pripadao tvom djetetu, svjedoku ili nekom trecem, kao i krv na majici svjedoka, jer su majicu svjedok i porodica unistili sutradan u porodicnom domu. Pa saznas svasta nesto jos o zivom svjedoku, o njenoj porodici, o tome cime se bave u zivotu. Pa nadjes u prvim danima "operativno interesantne poruke" u telefonu svog djetata, isti predas policiji, da bi te poruke "nestale" i ti isti policajci te kasnije molili za kafu, pritom ti ispricali da su "morali" poruke obrisati, da je takva bila naredba. Onda saznas da su "nestali" i snimci sa jedne od kamera video nadzora u blizini, za koju su policajci utvrdili (prvi policajci koji su dosli da pregledaju snimke) da postoje "operativno interesantna saznanja" i to se navodno desilo priliko nestanka struje, a ti znas i firmu koja je navodno prouzrokovala taj "nestanak" struje, pa pricas s ljudima, pa dodjes do zabiljeske elektrodistribucije o izlasku na teren, gdje jasno pise da je napojni kabal presjecen namjerno, a ti lika koji drzi objekat poznajes godinama, komsija ti i on ti u facu laze, da snimci nisu obrisani, iako dva vjestacenja dokazuju da upravo jesu - namjerno obrisani. I dodje svjedok vec prvih dana (ne svjedok E.M.) koji je svjedok samog DOGADJAJA, ti prijavis saznanja i najavis svjedoka Federalnom tuzilastvu, koje navodno vrsi nadzor nad radom Tuzilastva KS, i to tuzilastvo se oglusi na sve to, ne saslusa uopce svjedoka, iako ti u vise navrata molis i za to da se saslusa taj svjedok, kao i ti i sva tvoja saznanja, jer zelis da im kazes o tome da imas saznanja koje sve bio na licu mjesta, ko je ubica, koji je eventualno motiv - i oni te nikad ne pozovu. Ispitate MUP KS ranije i tu se prica zavrsi, iako i tvoja i izjava svjedoka kojeg ne zele saslusati, jedna drugu potvrdjuju. Pri tome iskacu kao iz pastete oni koji "vicu" neumorno "sto Murize ne kazes ko ti je ubio sina?!" ili "Sto ga Murize sam ne roknes?!", a malo-malo ti na kucna vrata dolaze "dobronamjerni" uposlenici tih institucija, dajuci ti "nesluzbeno" imena ubica. Sta bi ti uradio, da si na Murizovom mjestu? Bi li uzeo pusku i bombu, pa digao u zrak ova "servirana" imena, tuzioce, policajce ili bi pokusao pravnim putem da dokazes, da se ubistvo tvog sina zataskava, u zemlji koja u svom DNA-profilu ima ispisano velikim slovima "KORUPCIJA"? Ja mu skidam kapu za ovo sto radi, iako svjesna da ni 10% vas koji mu razne stvari spocitavate i dalje branite teoriju o saobracajnoj nesreci ili Ljubi ubici, Mutape, Budnje i ine, nikada necete priznati znacaj ove njegove borbe i borbe gradjana za drzavu u kojoj je na snazi upravo "vladavina prava", a ne "vladavina babinih sinova i tetkinih mezimica".

Bitno je ko je ubio Dzenana. Bitno je i po cijem nalogu. Ali je zaista bitnije za sve nas - ili bi trebalo biti - ko je i zasto zataskavao to ubistvo.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#20516 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

odakle dijelovi kombija na licu mjesta i alisina krv na njima?

gdje nestadose silna priznanja vasvijina i ljubina?
izjave rodbine?
zasto su popravljali pa prodali kombi, pa pobjegli u bl...

kako si fino izvadila sve sto se tice dokaza (jedinih materijalnih dokaza u slucaju) vezanih za rome i preslatala se na (opet :roll: ) NEKI ANONIMNI lik, ovaj put dotor rekao murizu za taj sat vremena ...
koji po redu lik koji mu je nesto tako drasticno rekao, a da mu nema ni imena ni pomena, pogotovo ne izjave
i sad se prvi put spominje taj dr, dosad je bila matematika dzamija - poziv policiji


i sta ako je dupovac uzeo snimak, pa nije ga izbrisao
snimak je i dalje naredni dan trebao biti dostupan
dupovac je ocito taraba za tehnologiju, momak skinuo na usb i dao mu usb. nema usb-a. pa sta? kakve to veze ima ako je snimak i dalje bio na jedinici?


iili fali nastavak da je dupovac NAREDIO tom momku da izbrise?
hm, toliki previd je tesko zamisliv
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#20517 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

uglavnomja wrote: 27/09/2021 17:03 odakle dijelovi kombija na licu mjesta i alisina krv na njima?

gdje nestadose silna priznanja vasvijina i ljubina?
izjave rodbine?
zasto su popravljali pa prodali kombi, pa pobjegli u bl...

kako si fino izvadila sve sto se tice dokaza (jedinih materijalnih dokaza u slucaju) vezanih za rome i preslatala se na (opet :roll: ) NEKI ANONIMNI lik, ovaj put dotor rekao murizu za taj sat vremena ...
koji po redu lik koji mu je nesto tako drasticno rekao, a da mu nema ni imena ni pomena, pogotovo ne izjave
i sad se prvi put spominje taj dr, dosad je bila matematika dzamija - poziv policiji


i sta ako je dupovac uzeo snimak, pa nije ga izbrisao
snimak je i dalje naredni dan trebao biti dostupan
dupovac je ocito taraba za tehnologiju, momak skinuo na usb i dao mu usb. nema usb-a. pa sta? kakve to veze ima ako je snimak i dalje bio na jedinici?


iili fali nastavak da je dupovac NAREDIO tom momku da izbrise?
hm, toliki previd je tesko zamisliv
jeste li sta uradili po pitanju napada na alisu?podigli protiv nekoga optuznicu?i ona je zivo bice a napadnuta je isto kao dzeki.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#20518 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by bitangeIprinceze »

uglavnomja wrote: 27/09/2021 17:03 odakle dijelovi kombija na licu mjesta i alisina krv na njima?

gdje nestadose silna priznanja vasvijina i ljubina?
izjave rodbine?
zasto su popravljali pa prodali kombi, pa pobjegli u bl...

kako si fino izvadila sve sto se tice dokaza (jedinih materijalnih dokaza u slucaju) vezanih za rome i preslatala se na (opet :roll: ) NEKI ANONIMNI lik, ovaj put dotor rekao murizu za taj sat vremena ...
koji po redu lik koji mu je nesto tako drasticno rekao, a da mu nema ni imena ni pomena, pogotovo ne izjave
i sad se prvi put spominje taj dr, dosad je bila matematika dzamija - poziv policiji


i sta ako je dupovac uzeo snimak, pa nije ga izbrisao
snimak je i dalje naredni dan trebao biti dostupan
dupovac je ocito taraba za tehnologiju, momak skinuo na usb i dao mu usb. nema usb-a. pa sta? kakve to veze ima ako je snimak i dalje bio na jedinici?


iili fali nastavak da je dupovac NAREDIO tom momku da izbrise?
hm, toliki previd je tesko zamisliv
Ljubo i Seferovici izmisljena koruptivna mafija u koruptivnom sistemu drzave. Izmisljeni da bi za pare primili kolac u guzicu od metsr ipo mozda i dva.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#20519 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by bitangeIprinceze »

td_maajka wrote: 27/09/2021 16:30 Avdo Avdic je uradio jednu jako dobro stvar, moram ga pohvaliti.
.....
Ne pada mi na pamet da citam al znam da je bez greske :kiss:
Karikaturist
Posts: 3774
Joined: 20/12/2020 10:03

#20520 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Karikaturist »

Denden, preselionaahiret, uglavnomja, bitangeiprinceze,klix i tako u krug do smaka svijeta. :mrgreen:
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#20521 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by bitangeIprinceze »

klix wrote: 27/09/2021 15:18 Pa i sam Ljubo bi rado rekao, ali fazon je u tome, što nema šta da kaže. 🤷‍♀️
I ljubo ko alisa, rado bi i ona progpvorila al nema sta da kaze. Zato ima seka i forum :wink:
denden
Posts: 2860
Joined: 07/04/2019 08:17

#20522 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by denden »

@td majka,
td maajka wrote: Optuznica Tuzilastva BiH u ovom predmetu napisana je vrlo lose, zaista, ali podsjetit cu da sam spis sadrzi preko 1.500 stranica, od cega preko 150 materijalnih dokaza i izjave preko 80 svjedoka, od cega 16 zasticenih, sto sve skupa podkrepljuje optuznicu, pa je sad moja predpostavka po slobodnoj procjeni, da bilo koji sudija Suda BiH ne bi potvrdio optuznicu onako napisanu, bez nepobitnih dokaza, a pogotovo ne ako uzmemo u obzir da je na istu bila upucena zalba, te je i drugo sudsko vijece dalo svoju ocjenu i optuznicu potvrdilo.
Možeš li objasniti šta je razlog da je optužnica napisana zaista loše? Je li tvrdiš da pošteni i sposobni borac za slobodu i pravdu Ćazim Hasanspahić ipak nije ili pošten ili sposoban. Je li to tužilac Državnog tužilaštva ne zna dobro napisati optužnicu, je li tvrdiš da je nepismen? (on i tužilac Čampara, koji se pojavljivao na ročištima)
Hoćeš li reći da toliki silni dokazi koje nabrajaš jesu dobri, ali tužilac ih ne zna pretočiti u optužni tekst?
Ili je možda "optužnica loša", te ima toliko puno dokaza zato što se nasilu pokušavalo progurati nešto čega nema?
I otkud ti to da je vijeće odlučivalo o žalbi na optužnicu? Pravnici na temi su pisali da ista osoba koja je potvrdila optužnicu (jedan sudija) odlučuje i o žalbi na nju i da se nikad nije desilo da neko uvaži žalbu na optužnicu koju je sam potvrdio.

Je li ovo deklarisanje "zaista loše napisane optužnice" izokolna najava njenog debakla? (kojeg sam ja davno direktno najavio)?

Nećemo saznati je li sudija zaista vidio dobre dokaze za osnovanu sumnju ili će u pitanju vruć krompir (zamisli pritiska i optužbi u slučaju da optužnica nije ni potvrđena) ili je možda dalekosežno gledao i shvatio da je jedini stvarni način rješavanja svega da se u javnost iznese sva ubleha koju Memić i Feraget pričaju i tako im se nepovratno izbiju svi aduti za bilo kakve dodatne teorije zavjere. Jer, i sudije su ljudi.

HASAN DUPOVAC

Pazi šta radiš, čovjeku na teret stavljaš dio optužnice protiv njega:
td maajka wrote: a iz optuznice Tuzilastva BiH protiv Hasana Dupovca, saznajemo, citiram: [...] da je dana 09.02.2016.godine ili priblizno tog datuma, svjesno postupao bez naredbe nadleznog suda [...], te je nalozio policijskim sluzbenicima MUP-a Kantona Sarajevo i to zasticenom svjedoku M-6 i Amelu Serdarevicu da pristupe do kuce vlasnistvo Serifa Konjevica koja se nalazi na Ilidzi ulica Jasike br. 2, i obezbjede lice mjesta, gdje je potom dosao Hasan Dupovac sa sluzbenim vozilom MUP-a Kantona Sarajevo, i nakon sto su isti pristupili na navedenu adresu i obezbjedili lice mjesta, Hasan Dupovac je bez naredbe nadleznog suda i bez obavjestavanja postupjauceg tuzioca zatrazio videonadzor sa objekta i to videonadzor nadzorne kamere koja pokriva ulicu Velika Aleja gdje je stradao Dzenan Memic, za dan 08.02.2016. godine u periodu od 21,30 casova do 22,30 casova, te isti pregledao u prostoriji gdje se nalazi video nadzor i izdvojio dio za koji je smatrao da mu je potreban te nalozio ovlastenom licu firme koja odrzava videonadzor na toj lokaciji, Tariku Hosicu, da isti pohrani na USB stik, sto je ovaj i ucinio, te Dupovac Hasanu predao USB stik na kome se nalazio videozapis, koji je Hasan Dupovac pohranio na nepoznatu lokaciju, a sto je predstavljalo vazan dokaz za utvrdivanje nacina i mjesta stradana Dzenana Memica."
A onda ga sama opravdaš i opereš time što napišeš da je i sam tužilac Meris Ćato, a koji, nekom akrobacijom, nije osumnjičeni, nego svjedok, griješio jer je po svaku cijenu išao na Mirzu PLoskića, bivšeg momka Alise Mutap, koji je prijetio Dženanu (a negdje je pisalo i da se na netu kurčio indirektno pišući da stoji iza prebijanja Dženana), te koji je imao zeleni auto (a zeleni lak nađen u Aleji) i to oštećenog fara (iako je far desni). Mirza Ploskić, jedini sa motivom. A zar nije logično i da je tužilac Ćato slijedio osobu sa motivom, jer ako nema motiva, onda je slučajni, neplanirani događaj.

A vidi sad šta pišeš za Dupovca:
td maajka wrote: Iz dokumenta iz MUP-a KS vidi se da je Odsjek za saobracajne istrage 9.2.2016. podnio zahtjev sudiji za prethodni postupak Opcinskog suda za izuzimanje video nadzora sa Rezidencije Kuvajtske ambasade kao i kuce Serifa Konjevica, da je zahtjev prihvacen tj. da je sudija Todorovic Igor 10.2.2016. izdao naredbu za izuzimanje tih video snimaka, a da predmetna naredba NIJE realizovana postupajuci po uputama tuzioca KTKS Cato Merisa, te je vracena 24.2.2016. godine sudiji Ocinskog suda, obzirom da je tada cjelokupan spis predat u nadleznost Kantonalnog suda u Sarajevu. U tom periodu je dakle policija imala naredbu za izuzimanje tih video snimaka, ali je Dupovac ranije (dan prije izdavanja naredbe) vec izuzeo barem jedan od tih snimaka (sredinom februara je izuzeo i snimke sa Kuvajstke rezidencije, takodjer vrlo dubiozno, a o tome vise pise u optuznici), medjutim to nije nigdje protokolirao - sto se jasno vidi iz informacije MUP-a KS o kojoj pricamo.
Znači, šta je Dupovac uradio, čak da je tačno (vidjećemo to u suđenju) ovo što mu se stavlja na teret? Naložio podređenim, otvoreno, bez ikakvih uputstava da to sakriju, da javno odku do kuće Šerifa Konjevića, pregledao snimke za sporni dan, uzeo na stik šta je smatrao interesantnim, sve javno, bez da je tom TAriku rekao da nikom ne govori šta je uradio. Dakle, ništa nije krio. Osim što je nastupao javno, da li je on uništio dokaz? NE, ON JE DOKAZ USTVARI UMNOŽIO. Napravio je kopiju za sebe. Šta je uradio u odnosu na "original"? Istog dana kad je uzeo kopiju za sebe, Odsjek za saobraćajne istrage (Dupovac) je podnio zahtjev sudiji za prethodni postupak za izuzimanje snimaka sa Kuvajtske rezidencije i kuće Šerifa Konjevića?

Šta ovo govori? Govori da je otišao neformalno, "operativno", da vidi šta se nalazi na snimcima, da li ima išta korisno, presnimio na USB dio snimka koji je smatrao korisnim za operativnu upotrebu, a onda istog dana tražio od suda da zvanično izda naredbu za izuzimanje tih snimaka.
Da li je praksa da policija prvo neformalno provjeri da li ima išta korisno na snimcima, pa tek onda, ako smatra da ima, traži naredbu za zvanično izuzimanje?

Izgleda da jeste. Jer je i Alija BUdnjo u zvaničnom saopštenju fino opisao da su dvaput dolazili policajci, u timovima po dva. Prvi put 18.02.i pregledali šta ima na snimku, a drugi put sutradan, sa naredbom kad su isto locirali interesantni dio snimka i počeli presnimavati-prebacivati, kad je nestalo struje.

Da li je ovo ponašanje nekog ko nešto podmeće, krije, uništava ili ponašanje nekog ko savjesno provodi istragu i traži dokaze? Nekog pripadnika organizovane grupe?

Zašto u optužnici ne stoji da je Dupovac predložio sudu 09.02.2016. da izda naredbu za oduzimanje tih snimaka? Zar tužilac ne treba navoditi i dokaze u korist osumnjičenog?

Ili, kad pogledaš optužnicu gdje se Dupovcu stavlja na teret da je umnožio za sebe dio snimka sa Kuvajtske rezidencije, fino piše da nije odmah ni otišao da ga iskopira, nego da je nazvao odgovorno lice i pitao da ga da pregleda da li se na snimku u sporno vrijeme vidi Renault Clio. Ovaj rekao da ne, pa tek kasnije Dupovac nekog poslao da preuzme kopiju.

Pa sam ovaj tekst optužnice oslobađa Dupovca da je podmetao Clija, jer se vidi, a i ti to tvrdiš da je tako smatrao tužilac Meris Ćato i tako vodio istragu, da Dupovac traga za Renault Clijom, autom jedinog dotad osumnjičenog, sa motivom, koji se hvalio posredno da stoji iza napada, te koji je auto imao neka oštećenja (desnog fara).

Dakle, iz same optužnice se vidi da je Dupovac lovio Clija, jer je smatrao, što je smatrao i tužilac koji je vodio istragu, da iza napada stoji Mirza Ploskić. A iz tog dokumenta koji si postavila se vidi da je Dupovac, čim je umnožio za sebe snimak (za operativne potrebe), istog dana tražio da se taj snimak pribavi službeno i zvanično, putem naredbe suda.

Pa ko se sa trunkom razuma može nadati osuđujućoj presudi?

Na stranu sve priče "o organizaciji prikrivanja načina stradanja" koji nije utvrđen, ni način, ni organizacija, a svi stvarni dokazi vrište da je u pitanju Ljubo Seferović i vjerujem da to i piše u presudi Vrhovnog suda, da je njima nesporno Ljubino prisustvo i učešće kombijem u događaju, da je jedino sporan opis lokacije rane koji je tužilaštvo fulilo u odnosu na opisano mjesto udarca u predjelu glave.

Ili onaj recepcioner, praktično optužen zato što je bio na radnom mjestu kad je pokušano izuzimanje snimka i nestalo struje i što je dočekao na radnom mjestu policiju u ponedjeljak ujutro. Niti ima ijedan dokaz o motivu, o pripadnosti nekoj grupi, niti se zna kad je snimak izbrisan, a moglo ga izbrisati ko zna koliko ljudi (radnika i posjetilaca).
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#20523 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by bitangeIprinceze »

Karikaturist wrote: 27/09/2021 17:49 Denden, preselionaahiret, uglavnomja, bitangeiprinceze,klix i tako u krug do smaka svijeta. :mrgreen:
Ja kad se nastavim mozes me i dvaput pisati, slobodno :lol:
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#20524 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

bitangeIprinceze wrote: 27/09/2021 17:50
klix wrote: 27/09/2021 15:18 Pa i sam Ljubo bi rado rekao, ali fazon je u tome, što nema šta da kaže. 🤷‍♀️
I ljubo ko alisa, rado bi i ona progpvorila al nema sta da kaze. Zato ima seka i forum :wink:
mozda su i njoj zaprijetili pa ne smije da prica.ti mangupi na baterije se inace znaju izivljavat na nekom ko im se ne smije suprostavit a kad nalete na nekog koga briga ko su i sta su placu kao male bebe.pickice obicne.
denden
Posts: 2860
Joined: 07/04/2019 08:17

#20525 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by denden »

preselio na ahiret wrote: 27/09/2021 15:43
klix wrote: 27/09/2021 15:18 Pa i sam Ljubo bi rado rekao, ali fazon je u tome, što nema šta da kaže. 🤷‍♀️
Ne moze biti da nema sta ako je lagao ima itekako,sto ga ne pritisnu i mutapi javno?Ljubo je kljuc od sefa to pricam od pocetka.
Zar nije i mutapima u interesu da se skine ljaga sa njih i otkrije pocinitelj?Pa i da je ljubo?

@denden

hajde ukratko mi kazi zasto mutapi nisu nista uradili po pitanju napada na alisu nego samo sute i pustaju muriza da vodi bitku?
Haha, tebi neko rekao "Ljubo je potplaćen" i ti to kao neoborivu činjenicu uzimaš i pitanja postavljaš iz tog okvira :lol:

Šta su Mutapi mogli uraditi? Imaš službenu zabilješku gdje je Alisa prepoznala lice koje je podsjeća na ono "prljavo razbarušene kose" kojeg se sjetila dva dana nakon događaja. Mutap odmah obavijestio policiju i tražio da oni procijene koliko je pouzdano njeno uočavanje sličnosti. Tu isto piše da je saznao ko je te noći po Ilidži pravio nerede, daje sva imena policiji. Sumnjao i on na Mirzu Ploskića, dao pare (navodno sa Memićem, koji to negira, suđenje će pokazati) da se otkupi taj Clio i da se da na vještačenje. Vještačenjem na koje očito niko nije uticao utvrđeno da oštećenja ne odgovaraju krhotinama iz Aleje i TAD UTVRĐENO DA KRHOTINE ODGOVARAJU VW T4 TRANSPORTERU. Tog trenutka Clio (a time posredno i Ploskić) ispadaju iz igre kao osumnjičeni, a pažnja se premješta na kombi sa snimka, saznaje se da je Ljubo imao kombi, njime dolazi o u romsko naselje par stotina metara od mjesta događaja, ali Ljubu ne mogu naći, raspisana je potraga prema MUP-u RS-a, jer je Ljubo navodno u Banjaluci. Kada je došao u Kanton, uhapšen je i sve priznaje kad saznaje da je Bekrija pao na poligrafu ("Bekrija je ili izvršilac ili zna ko je" je nalaz poligrafiste). Ljubo je već bio dogovorio bijeg u Njemačku. Nakon priznanja, vodi do materijalnih dokaza (krhotine fara i žmigavca koje zamijenio u avliji, a koji se uklapaju sa komadima plastike iz Aleje), vodi do mjesta gdje je dan-dva nakon događaja kupio šajbu za kombi, opisuje kako je prodao-zamijenio uz doplatu od sto KM kombi nakon što je sa portala pročitao da je Dženan umro. Itd. Njegova familija potvrđuje da su te večeri došli i rekli da je Ljubo ubio čovjeka u Aleji (Ana Rizvanović, svjedočila o tome pred sudom).
Šta su Mutapi mogli uraditi? Navodno su (nepotvrđeno, ali niko nije negirao) majicu koju Barić nije uzeo davali na vještačenje nekom privatnom forezničaru.

Već u martu počinju bivati predmetom linča, napada, bave se odbranom sebe od tih napada. Šta mogu u vezi Ljube? Oni znaju da Alisa ne glumi amneziju, znaju da je žrtva i da je igrom slučaja preživjela razbijanje glave palicom, znaju da Mutap nije organizator grupe za prikrivanje, drugim riječima, nemaju razloga da ne vjeruju jakim dokazima i policiji o tome da je Ljubo počinilac.
Last edited by denden on 27/09/2021 18:16, edited 1 time in total.
Locked