Slučaj Dženan Memić

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Vjerujete li da je poginuo nakon udara kombija?

Da
91
9%
Ne
915
91%
 
Total votes: 1006

zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#11076 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by zijancer »

pa zna li taj avaz ikad ispuniti muzicku kako treba, izostavili su 5-6 najinteresantnijih sekundi 21:28:39 - 21:28:45
a to je da li kamera sa mihrabskog zida hvata spoj sa IV viteške ili ne?
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#11077 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by YouAreMyDestiny »

Image
dzolix
Posts: 2139
Joined: 16/02/2021 12:20

#11078 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dzolix »

ImageImageImageImageImageImageImage
Last edited by dzolix on 15/06/2021 05:17, edited 4 times in total.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#11079 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Billy The Pljuc »

Hajde da i ja malo doprinesem temi:

"Advokat Feraget za „Avaz“: Snimak koji ste objavili je dokaz za banditizam i sabotažu istrage tužilaca i policajaca.

Još jedan od dokaza da se radi o planskom i organizovanom pokušaju zataškavanja ubistva Dženana Memića, kaže Feraget.

Nakon što je portal „Avaza“ objavio krunski dokaz zataškavanja ubistva Dženana Memića, a advokat porodice Memić, Ifet Feraget kaže da ovaj snimak jasno upućuje da se radi o planskom i organiziranom kriminalu tužilaca i policajaca.

Radi se o snimku od 8. februara 2016. godine, a koji je skinut s videonadzora džamije u Lužanima. Tu se jasno vidi da Dženanov BMW, metalik sive boje, u kojem se nalazi Alisa Mutap, prolazi pored džamije u Lužanima tačno u 21.28.28 sati, a prema optužnici sarajevskog tužilaštva protiv Ljube i Bekrije Sefrovića tvrdi se da se saobraćajna desila u 22.35 sati.

Plansko zataškavanje

- Kantonalno tužilaštvo raspolagalo je ovim snimkom. Nisu ga koristili, iako su ga imali od samog početka. Dakle, ovo je jedan od dokaza da se radi o planskom i organizovanom pokušaju zataškavanja ubistva Dženana Memića. Najteži vid kriminaliteta je organizovani kriminal, ali ovo je mnogo opasnije, jer se radi o kriminalu u režiji policijskih i tužilačkih struktura. Po prvi put imamo ovakvu situaciju kada je u pitanju ova vrsta kriminala. Dakle veliki broj tužilaca i policijaca je formiralo jednu grupu za organizovani kriminal i u okviru te grupe se čini krivično djelo pokušaja zataškavanja ubistva, odnosno pomoći učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela, protivzakonitog posredovanja i tako dalje – naveo je Feraget.

On je mišljenja da krivični sistem treba da ponudi valjan odgovor na izazov kakav je organizirani kriminal.

- Ovdje imamo još veći problem, jer se sad od sistema očekuje da ponudi adekvatan odgovor na ovakav vid organiziranog kriminaliteta unutar samog sistema. Ovdje imamo visoki nivo zločinačke energije ispoljen od strane ljudi koji su zaduženi da se bore protiv kriminala. Upravo je vjerovatno zbog toga Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV Murizu Memiću i meni rekao ako se ovo dokaže ovo zaslužuje drakonske kazne. Identičnu situaciju imamo i u Banjoj Luci u slučaju Davida Dragičevića. Mišljenja sam da je potrebno propisati posebna krivična djela za tužioce i policajce u vezi sa provođenjem istrage i pooštriti represiju. Ako ova dva slučaja ostanu bez valjanog odgovora onda će nam biti uzaludna svaka reforma pravosuđa. Sarajevsko tužilaštvo je ovaj snimak posjedovalo i svjesno i namjerno ga nisu koristili, jer u potpunosti dovodi u pitanje sve ono što je navedeno u optužnici protiv Ljube i Bekrije Seferovića – pojašnjava advokat.

Svjesna krađa vremena

Osvrnuo se i na iskaze Alise Mutap te tvrdi da je u svakom navodila različite termine susreta sa Dženanom te da je to radila svjesno.

- Ona govori različita vremena kada su se sastali ona i Dženan. Telefoni koji su izlistani jasno pokazuju da je njihov susret kod PU Ilidža bio u 21.25 sati, dok su sjeli u auto i prošli pored džamije u Lužanima je upravo ono vrijeme sa snimka dakle, 21.28. Snimak je dokaz da nisu išli na Vidikovac, na Zmajevac i u pekaru „Kovači“. Drugi dokaz nam kaže da Dženan kod sebe nije imao novca, zaboravio je novčanik i nema nikakve logike da vodi djevojku na piće, ako nije ponio novac. To su potvrdili svjedoci, jer je Dženan kazao kada je sjedio s drugovima jednom od njih da plati jer je zaboravio novčanik – pojasnio je Feraget.

Feraget smatra da će se istraga sprovesti i u odnosu na navodi svjedoka u kojem položaju je Dženan zatečen.

Iz snimka mogu još mnogo stvari mogu očitati ali ne smijem otkriti detalje da ne bi ugrozio istragu.

Ovo je jedan očigledan banditizam i sabotaža u okviru istrage koju su radili tužioci Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, a njihovu istragu je kontrolisalo Federalno tužilaštvo. Prvi poziv Hitnoj pomoći je bio više od sat vremena nakon samog događaja – tvrdi Feraget.

Dodao je i da bi Dženan sigurno bio živ da je na vrijeme javljeno Hitnoj pomoći i da je prebačen na KUM.

Sve smo bliži punoj istini

- Sve smo bliže punoj istini. Vrijeme curi, ne u korist onih koji i dalje ne žele da sarađuju sa Tužilaštvom BiH. Zbog čega su Dženan i Alisa išli tamo gdje će Dženan biti ubijen na to pitanje će nam odgovor dati Alisa. Amnezije nema to je sasvim sigurno to je sada i iz ovoga snimka jasno. Vidimo da se nije mogla desiti saobraćajna nesreća u 22.35 sati kako se to tvrdi u optužnici protiv Seferovića, ako su njih dvoje u Velikoj Aleji bili u 21.30 sati. Gdje su bili punih sat i pet minuta, jer bi njihovo kretanje zabilježile kamere sa drugih videonadzora i sasvim sigurno njihovo kretanje su zabilježile i kamere sa hotela „Kristal“, kao što je poznati ti snimci su izbrisani. Znači osam kamera za 8.,9., i 10., februar 2016. godine su namjerno obrisani. Hvala „Avazu“ što je objavio ovako dragocjene informacije – zaključio je Feraget."
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#11080 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by YouAreMyDestiny »

Istražitelji su isključili mogućnost netačnosti vremena.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#11081 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

https://avaz.ba/vijesti/bih/658248/advo ... policajaca


Sve je ovde moguce kako se kaze da je mozda cak povrijeđen doveden u aleju.
denden
Posts: 2860
Joined: 07/04/2019 08:17

#11082 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by denden »

klix wrote: 10/06/2021 19:37 Istražitelji su isključili mogućnost netačnosti vremena.
Ko god ima snimak, lako mu je to utvrditi. Samo da po pokazanom vremenu od 18:30 (7 minuta prije jacije) pogleda da li ljudi masovno dolaze u dzamiju, a i svako od dzamijskog osoblja moze napamet odgovoriti da li pokazivac vremena na sistemu nadzora samo ljeti godinama vec kasni jedan sat, a zimi tacno pokazuje ili sve vrijeme kasni jedan sat (ukljucena postavka prebacivanja ljetno-zimsko vrijeme, ali vrijeme setovano pogresno za jedan sat).
Hajde da, sa rezervom, povjerujemo Feragetu i Avazu u vezi tacnosti sata sa sistema nadzora.

Feragetova prica zvuci koherentno, sto je uvijek lako po sistemu "vreca za udaranje" (ona ne moze uzvratiti), ali kad se cuju druge okolnosti i druga strana, na kraju uvijek ispadne lose po teoriju zavjere. Tako je bilo i sa neuzimanjem dzempera i sa unistavanjem dzempera.

U medijskom se ratu, a Avaz ga vodi, vodeci ratnu propagandu za odredjene interese, uvijek moze pruziti koherentna jednostrana prica, jer biras sta ces reci, doziras prikazivanje i otkrivanje onog sto ti ide u prilog, a krijes ono sto ne ide. I svoje zakljucke koji su moguci, ali nisu jedini, a cesto ni najvjerovatniji, furas kao jedine.

U vezi ovih snimaka sa dzamije, imam nekoliko pitanja, vezanih za identifikaciju auta.

Koje je boje bio Dzenanov BMW?

Posto je Avaz izvorno objavio da je u pitanju auto plave boje, a i dzolix kaze da se (donekle) sjeca da je neko godinama ranije frizirao plavu boju na snimku, kako bi, valjda, nasilu podudario sivu boju sa snimka sa plavom bojom Dzenanovog auta, zanima me je li to greska u prvom tekstu Avaza, kada je pisalo da je auto sa snimka plave boje.

Jer, ako oni koji su poznavali Dzenana znaju da je vozio plavi auto, logicno je da ce neko ko vrsi propagandu objaviti da su gledali snimak na kojem je auto plav. Ali to tada objavljuju bez prikazivanja snimka.

Sada Avaz pusta snimak i najednom pise da je auto ne vise plavi, nego metalik-sivi. Jer, kad vec pustaju snimak na kojem je boja auta (valjda) siva, onda ne mogu pisati "evo, narode, to je taj plavi Dzenanov auto". Kad narod vidi da boja sa snimka nije plava.

Dakle, da li je u pitanju greska Avaza u prvom tekstu ili je Dzenanov auto bio plav? (da ne spominjemo glupost od spina u kojem su pisali da se vidi kako Dzenan vozi, a Alisa sjedi na sjedistu suvozaca)

Druga stvar, Feraget optuzuje tuzioce i policajce da su imali taj snimak, ali da su ga krili/nisu ga koristili. Medjutim, presucuje da je sam izjavio 2018. godine za Patriju da je Ljubina odbrana imala taj snimak, ali da je sud odbio da ga uvrsti u dokaze. Pitao sam na temi sta je razlog za to, niko nije odgovorio. Pitam ponovo, sta je razlog sto je sud odbio da taj snimak uvrsti u dokaze? Kakvo je obrazlozenje dao, sta je nedostatak tog snimka koji je bio prepreka da ga sud prihvati u dokaze?

Treca stvar. Nabrzinu sam pogledao sada snimak, bez dublje analize. Neka me neko ispravi ako grijesim u vezi orijentacije. Koliko razumijem, auto prolazi pored dzamije ulicom Vinka Samarlica u pravcu ulice IV viteske brigade. Auto na kraju ulice Vinka Samarlica usporava i skrece desno. Da je isao prema Aleji, morao bi skrenuti lijevo. Ali on skrece desno, na suprotnu stranu. Tacno se vidi usporavanje i zaokretanje i prelazak, zbog skretanja, prikaza straznjih svjetala u jaca prednja koja hvata kamera. Ona se pocinju kretati desno i tu se snimak prekida.
Last edited by denden on 10/06/2021 22:57, edited 1 time in total.
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#11083 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Manual »

Gotovi su, svi padaju.. pa i Dalida - Šmrkačica
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#11084 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

Sad me nebi cudilo posto su nestali snimci sa hotela da se ispostavi kako se sve tu odigralo.Nisu dzaba nestali.
dzolix
Posts: 2139
Joined: 16/02/2021 12:20

#11085 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dzolix »

denden wrote: 10/06/2021 22:50 reca stvar. Nabrzinu sam pogledao sada snimak, bez dublje analize. Neka me neko ispravi ako grijesim u vezi orijentacije. Koliko razumijem, auto prolazi pored dzamije ulicom Vinka Samarlica u pravcu ulice IV viteske brigade. Auto na kraju ulice Vinka Samarlica usporava i skrece desno. Da je isao prema Aleji, morao bi skrenuti lijevo. Ali on skrece desno, na suprotnu stranu. Tacno se vidi usporavanje i zaokretanje i prelazak, zbog skretanja, prikaza straznjih svjetala u jaca prednja koja hvata kamera. Ona se pocinju kretati desno i tu se snimak prekida.
ImageImage
Crvena strelica pokazuje smjer kretanja pored dzamije prema Viteske brigade ulici.
Narandzasto smjer kretanja auta, zuto smjer prema V.Aleji, plavo smjer prema Sarajevu .
Ne vjerujem da je kamera mogla snimiti pravac skretanja.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#11086 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by zijancer »

bilo bi super da kamera hvata taj spoj, jer onda bi se mogla upratiti sva svjetla ( ne i oblik) koja su se u tom periodu kretala prema Aleji, i onda ako još povrate snimke sa kristala nema nedoumica


evo najužeg ugla koji hvata kamera (na osnovu zahvaćene ograde u kadru)
Spoiler
Show
Image

šta je sa gornjim ulazom u aleju, onim skretanjem kod hrama, da li je tu zabrana ili bude ponekad patrola, nekad davno je znala biti?
Last edited by zijancer on 11/06/2021 11:53, edited 1 time in total.
suspect_zero
Posts: 25761
Joined: 11/10/2008 21:45

#11087 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by suspect_zero »

preselio na ahiret wrote: 10/06/2021 23:02 Sad me nebi cudilo posto su nestali snimci sa hotela da se ispostavi kako se sve tu odigralo.Nisu dzaba nestali.
Saće ti sve denden i džo objasniti :mrgreen:
uvijekIInikadI
Posts: 1140
Joined: 10/11/2013 19:54

#11088 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uvijekIInikadI »

suspect_zero wrote: 10/06/2021 23:42
preselio na ahiret wrote: 10/06/2021 23:02 Sad me nebi cudilo posto su nestali snimci sa hotela da se ispostavi kako se sve tu odigralo.Nisu dzaba nestali.
Saće ti sve denden i džo objasniti :mrgreen:
Najgore je kad javnost nije informisana :-) a posebno forumska :roll:
User avatar
Truba
Posts: 81670
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11089 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Truba »

Alisa mutap
Mozak je najvazniji organ


Divim im se kako jaka psihicki obitelj

Ja se sjebem kad me ovdje peglaju da austrija nikad nije bila u nato :roll: a mislio sam da je
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#11090 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Manual »

Ovu dvojicu treba postaviti negdje na tv
uvijekIInikadI
Posts: 1140
Joined: 10/11/2013 19:54

#11091 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uvijekIInikadI »

Mozda i nisu dvojica!? Samo podvojene licnosti
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#11093 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by YouAreMyDestiny »

foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#11094 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by foton »

uvijekIInikadI
Posts: 1140
Joined: 10/11/2013 19:54

#11095 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uvijekIInikadI »

Jeste vala bas je pritisak ovih dana :-) valjda pred ove padavine :mrgreen:
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#11096 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by foton »

uvijekIInikadI wrote: 11/06/2021 09:44 Jeste vala bas je pritisak ovih dana :-) valjda pred ove padavine :mrgreen:
Hoce to pred padavine :D :mrgreen:
td_maajka
Posts: 1022
Joined: 05/02/2021 09:57

#11097 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by td_maajka »

Kazu, zestoke padavine u narednim danima.
Ne izlazite bez kisobrana iz kuce. :skoljka:
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#11098 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by YouAreMyDestiny »

Black swan wrote: 11/06/2021 07:58 Alisa mutap
Mozak je najvazniji organ


Divim im se kako jaka psihicki obitelj

Ja se sjebem kad me ovdje peglaju da austrija nikad nije bila u nato :roll: a mislio sam da je
O ovome sam i ja razmišljala. Treba imati želudac za neke stvari. Ja ne bih mogla izdržati toliki pritisak. Ona se udala, svadba bila, svi nasmijani, rodila dijete, sve normalno, a ubistvo joj za vratom visi. Ja bih pukla. I cijela porodica tako nastavila dalje. Moji mama i tata ne bi izdržali jbt, srce bi ih opalilo.
User avatar
Truba
Posts: 81670
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11099 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Truba »

iznijela trudnoću?
nisam znao

a stres? ništa :lol: :lol: :lol:

mozak je najvažniji organ
User avatar
Truba
Posts: 81670
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11100 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Truba »

šteta što takvim ljudima nije omogućen zakon o zastarjelosti određenih zločina :D
Locked