Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Banksy

#1651 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Banksy » 09/09/2017 15:20

Ljepše je tamo gdje je bolje.

Edin H.

#1652 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Edin H. » 09/09/2017 15:36

insomnia78 wrote:Kaki sad Sirijci
Nisi znao da BiH postaje sada jedna of najatraktivnijih evropskih destinacija za prijem izbjeglica.

100 tisuca dobro placenih radnih mjesta nije sala. :wink:

muha_sa

#1653 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa » 09/09/2017 15:41

Bluemore wrote:Stara narodna tamo je bolje, ovdje ljepse
Ne pije vise vode
naravno odnosi se na sadasnju situaciju, moramo i narodne mudrosti azurirati
Ljepse je tamo gdje je fakat ljepse
slažem se--najljepše u mom rajvuSa :-D

moonca

#1654 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca » 09/09/2017 15:52

Ko je odrastao u Sarajevu, uvijek ce ga sve lijepo podsjecati na njega.

:)

DZONPI

#1655 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by DZONPI » 09/09/2017 17:26

Upravo tako,rado ga se sjecam a sad zivim gdje mi je bolje i kad svratim u Rajvosa opet mi dobro,kako god okrenes pravo mi dobro.E sad kazu sto si napustio,pa radi porodice da mi djeca imaju vise mogucnosti u zivotu i pun pogodak.Troje imam svi rade i skoluju se,jel im dobro kazu da jest i odma i meni dobro.Sve zavisi ko sta hoce,ja mixam godisnje svugdje po malo pa Rajvosa pa nazad kuci i vjerujte nemoze mi bit bolje.Da sam posto bogat nisam ali mi nista ni nefali.

mv960

#1656 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mv960 » 09/09/2017 18:15

insomnia78 wrote:Kaki sad Sirijci
https://www.youtube.com/watch?v=BRLfx5vr5rA

Vidi je što je dobra :-D

mv960

#1657 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mv960 » 09/09/2017 20:54

muhafuca wrote:
mv960 wrote:
muhafuca wrote:Ja evo citam temu od pocetka i nikako da skontam

Jel vani dobro zivit (bolje nego u Bosni ovdje) ili vani nije dobro zivit (losije nego u Bosni ovdje)

Moze li se to nekako generalno razjasnit?
Gledam ove sirijce što dođoše u BiH.. ljudi se snađoše i žive bolje nego što bi možda i u Njemačkoj živjeli.

Ljudi malo zapeli, došli s nekim svojim iskustvom i novim idejama, poslagali kockice i snašli se.

Naš sistem u BiH za njihov pojam je.. ma ne može biti bolji. Zdravstvo.. ma super je kažu.

Ako malo prohodaš svijetom i realno prokontaš u BiH imaš slobode što u mnogim zemljama nećeš nači.

Eh sad što smo se mi narod otuđili jedni od drugih (dok su recimo ti sirijci, turci u BiH dobro povezani i sarađuju).

To ti dođe kao kad bi svi dobili istu količinu brašna, vode, šećera.. neko će od toga napraviti izvrstan kolač a neko sranje da ne možeš gledati u njega.
Dobro i to je malo nerealno gledanje. Sirijci su sad aktualni, friska prica, imaju vjerovatno ogromnu pomoc drzave u svakom pogledu pa tako i rezultati izgledaju.

I nasi - prvi val izbjeglica dok je jos trajao - su vjerovatno sve to isto imali i taj val se vjerovatno puno bolje snasao i ustanovio gore.

Eh sad da odes vani - nemas osnova za trazit bilo kakvu veliku pomoc - jer dolazis kao ekonomski imigrant a ne neko ko ispred puske bjezi.

Odmah su ti i prava manja, pa si sam o sebi - ako se snadjes - dobro i jest ako ne - deportuju te nazad i to je to.

Vidjecemo i te sirijce (ko bude ziv :D ) za dvadeset godina kako ce dolazit i kako ce se snalazit i kolika ce prava na bilo kakvu pomoc imati.
Kakvu pomoć imaju sirijci u BiH?

Čovjek se lomio par godina dok je naučio naš jezik, završio fax, radio sve i svašta za male pare dok mu nije upala kašika u med. U Sarajevu živi i on i žena rade dobre poslove, plata svakom od njih je oko 4000,00 KM.

Ali evo ako vas sirijci zbunjuju evo priča bračnog para iz francuske što otvoriše one pekare po Sarajevu.

Joj jesam poželio onaj kolač "millefeuille", zadnji put kad sam ga naručivao gazdarica bila bolesna a samo ga ona zna napraviti ovdje u Sarajevu.

DearJohn

#1658 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by DearJohn » 09/09/2017 23:34

Najljepse je u svojoj zemlji i sa svojim narodom ko ima uslove.

meteorit135531

#1659 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 » 10/09/2017 05:37

Ja najviše mrzim ovakve botove sto se jave , i počnu prosipati priču kako se u Bosni može - uspjeti..
Pa pokušavaju prodati onaj lažni sjaj - bosanskog sna. Znaš , par godina se mučis, radiš , kreneš sa dna , i na kraju dana uspiješ. Zaposlis se , radiš dobar posao i zarađujes 4000 KM.
JAH, JAH. Ovo neko iz dijaspore hladi muda na tastaturi i piša po bosanskoj sirotinji. I primjeti se to , kad vidiš po pisanju apsolutno odsustvo i nepoznavanje prilika u Bosni.
Oni misle da postoje ljudi u Bosni koji , eto mogu mijenjati poslove. Ili da postoje ljudi, konkretno poslodavci koji će cijeniti njihov rad. Ili koji će platiti njihov rad.
Mislim , oni hlade muda po Skandinaviji i Americi i misle da je Bosna isto što i Švedska i Trumpovina, samo da je niži standard.
Pa se zamišljaju da je 1500 KM dovoljna za super život u Bosni.
Takvu platu imaju uljebi u Telecomu i Elektroprivredi.
Još su fine pare ako se uhljebis u policiju, oružane snage , na klinički centar ili u obrazovnu ustanovu.
Ili možda u opstinu.
To je sve što se tiče atraktivnih i dobro plaćenih poslova u Bosni.
I za svaki ovaj posao ti treba partijska knjižica , amidza na poziciji u stranci i 15 000 KM da podmazes glavesinu koji se pita da ti sredi posao.
Ovo ostalo radi za 500 , eventualno 600 KM i bori se da se prehrani, šuti i trpi sve jer se nema čemu bolje nadati.

Još 40% radno aktivnog stanovništva ne radi nit može naći posao.
Ja ne radim i nemam štelu.
Mogu li naći posao? Ne mogu.

A jesu ovi iz dijaspore najgrlatiji sto se tiče ljiljana i ljubavi prema domovini..
Samo Bosna , Bosna a ne skida se sa socijale u Švedskoj.
Povratak u Bosnu - samo u dubokoj penziji.
Ali brate , Bosna Bosna Bosna im ne izlazi iz usta.
Takvi su najgori.
Dodji i živi ovdje pa nadji svoju sreću.

Hendrix

#1660 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Hendrix » 10/09/2017 06:59

meteorit135531, ko ti je kriv kad se ne znas snaci, posla ima ako hoces i ako znas i umijes. Ko ne zna on jadi po forumu ovde i kvari pozitivni ekosistem nekih forumasa ovde. Uvjerice te ljudi da si glup i nesposoban jer nemas 4000KM platu, do tebe je jarane nema druge. Toliko mogucnosti za posao i uspjeh ti jadis ovde po forumu, planina ti blizu, more 2 sata od grada, raja i kafice...sta hoces vise od zivota. 8)

meteorit135531

#1661 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 » 10/09/2017 07:01

Glavni problem ostanka i života u Bosni je pojam - stela. Zapamtite to. U Bosni i pošteni ljudi moraju biti nepošteni - da bi opstali. Zapamtite to. Nije sve u parama , jer ovih posljednjih par stranica samo spominjete količinu para. Samo pare , pare , pare.
Auto iz Njemačke da bude i dedo će se vratiti iz Njemačke, jel tako?
Glavni i jedini problem ove države je stela. Jer ljudi koji žive u društvu u kojem se traži stela za sve , od pronalaska posla , do termina kod doktora , od toga da sin igraju u prvom timu Želje , od toga da misica Federacije bude izabrana po principu - štele je osuđeno na propast.
Ja nikad ne mogu zaboraviti razgovor koji sam vodio sa jednim vojnikom OS prije 3 godine.
Kad sam mu rekao da sam se zaposlio, prva stvar koju mi je rekao je bila , citiram i o tome sam pisao :
"A ko ti je to "završio"?".
Probajte da dokučite sta znaci termin "završio".

E onda onaj nas jebeni mentalitet.
"A sta će mahala reci". Ispada da živiš za jebenu mahalu, a ne za sebe.
Nikad ne mogu zaboraviti kad mi je jedna prijateljica rekla za moju rodicu:
"A znaš , nju je jebo ovaj jedan moj drug sa faksa"

Pa valjda ako su u vezi , logično je da se jebu. Zar je vise bitno ko se s kim jebe ?
Kad smo već kod jebanja.
Na internetu ima snimak gdje je nekakav klošar iz Cazina krisom snimao curu sa kojom se jebo i to je objavio na internetu. Njeno ime i prezime, valjda da je ponizi..
U Njemačkoj bi za takvo krivično djelo gulio dugu zatvorsku kaznu , u Bosni je glavni jebac u mahali i faca čaršije.

E onda imaš i primjer kad dva brata u mahali godinama ne pričaju jer se svađaju oko podjele nasljedstva iza umrlog im oca.. i onda tako to ide u primitivnoj Bosni..

Imaš onu potrebu da odeš na Folklandska ostrva i da posmatras zitokljune pingvine i onog jednog koji se snuzdio i tiho kaže u kameru :

"Ja čekam svoju djevojku da izroni iz mora , imam ovdje 3000 pingvinki kojima se mogu slepat, ali neću jer sam ja pošten pingvin koji vjerno čeka nešto svoje."

Došla mu je treba , zato jer život uvijek nagradi poštene.
Samo u primitivnoj Bosni ne može jer se ovdje ljudi od malena uče na lopovluk.
Last edited by meteorit135531 on 10/09/2017 07:06, edited 1 time in total.

Tomahawk11
Globalni moderator

#1662 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Tomahawk11 » 10/09/2017 07:05

Ma iskreno, pretjeruje. Nije sve med i mlijeko, naravno.
Ali treba malo izaći iz stana/kuće.

djevojka bez imena

#1663 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena » 10/09/2017 08:04

Jest' dobro je u BiH, Bogu hvala. Mi djeca, eto onako, napustamo svoje roditelje, ostavljamo ih same, nek se strpe dok mi malo prolunjamo dunjalukom, zacas ce to proc eto nas nazad 8-)

muha_sa

#1664 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa » 10/09/2017 08:05

djevojka bez imena wrote:Jest' dobro je u BiH, Bogu hvala. Mi djeca, eto onako, napustamo svoje roditelje, ostavljamo ih same, nek se strpe dok mi malo prolunjamo dunjalukom, zacas ce to proc eto nas nazad 8-)
ode i ti il si vec vanka :? :D

djevojka bez imena

#1665 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena » 10/09/2017 08:57

muha_sa wrote:
djevojka bez imena wrote:Jest' dobro je u BiH, Bogu hvala. Mi djeca, eto onako, napustamo svoje roditelje, ostavljamo ih same, nek se strpe dok mi malo prolunjamo dunjalukom, zacas ce to proc eto nas nazad 8-)
Vracam se za 3 sedmice, zavrsim disertaciju abd i odoh, dobila ponudu, prihvatila, sta cu :? nije mi lahko ali nemam izbora :(

muha_sa

#1666 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa » 10/09/2017 08:59

djevojka bez imena wrote:
muha_sa wrote:
Vracam se za 3 sedmice, zavrsim disertaciju abd i odoh, dobila ponudu, prihvatila, sta cu :? nije mi lahko ali nemam izbora :(
:thumbup:

sa srecom

Streptokok

#1667 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Streptokok » 10/09/2017 09:00

Pametan zivi gdje mu je bolje a budala gdje se rodio, vele iskusni. Podrzavam bjezaniju iz ove bijede.

mv960

#1668 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mv960 » 10/09/2017 09:16

Ode priča u drugom pravcu. Poenta cijele moje priče je da je nekome i BiH pojam kao što je nama Njemačka. Neko jednostavno našao svoju nafaku ovdje u BiH.

Radno mjesto možeš kupiti u par firmi državnih koje još eto dobro posluju. Ne vjerujem da bi i jedan privatnik na takav način primao radnike.

Strane organizacije.. nema šanse. Ne bih rekao da je u pitanju štela.. radi se o PREPORUCI ili LOBIRANJU. Mene su ubjeđivali da su to sve različiti pojmovi i da je OK lobirati što je po meni logično.. zapošljavaš koga poznaješ ili ti ga neko preporuči da je dobar radnik i ozbiljan.. bla bla bla.

Holivud na Ilidži super posluje, eno je i Herz otvorio.. idi pogledaj od portira do menađera sve je neke arape uopslio.

muha_sa

#1669 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa » 10/09/2017 09:19

kako znam za sebe--a boMMe ima tome hej heje :D išlo se vani trbuhom za kruhom. samo što je to nekad bilo mnogo lakše---crveni pasoš u ruke i vozdra :D --gdje se zaustaviš

djevojka bez imena

#1670 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena » 10/09/2017 10:01

Streptokok wrote:Pametan zivi gdje mu je bolje a budala gdje se rodio, vele iskusni. Podrzavam bjezaniju iz ove bijede.
Nije se lahko ni odluciti, ja sam vagala i vagala, na kraju stusnes zube, progutas suze, i potpises.

Hendrix

#1671 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Hendrix » 10/09/2017 10:04

Ljudi ovde zestoko mijesaju lobiranje, preporuke i stele.

Svjetske firme imaju i finansijsku nagradu za preporuku dobrog radnika, kazu ti ako imas kolegu da moze preporuci ga i ako nakon pola godine ili godinu i dalje bude radio za nas ti dobijes toliko i toliko love jer si nam preporucio dobrog radnika. Ali tvoja preporuka je samo brzi ulaz u krug za izbor novog radnika, opet mora da prodje procedure i interviju. Nije niko lud da zaposljava nekog jer si samo ti rekao da je lik prva liga.

Stela je kad ti direktora nazove dugogodisnji jaran i kaze imam ovog malog sad da zaposlim bolan, tek zavrsio faks ma dijete je zlatno de mu nesto nadji da radi ba ovo ono...i zaposli direktor kretena dovede ga u tvoj tim, i odjednom tim ima da radi i njegov posao i svoj jer jbg mali je doso a nema veze sa zivotom niti ce se ikad truditi da nesto skonta jer zna kako je dobio posao. Direktor zadrzi prijateljstvo a ti radis dupli posao...itd itd...

HAVANA

#1672 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA » 10/09/2017 10:56

djevojka bez imena wrote:
muha_sa wrote:
Ti trazi svoj put.Ako to podrazumijeva odlazak,bolji zivot,obrazovanje...bice i roditeljima drago.I moja da ode bilo bi mi tesko ali bio bi sretan,ako je ona sretna.I ja sam otisao sa 25 godina,ostala majka,bolesna sestra,otac...To je normalno,dodje vrijeme za odlazak i samostalan zivot.Sad sam tu,na ruku sam im,mogu pomoci...da nisam otisao ,samo bi im na teretu bio.

probook

#1673 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by probook » 10/09/2017 11:18

Prica da je samo u drzavnom sektoru plata preko 1000 KM, a svugdje drugo oko 600 je jako pogresna.
Znam masu prijatelja koji rade u privatnom sektoru i plate su im od 800 - 1500 KM.
Ako vi gledate prosjek po Konzumu, Bingu, tekstilnoj industriji onda sta cu vam ja.

_BataZiv_0809
Nindža revizor

#1674 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by _BataZiv_0809 » 10/09/2017 11:40

Hendrix wrote:Ljudi ovde zestoko mijesaju lobiranje, preporuke i stele.

Svjetske firme imaju i finansijsku nagradu za preporuku dobrog radnika, kazu ti ako imas kolegu da moze preporuci ga i ako nakon pola godine ili godinu i dalje bude radio za nas ti dobijes toliko i toliko love jer si nam preporucio dobrog radnika. Ali tvoja preporuka je samo brzi ulaz u krug za izbor novog radnika, opet mora da prodje procedure i interviju. Nije niko lud da zaposljava nekog jer si samo ti rekao da je lik prva liga.

Stela je kad ti direktora nazove dugogodisnji jaran i kaze imam ovog malog sad da zaposlim bolan, tek zavrsio faks ma dijete je zlatno de mu nesto nadji da radi ba ovo ono...i zaposli direktor kretena dovede ga u tvoj tim, i odjednom tim ima da radi i njegov posao i svoj jer jbg mali je doso a nema veze sa zivotom niti ce se ikad truditi da nesto skonta jer zna kako je dobio posao. Direktor zadrzi prijateljstvo a ti radis dupli posao...itd itd...
Samo sto svi zaposleni preko stele nisu nesposobni kreteni.

muhafuca

#1675 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muhafuca » 10/09/2017 11:48

probook wrote:Prica da je samo u drzavnom sektoru plata preko 1000 KM, a svugdje drugo oko 600 je jako pogresna.
Znam masu prijatelja koji rade u privatnom sektoru i plate su im od 800 - 1500 KM.
Ako vi gledate prosjek po Konzumu, Bingu, tekstilnoj industriji onda sta cu vam ja.
sve zavisi u kakvom se drustvu zadesis - tako npr ako si isao na tehnicki fakultet i drustvo ti je otprilike sa tehnickih fakulteta - normalno da znas dosta ljudi koji rade u privatnom sektoru a plate su im izmedju 800 do 1200 (prije nego do 1500. 1500 se mozda u Sarajevu nagura al je i zivot malo skuplji u SA pa se to izjednaci)

Medjutim generalni prosjek plate na nivou drzave je vjerovatno 600 km ako i toliko (mrsko misad trazit tacne podatke iz statistike). A taj prosjek dizu plate politicara (ogromna administracija na nivou drzave) i budjetskih korisnika (sudski sluzbenici i slicno) - pa je realni za populaciju u privatnom sektoru dosta manji.

Drugi par rukava je sto su bas ti ljudi (sa tehnickim fakultetima) takodje potplaceni i oni zadnjih godina najvise i odlaze jer sa tim fakultetima mogu dosta lahko naci posao vani za dosta bolju platu a da ne govorimo za dosta bolje uslove rada (slobodni dani, duplo placen prekovremeni rad, bonusi kojekakvi itd)

Post Reply