Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Connaisseur Karlin
Has thanked: 172 times
Been thanked: 31 times

#101 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Connaisseur Karlin » 24/05/2017 22:03

madner wrote:Nije neki uspjeh vani ziviti od svog rada.

Zato ovdje to predstavlja znak kvalitete i covjek tako odmah zna ko je ko. :D
mahala sve zna :D

512MB
Has thanked: 11 times
Been thanked: 99 times

#102 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB » 24/05/2017 23:44

BlackRiver wrote:Cuj sta me je natjeralo da odem?

Zivio i radio u SA kao programer, jedva spajao kraj s krajem.
Zivio i radio u ZG kao programer, malo bolja situacija, ali perspektiva gotovo ista kao i u Bosni. Znaci, nula bodova.

Dosao u Salzburg gdje zivim i radim kao programer i ne pada mi na pamet da se ikad vratim.

Razlika u sistemu je vise nego ocigledna. BiH je kao sistem zamisljena da ne funkcionira kako treba. I to se nikad nece promijeniti, bez obzira koliko pojedinac imao volje i snage za promjenu.

Ovdje ce sistem izvuci maksimum iz tebe. Radit ces, ali ces imati i zivot dostojan covjeka.

Kratko i jasno :)
Jesi naso otic u najljepsi dio evrope :thumbup: komsije smo..

Klitemnestraaa

#103 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Klitemnestraaa » 25/05/2017 13:32

Ja sam u Prag došla, iz Sarajeva.

Što mi se sviđa ovdje i zbog čega se ne bih vratila:
-skate parkovi svugdje
-jazz koncerti svaku noć
-lako naći posao
-live mjuza svaki vikend u nekim barovima
-normalan javni prevoz
-dobra alternativna scena
-može se vozikati u čamčićima u sklopu karte mjesečne za javni prevoz
-lako upoznati mlade ljude
-veliki gradovi Europe povezani jeftinim linijama i blizu
-stalno neki festivali hrane i pića
itd.

madner
Has thanked: 16 times
Been thanked: 134 times

#104 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner » 25/05/2017 13:51

Sve sve, ali u Sa jedva spajati kraj sa krajem kao programer je vec umjetnost. :D

pirmin

#105 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by pirmin » 25/05/2017 14:25

512MB wrote: Jesi naso otic u najljepsi dio evrope :thumbup: komsije smo..
Kont´o sam jedan vikend obici Salzburg biciklom.
Ima li se sta preporuciti? :D

Amazonka27

#106 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Amazonka27 » 25/05/2017 16:52

madner wrote:Sve sve, ali u Sa jedva spajati kraj sa krajem kao programer je vec umjetnost. :D
jah...kad odeš kod doktora i pitaš imal REAAAAGEEENASAAAAA, ljubazna teta kaže da ima samo za programere...

kad imaš ženu VSS sa 10 god staža na birou i troje djece koje treba školovati....sve im je besplatno jer im je glava kuće programer.

Ljudi kupuju stanove, plaćaju režije a nekada bi se i na odmor otišlo...

madner

#107 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner » 25/05/2017 17:07

Amazonka27 wrote:
madner wrote:Sve sve, ali u Sa jedva spajati kraj sa krajem kao programer je vec umjetnost. :D
jah...kad odeš kod doktora i pitaš imal REAAAAGEEENASAAAAA, ljubazna teta kaže da ima samo za programere...

kad imaš ženu VSS sa 10 god staža na birou i troje djece koje treba školovati....sve im je besplatno jer im je glava kuće programer.

Ljudi kupuju stanove, plaćaju režije a nekada bi se i na odmor otišlo...
Spajati kraj sa krajem i kupiti stan ne ide skupa.

Ako covjek kupi stan onda ne spaja kraj sa krajem.

_BataZiv_0809
Has thanked: 23 times
Been thanked: 127 times

#108 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by _BataZiv_0809 » 25/05/2017 17:10

Klitemnestraaa wrote:Ja sam u Prag došla, iz Sarajeva.

Što mi se sviđa ovdje i zbog čega se ne bih vratila:
-skate parkovi svugdje
-jazz koncerti svaku noć
-lako naći posao
-live mjuza svaki vikend u nekim barovima
-normalan javni prevoz
-dobra alternativna scena
-može se vozikati u čamčićima u sklopu karte mjesečne za javni prevoz
-lako upoznati mlade ljude
-veliki gradovi Europe povezani jeftinim linijama i blizu
-stalno neki festivali hrane i pića
itd.
Zaboravila si Trdlo :roll:

Amazonka27

#109 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Amazonka27 » 25/05/2017 18:16

madner wrote:
Spajati kraj sa krajem i kupiti stan ne ide skupa.

Ako covjek kupi stan onda ne spaja kraj sa krajem.
Pa i vani placa rentanje stana pa mu ostane za svasta nesta

Bodkin
Has thanked: 8 times
Been thanked: 47 times

#110 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bodkin » 25/05/2017 18:40

512MB wrote:

Zivio i radio u ZG kao programer, malo bolja situacija, ali perspektiva gotovo ista kao i u Bosni. Znaci, nula bodova.

Dosao u Salzburg gdje zivim i radim kao programer i ne pada mi na pamet da se ikad vratim.

Razlika u sistemu je vise nego ocigledna. BiH je kao sistem zamisljena da ne funkcionira kako treba. I to se nikad nece promijeniti, bez obzira koliko pojedinac imao volje i snage za promjenu.

Ovdje ce sistem izvuci maksimum iz tebe. Radit ces, ali ces imati i zivot dostojan covjeka.

Mislis najdosadniji? :D

BlackRiver

#111 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BlackRiver » 25/05/2017 20:49

Kada si junior developer u domacoj firmi i kada od plate placas stan,kredit i izdrzavas porodicu onda nije lako.

BlackRiver

#112 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BlackRiver » 25/05/2017 20:52

512MB wrote:

Salzburg jako lijepa carsija. Posebno u ovo doba godine. Svidja mi se sto ga kompletnog mozes obici biciklom bez straha da ce te neka budala satrati.

Gdje budes?

mk ultra
Has thanked: 86 times
Been thanked: 120 times

#113 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mk ultra » 25/05/2017 20:56

reci mi šta ti je falilo ovdje, konkretno
morao je triger biti

512MB

#114 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB » 25/05/2017 20:59

pirmin wrote:
512MB wrote: Jesi naso otic u najljepsi dio evrope :thumbup: komsije smo..
Kont´o sam jedan vikend obici Salzburg biciklom.
Ima li se sta preporuciti? :D
Cuj imal :mrgreen: pored Salzach mores sa obadvije strane vozit danima, pa Hellbrunner Alle, Salzkammergut-Radweg prolazis pored 15 jezera itd itd

512MB

#115 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB » 25/05/2017 21:07

BlackRiver wrote:
512MB wrote:

Salzburg jako lijepa carsija. Posebno u ovo doba godine. Svidja mi se sto ga kompletnog mozes obici biciklom bez straha da ce te neka budala satrati.

Gdje budes?
Malo prema Fuschl am See, mada zbog posla zivim u Nürnbergu al 2x mjesecno sam u Salzburgu kod kuce...

BlackRiver

#116 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BlackRiver » 25/05/2017 21:35

mk ultra wrote:

reci mi šta ti je falilo ovdje, konkretno
morao je triger biti
Prevelika razlika izmedju primanja i troskova zivota.
Neuredjeno drustvo.
Mentalitet "suti, dobro je da imas bilo sta" koji u osnovi znaci "nemoj ni pomisljati da ces ostvariti neki napredak u karijeri".
Posmatranje prijatelja kako odlaze u zapadne zemlje i shvatanje da se niko od njih nije vratio "jer je gore tesko i lose".

Ima toga jos, ali to su neki osnovni triggeri :)

tr_ba
Has thanked: 1 time

#118 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by tr_ba » 25/05/2017 21:48

Margita81 wrote:Mentalitet.

MENTALITET=PROSPERITET

madner

#119 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner » 25/05/2017 21:56

BlackRiver wrote:
Kada si junior developer u domacoj firmi i kada od plate placas stan,kredit i izdrzavas porodicu onda nije lako.
Dok si junior mozda nije pametno uzeti odmah kredit.
Ne ostaje se dugo junior zar ne?

BlackRiver

#120 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BlackRiver » 26/05/2017 08:57

madner wrote:
BlackRiver wrote:
Dok si junior mozda nije pametno uzeti odmah kredit.
Ne ostaje se dugo junior zar ne?
Odradjeni projekti i iskustvo definiraju status. Mozes za 3 godine preci sa juniora na neki veci nivo, ali sve zavisi kojim projektima si bio izlozen, tehnologijama, procesima i sl.

Dosadno mii
Has thanked: 150 times
Been thanked: 8 times

#121 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Dosadno mii » 26/05/2017 10:16

Treba otići jer se kod nas ova firma vodi kao pozitivna priča

https://www.klix.ba/biznis/privreda/fir ... /170524154
:run:

Dosadno mii
Has thanked: 150 times
Been thanked: 8 times

#122 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Dosadno mii » 26/05/2017 10:18

BlackRiver wrote:
Odradjeni projekti i iskustvo definiraju status. Mozes za 3 godine preci sa juniora na neki veci nivo, ali sve zavisi kojim projektima si bio izlozen, tehnologijama, procesima i sl.
Ma mogao si brzo uznapredovati, ali nek si otišao na vrijeme :D
:bih:

Da nam Bosna i dalje ostane najbolja po izvozu radne snage :D

512MB

#123 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB » 26/05/2017 10:32

Preseliti se u Evropu neznaci otici iz Bosne. Globalizacija je davno uzela maha. Kratke su to relacije a predobri autoputevi i auta. Programeri hem imaju bombasticne plate hem zahvaljujuci internetu i vpn-u nisu toliko vezani za biro tojest radno mjesto. Znam masu ljudi koji rade par mjeseci iz BiH, preko ljeta sa mora u Hrv i onako inace negdje u EU. Kratki dogovor sa kolegama i chefom i eto te pola godine home office iz rodne kuce u Banja Luci na Vrbasu, kao ja trenutno :bih:

Saian
Been thanked: 1 time

#124 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Saian » 26/05/2017 10:46

BlackRiver wrote:
Ovdje ce sistem izvuci maksimum iz tebe.
nevezano, poCjeti me
Lam: I’m interested to hear a little bit about your background and research focus. You’re an art historian, but you analyze work culture and work myths.

Tokumitsu: It seems kind of unintuitive at first, but one of the most valuable things that I got out of my training as an art historian was the ability to question with sensitivity the visual world, such as all these images of what seems like success or images of what seems like happy successful work.

Those [images] don’t just exist—people make them. And one of the things that I’m struck by with this whole “do what you love” culture is how visual it is. For a while I followed a few [corporate] accounts on Instagram. These accounts are maintained by people, whether public-relations managers or interns, and they didn’t just post photos of the products or events [they are promoting]. A lot of times they would post photos of business trips or backstage at like a catalog photo shoot, presenting pictures of their work as super fun and joyful. I thought that was fascinating that they were using pictures of their work to sell products.

Lam: The way you describe it in the book, this has almost reached absurdity. Even menial jobs now require a worker to be super passionate.

Tokumitsu: When I found that Craigslist posting [for cleaners who were passionate], I was super depressed. You’re demanding that this person—who is going to do really hard physical work for not a lot of money—do extra work. On top of having to scrub the floors and wash windows, they have to show that they’re passionate too? It’s absurd and it’s become so internalized that people don’t even think about it. People write these job ads, and of course they’re going to say they want a passionate worker. But they don’t even think about what that means and that maybe not everyone is passionate.

Lam: I’m constantly curious about the question of how passion became so central to work.

Tokumitsu: I think there are a lot of things behind it. The most cynical explanation is that employers demand passion because they don’t want to hear complaints. If you make passion a job requirement, you can’t complain about your workload.

A couple of writers have pointed this out, but in today’s service-oriented economy I really think that emotional access and feelings are really important. Employers are looking to harvest social interaction and worker authenticity for profit. Paul Myerscough had a really good piece about Pret A Manger in the London Review of Books. Pret A Manger has a really really lengthy, specific code for how its workers have to behave and how they always have to project happiness. One of his theories is, it’s not just the sandwiches that they’re selling at Pret A Manger—the way that they make customers feel is as important a commodity.

Lam: In some ways I feel McDonald’s pioneered that. Do you remember the free smiles?

Tokumitsu: Yes, and the high fives!

I think McDonald’s just recently reintroduced that thing where they were encouraging their cashiers to high-five customers, or kind of do a little jig or do all of this work that was all about generating feeling in people. In Peter Fleming and Carl Cederstrom’s Dead Man Working they talk about authenticity being something that the boss is coming for to monetize for profit. While I think that might be extreme, I do think there’s something to it. I think that’s where all these appeals for passion is: You don’t just want a maid service to come and clean your house. You want them to make you feel good

Lam: We’re so greedy.
http://www.theatlantic.com/business/arc ... re/399599/

beobasket

#125 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by beobasket » 26/05/2017 10:53

512MB wrote:Preseliti se u Evropu neznaci otici iz Bosne. Globalizacija je davno uzela maha. Kratke su to relacije a predobri autoputevi i auta. Programeri hem imaju bombasticne plate hem zahvaljujuci internetu i vpn-u nisu toliko vezani za biro tojest radno mjesto. Znam masu ljudi koji rade par mjeseci iz BiH, preko ljeta sa mora u Hrv i onako inace negdje u EU. Kratki dogovor sa kolegama i chefom i eto te pola godine home office iz rodne kuce u Banja Luci na Vrbasu, kao ja trenutno :bih:
Jel, jos malo pa cemo doktori vrsiti operacije u kucnoj sobi, u Banja Luci na Vrbasu? :oops: Globalizacija je McDonalds, Kan't find chicken, eBay, Amazon, Facebook i nista drugo. Nemoj reci, da tebi dodje klima u jednoj Norveskoj isto kao ona na Jadranu ili Banja Luci? Samo banalan primjer. Biti programe jer u mojim ocima isto biti obican radnik u fabrici. Pa kad je sve tako bajno zasto nazivaju programere, code monkeys?

Post Reply