Šta obići u BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#76 Re: Šta obići u BiH?

Post by jao_situacije »

lmo wrote:
klixoris wrote:
I ko ide prema jugu, neka obavezno svrati do "Pecine". To je u Celebicima, par kilometara juzno od Konjica. Ribnjaci, lijep ambijent, odlicna riba i domaca pura. :thumbup:

samo da potvrdim za pećinu ...odličan restoran,ukusna hrana..:thumbup:
nije baš u čelebićima ali je blizu.... ambijent je super, hladovina, mir.... dakle na petlji u čelebićima iz pravca konjica skrenuti desno pa zatim lijevo ispod podvožnjaka i ići uz rijeku idbar(vidjela sam da ima kupališta usput,koga zanima,a i markacije za planinarene na prenj),pratiti putokaz za "raj u raju" (nipošto ne posjećivati) :D ...nailazi se i na probijenu branu Image...
uglavnom,ne treba propustiti...
inače zanimljiva je priča oko ove brane koju su morali minirati dok je akumulacija bila puna
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#77 Re: Šta obići u BiH?

Post by lmo »

User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#78 Re: Šta obići u BiH?

Post by lmo »

još da spomenem livanjske/kupreške divlje konje.. :srce:
zaustaviti se na visoravni i uživati u prizoru...

Image
Image

dalje,ići prema rostovu...ima ski stza,a meni je bio ugodan boravak u tom hotelu,tj. u kućicama pored...koje nazivaju etno selom ....
od hotela rostovo postoji markirana staza koja vodi do samog vrha planine kalin.....a kažu...

Postoje naznake, a to svjedoči i Vruća voda da je Kalin nekad bio vulkan te se pretpostavlja da leži na termalno-mineralnom jezeru. Najviši vrh Kalina je visok 1530 metara.


pa et'...

u svakom slučaju,vrijedi otići... Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#79 Re: Šta obići u BiH?

Post by muha_sa »

cuj šta :-)

Sarajevo :D i čaršiju, jakako :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#80 Re: Šta obići u BiH?

Post by Dope_Man »

I to podrucje je prelijepo. Treba prosetati planinama, ili se samo voziti okolo.. ljepota.
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#81 Re: Šta obići u BiH?

Post by muha_sa »

KvaziExpert wrote:;-)
muha_sa wrote:cuj šta :-)

Sarajevo :D i čaršiju, jakako :D
SCC ili BBI? :D
to nije čaršija :D

mene pozvat da vam pokažem prirodne ljepote starog grada :D
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#82 Re: Šta obići u BiH?

Post by lmo »

Dope_Man wrote:I to podrucje je prelijepo. Treba prosetati planinama, ili se samo voziti okolo.. ljepota.
ono što si pitao....
titov bunker :thumbup:

a planine su posebna priča....
od pitome vranice,lijepe zelengore,do najvisočijeg maglića i surovog prenja... :bih:

Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by lmo on 16/06/2017 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#83 Re: Šta obići u BiH?

Post by lmo »

KvaziExpert wrote::thumbup: :bih: :kiss: :mrgreen:
gdje je preporuka za zaštićeni pejzaž,ha? :kiss:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#84 Re: Šta obići u BiH?

Post by Dope_Man »

lmo wrote:
Dope_Man wrote:I to podrucje je prelijepo. Treba prosetati planinama, ili se samo voziti okolo.. ljepota.
ono što si pitao....
titov bunker :thumbup:
Zeznuo sam se, zato izbrisah. Uglavnom nije bio bunker vec je u selu sjeverno od Konjica, licilo mi je na neki mali aerodrom. Kad sam prebacio na mapu, umjesto satelita i odzumirao skontao sam da je zapravo pruga, samo je ispred i i za zavucena u brdo pa se ne vidi na zumiranom satelitskom snimku. Jos ima dvije trake valjda, a slika dovoljno mutna da se ne vidi da je pruga, pa mi se zato ucinilo kao neki mini aerodrom.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#85 Re: Šta obići u BiH?

Post by CherryLips »

Moze i ovdje pitanje , vrijedi li otici u Ajdinovice na tri dana , imaju ponude na kuponima ili je dovoljan dan za sve? Kontam da se ne zavalim , još sa djecom pa da ne bude dosadjivanje danima....
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#86 Re: Šta obići u BiH?

Post by CherryLips »

heal wrote:Ma puno je tamo 3 dana. Jedno nocenje meni bi dosta.
Pretpostavljala sam. Hvala
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#87 Re: Šta obići u BiH?

Post by vjesticanametli »

Ni slucajno 3 dana tamo ici .......supljiraju i bezze je
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#88 Re: Šta obići u BiH?

Post by Toto »

Hutovo blato

Ko bude iso Hutovu nek se raspita o Hadzi- begu hutovskom ...
prvi astronom u bosnjaka. eno mu opservatorija i dan danile na uzgor u kulama koje sagradi u Hutovskoj kapetaniji..

Napoleonov saveznik i ahbab .. ratovo sa njim protiv Rusa.. Od kuda Rusa i Napoleona u Hercegovini je za druge price.

hadzi-beg je tvorac cuvene begove corbe koja po njemu dobi ime ..
prvi agronom Hercegovine i uzgajivac pirinca zapadno od Vardara ..

prvi je poco saditi ozimu psenicu u Herecgovini i to znanje prenio kmetovima ,,,
jedan od rijetkih feudalaca koga su kmetovi postivali i slavili ..

Hadzi-beg je prvi donio dudove/murve u Hercegovinu gajio svilene bube, i od svile pleo ribarske mreze koje je prodavao dubrovckim trgovcima ..
prvi inzenjer aglomeracija u bossnjaka ..
Vidovo/stolacko Polje i delta Trebizata su prvi u Bih imali sisteme za navodnjavanje i kanale za navdjavanje rizinih polja
hadzibeg je bio i prvi ihtiolog u ovim prostorima ...
i danas postoje bazeni u kojima je uzgajao ribe a posebo one iz ponornica po Popovu Polju..


Hadzi-beg je prvi sadio agrume u BiH oko usca Bregave, Trebizata i Hutova Blata izmdju redova limunova je sadio bamju koja trazi mnogo vode ..

kad sve saberes sto je Hadzi-beg uzgajao dobijes sastojke Begove corbe ...

hadzibeg je bio i strastveni sokolar i lovac koji je sokolove trenirao oko Hutova blata ...
u orginalnu hadzi-begovu corbu ide samo meso divljaci: patka, liska, guska prepeica, jarebica i zec ;; u corbu ide cjela divljac /kosti i meso/, nema mesnih masnoca bez kosti a nema dobre corbe bez mesa

Dok je zivio u Siriji i Egiptu ode na Cabu pa zasluzi ono hadzi a od tuda je i donio drevnih znanja i vjestina koja primjeni u Hutovskoj kapetaniji ciji je bio posljednji kapetan ...
Last edited by Toto on 10/07/2016 05:31, edited 1 time in total.

sto se tice gastronomije:
imate rijetku priliku, u BiH, da probate ribu jegulju. Ne znam sta nude na meniju od jegulje ali u tradicionalnoj gastronomiji pilav/rizoto sa jegujom je deliaktesa. Jegulja spada u kategoriju masnijih riba, pa riza upije riblji bujon i dobij specifican ukus koji treba oprobat ..

-u ponudi su i neretljanski brudeti od riba .. ako niste slatkohrani: imaju brudeti i sa zabljim batacima.. pa "porazgovarate" sa konobarom i kuharom ..
vjerujem da jos imaju lovacki menu sa barskim pticama ..

Ako je jednozdnevni izlet a Hutovo blato primarna destinacija sa obilaskom i ruckom onda uz nju ima smisla vezivati samo jednu max. dvije najblizie destinacije recimo:
Kravice i/ili Mogorjelo sa posjetom izvanredno ocuvanoj rimskoj vili Rustica 300 g ac...
Ko zeli vidjeti: kako su zivjeli rimski legionari; ostatke najstarije sacuvane vinarije i uljare u BiHl; mlin za cijedjenje maslina; kamne kace/amfore za skladistenje maslinova ulja, nek obavezno ode na Mogorjelo.

Ako se ide ljeti: onda se na vodopadima Kravice covjek pozeli okupat, pa je malo vremena da se uz HB i Kravice posjeti Mogorjelo.

U proljece se na Kravicama slap samo odgleda i proseta, pa se ima vremena svratiti na Mogorjelo. Uz samu vilu ima restoran, pa se moze planirati i vecera a i Capljina je jako lijep gradic, kojim valja malko prosetati. Ima ugostiteljske ponude za vecre.
Neshvatljivo je koliko ima bosanca koji su stotinama puta protutjali pored Capljine, na putu za more, a nisu svratili u nju a ima se sta vidjet u Ca. U bivsoj YU Capljina je vise puta proglasavana nallepsim, najuredjenijim i najcvjetnijim malim gradom.

Ako su Kravice i Mogorjelo, nekad prije, posjeceni: onda se poslije rucka u Hutova blatu ima vremen obici Dubravska visoravn i Stolac sa Radimljm i vecerom.

Sa M17 se skrece u Tasovcicima prije Pocitelja . Na Domanovicima ste se vec popeli na visoravan. Dubrave su visoravan sa plodnim oazama u sred krsa; BH Prijstolnica ranog voca i povrca, te domovina vinske sorte grozda Zilavka, od koje se pravi cuveno vino Zilavka, Zilavaka je jedino brendirano vinu iz BH koje je osamdesetih godina proslog stoljeca, zahvaljujuci prof dr. Osmanu Piriji i HEPOK-U, uslo u sve svjetske vinske liste zasticenih vina. Na Domanovicima ima vinarija.

Kad budete u Maslinama silazili sa Dubravske visoravni u Stolacko polje" malko zastanite: pa pregledajet Vidovo polje, te tok rijeke Bregava. Mozda bas gledate popriste jedne od nacuvenijih bitaka na svijetu: cuvene Trojanske bitke.

Meksicki milioner i arheolog ameter Roberto Salinas Price upravo to tvrdi. On je svoju teoriju postavio, sa amrickog kontinenta, na osnovu epova i topografskih karata. Ali tek kad je posjetio ostatke ilirskog/helenskog grada Daorsona na brdu Osanici, koji se vidi sa Radimlje: postao je siguran da je Daorson Troja a da su: Stolacko polje/Vidovo polje, Dubravska visoravan, delta Bregave i Neretve popriste cuvene bitke.

Ako vas ineteresuje zasto je Daorson moguca Trojia i dukciji od svih drugih gradova u okruzenju -cak do Grcke- i sta je navelo Salinasa da bude siguran u svu teoriju: onda se popnite na Osanice. Dobro bi bilo da se obratite nekome iz turisticke zajendice Stoca: da vam obezbjede vodica, jer se kolima do Daorsona stize slijepim seoskim putevima i makadamom ..
Radimlja je na ulazu u Stolacko polje, par kilometara pred Stocem.
Nemojte da propustite priliku da vidite Stolac. Jedan od naljepsih gradica kamene arhitekture iz osmanskog perioda. Da ne bi rata usao bi u Uneskoovu listu zasticenih spomenika kulture.

KO je poguzija pa bi ovu turu pretvorio u gatronomsku turu za nabavku poguzluka nek potrazi:
Riba jegulja, riba kalkan- rijetka,skupa ali odlicna;
vina: Zilavka, Blatina, Domano, Kameno vino;
-domaca rakja lozovaca;
-pekmez od smolava: posebno prporucujem; osim sto je delikatesa, koju mnogi nisu probali. pekmez od smokava je prirodni antiseptik i najabolji lijek za bebe, koje ne smiju primati pencilin- ako imaju problema sa grlom i stomacicem; jeste skup -jer se mora potrositi mnogo smokava, da bi se dobio sirup- ali je jako vrijedan..
sok od sipka/nara;
-hercegovaci med;
-Stolac je pozonat po stolackoj plahi; suho meso /bravetina ili kozletina jercevina/, specificnog nacina obrede mesa /iskostavaje/i susenja.. mahom je od autohtone pramenke hercegovackog soja, koja osim trave pase mnogo ljekobilja sa hercegovakog krsa, pa je meso "iznutra" marinirano i osebujne arome na etericna ulja....
-sir iz mjeha, zvan: torotan, puskar itd.. :D

Legende -a i oni sto su slatkohrani na zene- tvrde: da su stocanke najljepse zene Hercegovine i da to vuce od gena dvjestotinjak sluskinja lijepe Helene trojanske, koje je ona dovela sa sobom iz Grcke.
Helena je bila cuvena po ljepoti, pa su i njene sluskije morale biti lijepotice .. Helna ih je udvala za lokalne junake, koji su poslije trojanskog rata nastavli da zive u tom dijelu Hercegovine :D
E te lijepe stolacke dame su osnovale udruzenje koje vam osim smjestaja u kucnoj radinosti moze ponuditi desetine lokalnih proizvoda organic kvaliteta /dzemovi, pekmezi, slatka, tursije, himberi, hercegovaci med; razbovsnih jela.

Ako odlucite zanocit u Stocu, u kucnoj radinosti, od domacica narucite da vam za obrok spreme cuvene hercegovacke pirjane, koji su jedinstveni u svijetu pirjana i gastronomiji.

U prvoj polovini devetnaestog vijeka Stolac je postao centar uzgoja rize u BiH. Tehnologija uzgoja donijeta iz Osmanske carevie/ Perzije i Makedonije. Ozgradjeni sistemi i kanali za navodnjavanje. Iz Perzije su dosle i orginalne recepture za pilav i pirjan /biryani/. Hercegovke su orginalne perzijske recepture nesto malo prilagodie lokanim ukusima: smanjile asortiman zacina a nedostupne zacie sa istoka zamjenile lokalnim i dodale obilje lokalnog povrca i mesa.

Sa energetskog, nutricionistickog i zdravstvenog aspekta hercegovacki pirjani spadaju u najkvalitetija kompozitna jela, prije svega zbog optimalnog balansa rize, povrca i mesa. Uz hercegovacke pirjane se ne jede hljeb/kruh. :D

Posbna grupa hercegovackih pirjama su ona na bazi suhog povrca i mesa. Zbog izobilja sunca u Hercegovini susenje/dehidracija/ povrca i voca- kao oblik konzervacije- se jos uvjek ocuvao. Pirjani sa suhim povrcem i vec spominajnom stolackom plahom/suhim mesom/ su prvorazredne delicija, koja ima sanse da je hercegovci zastite kao izvorni autohtoni proizvod. Pirjani se prave sa svim vrstama mesa i povrckama, koje se uzgajaju u Hercegovnni a za zimske pirjane sa suhim mesom suse se: paradajz, paprika, patlidzan, mohune, bamja ..

Putnicima namjernicima i poguzijama: sredan put, dobro nam dosli i bujrum!

PS. Kad se budete vracali iz Stoca a idete prema Mostaru i Sarajevu" ne idite unazad preko Domanovica i Capljine. Vec odmah po izlasku iz Stoackog polja krenite desno, na put M6 prema Buni. Odlican i brz put, duplo skracujete put za Mostar.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#89 Re: Šta obići u BiH?

Post by Dope_Man »

Da malo zivnem temu pitanjem:

Sta obici na sjeveroistoku BiH? Specificno sjevernije od Tuzle, i istocnije od Gradacca. Srebrenik znam, to cu pogledati.. bio sam u etno selu kod Bijeljine, obisao Brcko.. ali vise me zanima ima li u tom dijelu nekih prirodnih ljepota. Nekih manjih jezera, vodopada, zanimljivih rijecnih tokova.. nekad dobra planinska ruta za prosetati na Majevici ili tako nesto.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#91 Re: Šta obići u BiH?

Post by Dope_Man »

Klix tu nabrojao bas one klasicne stvari koje svi znaju, a jos nisu ni spomenuli Krajinu.. i naravno nista tu o ovom sjeveroistocnom dijelu za koji sam se poceo zanimati u zadnje vrijeme :D
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#92 Re: Šta obići u BiH?

Post by tap3ah75 »

Šta se u Tuzli i u blizini Tuzle obilazi.
Sutra sam tamo na vazdanku pa da obiđem šta.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#93 Re: Šta obići u BiH?

Post by spreca »

tap3ah75 wrote:Šta se u Tuzli i u blizini Tuzle obilazi.
Sutra sam tamo na vazdanku pa da obiđem šta.
Otidji na Zlacu ili na Madrac ili u Srebrenik na Stari grad....Tz nema nekih starina
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#94 Re: Šta obići u BiH?

Post by walk_M-A-N »

Upravo je vrijeme ekskurzija. Mogu razumjeti da srednje škole idu vani, iako i to ne podrzavam, ali osnovne, to je prava šteta.
Djeca se zagriju za more, iako su i bili i možda će otići x puta. Konkretno Zaostrog iz Sarajeva.
A ne razmišljaju da možda zadugo neće otići po svim poznatim i manje poznatim mjestima po Bosni, a i Hercegovini.
Svako ima svoje rute, ali meni se čini mnogo boljim otići prema Krajini, da djeca vide gradove i mjesta o kojim su možda čuli a možda i nisu, uključujući RS.
Da ne spominjemo da pored ljepote postoje mjesta sa kojim trebaju biti upoznati iz drugih razloga, iz prošlog i prethodnih ratova.
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#95 Re: Šta obići u BiH?

Post by tap3ah75 »

spreca wrote:
tap3ah75 wrote:Šta se u Tuzli i u blizini Tuzle obilazi.
Sutra sam tamo na vazdanku pa da obiđem šta.
Otidji na Zlacu ili na Madrac ili u Srebrenik na Stari grad....Tz nema nekih starina

A ima li preporuka gdje u Tuzli na čevape, pizzu, pitu?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#96 Re: Šta obići u BiH?

Post by plain vanilla »

tap3ah75 wrote:
spreca wrote:
tap3ah75 wrote:Šta se u Tuzli i u blizini Tuzle obilazi.
Sutra sam tamo na vazdanku pa da obiđem šta.
Otidji na Zlacu ili na Madrac ili u Srebrenik na Stari grad....Tz nema nekih starina

A ima li preporuka gdje u Tuzli na čevape, pizzu, pitu?
ako si bas u gradu, onda ti nije neki izbor. znaci, imas setacku zonu, prodjes onim ulicicama izduz i poprijeko, i tu je otprilike sve :D ako preferiras bosansku kuhinju, u blizini one velike fontane, imas restorancic s bosanskim specijalitetima. mislim da se Cesma zove, a nalazi se odmah do cesme :D

u Nardi pubu mozes pojesti dobru pizzu ili u Mozaiku...
ima i nekoliko Sezama, nije im hrana losa...

onda predjes preko mosta, pa obidjes Panoniku, Banju, isetas se dobro :D pa u Zlatnik na rucak ..to ti je u blizini teniskih terena
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#97 Re: Šta obići u BiH?

Post by Hadzi Lojo »

To svaka cast na podacima koje iznio. Ovo za uzgoj rize nisam znao, ali jesam za Stocanke koje su uvijek bile i ostale medju najljepsim zenama u BiH i sire. Ne bi sad da iznosim imena, ali za jednu bi volio bas saznati gdje je !
dortmund
Posts: 27
Joined: 30/07/2012 18:00

#98 Re: Šta obići u BiH?

Post by dortmund »

Prije nekoliko dana sam turistički na tri dana posjetio Bosnu, s time da sam prije u vrijeme ex YU posjetio samo Jajce, Drvar, Livno i Duvno (ali to sve periodično, svako mjesto po par sati), te nakon raspada YU bio sam jednom u Bihaću na dan i pol i kretao se samo u Bihaću.
Također, prije oko godinu dana sam bio prvi put u Hercegovini, isto na par sati, te ove godine na par sati u Međugorju, međutim, pravu Bosnu nikad nisam iskusio.

Put do SA je vodio iz ZG autuputem prema S. Brodu i prelazak granice. Tamo sam negdje vidio neku zastavu za koju sam pitao kolege iz turističkog busa je li to zastava Rusije? Pretpostavljao sam da je to radi njihove rafinerije, no kasnije sam shvatio da je tu riječ o R. Srpskoj, nisam imao pojma. Blento...

Do Sarajeva smo, kako nam je vodič (inače rođeni Sarajlija, imali smo ih trojicu u autobusu) rekao, 56 puta preko mostova prešli rijeku Bosnu-) Rijeka je lijepa i priroda. Putem smo prolazili, ako se ne varam, kroz B. Brod, Doboj, blizu je bio Maglaj, Zenica, Kakanj, Visoko, Vogošća, pa Sarajevo. Bilo mi je sve interesantno, jer nisam nikada bio. Visoko mi se svidjelo sa svim tim piramidalnim brdima oko grada-)
Prije Sarajeva smo posjetili Kraljevu Sutjesku i samostan s muzejom, gdje smo imali njihovog vodiča, fratra. Vrijedan muzej imaju.

Sarajevo me ugodno iznenadilo, jako lijep grad, vidi se da je poprilično multukulturalan i specifičan. Prije puta sam si zabilježio što moram posjetiti u tako kratko vrijeme, a uspio sam vidjeti Begovu džamiju, Gazi Husrev – begov muzej, Muzej Sevdaha i Muzej Sarajeva. Ljudi generalno ljubazni. Šetanje po Baščaršiji non stop, jedenje čevapa, a napokon sam popio pravu bosanskuj kavu koja me preporodila. Nakon godina ispijanja kave po Hrvatskoj shvatio sam da su to kod nas obične sapunice, pa zvale se one Lavaza, Franck ili Illy, isti shit, tako da sam uživao nalijevajući se pravom bosanskom kavom, bez mlijeka, naravno. Tražio sam samo bosansku, stvara ovisnost iz prve. Zato sam i kupio bakrenu džezvu kod nekog starog majstora koji ima svoju radionicu i neku kavu lokalnu, zove se „Piramida“ i sad imam zalihe doma-)) Taste very good-))

Prva posjeta nekoj džamiji u životu mi je bila Begova džamija, unutra vrlo lijepo, interesantno..Okolo gužva i prepuno turista, no po izgledu sam zaključio da se radi o većinom ljudima iz bliskoistočnih arapskih zemalja. U suvenirnici sam htio kupiti bilo što, međutim, svi su predmeti bili s nekim natpisima na arapski ili iz Kurana. Prodavačice su imale marame na glavama i bile smrtno ozbiljne. Jedan suvenir mi se učinio kao kristalna cigareta u najlonu, no na moj upit „što je to“ dobio sam pomalo drzak odgovor da je to nešto „s čime se peru zubi“ u doba...hm...i onda je spomenula nekakav blagdan islamski...Na kraju sam kupio neki ručno izrađeni magnet isto s nekim rukopisom na arapski, no zaključio sam da neću pitati što piše i da brišem od tud..

Posjeta je i uključivala i Vrelo Bosne, no na žalost tamo sam izgubio 3 sata. Lijepo je, ali ne toliko da bih se tamo tako dugo zadržavao, ali ako ništa drugo bar sam se provozao kočijom i vidio stare vile na kraju perivoja..
Onda opet vrludanje po Baščaršji, pušenje nargile na večer u nekom bircu, no nažalost, kasnije više tu uličicu nisam uspio pronaći...prevelik je to labirint da bi se upamtile lokacije u tako kratko vrijeme-) Primjetio sam da je grad prepun džamija, novih, starih i puno je natpisa na arapskom jeziku...Isto tako, u nekim restoranima ili bircevima nije se mogao dobiti alkohol, jednostavno ga nisu imali u ponudi. A kad sam i popio alkoholno pivo na računu mi je pisalo bezalkoholno...a kako nisam bio nikada prije u SA ne znam od kada to datira, da li je tako bilo prije u doba Jugoslavije ili su neki novi trendovi...
Nisam zalazio u trgovačke centre koji su raspoređeni po glavnoj aveniji (tud su išli tramvaji), lijepi i moderni izvana, jer nisam htio gubiti vrijeme...A simpatičan mi je bio poslovni neboder u vlasništvu, kako su nam rekli, "bivšeg ministra policije"...hm, hm..

Ono što me je pomalo zaprepastilo je velik broj groblja po Sarajevu i koja se protežu skoro do centra grada...No vjerojatno je to samo dokaz strahota rata koje su ljudi doživjeli...Boravak u hotelu je bio ugodan, s tim da sam samo jedno jutro čuo ono pjevanje s nekog minareta blizu, naučio sam da je to poziv na molitvu...Impresivno mi je to zvučalo....Dobili smo uputu da po SA ima puno pasa lutalica, no ja ih nisam vidio, osim jednog čopora od 4-5 njih koji su u parku ispred hotela ganjali neku mačku i seksali se međusobno...Od hotela prema centru moglo se i pješke, nekih 20-tak minuta lagane šetnje, a često smo koristili i taksi. Svaki taksist različita cijena-) Htio sam se provozati i tramvajem, no na okretištu kod željezničke stanice (ako se ne varam) nigdje nije bilo voznog reda, a teta u kiosku je rekla da tako nešto niti ne postoji-)..pa smo obavljali sve pješke..
Žao mije da po Sarajevu nisam vidio još mnogo drugih stvari, muzeja...ali to ću drugi puta, i moram se duže zadržati..

Kasnije smo još posjetili i Travnik, pri povratku doma, te ručak u nekom restoranu Plava voda, ili tako nekako. Hrana je bila odlična i restoran super. Travnik mi se isto svidio, sve puno džamija, a ušao sam u Šarenu džamiju, koja mi je bila impresivna. Unutar sve od drveta, škripi dok se hoda..stari tepisi, ornamenti i natpisi iz Kurana.. lokalni vodič nam je rekao da su to zadnji dani prije adaptacije džamije (navodno) i da uskoro više neće biti tako "stara"...posjeta rodnoj kući Ive Andrića i šetnja po gradu u nedjeljno poslijepodne...Gradić pust, osim skupina pasa koji su se ležali na sred ceste i po tratinama okolo..uz poneki zijev...Ovdje ih je bio popriličan broj, ali bili su pomalo bezazleni...točnije, katatonični u tom svom izležavanju i nezainteresirani za zbivanja oko sebe...Slijedeći bizarnost trenutka – uočio sam da se i ljudi šetuckaju na sred ceste, po crti, kompletne obitelji..Obzirom da nije bilo prometa valjda im je tako bilo komodnije...U nekom trenutku psi su se i ovdje počeli naganjati okolo međusobno, očito su se odnekud stvorila 2-3 klana, jer ih se pojavilo puno...Takve lutalice sam vidio i u Bihaću prije par godina..

Do granice smo još posjetili i Jajce, ali kako sam tamo bio u doba Jugoslavije ovog puta nisam išao u kuću AVNOJ-a, no Plivska jezera, vodopade i mlinove sam pogledao, par km izvan grada i poslušao vodiča, vrlo lijepo, imali smo i vodiča...

U stvari, cijeli taj put po Bosni, posjete džamijama, pjevanje s minareta i atmosfera mi se učinila kao povratak u neko drevno vrijeme, kao neke nadrealne scene iz Tisuću i jedne noći, to mi je bila sasvim drugačija kultura i običaji od moje..Ali jako zanimljiva i privlačna.
Putovanja po lijepim krajolicima, planinama prepunima šuma, crnogorica, rijeke, jezera, klanci i usjeci...jako lijepa zemlja i priroda...Upao mi je u oči također velik broj groblja (muslimanskih) koji se doslovce nalaze ispred kuća, po vrtovima, dvorištima...parcelama, prepuno ih je...Ali da li je to običaj tu sahranjivati ljude uz same kuće - ne znam.

Rijeka Bosna, Lašva, pa Vrbas (ako se ne varam), sve jedna ljepša od druge...Na žalost, po njima i uz obale pluta i dosta smeća, na dosta lokacija, to pomalo kvari doživljaj, ali moram priznati da sam smeća vidio više u Hercegovini. No za razliku od ovog dijela prave Bosne – Hercegovina, bar ono što sam dolje vidio, mi se ne sviđa, s tim da u Mostaru nisam bio.
Želja mi je posjetiti još i Višegrad, Zvornik i nadam se uskoro. Izostavili smo s izleta posjeta samostanu u Fojnici, kojeg su osnovali njemački katolički misionari-((
Imate jako jako lijepu zemlju, ljubazne ljude, čuvajte ju...Proraditi na smeću koje se baca u prirodu i na tim psima, no meni nisu smetali. Nadam se posjeti ponovno, na više dana...
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#99 Re: Šta obići u BiH?

Post by tap3ah75 »

plain vanilla wrote:
tap3ah75 wrote:
spreca wrote: Otidji na Zlacu ili na Madrac ili u Srebrenik na Stari grad....Tz nema nekih starina

A ima li preporuka gdje u Tuzli na čevape, pizzu, pitu?
ako si bas u gradu, onda ti nije neki izbor. znaci, imas setacku zonu, prodjes onim ulicicama izduz i poprijeko, i tu je otprilike sve :D ako preferiras bosansku kuhinju, u blizini one velike fontane, imas restorancic s bosanskim specijalitetima. mislim da se Cesma zove, a nalazi se odmah do cesme :D

u Nardi pubu mozes pojesti dobru pizzu ili u Mozaiku...
ima i nekoliko Sezama, nije im hrana losa...

onda predjes preko mosta, pa obidjes Panoniku, Banju, isetas se dobro :D pa u Zlatnik na rucak ..to ti je u blizini teniskih terena
Hvala

Jela se pizza u Mozaiku ... djeca oduševljena - ja baš i ne :D
I bili smo i u ZOO vrtu - odličan je -nemaju lava ali imaju tigra i jaguara :) ZOO je mali ali vidi se da se radi na proširenju.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#100 Re: Šta obići u BiH?

Post by plain vanilla »

tap3ah75 wrote: Hvala

Jela se pizza u Mozaiku ... djeca oduševljena - ja baš i ne :D
I bili smo i u ZOO vrtu - odličan je -nemaju lava ali imaju tigra i jaguara :) ZOO je mali ali vidi se da se radi na proširenju.
ni ja ne volim pizzu u Mozaiku, ali vidim narod jede, zato spomenuh :mrgreen:
Post Reply