Šta obići u BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#101 Re: Šta obići u BiH?

Post by plain vanilla »

tap3ah75 wrote:
spreca wrote:
tap3ah75 wrote:Šta se u Tuzli i u blizini Tuzle obilazi.
Sutra sam tamo na vazdanku pa da obiđem šta.
Otidji na Zlacu ili na Madrac ili u Srebrenik na Stari grad....Tz nema nekih starina

A ima li preporuka gdje u Tuzli na čevape, pizzu, pitu?
ako si bas u gradu, onda ti nije neki izbor. znaci, imas setacku zonu, prodjes onim ulicicama izduz i poprijeko, i tu je otprilike sve :D ako preferiras bosansku kuhinju, u blizini one velike fontane, imas restorancic s bosanskim specijalitetima. mislim da se Cesma zove, a nalazi se odmah do cesme :D

u Nardi pubu mozes pojesti dobru pizzu ili u Mozaiku...
ima i nekoliko Sezama, nije im hrana losa...

onda predjes preko mosta, pa obidjes Panoniku, Banju, isetas se dobro :D pa u Zlatnik na rucak ..to ti je u blizini teniskih terena
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#102 Re: Šta obići u BiH?

Post by Hadzi Lojo »

To svaka cast na podacima koje iznio. Ovo za uzgoj rize nisam znao, ali jesam za Stocanke koje su uvijek bile i ostale medju najljepsim zenama u BiH i sire. Ne bi sad da iznosim imena, ali za jednu bi volio bas saznati gdje je !
dortmund
Posts: 28
Joined: 30/07/2012 18:00

#103 Re: Šta obići u BiH?

Post by dortmund »

Prije nekoliko dana sam turistički na tri dana posjetio Bosnu, s time da sam prije u vrijeme ex YU posjetio samo Jajce, Drvar, Livno i Duvno (ali to sve periodično, svako mjesto po par sati), te nakon raspada YU bio sam jednom u Bihaću na dan i pol i kretao se samo u Bihaću.
Također, prije oko godinu dana sam bio prvi put u Hercegovini, isto na par sati, te ove godine na par sati u Međugorju, međutim, pravu Bosnu nikad nisam iskusio.

Put do SA je vodio iz ZG autuputem prema S. Brodu i prelazak granice. Tamo sam negdje vidio neku zastavu za koju sam pitao kolege iz turističkog busa je li to zastava Rusije? Pretpostavljao sam da je to radi njihove rafinerije, no kasnije sam shvatio da je tu riječ o R. Srpskoj, nisam imao pojma. Blento...

Do Sarajeva smo, kako nam je vodič (inače rođeni Sarajlija, imali smo ih trojicu u autobusu) rekao, 56 puta preko mostova prešli rijeku Bosnu-) Rijeka je lijepa i priroda. Putem smo prolazili, ako se ne varam, kroz B. Brod, Doboj, blizu je bio Maglaj, Zenica, Kakanj, Visoko, Vogošća, pa Sarajevo. Bilo mi je sve interesantno, jer nisam nikada bio. Visoko mi se svidjelo sa svim tim piramidalnim brdima oko grada-)
Prije Sarajeva smo posjetili Kraljevu Sutjesku i samostan s muzejom, gdje smo imali njihovog vodiča, fratra. Vrijedan muzej imaju.

Sarajevo me ugodno iznenadilo, jako lijep grad, vidi se da je poprilično multukulturalan i specifičan. Prije puta sam si zabilježio što moram posjetiti u tako kratko vrijeme, a uspio sam vidjeti Begovu džamiju, Gazi Husrev – begov muzej, Muzej Sevdaha i Muzej Sarajeva. Ljudi generalno ljubazni. Šetanje po Baščaršiji non stop, jedenje čevapa, a napokon sam popio pravu bosanskuj kavu koja me preporodila. Nakon godina ispijanja kave po Hrvatskoj shvatio sam da su to kod nas obične sapunice, pa zvale se one Lavaza, Franck ili Illy, isti shit, tako da sam uživao nalijevajući se pravom bosanskom kavom, bez mlijeka, naravno. Tražio sam samo bosansku, stvara ovisnost iz prve. Zato sam i kupio bakrenu džezvu kod nekog starog majstora koji ima svoju radionicu i neku kavu lokalnu, zove se „Piramida“ i sad imam zalihe doma-)) Taste very good-))

Prva posjeta nekoj džamiji u životu mi je bila Begova džamija, unutra vrlo lijepo, interesantno..Okolo gužva i prepuno turista, no po izgledu sam zaključio da se radi o većinom ljudima iz bliskoistočnih arapskih zemalja. U suvenirnici sam htio kupiti bilo što, međutim, svi su predmeti bili s nekim natpisima na arapski ili iz Kurana. Prodavačice su imale marame na glavama i bile smrtno ozbiljne. Jedan suvenir mi se učinio kao kristalna cigareta u najlonu, no na moj upit „što je to“ dobio sam pomalo drzak odgovor da je to nešto „s čime se peru zubi“ u doba...hm...i onda je spomenula nekakav blagdan islamski...Na kraju sam kupio neki ručno izrađeni magnet isto s nekim rukopisom na arapski, no zaključio sam da neću pitati što piše i da brišem od tud..

Posjeta je i uključivala i Vrelo Bosne, no na žalost tamo sam izgubio 3 sata. Lijepo je, ali ne toliko da bih se tamo tako dugo zadržavao, ali ako ništa drugo bar sam se provozao kočijom i vidio stare vile na kraju perivoja..
Onda opet vrludanje po Baščaršji, pušenje nargile na večer u nekom bircu, no nažalost, kasnije više tu uličicu nisam uspio pronaći...prevelik je to labirint da bi se upamtile lokacije u tako kratko vrijeme-) Primjetio sam da je grad prepun džamija, novih, starih i puno je natpisa na arapskom jeziku...Isto tako, u nekim restoranima ili bircevima nije se mogao dobiti alkohol, jednostavno ga nisu imali u ponudi. A kad sam i popio alkoholno pivo na računu mi je pisalo bezalkoholno...a kako nisam bio nikada prije u SA ne znam od kada to datira, da li je tako bilo prije u doba Jugoslavije ili su neki novi trendovi...
Nisam zalazio u trgovačke centre koji su raspoređeni po glavnoj aveniji (tud su išli tramvaji), lijepi i moderni izvana, jer nisam htio gubiti vrijeme...A simpatičan mi je bio poslovni neboder u vlasništvu, kako su nam rekli, "bivšeg ministra policije"...hm, hm..

Ono što me je pomalo zaprepastilo je velik broj groblja po Sarajevu i koja se protežu skoro do centra grada...No vjerojatno je to samo dokaz strahota rata koje su ljudi doživjeli...Boravak u hotelu je bio ugodan, s tim da sam samo jedno jutro čuo ono pjevanje s nekog minareta blizu, naučio sam da je to poziv na molitvu...Impresivno mi je to zvučalo....Dobili smo uputu da po SA ima puno pasa lutalica, no ja ih nisam vidio, osim jednog čopora od 4-5 njih koji su u parku ispred hotela ganjali neku mačku i seksali se međusobno...Od hotela prema centru moglo se i pješke, nekih 20-tak minuta lagane šetnje, a često smo koristili i taksi. Svaki taksist različita cijena-) Htio sam se provozati i tramvajem, no na okretištu kod željezničke stanice (ako se ne varam) nigdje nije bilo voznog reda, a teta u kiosku je rekla da tako nešto niti ne postoji-)..pa smo obavljali sve pješke..
Žao mije da po Sarajevu nisam vidio još mnogo drugih stvari, muzeja...ali to ću drugi puta, i moram se duže zadržati..

Kasnije smo još posjetili i Travnik, pri povratku doma, te ručak u nekom restoranu Plava voda, ili tako nekako. Hrana je bila odlična i restoran super. Travnik mi se isto svidio, sve puno džamija, a ušao sam u Šarenu džamiju, koja mi je bila impresivna. Unutar sve od drveta, škripi dok se hoda..stari tepisi, ornamenti i natpisi iz Kurana.. lokalni vodič nam je rekao da su to zadnji dani prije adaptacije džamije (navodno) i da uskoro više neće biti tako "stara"...posjeta rodnoj kući Ive Andrića i šetnja po gradu u nedjeljno poslijepodne...Gradić pust, osim skupina pasa koji su se ležali na sred ceste i po tratinama okolo..uz poneki zijev...Ovdje ih je bio popriličan broj, ali bili su pomalo bezazleni...točnije, katatonični u tom svom izležavanju i nezainteresirani za zbivanja oko sebe...Slijedeći bizarnost trenutka – uočio sam da se i ljudi šetuckaju na sred ceste, po crti, kompletne obitelji..Obzirom da nije bilo prometa valjda im je tako bilo komodnije...U nekom trenutku psi su se i ovdje počeli naganjati okolo međusobno, očito su se odnekud stvorila 2-3 klana, jer ih se pojavilo puno...Takve lutalice sam vidio i u Bihaću prije par godina..

Do granice smo još posjetili i Jajce, ali kako sam tamo bio u doba Jugoslavije ovog puta nisam išao u kuću AVNOJ-a, no Plivska jezera, vodopade i mlinove sam pogledao, par km izvan grada i poslušao vodiča, vrlo lijepo, imali smo i vodiča...

U stvari, cijeli taj put po Bosni, posjete džamijama, pjevanje s minareta i atmosfera mi se učinila kao povratak u neko drevno vrijeme, kao neke nadrealne scene iz Tisuću i jedne noći, to mi je bila sasvim drugačija kultura i običaji od moje..Ali jako zanimljiva i privlačna.
Putovanja po lijepim krajolicima, planinama prepunima šuma, crnogorica, rijeke, jezera, klanci i usjeci...jako lijepa zemlja i priroda...Upao mi je u oči također velik broj groblja (muslimanskih) koji se doslovce nalaze ispred kuća, po vrtovima, dvorištima...parcelama, prepuno ih je...Ali da li je to običaj tu sahranjivati ljude uz same kuće - ne znam.

Rijeka Bosna, Lašva, pa Vrbas (ako se ne varam), sve jedna ljepša od druge...Na žalost, po njima i uz obale pluta i dosta smeća, na dosta lokacija, to pomalo kvari doživljaj, ali moram priznati da sam smeća vidio više u Hercegovini. No za razliku od ovog dijela prave Bosne – Hercegovina, bar ono što sam dolje vidio, mi se ne sviđa, s tim da u Mostaru nisam bio.
Želja mi je posjetiti još i Višegrad, Zvornik i nadam se uskoro. Izostavili smo s izleta posjeta samostanu u Fojnici, kojeg su osnovali njemački katolički misionari-((
Imate jako jako lijepu zemlju, ljubazne ljude, čuvajte ju...Proraditi na smeću koje se baca u prirodu i na tim psima, no meni nisu smetali. Nadam se posjeti ponovno, na više dana...
tap3ah75
Posts: 5980
Joined: 07/09/2009 14:14

#104 Re: Šta obići u BiH?

Post by tap3ah75 »

plain vanilla wrote:
tap3ah75 wrote:
spreca wrote: Otidji na Zlacu ili na Madrac ili u Srebrenik na Stari grad....Tz nema nekih starina

A ima li preporuka gdje u Tuzli na čevape, pizzu, pitu?
ako si bas u gradu, onda ti nije neki izbor. znaci, imas setacku zonu, prodjes onim ulicicama izduz i poprijeko, i tu je otprilike sve :D ako preferiras bosansku kuhinju, u blizini one velike fontane, imas restorancic s bosanskim specijalitetima. mislim da se Cesma zove, a nalazi se odmah do cesme :D

u Nardi pubu mozes pojesti dobru pizzu ili u Mozaiku...
ima i nekoliko Sezama, nije im hrana losa...

onda predjes preko mosta, pa obidjes Panoniku, Banju, isetas se dobro :D pa u Zlatnik na rucak ..to ti je u blizini teniskih terena
Hvala

Jela se pizza u Mozaiku ... djeca oduševljena - ja baš i ne :D
I bili smo i u ZOO vrtu - odličan je -nemaju lava ali imaju tigra i jaguara :) ZOO je mali ali vidi se da se radi na proširenju.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#105 Re: Šta obići u BiH?

Post by plain vanilla »

tap3ah75 wrote: Hvala

Jela se pizza u Mozaiku ... djeca oduševljena - ja baš i ne :D
I bili smo i u ZOO vrtu - odličan je -nemaju lava ali imaju tigra i jaguara :) ZOO je mali ali vidi se da se radi na proširenju.
ni ja ne volim pizzu u Mozaiku, ali vidim narod jede, zato spomenuh :mrgreen:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#106 Re: Šta obići u BiH?

Post by hAZNADAR »

Cevape u Banjaluci i Travniku, pite, variva u Sarajevu, kupus, podvarak u Bijeljini, kljukusu, kvrgusu, mutusu u Kozarcu, lepine sa kajmakom u Kiseljaku i Ostroscu, janjetinu kod Jablanice, baklave i japrak u Mostaru, riblju corbu u B. Dubici i Bihacu, pastrmku u Fojnici, paprike u kajmaku u B. Gradisci, kuruzu sa sirom u Livnu,.....
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#107 Re: Šta obići u BiH?

Post by Toto »

hAZNADAR wrote:Cevape u Banjaluci i Travniku, pite, variva u Sarajevu, kupus, podvarak u Bijeljini, kljukusu, kvrgusu, mutusu u Kozarcu, lepine sa kajmakom u Kiseljaku i Ostroscu, janjetinu kod Jablanice, baklave i japrak u Mostaru, riblju corbu u B. Dubici i Bihacu, pastrmku u Fojnici, paprike u kajmaku u B. Gradisci, kuruzu sa sirom u Livnu,.....
:thumbup:
Gastro turizam. :thumbup: Zanimljiva tema.
Interesantno bi bilo razmjenuti informacije: šta od tradicionalne kuhinje spremaju, i u kojim restoranima. Zaitm, šta se od domaćih specijaliteta ima kupit na lokalnim tržnicama i tepema.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#108 Re: Šta obići u BiH?

Post by Connaisseur Karlin »

dortmund wrote: a napokon sam popio pravu bosanskuj kavu koja me preporodila. Nakon godina ispijanja kave po Hrvatskoj shvatio sam da su to kod nas obične sapunice, pa zvale se one Lavaza, Franck ili Illy, isti shit, tako da sam uživao nalijevajući se pravom bosanskom kavom, bez mlijeka, naravno. Tražio sam samo bosansku, stvara ovisnost iz prve. Zato sam i kupio bakrenu džezvu kod nekog starog majstora koji ima svoju radionicu i neku kavu lokalnu, zove se „Piramida“ i sad imam zalihe doma-)) Taste very good-))
lokalna kafa ? imas loklane przionice kafe ,ali ne "lokllanu kafu" :)

nisi cuo za Zlatnu Djezvu :) cudim se da nisi pitao koju kafu koriste u restoranima za pravljenje bosanske kafe :?
leech
Posts: 823
Joined: 23/03/2005 21:59

#109 Re: Šta obići u BiH?

Post by leech »

Zna li neko kakva je cesta do parka prirode Tajan, pravac iz Sarajeva? Dokle se može malim putničkim autom?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#110 Re: Šta obići u BiH?

Post by perfect_guy »

leech wrote:Zna li neko kakva je cesta do parka prirode Tajan, pravac iz Sarajeva? Dokle se može malim putničkim autom?
od Kaknja do ski centra na Ponijerima je nekih 30 km, dalje istom cestom ideš prema Zavidovićima. Asfalt je (koliko se sjećam) tako da mala auta prolaze sasvim normalno
https://www.google.com/maps/dir/Ski+cen ... d44.128014
leech
Posts: 823
Joined: 23/03/2005 21:59

#111 Re: Šta obići u BiH?

Post by leech »

hvala puno Perfect guy!
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2608
Joined: 18/03/2015 01:36

#112 Re: Šta obići u BiH?

Post by Mea_parvitas »

Put od Ponijera ka Zavidovicima je uzas i makadam i pun rupa, ja sam isao proslo ljeto i nikad vise... :D
leech
Posts: 823
Joined: 23/03/2005 21:59

#113 Re: Šta obići u BiH?

Post by leech »

Mea_parvitas wrote:Put od Ponijera ka Zavidovicima je uzas i makadam i pun rupa, ja sam isao proslo ljeto i nikad vise... :D
E to me je zanimalo :D Ista stvar koja se meni desila sa Skakavcem, dođite, raj na zemlji, svi kao idu, i svima je super a onda kreneš i upadneš u hendek do retrovizora :-? :D
Hvala!
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#114 Re: Šta obići u BiH?

Post by aldm »

Kakva je sad situacija u Bihacu? Planiram sa zenom otici iduce vikend. Krenuli bi u petak poslije posla da stignemo tamo kasno navece i ostali do nedjelje. Dug je put prilicno, pa ima li se sta vidjeti? I sta preporucujete? I kakve je situacija sad sa imigrantima, znam da ih tamo ima najvise?

Hvala :sax:
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#115 Re: Šta obići u BiH?

Post by drunken tiger »

leech wrote:
Mea_parvitas wrote:Put od Ponijera ka Zavidovicima je uzas i makadam i pun rupa, ja sam isao proslo ljeto i nikad vise... :D
E to me je zanimalo :D Ista stvar koja se meni desila sa Skakavcem, dođite, raj na zemlji, svi kao idu, i svima je super a onda kreneš i upadneš u hendek do retrovizora :-? :D
Hvala!
E da vam je kako da dotjerate auto do ispod vodopada pa da ga operete tu. Ccc. Odeš do Nahoreva i onda lagano šetnja kroz prirodu.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#116 Re: Šta obići u BiH?

Post by drunken tiger »

aldm wrote:Kakva je sad situacija u Bihacu? Planiram sa zenom otici iduce vikend. Krenuli bi u petak poslije posla da stignemo tamo kasno navece i ostali do nedjelje. Dug je put prilicno, pa ima li se sta vidjeti? I sta preporucujete? I kakve je situacija sad sa imigrantima, znam da ih tamo ima najvise?

Hvala :sax:
Ja ti preporučujem da svratiš u Donji Vakuf i odeš na ribnjak Semešnicu. Na ulazu u D.Vakuf, kod plave džamije skreneš lijevo i kad pređeš most odmah desno. Imaš možda 3-4km makadama koji i nije tako loš ali kad dođeš do ribnjaka isplati se. Imaš poslije toga vodopad u Jajcu, Jezero, mliniće koji su lijepi za fotkanje. Tamo dalje imaš Štrbački buk koji svako živ treba da vidi. Malo je lošiji put ali se isplati otići. Na ulazu u Bihać imaš restoran River Dock, ustvari prije samog Bihaća. Tu možeš uzeti da jedeš na čamcu. Imaš skipera koji upravlja čamcem na struju, vožnja traje pola sata, taman dok pojedeš hranu koja je ok, nije najbolja ali nije ni loša. U Bihaću malo prošetati po centru, adama. Dalje na putu prema Cazinu ima hotel Kostelsku buk, lijepo mjesto za popiti kafu u bašti. Malo dalje od toga imaš dvorac Ostrožac koji je zapušten ali lijep za fotkanje. Eto. :D
leech
Posts: 823
Joined: 23/03/2005 21:59

#117 Re: Šta obići u BiH?

Post by leech »

drunken tiger wrote:E da vam je kako da dotjerate auto do ispod vodopada pa da ga operete tu. Ccc. Odeš do Nahoreva i onda lagano šetnja kroz prirodu.
Ne do ispod vodopada, nego do ulaza u park, odakle opet ima 4km do vodopada. Svaka čast ako tebi to nije problem prepješačiti, ali valjda je previše očekivati jednak pristup svima, invalidima, djeci i starcima. Ili jebeš njih, nek sjede kući. Velkam to boznia.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#118 Re: Šta obići u BiH?

Post by dobar osjecaj »

...
Last edited by dobar osjecaj on 28/07/2019 16:44, edited 1 time in total.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#119 Re: Šta obići u BiH?

Post by perfect_guy »

drunken tiger wrote:
aldm wrote:Kakva je sad situacija u Bihacu? Planiram sa zenom otici iduce vikend. Krenuli bi u petak poslije posla da stignemo tamo kasno navece i ostali do nedjelje. Dug je put prilicno, pa ima li se sta vidjeti? I sta preporucujete? I kakve je situacija sad sa imigrantima, znam da ih tamo ima najvise?

Hvala :sax:
Ja ti preporučujem da svratiš u Donji Vakuf i odeš na ribnjak Semešnicu. Na ulazu u D.Vakuf, kod plave džamije skreneš lijevo i kad pređeš most odmah desno. Imaš možda 3-4km makadama koji i nije tako loš ali kad dođeš do ribnjaka isplati se. Imaš poslije toga vodopad u Jajcu, Jezero, mliniće koji su lijepi za fotkanje. Tamo dalje imaš Štrbački buk koji svako živ treba da vidi. Malo je lošiji put ali se isplati otići. Na ulazu u Bihać imaš restoran River Dock, ustvari prije samog Bihaća. Tu možeš uzeti da jedeš na čamcu. Imaš skipera koji upravlja čamcem na struju, vožnja traje pola sata, taman dok pojedeš hranu koja je ok, nije najbolja ali nije ni loša. U Bihaću malo prošetati po centru, adama. Dalje na putu prema Cazinu ima hotel Kostelsku buk, lijepo mjesto za popiti kafu u bašti. Malo dalje od toga imaš dvorac Ostrožac koji je zapušten ali lijep za fotkanje. Eto. :D
uz Štrbački buk bih dodao i Martinbrod ukoliko se već ide na tu stranu. Može se usput uklopiti i stari grad Ključ. Što se tiče hrane, opcija je i seosko domaćinstvo Čardaklije, Vrtoče (izlaz iz Petrovca)
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#120 Re: Šta obići u BiH?

Post by drunken tiger »

leech wrote:
drunken tiger wrote:E da vam je kako da dotjerate auto do ispod vodopada pa da ga operete tu. Ccc. Odeš do Nahoreva i onda lagano šetnja kroz prirodu.
Ne do ispod vodopada, nego do ulaza u park, odakle opet ima 4km do vodopada. Svaka čast ako tebi to nije problem prepješačiti, ali valjda je previše očekivati jednak pristup svima, invalidima, djeci i starcima. Ili jebeš njih, nek sjede kući. Velkam to boznia.
Nije mi puno prepješačiti 15-2okm jer volim prirodu. Poštujući i razumjevajući potrebe ljudi s ograničenim fizičkim sposobnostima neke stvari se trebaju razumjeti. To je takva lokacija da je teren težak za te ljude. Neka idu na Vrelo Bosne, Kravice, Bunu...ne idem ni ja na Prenj jer nije za mene. A s druge strane, u samom glavnom gradu BiH trotoari nisu prilogođeni tim ljudima a da ne pričamo o Skakavcu, divljini. Za sada je tako. Ali pravi se put ispod Skakavca kojim će se moći ATV-om doći do ispod samog vodopada tako da će i ti ljudi moći doći gore. Radi se.Biće to.
leech
Posts: 823
Joined: 23/03/2005 21:59

#121 Re: Šta obići u BiH?

Post by leech »

drunken tiger wrote:Nije mi puno prepješačiti 15-2okm jer volim prirodu. Poštujući i razumjevajući potrebe ljudi s ograničenim fizičkim sposobnostima neke stvari se trebaju razumjeti. To je takva lokacija da je teren težak za te ljude. Neka idu na Vrelo Bosne, Kravice, Bunu...ne idem ni ja na Prenj jer nije za mene. A s druge strane, u samom glavnom gradu BiH trotoari nisu prilogođeni tim ljudima a da ne pričamo o Skakavcu, divljini. Za sada je tako. Ali pravi se put ispod Skakavca kojim će se moći ATV-om doći do ispod samog vodopada tako da će i ti ljudi moći doći gore. Radi se.Biće to.
da, to je poenta, govorim o ekstremnim kategorijama posjetilaca koji možda i nisu za takve terene, i Skakavac je samo nesretno izabran primjer toga što me žulja, nebrige i neulaganja u bogatstvo koje imamo. Šta bi Austrijanac, Nijemac, Slovenac napravili od takvog parka, ali mi smo pojam "netaknute prirode" previše bukvalno shvatili.

Situacija od proljetos je da je Nahorevo "uzrovano" jer se mijenjaju neke cijevi, pa onda to nekako prejašeš pa dođeš do tog makadama, za koji ne znaš jer si prvi put tu a gdje ti pola točka upadne u rupu al je kasno da se vratiš jer su auta cestom parkirana jedno na drugo i nemaš se gdje okrenuti, i ako si bio dovoljno lud da nastaviš nakon 15 metara ide asfalt, i do vrha je put manje-više ok. Znači radi se o 15 metara ceste koju treba samo poravnati. Al dobro ne moraš ni to, daj mi onda parking na Nahorevu, nek se i plaća, al da ne ostavljam auto u nečijoj bašti ili pod drvetom, ako ima koje "slobodno". U parku, gornja staza do vodopada ok, most pod vodopadom bez ikakve zaštitne ograde, na onako kliskom terenu, dabogda da zadovoljava minimume standarda i sigurnosnih zahtjeva za takve terene, donjom cestom prema izlazu slomiti nogu od gromada nekakvog nasutog kamenja, kojim se valjda htjela poravnati staza pa to sad izgleda kao površina marsa itd itd...

I ja se isto nadam da "će biti to", i Skakavac i Prokoško, i trotoari i da ćemo shvatiti da ta ljepota nije Bogom dana i da o tome treba brinuti. A da ne bude sve crno, sjajan primjer malo ulaganja su Bijambare, ono je odmor za dušu, sve na svom mjestu.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#122 Re: Šta obići u BiH?

Post by spreca »

Ima li sta novo za posjetiti i ujedno da ozivimo malo temu
User avatar
aCme
Posts: 3452
Joined: 23/04/2010 01:06

#123 Re: Šta obići u BiH?

Post by aCme »

Izgradile se piramide u Visokom :mrgreen:
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#124 Re: Šta obići u BiH?

Post by Euphoria »

Ima slatko mjesto, kao eco selo i rafting iznad Boračkog jezera. Ja sam očarana, često odem. Toplo preporučujem.

Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#125 Re: Šta obići u BiH?

Post by spreca »

Miss Moonlight wrote:Ima slatko mjesto, kao eco selo i rafting iznad Boračkog jezera. Ja sam očarana, često odem. Toplo preporučujem.

Image
:thumbup: Hvala ti
Post Reply