Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#276 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Gojeni H »

Mogu li sada Cesi u Kanadu ili je jos uvijek problem s tom Ciganijom?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#277 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by hrle1976 »

Gojeni H wrote:Mogu li sada Cesi u Kanadu ili je jos uvijek problem s tom Ciganijom?

Ma nije vise ali bio jedan kraci preiod od godinu i kusur a mozda i dvije, ma otisli naka sao romale sve nesto sa imeni Rambo, Rolex, Jennifer i Capriati, mah zulum napravili u Kanadi jer nisu nista nako vidili inace USA i Kanada nema nase istocne roma pa nemaju pojma o cemu je rijec. Jos kad vide onaj tocak u iskaznici pomisle da su neki sto hoce da ih kolonirizraju pa brze procerali sve natrag i udarili vinski cep na bocu.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#278 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Gojeni H »

hrle1976 wrote:
... STo se nasig tice ko nije u Ceskoj upalio koristio je papire da ide dalje ostali su samo oni sto cu umocili rucice u tegle meda...
Ko su ti ljudi, cime se bave?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#279 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by hrle1976 »

Gojeni H wrote:
hrle1976 wrote:
... STo se nasig tice ko nije u Ceskoj upalio koristio je papire da ide dalje ostali su samo oni sto cu umocili rucice u tegle meda...
Ko su ti ljudi, cime se bave?

Kako ko. Imas koji su u centru Prahe uzeli koje kakve lokale, znaci birtije, ili suvenirske prodavnice, onda oni sa parama sto su dosli ili imali u Zirihu racun za vrijeme Tite oni su 1992 do 1995 kad si mogao za tri prosjecne danasnje plate kupiti stanove kupovali pa sad izdaju turistima. Bilo onda onih autobus agencija ima i sada sto su cehe kao na eskurziju vozikali na jadransko more sklopili se kaki ugovori mah uzmala se masna provizija. Dva tri ljeta i nisi vise trebao razmisljati o parama u zivotu. Onda sverc kineske i us robe jer jedno vrijeme kupovina u cesku strane robe pogoto iz USA bila budi posto, jer poreza gotovo nije bilo pa su svercovali stvari u Austriju ili Njemacku kazu islo i za Svedsku. Ceska ti je 90ih i sve do 2001 bila po nekim pitanjima zesca zajebancija gdje si mogao naprabi para koliko si htjeo samo ako si bio spretan. I dan danas je po nekim pitanjima paradise za neke sverc biznise. Valuta slaba a ko ima kavlitet robu jase na konju. Jer inace imas brdo made in kina sranja sto niko nece.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#280 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by belfy »

Gojeni H wrote:...
eto, lijepo ti kazem da je dovoljno da pitas, a ti zelis biti ljubomoran sam za sebe... nema smisla kolega.

ja bih sada ponovo pitao za Dansku u vezi ovoga sto pricate iznad, ali je ocigledno da se vise Ceha odlucuje pokupiti prnje u Kanadu od Danaca...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#281 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Gojeni H »

belfy wrote:
Gojeni H wrote:...
eto, lijepo ti kazem da je dovoljno da pitas, a ti zelis biti ljubomoran sam za sebe... nema smisla kolega.

ja bih sada ponovo pitao za Dansku u vezi ovoga sto pricate iznad, ali je ocigledno da se vise Ceha odlucuje pokupiti prnje u Kanadu od Danaca...
Hvala na sugestiji ... sve sto je trebalo je da pozovem ... i evo mi ga, na.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#282 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Klitemnestraaa »

JedanOdBraceMorica wrote:
mousstapha wrote:Da li si pokusavao ista za Njemacku. Trenutno ima mnogo opcija i blizina i prisustvo naseg svijeta u mnogome olaksava stvari.
Sudeci po komentarima tog istog svijeta na ovom forumu, a i na internetu opcenito, kao i po nekim mojim iskustvima, to je otezavajuca okolnost :roll: Prije ce ti najcrnji ciganin izaci u susret u tudjem svijetu nego neko "nas"
Kao neko ko zivi vani - slazem se! Zlatno je pravilo izbjegavaj biznis i obecanja nasih ljudi vani.

Ja nisam u Njemackoj, ja sam u drugoj EU drzavi i ucim jezik iako mi je posao na engleskom, samo da nadjem lokalnih ljudi da se druzim s njima, samo da nisam nasim okruzena. Jako mnogo ljudi se ne integrira u drustvo, zive vani godinama ne znaju jezik beknuti, ne prihvate kulturu, jednostavno imaju balkanski mindset, sto bas i ne mislim da je beneficitarno kad zivis negdje duzi vremenski period, to je kao paralelno drustvo gdje si uvijek stranac za domorodce upravo zato jer se ne trudis integrirati se.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#283 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Klitemnestraaa »

frontal2 wrote:meni otac kaze da gdje god odem logicno ceka me rad.
tvoje je kaze da se ufatis posla, ovdje si situiran radis i sutis, znaci tvoje je samo da radis.

a sto se tice posla, ovdje mogu naci nesto da ne fizikanerim,to je sto posto da mogu. I prije sam nalazio normalne poslove, samo su ovdje plate po 500 KM. Znao sam i kancelariju naci al 500 KM. A tamo ako odem kako god da okrenem ceka me da fizikanerim, al eto Drzava dobra ,uradedjena.
a u p. materinu.
Pa lakse bi mi bilo da nemam nikoga, ovdje bi se fatao posla i ne bih dumao.
Lakse je onima bilo kad je rat bio. Oni su morali bjezat vani , nisu imali izbora, mi sad imamo ko nekog izbora, haj' ti sad izvagaj a da se ne zajebes
Pa jarane pocnes s 500 KM pa skupljas iskustvo, skupljas vjestine dok tvoje znanje, vjestine i doprinosi firmi ne budu TESKI 500 KM. Jest BiH u kurcu, ali je irealno ocekivati 500+ KM bez faksa, iskustva i vjestina kad ima toliko radne snage na trzistu koja bi i za 300 KM pocela raditi..

Ja sam volontirala u BiH, dzabe doslovno radila 10-20 h sedmicno dok nisam skupila godinu dana "iskustva" pa dobih posao vani (doduse, ja imam putovnicu pa je lakse) i to u kancelariji, u management-u (cak i bez faksa). Sta ti hoce reci, skontaj dugorocne ciljeve i kratkorocne, nekad se isplati i rintati za 500 KM.

Skontaj se sam sta hoces u zivotu i onda skontaj kako da to postignes. Nije sve crno-bijelo, mozes uvijek otici na 6 mjeseci neki rad pa vidjeti je li ti se svidja ili ne.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#284 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Seyfo »

Ko zna značenje riječi nehljeb ili lezihljeb, jasno mu je. Takvom nigdje ne valja i svaki sistem je loš, a za probleme je uvijek kriv neko drugi.
Tačka.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#285 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by mousstapha »

Klitemnestraaa wrote:
JedanOdBraceMorica wrote:
mousstapha wrote:Da li si pokusavao ista za Njemacku. Trenutno ima mnogo opcija i blizina i prisustvo naseg svijeta u mnogome olaksava stvari.
Sudeci po komentarima tog istog svijeta na ovom forumu, a i na internetu opcenito, kao i po nekim mojim iskustvima, to je otezavajuca okolnost :roll: Prije ce ti najcrnji ciganin izaci u susret u tudjem svijetu nego neko "nas"
Kao neko ko zivi vani - slazem se! Zlatno je pravilo izbjegavaj biznis i obecanja nasih ljudi vani.

Ja nisam u Njemackoj, ja sam u drugoj EU drzavi i ucim jezik iako mi je posao na engleskom, samo da nadjem lokalnih ljudi da se druzim s njima, samo da nisam nasim okruzena. Jako mnogo ljudi se ne integrira u drustvo, zive vani godinama ne znaju jezik beknuti, ne prihvate kulturu, jednostavno imaju balkanski mindset, sto bas i ne mislim da je beneficitarno kad zivis negdje duzi vremenski period, to je kao paralelno drustvo gdje si uvijek stranac za domorodce upravo zato jer se ne trudis integrirati se.
A ne znam kakvu konkretno pomoc ocekujete. Jednostavno, ljudi su ljudi. Naravno da ima supaka, mozda procentualno vise sa nasih prostora. Medjutim, prednost prisustva naseg svijeta ne mora uopste biti u tome da se oslanjate na neku pomoc od osoba iz ex-yu. Postoje i drugi benefiti. Zbog vece frekvencije, ima vise direktnih letova prema nasim gradovima. Koncerti i predstave, prodavnice sa nasim proizvodima, mnogo informacija na facebooku i drugim internet medijima. Na kraju, vece su sanse da imate nekog rodjaka, poznanika ako ima vise naseg svijeta. Iako sam i sam zagovornik maksimlane integracije kroz ucenje jezika, pracenje lokalnih vijesti i dogadjaja. Medjutim, ako u startu ignorisemo svaku osobu koja prica nas jezik, necemo nikad ni imati sansu.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7321
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#286 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Rockefeller »

Ma jarane kupi prnje i pravac Kanada. Ti ako sa 29 kuka nisi nasao "svoje" zanimanje e onda si malo u govnima. Ako odes, imas mogucnost da promijenis hrpu nizerazrednih poslova a Boga mi i da se skolujes. Sve je do tebe. Jebiga, potrudi se sebe radi jer nece niko za tebe radit.

Ne znam, ako imas vec mogucnost spucaj i gotovo.
Post Reply