Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#226 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

belfy wrote:
beobasket wrote: Vecina nase omladine tj. djece koja su rodjena ili dosla kao jako mlada, znaci do nekih 10 godina starosti govore medjusobno danskim jezikom. Ista slika je kod brojnih drugih stranaca. Cuj pitanja, da li branim danski jezik i zasto... Od cega da ga branim? Licno, bilo ciji jezik gledam sa puno respekta, jer covjek bez poznanstva drugih jezika u jednu ruku je siromasan covjek, znaci nebitno o kojem jeziku bila rijec.
da, ali da li je tebi kao naturalizovanom bitniji Danski od maternjeg. koji bi vise branio? kada bi tebe i rodjenog Danca poslali u tu Kanadu - koji bi se vise drzao Danskog jezika i branio isti?
Daj neki konkretan primjer, situaciju u kojoj bi morao braniti neciji jezik... Iskreno receno nisam imao razloga razmisljati u ovim vodama, tako da odgovor nisam u stanju dati. Sa Kanadjaninom sigurno necu pricati danski ili bosanski, sa dancom sigurno necu pricati engleski ili bosanski kao sto sa tobom sigurno necu pricati danski ili engleski, jer recimo jedan ne razumijes a drugim vladas tek tako ili gotovo nikako, samo kao primjer.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#227 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by TRANCE »

uglavnomja wrote:
TRANCE wrote: To da Poljaci, Rumuni i slični dovlače u zapadne EU države radnike preko svojih kompanija koji onda rade za četvrtinu normalne satnice je desničarska anti-imigrantska ubleha na koju padaju budale.

Kao prvo, direktive EU su tu jasne: svi ti radnici moraju imati radne uslove u tim državama sukladno zakonu istih, što uključuje minimalnu satnicu, radne sate, dane odmora, godišnji, sigurnosne mjere na poslu i sl.
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=471
Inače se sve te direktive odnose i na Norvešku koju spominješ, koja nije član EU, ali jeste EEA. Pa možeš proguglati šta je EEA i zajedničko tržište.

Kao drugo, koja bi logika bila da idu raditi za četvrtinu satnice u strane države, kad takve satnice mogu imati i u matičnoj državi?
Odgovor obično bude: nemaju posla kod kuće, što je još jedna od anti-imigrantskih ubleha, budući da su stope nezaposlenosti u Poljskoj, Rumuniji, Češkoj, Mađarskoj i sl. niže nego u strašnoj Danskoj, Švedskoj, Finskoj. Je l' de, ko bi rekao?
http://ec.europa.eu/eurostat/documents/ ... fa39427469

Tako da sve i da ima manipulacija, to su većinom izuzeci, a ne i pravilo.
aha


dakle dovede poljak radnika, prijavi i napise ugovor na nepuno radno vrijeme za pomocne poslove, godisnja zarada lupam 150.000 kr i na to plati porez.
i samim tim je lik zaposlen. unutar eu. a i dalje je poljak. :-) i svi ostali kojima ne trebaju vize. ukljucujuci hrvate.

a posto je satnica zanatlije u norveskoj (bila) oko 100+ maraka, racunaj koliko je trecina i koliko je to para u poljskoj.

a radno vrijeme je puno sati dnevno.

i mi pricamo o danskoj i norveskoj, ne finskoj i svedskoj.
Eto vidiš, potvrđuješ da i taj Poljak koji dođe u drugu državu bude regularno zaposlen i prijavljen prema zakonima države i tu plaća poreze. Sad što država svojim inspekcijama ne kontroliše da li on zaista radi 4 ili 8 sati, to je do države. Ne moraju ni to, neka uvedu minimalnu dnevnicu i riješen problem.
Međutim to da li neki Poljak radi 4 ili 8 sati je najmanji problem, budući da je nezaposlenost u Norveškoj 4,2%, a sve ispod 5% je puna zaposlenost. To u prevodu znači da svi mogu naći posao, i autohtoni Norvežanin i vi Bošnje, kao i Poljaci, Sirijci i svi ostali, bez da iko ikome "otima" posao, jer posla ima dovoljno za sve.
A ako vam baš smeta to što Poljaci, Hrvati, Bugari i ostale niže EU rase mogu raditi bez viza i radnih dozvola u Norveškoj, rješenje je veoma jednostavno: izađete iz EEA i zajedničkog tržišta, pa onda možete zabraniti ulazak svim nižim rasama, možda ih čak i poslati u gasnu komoru, šta znam. Jedino postoji mali problemčić što bi onda na naftu, plin, ribu, mašine, brodove i ostale proizvode koje izvozite tim nižim rasama morali plaćati carinu, uz ograničenje carinskim kvotama, pa se ne bi bogatstvo nastalo na izvozu drugim nižim rasama gomilalo u tolikoj mjeri.
U tom slučaju se zalažem da i vas koji ste iz naše BiH 1990-ih došli u skandinavske države većinom iz sela u dimijama i kalošama protjeraju nazad na rodnu grudu, jer koliko god vi umislili da ste nešto iznad Poljaka i ostalih imigranata jer ste eto duže tu, ipak niste niti ćete ikad biti u rangu domaćih Bjørnova i Torhildi. Da ne spominjem da su ti današnji Poljaci mala maca kako je većina vas varala sistem i zapadne države: lagali da su vam kuće uništene da dobijete status izbjeglica, lagali da ne smijete doći u Bosnu da dobijete azil, pa onda dolazili u Bosnu na godišnji odmor, krali po prodavnicama, radili na crno, kupovali proizvode pa iskorištavali zaštitu potrošača vraćajući proizvode u prodavnicu pred istek tri mjeseca od kupovine, izigravali budale i PTSP-ovce da dobijete invalidninu, a i sad vam je većini ultimativni cilj da kako dobijete invalidsku penziju da ne morate raditi do 67. godine. Ko o čemu, kurva o poštenju i poštivanju uređene države :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27173
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#228 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by mayab »

:thumbup: :izet:
frontal2
Posts: 49
Joined: 10/03/2017 13:12

#229 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by frontal2 »

[/quote]Znaci u slucaju pokretaca teme ,gdje god da odes, nema kafa, nema "dje' jarane sta ima" , nema kladionicarske price i pijenja kafe po 5 sati ,nema mahalanja o gradskim faca i price kako je Smrkova zena krenula da ga upuca ... :fazlija: nema ceznje za markiranom garderobom (jer to na Zapadu skoro niko ne ganja) a i ako je mozehes kome priusiti ,nemas se kome pokazati...a to koliko god da zaradis (a vjeruj to nece biti puno kad platis stan) da li se isplati radi razlije od par stotina KM i neke "perspektive"..
Svako na to ima svoj odgovor[/quote]

Slazem se s ovim, u biti ja i nisam tip koji mahala,sjedi po kafama ,dje si jarane sta ima itd, kladionica i to, ja i prije kad sam imao priliku s takvima da se druzim izlazio sam iz takvih drustava jer su mi iritantna.
Opet s druge strane nisam neki radnik koji je navikao irgetit, ali mnogi ljudi ce mi reci IDI ,IDI ,IDI STA CES OVDJE.
Ja sam u dilemi opakoj jer kad skontam tamo realno nemam svoj krov nad glavom, moram irgetiti na gradjevini, uvijek si podstanar.
Dok zaradim da kupim svoju nekretninu,stan ili kuci trebalo bi mi 20 godina najmanje da stedim, ma mozda i 30g. Da se za par godina vratim u Bosnu nemam staza, onda ni tamo ni vamo.
Pa valjda nije svugdje plata 500KM ,ok ispocetka ali valjda mogu negdje uznapredovati pa da se to digne na 700KM. Imam druga za primjer radi za 700KM a srednjoskolac, radi u nekoj knjigovodsvenoj-racunovodstvenoj firmi.
Ja sam inace samac i volim svoju samocu,nije mi problem sto bih u Kanadi bio stranac,sto nemam ekipu svoju i to, problem mi je sto znam da bih skoro citav zivot bio podstanar i ne bih imao svoj krov nad glavom i sto nisam siguran da li bih ikad uspio naci neki bolji posao od gradjevine tamo.
Da ja imam 18 godina ili manje, ja bih se odmah zaputio tamo jer bih imao vremena da napravim nesto svoje.
Ali ovdje sa tim godinama mi je najveci bio merak,druzenje,raja,cure i to, kako je zivot prevrtljiv, kad mi je lijepo bilo tada vamo se kuhalo zlo u pozadini pojma nisam imao da cu biti u ovakvim psihickim sranjima, sad nemam nista osim roditelja a sva ta drustva su otisla svojim putem.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#230 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Gojeni H »

TRANCE wrote: Eto vidiš, potvrđuješ da i taj Poljak koji dođe u drugu državu bude regularno zaposlen i prijavljen prema zakonima države i tu plaća poreze. Sad što država svojim inspekcijama ne kontroliše da li on zaista radi 4 ili 8 sati, to je do države. Ne moraju ni to, neka uvedu minimalnu dnevnicu i riješen problem.
Međutim to da li neki Poljak radi 4 ili 8 sati je najmanji problem, budući da je nezaposlenost u Norveškoj 4,2%, a sve ispod 5% je puna zaposlenost. To u prevodu znači da svi mogu naći posao, i autohtoni Norvežanin i vi Bošnje, kao i Poljaci, Sirijci i svi ostali, bez da iko ikome "otima" posao, jer posla ima dovoljno za sve.
A ako vam baš smeta to što Poljaci, Hrvati, Bugari i ostale niže EU rase mogu raditi bez viza i radnih dozvola u Norveškoj, rješenje je veoma jednostavno: izađete iz EEA i zajedničkog tržišta, pa onda možete zabraniti ulazak svim nižim rasama, možda ih čak i poslati u gasnu komoru, šta znam. Jedino postoji mali problemčić što bi onda na naftu, plin, ribu, mašine, brodove i ostale proizvode koje izvozite tim nižim rasama morali plaćati carinu, uz ograničenje carinskim kvotama, pa se ne bi bogatstvo nastalo na izvozu drugim nižim rasama gomilalo u tolikoj mjeri.
U tom slučaju se zalažem da i vas koji ste iz naše BiH 1990-ih došli u skandinavske države većinom iz sela u dimijama i kalošama protjeraju nazad na rodnu grudu, jer koliko god vi umislili da ste nešto iznad Poljaka i ostalih imigranata jer ste eto duže tu, ipak niste niti ćete ikad biti u rangu domaćih Bjørnova i Torhildi. Da ne spominjem da su ti današnji Poljaci mala maca kako je većina vas varala sistem i zapadne države: lagali da su vam kuće uništene da dobijete status izbjeglica, lagali da ne smijete doći u Bosnu da dobijete azil, pa onda dolazili u Bosnu na godišnji odmor, krali po prodavnicama, radili na crno, kupovali proizvode pa iskorištavali zaštitu potrošača vraćajući proizvode u prodavnicu pred istek tri mjeseca od kupovine, izigravali budale i PTSP-ovce da dobijete invalidninu, a i sad vam je većini ultimativni cilj da kako dobijete invalidsku penziju da ne morate raditi do 67. godine. Ko o čemu, kurva o poštenju i poštivanju uređene države :lol:
Ne znam cime je kolegica Amric zasluzila ovakvu salvu pametovanja i kritike?

Problem smanjivanja satnice domacih usljed nekontrolisane imigracije, pa makar ona bila i unutar EU, jeste problem i to nije problem samo desnice, to je radnicki problem. To je ubijanje radnika natenane, a zna se ko profitira, na kratke staze doduse.

Drugo ne znam zasto Amrich zoves Bosnjom. Ona nije Bosnjakinja kao ni ti. Zasto vrijedjanje naroda kojem ne pripadas?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#231 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by prog321 »

ovaj Trance je previše agresivan za moj ukus .
sta je njegov problem? :cry:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#232 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

Gojeni H wrote:
TRANCE wrote: Eto vidiš, potvrđuješ da i taj Poljak koji dođe u drugu državu bude regularno zaposlen i prijavljen prema zakonima države i tu plaća poreze. Sad što država svojim inspekcijama ne kontroliše da li on zaista radi 4 ili 8 sati, to je do države. Ne moraju ni to, neka uvedu minimalnu dnevnicu i riješen problem.
Međutim to da li neki Poljak radi 4 ili 8 sati je najmanji problem, budući da je nezaposlenost u Norveškoj 4,2%, a sve ispod 5% je puna zaposlenost. To u prevodu znači da svi mogu naći posao, i autohtoni Norvežanin i vi Bošnje, kao i Poljaci, Sirijci i svi ostali, bez da iko ikome "otima" posao, jer posla ima dovoljno za sve.
A ako vam baš smeta to što Poljaci, Hrvati, Bugari i ostale niže EU rase mogu raditi bez viza i radnih dozvola u Norveškoj, rješenje je veoma jednostavno: izađete iz EEA i zajedničkog tržišta, pa onda možete zabraniti ulazak svim nižim rasama, možda ih čak i poslati u gasnu komoru, šta znam. Jedino postoji mali problemčić što bi onda na naftu, plin, ribu, mašine, brodove i ostale proizvode koje izvozite tim nižim rasama morali plaćati carinu, uz ograničenje carinskim kvotama, pa se ne bi bogatstvo nastalo na izvozu drugim nižim rasama gomilalo u tolikoj mjeri.
U tom slučaju se zalažem da i vas koji ste iz naše BiH 1990-ih došli u skandinavske države većinom iz sela u dimijama i kalošama protjeraju nazad na rodnu grudu, jer koliko god vi umislili da ste nešto iznad Poljaka i ostalih imigranata jer ste eto duže tu, ipak niste niti ćete ikad biti u rangu domaćih Bjørnova i Torhildi. Da ne spominjem da su ti današnji Poljaci mala maca kako je većina vas varala sistem i zapadne države: lagali da su vam kuće uništene da dobijete status izbjeglica, lagali da ne smijete doći u Bosnu da dobijete azil, pa onda dolazili u Bosnu na godišnji odmor, krali po prodavnicama, radili na crno, kupovali proizvode pa iskorištavali zaštitu potrošača vraćajući proizvode u prodavnicu pred istek tri mjeseca od kupovine, izigravali budale i PTSP-ovce da dobijete invalidninu, a i sad vam je većini ultimativni cilj da kako dobijete invalidsku penziju da ne morate raditi do 67. godine. Ko o čemu, kurva o poštenju i poštivanju uređene države :lol:
Ne znam cime je kolegica Amric zasluzila ovakvu salvu pametovanja i kritike?

Problem smanjivanja satnice domacih usljed nekontrolisane imigracije, pa makar ona bila i unutar EU, jeste problem i to nije problem samo desnice, to je radnicki problem. To je ubijanje radnika natenane, a zna se ko profitira, na kratke staze doduse.

Drugo ne znam zasto Amrich zoves Bosnjom. Ona nije Bosnjakinja kao ni ti. Zasto vrijedjanje naroda kojem ne pripadas?
Poljaci ili drugi EU gastarbajteri nemaju trecinu dnevnih troskova ili ako hoces mjesecnih troskova. I time mogu bas iz tog razloga raditi budiposto a to budiposto u njegovoj Poljskoj je super primanje. I kao sto forumas Gojeni H napisa, ubijanje na tenane. Samo primjer iz Danske, po pet, sest, sedam a negdje i preko deset Poljaka zivi u jednom stanu, vecina krsi cak zakon po tom pitanju ali nije sad to bitno. Znaci imaju jako minimalan trosak po pitanju smjestaja.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#233 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by exliberal-ex »

Covjek pita dali da iseli u kanadu a vi o poljacima, bugarima, dancima.... :-)
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#234 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by omar little »

exliberal-ex wrote:Covjek pita dali da iseli u kanadu a vi o poljacima, bugarima, dancima.... :-)
covjek ne pita, covjek trola.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#235 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Tomahawk11 »

neće on niđe ako bude po forumima pito
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#236 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by TRANCE »

Gojeni H wrote:
TRANCE wrote: Eto vidiš, potvrđuješ da i taj Poljak koji dođe u drugu državu bude regularno zaposlen i prijavljen prema zakonima države i tu plaća poreze. Sad što država svojim inspekcijama ne kontroliše da li on zaista radi 4 ili 8 sati, to je do države. Ne moraju ni to, neka uvedu minimalnu dnevnicu i riješen problem.
Međutim to da li neki Poljak radi 4 ili 8 sati je najmanji problem, budući da je nezaposlenost u Norveškoj 4,2%, a sve ispod 5% je puna zaposlenost. To u prevodu znači da svi mogu naći posao, i autohtoni Norvežanin i vi Bošnje, kao i Poljaci, Sirijci i svi ostali, bez da iko ikome "otima" posao, jer posla ima dovoljno za sve.
A ako vam baš smeta to što Poljaci, Hrvati, Bugari i ostale niže EU rase mogu raditi bez viza i radnih dozvola u Norveškoj, rješenje je veoma jednostavno: izađete iz EEA i zajedničkog tržišta, pa onda možete zabraniti ulazak svim nižim rasama, možda ih čak i poslati u gasnu komoru, šta znam. Jedino postoji mali problemčić što bi onda na naftu, plin, ribu, mašine, brodove i ostale proizvode koje izvozite tim nižim rasama morali plaćati carinu, uz ograničenje carinskim kvotama, pa se ne bi bogatstvo nastalo na izvozu drugim nižim rasama gomilalo u tolikoj mjeri.
U tom slučaju se zalažem da i vas koji ste iz naše BiH 1990-ih došli u skandinavske države većinom iz sela u dimijama i kalošama protjeraju nazad na rodnu grudu, jer koliko god vi umislili da ste nešto iznad Poljaka i ostalih imigranata jer ste eto duže tu, ipak niste niti ćete ikad biti u rangu domaćih Bjørnova i Torhildi. Da ne spominjem da su ti današnji Poljaci mala maca kako je većina vas varala sistem i zapadne države: lagali da su vam kuće uništene da dobijete status izbjeglica, lagali da ne smijete doći u Bosnu da dobijete azil, pa onda dolazili u Bosnu na godišnji odmor, krali po prodavnicama, radili na crno, kupovali proizvode pa iskorištavali zaštitu potrošača vraćajući proizvode u prodavnicu pred istek tri mjeseca od kupovine, izigravali budale i PTSP-ovce da dobijete invalidninu, a i sad vam je većini ultimativni cilj da kako dobijete invalidsku penziju da ne morate raditi do 67. godine. Ko o čemu, kurva o poštenju i poštivanju uređene države :lol:
Ne znam cime je kolegica Amric zasluzila ovakvu salvu pametovanja i kritike?

Problem smanjivanja satnice domacih usljed nekontrolisane imigracije, pa makar ona bila i unutar EU, jeste problem i to nije problem samo desnice, to je radnicki problem. To je ubijanje radnika natenane, a zna se ko profitira, na kratke staze doduse.

Drugo ne znam zasto Amrich zoves Bosnjom. Ona nije Bosnjakinja kao ni ti. Zasto vrijedjanje naroda kojem ne pripadas?
Niti znam ko je "Amric" niti me zanima. Replika se svakako nije odnosila na određenu osobu, nego generalno na BiH dijasporu koja kroz svaku temu o inostranstvu provlači priču kako kojekakvi Poljaci, Mađari i ostala "stoka" dolazi raditi za minimalac u njihove države gdje žive. Kao eto oni bolji jer su tu duže od njih, a kad su dolazili 90-ih većina ih došla u dimijama iz kojekakvih sela i vukohebina, gledali gdje će prevariti sistem i državu, godinama bili na socijali, a sad se nešto digli, smetaju im imigranti iz EU koji dođu i većinom pošteno rade (pa makar i za taj minimalac) i plaćaju poreze isto kao i oni. Ta dvoličnost svakog normalnog nervira, zato i takva reakcija od mene.

Što se tiče smanjivanja satnica, predstavlja se kao problem kad dođu EU imigranti i snize satnicu za određenu struku, lupam s 10 na 9 eura, a zaboravlja se da bi bez slobodnog kretanja robe, ljudi, usluga i kapitala unutar EU koje je na snazi decenijama, možda ta satnica danas bila svega 5 eura zbog slabijeg ekonomskog razvoja.

Bošnjo se odnosilo odmilja na Bosance i Hercegovce, stanovnike svih vjera i nacija koji žive ili su živjeli određeni period u BiH. Sad ako je to neko protumačio kao nacionalnu provokaciju, ima moje izvinjenje.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#237 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Quaresma »

ma ovo klasican trol, pa mislim covjeku 29 godina, nema posla, i jos se konta da li da ide kanadu jel gdje valjda ima ponudu, sad kao nije navikao na fizicke poslove a hoce da nesto napravi od svog zivota.


pa šta uradi u ovu zadnju deceniju zivota, nemoguce da si do 29. godine zivio na racun roditelja?


tebi ako je prpa, ne bi ti puno postavljao ovde pitanja, i ispalio za kanadu, malo ko je uspio u zivotu a da nije zasukao rukave, i fakat ne znam, brine se kako ce se snaci na tom fizickom poslu, pa neces vuci balvane po sumama.


brate ako imas mogucnost da ides u kanadu, idi, potrudi se, zaradi nesto novca dok budes stanovao jel kod rodbine, i kasnije pokusaj se osamostaliti, upoznaj i ljude, nikad ne znas kakvu nafaku mozes potrefiti.
belfy
Posts: 7692
Joined: 06/08/2007 09:00

#238 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by belfy »

beobasket wrote:
belfy wrote:
beobasket wrote: Vecina nase omladine tj. djece koja su rodjena ili dosla kao jako mlada, znaci do nekih 10 godina starosti govore medjusobno danskim jezikom. Ista slika je kod brojnih drugih stranaca. Cuj pitanja, da li branim danski jezik i zasto... Od cega da ga branim? Licno, bilo ciji jezik gledam sa puno respekta, jer covjek bez poznanstva drugih jezika u jednu ruku je siromasan covjek, znaci nebitno o kojem jeziku bila rijec.
da, ali da li je tebi kao naturalizovanom bitniji Danski od maternjeg. koji bi vise branio? kada bi tebe i rodjenog Danca poslali u tu Kanadu - koji bi se vise drzao Danskog jezika i branio isti?
Daj neki konkretan primjer, situaciju u kojoj bi morao braniti neciji jezik... Iskreno receno nisam imao razloga razmisljati u ovim vodama, tako da odgovor nisam u stanju dati. Sa Kanadjaninom sigurno necu pricati danski ili bosanski, sa dancom sigurno necu pricati engleski ili bosanski kao sto sa tobom sigurno necu pricati danski ili engleski, jer recimo jedan ne razumijes a drugim vladas tek tako ili gotovo nikako, samo kao primjer.
u pravu si. nema potrebe dalje o jeziku. ali postavljac teme ima 29 godina i pita se da li mu se isplati seliti u Kanadu. da li se ijedan Danac sa 29 godina pita nesto takvo? da li bi mu se isplatilo nesto takvo uopste...?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#239 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

belfy wrote: u pravu si. nema potrebe dalje o jeziku. ali postavljac teme ima 29 godina i pita se da li mu se isplati seliti u Kanadu. da li se ijedan Danac sa 29 godina pita nesto takvo? da li bi mu se isplatilo nesto takvo uopste...?
Iz mog kruga Danaca, vecinom zenske su odlucile na tako nesto.

Dvije u Italiju, jedna dole upoznala Britanca te su osnovali porodicu i godinama vec zive nekoliko kilometara od Milana. Druga napustila hiper posao u Danskoj, gdje je upoznala Italijana za kojeg se udala te su obadvoje vec godinama u Italiji. Treca prijateljica sa 28 (tada) spakovala kofere i otisla ziviti na Filipine, gdje i dan danas je tamo te ima neki svoj rent-a-bike butik za turiste. Druge dvije otisle u Kambodzu gdje su sa malom ustedjevinom otvorile hostel, i nepada im na pamet vratit se u Dansku. Isto tako jedan otisao u Vietnam, tamo kasnje upozno lokalku, ozenio je, i dan danas radi tamo - kaze nebi natrag nema para, jos tvrdi da ima platu puta dva prosjecnog direktora u Svicarskoj. Tvrdi kako tamo kao Europejac postajes milioner u funtama u roku kratkog vremena, samo ako si otvoren za biznis. Ima visoku poziciju u nekoj tamo firmi koja izvozi dosta. Isto tako jedna otisla ziviti u Meksiko, gdje je tamo i dan danas. Rijec je o Dancima. Koji su tada u 20-tim i neki u 30-tim otisli trbuhom za kruhom.

Bio je jos jedan primjer za Australiju ali vratio se, jer lokal koji je htjeo preuzeti odjednom bio na prodaju, inace sam kaze kako drugacije nebi nikada. Rijec je o jednoj ekoloskoj mesari koja je generacijama bila u vlasnistvu jedne porodice, a onda sin, nasljednik prodao tradiciju, jer je vegetarijanac - mislim tako ovog zezaju sto je kupio kao srecnik.
Last edited by beobasket on 24/03/2017 00:02, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#240 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by JThomas »

i na kanadi danska... :mrgreen:

i kad ljudi kolonizuju mars zviz će pisati sve isto na temi da li otići na mars... :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#241 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Truba »

ako je mogla vlatka pokos
moze svako u kanadu :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#242 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Connaisseur Karlin »

Black swan wrote:ako je mogla vlatka pokos
moze svako u kanadu :mrgreen:
Vlatka Pokos zivi u Kanadi :shock:
belfy
Posts: 7692
Joined: 06/08/2007 09:00

#243 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by belfy »

beobasket wrote:
belfy wrote: u pravu si. nema potrebe dalje o jeziku. ali postavljac teme ima 29 godina i pita se da li mu se isplati seliti u Kanadu. da li se ijedan Danac sa 29 godina pita nesto takvo? da li bi mu se isplatilo nesto takvo uopste...?
Iz mog kruga Danaca, vecinom zenske su odlucile na tako nesto.

Dvije u Italiju, jedna je dole upoznala Britanca te su osnovali porodicu i godinama vec zive u Italiji. Druga napustila hiper posao u Danskoj gdje je upoznala Italijana kojeg je ozenila i obadvoje zive vec godinama u Italiji. Treca prijateljica sa 28 (tada) spakovala kofere i otisla ziviti na Filipine, gdje i dan danas je tamo i ima neku svoju rent-a-bike butik za turiste. Druge dvije otisle u Kambodzu gdje su sa malom ustedjevinom otvorile hostel, i nepada im na pamet vratit se u Dansku. Isto tako jedan otisao u Vietnam, tamo kasnje upozno lokalku, ozenio je, i radi tamo - kaze nebi natrag nema para, jos tvrdi da ima platu puta dva prosjecnog direktora u Svicarskoj. Tvrdi kako tamo kao Europejac postajes milioner u funtama u roku kratkog vremena ako si otvoren za biznis. Ima visoku poziciju u nekoj tamo firmi koja izvozi dosta. Isto tako jedna otisla ziviti u Meksiko, gdje je tamo i dan danas. Rijec je o Dancima. Koji su tada u 20-tim i neki u 30-tim otisli trbuhom za kruhom.

Bio je jos jedan primjer za Australiju ali vratio se, jer lokal koji je htjeo preuzeti odjednom bio na prodaju, inace sam kaze nebi nikada. Rijec je o jednoj ekoloskoj mesari koja je generacijama bila u vlasnistvu jedne porodice, a onda sin nasljednik prodao tradiciju, jer je vegetarijanac - tako ovog zezaju sto je kupio kao srecnik.
nisam te uopste to pitao bolan. de procitaj ponovo. pitao sam da li Danci sele u Kanadu u godinama kao postavljac teme i koje su njihove dileme... nemoj me sada iznevjeriti sa necitanjem pitanja. ispast ce da odgovaras samo ono sto zelis...
belfy
Posts: 7692
Joined: 06/08/2007 09:00

#244 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by belfy »

JThomas wrote:i na kanadi danska... :mrgreen:

i kad ljudi kolonizuju mars zviz će pisati sve isto na temi da li otići na mars... :mrgreen:
bezveze je ovako komentarisati ako nemas nekih pitanja za Danske Kanadjane ili obratno... :mrgreen:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#245 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

belfy wrote: nisam te uopste to pitao bolan. de procitaj ponovo. pitao sam da li Danci sele u Kanadu u godinama kao postavljac teme i koje su njihove dileme... nemoj me sada iznevjeriti sa necitanjem pitanja. ispast ce da odgovaras samo ono sto zelis...

Sigurno da ima primjera. Licno nisam upoznat sa Kanadom po tom pitanju. Naveo sam ti druge primjere istog oblika. Znaci rijec je o ljudima sa skolama, vecina osim dvoje ima visok stepen skole, i naravno imali su istu potrebu. Indirektno poznajem jako srodan slucaj ovom ali rijec je o Novom Zelandu, pa cak preko sestre poznajem slucaj kad je rijec o USA, ali nisam iste naveo, jer nisam direktno upoznat.

Ako ti nije dovoljno onda trazis odgovor koji nije postojeci.

I nemoj zaboraviti da oko 170.000 Danaca zivi u Kanadi. Vecina su davnih dana otisli i samo su danci po korijenima. Sudeci po infomacijama ambasade, trenutno zivi 4.831 danski drzavljanin u Kanadi.
Last edited by beobasket on 24/03/2017 00:11, edited 1 time in total.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#246 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by MyTao »

TRANCE wrote:
Gojeni H wrote:
Ne znam cime je kolegica Amric zasluzila ovakvu salvu pametovanja i kritike?

Problem smanjivanja satnice domacih usljed nekontrolisane imigracije, pa makar ona bila i unutar EU, jeste problem i to nije problem samo desnice, to je radnicki problem. To je ubijanje radnika natenane, a zna se ko profitira, na kratke staze doduse.

Drugo ne znam zasto Amrich zoves Bosnjom. Ona nije Bosnjakinja kao ni ti. Zasto vrijedjanje naroda kojem ne pripadas?
Niti znam ko je "Amric" niti me zanima. Replika se svakako nije odnosila na određenu osobu, nego generalno na BiH dijasporu koja kroz svaku temu o inostranstvu provlači priču kako kojekakvi Poljaci, Mađari i ostala "stoka" dolazi raditi za minimalac u njihove države gdje žive. Kao eto oni bolji jer su tu duže od njih, a kad su dolazili 90-ih većina ih došla u dimijama iz kojekakvih sela i vukohebina, gledali gdje će prevariti sistem i državu, godinama bili na socijali, a sad se nešto digli, smetaju im imigranti iz EU koji dođu i većinom pošteno rade (pa makar i za taj minimalac) i plaćaju poreze isto kao i oni. Ta dvoličnost svakog normalnog nervira, zato i takva reakcija od mene.

Što se tiče smanjivanja satnica, predstavlja se kao problem kad dođu EU imigranti i snize satnicu za određenu struku, lupam s 10 na 9 eura, a zaboravlja se da bi bez slobodnog kretanja robe, ljudi, usluga i kapitala unutar EU koje je na snazi decenijama, možda ta satnica danas bila svega 5 eura zbog slabijeg ekonomskog razvoja.

Bošnjo se odnosilo odmilja na Bosance i Hercegovce, stanovnike svih vjera i nacija koji žive ili su živjeli određeni period u BiH. Sad ako je to neko protumačio kao nacionalnu provokaciju, ima moje izvinjenje.
:thumbup:

U Americi je slucaj da bosanci koji su ovdje dosli posle rata sada mrze crnce I meksikance jer su na jedni na socijali a drugi ilegalni imigranti :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#247 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Edin H. »

Bolje deset godina se grebati od roditelje, nego deset minuta raditi.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#248 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

TRANCE wrote: Niti znam ko je "Amric" niti me zanima. Replika se svakako nije odnosila na određenu osobu, nego generalno na BiH dijasporu koja kroz svaku temu o inostranstvu provlači priču kako kojekakvi Poljaci, Mađari i ostala "stoka" dolazi raditi za minimalac u njihove države gdje žive. Kao eto oni bolji jer su tu duže od njih, a kad su dolazili 90-ih većina ih došla u dimijama iz kojekakvih sela i vukohebina, gledali gdje će prevariti sistem i državu, godinama bili na socijali, a sad se nešto digli, smetaju im imigranti iz EU koji dođu i većinom pošteno rade (pa makar i za taj minimalac) i plaćaju poreze isto kao i oni. Ta dvoličnost svakog normalnog nervira, zato i takva reakcija od mene.

Što se tiče smanjivanja satnica, predstavlja se kao problem kad dođu EU imigranti i snize satnicu za određenu struku, lupam s 10 na 9 eura, a zaboravlja se da bi bez slobodnog kretanja robe, ljudi, usluga i kapitala unutar EU koje je na snazi decenijama, možda ta satnica danas bila svega 5 eura zbog slabijeg ekonomskog razvoja.

Bošnjo se odnosilo odmilja na Bosance i Hercegovce, stanovnike svih vjera i nacija koji žive ili su živjeli određeni period u BiH. Sad ako je to neko protumačio kao nacionalnu provokaciju, ima moje izvinjenje.

Brkas malo, ali ne puno. Neke istine ima ali nije skroz tako. Naravno razlika je ona sto izbjeglistvo u jednoj Kanadi mozda niti nalik nije onom koje je vazilo u ta doba u Danskoj. Da budem jasan od nasih primjerice u Danskoj, gdje sam i sam bio kao izbjeglica, do 1996 niko nije mogao raditi sve da je htjeo. Jednostavno mi smo samo bili zavedeni u registru crvenog kriza i uopste nisamo imali status u Danskoj. Od 1996 je moguce bilo raditi tamo gdje su sklopili ugovor da izbjeglice odnosno ljudi iz Bosne idu raditi, znaci opet ne gdje ti hoces vec gdje ti ponude ali nije bilo mjesta za sve. Tek tamo krajem 1998 pocetkom 1999 stvari su pocele biti nesto drugacije. Ponudjeno je pravo na novo skolovanje, jer vecini diploma nije priznata odnosno jednoj sakici je djelimicno priznata bila. I tako dosta ljudi je provelo dane na socijali, ne bas sto su htjeli vec sto druge opcije nisu imali a onda posto ta ista vecina je bila van rada duzi niz godina, poceli su ljudi predvati zahtjeve za penziju (prijevremensku), neki su imali ponudu i bez zahtjeva. Naravno bilo je nasih koju su plakali, jer su morali raditi. I znam nasih koji su glumili budale, lagali i tao dalje samo da nebi isli raditi ali nije rijec o vecini. Na kraju je udario mentalitete sto da ja budem budala.

Da je Danska postupila drugacije u samom pocetku siguran sam kako danasnja slika bi bila drugacija. Sad kako su stvari u Kanadi bile tokok 90ih godina, mogu samo nagadjati ali ako su bile iste kao u Danskoj onda izhod je razumljiv. Kako nasi gledaju na Poljake nema nista sa biti zavidan vec sa brojnim drugim stvarima. Dosta fabrickih satnica i poslova koji su placeni na satnicu su opali zbog istih, a tu imas nasih koji rade. Druga stavr, nasi nisu upadni, ipak se zatvoreno drze. Nasi ne urlicu ulicom ili u dvoristu gdje su kuce u nizu i ne idu na stetu svojim ponasanjem okolini. Poljaci primjerice u Danskoj pisaju po danskim pravilima. Kod nas nije dozvoljeno voziti auto na strane tablice ako radis u Danskoj, osim ako je auto od firme i ima jos jedan izuzetak. U Danskoj nije dopusteno imati ilegalni butik prehrane na cetri tocka bez dozvole os strane ministarstva za prehranu, stocarstvo i poljoprivredu. Ne prose po ceti, jer je kaznjivo djelo. Nije dopusteno prodavati na pijaci cigare ili alkohol. To su stvari koje nasi ne rade ali isti ti Poljaci, Romuni... rade, a da ne pricam o kriminalu. Ima ga i kod nasih, i visok je ako se samo nasi gledaju kao brojka za sebe ali ako poredimo sve strance onda su nasi sasa obicna, par ozbiljnih slucaja ostalo macij kasalj. Pogledaj na kojem mjestu su Poljaci, Romuni, Litvanci. Sipak bi mogli vako u jednoj Kanadi, nego ovdje je drzava previse tolerantna, a nasi nisu pa zato kazu istinu.

Naravno nasi pokusavaju guliti drzavu na sasvim jedan drugi nacin, i tu lezi zec kad je rijec o svadji izmedju nasih.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#249 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by stakasa »

Edin H. wrote:Bolje deset godina se grebati od roditelje, nego deset minuta raditi.
:D
U svom stilu
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#250 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Gojeni H »

TRANCE wrote:
Niti znam ko je "Amric" niti me zanima. Replika se svakako nije odnosila na određenu osobu, nego generalno na BiH dijasporu koja kroz svaku temu o inostranstvu provlači priču kako kojekakvi Poljaci, Mađari i ostala "stoka" dolazi raditi za minimalac u njihove države gdje žive. Kao eto oni bolji jer su tu duže od njih, a kad su dolazili 90-ih većina ih došla u dimijama iz kojekakvih sela i vukohebina, gledali gdje će prevariti sistem i državu, godinama bili na socijali, a sad se nešto digli, smetaju im imigranti iz EU koji dođu i većinom pošteno rade (pa makar i za taj minimalac) i plaćaju poreze isto kao i oni. Ta dvoličnost svakog normalnog nervira, zato i takva reakcija od mene.

Što se tiče smanjivanja satnica, predstavlja se kao problem kad dođu EU imigranti i snize satnicu za određenu struku, lupam s 10 na 9 eura, a zaboravlja se da bi bez slobodnog kretanja robe, ljudi, usluga i kapitala unutar EU koje je na snazi decenijama, možda ta satnica danas bila svega 5 eura zbog slabijeg ekonomskog razvoja.

Bošnjo se odnosilo odmilja na Bosance i Hercegovce, stanovnike svih vjera i nacija koji žive ili su živjeli određeni period u BiH. Sad ako je to neko protumačio kao nacionalnu provokaciju, ima moje izvinjenje.
Na stranu poluljudi kojima smeta crnac, Arap, Turcin, Poljak ... Ogroman je problem sto kvazi-liberali i wanna-be ljevicari ne shvataju da zivot 15 Poljaka u jednom stanu jeste ozbiljan problem za slobodu covjeka i radnika. Isto kao sto je problem i neshvatanje da takva praksa umotana u celofan zvani slobodni protok ljudi i dobara izuzetno pogoduje samo "liberalima" na vrhu koji uvecavaju profit.

Tvoj je ogroman problem sto ti smetaju zene u dimijama i ljudi iz "vukohebina". Jadni covjece ...

Nikada jos nisam naisao na naziv "Bosnjo" a da ga koristi neko iz Listice ili iz Kalinovika.
Mozda, da bi bilo stereo, ne bi bilo lose da si rekao nesto kao "Bosnjo, Shkutorcine, i Vlahadija". Vjerujem da bi tada svima zvucalo simpaticno. :oops:
Post Reply