STUDIRANJE U AUSTRIJI

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#1 STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by kazinski »

Pozdrav svima
Ucenik sam 3.razreda tehnicke skole(Elektrotehnicar racunarske tehnike i automatike).
Imao bih strasnu zelju da studiram u Austriji konkretno u Grazu(najblize i najjeftinije rjesenje)
Nemam nekih velikih finansijskih problema tako da ce studiranje biti bez problema sto se tice tog polja,moje je samo da ucim
Zelio bih studirat Elektrotehniku na nekom od univerziteta,matematika mi je jaca strana,struka tu i tamo-jbg takav sistem obrazovanja i imam zavrsen kurs njemackog jezika nivo B1 -(malo sam zakrzljao zbog nedostatka komunikacije).
eh sad bi postavio par pitanja:
1.Sta bi sa onim stogodisnjim ugovorom izmedju AU i Yugoslavije,da li i sad traje,cuo sam da je produzen(mada sada citam da je sve to isteklo i da studije placaju svi,zavisi sad od univerziteta,cijene se krecu od 360 do 740 e po semestru ili godini nisam siguran)
2.Mislim da je tesko uporedno studirati i raditi neki posao a narocito neki fizicki,ali ako je neko vec radio da li moze opisati svoje iskustvo,kolike su dnevnice,satnice,znam da moraju studenti raditi oko 12h sedmicno ??
3.Koliko je tesko gore poloziti kurs njemackog jezika jel isti fazon kao i kod nas:citanje,slusanje,pismeni test i usmeni i da li je istina da ako zelis studirat na nekom od prestiznih univerziteta moras poloziti nivo C1?
4.Da li mogu direktno da se upisem gore na fakultet ili moram da se upisem prvo ovdje na elektrotehniku pa da se gore prebacim?
5.Da li postoji prijemni ispit na Elektrotehnici (citao da postoje na biologiji,arhitekturi,medicini,ekonomskim odsjecima ...)?

-Cuo sam da je fin odnos izmedju osoblja,profesora medju studentima,da ima neke slobode,da nema nekog pritiska ali da je obrazovanje kvalitetno.
Cak i kad ne bih mogao gore ostati nakon studija ,vrijedit ce ona austrijska diploma tako da se svakako isplati gore otici.
naravno,opet nije sve tako lijepo i zgodno,ima tu i patnje,nekih drugih problema,uglv.nije bas tako sjajno.
kako postoje 2 upisna roka septembar i februar ,a kod nas srednjoskolci zavrsavaju krajem maja pa dok se pripremi dosadna i ne toliko potrebna papirologija za Austriju to znaci da cu morati ici na taj drugi rok...
Molim vas sve koji imaju neko iskustvo,studentne koji su gore studirali,studiraju, da podjele svoju pricu,iskustvo grozotu ili dobrotu i ako imate linkove nekih austrijskih foruma ili stranica a da to nisu oficijelne stranice univerziteta jer nista nisam nasao tamo da zalijepite tu dole,i da,nemojte mi postavljat linkove od studiraj.eu jer sam sve pregledo i nije sve bas tako sjajno kako tamo pisu....

Da se unaprijed zahvalim :zjev: :thumbup: :bih: :run:
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#2 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by Klitemnestraaa »

Prvi ti je korak da sam malo istrazis. Ukucaj na google "studieren in Österreich+pitanje" i naci ces 90% informacija.

Zatim, kad saznas formalne korake i zanima te iz iskustva, toplo ti preporucujem da ne pitas nikoga u blizini jer sam osobno cula mnogo miskoncepcija od komsija cijih komsija brata od zene od strica djevera mali studira vani. :-) :-)

Najbolje ti je da saznas od onih koji tamo studiraju i imaju iz prve ruke iskustvo, a mnogo vise tih ces naci na njemackim forumima, nego na nasem: reddit.com/r/de ili /germany ako samo engleski pricas. Imas search opciju i mozes sve informacije naci.
Ako imas onda eventualnih konkretnih pitanja, otvori temu i upitaj ljude koji su tamo vec.
Imas i studiraj.eu ako se odnosi pitanje na BiH-AUT politiku itd.

Ja osobno imam informacija za neke druge drzave, ali za AUT nemam nikakvih.

EDIT: Nisam ni citala do kraja jer sam vidjela da su bazicne informacije koje mozes pronaci na googlu, ali evo da odgovorim, sto se jezika tice moras imati za vecinu C1 Goetheov. I ukoliko studiras na engl. opet ti njemacki treba jer zivis u toj zajednici i ne mozes se bez jezika integrirati. Za C1 ti u najboljem slucaju treba godinu dana intenzivnog kursa na govornom podrucju. Ovdje bi mogao postici za godinu dana B2 mozda, ukoliko budes svaki dan ucio 5-6 sata minimum (bar sam ja) i imas iskustva s ucenjem jezika, ali je jako tesko i treba ti dosta samodiscipline.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#3 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by svemirska_vjeverica »

Zavrsi bachelour u bosni, onda radi master vani.
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#5 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by kazinski »

Klitemnestraaa wrote:Prvi ti je korak da sam malo istrazis. Ukucaj na google "studieren in Österreich+pitanje" i naci ces 90% informacija.

Zatim, kad saznas formalne korake i zanima te iz iskustva, toplo ti preporucujem da ne pitas nikoga u blizini jer sam osobno cula mnogo miskoncepcija od komsija cijih komsija brata od zene od strica djevera mali studira vani. :-) :-)

Najbolje ti je da saznas od onih koji tamo studiraju i imaju iz prve ruke iskustvo, a mnogo vise tih ces naci na njemackim forumima, nego na nasem: reddit.com/r/de ili /germany ako samo engleski pricas. Imas search opciju i mozes sve informacije naci.
Ako imas onda eventualnih konkretnih pitanja, otvori temu i upitaj ljude koji su tamo vec.
Imas i studiraj.eu ako se odnosi pitanje na BiH-AUT politiku itd.

Ja osobno imam informacija za neke druge drzave, ali za AUT nemam nikakvih.

EDIT: Nisam ni citala do kraja jer sam vidjela da su bazicne informacije koje mozes pronaci na googlu, ali evo da odgovorim, sto se jezika tice moras imati za vecinu C1 Goetheov. I ukoliko studiras na engl. opet ti njemacki treba jer zivis u toj zajednici i ne mozes se bez jezika integrirati. Za C1 ti u najboljem slucaju treba godinu dana intenzivnog kursa na govornom podrucju. Ovdje bi mogao postici za godinu dana B2 mozda, ukoliko budes svaki dan ucio 5-6 sata minimum (bar sam ja) i imas iskustva s ucenjem jezika, ali je jako tesko i treba ti dosta samodiscipline.
Eh upravo to,stari mi dodje sa posla i ide ona prica:pa eto sine znas ima moj kolega dva sina gore rade i studiraju to ovo ono...nema nista dok licno ne udjes u kontakt sa jednim od nasih studenata..
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#6 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by kazinski »

svemirska_vjeverica wrote:Zavrsi bachelour u bosni, onda radi master vani.
ma nije mi cilj ovdje zavrsiti,upijem manje znanja nego gore a mnogo se napatim,al uglavnom hocu da pobjegnem od balkana :run:
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#7 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by Klitemnestraaa »

svemirska_vjeverica wrote:Zavrsi bachelour u bosni, onda radi master vani.
Zasto smatras da bh univerziteti daju bolje znanje i iskustvo te da je diploma vrijednija? :-)
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#8 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by svemirska_vjeverica »

kazinski wrote:
svemirska_vjeverica wrote:Zavrsi bachelour u bosni, onda radi master vani.
ma nije mi cilj ovdje zavrsiti,upijem manje znanja nego gore a mnogo se napatim,al uglavnom hocu da pobjegnem od balkana :run:
Tehnicki fakultet u Gracu je jako zajeban u odnosu na nas ETF u Sa (bachelour). Racunaj da ce ti trebati duplo vise vremena u odnosu na vrijeme koje bi zavrsio u Sa.

Master je dosta laksi, sa bachelour diplomom bi bio gospodin covjek, mogao bi raditi do 20 h sedmicno u svojoj struci i studirat uporedo, stekao bi i radno iskustvo. Ovako bez ikakve diplome bi bio jos jedan stranac, ciji bi vrh bio ciscenje ulica, wc-a, raznosenje novina i sl.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by SaraFina »

kazinski wrote:Pozdrav svima
Ucenik sam 3.razreda tehnicke skole(Elektrotehnicar racunarske tehnike i automatike).
Imao bih strasnu zelju da studiram u Austriji konkretno u Grazu(najblize i najjeftinije rjesenje)
Nemam nekih velikih finansijskih problema tako da ce studiranje biti bez problema sto se tice tog polja,moje je samo da ucim
Zelio bih studirat Elektrotehniku na nekom od univerziteta,matematika mi je jaca strana,struka tu i tamo-jbg takav sistem obrazovanja i imam zavrsen kurs njemackog jezika nivo B1 -(malo sam zakrzljao zbog nedostatka komunikacije).
eh sad bi postavio par pitanja:
1.Sta bi sa onim stogodisnjim ugovorom izmedju AU i Yugoslavije,da li i sad traje,cuo sam da je produzen(mada sada citam da je sve to isteklo i da studije placaju svi,zavisi sad od univerziteta,cijene se krecu od 360 do 740 e po semestru ili godini nisam siguran)
2.Mislim da je tesko uporedno studirati i raditi neki posao a narocito neki fizicki,ali ako je neko vec radio da li moze opisati svoje iskustvo,kolike su dnevnice,satnice,znam da moraju studenti raditi oko 12h sedmicno ??
3.Koliko je tesko gore poloziti kurs njemackog jezika jel isti fazon kao i kod nas:citanje,slusanje,pismeni test i usmeni i da li je istina da ako zelis studirat na nekom od prestiznih univerziteta moras poloziti nivo C1?
4.Da li mogu direktno da se upisem gore na fakultet ili moram da se upisem prvo ovdje na elektrotehniku pa da se gore prebacim?
5.Da li postoji prijemni ispit na Elektrotehnici (citao da postoje na biologiji,arhitekturi,medicini,ekonomskim odsjecima ...)?

-Cuo sam da je fin odnos izmedju osoblja,profesora medju studentima,da ima neke slobode,da nema nekog pritiska ali da je obrazovanje kvalitetno.
Cak i kad ne bih mogao gore ostati nakon studija ,vrijedit ce ona austrijska diploma tako da se svakako isplati gore otici.
naravno,opet nije sve tako lijepo i zgodno,ima tu i patnje,nekih drugih problema,uglv.nije bas tako sjajno.
kako postoje 2 upisna roka septembar i februar ,a kod nas srednjoskolci zavrsavaju krajem maja pa dok se pripremi dosadna i ne toliko potrebna papirologija za Austriju to znaci da cu morati ici na taj drugi rok...
Molim vas sve koji imaju neko iskustvo,studentne koji su gore studirali,studiraju, da podjele svoju pricu,iskustvo grozotu ili dobrotu i ako imate linkove nekih austrijskih foruma ili stranica a da to nisu oficijelne stranice univerziteta jer nista nisam nasao tamo da zalijepite tu dole,i da,nemojte mi postavljat linkove od studiraj.eu jer sam sve pregledo i nije sve bas tako sjajno kako tamo pisu....

Da se unaprijed zahvalim :zjev: :thumbup: :bih: :run:
1.Semestre plaćaju studenti tkz; trećih zemalja u iznosima koje si otprilike naveo. Visina sume po semestru ovisi od faxa.. Studenti iz EU simbolično. Nažalost.
2.Studenti mogu raditi i do 20 sati po novom zakonu. ( već od druge godine studija ) Najbolji poslovi za početak po mom mišljenju su slaganje robe u nekoj trgovini, održavanje i sl. Ne možeš se obogatiti obzirom na visinu satnice, ali za svoje potrebe ( dom, tel, hranu ) uz povremene finansijske injekcije roditelja ( gardaroba, izlasci ) možeš fino živjeti.
3.B2 je dovoljan nivo znanja za upis na fakultet. Test je po tvom opisu sličan. Ja bi ti preporučila da se po dolasku testiraš ( oko 35 € ) košta testiranje, tako ćeš biti siguran koliko znaš. ..koliko si zaboravio i sl.
Kursevi su trenutno preko 1000 €, u Beču 1150.. pa da ne bi obnavljao ili gubio novac. .testiranje je idealna prilika da potvrdiš što znaš ili eventualno nadogradiš propušteno.
Znači na kurs institutu, na koji će te usmjeriti tvoj fakultet potvrdiš ili pak osporiš certifikat B2 iz BiH.
4. I 5. Upiši fax u BiH i traži potvrdu o nastavku studiranja u Austriji. ;) prijateljski savjet.
Odnos izmedju studenata i profesora po mom iskustvu je više nego korektan. Preporučila bih ti smještaj u studenskom domu. To će ti olakšati mnogo stvari u tvom budućem studiranju. Svaka čast bližoj i daljnjoj familiji... ali sopstveni kutak nema cijenu.
Osim toga u studenskom domu boravkom izbjeći ćeš i dosadnu papirologiju i dodatne garancije pprilikom dobijanja boravišne dozvole. Stanovi za iznajmljivanje su skupi a ugovori nepouzdani. Upoznaćeš i ljude, komunikacija je jako bitna, a možeš doći i do korisnih informacija o zaposlenju i studiju...
Još bih ti preporučila osiguranje u AT koje košta 54 €, ali bukvalno ti je važeće za sve. Nedaj bože bolesti osiguranje iz BiH ti je važeće samo u slučaju nesreće.
Bolnički troškovi su ogromni. Bez obzira što si mlad.. nikad čovjek ne zna.
Nakon prijave uzmi kartu za javni prijevoz. ..oko 75€ je. Vrijediće ti.
Što se roka tiče, drugi ti je zagarantiran u slučaju da s tvojim znanjem njemačkog potvrdiš taj B2.
U novijoj praksi znam da diplome njemačkog položene u ÖSD priznaju. .. no obzirom da nisi siguran u nivo znanja ipak testiranje ti je po mom mišljenju sigurnija opcija.
Last edited by SaraFina on 07/03/2017 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#10 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by SaraFina »

Zakon za rad 20 sati sedmično za studente uvodi se od 01.07.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#11 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by svemirska_vjeverica »

SaraFina wrote:Zakon za rad 20 sati sedmično za studente uvodi se od 01.07.
Für folgende Fälle können seit 1. Juli 2011 "nach Abschluss des ersten Abschnitts eines Diplomstudiums bzw. nach Abschluss eines Bachelor-Studiums für eine Beschäftigung bis zu 20 Wochenstunden"

http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... ventinnen/
Last edited by svemirska_vjeverica on 07/03/2017 12:46, edited 1 time in total.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#12 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by svemirska_vjeverica »

SaraFina wrote:
1.Semestre plaćaju studenti tkz; trećih zemalja u iznosima koje si otprilike naveo. Visina sume po semestru ovisi od faxa.. Studenti iz EU simbolično. Nažalost.
2.Studenti mogu raditi i do 20 sati po novom zakonu. ( već od druge godine studija ) Najbolji poslovi za početak po mom mišljenju su slaganje robe u nekoj trgovini, održavanje i sl. Ne možeš se obogatiti obzirom na visinu satnice, ali za svoje potrebe ( dom, tel, hranu ) uz povremene finansijske injekcije roditelja ( gardaroba, izlasci ) možeš fino živjeti.
3.B2 je dovoljan nivo znanja za upis na fakultet. Test je po tvom opisu sličan. Ja bi ti preporučila da se po dolasku testiraš ( oko 35 € ) košta testiranje, tako ćeš biti siguran koliko znaš. ..koliko si zaboravio i sl.
Kursevi su trenutno preko 1000 €, u Beču 1150.. pa da ne bi obnavljao ili gubio novac. .testiranje je idealna prilika da potvrdiš što znaš ili eventualno nadogradiš propušteno.
Znači na kurs institutu, na koji će te usmjeriti tvoj fakultet potvrdiš ili pak osporiš certifikat B2 iz BiH.
4. I 5. Upiši fax u BiH i traži potvrdu o nastavku studiranja u Austriji. ;) prijateljski savjet.
Odnos izmedju studenata i profesora po mom iskustvu je više nego korektan. Preporučila bih ti smještaj u studenskom domu. To će ti olakšati mnogo stvari u tvom budućem studiranju. Svaka čast bližoj i daljnjoj familiji... ali sopstveni kutak nema cijenu.
Osim toga u studenskom domu boravkom izbjeći ćeš i dosadnu papirologiju i dodatne garancije pprilikom dobijanja boravišne dozvole. Stanovi za iznajmljivanje su skupi a ugovori nepouzdani. Upoznaćeš i ljude, komunikacija je jako bitna, a možeš doći i do korisnih informacija o zaposlenju i studiju...
Još bih ti preporučila osiguranje u AT koje košta 54 €, ali bukvalno ti je važeće za sve. Nedaj bože bolesti osiguranje iz BiH ti je važeće samo u slučaju nesreće.
Bolnički troškovi su ogromni. Bez obzira što si mlad.. nikad čovjek ne zna.
Nakon prijave uzmi kartu za javni prijevoz. ..oko 75€ je. Vrijediće ti.
Što se roka tiče, drugi ti je zagarantiran u slučaju da s tvojim znanjem njemačkog potvrdiš taj B2.
U novijoj praksi znam da diplome njemačkog položene u ÖSD priznaju. .. no obzirom da nisi siguran u nivo znanja ipak testiranje ti je po mom mišljenju sigurnija opcija.
To je o cemu pricam. Ovako bio mogao radit posao u svojoj struci sa bachelour diplomom.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#13 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by SaraFina »

svemirska_vjeverica wrote:
SaraFina wrote:Zakon za rad 20 sati sedmično za studente uvodi se od 01.07.
"nach Abschluss des ersten Abschnitts eines Diplomstudiums bzw. nach Abschluss eines Bachelor-Studiums für eine Beschäftigung bis zu 20 Wochenstunden"

http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... ventinnen/
Bilo jeste aktuelno. .. no obzirom da su poskupljali kurseve i sl. .. uvode tu beneficiju da je dozvoljeno od 01.07.2017 ... raditi pola radnog vremena. AMS je to potvrdio.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#14 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by SaraFina »

svemirska_vjeverica wrote:
SaraFina wrote:
1.Semestre plaćaju studenti tkz; trećih zemalja u iznosima koje si otprilike naveo. Visina sume po semestru ovisi od faxa.. Studenti iz EU simbolično. Nažalost.
2.Studenti mogu raditi i do 20 sati po novom zakonu. ( već od druge godine studija ) Najbolji poslovi za početak po mom mišljenju su slaganje robe u nekoj trgovini, održavanje i sl. Ne možeš se obogatiti obzirom na visinu satnice, ali za svoje potrebe ( dom, tel, hranu ) uz povremene finansijske injekcije roditelja ( gardaroba, izlasci ) možeš fino živjeti.
3.B2 je dovoljan nivo znanja za upis na fakultet. Test je po tvom opisu sličan. Ja bi ti preporučila da se po dolasku testiraš ( oko 35 € ) košta testiranje, tako ćeš biti siguran koliko znaš. ..koliko si zaboravio i sl.
Kursevi su trenutno preko 1000 €, u Beču 1150.. pa da ne bi obnavljao ili gubio novac. .testiranje je idealna prilika da potvrdiš što znaš ili eventualno nadogradiš propušteno.
Znači na kurs institutu, na koji će te usmjeriti tvoj fakultet potvrdiš ili pak osporiš certifikat B2 iz BiH.
4. I 5. Upiši fax u BiH i traži potvrdu o nastavku studiranja u Austriji. ;) prijateljski savjet.
Odnos izmedju studenata i profesora po mom iskustvu je više nego korektan. Preporučila bih ti smještaj u studenskom domu. To će ti olakšati mnogo stvari u tvom budućem studiranju. Svaka čast bližoj i daljnjoj familiji... ali sopstveni kutak nema cijenu.
Osim toga u studenskom domu boravkom izbjeći ćeš i dosadnu papirologiju i dodatne garancije pprilikom dobijanja boravišne dozvole. Stanovi za iznajmljivanje su skupi a ugovori nepouzdani. Upoznaćeš i ljude, komunikacija je jako bitna, a možeš doći i do korisnih informacija o zaposlenju i studiju...
Još bih ti preporučila osiguranje u AT koje košta 54 €, ali bukvalno ti je važeće za sve. Nedaj bože bolesti osiguranje iz BiH ti je važeće samo u slučaju nesreće.
Bolnički troškovi su ogromni. Bez obzira što si mlad.. nikad čovjek ne zna.
Nakon prijave uzmi kartu za javni prijevoz. ..oko 75€ je. Vrijediće ti.
Što se roka tiče, drugi ti je zagarantiran u slučaju da s tvojim znanjem njemačkog potvrdiš taj B2.
U novijoj praksi znam da diplome njemačkog položene u ÖSD priznaju. .. no obzirom da nisi siguran u nivo znanja ipak testiranje ti je po mom mišljenju sigurnija opcija.
To je o cemu pricam. Ovako bio mogao radit posao u svojoj struci sa bachelour diplomom.
U pravu si. No koliko sam shvatila njega zanima opcija 1. pa sam se tako i referirala...u svakom slučaju momak će sam odabrati.
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#15 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by kazinski »

SaraFina wrote:
kazinski wrote:Pozdrav svima
Ucenik sam 3.razreda tehnicke skole(Elektrotehnicar racunarske tehnike i automatike).
Imao bih strasnu zelju da studiram u Austriji konkretno u Grazu(najblize i najjeftinije rjesenje)
Nemam nekih velikih finansijskih problema tako da ce studiranje biti bez problema sto se tice tog polja,moje je samo da ucim
Zelio bih studirat Elektrotehniku na nekom od univerziteta,matematika mi je jaca strana,struka tu i tamo-jbg takav sistem obrazovanja i imam zavrsen kurs njemackog jezika nivo B1 -(malo sam zakrzljao zbog nedostatka komunikacije).
eh sad bi postavio par pitanja:
1.Sta bi sa onim stogodisnjim ugovorom izmedju AU i Yugoslavije,da li i sad traje,cuo sam da je produzen(mada sada citam da je sve to isteklo i da studije placaju svi,zavisi sad od univerziteta,cijene se krecu od 360 do 740 e po semestru ili godini nisam siguran)
2.Mislim da je tesko uporedno studirati i raditi neki posao a narocito neki fizicki,ali ako je neko vec radio da li moze opisati svoje iskustvo,kolike su dnevnice,satnice,znam da moraju studenti raditi oko 12h sedmicno ??
3.Koliko je tesko gore poloziti kurs njemackog jezika jel isti fazon kao i kod nas:citanje,slusanje,pismeni test i usmeni i da li je istina da ako zelis studirat na nekom od prestiznih univerziteta moras poloziti nivo C1?
4.Da li mogu direktno da se upisem gore na fakultet ili moram da se upisem prvo ovdje na elektrotehniku pa da se gore prebacim?
5.Da li postoji prijemni ispit na Elektrotehnici (citao da postoje na biologiji,arhitekturi,medicini,ekonomskim odsjecima ...)?

-Cuo sam da je fin odnos izmedju osoblja,profesora medju studentima,da ima neke slobode,da nema nekog pritiska ali da je obrazovanje kvalitetno.
Cak i kad ne bih mogao gore ostati nakon studija ,vrijedit ce ona austrijska diploma tako da se svakako isplati gore otici.
naravno,opet nije sve tako lijepo i zgodno,ima tu i patnje,nekih drugih problema,uglv.nije bas tako sjajno.
kako postoje 2 upisna roka septembar i februar ,a kod nas srednjoskolci zavrsavaju krajem maja pa dok se pripremi dosadna i ne toliko potrebna papirologija za Austriju to znaci da cu morati ici na taj drugi rok...
Molim vas sve koji imaju neko iskustvo,studentne koji su gore studirali,studiraju, da podjele svoju pricu,iskustvo grozotu ili dobrotu i ako imate linkove nekih austrijskih foruma ili stranica a da to nisu oficijelne stranice univerziteta jer nista nisam nasao tamo da zalijepite tu dole,i da,nemojte mi postavljat linkove od studiraj.eu jer sam sve pregledo i nije sve bas tako sjajno kako tamo pisu....

Da se unaprijed zahvalim :zjev: :thumbup: :bih: :run:
1.Semestre plaćaju studenti tkz; trećih zemalja u iznosima koje si otprilike naveo. Visina sume po semestru ovisi od faxa.. Studenti iz EU simbolično. Nažalost.
2.Studenti mogu raditi i do 20 sati po novom zakonu. ( već od druge godine studija ) Najbolji poslovi za početak po mom mišljenju su slaganje robe u nekoj trgovini, održavanje i sl. Ne možeš se obogatiti obzirom na visinu satnice, ali za svoje potrebe ( dom, tel, hranu ) uz povremene finansijske injekcije roditelja ( gardaroba, izlasci ) možeš fino živjeti.
3.B2 je dovoljan nivo znanja za upis na fakultet. Test je po tvom opisu sličan. Ja bi ti preporučila da se po dolasku testiraš ( oko 35 € ) košta testiranje, tako ćeš biti siguran koliko znaš. ..koliko si zaboravio i sl.
Kursevi su trenutno preko 1000 €, u Beču 1150.. pa da ne bi obnavljao ili gubio novac. .testiranje je idealna prilika da potvrdiš što znaš ili eventualno nadogradiš propušteno.
Znači na kurs institutu, na koji će te usmjeriti tvoj fakultet potvrdiš ili pak osporiš certifikat B2 iz BiH.
4. I 5. Upiši fax u BiH i traži potvrdu o nastavku studiranja u Austriji. ;) prijateljski savjet.
Odnos izmedju studenata i profesora po mom iskustvu je više nego korektan. Preporučila bih ti smještaj u studenskom domu. To će ti olakšati mnogo stvari u tvom budućem studiranju. Svaka čast bližoj i daljnjoj familiji... ali sopstveni kutak nema cijenu.
Osim toga u studenskom domu boravkom izbjeći ćeš i dosadnu papirologiju i dodatne garancije pprilikom dobijanja boravišne dozvole. Stanovi za iznajmljivanje su skupi a ugovori nepouzdani. Upoznaćeš i ljude, komunikacija je jako bitna, a možeš doći i do korisnih informacija o zaposlenju i studiju...
Još bih ti preporučila osiguranje u AT koje košta 54 €, ali bukvalno ti je važeće za sve. Nedaj bože bolesti osiguranje iz BiH ti je važeće samo u slučaju nesreće.
Bolnički troškovi su ogromni. Bez obzira što si mlad.. nikad čovjek ne zna.
Nakon prijave uzmi kartu za javni prijevoz. ..oko 75€ je. Vrijediće ti.
Što se roka tiče, drugi ti je zagarantiran u slučaju da s tvojim znanjem njemačkog potvrdiš taj B2.
U novijoj praksi znam da diplome njemačkog položene u ÖSD priznaju. .. no obzirom da nisi siguran u nivo znanja ipak testiranje ti je po mom mišljenju sigurnija opcija.
Hvala ti na izdvojenom vremenu,
Sto se tice rada,nije problem,radisa sam ali i krupan pa tako da nije problem ni malo jaci fizicki posao ali bez baustela,ipak na baustelu se najvise zaradi ali nemas poslije kad da ucis,na kraju ce ispast da ces napustit fax i krenut za baustelom...
Ma nadam se da nece biti problema sa jezikom,evo par dana kako sam opet startovao sa jezikom,ucim kuci uz knjige sa kursa i tako...
Idem sad na ljeto ili na zimu gore turisticki samo da izadjem na neki od kurseva da vidim gdje sam sta sam..
Imam diplomu zavrsenog nivoa medjutim ovaj kurs se ne priznaje,uglavnom idem gore da polazem zertifikate necu ovdje nista,ne zelim da se kockam..
Svaakako sam kontao upasti u redovne na ETFu u Sarajevu pa se prebaciti gore..
Cuo sam da je u studentski tesko uci,valjda zato sto ih ima mnogo,ali naravno da je jeftinije ali opet nAjbolje bi bilo kad bi covjek imao svoj stan pa lagano gdje te niko ne smeta ,a imam rodjaka medjutim ne mogu ja neciju privatnost narusavat,primio bi on mene medjutim necu da spadam na taj nivo.
Ta osiguranja i prevoz obavezno,gore ti i ne treba automobil,placas gorivo i parking,tramvaj pouzdan i jeftin isto kao i u Sarajevu,sto ce ti auto kad je u gradu guzva ne mozes nigdje stici.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#16 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by SaraFina »

Puno sreće i :thumbup:

Nisam često trenutno na forumu. .. no možeš mi se obratiti i privatno.
Bauštelu ne preporučujem. Mlad si za lomljenje kičme. To su teško zaradjene pare.
Za studentski apliciraj od 6-9 mj.. prije dolaska.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by Bodkin »

Klitemnestraaa wrote:
svemirska_vjeverica wrote:Zavrsi bachelour u bosni, onda radi master vani.
Zasto smatras da bh univerziteti daju bolje znanje i iskustvo te da je diploma vrijednija? :-)
Ni jedno ni drugo nego je lakse tako ali dugorocno je bolje otici na ba
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#18 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by kazinski »

Ma ne moze nikako studiranje u BiH biti bolje nego gore. To nisam ja izmislio nego jednostavno pogledajte gdje su oni a gdje mi.
Mozda tamo studije traju dugo mslm traju isto ko i ovdje ali sigurno je to sa razlogom. Jer tamo ti nude znanje zbog kojeg i idem tamo a ne patnja na ETFu gdje te da izvinete jbu psihopate.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#19 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by Klitemnestraaa »

Bodkin wrote:
Klitemnestraaa wrote:
svemirska_vjeverica wrote:Zavrsi bachelour u bosni, onda radi master vani.
Zasto smatras da bh univerziteti daju bolje znanje i iskustvo te da je diploma vrijednija? :-)
Ni jedno ni drugo nego je lakse tako ali dugorocno je bolje otici na ba
Dugorocno najbolje nek ode na baustelu, njih nikad nece zafaliti. :thumbup:

Pa valjda mu je cilj u zivotu uspjeh i zbog toga ide. Najvazniji faktor je motivacija, a na ETF-u u Sa ima odlicnih motivatora. Pogotovo onaj Juric s matematike, odlicno motivira studente...
.
.
.
.....da se objese. :fazlija:

A sad ozbiljno. U AUT moze bolje uspjeti nego u BiH, to je ocigledno, jel. Mozda bude htio na MA negdje na neki prestizni faks van AUT za koji diploma iz Sa s prosjekom 6.2 mu nece biti dovoljna uopce. Mozda bude htio samo BA imati i koju godinu raditi prije, no krene na MA i za to mu je AUT diploma bolja..
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#20 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by svemirska_vjeverica »

kazinski wrote:Ma ne moze nikako studiranje u BiH biti bolje nego gore. To nisam ja izmislio nego jednostavno pogledajte gdje su oni a gdje mi.
Mozda tamo studije traju dugo mslm traju isto ko i ovdje ali sigurno je to sa razlogom. Jer tamo ti nude znanje zbog kojeg i idem tamo a ne patnja na ETFu gdje te da izvinete jbu psihopate.
ti si decko mlad...onako malo zelen...imas stav o necemu sto ne poznajes.Meni se cini da ti jos moras krompira ogulit...
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#21 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by kazinski »

Pa zar nije lakse gore studirati gdje ces nauciti jezik i onda na Master sa lakocom nego zavrsiti ovdje i gore MA. Mislim nema logike.
ETF u Sa je stvarno jak fakultet medjutim ne nudi nista sto bi se sutra studenti hvalili i ponosili samim sobom. Mogu samo da se ponose sto su zavrsili najtezi fax i to je stvarno za pohvalu medjutim kad sjednu sami sa sobom vide da nisu stekli adekvatno znanje.....
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#22 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by cenecimoveocino »

kazinski wrote:Pa zar nije lakse gore studirati gdje ces nauciti jezik i onda na Master sa lakocom nego zavrsiti ovdje i gore MA. Mislim nema logike.
ETF u Sa je stvarno jak fakultet medjutim ne nudi nista sto bi se sutra studenti hvalili i ponosili samim sobom. Mogu samo da se ponose sto su zavrsili najtezi fax i to je stvarno za pohvalu medjutim kad sjednu sami sa sobom vide da nisu stekli adekvatno znanje.....
Prije nekih 3 godine dok sam išao u srednju elektrotehničku,na praksu nam je dolazio diplomirani ing. elektrotehnike koji je htio biti profesor praktične nastave u školi.Naš stari profa ga učio kako izmjeriti napon u utičnici,korak po korak ga učio kako podesiti instrument i mjerni opseg,kao nas koji smo prva godina srednje.Ajde kaže da znaš šta bilo uradit rukama :skoljka:
Dakle da ponovim,radi se o svršeniku ETF Sarajevo.Upravo ovo doprinosi potvrdi tvoje teze.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#23 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by svemirska_vjeverica »

kazinski wrote:Pa zar nije lakse gore studirati gdje ces nauciti jezik i onda na Master sa lakocom nego zavrsiti ovdje i gore MA. Mislim nema logike.
ETF u Sa je stvarno jak fakultet medjutim ne nudi nista sto bi se sutra studenti hvalili i ponosili samim sobom. Mogu samo da se ponose sto su zavrsili najtezi fax i to je stvarno za pohvalu medjutim kad sjednu sami sa sobom vide da nisu stekli adekvatno znanje.....
Tvrdis da je ETF u Sa najtezi faks iako nisi nigdje drugo studirao?
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#24 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by kazinski »

svemirska_vjeverica wrote:
kazinski wrote:Pa zar nije lakse gore studirati gdje ces nauciti jezik i onda na Master sa lakocom nego zavrsiti ovdje i gore MA. Mislim nema logike.
ETF u Sa je stvarno jak fakultet medjutim ne nudi nista sto bi se sutra studenti hvalili i ponosili samim sobom. Mogu samo da se ponose sto su zavrsili najtezi fax i to je stvarno za pohvalu medjutim kad sjednu sami sa sobom vide da nisu stekli adekvatno znanje.....
Tvrdis da je ETF u Sa najtezi faks iako nisi nigdje drugo studirao?
Kao prvo nisam nigdje isao na fax jer sam srednjoskolac
A ti si sigurno iz neke druge djelatnosti jer ocito nemas predstave sta je elektrotehnika
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#25 Re: STUDIRANJE U AUSTRIJI

Post by kazinski »

cenecimoveocino wrote:
kazinski wrote:Pa zar nije lakse gore studirati gdje ces nauciti jezik i onda na Master sa lakocom nego zavrsiti ovdje i gore MA. Mislim nema logike.
ETF u Sa je stvarno jak fakultet medjutim ne nudi nista sto bi se sutra studenti hvalili i ponosili samim sobom. Mogu samo da se ponose sto su zavrsili najtezi fax i to je stvarno za pohvalu medjutim kad sjednu sami sa sobom vide da nisu stekli adekvatno znanje.....
Prije nekih 3 godine dok sam išao u srednju elektrotehničku,na praksu nam je dolazio diplomirani ing. elektrotehnike koji je htio biti profesor praktične nastave u školi.Naš stari profa ga učio kako izmjeriti napon u utičnici,korak po korak ga učio kako podesiti instrument i mjerni opseg,kao nas koji smo prva godina srednje.Ajde kaže da znaš šta bilo uradit rukama :skoljka:
Dakle da ponovim,radi se o svršeniku ETF Sarajevo.Upravo ovo doprinosi potvrdi tvoje teze.
Pa o tome ti pricam. Svi koji zavrse ETF u Sa su se dosta napatili i stvarno je jaka diploma medjutim pola od onih sa ETFa rade kao profesori u srednjim skolama. Imaju znanje jako iz mm medjutim sto se znanja iz strukr tice to je svedeno na minimum. Al opet ti ljudi kad upadnu u neku firmu tek onda se pocinju susretati sa strukom. Nauce oni tu struku al kroz posao a a ne kroz fax nazalost.
Post Reply