Poljska

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#151 Re: Poljska

Post by Connaisseur Karlin »

So What! wrote:
Šveđanin wrote:Kako su raskrstili sa Rusima, tako im je krenulo nabolje. Mnogo mrze Ruse, pogotovo omladina.
Sampioni u mrznji prema Rusima su 3 nacije Baltika. Razlozi opravdani, a mrznja, necu reci opravdana, ali razumljiva.

Ceska, Poljska, Slovacka, 3 zemlje Baltika... mnogo su se razvili, napredovali, osavremenili. Sada, u 2017, njima je bolje nego ikada. I kada se sjete, ruske sape i diktature Moskve, normalno da im krene pjena na usta.
Ja živim u Rigi već neko vrijeme, ali mržnja prema Rusima i nije baš takva kakvu je opisuju ovdje. Preuzeli su gazdinstvo u svojoj zemlji, napravili neke poteze da reduciraju broj Rusa, službeno jedini jezik je latvijski, ali jezik tržišta je ruski i engleski naravno, kojeg svi skoro savršeno pričaju.

Na prvu jako nebitne zemlje, što i jesu, mirne povučene, slabo naseljene i recimo za razliku od nas, rijetko privlače pažnju. Mi stalno imamo neke hepeninge, tu su neki lideri, zvaničnici, spominju nas itd... Na drugoj strani, reljef im je idealan, krajolici prelijepi, infrastruktura u sve tri zemlje identična i jako lijepa, mnogo podsjeća na Skandinaviju. Čak je i komunistička gradnja, znatno drugačije od ove naše. Nemaju puno sivih kocki i generalno, da ne kažeš nekome, teško bi se zaključilo da su te zemlje bile dio Sovjetskog Saveza.

U poređenju s Poljskom tri baltičke zemlje, plus Kaliningrad kao četvrta baltička zemlja i regija koja služi kao tampon između Poljske i Baltika je podsjetnik da su Rusi svugdje i da je nemoguće pobjeći od njih, da nikad neće odustati od Baltika, jer tu drže teritoriju, a demografski odlično stoje u svim zemljama osim u Litvaniji. Bjelorusija je njihova ispostava i još uvijek ne razumijem, zašto su oni uopšte nezavisna država. Ukrajina se otimala pa dobila po ušima, isti slučaj s Gruzijom, dok se ostatak bivših sovjetskih republika uopšte i ne trudi da pobjegne od Rusije.

Ovdje u Rigi sam upoznao mlade Uzbekistance i Kazahstance, koji međusobno ruski pričaju. Kažu to je jezik tržišta i inače ovako navika im je međusobno tako da pričaju, a sa starijima pričaju maternje jezike. Čak i Finska koja je dugo bila pod ruskom čizmom itekako još uvijek ima obrise ruske kulture, kao i ruskog jezika. Na svu sreću oteli su se na vrijeme i Finska je otprilike trenutni model, kako će izgledati Baltik, Poljska, Češka i Slovačka za nekih 50 godina.

Uglavnom Poljska je evropska alfa nacija, veoma brojna i apsolutno svagdje prisutna. Niko ovdje nije spomenuoo da ih je u BiH prije II svjetskog rata bilo oko 30 000, ali su se vratili nakon rata u projektu obnove domovine. Upoznao sam lika slučajno jednom, čiji su baba i deda iz okoline Prnjavora.

Inače na Islandu su jedina značajnija etnička grupa pored samih Islanđana, u Britaniji i Americi su konstanta, a obrisi njihove kulture ipak postoje. Ima ih i u Južnoj Americi, a i tamo su ostavili trag. Dakle jedna značajna nacija u svakom smislu, Marie Curie i Nikolaj Kopernik, od njh dosta vala.
:thumbup:

Prnjavor je u SFRJ vrijeme , bio poseban gradic u BiH uprao radi poljskih i ukrajsnikih zajednica , i danas imaju svoju crkvu i cuvaju tradiciju :thumbup:
User avatar
ultrasarajevo87
Posts: 200
Joined: 01/05/2016 21:10

#152 Re: Poljska

Post by ultrasarajevo87 »

POLJSKA - moj pogled na Poljsku

Proveo sam jedan (ne tako mali) vremenski period u Republici Poljskoj.
Preko interneta bi se dalo zaključiti da su Poljaci mahom rasisti, fašisti, radikalni desničari. Realnost nije drugačija!

Kao Bošnjak lično nisam imao nekih prevelikih problema, ali da se naslutiti da su cijene za strance veće (srećom imao sam djevojku iz Poljske) s kojom sam i proveo određeni vremenski period tako da što se tiče toga probleme sam izbjegao.

Muslimanski simboli, mjesec i zvijezda i sl. - obavezno izbjegavati sa takvim simbolima izlaziti u grad (nebitno da li je u pitanju Istočna (proRUSKA) ili Zapadna (proEU) Poljska. Jednom prilikom sam nosio lančić sa mjesecom i zvijezdom, nije mi bio plan ikoga provocirati, jednostavno to je dio mene i nosim ga godinama, djevojka me je takvog prihvatila, ali sam na otvorenom bazenu imao neke probleme. :D Konkretno dobacivanje od par Poljaka, na njihovom groznom engleskom jeziku.

Mržnja prema strancima je velika, prema bh. državljanima i ne baš, jer ako ste bijelac i pričate nekim slavenskim jezikom (a da ne vuče prema Rusiji) prilično vas okej prihvate.

Poznanj - grad navijača Lecha, koji znamo šta su činili po Vogošći prije par godina i nije baš tako "zajebano" mjesto kako sam mislio prije odlaska tamo. Na mnogo mjesta LGBT simboli, ima i stranaca - svakakvih rasa, mržnja postoji, ali ako hoćete da živite bolje (ekonomski) neke stvari morate i prihvatiti, a Poljaci bi sve dali za dobar život.

U globalu, moja avantura sa djevojkom se završila, Poljsku vjerovatno više nikad u životu vidjeti neću, niti bih ikad više želio otići tamo. Koliko god htjeli izigravati ponosne nositelje evropskih vrijednosti, modernu naciju, oni su i dalje na nekom nivou (mentalnom) u 1945-oj, fašistička nacija koja pod velom "demokratije" kupi poene u ovom nefer svijetu. Mrze Nijemce, a žive od Nijemaca, nije im strano da javno pokazuju fašizam, a k'o fol mrze Hitlera. Jedna jako kompleksna nacija, pale se na sve moguće. BOJKOTUJTE POLJSKU. To vam je moj prijedlog.
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#153 Re: Poljska

Post by emric »

stakasa wrote:Ne zaboravite da su Poljaci ubijali Jevreje i nakon drugog svjetskog rata. Veliki rasisti i ksenofobi. Ksenofobija im vuce direktne korjene od uticaja katolicke crkve. Poljaci su i vrijedni. Ocekuje ih svijetla buducnost u EU
Nije to odlika samo Poljaka nego i cijele istočne Evrope. Sjetimo se npr Mađarske kao velikog Hitlerovog saveznika. Ili NDH koja je isto tako robovala nacističkom režimu... itd. Nije se tu u srži svijesti ništa promijenilo od kraja velikog rata do danas.

Svakako da se te zemlje razvijaju, ali su daleko, daleko od Njemačke, Francuske, Engleske, Skandinavije... i sudeći po tome koga biraju na izborima, kako se ponašaju prema drugima, koliko su dali prostora zadrtim seljačinama, tako će još dugo i ostati. Njihova omladina takođe seli na Zapad, a žene su im šampionke prostitucije, što uz tradiciju alkoholiziranja kontinuirano rastura porodicu kao temelj društva.

Trebali su malo učiti od Amerikanaca, jer oni su najbolji primjer kako ti stranac može državu učiniti svjetskom silom. Ameriku su gradile sve rase, nacije i religije svijeta. A zatvorenost je odlična da od države napraviš permanentni sistem u pokušaju. Zato nisam optimista da će ikad zemlje istoka Evrope biti ravnopravne sa onim koje sam pobrojao, u kojima je, usput rečeno, veliki dio vjerskog života zauzela protestantska crkva, očigledno sposobnija za relaksaciju i progresivno djelovanje od katoličke. U skladu s tim, sjetimo se još i Italije - to je velika katolička država koja je u 70 godina promijenila 63 vlade!
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#154 Re: Poljska

Post by Truba »

https://www.breitbart.com/europe/2021/1 ... -W7MYzQ2Q4

Hard kor europljani
Zid prema bjelorusiji
Ilegalci banirani do 3 godine ulaska
Itd
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#155 Re: Poljska

Post by zlajaBHF »

Cudna je malo Poljska.

Cesto sam tamo poslom, i vecinom se krecem po Varsavi. Uglavnom, mnogi ljudi u Poljskoj mrze stranku koja je na vlast vec mnogo godina. Moze se reci da je drustvo duboko podjeljeno i da mnogi ne zele napustaju Poljsku bas zbog toga, iako je ekonomska situacija relativno dobra. Varsava se razlikuje mnogo od ostatka drzave i mnogo je liberalnija. Ovi koje kroje Poljsku politiku su konzervativni ekstremi, i takvo nesto mislim da nema u ostatku evrope.

Nas Bosance stvaerno vole.....mnogo ih je bilo u BiH. Nikad nista negativno nisam cuo, ustvari bas suprotno.

Jedva cekam kad cu opet tamo :D
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#156 Re: Poljska

Post by Point. »

sherbett wrote: 22/10/2021 19:42
Black swan wrote: 19/10/2021 21:56 https://www.breitbart.com/europe/2021/1 ... -W7MYzQ2Q4

Hard kor europljani
Zid prema bjelorusiji
Ilegalci banirani do 3 godine ulaska
Itd
Pa nisu Poljaci krivi
Njemci to yraze jer im Lukasenko organizirano salje ilegalne migrante
Opa, moderator a sve se nema. :)
Čestitamo
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#157 Re: Poljska

Post by Truba »

sherbett wrote: 22/10/2021 19:42
Black swan wrote: 19/10/2021 21:56 https://www.breitbart.com/europe/2021/1 ... -W7MYzQ2Q4

Hard kor europljani
Zid prema bjelorusiji
Ilegalci banirani do 3 godine ulaska
Itd
Pa nisu Poljaci krivi
Njemci to yraze jer im Lukasenko organizirano salje ilegalne migrante
Bjeloruski komsic dadne azijatima i afrikancima
30000 studentskih viza i posalje na poljsku granicu

To je agresija
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#158 Re: Poljska

Post by Point. »

sherbett wrote: 22/10/2021 21:09
Point. wrote: 22/10/2021 20:53
Opa, moderator a sve se nema. :)
Čestitamo
Hvala, ima se moze se :lol:
Što bi reko drug Katarza, aferim. :thumbup: :)
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#159 Re: Poljska

Post by u-pet-deka »

Mgranti ima da rasture EU, mada EU je sama sebe rasturila davnih dana. Jbt, EU je u Danskoj upalilo dobiti Social-demokrate i sindikate protiv sebe :lol: Da si npr. 2002. godine rekao, kako Social-Demokrati jednog dana budu protiv EU je bilo van svake pameti, rekli bi da si sazrio za ludare.

Ovo sa Poljskom je prihvatljiva stvar. :D
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#160 Re: Poljska

Post by zlajaBHF »

u-pet-deka wrote: 25/10/2021 02:16 Mgranti ima da rasture EU, mada EU je sama sebe rasturila davnih dana. Jbt, EU je u Danskoj upalilo dobiti Social-demokrate i sindikate protiv sebe :lol: Da si npr. 2002. godine rekao, kako Social-Demokrati jednog dana budu protiv EU je bilo van svake pameti, rekli bi da si sazrio za ludare.

Ovo sa Poljskom je prihvatljiva stvar. :D
Socijaldemokrate idu tim pravcem od 2001 kad su izgubili izbore. Javno mijenje diktira politiku velikih stranaka, kako Socialdemokrata, tako i drugih velikih. Javno mijenje je mnogo prije migranata pocelo da se mijenja u odnosu na strance generalno, vec u devedesetim. Od tada krece uspon desnice na zapadu
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#161 Re: Poljska

Post by u-pet-deka »

Danski Socialdemokrati nisu postali blagi anti EU 2001. Mnogo kasnije je to bilo, tamo 2009. cca. Poljaci su svakako doprinjeli tome trendu.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#162 Re: Poljska

Post by zlajaBHF »

u-pet-deka wrote: 25/10/2021 17:39 Danski Socialdemokrati nisu postali blagi anti EU 2001. Mnogo kasnije je to bilo, tamo 2009. cca. Poljaci su svakako doprinjeli tome trendu.
Pa to je bio proces. Ja govorim da su lagano krenuli tim putem. Mozda ne odmah 2001, ali nakon proces je poceo mozda 2005.
Medjutim to skretnaje je mozda zaustavljeno, znaci, mozda od sada bude islo samo u drugom pravcu. Jedan od razloga je Brexit i sve negativnosti vezane za njega. Javno mijenje je vise proEU sada, nego prije Brexita.
User avatar
eltroxin
Posts: 2010
Joined: 30/08/2009 23:35

#163 Re: Poljska

Post by eltroxin »

Znaci ovaj u pet deka je zviz. :lol:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#164 Re: Poljska

Post by u-pet-deka »

zlajaBHF wrote: 25/10/2021 18:20
u-pet-deka wrote: 25/10/2021 17:39 Danski Socialdemokrati nisu postali blagi anti EU 2001. Mnogo kasnije je to bilo, tamo 2009. cca. Poljaci su svakako doprinjeli tome trendu.
Pa to je bio proces. Ja govorim da su lagano krenuli tim putem. Mozda ne odmah 2001, ali nakon proces je poceo mozda 2005.
Medjutim to skretnaje je mozda zaustavljeno, znaci, mozda od sada bude islo samo u drugom pravcu. Jedan od razloga je Brexit i sve negativnosti vezane za njega. Javno mijenje je vise proEU sada, nego prije Brexita.
Poljaci su pokrenuli lavinu nakon ulaska u EU. Možda se problem ne čini velikim, ali u Skandinaviji su postali golem problem.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#165 Re: Poljska

Post by TDK-90 »

Cudna je Poljska danas

-Americki saveznik i to po ocjeni Amerike vjeran i pouzdan
-Kontra Rusije iako nekako granici sa Rusijom
-Prijatelj sa svim zemljama koje su u prisnim odnosima s Rusijom
-Uvodi katolibanske zakone
-Trazi i radi na povratu ovlasti sa EU na Poljsku .... zakoni EU nisu vise u skladu s poljskim
-Nalazi se u EU koju podriva .....

cudna zemlja bas cudna
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#166 Re: Poljska

Post by jasib »

Može li ova tema o Poljskoj na pdf. Politika - Svijet
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#167 Re: Poljska

Post by jasib »

Očekujem poljski referendum i ogroman procenat ZA izlazak iz EU, možda čak i do kraja sljedeće godine. Bio bi to konačan početak razlaza država EU i njen postepeni prestanak
EU izrekla drastičnu kaznu Poljskoj: Varšava mora plaćati milion eura dnevno

Poljska će plaćati kaznu zbog nepridržavanja evropske presude o reformi pravosuđa u Varšavi. Današnja odluka Suda dodatno će pogoršati sukob oko vladavine prava u najvećoj istočnoj članici bloka.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/eu-i ... /211027105
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#168 Re: Poljska

Post by Truba »

dokle god je francuska i njemačka unutar
to je prava EU
sve ostalo je nebitno

možda bih zbog imagea dodao još italiju i belgiju


ali da jedna nizozemska ne želi BIH u eu a primaju azijske i afričke lažove koji napadaju policiju članicu eu...eh zapitao bih se kakvo je to društvo...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#169 Re: Poljska

Post by un1ted »

jasib wrote: 27/10/2021 14:02 ogroman procenat ZA izlazak iz EU,
Nema sanse. Prvo jer je veliki broj poljaka ZA EU, a drugo jer bi izgubili i preeeeviše. Uh koliko bi recimo IT bio pogođen :)
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#170 Re: Poljska

Post by Truba »

okrenut se rusiji jbg :D zadržat ćeš identitet izgubit ćeš slobodu

ovako gubiš i slobodu i identitet

:lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#171 Re: Poljska

Post by Bloo »

jasib wrote: 27/10/2021 13:59 Može li ova tema o Poljskoj na pdf. Politika - Svijet
A sto ne bi mooooglooo
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#172 Re: Poljska

Post by pici »

išČerat ih iz EU kao i madjare, rumune, bugare, čehe, slovake, grke, slovence, hrvate... ima tu i spanjolaca, portugalaca i talijana, sve su to krimogeno ublehasko uhljebljene zemlje... zato su englezi se i ufaČili noge jer kad nesto nije uredu onda nije uredu... daleko su zaostali za zapadnom civilizacijom... treba prvo evoluciju proc pa tek onda medju pismene i napredne...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#173 Re: Poljska

Post by seln »

Black swan wrote: 22/10/2021 21:02

Bjeloruski komsic dadne azijatima i afrikancima
30000 studentskih viza i posalje na poljsku granicu

To je agresija
Mislis, bjeloruski Covic?
Bjeloglava supcina koja vedri i oblaci u svojoj guberniji?
Jebe vlastiti narod u prkno i jos zahtijeva da glasno govore kako im je lijepo?
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#174 Re: Poljska

Post by Truba »

https://avaz.ba/globus/svijet/695428/ev ... -granicama

Bjeloruski komsic vodi hibridni rat protiv eu migrantima
A europa brine ko placa ogradu :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#175 Re: Poljska

Post by Truba »

https://avaz.ba/globus/svijet/748631/st ... r-trudnoca

Jeste salju tenkove
Ali ne zele smanjenje broja buducih rocnika
Post Reply