Studiranje u SAD

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Fitzgerald
Posts: 33
Joined: 07/01/2017 18:04
Location: Tuzla

#1 Studiranje u SAD

Post by Fitzgerald »

Posto smo svi svjesni toga da je BiH postala drzava iseljenika imam par pitanja.

Drugi sam razred srednje skole i razmisljam sta da upisem. Razmisljam o upisu na community college u Americi. Imam porodicu u Seatle-u i Phoenixu pa bi mi oni pomogli dok se ne snadjem.

Cijena godisnjeg skolovanja ?
Kakav je zivot za studente iz Bosne ?
Ako imate jos neke upute slobodmo pisite.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#2 Re: Studiranje u SAD

Post by KB9 »

ne kontam vas ljude koji tek tako odustajete i bjezite od problema
Fitzgerald
Posts: 33
Joined: 07/01/2017 18:04
Location: Tuzla

#3 Re: Studiranje u SAD

Post by Fitzgerald »

A sta bi trebao
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#4 Re: Studiranje u SAD

Post by Bodkin »

arminovcina wrote:Posto smo svi svjesni toga da je BiH postala drzava iseljenika imam par pitanja.

Drugi sam razred srednje skole i razmisljam sta da upisem. Razmisljam o upisu na community college u Americi. Imam porodicu u Seatle-u i Phoenixu pa bi mi oni pomogli dok se ne snadjem.

Cijena godisnjeg skolovanja ?
Kakav je zivot za studente iz Bosne ?
Ako imate jos neke upute slobodmo pisite.
Igras li neki sport?
Fitzgerald
Posts: 33
Joined: 07/01/2017 18:04
Location: Tuzla

#5 Re: Studiranje u SAD

Post by Fitzgerald »

Bodkin wrote:
arminovcina wrote:Posto smo svi svjesni toga da je BiH postala drzava iseljenika imam par pitanja.

Drugi sam razred srednje skole i razmisljam sta da upisem. Razmisljam o upisu na community college u Americi. Imam porodicu u Seatle-u i Phoenixu pa bi mi oni pomogli dok se ne snadjem.

Cijena godisnjeg skolovanja ?
Kakav je zivot za studente iz Bosne ?
Ako imate jos neke upute slobodmo pisite.
Igras li neki sport?
Cetiri godine basket i godinu fudbal
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6 Re: Studiranje u SAD

Post by Edin H. »

KB9 wrote:ne kontam vas ljude koji tek tako odustajete i bjezite od problema
Zasto?

Pa I za mrskih komunista su ljudi cesto isli u Ameriku - obecanu zemlju.

Uvijek je neko imao (bogato) ujaka u Americi koji se dugo nije javio.
User avatar
Laertes
Posts: 4255
Joined: 08/01/2015 18:25

#7 Re: Studiranje u SAD

Post by Laertes »

Prokleta jeeee
Amerikaaaaa....
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#8 Re: Studiranje u SAD

Post by Bodkin »

arminovcina wrote:
Bodkin wrote:
arminovcina wrote:Posto smo svi svjesni toga da je BiH postala drzava iseljenika imam par pitanja.

Drugi sam razred srednje skole i razmisljam sta da upisem. Razmisljam o upisu na community college u Americi. Imam porodicu u Seatle-u i Phoenixu pa bi mi oni pomogli dok se ne snadjem.

Cijena godisnjeg skolovanja ?
Kakav je zivot za studente iz Bosne ?
Ako imate jos neke upute slobodmo pisite.
Igras li neki sport?
Cetiri godine basket i godinu fudbal

Jesi dobar u basketu? Ako si ok, mozea dobiti stipendiju na tim manjin koledzima koje spominjes
Fitzgerald
Posts: 33
Joined: 07/01/2017 18:04
Location: Tuzla

#9 Re: Studiranje u SAD

Post by Fitzgerald »

Nisam bas pro, ali ono znam ok igrat.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#10 Re: Studiranje u SAD

Post by jeza u ledja »

KB9 wrote:ne kontam vas ljude koji tek tako odustajete i bjezite od problema
Cuj bjeze od problema. Hahaha. Mislis, rijesavaju probleme?

@ otvaracu teme, uci engleski, polazi TOEFL, ako je to jos aktuelno. Ganjaj stipendije - one ce ti drasticno smanjiti cijenu skolovanja.

Ako si dobar ucenik, community college nije za tebe. To ti je kao neka verzija nasih nekadasnjih visih skola. Danas sluze uglavnom za doskolavanje, cesto za neke zanate i sl. Nije losa opcija za nekog ko nema para, ali nije bas za strance koji dolaze u SAD radi skole.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#11 Re: Studiranje u SAD

Post by KB9 »

jeza u ledja wrote:
KB9 wrote:ne kontam vas ljude koji tek tako odustajete i bjezite od problema
Cuj bjeze od problema. Hahaha. Mislis, rijesavaju probleme?

@ otvaracu teme, uci engleski, polazi TOEFL, ako je to jos aktuelno. Ganjaj stipendije - one ce ti drasticno smanjiti cijenu skolovanja.

Ako si dobar ucenik, community college nije za tebe. To ti je kao neka verzija nasih nekadasnjih visih skola. Danas sluze uglavnom za doskolavanje, cesto za neke zanate i sl. Nije losa opcija za nekog ko nema para, ali nije bas za strance koji dolaze u SAD radi skole.
ne, mislim bjeze od problema
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#12 Re: Studiranje u SAD

Post by jeza u ledja »

KB9 wrote: ne, mislim bjeze od problema
Ocigledno ne shvatas sta je njihov problem.
Fitzgerald
Posts: 33
Joined: 07/01/2017 18:04
Location: Tuzla

#13 Re: Studiranje u SAD

Post by Fitzgerald »

jeza u ledja wrote:
KB9 wrote:ne kontam vas ljude koji tek tako odustajete i bjezite od problema
Cuj bjeze od problema. Hahaha. Mislis, rijesavaju probleme?

@ otvaracu teme, uci engleski, polazi TOEFL, ako je to jos aktuelno. Ganjaj stipendije - one ce ti drasticno smanjiti cijenu skolovanja.

Ako si dobar ucenik, community college nije za tebe. To ti je kao neka verzija nasih nekadasnjih visih skola. Danas sluze uglavnom za doskolavanje, cesto za neke zanate i sl. Nije losa opcija za nekog ko nema para, ali nije bas za strance koji dolaze u SAD radi skole.
Hvala na odgovorima. Vidi razlog zasto idem prvo na community college, tj. prve dvije godine je zato sto je cijena drasticno manja nego kod drzavnih univerziteta gdje je jedna godina skolarine u prosjeku 30.000$ a ovde puno manje. Poslije mi se naravno vjerovatno prebacio na veci univerzitet.
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#14 Re: Studiranje u SAD

Post by Itsoktobealone »

Da ides u Ameriku da bi "studirao" na community college-u (čitaj, viša škola) je ekvivalent kao da odeš iz BiH u Njemačku da igraš za 13. ligu njihovog fudbala. Nebitno kakva je cijena u pitanju. Nije baš najbolja komparacija, ali shvatio si poentu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#15 Re: Studiranje u SAD

Post by jeza u ledja »

arminovcina wrote:
jeza u ledja wrote:
KB9 wrote:ne kontam vas ljude koji tek tako odustajete i bjezite od problema
Cuj bjeze od problema. Hahaha. Mislis, rijesavaju probleme?

@ otvaracu teme, uci engleski, polazi TOEFL, ako je to jos aktuelno. Ganjaj stipendije - one ce ti drasticno smanjiti cijenu skolovanja.

Ako si dobar ucenik, community college nije za tebe. To ti je kao neka verzija nasih nekadasnjih visih skola. Danas sluze uglavnom za doskolavanje, cesto za neke zanate i sl. Nije losa opcija za nekog ko nema para, ali nije bas za strance koji dolaze u SAD radi skole.
Hvala na odgovorima. Vidi razlog zasto idem prvo na community college, tj. prve dvije godine je zato sto je cijena drasticno manja nego kod drzavnih univerziteta gdje je jedna godina skolarine u prosjeku 30.000$ a ovde puno manje. Poslije mi se naravno vjerovatno prebacio na veci univerzitet.
Da, i to moze. Dosta ljudi i u Americi radi slicno, ili uzmu neke dodatne casove koje im univerzitet priznaje. Samo ne znam kako ferceraju community colleges sa vizama i to, pogotovo sa stipendijama.

Vecina drzava imaju in-state tuition, tj. skolarinu koju placaju stanovnici te drzave, i out-of-state tuition - skolarina koju placaju svi ostali. Razlika je obicno drasticna. Te skolarine koje ti daju cifre od 30k i vise, obicno ukljucuju room and board, a to je bar 10-15k dolara. Ako ti imas familiju u Sijetlu i mozes kod njih zivjeti to ti odmah smanjuje tu cifru drasticno.
E, ako dobijes stipendiju (ne mora ti ona pokrivati cijeli trosak uopste) ili ako dobijes neki poslic u okviru univerziteta (ima puno opcija), to ti u najvecem broju slucajeva automatski prebacuje sa out-of-state na in-state tuition, tako da iako se stipendija cini mala, ona ti sustinski smanjuje skolarinu sa preko 20 hiljada na ispod 10 hiljada (godisnje).

In-state skolarine koliko vidim po drzavnim univerzitetima Washingtona se krecu na oko 10 hiljada dolara godisnje. Sa kombinacijom stipendije i posla na univerzitetu mogao bi komotno namiriti i skolarinu i dio nekih troskova zivljenja.

Na kraju, vecina Amerikanaca pozajmljuje pare da ide u skolu, sa kontom da ce to poslije otplatiti. To je lako ako ides u profesiju koja ima smisla (ne psihologija ili tako nesto :D). Postoje razne institucije koje se tim bave. Opcije za strance su limitirane, ali postoje. Tako da je i to jedna od opcija, ako mislis ostajati u Americi/Zapadu nakon studija.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#16 Re: Studiranje u SAD

Post by Pandakonda »

Imaš organizaciju Education USA koju vodi Aleksandra Popović, i oni su kao neki koordinatori za te stvari. Evo ti fb stranica i e-mail:

https://www.facebook.com/EducationUSA.BiH/?fref=ts

[email protected]..

Ako sam dobro čuo sad nekad u Aprilu će biti prezentacija američkih koledža u hotelu holiday i tu možeš vidjeti koji ti fakultet odgovara.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#17 Re: Studiranje u SAD

Post by jefferson »

arminovcina wrote:Posto smo svi svjesni toga da je BiH postala drzava iseljenika imam par pitanja.

Drugi sam razred srednje skole i razmisljam sta da upisem. Razmisljam o upisu na community college u Americi. Imam porodicu u Seatle-u i Phoenixu pa bi mi oni pomogli dok se ne snadjem.

Cijena godisnjeg skolovanja ?
Kakav je zivot za studente iz Bosne ?
Ako imate jos neke upute slobodmo pisite.
1. Pocni polako se spremat za TOEFL i SAT. Ti sid rugi razred i vrijeme ce proletiti samo tako.
2. Uhvati se te kosarkaske lopte i pocni ozbiljno trenirati. Zaboravi jarane radnim danima i gadjaj taj kos. Ja sam dosao u SAD putem sportske stipendije i ta je stipendija platila dodiplomiski i postdiplomski.
3. Community college je dobar izbor u pocetku, ali ako ne mzoes da nadjes neki OK 4-godisnji koledz. Ne ganjaj poznate koledze. Tu je konkurencija gadna. Kreni od manjih koledza, ili community collega. Ganjaj ocjene tako da mozes vrlo brzo se i akademski probiti.
4. Seattle ti je jedno 1000 puta bolji izbor, ali u sustini nije toliko bitno gdje ces studirati sve dok je skola akreditovana. Seattle nudi vise obrazovnih mogucnosti, ali Phoenix je isto dobar. Nemoj da te opterecava ako skolarinu dobijes u nekoj vukojebini. nemojs e oslanjati na familiju previse. Neka njih, ali ti ganjaj svoj put. Nekad familija zna biti problem u ovakvoj situaciji.
5. Stos e tice zivota za bosanskog studenta, isti je ko i za japanskog ili americkog, osim sto ti imas naglasak pa ce ti biti laske sa curama, eto :)

NAJVAZNIJE: Idi na web stranice NAIA, NCAA i skini lisu koledza koji imaju ksoarkaske timove. Idi na web stranice tih timova, i iduce godine, jedno godinu dana prije zavrsetka srednje skole, svakom treneru poslaji e-mail i oslovi ga imenom (nemoj slati svima genericki e-mail). Garantujem ti da ce biti zainteresovanih. Ali pored skole, opet, hvataj se te kosarkaske lopte i treniraj koliko mozes. Najlaksi nacin za otici u SAD je sport, a kosarka je jedan od najlaksih.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#18 Re: Studiranje u SAD

Post by Connaisseur Karlin »

Mislim da ne treba TOEFEL ili SAT za community college,moze uzeti sate iz ESL na koledzu nakon prehtodnog testiranja, a kasnije moze uzimati sate regularnog engleskog jezika ,a koje uzimaju i americki ucenici.

:)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#19 Re: Studiranje u SAD

Post by jeza u ledja »

e u pm... :roll:
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#20 Re: Studiranje u SAD

Post by Pandakonda »

Connaisseur Karlin wrote:Mislim da ne treba TOEFEL ili SAT za community college,moze uzeti sate iz ESL na koledzu nakon prehtodnog testiranja, a kasnije moze uzimati sate regularnog engleskog jezika ,a koje uzimaju i americki ucenici.

:)
TOEFL je koliko ja znam obavezan jer to test of English as foreign language. Ne vjerujem da će ga pustit na studentsku vizu ako nemaju dokaz da zna engleski :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#21 Re: Studiranje u SAD

Post by jeza u ledja »

I hajmo sad pocinje, 3, 2, 1...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#22 Re: Studiranje u SAD

Post by Connaisseur Karlin »

Pandakonda wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Mislim da ne treba TOEFEL ili SAT za community college,moze uzeti sate iz ESL na koledzu nakon prehtodnog testiranja, a kasnije moze uzimati sate regularnog engleskog jezika ,a koje uzimaju i americki ucenici.

:)
TOEFL je koliko ja znam obavezan jer to test of English as foreign language. Ne vjerujem da će ga pustit na studentsku vizu ako nemaju dokaz da zna engleski :-)


ESL je skracnica za english second language :)

znam dvije osobe koje nisu morale uzeti TEFEL, kasnije zavrsile Bachelor :) uzimlae su sate za ESL tokom redoven nastave ,kasnije presle na reaglarni sat engleskog jezika
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#23 Re: Studiranje u SAD

Post by jefferson »

Connaisseur Karlin wrote:
Pandakonda wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Mislim da ne treba TOEFEL ili SAT za community college,moze uzeti sate iz ESL na koledzu nakon prehtodnog testiranja, a kasnije moze uzimati sate regularnog engleskog jezika ,a koje uzimaju i americki ucenici.

:)
TOEFL je koliko ja znam obavezan jer to test of English as foreign language. Ne vjerujem da će ga pustit na studentsku vizu ako nemaju dokaz da zna engleski :-)


ESL je skracnica za english second language :)

znam dvije osobe koje nisu morale uzeti TEFEL, kasnije zavrsile Bachelor :) uzimlae su sate za ESL tokom redoven nastave ,kasnije presle na reaglarni sat engleskog jezika
TOEFL nije obavezan per se. Medjutim, niti jedan trener nece dati sportsku skolarinu ako student nema TOEFL, osim ako se ne radi o nekom vanrednom talentu.
Cak i kada bi trener rekao: OK, neka ide na ESL, to je 1-2 puta sedmicno po 2-3 sata, koji se mogu iskoristiti za neki drugi cas da se rjese oni obicni predmeti. TOEFL je najbolje rjesiti u BiH i cao djaci. ESL je muka ziva, i ako se moze izbjeci obavezno ga treba izbjeci. Vise ce student nauciti na pravom casu nego na ESL. Ja dok sam radio kao trener na univerzitetu imao sam par studenata na ESL, i nista nisu nauili. Kada su tu formalnost zavrsili, vise su napredovali na rpavim casovima. Nakon toga uslovljavali smo studente da moraju imati TOEFL ako hoce doci.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#24 Re: Studiranje u SAD

Post by Connaisseur Karlin »

jefferson wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Pandakonda wrote:
TOEFL je koliko ja znam obavezan jer to test of English as foreign language. Ne vjerujem da će ga pustit na studentsku vizu ako nemaju dokaz da zna engleski :-)


ESL je skracnica za english second language :)

znam dvije osobe koje nisu morale uzeti TEFEL, kasnije zavrsile Bachelor :) uzimlae su sate za ESL tokom redoven nastave ,kasnije presle na reaglarni sat engleskog jezika
TOEFL nije obavezan per se. Medjutim, niti jedan trener nece dati sportsku skolarinu ako student nema TOEFL, osim ako se ne radi o nekom vanrednom talentu.
Cak i kada bi trener rekao: OK, neka ide na ESL, to je 1-2 puta sedmicno po 2-3 sata, koji se mogu iskoristiti za neki drugi cas da se rjese oni obicni predmeti. TOEFL je najbolje rjesiti u BiH i cao djaci. ESL je muka ziva, i ako se moze izbjeci obavezno ga treba izbjeci. Vise ce student nauciti na pravom casu nego na ESL. Ja dok sam radio kao trener na univerzitetu imao sam par studenata na ESL, i nista nisu nauili. Kada su tu formalnost zavrsili, vise su napredovali na rpavim casovima. Nakon toga uslovljavali smo studente da moraju imati TOEFL ako hoce doci.
Da rezimmiramo: TOEFEL nije obavezan; ESL sati ,a kanije uzimanje sati regularnog engleskog jezika je ipak OK, narocito ako ziata nemaju dobr osnove iz istog jezika, a znas vlro dobro,koliko stranih studenata zavrse prve dvije godine faksa,a ne znaju sastaviti recenicu, ipak, ucenje jezika je i baziran na individulanim sposobnostima studenata, i ne slazem se sa tabomo da je ESL veca muka o TOEFEL-a, oba su traumticno iskustvo , jer vecina osoba zeli sto prije otkaciti formlanosti testiranja vezanih za englski jezik, i nastaviti studiranje,a tokom istog uce na engleskom,znaci,na svakom satu se itovrmeneo uciti engleski jezik, logicno. TOEFEL uzima jako puno vremen za pripremanje, a ESL moze trajti dva semestra, no gbg deal :-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#25 Re: Studiranje u SAD

Post by jefferson »

Da rezimmiramo: TOEFEL nije obavezan; ESL sati ,a kanije uzimanje sati regularnog engleskog jezika je ipak OK, narocito ako ziata nemaju dobr osnove iz istog jezika, a znas vlro dobro,koliko stranih studenata zavrse prve dvije godine faksa,a ne znaju sastaviti recenicu, ipak, ucenje jezika je i baziran na individulanim sposobnostima studenata, i ne slazem se sa tabomo da je ESL veca muka o TOEFEL-a, oba su traumticno iskustvo , jer vecina osoba zeli sto prije otkaciti formlanosti testiranja vezanih za englski jezik, i nastaviti studiranje,a tokom istog uce na engleskom,znaci,na svakom satu se itovrmeneo uciti engleski jezik, logicno. TOEFEL uzima jako puno vremen za pripremanje, a ESL moze trajti dva semestra, no gbg deal :-)
Nema sta rezimirati.
Za dvije godine u srednjoj skoli on moze dovoljno nauciti engleski da bez problema polozi TOEFL.
ESL je GUBLJENJE vremena, i to uzasno gubljenje vremena! Casovi engleskog jezika u BH srednjim skolama su kompleksniji nego ESL.
Vise ce nauciti kada dodje u SAD sa TOEFL-om i umjesto 2-3 sata na ESL-u ode na neku zabavu. kazem ti, nakon par igraca koji su uzimali ESL, mi smo izricito trazili TEOFL od igraca ili nece doci. TOEFL nije obavezan, ali ti trener moze reci: ili TOEFL ili sam plati skolu.
S druge strane, ako on sam dolazi, bez skoalrine, uzimanje ESL casova je kriminal nista vise.
Post Reply