BIH -ZEMLJA ISELJENIKA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#551 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by svemirska_vjeverica »

Connaisseur Karlin wrote:https://www.virtualvienna.net/working-i ... /salaries/

13 i 4 plata su najcesce 50% ili malo vise,al nisu ista suma od prethodnih 12 plata :)

Evropa rulz , US bullshit :-D
Uzmimo da osoba X ima brutto mjesecno 3000 eura. Znaci to je 2.014,76 € neto. 13. plata iznosi 2.374,42 € a 14. 2.337,21 €

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#552 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Connaisseur Karlin »

animals wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
animals wrote: Nema godisnje zarade..
imas brotto platu ili satnicu, kako kod koje firme..
i plus Urlaub i Weihnacht geld..
tako ti stoji u ugovoru..
ali zato je porez na platu do 50%..
znaci imas brutto 3000,a netto 2000..
ali zavisiod zarade..manje zaradis ,manji porez..i obratno..
o,pa ti nemas , ugovorm planiranu mjescni iznos, tj. imas placenu satnicu, 40 sati plus prekovremeno,kad te trebaju,a ne fiksnu mejsecnu platu :)

ali, opet mozes procjenit svoju godisnju zaradu sa 12 + 2 dvje plate :D

znam da je porez visok, mora biti,jer porezom isti novac rotira "iz plate i nazad u platu za 13 i 14 platu,a pojedincima i 15 platu" , u ustini,nista nije dzabe ,nista nije neplanirano :D
Pa dobro,iz tog poreza se financiraju svi moguci neradnici, a ne moje dvije dodatne plate..
razumijes li..ja svoje dodatne plate zaradim,plus 50% poreza mi uzimaju neradnici..
ma nisu to "dodatne plate" to je tvoj zaradjen novac,koji je kompanija raspodjelila,a drzavni zakon joj je tako "naredio" :D

mogu i ja isto zaraditi godisnje sa mojih 12 plata,kao sto ti zaradis sa svojih 14 plata :D

prednosti,koje ja primjetim su npr: evropi imas automatksi placena 4 tjedna za godisnji odmor od prvog dana,a to mi se dopada :thumbup:
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#553 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Šveđanin »

Svicarska i Norveska zemlje sa najboljim standardom u Evropi. Kada se doda to da je u Svicarskoj radni tempo mnogo zesci, dodjes do toga da je Norveska najbolja zemlja za zivot u Evropi. Ali to samo na papiru. Vrijeme igra mnogo bitnu ulogu i ono je u Norveskoj uzasno.

Imao sam proputovanje DE, CH, AT, nesto kod rodbine, nesto kod prijatelja i njihovih prijatelja i za kratko vrijeme malo sam i pratio zivotne navike. Nije relevantno, samo moje malo zapazanje.

I kako izgleda?
Austrijanci izgledaju najdruzeljubiviji, Njemci u sredini, a Svicarci najotudjeniji.

Kaze mi mali rodjak da u Svicarskoj uopste ne postoji pojam prijateljstva kakav mi znamo dole, totalno otudjen narod i drzava. Ne znam jel tacno, ali to igra dosta bitnu ulogu.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#554 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by animals »

svemirska_vjeverica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:https://www.virtualvienna.net/working-i ... /salaries/

13 i 4 plata su najcesce 50% ili malo vise,al nisu ista suma od prethodnih 12 plata :)

Evropa rulz , US bullshit :-D
Uzmimo da osoba X ima brutto mjesecno 3000 eura. Znaci to je 2.014,76 € neto. 13. plata iznosi 2.374,42 € a 14. 2.337,21 €

Image
Hvala na pomoci,da ne bude da ja lazem..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#555 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Connaisseur Karlin »

svemirska_vjeverica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:https://www.virtualvienna.net/working-i ... /salaries/

13 i 4 plata su najcesce 50% ili malo vise,al nisu ista suma od prethodnih 12 plata :)

Evropa rulz , US bullshit :-D
Uzmimo da osoba X ima brutto mjesecno 3000 eura. Znaci to je 2.014,76 € neto. 13. plata iznosi 2.374,42 € a 14. 2.337,21 €

Image

hvala, znaci 1 i 14 plata imaju manje skinut porez ,ali je , i dalje, godisnja ukupna zaradjena suma novca doslovno obicni prosjek :)

koa sto sma rekla, 13 i 14 plate su obicni hype :lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#556 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by animals »

Connaisseur Karlin wrote:
ma nisu to "dodatne plate" to je tvoj zaradjen novac,koji je kompanija raspodjelila,a drzavni zakon joj je tako "naredio" :D

mogu i ja isto zaraditi godisnje sa mojih 12 plata,kao sto ti zaradis sa svojih 14 plata :D

prednosti,koje ja primjetim su npr: evropi imas automatksi placena 4 tjedna za godisnji odmor od prvog dana,a to mi se dopada :thumbup:
Da to sam i zaboravio, imas i 5 nedelja slobodnog, a neki i 6, koje su placene..
Znaci 11mjeseci radis,a dobijes 14 plata..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#557 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Connaisseur Karlin »

Šveđanin wrote:Svicarska i Norveska zemlje sa najboljim standardom u Evropi. Kada se doda to da je u Svicarskoj radni tempo mnogo zesci, dodjes do toga da je Norveska najbolja zemlja za zivot u Evropi. Ali to samo na papiru. Vrijeme igra mnogo bitnu ulogu i ono je u Norveskoj uzasno.

Imao sam proputovanje DE, CH, AT, nesto kod rodbine, nesto kod prijatelja i njihovih prijatelja i za kratko vrijeme malo sam i pratio zivotne navike. Nije relevantno, samo moje malo zapazanje.

I kako izgleda?
Austrijanci izgledaju najdruzeljubiviji, Njemci u sredini, a Svicarci najotudjeniji.

Kaze mi mali rodjak da u Svicarskoj uopste ne postoji pojam prijateljstva kakav mi znamo dole, totalno otudjen narod i drzava. Ne znam jel tacno, ali to igra dosta bitnu ulogu.
svi moji prijatleji u Svajcarskoj su prezadovoljni :-D to ovisi i od standrada i stila zivota pojedinaca :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#558 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Connaisseur Karlin »

animals wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
ma nisu to "dodatne plate" to je tvoj zaradjen novac,koji je kompanija raspodjelila,a drzavni zakon joj je tako "naredio" :D

mogu i ja isto zaraditi godisnje sa mojih 12 plata,kao sto ti zaradis sa svojih 14 plata :D

prednosti,koje ja primjetim su npr: evropi imas automatksi placena 4 tjedna za godisnji odmor od prvog dana,a to mi se dopada :thumbup:
Da to sam i zaboravio, imas i 5 nedelja slobodnog, a neki i 6, koje su placene..
Znaci 11mjeseci radis,a dobijes 14 plata..
imam i ja placeno 4 sedmice ,i njcesce ne radim 5 sedmica godisnje :-D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#559 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by stakasa »

Šveđanin wrote:Svicarska i Norveska zemlje sa najboljim standardom u Evropi. Kada se doda to da je u Svicarskoj radni tempo mnogo zesci, dodjes do toga da je Norveska najbolja zemlja za zivot u Evropi. Ali to samo na papiru. Vrijeme igra mnogo bitnu ulogu i ono je u Norveskoj uzasno.

Imao sam proputovanje DE, CH, AT, nesto kod rodbine, nesto kod prijatelja i njihovih prijatelja i za kratko vrijeme malo sam i pratio zivotne navike. Nije relevantno, samo moje malo zapazanje.

I kako izgleda?
Austrijanci izgledaju najdruzeljubiviji, Njemci u sredini, a Svicarci najotudjeniji.

Kaze mi mali rodjak da u Svicarskoj uopste ne postoji pojam prijateljstva kakav mi znamo dole, totalno otudjen narod i drzava. Ne znam jel tacno, ali to igra dosta bitnu ulogu.
Norveska je seljacka drzava, nije problem samo u klimi
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#560 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by animals »

Connaisseur Karlin wrote:
animals wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
ma nisu to "dodatne plate" to je tvoj zaradjen novac,koji je kompanija raspodjelila,a drzavni zakon joj je tako "naredio" :D

mogu i ja isto zaraditi godisnje sa mojih 12 plata,kao sto ti zaradis sa svojih 14 plata :D

prednosti,koje ja primjetim su npr: evropi imas automatksi placena 4 tjedna za godisnji odmor od prvog dana,a to mi se dopada :thumbup:
Da to sam i zaboravio, imas i 5 nedelja slobodnog, a neki i 6, koje su placene..
Znaci 11mjeseci radis,a dobijes 14 plata..
imam i ja placeno 4 sedmice ,i njcesce ne radim 5 sedmica godisnje :-D
Ne kazem ja da ti nemas, mozda zaradjujes i tri puta vise nego ja ,,
sve je to moguce..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#561 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Connaisseur Karlin »

animals wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
animals wrote: Da to sam i zaboravio, imas i 5 nedelja slobodnog, a neki i 6, koje su placene..
Znaci 11mjeseci radis,a dobijes 14 plata..
imam i ja placeno 4 sedmice ,i njcesce ne radim 5 sedmica godisnje :-D
Ne kazem ja da ti nemas, mozda zaradjujes i tri puta vise nego ja ,,
sve je to moguce..
polakoali uspjesno,dolazimo do zakljucka, svakom je dobro,ako se dobro snadje, i ako je licno osoba zadovoljna svojim izborom :)

socijalne drzave jesu bolje ka stanovnistvu koje nije u mogucnosti naci posao,ali istovrmeneo,trebamo biti svjesni,da iste drsave uvoze stane radnike za psolosve koje domaci nece da rade ili nisu visoko kvalifikovani, pa su zato svi sretni :)

clj socijalni drzava jeste stvaranje sretnih drzavljana, i to je u sustini pozitivno :)
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#562 Re: RE: Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Šveđanin »

stakasa wrote:
Šveđanin wrote:Svicarska i Norveska zemlje sa najboljim standardom u Evropi. Kada se doda to da je u Svicarskoj radni tempo mnogo zesci, dodjes do toga da je Norveska najbolja zemlja za zivot u Evropi. Ali to samo na papiru. Vrijeme igra mnogo bitnu ulogu i ono je u Norveskoj uzasno.

Imao sam proputovanje DE, CH, AT, nesto kod rodbine, nesto kod prijatelja i njihovih prijatelja i za kratko vrijeme malo sam i pratio zivotne navike. Nije relevantno, samo moje malo zapazanje.

I kako izgleda?
Austrijanci izgledaju najdruzeljubiviji, Njemci u sredini, a Svicarci najotudjeniji.

Kaze mi mali rodjak da u Svicarskoj uopste ne postoji pojam prijateljstva kakav mi znamo dole, totalno otudjen narod i drzava. Ne znam jel tacno, ali to igra dosta bitnu ulogu.
Norveska je seljacka drzava, nije problem samo u klimi
Razlozi?

Mogu pretpostaviti ali napisi ipak.. :)
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#563 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by KB9 »

treba samo bjezat u svedsku i norvesku

kakva njemacka, austrija i svicarska, ne mogu meda vikinzima gore
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#564 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by broj dva »

prog321 wrote:razlika je u tome sto ovaj kad se povredi u Norveskoj drzava mu daje dio plate ili novcanu naknadu dok ovaj u Americi dobije kurac da se objesi sa njega :-D

ispravi me Norvezanin ako grijesim? :-D
---
Ne znam je li neko odgovorio ali u slucaju da ostanes vez posla iz bilo kog razloga (ako das otkaz imas 2 mjeseca karantene)imas pravo 2 godine na 80% plate.
A ako si na bolovanju primas punu platu, ako se to oduzi (a imas papire da je radi zdravstvenog stanja) drzava kroz NAV (nesto kao socijalni biro) preuzima odgovornost od poslodavca, ne znam nakon kojeg vremenskog perioda.
Porodilje mogu da biraju nakon poroda (ako imaju godinu ili vise staza) da li zele 10 mjeseci sa 100% plate ili 12 mjeseci sa 8O % plate, cak i otac dobije placeni "pappapermisjon", oko 8 sedmica.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#565 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by prog321 »

prosječna primanja u Americi sa long term disability je samo 564 dolara mjesečno. A vise od polovine radnika ne prima nista.
i koliko znam nema nikakve pomoci pri stanarini, troskovima hrane i sl.
neka me ovi nasi Ameri razuvjere ako grijesim?

Vi u Norveskoj ste svjetlosne godine iznad.
Glupo je i porediti sa USA.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#566 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by uglavnomja »

prog321 wrote:prosječna primanja u Americi sa long term disability je samo 564 dolara mjesečno.
i koliko znam nema nikakve pomoci pri stanarini, troskovima hrane i sl.
neka me ovi nasi Ameri razuvjere ako grijesim?

Vi u Norveskoj ste svjetlosne godine iznad.
Glupo je i porediti sa USA.
u norveskoj se dobija 65% plate za duzu bolest (ne znam vremenski od kad i koliko dugo)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#567 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Connaisseur Karlin »

The old countries
Eastern Europe’s workers are emigrating, but its pensioners are staying

The EU’s newest members face economic decline unless they woo back workers, or recruit immigrants of their own
izvor The Economist
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#568 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Gojeni H »

Fudo387 wrote:Nije to toliko strasno kako ljudi govore.
Ako je imao osiguranje, pa i ono losije, sve je ga kostalo par hiljada.
Vecina ne plati nista, ili se na kraju radi o simbolicnim sumama.
Ima mali milion nacina da se to pokrije.
Vidi se ko se druzi s crncima. :oops:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#569 Re: RE: Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by Gojeni H »

Šveđanin wrote:
stakasa wrote:
Šveđanin wrote:Svicarska i Norveska zemlje sa najboljim standardom u Evropi. Kada se doda to da je u Svicarskoj radni tempo mnogo zesci, dodjes do toga da je Norveska najbolja zemlja za zivot u Evropi. Ali to samo na papiru. Vrijeme igra mnogo bitnu ulogu i ono je u Norveskoj uzasno.

Imao sam proputovanje DE, CH, AT, nesto kod rodbine, nesto kod prijatelja i njihovih prijatelja i za kratko vrijeme malo sam i pratio zivotne navike. Nije relevantno, samo moje malo zapazanje.

I kako izgleda?
Austrijanci izgledaju najdruzeljubiviji, Njemci u sredini, a Svicarci najotudjeniji.

Kaze mi mali rodjak da u Svicarskoj uopste ne postoji pojam prijateljstva kakav mi znamo dole, totalno otudjen narod i drzava. Ne znam jel tacno, ali to igra dosta bitnu ulogu.
Norveska je seljacka drzava, nije problem samo u klimi
Razlozi?

Mogu pretpostaviti ali napisi ipak.. :)
Stakasa je zavidan. :oops:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#570 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by detroit-mercy »

prog321 wrote:razlika je u tome sto ovaj kad se povredi u Norveskoj drzava mu daje dio plate ili novcanu naknadu dok ovaj u Americi dobije kurac da se objesi sa njega :-D

ispravi me Norvezanin ako grijesim? :-D
how about workers comp ;-) previse si neinformiran :skoljka:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#571 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by uglavnomja »

Gojeni H wrote:
Fudo387 wrote:Nije to toliko strasno kako ljudi govore.
Ako je imao osiguranje, pa i ono losije, sve je ga kostalo par hiljada.
Vecina ne plati nista, ili se na kraju radi o simbolicnim sumama.
Ima mali milion nacina da se to pokrije.
Vidi se ko se druzi s crncima. :oops:

ne znam kakvo je imao osiguranje, ali zar je malo platii PAR HILJADA dolara za normalan porodjaj??????

:?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#572 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by TRANCE »

broj dva wrote:
prog321 wrote:razlika je u tome sto ovaj kad se povredi u Norveskoj drzava mu daje dio plate ili novcanu naknadu dok ovaj u Americi dobije kurac da se objesi sa njega :-D

ispravi me Norvezanin ako grijesim? :-D
---
Ne znam je li neko odgovorio ali u slucaju da ostanes vez posla iz bilo kog razloga (ako das otkaz imas 2 mjeseca karantene)imas pravo 2 godine na 80% plate.
A ako si na bolovanju primas punu platu, ako se to oduzi (a imas papire da je radi zdravstvenog stanja) drzava kroz NAV (nesto kao socijalni biro) preuzima odgovornost od poslodavca, ne znam nakon kojeg vremenskog perioda.
Porodilje mogu da biraju nakon poroda (ako imaju godinu ili vise staza) da li zele 10 mjeseci sa 100% plate ili 12 mjeseci sa 8O % plate, cak i otac dobije placeni "pappapermisjon", oko 8 sedmica.
Norveška država trenutno ima ušteđeno od nafte i plina 865 milijardi eura koje drže u dva investiciona fonda. Investicioni fondovi im ostvaruju prosječnu kamatu od 5,6% godišnje, što je novih 48 milijardi eura svake godine da sjede i ne rade ništa. Na 5,2 miliona stanovnika je to ogromna lova.
Za usporedbu, konsolidovani prihodi budžeta u BiH države, entiteta, kantona, opština, fondova, autocesta i sl. iznose ukupno 12,34 milijarde KM na 3,5 miliona stanovnika, odnosno 6,3 milijarde eura. Znači samo od godišnje kamate dobiju 8 puta više love nego što BiH ima svih budžetskih prihoda.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#573 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by broj dva »

Sve to stoji.
Jedino se pitam sta bi bilo da se kod nas nasla nafta, da li bi uradili nesto slicno i napravili fond za svaciju dobrobit ili bi sve to otislo u crnu rupu korupcije.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#574 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by animals »

broj dva wrote:Sve to stoji.
Jedino se pitam sta bi bilo da se kod nas nasla nafta, da li bi uradili nesto slicno i napravili fond za svaciju dobrobit ili bi sve to otislo u crnu rupu korupcije.
Prodao bi je Dodik Rusima..
Bilo bi ko u Africkim banana republikama..
Nigerija bogata zemlja prirodnim bogatstvima, a stanovnici dilaju drogu po zapadu..
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#575 Re: BIH -ZEMLJA ISELJENIKA.

Post by stakasa »

broj dva wrote:Sve to stoji.
Jedino se pitam sta bi bilo da se kod nas nasla nafta, da li bi uradili nesto slicno i napravili fond za svaciju dobrobit ili bi sve to otislo u crnu rupu korupcije.
Bjesomucno ulazu ali evo decenijama bez rezultata. Imaju cetkice za zube Jordan imaju pare od nafte i vise nista. Emirati su barem razvili turizam. Niste svjesno kako je Norveska dosadna
Post Reply