stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Hemel

#26 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel » 24/01/2017 14:15

ja71 wrote:
arman1 wrote: Priće o zatvaranju plijesni i truljenju ispod stiropora su obične gluposti onih koji nisu upučeni i nisu se sretali sa ovim.
Evo bas sam sad, ponukan tvojom izjavom, prelistao 3-4 internet-stranice sa savjetima i svi upozoravaju na isti problem :
stvaranja plijesni usljed toga sto zid ostaje hladan pa omogucava kondenzaciju.

Ne bih da stavljam linkove posto su stranice na Njemackom
eureka

ja71

#27 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by ja71 » 24/01/2017 14:22

Hemel wrote: eureka
Eureka meni ili @armanu :-D

newklear

#28 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by newklear » 24/01/2017 14:33

arman1 wrote:Iako ima već tema i u ovu ću se uključiti. Vidim da sve više raje ima iskustva sa nužnim zlom izolovanjem iznutra.
Uradio sam to prije desetak godina jer mi je vanjska izolacija u tom trenutku iz više razloga bila nedostižna.
2 cm stiropor ploče. Imale su fenomenalan učinak.
Za zid se koristi obični stiropor u debljini 2-5 cm, ne više. Obratiti pažnju na utičnice. Kod ljepljenja se strana koja se lijepi čitava premaže ljepilom(najbolje onim za keramiku iz više razloga).
Ne radi se pikovanje -tačkasti nanos čisto iz fizičkih razloga, da se obezbijedi čvrstina. Čak i ako ostane vazduha između stiropora i zida NIKAKVA plijesan se ne može pojaviti. Priće o zatvaranju plijesni i truljenju ispod stiropora su obične gluposti onih koji nisu upučeni i nisu se sretali sa ovim.

Kad se ploče zalijepe na zid stavljate mrežu preko njih i nanosite ljepilo da prekrije mrežu. Ovo je bolje da uradi neko ko zna fino izravnati ljepilo čisto iz estetskih razloga. Ljepilo se osušilo dovoljno za krečenja kad cijeli zidovi poprime ujednačenu svijetlosivu boju.
Prostorija se mora provjetravati da se isuši ljepilo. Kad se ljepilo osuši sačekajte 2-3 dana i možete odmah krečiti.
Nosive grede i slične dijelove koji nisu rađeni od cigle ili elemenata nego su nalijevani poželjno je uzeti deblji stiropor.

Kad se lijepi izolacija iznutra na plafon radi se pikovanje, na stiropor ploču se nanosi lijepilo naodređen broj tački i lijepe se spojevi između ploča. Najbolje je koristi specijalno lijepilo za dekorativni stiropor koje dođe pripremljeno u malim kanticama ili tubama.
Odlično objašnjeno! :thumbup:

dobojlija81

#29 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by dobojlija81 » 24/01/2017 14:35

ima li ta pljesan ili st vec se pojavljuje kakav miris?
da ne rovim zidove sad

PRO165

#30 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by PRO165 » 24/01/2017 14:44

Evo ti jedno riješenje: multipor, vrsta "siporeksa"

http://www.ytong.ba/podrucja_primjene_2167.php

kafanski_covjek

#31 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by kafanski_covjek » 24/01/2017 14:57

znaci, ni stirodur nije los?

@havana, ko ti je radio stirodur i cijena, moze i na pp?

eeeeeee

#32 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by eeeeeee » 24/01/2017 15:16

ja71 wrote:
arman1 wrote: Priće o zatvaranju plijesni i truljenju ispod stiropora su obične gluposti onih koji nisu upučeni i nisu se sretali sa ovim.
Evo bas sam sad, ponukan tvojom izjavom, prelistao 3-4 internet-stranice sa savjetima i svi upozoravaju na isti problem :

ček sad da li je Arman u pravu da je to glupost i da se ne može pojaviti ili tvoja info na njemačkom da može :?

Hemel

#33 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel » 24/01/2017 15:18

ja71 wrote:
Hemel wrote: eureka
Eureka meni ili @armanu :-D
naravno za tebe. :D

Ljudi svasta rade pa je red ocekivati i plodove tog rada. Neko prije neko poslije.

Ovaj multipor je izuzetan. Ima dovoljnu cvrstocu za vjesanje koje cega, negoriv, mogucnost apsorbcije viska vlage u zraku(dise), dobar termo izolator(kao vuna a malo slabiji od stiropora 0,045 W/mk) i na kraju, lako se ugradjuje.

arman1

#34 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 » 24/01/2017 15:53

eeeeeee wrote:
ja71 wrote:

ček sad da li je Arman u pravu da je to glupost i da se ne može pojaviti ili tvoja info na njemačkom da može :?
I ja kad sam tek uradio davali su mi prevod sa nekih francuskih i njemačkih sajtova. Prije 5 godina mijenjao stolariju sa unutrašnje strane otvora morao ukloniti stiropor. Ni trunke plijesni ili kondenza nisam vidio.
Prije dvije godine ugrađivao klimu. Opet morao ukloniti stiropor i opet na zidu nigdje traga plijesni ni kondenza na istom mijestu gdje je prije stiropora bio dernek.
Po onom našem Bosanskom; Ha šta ti imaš vjerovati vlastitim očima, eno švabo, francuz napisao da nije tako.
Svak sebi.

Mali dodatak, Ako na nekom mjestu ima vanjska izolacija unutrašnja je nepotrebna. Ako se ispod vanjske izolacije na unutrašnjoj strani zida javlja vlaga postoje samo dvije mogučnosti. Ili se je vanjska izolacija ovojila od zida i strujanje vazduha ispod stvara hladnu frontu ili je vlaga posljedica protoka akumulacije sa više kote(curenja).
Za BH uslove 5 - 10 cm vanjske izolacije u zavisnosti od položaja objekta(lokacija, orijentacija i izloženost atmosferskim uticajima) je uglavnom dovoljno. U nekim extremnijim slučajevima i 15 cm je potrebno. Što se unutrašnje izolacije tiće stiropor 2-5 cm ili kombinacija kamena(ne staklena) vuna i rigips/knauf ploče. Naravno uvijek je kvalitetnije riješenje vanjska izolacija ali to riješenje nije uvijek moguće.

HAVANA

#35 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by HAVANA » 24/01/2017 16:05

kafanski_covjek wrote:znaci, ni stirodur nije los?

@havana, ko ti je radio stirodur i cijena, moze i na pp?
Ne znam ti bas po m2 jer su kod mene austrougarski stanovi pa dogovorim u kompletu sve.Gulim do cigle pa necim maze,pa onda ljepilo i stirodur,pa mrezica,navlacenje ,smirglanje,pa edelpuc...To sam na dva stana radio i vala milina.Grijanje me pravo povoljno izadje.Zadnji racun plina 103km na stanu od skoro 90m2 a na sredini u spicu krova(potkrovlje) ima skoro 5 metara visine...Al je i krov nov,fasada sa dvije strane nova,jedino je prednjica stara,nismo smjeli dirati,pod zastitom drzave.U drugom stanu isto uradio,nije potkrovlje ali 3.20m plafoni.Centralno grijanje sa termo blokom od 6kw,stan 60m2.Zadnji racun struje 207km.I sa tim sam zadovoljan.U stanu u kojem zivim platim 140km,citavu godinu a smrzoh se.Toplane.Ako ti bude trebao broj poslacu ti.Od ovog sto je meni radio.

senadd

#36 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by senadd » 25/01/2017 07:28

Last December wrote:Gledao sam negdje brojke - stirodur ima manju izolacionu moć od stiropora a i skuplji je bar 30%. Njegova primjena je opravdana gdje treba da trpi vlagu i pritisak, znači podovi, temelji i sl. Mislim da nema smisla na zidove stavljati to, pogotovo unutra.
hvala za info,
vjerovatno je namjenjen kao jedno od izolacionih sredstava za temelje.

kurty

#37 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by kurty » 25/01/2017 08:18

termo svojstva stiropora i strirodura su tu negdje... razlika u cijeni 100% ...
ni jedan objekat nije isti... @arman1 ima pozitivna iskustva...
nagledao sam se i plijesni, a nagledao se i suhi zidova nakon sto se skine stiropor iznutra...
sve zavisi kako je prije bilo...

shalla

#38 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by shalla » 25/01/2017 08:30

newklear wrote:
arman1 wrote:Iako ima već tema i u ovu ću se uključiti. Vidim da sve više raje ima iskustva sa nužnim zlom izolovanjem iznutra.
Uradio sam to prije desetak godina jer mi je vanjska izolacija u tom trenutku iz više razloga bila nedostižna.
2 cm stiropor ploče. Imale su fenomenalan učinak.
Za zid se koristi obični stiropor u debljini 2-5 cm, ne više. Obratiti pažnju na utičnice. Kod ljepljenja se strana koja se lijepi čitava premaže ljepilom(najbolje onim za keramiku iz više razloga).
Ne radi se pikovanje -tačkasti nanos čisto iz fizičkih razloga, da se obezbijedi čvrstina. Čak i ako ostane vazduha između stiropora i zida NIKAKVA plijesan se ne može pojaviti. Priće o zatvaranju plijesni i truljenju ispod stiropora su obične gluposti onih koji nisu upučeni i nisu se sretali sa ovim.

Kad se ploče zalijepe na zid stavljate mrežu preko njih i nanosite ljepilo da prekrije mrežu. Ovo je bolje da uradi neko ko zna fino izravnati ljepilo čisto iz estetskih razloga. Ljepilo se osušilo dovoljno za krečenja kad cijeli zidovi poprime ujednačenu svijetlosivu boju.
Prostorija se mora provjetravati da se isuši ljepilo. Kad se ljepilo osuši sačekajte 2-3 dana i možete odmah krečiti.
Nosive grede i slične dijelove koji nisu rađeni od cigle ili elemenata nego su nalijevani poželjno je uzeti deblji stiropor.

Kad se lijepi izolacija iznutra na plafon radi se pikovanje, na stiropor ploču se nanosi lijepilo naodređen broj tački i lijepe se spojevi između ploča. Najbolje je koristi specijalno lijepilo za dekorativni stiropor koje dođe pripremljeno u malim kanticama ili tubama.
Odlično objašnjeno! :thumbup:
Super rečeno.

Upravo sam ovako i ja uradio, iako imam fasadu stavio sam i fasadni stiropor od meščini 3 cm iznutra i hvala Bogu evo osma godina kako nemam nikavih problema sa zagrijavanjem 65 m2, termostat na 21-22 i kad je vani -20, računi za plin sasvim sasvim podnošljivi i "normalni"

arman1

#39 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 » 25/01/2017 08:57

kurty wrote:termo svojstva stiropora i strirodura su tu negdje... razlika u cijeni 100% ...
ni jedan objekat nije isti... @arman1 ima pozitivna iskustva...
nagledao sam se i plijesni, a nagledao se i suhi zidova nakon sto se skine stiropor iznutra...
sve zavisi kako je prije bilo...
Više je do toga kako se stiropor uradi i da li zid povlaći vlagu osim direktno od kondenza. Kad se nanese ljepilo ono ubije sve uzročnike plijesni i hermetički zatvori zid ispod stiropora. U takvim uslovima ne postoji mogučnost plijesni osim da se lijepilo odvoji od zid i nastane šupljina u kojoj može nastati plijesan.

ja71

#40 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by ja71 » 25/01/2017 10:21

arman1 wrote:
ja71 wrote:

I ja kad sam tek uradio davali su mi prevod sa nekih francuskih i njemačkih sajtova. Prije 5 godina mijenjao stolariju sa unutrašnje strane otvora morao ukloniti stiropor. Ni trunke plijesni ili kondenza nisam vidio.
Prije dvije godine ugrađivao klimu. Opet morao ukloniti stiropor i opet na zidu nigdje traga plijesni ni kondenza na istom mijestu gdje je prije stiropora bio dernek.
Po onom našem Bosanskom; Ha šta ti imaš vjerovati vlastitim očima, eno švabo, francuz napisao da nije tako.
Svak sebi.
vidis @arman1 ja ne sumnjam da je to kod tebe uspjelo.
medjutim problem je sto ti sugerises da je to potpuno bezazleno i da ga svaki laik sebi moze uraditi.

ja nisam nigdje napisao da ce se kod svakoga 100% pojaviti plijesan ako izolujes iznutra nego da postoji mogucnost.

procitaj 2. post , tu sam napisao da izolovanje iznutra treba prepustiti profesionalcima.
ja sam npr. na svojoj kuci puno toga sam radio ali tu stvar ne bih sam sebi uradio iako bih znao kako polijepiti stiropor iznutra.
cak imam i neku tekucinu kod sebe koja sprecava uzrokovanje plijesni i koja se moze dodavati bilo u ljepila za tapete, ljepila za plocice, krec itd.
i opet ne bih

neki

#41 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by neki » 25/01/2017 10:37

Ko god je prinuđen da radi izolaciju su unutrašnje strane preporuka je da je ne lijepite keramičkim ljepilom. Postoje vrste stiropora koje keramičko ljepilo vremenom nagriza..

ja71

#42 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by ja71 » 25/01/2017 10:46

:D
arman1 wrote: ... Kod ljepljenja se strana koja se lijepi čitava premaže ljepilom(najbolje onim za keramiku iz više razloga)...
neki wrote:Ko god je prinuđen da radi izolaciju su unutrašnje strane preporuka je da je ne lijepite keramičkim ljepilom. Postoje vrste stiropora koje keramičko ljepilo vremenom nagriza..

arman1

#43 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 » 25/01/2017 10:51

ja71 wrote:[

vidis @arman1 ja ne sumnjam da je to kod tebe uspjelo.
medjutim problem je sto ti sugerises da je to potpuno bezazleno i da ga svaki laik sebi moze uraditi.

ja nisam nigdje napisao da ce se kod svakoga 100% pojaviti plijesan ako izolujes iznutra nego da postoji mogucnost.

procitaj 2. post , tu sam napisao da izolovanje iznutra treba prepustiti profesionalcima.
ja sam npr. na svojoj kuci puno toga sam radio ali tu stvar ne bih sam sebi uradio iako bih znao kako polijepiti stiropor iznutra.
cak imam i neku tekucinu kod sebe koja sprecava uzrokovanje plijesni i koja se moze dodavati bilo u ljepila za tapete, ljepila za plocice, krec itd.
i opet ne bih
Ako se uradi temelito/pažljivo ne bi smjelo biti plijesni/vlage osim u nekim extremnim slučajevima. Probao sam te tekućine za plijesan i nemam baš neko lijepo mišljenje o njima mada ne sumnjam da daju nekog rezultata. Da mi nisu bile problem pare i da sam mogao naći dobog/provjerenog majstora ne bi ni ja to sam radio.
Kad sam ja to radio pola majstora mi je govorilo da se to ne radi iznutra i da neće to da rade jer će " sve to otpasti".
Druga polovina mi je nabijala troškove skela(u spavaćoj i dnevnom :-) ) te nekih toplih topova i sl.

Nužda zakon mijenja i dovodi do riješenja na neočekivan naćin.

newklear

#44 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by newklear » 25/01/2017 11:09

Kako se zove ljepilo kojim se lijepi ovaj dekorativni stiropor, kako sam shvatio to je neka vrsta ljepila u tubi, kao što je silikon?

arman1

#45 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 » 25/01/2017 11:36

newklear wrote:Kako se zove ljepilo kojim se lijepi ovaj dekorativni stiropor, kako sam shvatio to je neka vrsta ljepila u tubi, kao što je silikon?
Ima više vrsta. I kad se osuši sačuva elastičnost tako da trpi manje vibracije , a da ne puca. Izrazito bijele boje.Ja sam kupovao u Obiju i Penny-ju.

jahac96

#46 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by jahac96 » 25/01/2017 13:24

Moj stari kod nas uradio iznutra nikakve koristi samo se gljivice i to puno njih pojavljuje...
Ako kazes neko građevincu pod ovim mislim edukovanom moze ti se samo nasmijati, tako su i nas ucili studiram građevinu i rađenje izolacije unutra je nama komicno...
Nema ti fajde jarane raditi siropol unutra, neki kazu se prije ugrije kuce i tacno je to, ali ne moze da zadrzava toplotu to jeste brze se ohladi.
Vazno je da se zidovi zagriju i da cuvaju toplotu, moj ti je savijet da ne bacas pare na unutrasnju izolaciju bolje kupi kvalitetnije prozore.
Ovdje koliko sam mogao procitati ovi sto su uradili izolaciju unutra govore da nemaju problema i da je super, međutim isto su tako napisali da su uradili i vanjsku sa barem 5cm, tih 5cm znaci jako puno i zbog tih 5 cm nemaju nikakvih problema a to sto su stavili 3 unutra ne pravi nikakvu razliku...
Haj uradis izolaciju vani, pa sto je onda radis unutra pajdo sta ti pokusavas izolovati? oblozis zidove sa obje strane :? :?

arman1

#47 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 » 25/01/2017 13:31

jahac96 wrote:Moj stari kod nas uradio iznutra nikakve koristi samo se gljivice i to puno njih pojavljuje...
Ako kazes neko građevincu pod ovim mislim edukovanom moze ti se samo nasmijati, tako su i nas ucili studiram građevinu i rađenje izolacije unutra je nama komicno...
Nema ti fajde jarane raditi siropol unutra, neki kazu se prije ugrije kuce i tacno je to, ali ne moze da zadrzava toplotu to jeste brze se ohladi.
Vazno je da se zidovi zagriju i da cuvaju toplotu, moj ti je savijet da ne bacas pare na unutrasnju izolaciju bolje kupi kvalitetnije prozore.
Ovdje koliko sam mogao procitati ovi sto su uradili izolaciju unutra govore da nemaju problema i da je super, međutim isto su tako napisali da su uradili i vanjsku sa barem 5cm, tih 5cm znaci jako puno i zbog tih 5 cm nemaju nikakvih problema a to sto su stavili 3 unutra ne pravi nikakvu razliku...
Haj uradis izolaciju vani, pa sto je onda radis unutra pajdo sta ti pokusavas izolovati? oblozis zidove sa obje strane :? :?
Samo da mi je znati šta si ti čitao. :run:

danny_boy

#48 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by danny_boy » 25/01/2017 16:01

jahac96 wrote:Moj stari kod nas uradio iznutra nikakve koristi samo se gljivice i to puno njih pojavljuje...
To je to, skoro sve je tačno.

Dodatno, kada stavite stiropor iznutra vi ste se zapakovali praktično u konzervu. Stiropor ima
jako nizak koeficijent paropropusnosti što je po meni njegov glavni nedostatak. Postoje neki
podaci koje sada ne mogu tražiti a koji govore o tome koliko litara tekučine se ispari u toku
dana u jednom 4-članom domaćinstvu. To mora negdje otići? Malo bolja varijanta je kada se
stiropor stavi sa vanjske strane jer u tom slučaju zidovi mogu primiti neki dio pare, što se
može naknadno odloboditi provjetravanjem. Ono što arhitekti znaju jeste da se daleko najveći
gubici dešavaju kroz krov i prozore. Ukoliko je stolarija na prozorima loša, tamo će se desiti
najveći gubici koje teško i stiropor može kompezirati.

Kao što je kolega građevinac gore rekao, ono što se uči na fakultetu jeste sljedeće. Stiropor
iznutra se stavlja samo u prostorima gdje se ne boravi često i gdje je potrebno da se brzo
zagrije kada se boravi. To su naravno vikendice. Sjećam se dobro te rečenice sa predavanja
iako je bilo prije skoro 20-tak godina.

Prostorije koje su izolovane iznutra su problematične kada se ne grije, jer jako brzo se ishlade
jer su zidovi hladni. Kada prestane grijanje ide brzo hladjene jer u zidovima nije akumulirana
ni toplota.

Ako mene pitate ni stirpor sa vanjske strane nije dobar (radi paronepropusnosti), ali je ipak
nužno zlo, a onaj iznutra nikada ne bih stavio.

Nikada neću shvatiti ljude koji pitaju za mišljenje one kojima je nešto struka, a onda uzmu
savjete od onih što uče po internetu.

arman1

#49 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 » 25/01/2017 18:32

danny_boy wrote: To je to, skoro sve je tačno.

Dodatno, kada stavite stiropor iznutra vi ste se zapakovali praktično u konzervu. Stiropor ima
jako nizak koeficijent paropropusnosti što je po meni njegov glavni nedostatak. Postoje neki
podaci koje sada ne mogu tražiti a koji govore o tome koliko litara tekučine se ispari u toku
dana u jednom 4-članom domaćinstvu. To mora negdje otići? Malo bolja varijanta je kada se
stiropor stavi sa vanjske strane jer u tom slučaju zidovi mogu primiti neki dio pare, što se
može naknadno odloboditi provjetravanjem. Ono što arhitekti znaju jeste da se daleko najveći
gubici dešavaju kroz krov i prozore. Ukoliko je stolarija na prozorima loša, tamo će se desiti
najveći gubici koje teško i stiropor može kompezirati.

Kao što je kolega građevinac gore rekao, ono što se uči na fakultetu jeste sljedeće. Stiropor
iznutra se stavlja samo u prostorima gdje se ne boravi često i gdje je potrebno da se brzo
zagrije kada se boravi. To su naravno vikendice. Sjećam se dobro te rečenice sa predavanja
iako je bilo prije skoro 20-tak godina.

Prostorije koje su izolovane iznutra su problematične kada se ne grije, jer jako brzo se ishlade
jer su zidovi hladni. Kada prestane grijanje ide brzo hladjene jer u zidovima nije akumulirana
ni toplota.

Ako mene pitate ni stirpor sa vanjske strane nije dobar (radi paronepropusnosti), ali je ipak
nužno zlo, a onaj iznutra nikada ne bih stavio.

Nikada neću shvatiti ljude koji pitaju za mišljenje one kojima je nešto struka, a onda uzmu
savjete od onih što uče po internetu.
Ja nikad neću shvatiti ove što me nabijeđuju da nije tačno ono u šta sam se lično uvjerio nego nešto što je pročitano prije 20 godina, a napisano prije 50.

Svakom svoje.

neki

#50 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by neki » 25/01/2017 18:34

Čuj "nabjeđuju"...jbt kakva je to riječ??

Post Reply