minusi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

shalla
Has thanked: 67 times
Been thanked: 97 times

#451 Re: minusi

Post by shalla » 09/01/2017 13:46

Odrastao sam na Dobrinji 2 u stanu u kojem pored centralnog ima i podno grijanje a radijatori odvrnuti na najjače, Bogami dragog u zimskim mjesecima (ok ne mislim na ovako extremne hladnoće kao što su sad) smo morali držati prozore "na oberliht" da ne crknemo od vrućine i vazda svi bosi, nemaš apsolutno nikakve potrebe za čarapama :lol:
Al te su zgrade fkt beton betona, dajdžinica radila u Sarajevostanu i rekla nam je da je naša zgrada među najkvalitetnijim u cijelom gradu što se tiče grijanja...
Last edited by shalla on 09/01/2017 13:47, edited 1 time in total.

golfiista
Been thanked: 6 times

#452 Re: minusi

Post by golfiista » 09/01/2017 13:46

supercali wrote:
animals wrote:
supercali wrote:Mislim da se mijesaju ovdje one cijevi uzidane u pod i ove ispod parketa/laminata mada kao sto neko pomenu nisu to metalne cijevi da tako pucaju
I podno grijanje se stavlja vecinom ispod plocica ili mramora..
kakav laminat..parket da..
Zasto ne laminat?
Zato što je plastika i zato što je hladan-prehladan i nema uopšte tolotnu provodljivost ili ima zanemarivo malu. Za stambenog objekta generalno, laminat nije ni pod razno.
Podno grijanje je odlična stvar i cijevi mogu pući samo zbog eventulane fabričke geške, ali i to je šansa 0,0001% i podno grijanje je najbolje u kombinaciji sa kamenom ili kvalitetnijom keramikom.

animals
Has thanked: 46 times
Been thanked: 274 times

#453 Re: minusi

Post by animals » 09/01/2017 13:48

supercali wrote:
animals wrote:
supercali wrote:Mislim da se mijesaju ovdje one cijevi uzidane u pod i ove ispod parketa/laminata mada kao sto neko pomenu nisu to metalne cijevi da tako pucaju
Zasto ne laminat?
Pa podno grijanje ne ide ni na parket ni na laminat..
vec samo ispod polocica, kamena,mramora..

Niemand
Has thanked: 8 times
Been thanked: 62 times

#454 Re: minusi

Post by Niemand » 09/01/2017 13:51

Keiko wrote:
Za bojler - CO detektor u kuhinju i mirna si. Samo ne zaboravi na periodicno provjeravanje ispravnosti i zamjenu baterije.

Cijevi od podnog grijanja izuzetno rijetko pucaju ako su pravilno instalirane. To podrazumijeva da se voda u njima krece i kada je grijanje iskljuceno i malo 'dogrijavanje' u slucaju ekstremne hladnoce kada podno grijanje nije u funkciji.
Evo gledam, ovaj detektor zvuci super, hvala ti :thumbup: Mene je najvise strah jer je stolarija plasticna, i iako to eto kao znaci da je toplije i bla bla, plastika i plin nisu bas najpametnije rjesenje, drvo il aluminij bi bili super, al hajd, toplo je, a ja ipak pripazim bojler, iako mi serviser kaze da je dovoljan ventilacijski otvor, sta cu, brinem se pa radije otvorim prozor i platim koju marku vise, al sam mirnija malo.

A ove cijevi samo prolaze kroz pod do radijatora, nije to klasicno podno grijanje, pretpostavljam da ide jos nesto ispod kod podnog bez radijatora, al eto, opet sam se nasekirala. :lol:

I onaj shalla mi nije odgovorio za termostat :D

shalla

#455 Re: minusi

Post by shalla » 09/01/2017 13:56

Niemand wrote:
Keiko wrote:
Za bojler - CO detektor u kuhinju i mirna si. Samo ne zaboravi na periodicno provjeravanje ispravnosti i zamjenu baterije.

Cijevi od podnog grijanja izuzetno rijetko pucaju ako su pravilno instalirane. To podrazumijeva da se voda u njima krece i kada je grijanje iskljuceno i malo 'dogrijavanje' u slucaju ekstremne hladnoce kada podno grijanje nije u funkciji.
Evo gledam, ovaj detektor zvuci super, hvala ti :thumbup: Mene je najvise strah jer je stolarija plasticna, i iako to eto kao znaci da je toplije i bla bla, plastika i plin nisu bas najpametnije rjesenje, drvo il aluminij bi bili super, al hajd, toplo je, a ja ipak pripazim bojler, iako mi serviser kaze da je dovoljan ventilacijski otvor, sta cu, brinem se pa radije otvorim prozor i platim koju marku vise, al sam mirnija malo.

A ove cijevi samo prolaze kroz pod do radijatora, nije to klasicno podno grijanje, pretpostavljam da ide jos nesto ispod kod podnog bez radijatora, al eto, opet sam se nasekirala. :lol:

Glupi Shalla :mrgreen:
Evo ovakav termostat imam, dođem kući pojačam sa 18 na 21, krenem spavati vratim na 18 i tako ukrug... Ako termostat stoji na 20, čim se temperatura u kući spusti ispod 20 on se automatski pali, fino ga čuješ kad zahuči...

Image

animals
Has thanked: 46 times
Been thanked: 274 times

#456 Re: minusi

Post by animals » 09/01/2017 13:56

Niemand wrote:
Keiko wrote:

Ha, hahahah..
pa nemas ti podno grijanje...
samo su ti cijevi sakrivene, sto je stvar estetike..
a ti se bojis plinova, da se ne ugusis..
desavalo se to u Becu,u stvari desava se cesto..
zbog kvara na plinskoj peci, ljudi se uguse..
ali ne u stanovima, vec u kupaonicama, gdje su manji prostori..
i to ako ti je pec u kupatilu..
ako je vani,nema problema, zbog velicine prostora..
Last edited by animals on 09/01/2017 13:59, edited 2 times in total.

pici
Has thanked: 723 times
Been thanked: 797 times

#457 Re: minusi

Post by pici » 09/01/2017 13:57

sad samo djecu pravit nejma zime

Keiko

#458 Re: minusi

Post by Keiko » 09/01/2017 13:59

Niemand wrote:
Keiko wrote:

Ako nije klasicno podno grijanje, onda imas jos manje brige za cijevi od grijanja. Casna Pionirska!

Isto za PVC i plin - nista se ne brini. Serviser je u pravu, za bojler ti treba samo ventilacijski otvor, i za svaki slucaj CO detektor.

Samo mirno i bez brige, jer stvarno namas razloga da be bez veze opterecujes stvarima koje imaju minimalne sanse da postanu problem.

Niemand

#459 Re: minusi

Post by Niemand » 09/01/2017 14:04

animals wrote:
Ha, hahahah..
Pa nije podno grijanje, imam radijatore, napisala sam u prvom postu da je estetski, al cijevi prolaze kroz pod i u hodniku nemam radijator uopce, plocice tople od tih cijevi. Valjda od tih cijevi, sad kontam i ja kakvo mi je grijanje :-? . Al me ovi nasekirase sa ovim pucanjem, znam za ono klasicno cijevi preko zidova da idu, vidis cijevi, i znam da iz radijatora izadje voda ljudima, al bas da cijevi popucaju, u zgradi, nisam cula i prepala sam se vala. :cry: :mrgreen:

A to za gusenje, dje me nece biti strah. Doduse, vecinu ljudi nije, al mene jes. :D

A shalla, i kod mene je tako to, al ja sam kontala da ima nesto digitalno, ono, samo ti se upali i ugasi u kolko sati hoces.

shalla

#460 Re: minusi

Post by shalla » 09/01/2017 14:08

Niemand wrote:
animals wrote:
Ha, hahahah..
Pa nije podno grijanje, imam radijatore, napisala sam u prvom postu da je estetski, al cijevi prolaze kroz pod i u hodniku nemam radijator uopce, plocice tople od tih cijevi. Valjda od tih cijevi, sad kontam i ja kakvo mi je grijanje :-? . Al me ovi nasekirase sa ovim pucanjem, znam za ono klasicno cijevi preko zidova da idu, vidis cijevi, i znam da iz radijatora izadje voda ljudima, al bas da cijevi popucaju, u zgradi, nisam cula i prepala sam se vala. :cry: :mrgreen:

A to za gusenje, dje me nece biti strah. Doduse, vecinu ljudi nije, al mene jes. :D

A shalla, i kod mene je tako to, al ja sam kontala da ima nesto digitalno, ono, samo ti se upali i ugasi u kolko sati hoces.
Pa ima i takav ali je on ja mislim par stotina KM a ovaj je bio meščini 20-30 KM :mrgreen:

Niemand

#461 Re: minusi

Post by Niemand » 09/01/2017 14:10

Keiko wrote:
Ako nije klasicno podno grijanje, onda imas jos manje brige za cijevi od grijanja. Casna Pionirska!

Isto za PVC i plin - nista se ne brini. Serviser je u pravu, za bojler ti treba samo ventilacijski otvor, i za svaki slucaj CO detektor.

Samo mirno i bez brige, jer stvarno namas razloga da be bez veze opterecujes stvarima koje imaju minimalne sanse da postanu problem.
Ti bas umiris insana :D Hvala ti vala. :D Pa nije, vidjela sam kod prijateljice u kupatilu to pravo podno, nekako ko da isparava, malo podsjeca na saunu atmosfera i nije to, ovo je samo na dodir toplo, bez tog filinga isparavanja.

Hvala ti puno, taj detektor zvuci ko spas i ne bi ni skontala da nisi preporucila. :)

Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Has thanked: 210 times
Been thanked: 809 times

#462 Re: minusi

Post by Chmoljo » 09/01/2017 14:13

Niemand wrote:
Ti bas umiris insana :D Hvala ti vala. :D Pa nije, vidjela sam kod prijateljice u kupatilu to pravo podno, nekako ko da isparava, malo podsjeca na saunu atmosfera i nije to, ovo je samo na dodir toplo, bez tog filinga isparavanja.

Hvala ti puno, taj detektor zvuci ko spas i ne bi ni skontala da nisi preporucila. :)
ipak se ti javljaj ovdje u pravilnim vremenskim intervalima, da znamo da si živa...

Niemand

#463 Re: minusi

Post by Niemand » 09/01/2017 14:14

shalla wrote: Pa ima i takav ali je on ja mislim par stotina KM a ovaj je bio meščini 20-30 KM :mrgreen:
A trebala sam znati da je sve sto je kul na filmovima u realnosti skupo. :D

Niemand

#465 Re: minusi

Post by Niemand » 09/01/2017 14:16

Chmoljo wrote:
ipak se ti javljaj ovdje u pravilnim vremenskim intervalima, da znamo da si živa...
:lol:

Ljudi idu u svemir, mene strah plina.. :cry:

frngla
Has thanked: 18 times
Been thanked: 6 times

#466 Re: minusi

Post by frngla » 09/01/2017 14:16

shalla wrote:Odrastao sam na Dobrinji 2 u stanu u kojem pored centralnog ima i podno grijanje a radijatori odvrnuti na najjače, Bogami dragog u zimskim mjesecima (ok ne mislim na ovako extremne hladnoće kao što su sad) smo morali držati prozore "na oberliht" da ne crknemo od vrućine i vazda svi bosi, nemaš apsolutno nikakve potrebe za čarapama :lol:
Al te su zgrade fkt beton betona, dajdžinica radila u Sarajevostanu i rekla nam je da je naša zgrada među najkvalitetnijim u cijelom gradu što se tiče grijanja...
Republika Dobrinja, kod stare u stanu na Dobrinji 3 sad u subotu, termometar pokazuje "samo" 27 stepeni :lol:

NediM17
Has thanked: 166 times
Been thanked: 498 times

#467 Re: minusi

Post by NediM17 » 09/01/2017 14:17

Niemand wrote: Evo gledam, ovaj detektor zvuci super, hvala ti :thumbup: Mene je najvise strah jer je stolarija plasticna, i iako to eto kao znaci da je toplije i bla bla, plastika i plin nisu bas najpametnije rjesenje, drvo il aluminij bi bili super, al hajd, toplo je, a ja ipak pripazim bojler, iako mi serviser kaze da je dovoljan ventilacijski otvor, sta cu, brinem se pa radije otvorim prozor i platim koju marku vise, al sam mirnija malo.

Nemas ti od CO detektora puno fajde.

Svaki iole moderniji bojler ce se sam ugasiti ako detektuje ugljen monoksid u prostoriji.

Ono sto se na dimnjacnim bojlerima eventualno moze desiti jeste da potrose sav kiseonik iz prostorije u kojoj se nalaze jer ga naravno uzimaju iz tog prostora kao i svaka druga pec, jer naravno, kiseonik treba za gorenje.

Takodjer takve bojlere je strogo zabranjeno kopcati u kojekakve ventilacije u kupatilu ili kuhinji, nego se kopcaju SAMO I JEDINO U DIMNJAK!!! Znam za slucaj gdje je djevojka jedva prezivjela u sopstvenom kupatilu jer je pametni komsija tri sprata ispod uveo plinski dimnjacni bojler u ventilaciju u kupatilu, a onda su izduvni gasovi zavrsavali u njenom kupatilu. Dakle, ona niti je imala niti koristila plin a nastradala je :( od neodgovornog komsije i jos goreg instalatera koji je to tako postavio.

Takodjer, strogo je zabranjeno u kuhinji npr. drzati ukljucenu kuhinjsku napu dok radi dimnjacni plinski bojler. Iz tog razloga fasadni bojleri su puno bolji i sigurniji jer kiseonik za gorenje uzimaju sa vana, i isto tako naravno vani izbacuju izduvne gasove. Dakle nemaju bukvalno nikakve dodirne tacke da prostorijama sto se tice gorenja. Sto se tice curenja samog plina, to se moze lako osjetiti jer je "dezodorisan" za razliku od CO koji nema nikakve boje, mirisa ni ukusa.

Sto se tice termostata, ne znam kako je kod tebe, ali ja imam digitalni sobni termostat, a u ostalim sobama termoventile. Takodjer, na svakom bojleru se moze podesavati temperatura vode u sistemu, od minimalno 30, pa do maksimalnih 80-90 stepeni. Ja drzim na 60 stepeni, jer kazu da sve preko toga izdvaja kamenac iz vode u sistemu grijanja.

sumirprimus
Has thanked: 245 times
Been thanked: 726 times

#468 Re: minusi

Post by sumirprimus » 09/01/2017 14:18

animals wrote:
sumirprimus wrote:
animals wrote:Plin je najeftiniji za grijanje,
ako nemas
gradsko grijanje..
ali to imas samo u gradovima..
jes ako dolazi plin do tebe :D
Pa to i kazem..
ima ga samo u gradovima,i to vecim..
misimn BIH..
ostali nek se snalaze kombinovano :D
u manjim gradovima se griju na drva, jer prijeratne gradske toplane ne rade..
ko osim sarajeva?ozbiljno pitam? mozda tamo gdje prelazi a gdje prelazi zvornik?visoko? jesam blizu?

sumirprimus

#469 Re: minusi

Post by sumirprimus » 09/01/2017 14:19

supercali wrote:
animals wrote:
Zasto ne laminat?
zasto da?
ruzan, jeftin, neprovodljiv,hladan, dise,zvace i skrguce.

sumirprimus

#470 Re: minusi

Post by sumirprimus » 09/01/2017 14:20

Keiko wrote:
Niemand wrote:
Haj prepadaj me :D ja sam inace panicar, i drzim otvoren prozor u kuhinji zbog bojlera, ono, ako on ima kisika, imacu i ja :D . Al sad kako su ovi minusi, i ja zatvorila prozor. Iz panicarskih razloga, naravno-bice mi sta bojleru. :D

I jel fkt moze puci cijev u podu? Od cega? :cry:

jasta neg pucaju, ti stojala iznad majstora dok su ugradjivali ? :D

drndalo
Has thanked: 29 times
Been thanked: 294 times

#471 Re: minusi

Post by drndalo » 09/01/2017 14:20

sumirprimus wrote:
supercali wrote:
animals wrote: I podno grijanje se stavlja vecinom ispod plocica ili mramora..
Zasto ne laminat?
zasto da?
Al' je jeftin... :mrgreen:

Fauja Singh
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

#472 Re: minusi

Post by Fauja Singh » 09/01/2017 14:23

Mogu misliti vrabca jest se sjebo kad ga je ovaj uhvatio i poceo mu puhati :D

supercali

#473 Re: minusi

Post by supercali » 09/01/2017 14:23

sumirprimus wrote:
supercali wrote:
animals wrote:
Zasto ne laminat?
zasto da?
E jbg ti sad poceo ruzan jeftin
Govorim zato jer vecina raje ima laminat

shalla

#474 Re: minusi

Post by shalla » 09/01/2017 14:24

frngla wrote:
shalla wrote:Odrastao sam na Dobrinji 2 u stanu u kojem pored centralnog ima i podno grijanje a radijatori odvrnuti na najjače, Bogami dragog u zimskim mjesecima (ok ne mislim na ovako extremne hladnoće kao što su sad) smo morali držati prozore "na oberliht" da ne crknemo od vrućine i vazda svi bosi, nemaš apsolutno nikakve potrebe za čarapama :lol:
Republika Dobrinja, kod stare u stanu na Dobrinji 3 sad u subotu, termometar pokazuje "samo" 27 stepeni :lol:
Ma Dobrinja je tito majke mi, jedno 70% zgrada je fenomenalno urađeno. Jbt u mojoj zgradi tj u mom ulazu (tu sam imao sreće) je bilo atomsko sklonište, pola rata smo dole proveli, gruhaju granate iznad tebe ti ih haman i ne čuješ kako je moćna izolacija samog skloništa...
Par anegdota koje fkt svjedoče o kvaliteti izgradnje (moju zgradu su radili slovenci, svaka im dala), dolazili likovi da nam ugrade blindirana vrata, rekli nam trajaće nekih sat-dva, na kraju se zadržali od 10h do 19h, kaže lik "više nikad nećemo raditi ugradnju ako budemo imali kupaca iz ove zgrade" :lol:
Ili kad smo našli likove da nam okreče, kaže jedan od te dvojice što su dolazili, "moler sam 30 godina, ne pamtim kad sam ravniji zid krečio"

mali Ninja
Has thanked: 25 times
Been thanked: 29 times

#475 Re: minusi

Post by mali Ninja » 09/01/2017 14:25

ovi minusi imaju svoje prednosti, ja na prozor stavim kolu da se hladne, za 5 minuta ko iz freeza..

Post Reply