Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

svjezi_ustipak
Has thanked: 42 times
Been thanked: 62 times

#151 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by svjezi_ustipak » 09/01/2017 03:48

darius_maximus wrote:
svjezi_ustipak wrote:
darius_maximus wrote: Pitaš me je li realno?
Ne mislim da je u Bosni neko poboljšanje inače realno.
Da li će šta promijeniti znat ćeš samo ako probaš, više ti ne mogu reći (pošto ne radim u toj velikoj firmi).
Ko vlada kod vas i ko zapovijeda to vi bolje znate, ja sam ovdje pacijent i zabole me k....

ne pokusavam te isprovocirati niti navesti na svadju.samo si ti cijelo vrijeme price kontradiktoran.

dajes savjete za koje u startu znas da su neizvodivi? mudro.

obzirom da te zaboli sta te vec boli nastavi kriviti svoju doktoricu za organizacione probleme sa kojima ona nema veze. to je takodje mudro. ako ti je lakse, ona zakonski uopce nema odgovornosti za manjkavosti sistema ili nedostatke opreme i lijekova.

kasalj, neces vjerovati moze biti dijagnoza. sifra u medjunarodnoj klasifikaciji bolest R05.
Povisena temperatura moze biti dijagnoza. I vrtoglavica. opet ti kazem, postoje casopisi u kojima se samo prikazuju neobicno slucajevi i stanja u kojima se ne moze objasniti zasto se neki simptomi javljaju.

smeta ti kad ti odmah ne postave dijagnozu sa vrata i zelis odmah da cujes od cega bolujes. amidzi ti rekli od cega boluje i koja mu je prognoza. I ne valja ni to.

stvarno si kontradiktoran.
Da, još jedna od stvari koje mrzim u međuljudskoj komunikaciji je kada se krenu onako ljudi razbacivati etiketama.
Mogao si reći i da sam lud, nerazuman, pošto sam već naivan, kontradiktoran, itd.
Sve te stvari se moraju potkrijepiti, a najgori su razgovori koji se svode na to kakav je ko, umjesto da se priča o činjenicama.

Opet:
- Činjenica je da vama (nekima od vas) nije dobro u zdravstvu.
- Činjenica je da je na čelu DZ nekakav direktor.
- Činjenica je da možete uraditi dvije stvari:
1. Ništa (i kukati po forumu i kafama)
2. Nešto (pa vidjeti šta će se desiti)

Opciju 1 ne moramo dalje obrađivati.
Pitanje, da li je iko, ikad, probao opciju 2, pa mi na osnovu ličnog iskustva govoriš da nije moguća?
Ja sam rekao da sumnjam, ali dok neko ne pokuša ne mogu ti zasigurno reći.
Ako je neko pokušao i dobio odgovor "Poštovani robovi, pošto zdravstvom vlada SDA (valjda si na to mislio), moja je naredba da nipošto ne provedemo vaš prijedlog jer se kosi s nacionalnim interesima Bošnjaka (a i zabole nas k.... šta mislite)"., onda je ok.
Zaboravi da sam išta rekao.

Ne znam fakat šta hoćeš da ti kažem, osim da na forumu ništa nećeš riješiti.
Jedino ako ne želiš da napišem ja pismo i stavim u ono žuto sanduče u DZ, pa da vidim šta će mi direktor odgovoriti (jer, valjda, kao, mora nešto odgovoriti, nisam ni ja nikad pokušao).

Druga stvar:
svjezi_ustipak wrote:obzirom da te zaboli sta te vec boli nastavi kriviti svoju doktoricu za organizacione probleme sa kojima ona nema veze. to je takodje mudro. ako ti je lakse, ona zakonski uopce nema odgovornosti za manjkavosti sistema ili nedostatke opreme i lijekova.
Ja sam fino rekao da moj odlazak u DZ uvijek obavim krajnje kulturno i ne psujem nikome majku i oca što je gužva i što ima previše pacijenata (to su organizacioni problemi).
Ja krivim svoje doktorice (jer uvijek je neka druga) za:
1. ulazak čistacice i razgovor s njom o uputnicama za ljude koji nisu trenutno u ordinaciji, jer sam ja ušao na pregled
2. za razgovaranje na telefon, nakon što sam ja ušao na pregled (ne, nije niko umirao)
3. za razgovore s čistačicom o nekakvim sirevima (odvojen slučaj)
4. za činjenicu da ne pamtim kad mi je preslušala barem pluća kada uđem na pregled
5. za činjenicu da vozači i ostalo osoblje uvode svoje poznanike da se samo brzo pregledaju
6. uzimanje kesa od pacijenata
7. itd.

Ovo je neka osnova na nivou DZ, za Koševo i Jezero ima toga još.

Kad se razbacujemo klasifikacijama bolesti, onda hajde da to uradimo pošteno:
http://icdlist.com/icd-10/R05

Pod klasifikacijom stoji sljedeće: Symptoms, signs and abnormal clinical and laboratory findings, not elsewhere classified

U dijelu za medicinske radnike stoji: According to ICD-10-CM guidelines this code should not to be used as a principal diagnosis code when a related definitive diagnosis has been established.

Da pojednostavimo, ova se dijagnoza koristi kada si iscrpio druge mogućnosti i samo ti još ostaje da zapišeš ovo jer ni House M.D. ne može skontati o čemu se radi. Ako ćeš sada tvrditi da se kod nas iscrpe sve mogućnosti, pa se onda ovo stavi kao dijagnoza, onda će ovo postati pomalo neozbiljan razgovor.

Dalje, u dijelu za pacijente su navedeni sljedeći mogući uzročnici hroničnog kašlja:

Chronic bronchitis
Asthma
Allergies
COPD (chronic obstructive pulmonary disease)
GERD (gastroesophageal reflux disease)
Smoking
Throat disorders, such as croup in young children
Some medicines

Ako ja, znači, uđem kod tebe u ordinaciju i s vrata ti onako kažem da bolujem od hroničnog kašlja, od čega ćeš me ti liječiti?
Od hroničnog bronhitisa? Alergija? GERD-a?
Za sve se propisuju isti lijekovi?

Ovo što si ti uzeo je takozvani "fringe-case" scenario, samo kako bi mogao navesti da je kašalj u klasifikaciji bolesti, kao da za svaki kašalj možeš pisati R05 u polje za dijagnozu.
Nisi baš htio ulaziti dublje u ovo?
Cute, ali nije mi baš zanimljivo.

Što se dijagnosticiranja tiče, nemoj mi izvrtati riječi.
Meni smeta kada mi ne daju dijagnozu, tačka.
Ne odmah, ne s vrata, nego inače.

Smeta mi što nakon autopsije bebe nije utvrđeno šta je uzrokovalo tolike probleme (najčešći odgovor je bio Božije davanje). Naknadno su genetski markeri bili ok, amniocenteza kod drugog djeteta, hvala Bogu, bila dobra, pa valjda ostaju još okolina i lijekovi kao uzrok. Ali, nikada neću zaboraviti te rečenice kako se spol ne može utvrditi jer su noge prekrštene, a nisu se nikad ni razvile, i tako do sedmog mjeseca trudnoće...
Smeta mi što nikada nije utvrđeno zašto me sinusi bole i zašto mi je krajnik "upaljen". Dijagnozu "bole ga sinusi" sam mogao i ja napisati.
Smeta mi što je mom amidži (kad ga već tako olako u fusnotu turaš sa komentarom "ne valja ni to") kao najbolji način liječenja određena operacija, iako su mu skoro svi organi abdomena bili zahvaćeni, pa je to nekako promaklo komisiji i "specijalistima". Zbog toga je čovjek morao uz sve bolove još i sedmicama ranu povijati i teško je ustajao iz kreveta, kao da mu sve drugo nije bilo dovoljno. I, smeta mi, što čovjeku niko nije htio deku donijeti i što su mom ocu, šećerašu, vijest prenijeli kao da treba hrčka uspavati.

Da, smeta mi, bez obzira koliko ti to branio "nedostatkom opreme" i kako neko "nije zakonski odgovoran".

Super, sad mi je puno lakše kad si mi ti otvorio oči klasifikacijom R05 i činjenicom da nikog ne mogu tužiti, jer to je najbitnije u razgovoru o zdravstvu u (F)BiH.
Puno ti hvala.
tvoja konstatacija da ne moze kasalj biti dijagnoza se ispostavilo da moze, zar ne?

nisi procitao onaj dio da kasalj moze biti npr psihogenog porijekla. ja nisam nigdje rekao da se lijecenje zavrsava samo simptomatskom terapijom, vec da simptom moze biti i dijagnoza. i da zato i postoje savjetovanja i prikazi slucajeva. to sto imas problem time da neko napise da nesto sumnja je tvoje nepoznavanje stvari. taj ko je napisao da nesto sumnja je posteno odradio svoj posao i napravio prostor da se stvar dalje radi i dodje do definitivne dijagnoze.

ja npr mislim da se covjek treba ispitivati sve dok svaki simptom ne pronadje mjesto. sedam dana, sedam mjeseci'svejedno. to se zove medicina zasnovana na dokazima. to sto je tebi sporo i htio bi brze...jbg, tako je kako je.

i da, trebao bi koristiti zuto sanduce. umjesto pozivanja na radnicko samoupravljanje i toga kako sjedis i buljis u mobitel tolerisuci sve te koji ulaze preko reda pokusaj ti kao konzument usluga nesto reci. mozda i upali. barem bi ti trebao pokusati savjet koji preporucujes online.

vidi, po svemu sto si napisao u tvom su se slucaju desavali propusti. vise puta. pobuni se, tuzi ih. pomjeri se s mjesta. buljenjem mobitela u cosku cekaonice uglavnom nista ne rjesavas.

tema je pocela postavljacem koji je objasnio kako je dijete odveo ljekaru koji ga nije uopce trebao pregledati. zabrinuti otac dijete koje inhalira odvede ne pedijatru nego ljekaru za odrasle.nebitno sto stanje djeteta trazi pedijatra i sto ovaj nije dr za njega. i nije zadovoljan kad mu ovaj to kaze.
ti imas tragediju sa trudnocom, tretman amidzin, ne ide ti lijecenje i odes sam.

tvoj i njegov slucaj povezuje to sto se trebate informisati sta, ko i zasto.

ti se buni, tuzi, trazi sefove.
on neka dijete odvede pedijatru.
sistem se i zove sistem jer ima uredjena pravila. onog momenta kad se pravila ne postuju to smanjuje vrijednost sistema.

iskreno, cijelo vrijeme razgovora razmisljam o tome kako si napisao kako uvijek ides nenarucen i cekas pa kad dodjes na red. mislis li da je to u redu nakon godin i godina apelovanja na narudzbu? radis do pet-pola sest? mozes se naruciti u pola osam? ovako ides na srecu i kako te zapadne.

Dozer
Has thanked: 333 times
Been thanked: 369 times

#152 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Dozer » 09/01/2017 12:56

Bespotrebno se naduravate. Cinjenicno stanje je vrlo jednostavno - u KS, a ni u BiH, vise nema kvalitetnih doktora koji su sposobni uspostaviti kvalitetnu i tacnu dijagnozu. Tacka k'o kuca.

Ono sto ih ima (citaj: sto ih je ostalo), ili rade u privatnim klinikama, ili su razgulili odavde. I opet - tacka k'o kuca.

Ovo doktora sto danas imamo ne znaju jesu li dosli ili posli, dijagnoze uspostavljaju stihijski, kao na traci, i, nikako se ne mogu oteti utisku - po trendu.

Npr., u zadnjih 2-3 mjeseca sam vise od 10 ljudi cuo kako su ih iz DZ uputili na Neurologiju, a tamo su im rekli da moraju odraditi CT, MRI i razne pretrage jer sumnjaju na, ni manje ni vise, nego MS (Multipla Skleroza). :shock:
Logicno, ljudi se uspanice, nastane frka i trka da se ti nalazi sto prije povade i odrade, sto u nasem slucaju nikako ne moze biti brzo s obzirom da se na MRI ceka mjesecima (solucija je, naravno, da se to odradi privatno, sto ljudi onda i rade bukvalno bacajuci pare s obzirom da su osigurani), a u medjuvremenu im doktori "savjetuju" da kupe neke lijekove radi "stabilizacije stanja", sta god ovo znacilo. Kolegici su mi upravo ovo ovako rekli prije 5 dana. :roll:

Tacno sve izgleda kao nekakvo stihijsko dijagnosticiranje koje za cilj ima samo da se ljudima izvuku dodatne pare na odlaske na privatnja snimanja i za kojekakve totalno besmislene i nepotrebne lijekove.

mallory

#153 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by mallory » 09/01/2017 13:21

Dozer wrote:Bespotrebno se naduravate. Cinjenicno stanje je vrlo jednostavno - u KS, a ni u BiH, vise nema kvalitetnih doktora koji su sposobni uspostaviti kvalitetnu i tacnu dijagnozu. Tacka k'o kuca.

Ono sto ih ima (citaj: sto ih je ostalo), ili rade u privatnim klinikama, ili su razgulili odavde. I opet - tacka k'o kuca.

Ovo doktora sto danas imamo ne znaju jesu li dosli ili posli, dijagnoze uspostavljaju stihijski, kao na traci, i, nikako se ne mogu oteti utisku - po trendu.

Npr., u zadnjih 2-3 mjeseca sam vise od 10 ljudi cuo kako su ih iz DZ uputili na Neurologiju, a tamo su im rekli da moraju odraditi CT, MRI i razne pretrage jer sumnjaju na, ni manje ni vise, nego MS (Multipla Skleroza). :shock:
Logicno, ljudi se uspanice, nastane frka i trka da se ti nalazi sto prije povade i odrade, sto u nasem slucaju nikako ne moze biti brzo s obzirom da se na MRI ceka mjesecima (solucija je, naravno, da se to odradi privatno, sto ljudi onda i rade bukvalno bacajuci pare s obzirom da su osigurani), a u medjuvremenu im doktori "savjetuju" da kupe neke lijekove radi "stabilizacije stanja", sta god ovo znacilo. Kolegici su mi upravo ovo ovako rekli prije 5 dana. :roll:

Tacno sve izgleda kao nekakvo stihijsko dijagnosticiranje koje za cilj ima samo da se ljudima izvuku dodatne pare na odlaske na privatnja snimanja i za kojekakve totalno besmislene i nepotrebne lijekove.

Daleko od toga u KS nema kvalitetnih doktora koji rade u državnim zdravstvenim ustanovama. Dijagnoze se postavljuju tako što se poštuju određeni protokoli. Ima doktora koji griješe, ali po mom mišljenju-mali broj. I uvijek se vraćam na to- dajte imena i prezimena i žalite se nadređenim i podnesite tužbu pravosudnim organima.
Vezano za primjer MS-vjerovatno da znaš o kakvoj bolesti pričaš, znao bi da sve što su doktori tražili od tvoje kolegice je po pravilima i po dijagnostičkom algoritmu. MS nema tipične simptome niti kliničku sliku. Godina se mogu javljati vrlo nespecifični simptomi (povremena utrnutost jednog ekstremiteta, pojačani grčevi itd)., koji ljudi vrlo često znaju ignorisati. Kada se desi relaps, i kad se javi gadna klinička slika-npr.ne vidi na jedno oko, nema osjećaja u jednoj polovini tijela itd.onda je već svakome jasno da nešto nije u redu.
A Bgt koji su to lijekovi za "stabilizaciju" stanja? Koliko ja znam-dok se ne uspostavi dijagnoza, idu samo vitamini, konkretno B i D.
A kad smo već kod MS-a, kada se postavi dijagnoza, e onda nastane pravi problem. Problem je u terapiji- zato što naše zdravstveno osiguranje pokriva određen broj pacijenata sa terapijom odobrenom za liječenje MS-a- tip.Betaferon, Avonex itd. I onda stave pacijenta na listu čekanja- i tu čekaju godinama i vjerovatno nikad ne dočekaju da im se odobre ti lijekovi. Ko ima sreće i para- mjesečna terapija MS košta cca 2500 km- i to je kontinuirana, doživotna terapija. Dalje se dešava- da imaš pacijenta koji čekajući lijekove od Zavoda vremenom postaje invalid-jer je to bolest uglavnom progresivnog toka (neminovnost je da će neko prije ili kasnije postati invalid). E a da je ovaj sistem organizovan kako treba- ako bi se navedena terapija uključila odmah po uspostavljanju dijagnoze-velike su šanse da bi taj pacijent što duže imao kvalitetniji život. E sad ti reci- ko je kriv: doktor ili sistem?

Dozer

#154 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Dozer » 09/01/2017 13:23

Ne znam sta su joj rekli da uzima, iskreno. Nisam ni pitao.

A za ostalo, imam pitanje - koja je onda svrha placanja silnih cifara na ime ZO kad od toga nemamo nikakve koristi u slucaju tezih oboljenja?

Sta je poenta davanja mjesecno, sta znam, 200-300-500 KM za ZO, a onda opet placati lijekove cim je malo ozbiljnija dijagnoza? Ko je lud ovdje...?

otherside
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

#155 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by otherside » 09/01/2017 13:32

Dozer wrote:Bespotrebno se naduravate. Cinjenicno stanje je vrlo jednostavno - u KS, a ni u BiH, vise nema kvalitetnih doktora koji su sposobni uspostaviti kvalitetnu i tacnu dijagnozu. Tacka k'o kuca.

Da, istina... inace postoje 3 grane u medicini i desetak dijagnoza pa se srecom moze sve tako pojednostavniti i minimizirati kao sto nam ti lijepo objasni u prva 2 reda svog izlaganja.
sto se tice MS-a, to nikad niko nije dokazivao CT-m niti CT dijagnostika ima veze sa MS-om. Multipla skleroza se iskljucivo moze definitivno potvrditi nakon klinickog ispitivanja (citaj-hospitalizacija) jer podrazumijeva i pretrage koje se obavljaju samo tokom lezanja u bolnici.
ocito ti nisu dobro prenijeli ili ti silno zelis da "pojacas" tu teorije sistemske pljacke kriminalaca u bijelom.
da zaista, njima mora da je jedini cilj u zivotu da ljudima otimaju pare i salju ih na nepotrebne preglede.
a sto se tice nepotrebnosti i budalastina u medicini, nadati se da ce i najavljena reforma tome stati u kraj. nepotrebne magnetne rezonance, posebno kicmenog stuba, kontrolne magnetne rezonance na predhodno uredan nalaz (osim u strogo indiciranim slucajevima klinickog pracenja), gastroskopije i kolonoskopije ha zaboli zeludac ili se pojave hemoroidi... nadam se samo da ce neko pametan prije toga prepisati smjernice i mirna Bosna, sve ti pise...
Prije toga ce ljekari morati shvatiti i nauciti da se pacijent mora saslusati, pregledati i da se mora medicinski razmisljati.
najlakse je poslati bolesnika da se snima od glave do pete pa ce se nesto i ubost' usput.
taj luksuz sebi ni svica ne moze priustiti.

mallory

#156 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by mallory » 09/01/2017 13:41

Dozer wrote:Ne znam sta su joj rekli da uzima, iskreno. Nisam ni pitao.

A za ostalo, imam pitanje - koja je onda svrha placanja silnih cifara na ime ZO kad od toga nemamo nikakve koristi u slucaju tezih oboljenja?

Sta je poenta davanja mjesecno, sta znam, 200-300-500 KM za ZO, a onda opet placati lijekove cim je malo ozbiljnija dijagnoza? Ko je lud ovdje...?
Iskreno, ja da se pitam- ja bih dobijala moju bruto platu, pa sama izdvajala za zdravstveno, ili plaćala pretrage koje mi trebaju. Ovako nemaš fajde- ne rade aparati, nema reagenasa itd. Nekad se desi da nema citostatika i onda su ljudi prinuđeni kupovati iste i naknadno refundirati novac. Kako? Od čega? Da ne pričam o trudnicama- nema regensa za TORCH, za double test. Same te pretrage koštaju preko 200 km. I onda izađu neki biseri sa KCUSa i kažu-ali vi taj novac možete refundirati!!! Pa debilu debilni, možda ja nemam novca u startu to da platim. Ma fuj...A kad nema lijekova u bolnicama, pišljivog antibiotika, lanibosa, hidrokortizona-to mi je omiljeni dio...
Istina je da je zdravstvo otišlo do vraga, i istina je da ima ljekara koje bih ja lično najradije vidjela iza rešetaka-ali radi onih koji se trude i ginu, ne treba sve svrstavati u isti koš.

Keiko

#157 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Keiko » 09/01/2017 13:49

topcam wrote:
Snake Eyes wrote:Znam samo da pedijatri vole prepisivati antibiotike djeci iako se često radi o virusnoj upali koja se ne može tretirati antibioticima.
Kažu ima nekog crvenila u grlu :D

Koliko pacijenata poznajes koji kada doktor kaze caj, voce i mirovanje, traze antibiotik?
Jer je od komsije mali isto kasljao i dobio antibiotik.
Ovo nije problem samo u BiH, vec i drugdje. Konkretno ovaj primjer nije do doktora vec do neobrazovanog naroda (u BiH i van nje) koji se nije u stanju obrazovati do te mjere da zna da antibiotik virusu ne moze nista i da od njega nema koristi u slucaju gripe, prehlade i kamare djecijih bolesti.

djevojka bez imena
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

#158 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by djevojka bez imena » 09/01/2017 14:01

Meni je samo zao judi koji nemaju nikog da ih NAZALOST moram reci 'poguraju' kad su bolesni. Danas je tuzna cinjenica da moras znati bar malo o medicini da bi razgovarao s doktorom. Juce sam smjestila majku u bolnicu, iznenajdna ljubaznosbu doktora, dijagnoze nema,bit' ce kad obave prerage kaze stariji dr, jedan mladji je siguran da zna sa je, pitala sam za pojasnjenje, rekao mi da guglam, doslovno. kad sam mu rekla da je njegov posao da mi to objasni kaze on je samo dezurni ljekar, da cekam da nam odrede stalnog. Pitam ga odakle mu prvo onda da daje dijagnozu itd-rasprava. :-) :bih:

Hakiz
Has thanked: 85 times
Been thanked: 161 times

#159 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Hakiz » 09/01/2017 14:32

mallory wrote:

Iskreno, ja da se pitam- ja bih dobijala moju bruto platu, pa sama izdvajala za zdravstveno, ili plaćala pretrage koje mi trebaju. Ovako nemaš fajde- ne rade aparati, nema reagenasa itd. Nekad se desi da nema citostatika i onda su ljudi prinuđeni kupovati iste i naknadno refundirati novac. Kako? Od čega? Da ne pričam o trudnicama- nema regensa za TORCH, za double test. Same te pretrage koštaju preko 200 km. I onda izađu neki biseri sa KCUSa i kažu-ali vi taj novac možete refundirati!!! Pa debilu debilni, možda ja nemam novca u startu to da platim. Ma fuj...A kad nema lijekova u bolnicama, pišljivog antibiotika, lanibosa, hidrokortizona-to mi je omiljeni dio...
Istina je da je zdravstvo otišlo do vraga, i istina je da ima ljekara koje bih ja lično najradije vidjela iza rešetaka-ali radi onih koji se trude i ginu, ne treba sve svrstavati u isti koš.
Sa jedne strane se sa tobom slažem.

Problem koji bi nastao kada bi svi od bruto plate odvajali za zdravstveno osiguranje, pogotovo u ekonomskj situaciji kakva je naša, je taj da bi malo ljudi odvajalo malo novca. A to ne bi bio samo njihov problem, nego i problem društva. Javno zdravlje. Na primjer, šta kada ljudi ne bi liječili zarazne bolesti jer nemaju zdravstveno osiguranje? Pa ti odjednom 40% zaposlenika u firmi bolesno, na bolovanju ili naprosto ne mogu kvalitetno raditi od bolesti iako su na radnom mjestu. Ili 35% stanovništva u gradu, državi bolesno od iste zarazne bolesti. Šta u tom slučaju?

Tačno je da nisu svi ljekari loši. Nemoguće je da su svi loši. Problem je u tome što ovi dobri puštaju loše da budu loši. Ne samo da ne rade ništa da loše spreče da budu loši, nego kada pacijenti ili porodice pacijenata pokušaju da se izbore protiv loših, na primjer tužbama na sudu ili interno ako se pacijent unutar bolnice žali na nekog ljekara, ovi dobri ili stanu na stranu kolega ili "Neću da se petljam". I time postaju saučesnici.

Onda nama, koji ne znamo kako je interno, svi izgledaju isto. A kako se dobar glas daleko čuje, ali loš još dalje, onda svi počinju izgledati loši, korumpirani, nekometentni itd.

Dozer

#160 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Dozer » 09/01/2017 14:40

Postoji i drugi model, koji sam vec par puta ovdje opisivao. Ukratko - od ukupne mjesecne sume koja se izdvaja za ZO treba 50% izdvojiti na licni racun osiguranika, a ostalo neka ide u ukupnu masu za JZ.
I kraj price.

Na taj nacin bi neko ko, recimo, mjesecno izdvaja bruto 100 KM na ime ZO, na svom licnom racunu kod ZZO imao svaki mjesec 50KM s kojima bi mogao raditi sta hoce, koje bi mogao upotrijebiti za lijecenje u bilo kojoj javnoj ili privatnoj klinici, za lijekove, itd.

Onda bi svi osiguranici koji nisu bili kod doktora npr. 10 godina, na svom racunu imali akumuliranih 50 x 12 x 10 = 6.000 KM, s kojima bi mogli raditi sta zele, bilo da ih upotrijebe za svoje licno lijecenje, bilo da ih prebace nekom clanu porodice.
Nije tesko izracunati koliko bi imali oni koji odvajaju po 300 ili vise KM mjesecno za ZO.

Drugi model bi bio onaj kao npr. u Engleskoj. Tamo su i javne i privatne klinike u sistemu, a osiguranici sami biraju gdje ce se lijeciti i sve im je pokriveno ZO. Cijena bilo kojeg lijeka u apoteci je za njih ista, bez obzira o cemu se radi, a svaki doktor se boduje na osnovu pacijentovih misljenja po raznim elementima iz upitnika.

mallory

#161 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by mallory » 09/01/2017 16:19

Hakiz wrote:
mallory wrote:

Sa jedne strane se sa tobom slažem.

Problem koji bi nastao kada bi svi od bruto plate odvajali za zdravstveno osiguranje, pogotovo u ekonomskj situaciji kakva je naša, je taj da bi malo ljudi odvajalo malo novca. A to ne bi bio samo njihov problem, nego i problem društva. Javno zdravlje. Na primjer, šta kada ljudi ne bi liječili zarazne bolesti jer nemaju zdravstveno osiguranje? Pa ti odjednom 40% zaposlenika u firmi bolesno, na bolovanju ili naprosto ne mogu kvalitetno raditi od bolesti iako su na radnom mjestu. Ili 35% stanovništva u gradu, državi bolesno od iste zarazne bolesti. Šta u tom slučaju?

Tačno je da nisu svi ljekari loši. Nemoguće je da su svi loši. Problem je u tome što ovi dobri puštaju loše da budu loši. Ne samo da ne rade ništa da loše spreče da budu loši, nego kada pacijenti ili porodice pacijenata pokušaju da se izbore protiv loših, na primjer tužbama na sudu ili interno ako se pacijent unutar bolnice žali na nekog ljekara, ovi dobri ili stanu na stranu kolega ili "Neću da se petljam". I time postaju saučesnici.

Onda nama, koji ne znamo kako je interno, svi izgledaju isto. A kako se dobar glas daleko čuje, ali loš još dalje, onda svi počinju izgledati loši, korumpirani, nekometentni itd.

Generalno, ovo nam je problem u čitavoj državi. Šutimo i klimamo glave dok nas vode jedni te isti, a mi tonemo sve dublje. Nažalost, masa je razloga što će rijetki dići glas protiv onih što ne rade kako treba, protiv korumpiranih, protiv podobnih i nesposobnih. Svi nešto strahuju od nečega, ili su ljudi apatični totalno.
Zdravstvene ustanove nisu profitne organizacije i ne trebaju da zarađuju- trebaju da služe narodu u smislu da im omoguće ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu u punom smislu te riječi. Ovako imamo stanje koje ne odgovara ni pacijentu ni ljekaru. Sve dok se mi generalno ne pobunimo protiv stanja u kakvom smo- biće nam ovako ili još gore.

lacrima
Has thanked: 118 times
Been thanked: 77 times

#162 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by lacrima » 09/01/2017 19:38

darius_maximus wrote: Hvala, ovako postavljeno i ima nekog smisla, hipotetički.
Ukratko, ako primarna zdravstvena zaštita ne radi ništa, kao što je moje iskustvo s DZ, a i ono što vidim dok čekam dole, onda sama primarna zdravstvena zaštita postaje nebitna.
Ako je princip da se svi šalju specijalistima, onda primarna zdravstvena zaštita ne igra nikakvu ulogu (osim propisivanja lijekova i otvaranja bolovanja).
Ne šalju se svi specijalistima, ni blizu. Naravno, mi čak ne znamo u ovoj državi ni koliko nas je tačno, a kamoli da imamo ove malo sofisticiranije podatke, pa tako ne možemo ni pratiti šta nam se dešava. Iz iskustva znam da se veliki broj pacijenata obradi u PZZ. Evo prema neim podacima to je i do 70-80% u razvijenim zemljama.
Što se pojedinačnih tačaka tiče:

Nisam medicinsko obrazovan, ali znam neke "osnove", ako možemo tako reći.
Znam šta znače skraćenice na nalazima, znam da se antibiotici ne daju za virusna oboljenja i ne vjerujem da će čovjek koji izađe mokre kose vani dobiti upalu mozga... :D
Šalim se, naravno, ali je suština da imam zdravog razuma da znam da nisam doktor i da se tu ne petljam, ali i zdravog razuma da pretpostavim šta se dešava. Kada sam ležao u bolnici s "upalom sinusa i krajnika" me je, recimo, jako začudilo što niko nije provjerio postoji li neki problem sa zubima, koji mogu uticati i na sinuse i na uho, grlo, nos, što bi rekli...

Ono što me u ovom primjeru zanima je kako će doktor porodične medicine znati da je problem za dijabetologa, a ne za fizijatra. Sve na osnovu anamneze i fizičkog pregleda? Ovo je sve pod uslovom da doktor stvarno pregleda pacijenta i da ima dovoljno vremena da postavi ispravnu dijagnozu (i da je dovoljno stučan). Imam osjećaj da bi u našem sistemu stopa grešaka bila izuzetno visoka...
Ne samo na osnovu anamneze i fizikalnog pregleda. 6 godina fakulteta plus specijalizcija, plus godine iskustva daju ljekaru mogućnost i da primijeni to iskustvo u dijagnoticiranju ili sumnjanju na određena stanja. Također, obzirom da pričamo o porodičnoj medicini, ti ljekari bi trebali da znaju svoje pacijente u dušu, pa pacijentu sa dijabetesom od ranije, kao u našem primjeru, vjerovatnije je da se radi o dijabetičjok neuropatiji nego nečemu fizijatrijskom ili ortopedskom.

Završe svi (ili većina) svakako kod specijaliste.
U neku ruku i razumijem takvo ponašanje. Lakše se riješiti nekoga i proslijediti ga nekom drugom, ali time sama primarna zdravstvena zaštita stvarno postaje samo međustanica koja je sama sebi svrha.
U mom postu se isprepliću dijelovi koji se odnose na BiH i drugi koji se odnose na razvijene zemlje. Obzirom da je priča o porodičnoj medicini, a koja je kod nas u ovom obliku nastala prije 15tak godina i koja se i dalje formira, mora se imati u vidu da nismo ni blizu nivoa na kojem bi trebali da budemo sa porodičnom medicinom. Zato se ne bi trebalo sve svaljivati na porodičnu medicinu. Ona jest dobar sistem, ali kod nas šteka, nadam se da će biti bolje. Znači o ljekarima i osoblju se može pričati, ali sam koncept porodične medicine je odličan, nešto najbolje što je ljudski rod stvorio. Hvala Andriji Štamparu na tome.

Ovdje moram ispraviti navod i reći da mislim da ispravno postavljena porodična medicina štedi novac.
Mislim da se trenutno više novca izdvaja bespotrebno za DZ, a ne mislim da ima nekog hajra.
Nemam zvanične statistike, nemam brojeve, samo mislim da bez filterisanja pacijenata nema neke pretjerane svrhe.
Isto tako, kako bi doktor porodične medicine znao da trebam otići gastroenterologu?
Za to bi me morao pregledati, popričati sa mnom i napraviti anamnezu (pretpostavljam da treba i poneki nalaz), itd.
To nije trenutno stanje i teško da će ikada biti.

Što se tiče broja doktora i cifre od 10.000 pacijenata po timu, zar to već nije davno prevazišlo alarmantno stanje.
Ako su ove brojke tačne, postaje jasno da takva primarna zdravstvena zaštita i jeste samo tu da skreće pacijente specijalistima.
Pošto se neće ništa "iz have" promijeniti, a nikog na višim instancama pretjerano ne tangira ovo pitanje, komotno onda možemo ključ u bravu staviti.
Da, ovdje sam mislio na ispravno postavljenu porodičnu medicinu. Ovo kod nas je još daleko od toga. Kod nas je sve u alarmantnom stanju, ali moramo biti optimisti, inače život ne bi imao smisla.
Što se mentaliteta pacijenata tiče, jasno mi je da ih ima koji su i bezobrazni, i neuki, i svašta nešto.
Što se doktora tiče, međutim, ne slažem se samo sa zadnjom rečenicom.
Nisam svetac, ali sam se na svakom poslu trudio da s osmjehom uvijek uradim sve što se uraditi može.
Ne mislim da pojedinac treba čekati da društvo postane kao on.
Mislim da pojedinac treba raditi kako mu njegova savjest i moral nalažu i nadati se da će ga društvo (barem njegov mikrokosmos) pratiti njegovim stopama.
Ne mislim ni ja da se treba čekati društvo, ali kako očekivati od nekoga ko je u startu takav (korumpiran, lijen, bezobrazan itd.) da nešto sam promijeni. Mogu ja u svom poslu, ili vi u svom, ali teško je od već pokvarenih očekivati da im moral proradi da dožive neko nadahnuće.

Satori

#163 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Satori » 10/01/2017 09:50

lacrima wrote:U mom postu se isprepliću dijelovi koji se odnose na BiH i drugi koji se odnose na razvijene zemlje. Obzirom da je priča o porodičnoj medicini, a koja je kod nas u ovom obliku nastala prije 15tak godina i koja se i dalje formira, mora se imati u vidu da nismo ni blizu nivoa na kojem bi trebali da budemo sa porodičnom medicinom. Zato se ne bi trebalo sve svaljivati na porodičnu medicinu. Ona jest dobar sistem, ali kod nas šteka, nadam se da će biti bolje. Znači o ljekarima i osoblju se može pričati, ali sam koncept porodične medicine je odličan, nešto najbolje što je ljudski rod stvorio. Hvala Andriji Štamparu na tome.

Što se tiče porodične medicine, to je dobro zamišljeno na zapadu ali ne i kod nas. Ne znam kako je u drugim kantonima, ali u mom, recimo, ja ne mogu tek tako promijeniti dr. porodične medicine niti ikako mogu uticati na izbor dodijeljenog mi ljekara - sem da preselim na adresu koju on pokriva. Dakle, prvo i osnovno pravo - da izaberem ko će me liječiti - mi je onemogućeno.

Dalje, složit ću se sa time da su doktori preopterećeni u smislu broja pacijenata koje pokrivaju. Moja ambulanta pokriva ogromno područje, dakle po ljekaru je tu sigurno 7-8 hiljada pacijenata. Ljekara je 4. I dvije patronažne sestre. Na konto toga, svašta nešto im opraštam.

Možda to na zapadu funkcioniše u smislu da porodični ljekar zna kakve su ti bolesti imale bake, djedovi, sjeća se visokog tlaka koji je tvoja mama imala u trećoj trudnoći i problema sa kamencima u žuči kod tvog tate pa će, kad primijeti slične simptome, i tebe poslati na dodatne pretrage. Ali to kod nas ne funkcioniše tako - niti doktora zanimaju moji roditelji, niti želi/može/stiže da mi se kao pacijentu posveti, a povrh svega, u toj ambulanti će ostati godinu-dvije pa preći na novo radno mjesto, a ja ga ne mogu slijediti kao pacijent, čak iako sam zadfovoljna njegovim uslugama, jer više ne spadam pod područje koje on pokriva.

Na zapadu, postoji porodična medicina u privatnoj praksi. Koju je moguće platiti iz zdravstvenog osiguranja pojedinca. Ona doduše pokriva puno veći obim pregleda, dijagnostike itd. nego što je to uređeno kod nas.

Međutim, po meni najveći problem koji danas ima porodična medicina je to što su djecu školskog uzrasta prebacili na porodične ljekare. Nije dijete od 7 godina drastično različito od onog sa 6, i onom prvom je još uvijek potreban pedijatar, i moguće je vrlo lako da ljekar u porodičnoj medicini ne prepozna neki simptom koji bi pedijatar vrlo lako uočio.

Nepass

#164 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Nepass » 10/01/2017 13:25

Satori wrote:
lacrima wrote:U mom postu se isprepliću dijelovi koji se odnose na BiH i drugi koji se odnose na razvijene zemlje. Obzirom da je priča o porodičnoj medicini, a koja je kod nas u ovom obliku nastala prije 15tak godina i koja se i dalje formira, mora se imati u vidu da nismo ni blizu nivoa na kojem bi trebali da budemo sa porodičnom medicinom. Zato se ne bi trebalo sve svaljivati na porodičnu medicinu. Ona jest dobar sistem, ali kod nas šteka, nadam se da će biti bolje. Znači o ljekarima i osoblju se može pričati, ali sam koncept porodične medicine je odličan, nešto najbolje što je ljudski rod stvorio. Hvala Andriji Štamparu na tome.

Što se tiče porodične medicine, to je dobro zamišljeno na zapadu ali ne i kod nas. Ne znam kako je u drugim kantonima, ali u mom, recimo, ja ne mogu tek tako promijeniti dr. porodične medicine niti ikako mogu uticati na izbor dodijeljenog mi ljekara - sem da preselim na adresu koju on pokriva. Dakle, prvo i osnovno pravo - da izaberem ko će me liječiti - mi je onemogućeno.

Dalje, složit ću se sa time da su doktori preopterećeni u smislu broja pacijenata koje pokrivaju. Moja ambulanta pokriva ogromno područje, dakle po ljekaru je tu sigurno 7-8 hiljada pacijenata. Ljekara je 4. I dvije patronažne sestre. Na konto toga, svašta nešto im opraštam.

Možda to na zapadu funkcioniše u smislu da porodični ljekar zna kakve su ti bolesti imale bake, djedovi, sjeća se visokog tlaka koji je tvoja mama imala u trećoj trudnoći i problema sa kamencima u žuči kod tvog tate pa će, kad primijeti slične simptome, i tebe poslati na dodatne pretrage. Ali to kod nas ne funkcioniše tako - niti doktora zanimaju moji roditelji, niti želi/može/stiže da mi se kao pacijentu posveti, a povrh svega, u toj ambulanti će ostati godinu-dvije pa preći na novo radno mjesto, a ja ga ne mogu slijediti kao pacijent, čak iako sam zadfovoljna njegovim uslugama, jer više ne spadam pod područje koje on pokriva.

Na zapadu, postoji porodična medicina u privatnoj praksi. Koju je moguće platiti iz zdravstvenog osiguranja pojedinca. Ona doduše pokriva puno veći obim pregleda, dijagnostike itd. nego što je to uređeno kod nas.

Međutim, po meni najveći problem koji danas ima porodična medicina je to što su djecu školskog uzrasta prebacili na porodične ljekare. Nije dijete od 7 godina drastično različito od onog sa 6, i onom prvom je još uvijek potreban pedijatar, i moguće je vrlo lako da ljekar u porodičnoj medicini ne prepozna neki simptom koji bi pedijatar vrlo lako uočio.
Kod nas se za PM uzimaju svjetski standardi. Zavod kaze svaki dr treba imati 1500 -2000 pacijenata u timu. Kazu ko ima preko 25 pac dnevno ne zna sebi organizovati posao. Norma je tih 25 pac. Sa druge strane DZ kaze da se pacijent mora naruciti u roku 48h da dodje kod dr. Ima tacno napisano, prvi pregled 30min, upute i rp 10 min, obrada za penziju 40min, kucna 1h itd. Ministarstvo zdravstva trazi da se tri termina ostave slobodna za hitne pacijente.
Eh sad kod nas zbog ratnih desavanja, nebrige o sopstvenom zdravlju, losoj hrani, zagadjenju zraka imamo vise bolesnih nego zapad. O tome niko ne brine. Nema amb u FBIH ili KS koja u mjesecnom prosjeku ima oko 25 pac/dan.
Ja kako znam kod nas se ljekar moze birati neovisno od adrese stanovanja. Evo ti primjer iz kanade ljekar odseli 400km ti si i dalje vezan za njega ako ne nadjes novog, a svaki ljekar ima pravo da te odbije. Pa je znalo po tri g trajati da se oslobodi mjesto kod blizeg ljekara.
Onda iskoristavanje PM. Mozes svaki dan otici dr i nesta ga peglati, vjeruj ima ljudi koji dodju 15 puta u 20 radnih dana.
Treba i to zavod da regulise.
Uglavnom sad je jos dobro kako ce biti dok se jos vise komercijalizuje porodicna i zdravstvo uopste. Sve je manje ljekara, dok ovi preko 40 odu u penziju nece niko ostati. Pa jos doktorima daju lovu da sami regulisu svoje finansije bice veselo.

julisiz es grant

#165 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by julisiz es grant » 10/01/2017 15:30

Dozer wrote:Postoji i drugi model, koji sam vec par puta ovdje opisivao. Ukratko - od ukupne mjesecne sume koja se izdvaja za ZO treba 50% izdvojiti na licni racun osiguranika, a ostalo neka ide u ukupnu masu za JZ.
I kraj price.

Na taj nacin bi neko ko, recimo, mjesecno izdvaja bruto 100 KM na ime ZO, na svom licnom racunu kod ZZO imao svaki mjesec 50KM s kojima bi mogao raditi sta hoce, koje bi mogao upotrijebiti za lijecenje u bilo kojoj javnoj ili privatnoj klinici, za lijekove, itd.

Onda bi svi osiguranici koji nisu bili kod doktora npr. 10 godina, na svom racunu imali akumuliranih 50 x 12 x 10 = 6.000 KM, s kojima bi mogli raditi sta zele, bilo da ih upotrijebe za svoje licno lijecenje, bilo da ih prebace nekom clanu porodice.
Nije tesko izracunati koliko bi imali oni koji odvajaju po 300 ili vise KM mjesecno za ZO.

Drugi model bi bio onaj kao npr. u Engleskoj. Tamo su i javne i privatne klinike u sistemu, a osiguranici sami biraju gdje ce se lijeciti i sve im je pokriveno ZO. Cijena bilo kojeg lijeka u apoteci je za njih ista, bez obzira o cemu se radi, a svaki doktor se boduje na osnovu pacijentovih misljenja po raznim elementima iz upitnika.
Prvim sistemom bi se smanjila sredstva u fondu, koja najčešće nisu dovoljna ni za plate, i komplet sistem bi se urušio.
U Engleskoj se koristi Beveridžov model finansiranja, tj. zdravstvo je na budžetu kao i ostali segmenti. Obzirom da se radi o bogatoj državi, velika su i sredstva koja se mogu dodijeliti, pa im je javno zdravstvo jako razvijeno, a privatno ne posebno (jer nije isplativo).
Jasno je zašto takav sistem u ovakvoj BiH ne bi funkcionisao. Jednostavno, dok bi se podijelile pare iz budžeta za sve budžetske uposlenike, socijalne kategorije, javne radove, razna ulaganja i sl...zdravstvu bi ostalo malo, ili ništa. Ovako je, sa postojanjem fondova (Bizmarkov model, koji je korišten i u soc.Jugoslaviji) finansiranje zdravstva koliko-toliko stabilno, iako nedovoljno (sredstva iz fonda rijetko su dovoljna i za plate).

lacrima
Has thanked: 118 times
Been thanked: 77 times

#166 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by lacrima » 10/01/2017 16:05

julisiz es grant wrote:
Dozer wrote:Postoji i drugi model, koji sam vec par puta ovdje opisivao. Ukratko - od ukupne mjesecne sume koja se izdvaja za ZO treba 50% izdvojiti na licni racun osiguranika, a ostalo neka ide u ukupnu masu za JZ.
I kraj price.

Prvim sistemom bi se smanjila sredstva u fondu, koja najčešće nisu dovoljna ni za plate, i komplet sistem bi se urušio.
U Engleskoj se koristi Beveridžov model finansiranja, tj. zdravstvo je na budžetu kao i ostali segmenti. Obzirom da se radi o bogatoj državi, velika su i sredstva koja se mogu dodijeliti, pa im je javno zdravstvo jako razvijeno, a privatno ne posebno (jer nije isplativo).
Jasno je zašto takav sistem u ovakvoj BiH ne bi funkcionisao. Jednostavno, dok bi se podijelile pare iz budžeta za sve budžetske uposlenike, socijalne kategorije, javne radove, razna ulaganja i sl...zdravstvu bi ostalo malo, ili ništa. Ovako je, sa postojanjem fondova (Bizmarkov model, koji je korišten i u soc.Jugoslaviji) finansiranje zdravstva koliko-toliko stabilno, iako nedovoljno (sredstva iz fonda rijetko su dovoljna i za plate).
Da ne kažem da bi se sa oba ta modela koja je predložio @Dozer morale izjednačiti cijene usluga u državnim i privatnim ustanovama. Koji bi to privatnik pristao da mu se cijena pregleda smanji na:
Ljekarski pregled u ordinaciji 8,0 KM
Ponovni ljekarski pregled u ordinaciji 5,60 KM
Pregled specijaliste 9,60
Ponovni pregled specijaliste 7,20 ?
( http://www.dzvisoko.ba/fresh/pdf/tarifa ... usluga.pdf )
Kakva bi bila upšte isplativost otvoriti privatnu ordinaciju sa ovakvim cijenama?

A sad, na stranu ovo, uporedite ove cijene sa cijenama npr.,šišanja, taksi prijevoza, krečenja, vodoinstalaterskih ili električarskih usluga, automehaničara itd.? Vidite li vi gdje se naše zdravstvo nalazi, a šta mi od njega očekujemo?

vješalica

#167 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by vješalica » 13/01/2017 23:55

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sadina- ... 70113058#5

tipični primjer stručnosti domaćih ljekara koji ispijaju budžet za neznanje nerad neprofesionalizam i mrcvarenje ljudi koji su osuđeni da ih traže kao "pomoć".

belfy
Has thanked: 2 times
Been thanked: 61 times

#169 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by belfy » 15/01/2017 21:23

vješalica wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/sadina- ... 70113058#5

tipični primjer stručnosti domaćih ljekara koji ispijaju budžet za neznanje nerad neprofesionalizam i mrcvarenje ljudi koji su osuđeni da ih traže kao "pomoć".
ja nisam doktor (cak daleko od toga), ali zbog tvojih pisanja zelim da ostanemo bez istih... ako upitas zasto? rekao bih zato sto tu energiju saljes na pogresnu adresu. nije doktor birao da li ce imati sredstava za rad. isto kao sto nije uticao na to koliko participacije moras platiti za neki lijek....

zelim nam da smo svi lijepo bolesni i bez doktora, dok se ne rijese ova i ovakva pitanja. nek ide evolucija kao i do sada, pa ko prezivi... jebote...

vješalica

#170 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by vješalica » 15/01/2017 21:32

belfy wrote:

ja nisam doktor (cak daleko od toga), ali zbog tvojih pisanja zelim da ostanemo bez istih... ako upitas zasto? rekao bih zato sto tu energiju saljes na pogresnu adresu. nije doktor birao da li ce imati sredstava za rad. isto kao sto nije uticao na to koliko participacije moras platiti za neki lijek....

zelim nam da smo svi lijepo bolesni i bez doktora, dok se ne rijese ova i ovakva pitanja. nek ide evolucija kao i do sada, pa ko prezivi... jebote...
koga bolan briga šta ti želiš? koga bolan briga za tvoje mišljenje? koje bolan moje pisanje?vidiš li razmjere svoje pakosne drskosti da opravdaš očiti javašluk i nesposobnost ibecila koji sjede po jebenim ordinacijama? nije ti ništa idi kućiii......glavna dijagnoza kod likova kod kojih se ne zna pod kojim okolnostima su uopće završili škole i kako su se školovala kad su se zaposlili...
krivo ti što sam stavila text u kojem se vidi hronologija ljekarskih pogrešnih dijagnoza? to te nervira?
neka te nervira
Kada je prije tri godine zbog umora zatražila ljekarsku pomoć, Sadina Beridan-Zuhrić nije ni slutila da će odlazak ljekaru predstavljati početak njene borbe za život. Rekli su joj da ima nedostatak vitamina B, ginekološki pregled je bio uredan, mamografija je pokazivala sjene na dojkama, ali ljekar je smatrao da to nije ništa. Kada su joj dijagnosticirali tumore na obje dojke, oni su već metastazirali na jajnike i skelet.

belfy

#171 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by belfy » 15/01/2017 21:38

vješalica wrote:
belfy wrote:

koga bolan briga šta ti želiš? koga bolan briga za tvoje mišljenje? koje bolan moje pisanje?
krivo ti što sam stavila text u kojem se vidi hronologija ljekarskih pogrešnih dijagnoza? to te nervira?
neka te nervira
bilo bi lijepo da citas i postove prije. ja sam jedan koji zbog tih pogresnih dijagnoza zamalo prestao pisati prosle godine. imas iznad da procitas ako si propustila. i isto koliko tebe interesuje sta ja zelim je proporcionalno onome sto mene interesuje sta ti zelis. ti mozes biti mlada sa mudima na bilo kojoj temi, ali sa ovom pisanijom ovdje jednostavno nisi u pravu. ja ti zelio ukazati, ali izgleda da sam ostao neshvacen...

posto je tako da ti odgovorim u tvom tonu, samo da razumijes: daj boze da nemamo doktora niti jednog, a da nam svima (ukljucujuci i tebe) treba pomoc. moze ovako?

sada na stranu: jeboga grom, ne odlucuju doktori koliko sredstava imaju ili kolike su subvencije na ljekove. koji vam je kurac? nadjite malo mozga..

vješalica

#172 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by vješalica » 15/01/2017 21:43

sva sreća da postoji opcija foe da čovjek ne čita monstruozne mentalitete ovdašnjeg svijeta koji uporno zatvara oči pred očitim primjerima javašluka u svim segmentima života,pogotvo tamo gdje se vodi bitka za ljudski život
ne moraš čitati nonšalantne zaključke ljudi koji se vode paušalnim opravdanjima po forumima,o nedostatku sredstava za rad
koliko su to moralni ljudi ne znam kako su sebi dozvolili da uopće rade posao, bez sredstava za rad,koje inače vole rado popljačkati u privatne svrhe,i smiju se usuditi da petljaju sa tuđim zdravljem....definitivno sa njima nešto nije uredu,ali definitivno
a isto tako je zanimljiva činjenica da nikada nećeš pročitati na forumu da je doktor stvarno kriv čak i u očitim propustima i primjerima
uvijek će biti neko ko će ga braniti i opravdanje mu ispisati...ali uvijek i na tome će se završiti

belfy

#173 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by belfy » 15/01/2017 21:56

vješalica wrote:sva sreća da postoji opcija foe da čovjek ne čita monstruozne mentalitete ovdašnjeg svijeta koji uporno zatvara oči pred očitim primjerima javašluka u svim segmentima života,pogotvo tamo gdje se vodi bitka za ljudski život
ne moraš čitati nonšalantne zaključke ljudi koji se vode paušalnim opravdanjima po forumima,o nedostatku sredstava za rad
koliko su to moralni ljudi ne znam kako su sebi dozvolili da uopće rade posao, bez sredstava za rad,koje inače vole rado popljačkati u privatne svrhe,i smiju se usuditi da petljaju sa tuđim zdravljem....definitivno sa njima nešto nije uredu,ali definitivno
a isto tako je zanimljiva činjenica da nikada nećeš pročitati na forumu da je doktor stvarno kriv čak i u očitim propustima i primjerima
uvijek će biti neko ko će ga braniti i opravdanje mu ispisati...ali uvijek i na tome će se završiti
jebote... :shock:

zatvaranje ociju pred onim sto si sam dozivio i zamalo umro... znas, ne ponese me cesto, ali...nauci citati ili jedi govna. nije tesko biti kreten kao sto se ti trudis. neki samo imamo iskustva sa obe strane. daboga ti bilo dobro kao meni. jel ovo ok?

BarbaDue
Has thanked: 148 times
Been thanked: 104 times

#174 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by BarbaDue » 15/01/2017 22:01

Šta mislite kako je u Goraždu kada je u Sarajevu katastrofa. Glavni grad još ima i sreće što sve do jednog kvalitetnog doktora prije ili kasnije put odvede na posao u Sarajevo. Nevjerovatno kakvi doktori liječe goraždane.

Šta misliš dokle je došlo kada te doktor pita, "šta da radimo?" Bukvalno, vjerujte mi, doživio... :-)

Post Reply