Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

taureg71

#101 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by taureg71 » 07/01/2017 18:31

Marijan ne zna sta je htio reci...bezze mu primjedba

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

MisterNo1

#102 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by MisterNo1 » 07/01/2017 19:58

Da u pravu ste vas dvojica. Nije bitno što je 30.12. dan uoči NG i što još 3 dana neće niko raditi. Ubedili ste me, a sad se maknite da prođem!

darius_maximus

#103 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by darius_maximus » 07/01/2017 22:02

Svasta ce covjek ovdje procitati...
Da ne znam drugacije, povjerovao bih da su nasi ljekari samo jadna, neshvacena bica i da su sva iskustva koje sam dozivio ja, moja rodbina i prijatelji puka slucajnost.

Prvo da odgovorim na zalopojke u vezi sa prirodom pacijenata i platama.
Ukratko, ne zanima me!
Ko hoce da bude doktor, neka shvati da su ljudi teska bica. Isto je sa svakom usluznom djelatnosti. Niko ko obavlja posao koji ukljucuje komunikaciju s ljudima nece reci da mu je to omiljeni dio posla. Izabrali ste takvu profesiju, uzivajte (i odrastite).
Ne smetaju vam pacijenti kada (od Doma zdravlja do Koseva) donose kese, koverte i sl. I to samo zato sto ste obavili svoj posao! Znate li kad je meni ijedan od mojih klijenata dao nesto samo zato sto sam uradio svoj posao? Placen sam za nesto, uradim to, klijent se zahvali, to je to. Kaze, nemojte nositi kese i koverte. Jebi ga, tako ste vi narod navikli, a ne vidim da iko odbije kada mu se pruzi.

To se automatski nadovezuje na temu o platama...
Koliko sam samo kesa vidio za svog zivota, cekajuci na razne preglede, mogao bih Bingo opskrbiti. Cak i Domovima zdravlja svako, od sestara do doktora, dobije redovno kesicu. Stoga, manite me se te price kako su svi jadni.

Stanje u zdravstvenom sektoru sigurno jeste tesko (da i ja kazem, kao i u svakom sektoru u BiH), ali to ne daje pravo ikome da lose ili nikako ne radi svoj posao. Opet ponavljam, izabrali ste, radite, ili nadjite drugi posao (a nece se nikad niko odreci ni mjesta sestre u DZ, da se ne lazemo).

Pitate se kako mogu nasi medicinski radnici raditi u inostranstvu? Fino, gore ce ih neko tuziti ako sta zajebu, pa svi rade k'o singerice (kao i svi nasi ljudi kada odu u drzavu koja postuje zakone).

Kaze, dajte primjere loseg ponasanja...
Kao da je to rijetkost, pa ja sada moram nekome nesto dokazivati...
Evo jedan od istaknutijih.
Kada smo zena i ja cekali prvo dijete, trudnocu je vodio jedan doktor s Jezera.
Mjesecima je isla na preglede, dijete se ispravno razvijalo, samo doktor nije mogao nikad vidjeti koji je spol djeteta, jer je fetus uvijek savio noge, tako da nije mogao razaznati.
U sedmom mjesecu trudnoce je moja zena osjetila da se dijete jedan dan ne rita u stomaku. Ispostavilo se da je dijete mrtvo i kada se porodila ispostavilo se da curica (tad smo utvrdili) uopste nema lijevu nogu (pored drugih problema i deformiteta).

I, da, onaj ko je napisao da su radnici u DZ obicne cate je upravu. Najmrzi dio mi je kada znam da mi doktor porodicne medicine (sta je porodicna medicina?) mora dati uputnicu za Kosevo, gdje ce me neko stvarno pregledati (kako god.to ispalo). Ako je to (uglavnom) uloga doktora porodicne medicine, treba postaviti automate u DZ, gdje bi covjek popunio sta ga boli i muci, a automat bi izbacio uputnicu za specijalistu koji nas treba pregledati.
I, kad mi u 6 kaze da me doktorica ne moze primiti do 8 jer je guzva...
Jeste, ja sam dosao jer uzivam sjediti u DZ, a nemam ni posao, pa cu doci sutra ujutro, nikakav problem...

Kako mrzim kad ljudi svoj nerad pravdaju okolnostima...

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

The Realist

#104 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by The Realist » 07/01/2017 22:41

Ovdje treba prvo naučiti da KS nije jedini kanton u kojem se radi.

Ne, nisam odabrao poziv u kojem moram pregledavati pacijenta bez grijanja, gdje mi olovka krene ispadati iz ruke, zato što prste više ne osjetim, gdje ne mogu uraditi EKG pacijentu, jer se isti toliko trese da zapis pokazuje sve, samo ne što bi trebao, niti sam odabrao poziv u kojem pacijenti sebi dozvoljavaju da psuju radi toga što dugo čekaju, a ne žele se naručiti, da psuju zato što im se ne propisuje antibiotik, a oni kašlju, i šta tek se doživi ako imaju povišenu temperaturu, a ne dobiju antibiotik (o gripi da ne govorim, ne može čovjek objasniti da se ista ne liječi antibioticima). Jesu ljudi teška bića, ali niti u jednoj profesiji se oni koje uslužuješ ne petljaju u posao, koliko se petlja ljekarima. Poštovanje mora postojati na obje strane.

Nisam ni odabrao poziv u kojem se zahtijeva da pregledam 100+ pacijenata za dan, jer je tu kvalitet pregleda nikakav, pogotovo što od tih 100+, barem 50-60 ih dođe u isto vrijeme (plus minus pola sata) i da pri tome doživljavam uvrede, zato što se predugo čeka. Nije svaki dan takav, ali svaki dan bude barem 20 pacijenata više, nego bi trebalo biti prateći neke standarde i najveći problem je što i tada oni dolaze uglavnom u isto vrijeme, umjesto da se pokušavaju pridržavati nekog reda. Naravno, nisu ni svi pacijenti takvi, ima divnih pacijenata, sa kojima se sve može dogovoriti i kojima se sve može objasniti (i hvala Bogu da su ti u većini).

Istina da ljekari vani rade drugačije zato što ih se može tužiti, ali isto tako su oni zaštićeni pred zakonom (neka neko proba napasti medicinskog radnika), a uz to su i plaćeni adekvatno, ali još bitnije, imaju puno bolje uslove za rad.

Ljekari porodične medicine su specijalisti i u praksi bi trebali rješavati skoro sve slučajeve koji ne zahtijevaju hospitalizaciju (ovdje ne uključujem dijagnostičke metode, gdje se mora slati pacijent u ustanove u kojima), ili ako je radi pravila potrebno propisivanje lijeka od strane drugog specijaliste (recimo valsartane ne može propisati ljekar porodične medicine, čak i kada postoje sve indikacije za iste). Na zapadu ljekari porodične medicine (ili opšte prakse) najviše posla obavljaju i stvarno znaju jako puno. Kod nas to još nije zaživjelo, dijelom zato što ljekari koji su preuzeli ne žele da se edukuju dodatno, dok drugima koji je zabranjeno da obavljaju neke procedure (u KS je ovo posebno izraženo). Van KS se ipak puno više posla obavlja, jer se mora tako, pogotovo tamo gdje se još dežura. Sve u svemu, tu se radi o specijalizacijama, kao što su i druge specijalizacije.

Ali ono što me najviše iritira je ovo vezano za uzimanje novca. Nije istina da se ne vraća novac. Ja u životu fening nisam uzeo od pacijenta i itekako sam vraćao novac i to ne baš male svote. Znam da ima onih koji itekako uzimaju i korupcija u zdravstvu je jedna od najvećih korupcija općenito, osjetio sam na svojoj koži, ali nije istina da svi uzimaju i da niko ne vraća.

Samo ti koji uzimaju novac se najmanje i žale, jer je njima dobro, žalimo se mi ostali.

vješalica

#105 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by vješalica » 07/01/2017 22:53

kad je bilo ovim doktorima što su primali petocifrenu platu dobro nisu se žalili
sad kad im se odbilo svašta nešto na šta su šutili o glavu
kriva naravno seka
fučka mi se za sekom,ali malo smanjenja umišljenosti nije na odmet
ni u jednoj profesiji nisu umišljeni kao doktori i profesori kod nas
sujeta glumljenje isto ko da ih je neko tjerao da rade taj posao i bave se sa tim
pa mnogi ljudi koji završe za bilo kakvo zanimanje nisu svjesni šta ih čeka u uslovima rada kao kod nas u državi
mislim previše je bezobrazluka u zdravstvu da plata doktora bud enpr 1500 a nekim i po desetak hiljada
tolika odstupanja nisu opravdana ničim pa ni pozicijom koju imaju
nesuvisla su i nemoralna
to što se neko odlučio "spašavati" živote ne znači da mu treba preći preko toga i tolerisati
treba samo poći od činjenice koliko ljudi danas ne može pristupiti doktoru ukoliko im ti doprinosi nisu uplaćeni
ali kadnije kad odu u penziju i kad se svidi račun,onda mogu
dobiju novac uslugu nisu pružili e to je to njihovo sranje koje provode
loši doktori su posebna priča,loša usluga,neprofesionalnost,ljudi sve bolesniji,pogrešne dijagnoze,nikakva prevenziva niti glas stručnih ljudi na temu zdravlja...eto rebaju im milijarde maraka mjesečno da se sistem skocka na jedno mjesto...kako da ne... itd...uz naravno čast izuzecima koji su zadržali ljudskost i pristup pacjentu i znaju znanje
pojedini se šprdaju sa pacjentima,znači boli me guzica koliko ste se nagledali hipohondara i nekih bezazlenih situacija,ali jedna godina školovanja oko profesionalnosti nije na odmet...fali vam jer je brzo izgubite u atmosferi "spašavanja ljudskih života".....

vješalica

#106 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by vješalica » 07/01/2017 22:57

The Realist wrote:
Ali ono što me najviše iritira je ovo vezano za uzimanje novca. Nije istina da se ne vraća novac. Ja u životu fening nisam uzeo od pacijenta i itekako sam vraćao novac i to ne baš male svote. Znam da ima onih koji itekako uzimaju i korupcija u zdravstvu je jedna od najvećih korupcija općenito, osjetio sam na svojoj koži, ali nije istina da svi uzimaju i da niko ne vraća.
sestre su glavne što se tiče monetarne politike u zdravstvu....namjerno preskačeš činjenicu da se bez novca elementarna usluga i normalna pažnja koju trebate pružiti za platu preskače
da ljudi ne dotiraju ekstra pa gore bi bili zbrinuti nego džukele u paščarniku...
mislim jasno mi je da svoje kolege braniš,ali doslovno ih braniš na način da niko nije feninga nikad uzeo i da su to neki sitni pa skoro bezazleni bakšiši koje je neko u sporadičnim slučajevima u periferiji uzimao...
ti ljudi su uzimali i kapom i šakom a jedan vid korupcije je i dolazak u privatnu ordinaciju i ostavljanja novca...samo dobro upakovan ovom tupavom narodu
bolje nije ni zaslužio

vješalica

#107 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by vješalica » 07/01/2017 23:04

palermo wrote:
bumerangss wrote:
Mantis wrote:Ako medicinska sestra treba imati 1200KM platu onda profesori i nastavnici trebaju imati 1500KM najmanje.
Ne usporedivo je teži posao med sestre od nastavnika i daleko rizicniji, odgovorniji i bez obzzira na SSS trebaju imati iste plate kao nastavnici pa i profesori u srednjim školama
:thumbup: bilo bi dobro razmisliti i o tome da se škole ukinu. Svakako se sve nalazi na internetu i teško je uopšte vidjeti smislenu ullogu nastavnika i profesora

sestre bolej znaju nekad posao od doktora to je činjenica
i one bi trebale biti plaćenije od nastavnika
to što neko ne kopča je druga stvar
pogledaj ti današnje idiote u prosvjeti
pa dopustili su da im politika kroji kapu i da na kraju vuk živi na grani
to su ti prosvjetari naštancane diplome a svijet nikad nepismeniji,djeca govoriti ne znaju ,a svi ovdje poprilično znaju poskupiti svoje jebeno vrijeme koje su proveli na fakultetu...čovječe kad završiš fakultet i dođeš u posao stvarnosti tek vidiš koliko ti fakultet pa skoro nije bitan i koliko ustvari ne znaš...ljudi su puno umišljeni,a škart roba...to je izraženo poprilično i kod profesora/nastavnika...kad toga budu svjeni onda će se stanje popraviti

The Realist

#108 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by The Realist » 07/01/2017 23:06

vješalica wrote: treba samo poći od činjenice koliko ljudi danas ne može pristupiti doktoru ukoliko im ti doprinosi nisu uplaćeni
Vidiš, opet zavisi o čemu se radi. Ja svakoga pregledam, bilo u ambulanti, bilo u dežuri, ako mogu dati odmah terapiju uradim i to, ali dalje nastaje problem. Lijek dobiti ne mogu, bez da ga plate, a što se tiče svega iznad primarne zdravstvene zaštite imaju problem. Ponavljam, većina ne radi na višim nivoima ZZ, jer za te stvari uglavnom trebaju veze, a i nema mjesta, što je logično. No, ko je kriv za te doprinose, medicinsko osoblje, ili poslodavac?
nikakva prevenziva niti glas stručnih ljudi na temu zdravlja...
Ovo je veliki problem kod nas, ne radi se dovoljno na preventivi kada je viši nivo u pitanju. Što se tiče direktnog pristupa pacijenta i rada na preventivi, to je skoro nemoguće, ali tu je velikim dijelom kriv zdravstveni sistem (koji nas uveliko ograničava da propisujemo neke stvari, a kojima bi spriječili nešto što na kraju puno skuplje bude, ili da radimo dijagnostiku radi preventivnog otkrivanja nekih bolesti), te pacijenti, koji nažalost ne žele da puno rade na prevenciji i kada im se ponudi ista. Istina je da novca nema, ne dovoljno i tu se mora nešto uraditi, ali teško bez da populacija koja je na birou ne ostane bez većine prava kada je ZZ u pitanju.

lacrima

#109 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by lacrima » 07/01/2017 23:10

sandzokan wrote:
sizifinho wrote:
sandzokan wrote:Doktori por.med. su pisari-ćate. Njima je 1500 taman. Specijalistima, subspecijalistima i sestrama na klinikama treba povecati platu. A ovim po domovima zdravlja je super. Nije mi jasno sta se oni zale.
da imas blage veze o cemu pricas ne bi ovo napisao
Slusaj ćato, tebi ako je malo milja i po za popunjavanje uputnica, prepisivanje spec. nalaza u karton, nabadanje po tastaturi da bi se "pustila" terapija (taj proces ponekad traje duze od razgovora sa pacijentom), lijecenje gripa i prehlada...onda specijaliziraj.
Ili se uhvati Zapada a djikanima neces faliti, mozda na tvoje mjesto dodje neko ko nije diplomiranjem stekao kompleks boga
Taj o kojem pišeš, doktor porodične medicine, i jest specijalista. Porodična medicna je specijalizacija. Vidi se da nemaš blage veze o čemu pišeš, uhvati se nekih drugih tema a zdravstvo pusti na miru Boga ti.

The Realist

#110 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by The Realist » 07/01/2017 23:10

vješalica wrote: sestre su glavne što se tiče monetarne politike u zdravstvu....namjerno preskačeš činjenicu da se bez novca elementarna usluga i normalna pažnja koju trebate pružiti za platu preskače
da ljudi ne dotiraju ekstra pa gore bi bili zbrinuti nego džukele u paščarniku...
mislim jasno mi je da svoje kolege braniš,ali doslovno ih braniš na način da niko nije feninga nikad uzeo i da su to neki sitni pa skoro bezazleni bakšiši koje je neko u sporadičnim slučajevima u periferiji uzimao...
ti ljudi su uzimali i kapom i šakom a jedan vid korupcije je i dolazak u privatnu ordinaciju i ostavljanja novca...samo dobro upakovan ovom tupavom narodu
bolje nije ni zaslužio
Gdje ja branim svoje kolege? Ja sam govorio u svoje ime i to je valjda jasno (što se vidi i u rečenici koja govori o korupciji u zdravstvu i ne znam zašto ovo uopšte moram objašnjavati - kako si uopšte došao do zaključka da branim kolege koje uzimaju novac), a moje sestre sigurno ne uzimaju novac, to smijem životom garantovati (a znam itekako da mnogi uzimaju i to cifre od kojih ti se pamet pomuti, kako ljekari, tako i tehničari).

Jednostavno nije istina da svi uzimamo.

palermo

#111 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by palermo » 07/01/2017 23:18

vješalica wrote:

sestre bolej znaju nekad posao od doktora to je činjenica
i one bi trebale biti plaćenije od nastavnika
to što neko ne kopča je druga stvar
pogledaj ti današnje idiote u prosvjeti
pa dopustili su da im politika kroji kapu i da na kraju vuk živi na grani
to su ti prosvjetari naštancane diplome a svijet nikad nepismeniji,djeca govoriti ne znaju ,a svi ovdje poprilično znaju poskupiti svoje jebeno vrijeme koje su proveli na fakultetu...čovječe kad završiš fakultet i dođeš u posao stvarnosti tek vidiš koliko ti fakultet pa skoro nije bitan i koliko ustvari ne znaš...ljudi su puno umišljeni,a škart roba...to je izraženo poprilično i kod profesora/nastavnika...kad toga budu svjeni onda će se stanje popraviti
ma naravno, kakvi nastavnici, profesori i ostala bezvrijedna zanimanja......potpuno potrošena u današnjem modernom vremenu......

meni je i sad žao što sam kćerku slao da uči razne škole, siguran sam da ti nisi napravila sličnu grešku, ili ako si mlađa da je nećeš napraviti

_BataZiv_0809
Nindža revizor

#112 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by _BataZiv_0809 » 07/01/2017 23:33

belfy wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Niti o jednom zanimanju ljudi ne misle da znaju sve kao o medicinskim i vjerskim poslovima.
ne znam zasto izjednaci medicinu i vjeru. mislio sam da si ti medicinske struke...
medicina je nesto o cemu nema rasprave na licnom nivou, dok kod vjere itekako moze biti. inace te ne cijenim kao forumasa, ali ako si medicinske struke, sada jos manje...
Oj belfi nidje veze :-)

vješalica

#113 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by vješalica » 07/01/2017 23:39

palermo wrote:
ma naravno, kakvi nastavnici, profesori i ostala bezvrijedna zanimanja......potpuno potrošena u današnjem modernom vremenu......

meni je i sad žao što sam kćerku slao da uči razne škole, siguran sam da ti nisi napravila sličnu grešku, ili ako si mlađa da je nećeš napraviti
pretjeruješ

medicinska sestra ne radi ništa manje bitan posao od nastavnika u školi bez obzira na to što je sestra IV stepena stručen spreme,ili ako je viša sestra,a nastavnik VII stepena
to nikako ne znači da nastavnik samo zato što je završio VII stepen treba da ima isključivo i samo veću platu
upravo je to pogrešno shvatanje novokomponovanih generacija
ja grešku nisam napravila samo ne razmišljam ograničeno i nesuvislo kao pojednci koji misle ako su završili fakultet da su isključivo ti poslovi sločeniji i kompliciraniji od onih sa srednjom stručnom,višom ili bilo kojim stepenom istod recimo VII stepena...to je teško našem umišljenom mentalitetu shvatiti
cijenio bi sestru manje od nastavnika koja drlja po bolnici ko rudar jer misliš da sestra samo nosa kartone sa kartoteke i služne nebuloze...
novokomponovane generacije,opet ponavljam misle ako su završili školu da im treba dati najsloženije i najkomplikovanije poslove...nemaju pojma što je danas iskovati dobro pravnika,profesora,doktora ili bilo koje zanimanje...misle da su se iskovali bubetanjem lekcija u blago rečeno retardiranom sistemu obrazovanja...koji je neprikladan i nedogovarajući savremenom čovjeku i sistemu rada....ljudi se spremaju ići na mars,ovdje nisu u stanju plan i program da naprave kvalitetan,a o nedostatku prakse neću da govorim,uključujući i cjeloživotno učenje...ljudi su postali smiješni kakvim se sve stvarima služe u vasioni nerealnosti u kojoj žive
Last edited by vješalica on 07/01/2017 23:46, edited 2 times in total.

darius_maximus

#114 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by darius_maximus » 07/01/2017 23:41

The Realist wrote:Ovdje treba prvo naučiti da KS nije jedini kanton u kojem se radi.

Ne, nisam odabrao poziv u kojem moram pregledavati pacijenta bez grijanja, gdje mi olovka krene ispadati iz ruke, zato što prste više ne osjetim, gdje ne mogu uraditi EKG pacijentu, jer se isti toliko trese da zapis pokazuje sve, samo ne što bi trebao, niti sam odabrao poziv u kojem pacijenti sebi dozvoljavaju da psuju radi toga što dugo čekaju, a ne žele se naručiti, da psuju zato što im se ne propisuje antibiotik, a oni kašlju, i šta tek se doživi ako imaju povišenu temperaturu, a ne dobiju antibiotik (o gripi da ne govorim, ne može čovjek objasniti da se ista ne liječi antibioticima). Jesu ljudi teška bića, ali niti u jednoj profesiji se oni koje uslužuješ ne petljaju u posao, koliko se petlja ljekarima. Poštovanje mora postojati na obje strane.

Nisam ni odabrao poziv u kojem se zahtijeva da pregledam 100+ pacijenata za dan, jer je tu kvalitet pregleda nikakav, pogotovo što od tih 100+, barem 50-60 ih dođe u isto vrijeme (plus minus pola sata) i da pri tome doživljavam uvrede, zato što se predugo čeka. Nije svaki dan takav, ali svaki dan bude barem 20 pacijenata više, nego bi trebalo biti prateći neke standarde i najveći problem je što i tada oni dolaze uglavnom u isto vrijeme, umjesto da se pokušavaju pridržavati nekog reda. Naravno, nisu ni svi pacijenti takvi, ima divnih pacijenata, sa kojima se sve može dogovoriti i kojima se sve može objasniti (i hvala Bogu da su ti u većini).

Istina da ljekari vani rade drugačije zato što ih se može tužiti, ali isto tako su oni zaštićeni pred zakonom (neka neko proba napasti medicinskog radnika), a uz to su i plaćeni adekvatno, ali još bitnije, imaju puno bolje uslove za rad.

Ljekari porodične medicine su specijalisti i u praksi bi trebali rješavati skoro sve slučajeve koji ne zahtijevaju hospitalizaciju (ovdje ne uključujem dijagnostičke metode, gdje se mora slati pacijent u ustanove u kojima), ili ako je radi pravila potrebno propisivanje lijeka od strane drugog specijaliste (recimo valsartane ne može propisati ljekar porodične medicine, čak i kada postoje sve indikacije za iste). Na zapadu ljekari porodične medicine (ili opšte prakse) najviše posla obavljaju i stvarno znaju jako puno. Kod nas to još nije zaživjelo, dijelom zato što ljekari koji su preuzeli ne žele da se edukuju dodatno, dok drugima koji je zabranjeno da obavljaju neke procedure (u KS je ovo posebno izraženo). Van KS se ipak puno više posla obavlja, jer se mora tako, pogotovo tamo gdje se još dežura. Sve u svemu, tu se radi o specijalizacijama, kao što su i druge specijalizacije.

Samo ti koji uzimaju novac se najmanje i žale, jer je njima dobro, žalimo se mi ostali.
KS je jedini kanton u kojem sam se ja liječio, pa ne bih pričao o drugim kantonima (iako sam čuo priča od prijatelja).

Nije grijanje odgovorno za to što mojoj doktorici u Domu zdravlja, dok sam ja na pregledu, ulazi čistacica da kaže kako Mehi još treba terapiju prepisati i Sulji onu uputnicu izdati.
Nije grijanje odgovorno što u DZ zajedno čekaju i "stvarni" bolesnici i milion penionera koji su samo došli po terapiju. Organizujte se drugačije, jebi ga.
Nije grijanje odgovorno za to što sam ja 7 dana ležao na Koševu s "upalom sinusa", pa su me zadržali jer nalazi krvi nisu ukazivali na upalu, a nisu znali šta je (nisu nikad ni saznali).
Nije grijanje odgovorno što mi ženi nikad nisu rekli šta joj je kada je umalo umrla od respiratornih problema na Vlašiću, iako smo obišli sve, od Koševa do Podhrastova. Inače, ovakvih primjera nepostojećih dijagnoza imam na izvoz. Kad god sam bolestan, uradim nalaze, nalazi haman savršeni, pa se "sumnja na..."
Nije grijanje odgovorno što je komisija na Koševu mom amidži koji je umro od raka prostate odredila da je najbolji način liječenja operacija (na stolu je još bila hemoterapija i "ne radi ništa"). Kada su ga otvorili vidjeli su da je rak metastazirao na sve organe abdomena (očito nije bilo vidljivo na snimcima), pa su ga zatvorili i rekli mom ocu da "se nema šta tu raditi i da ga vodi kući da umre" (da, tim riječima). Pored činjenice što me čudi da moj otac tog dana nije nekog ubio, jako me čudi i što je čovjek, dok se oporavljao od operacije da bi mogao ići kući da umre, konstantno govorio da mu je hladno, ali mu niko nije htio donijeti još jednu deku, pa su mu ćerke od kuće donosile, da se ne smrzava. Isto tako me čudi što su mu jedan dan odnijeli jastuk i nikad mu ga nisu vratili, pa je i to na kraju doneseno. Valjda otpisan, pa ko ga jebe.
Trebam li nastavljati, jer nisam još ni zagrebao površinu...

Psuju ljudi u svim uslužnim granama, tu se jako varaš.
I, da, svi trenutni studenti medicine znaju kakvo je stanje u zdravstvu, pa ne vidim da se prebacuju na šumarstvo (ništa kontra tog fakulteta).
Kada završe, i oni će onda kukati kakvo je stanje u zdravstvu i uklopiti se u sivilo, odlična taktika.

Ovdje moram objasniti svoje stajalište malo detaljnije.
Ja mrzim doktore i mrzim bolnice generalno.
Doktori su, kroz moje iskustvo s njima, jedna od najgorih profesija u BiH.
Bave se jednim od najhumanijih zanimanja a toliko "ofrlje" rade svoj posao, da je to za ne povjerovati.
Ima, naravno, izuzetaka, kao i sa svime u ovoj državi.
Kada odem u DZ, stanem u čekaonicu, ako nisam naručen, i čekam dok me ne prozovu.
Ne komentarišem ništa, sklonim se od penionera i ljudi koji vole tračati, i uvijek uđem s osmjehom i izađem s osmjehom.
Jebi ga, ne poštujem zanat, ali je moje da budem uljudan kad sam već došao.
Uradim sve preglede, donesem sve nalaze, popijem svaku terapiju koju dobijem.
Kad sam već otišao, onda ću ispoštovati, šta god mi se kaže.
To što se ulazi preko reda, što se kese dijele k'o za peti izvučeni broj na Bingu (očito je da ne radiš u mom kantonu), što su seste nakurčene, to ćemo sve zanemariti.

Što se broja pacijenata tiče, nisam ja organizovao zdravstvo.
Ako ćemo ovo posmatrati kao (neuspješnu) firmu, moraš shvatiti da vi nudite usluge koje ti pacijenti plaćaju (koliko god).
Kada mušterija (pacijent) dođe na pregled, nju ne zanima koliko još ima mušterija i što tebe taj dan glava boli jer nema grijanja.
Plaća nekakve doprinose za zdravstvo i očekuje nekakvu uslugu.
Ne znam šta drugo da ti kažem?
Nije pacijent kriv što je zdravstvo u k....
Pacijent isto tako trpi zbog toga, samo je tebi hladno i nemaš olovku, a njemu zdravlje ovisi od toga.
Reci iskreno da ti ne bi bio nervozan da su uloge obrnute (mada ja generalno mrzim prenemaganja pacijenata, obično oni kojima je najgore najmanje kmeče).

Ljekari porodične medicine nisu ništa.
Najviše što sam dobio od doktora porodične medicine, a da nisu uputnice i recepti, je savjet da zbog respiratornih problema pokušam prokuhati luk (i med, i još nekih stvari, ne sjećam se). A najgori mi je dio kada završim na Koševu kod specijaliste, pa onda moram u DZ po uputnicu za kontrolu. Stvarno, ko god vam je sastavljao postojeći sistem, dobro se negdje zajebao.

Što se mita tiče, opet kažem, tako ste vi narod odgojili.
Narod naučio da moraš "podmazati" da ne bi morao dženazu planirati, pa se tako i ponaša.
Isto kao što ste ih naučili da piju antibiotike kod virusnih oboljenja, ne bi li vam prestali zvocati.

Ovo što pišem "vi" nemoj shvatati lično.
Vrlo je moguće da si ti jedan od izuzetaka koje sam spominjao.

palermo

#115 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by palermo » 07/01/2017 23:51

vješalica wrote:
pretjeruješ

medicinska sestra ne radi ništa manje bitan posao od nastavnika u školi bez obzira na to što je sestra IV stepena stručen spreme,ili ako je viša sestra,a nastavnik VII stepena
to nikako ne znači da nastavnik samo zato što je završio VII stepen treba da ima isključivo i samo veću platu
upravo je to pogrešno shvatanje novokomponovanih generacija
ja grešku nisam napravila samo ne razmišljam ograničeno i nesuvislo kao pojednci koji misle ako su završili fakultet da su isključivo ti poslovi sločeniji i kompliciraniji od onih sa srednjom stručnom,višom ili bilo kojim stepenom istod recimo VII stepena...to je teško našem umišljenom mentalitetu shvatiti
cijenio bi sestru manje od nastavnika koja drlja po bolnici ko rudar jer misliš da sestra samo nosa kartone sa kartoteke i služne nebuloze...
novokomponovane generacije,opet ponavljam misle ako su završili školu da im treba dati najsloženije i najkomplikovanije poslove...nemaju pojma što je danas iskovati dobro pravnika,profesora,doktora ili bilo koje zanimanje...misle da su se iskovali bubetanjem lekcija u blago rečeno retardiranom sistemu obrazovanja...koji je neprikladan i nedogovarajući savremenom čovjeku i sistemu rada....ljudi se spremaju ići na mars,ovdje nisu u stanju plan i program da naprave kvalitetan,a o nedostatku prakse neću da govorim
Znam vrlo dobro šta je posao i odgovornost medicinske sestre, kao što znam što je posao i odgovornost nastavnika i profesora. Neuporedive stvari. Naravno u koristi nastavnika i profesora. To što je u ovoj zemlji toliko devalviran posao nastavnika i profesora (kao što zorno pokazuju ovih par postova) samo pokazuju dubinu gliba u koji je ova zemlja upala.

To što danas našim školama plove nastavnici i profesori koje ti opisuješ u svom postu je upravo direktna posljedica načina razmišljanja kojeg ti kroz svoje postove plastičnio prezentuješ.

zašto bi bilo tko pametan, nadaren, vrijedan išao u profesiju koja je toliko bezvrijedna ?

sizifinho

#116 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by sizifinho » 08/01/2017 00:04

lacrima wrote: Taj o kojem pišeš, doktor porodične medicine, i jest specijalista. Porodična medicna je specijalizacija. Vidi se da nemaš blage veze o čemu pišeš, uhvati se nekih drugih tema a zdravstvo pusti na miru Boga ti.
vidis da dzikan lupa ko maksim po diviziji o stvarima koje ne razumije niti poznaje.... klasicna nasa suplja- de da ja napisem nesto nema veze sta

ne zna razlikovati doktora opce prakse od porodicne medicine... tugo

belfy

#117 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by belfy » 08/01/2017 00:09

_BataZiv_0809 wrote:
belfy wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Niti o jednom zanimanju ljudi ne misle da znaju sve kao o medicinskim i vjerskim poslovima.
ne znam zasto izjednaci medicinu i vjeru. mislio sam da si ti medicinske struke...
medicina je nesto o cemu nema rasprave na licnom nivou, dok kod vjere itekako moze biti. inace te ne cijenim kao forumasa, ali ako si medicinske struke, sada jos manje...
Oj belfi nidje veze :-)
zasto? koji dio je nejasan?

_BataZiv_0809
Nindža revizor

#118 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by _BataZiv_0809 » 08/01/2017 00:15

belfy wrote: zasto? koji dio je nejasan?
Pogresno si protumacio frajera.

belfy

#119 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by belfy » 08/01/2017 00:19

_BataZiv_0809 wrote:
mislim da nisam, jer ga citam podugo... daleko od toga da je ovo prvi ispad slicne vrste.
prije ce biti da si ti pogresno protumacio moju procjenu. ;-)

KB9

#120 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by KB9 » 08/01/2017 08:19

treba samo kvalitetno po dzepu udarat gamad i bice to dobro

numizmatic

#121 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by numizmatic » 08/01/2017 11:48

belfy wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
mislim da nisam, jer ga citam podugo... daleko od toga da je ovo prvi ispad slicne vrste.
prije ce biti da si ti pogresno protumacio moju procjenu. ;-)
nije bolan nego ga ti nisi skont'o

sandzokan

#122 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by sandzokan » 08/01/2017 13:31

sizifinho wrote:
lacrima wrote: Taj o kojem pišeš, doktor porodične medicine, i jest specijalista. Porodična medicna je specijalizacija. Vidi se da nemaš blage veze o čemu pišeš, uhvati se nekih drugih tema a zdravstvo pusti na miru Boga ti.
vidis da dzikan lupa ko maksim po diviziji o stvarima koje ne razumije niti poznaje.... klasicna nasa suplja- de da ja napisem nesto nema veze sta

ne zna razlikovati doktora opce prakse od porodicne medicine... tugo
Nasla krpa zakrpu.
Koji ste dio mog posta o vasem poslu konkretno demantovali? Napisite cime ste vi to zasluzili vece plate.

A ovaj iskompleksirani ćato sizifjado bi trebao prvo izlijeciti sebe i onda se posvetit lijecenju drugih.

sizifinho

#123 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by sizifinho » 08/01/2017 15:00

napisao si da doktori porodicne medicine piskaraju i ne zasluzuju vecu platu
kasnije si napisao da ako se meni ne svidja cinjenica da za piskaranje recepata primaju doktori porodicne medicine 1500 - da specijaliziram.

Iz ovog je ocito sandzo moj da ti ne znas razliku doktora opste prakse i porodicne medicine kao i to da ne znas da je doktor porodicne medEcine JESTE specijalizacija;

Pozdrav lijep, zbog takvih kao sto si ti nam i odose veliki. strucnjaci a i mlade nade. Svaka cast na ogranicenom ment. sklopu

sandzokan

#124 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by sandzokan » 08/01/2017 16:13

sizifinho wrote:napisao si da doktori porodicne medicine piskaraju i ne zasluzuju vecu platu
kasnije si napisao da ako se meni ne svidja cinjenica da za piskaranje recepata primaju doktori porodicne medicine 1500 - da specijaliziram.

Iz ovog je ocito sandzo moj da ti ne znas razliku doktora opste prakse i porodicne medicine kao i to da ne znas da je doktor porodicne medEcine JESTE specijalizacija;

Pozdrav lijep, zbog takvih kao sto si ti nam i odose veliki. strucnjaci a i mlade nade. Svaka cast na ogranicenom ment. sklopu
Sizife znam ja dobro sta sam pisao i sta sam pitao i naravno da znam da ti ni nakon 3 posta nisi odgovorio na moje pitanje.
Pitanje je vrlo jednostavno, s obzirom da si 6\7\8 godina studirao i da se bavis ovim poslom ne bi trebao da imas problema da na njega odgovoris.
Dakle da ponovim: Na osnovu cega vi iz DZ trazite povecanje plata a imajuci u vidu stanje u drzavi i u vasoj ustanovi?
Zbog cega bi vas taj, kako si nas nazvao, uhljupski narod placao vise?

darius_maximus

#125 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by darius_maximus » 08/01/2017 16:22

sizifinho wrote:napisao si da doktori porodicne medicine piskaraju i ne zasluzuju vecu platu

Da ne ulazim sad vašu raspravu, želim samo nešto pitati:

- Koja je tačno uloga doktora porodične medicine u DZ i koja je razlika u odnosu na doktora opšte prakse?

Uzmimo primjer u kojem ja imam, recimo, respiratorne probleme.
Odem u DZ, sačekam koji sat u čekaonici da dođem na red.
Primi me doktor(ica) porodične medicine, pita me šta me muči.
Ja objasnim, ona mi da uputnicu za specijalistu (ha pulmologa u DZ, ha nekome na Koševu) i napiše koje nalaze trebam izvaditi.
Ja izvadim nalaze, odem specijalisti, specijalista protumači nalaze, da dijagnozu (ponekad), prepiše mi terapiju.
Ja s tim papirima odem opet u DZ, sačekam par sati u čekaonici.
Primi me doktor(ica) porodične medicine, ja predam mišljenje specijaliste.
Ona zavede sve u moj karton i prepiše mi recepte, kaže mi da dođem na kontrolu za 7 dana.

Dakle, koji je tačno posao doktor porodične medicine ovdje obavio, osim što se stvara dodatno posla.
Npr. kada mi pulmolog prepiše terapiju, zar ne bi bilo logično da mogu odmah s tim u apoteku i uzeti lijekove?
Zašto opet u DZ?
Radi formalnosti i uvođenja u karton?

Post Reply