PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

bitanga_sa_otesa
Has thanked: 789 times
Been thanked: 636 times

#676 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by bitanga_sa_otesa » 25/12/2016 15:31

muha_sa wrote:[

a šporet starim tenama nahajcat
42 ili 43?

MOSALJOZE
Been thanked: 1 time

#677 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by MOSALJOZE » 25/12/2016 15:31

Otprilike na svakih 10 ide 1 sa parnim

muha_sa
Has thanked: 307 times
Been thanked: 391 times

#678 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by muha_sa » 25/12/2016 15:32

bitanga_sa_otesa wrote:
muha_sa wrote:[

a šporet starim tenama nahajcat
42 ili 43?
43

42 meni donjet--moj broj :lol:

izgubljena dusa

#679 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by izgubljena dusa » 25/12/2016 15:33

Alfons Kauders wrote:
Bakir1 wrote:Ja se jos uvijek cudim sta se ovo desava ljudi nisu razmisljali o privredi ali nikako putnicka vozila unutar zone tesko probavljivo i to sa domacim reg oznakama, ovo presmijesno.
Turizam privreda praznici haj zdravo...
Ova odluka je garantujem napravljena radi policije na ovaj nacin puno lakse i jednostavnije nego zaustavljati pa daj saobracajnu pa euro norma i sl.
I treba znati da je ovo uvertira u neke projekte za namicanje budzetskih deficita a vrlo brzo ce sluzbene novine objaviti i kako :bih:
Stani malo

Ti ocekivao da SDA "misli o privredi"?

Sta te je u proteklih 25 godina njihovog djelovanja moglo dovesti do tog zakljucka? :lol:
Za idiote na vlasti, pojam PRIVREDA se zavrsava na malo VECEM GRANAPU tipa SCC
Sve ostalo su raspisali i raspisavaju. Nema ono toliko pameti da se bavi nakom privredom....

Nek ima dzamija u svakom dvoristu.....nek je svoj na svome....nek ne puca....kakva privreda, vidi ljepote :izet:

to je to
Has thanked: 1 time

#680 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by to je to » 25/12/2016 15:36

Mutivoda wrote:joj vrh aktivizma "u nas"
onlajn peticija <3
A ovaj dosadašnji aktivizam je baš urodio plodom. :run:

Protesti, demonstracije, mirna i nemirna okupljanja, izbori..... poslije svakog bude sve bolje i bolje

Drvosjeca iz Dejcica

#681 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 25/12/2016 15:38

hrle1976 wrote:
Haris.ba wrote:
Ma ja zabraniti sirotinji da vozi a begovi nek se vozaju.
Najbolje je nek se vozaju auta 2016/2016 godiste a, ostale ukinuti
Po istoj logici je i grijanje na ugalj. Pusti jer nema para. Evo. Država pustila. I samo prebacila trošak svima na zdravlje.
Ukinuti ugalj sa trzista i rijesen problem.[/quote]

Ukinuti u gradu (na 4 SA općine), mogućnost grijanja na čvrsta goriva bez diskusije i rasprave ako sebi i svojoj djeci želimo dobro. Uvesti subvenciju na plin svim potrošačima u individualnim objektima od decembra do kraja februara/marta. Zabrana saobraćaja u gradu svim Euro1 do 3 kategorijama u problematičnim mjesecima. Uvesti subvencije i poticaje za građane koji voze ili kupuju hibridna vozila, toplotne pumpe za grijanje individualnih i kolektivnih objekta, sisteme grijanja na pelet ili pirolizu i struju, szbvencirti utopljavanje kolektivnih i individualnih objekata. Uvesti poticaj za one koji Euro3 i niže norme svog vozila zamijene sa Euro4 ili višom normom u vidu recimo oslobađanja određenog procenta kod registracije vozila. Sve ovo lijepo uvesti i uvezati kroz ZAKON (a ne odluke i odredbe)...garantujem da bi za dvije godine Sarajevo prodisalo. Uporedo raditi a ne samo pričati o toplovodu Sarajevo - Zenica. Dugoročno raditi a ne pričati o spremnicima plina za KS, širiti kolektivnu svijest kod ljudi (vrtići i škole) o pogubnosti korištenja uglja i drva. Za 10 do 15 godina Sarajevo bi moglo biti primjer čstog vazduha u zimskom periodu.

Nasa Stvar
Been thanked: 2 times

#682 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by Nasa Stvar » 25/12/2016 15:39

klavirdžija wrote:
modem33 wrote:
Analiza / Martin Tais: Jedino rješenje za loš zrak je zabrana loženja uglja

25. 12. 2016. u 08:33:00 Radiosarajevo.ba

Jutros od 7 sati na putevima u Kantonu Sarajevo provodi se "par-nepar" sistem saobraćanja, kao jedan od vidova smanjenja zagađenja zraka u zimskom periodu, sve u sklopu epizode "Uzbuna".

Veliki je broj onih koji su reagirali na ovakve mjere, koje je uveo Operativni štab Vlade Kantona Sarajevo, a među njima je svakako jedna od najrelevantnijih kritika bila ona napisana na Facebook profilu Martina Taisa, stručnjaka za kvalitetu zraka i klimatske promjene.

Tais je, za sve one koje to zanima, pojasnio kako se to upravlja zrakom, te koje mjere je potrebno provoditi s ciljem prevencije ovakvih alarmantno pogoršanih uslova u Sarajevu, ali i brojnim drugim gradovima diljem BiH.

"Zaštita okoliša, u prvom redu, ostvaruje se smislenim upravljanjem prostorom za što je nužno dobro poznavanje tog prostora, njegovih obilježja, vrednota, osjetljivosti i ugroženosti. Tek tada je moguće objektivizirati probleme, utvrditi uzroke te pronaći najdjelotvornija rješenja unapređivanja stanja okoliša. Zrak kao ograničavajući faktor razvoja Grada Sarajeva zbog prirodnih i orografskih uslova je bitan ograničavajući faktor", ističe Tais u svom obrazlaganju problema.

Nadalje, pojašnjeno je i da stabilne vremenske situacije doprinose akumuliranju štetnog zraka u atmosferi grada, jer u ovakvim vremenskim situacijama nema generalnih vazdušnih strujanja u prizemnom sloju tamosfere. Zbog svega toga potrebno je smanjiti emisiju štetnih materija u zrak, za što postoji nekoliko načina koje je Tais i naveo.

"Sarajevo je prije rata uvelo plin, kao energent, za zagrijavanje. Posljednjih godina se uočava trend povecanja SO2 i crnog dima u atmosferi grada, a što je posljedica sve veće potrošnje ugljeva u domaćinstvima i nekim kotlovnicama. Ugalj, koji se koristi je sumnjivog kvaliteta –povećanog sadržaja sumpora.
Postoje odluke u zakonskim propisima KS o vrsti ugljeva koji se mogu koristiti na području kantona. Nema kontrole koje se vrste ugljeva koriste u kantonu, niti u kojim količinama.
Potrebno naći rješenja za destimulaciju korištenja ugljeva, kao i stimulaciju korištenja plina ili alternativnih goriva - biomase, energije sunca, vjetra i slično.
Treba donositi dugoročna rješenja na smanjenju emisija u zrak, jer je kapacitet sarajevske kotline u hladnijem dijelu godine ograničen visinom sloja temperaturne inverzije", objašnjava Tais, te ističe da je mjera i naredba o proglašenju "Pripravnosti", a ne "Uzbune" jedina ispravna u ovom trenutku i može doprinijeti poboljšanji kvaliteta zraka.

No, navodi da je ovo samo kratkoročna mjera i da će se ubuduće morati razmišljati dugoročnije, kako se ovakve i gore situacije ne bi dešavale svakodnevno, te je potrebna izrada strateških ciljeva i mjera smanjenja emisije štetnih materija u zrak.

"Prvi cilj je potpuna zabrana korištenja čvrstih goriva, posebno uglja. Dugoročno treba zamijeniti korištenje uglja sa kotištenjem plina. Naravno ne može se zabraniti ljudima da se griju na ugalj, a ne ponuditi im prihvatljivo rješenje. Treba zato subvencionirati cijene plina u tri zimska mjeseca u KS da bi bio isti ili jeftiniji od uglja. Treba stimulisati ugradnju plina u automobile, a gradski saobračaj da koristi samo plin. Treba stimulirati utopljavanje zgrada, kao poznatu mjeru u svijetu, da bi se izvršile uštede potrošnje energije - goriva", poručuje Tais.

Ističe da su sve ove mjere, koje treba pripremati dugoročno, poznate u cijelom svijetu, te da samo tako možemo spriječiti ono što se ovih dana dešava u glavnom gradu BiH.

"Moramo imati u vidu da je i London šezdesetih godina imao velikih problema sa smogom - zagađenim zrakom i rješio ga. Kako ga je rješio? Tako što je zabranio loženje uglja", zaključuje Tais.

KONAČNO NEKO KVALIFICIRAN NEŠTO REKAO O OVOME

Hehehehehehe, samo se u Londonu cekalo da UMRE 4000 ljudi kao i 100.000 da oboli ... pa da ukinu ugalj ..

Ako meni ne vjerujete imate na wikipediji ili na googlu. Ovo nesto kao Srebrenica style .... :D

:izet: :izet: :izet: 8-) 8-) 8-)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
I to se desilo 1952.godine a ugalj je zabranjen mnogo kasnije
"Tako je britanski parlament 1956. i 1968. donio dva zakona o čistom zraku kojim se pokrenuo proces eliminacije spaljivanja ugljena u domovima, ali i tvornicama.
kad je Englezima trebalo 15 godina nakon tragedije da rijese problem,nasima ce trebati sigurno toliko da vecina trenutnih forumasa vjerovatno nece zivi docekat odluku o zabrani uglja :D

to je to

#683 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by to je to » 25/12/2016 15:40

Alfons Kauders wrote:Opet peticije i aktivizam? :D

Da ponovim?

AKO GLASATE ZA JEBENU SDA

ONDA ĆE SDA BITI NA VLASTI

TO JE JEDINA SVRHA IZBORA

Vlast se bira na izborima, ne na fejsbuku. Izabrali ste ih. Uzivajte narednih 45 mjeseci.
A šta je sa ovim koji nisu glasali za SDA?

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

#684 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by O'zone » 25/12/2016 15:41

Innovation wrote:
Haris.ba wrote:Ima dio i za auta i policiju, ali se odnosi na to da policija ako je opremljena može pregledati ispušne plinove.

Par - nepar sistem je glupost. Trebalo je samo zabraniti vožnju po euro normi.
Napominju da i dalje ostaju na snazi i sve mjere koje podrazumijevaju ranije proglašene PRVA i DRUGA EPIZODA PRIPRAVNOST I UPOZORENJE od 07. i 23. decembra 2016. godine.
http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... na-epizoda
Prstom se nije mrdnulo da se provedu odluke od 7 i 23-eg. Koliko sam ja upratio javnost nije ni upoznata sa tim da se ukida vožnja vozila ispod navedene euro norme. Ako griješim izvinjavam se. Objavu na stranici vlada.ks.gov.ba ne računam.

to je to

#685 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by to je to » 25/12/2016 15:41

:thumbup:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
hrle1976 wrote:
Haris.ba wrote:
Po istoj logici je i grijanje na ugalj. Pusti jer nema para. Evo. Država pustila. I samo prebacila trošak svima na zdravlje.
Ukinuti ugalj sa trzista i rijesen problem.
Ukinuti u gradu (na 4 SA općine), mogućnost grijanja na čvrsta goriva bez diskusije i rasprave ako sebi i svojoj djeci želimo dobro. Uvesti subvenciju na plin svim potrošačima u individualnim objektima od decembra do kraja februara/marta. Zabrana saobraćaja u gradu svim Euro1 do 3 kategorijama u problematičnim mjesecima. Uvesti subvencije i poticaje za građane koji voze ili kupuju hibridna vozila, toplotne pumpe za grijanje individualnih i kolektivnih objekta, sisteme grijanja na pelet ili pirolizu i struju, szbvencirti utopljavanje kolektivnih i individualnih objekata. Uvesti poticaj za one koji Euro3 i niže norme svog vozila zamijene sa Euro4 ili višom normom u vidu recimo oslobađanja određenog procenta kod registracije vozila. Sve ovo lijepo uvesti i uvezati kroz ZAKON (a ne odluke i odredbe)...garantujem da bi za dvije godine Sarajevo prodisalo. Uporedo raditi a ne samo pričati o toplovodu Sarajevo - Zenica. Dugoročno raditi a ne pričati o spremnicima plina za KS, širiti kolektivnu svijest kod ljudi (vrtići i škole) o pogubnosti korištenja uglja i drva. Za 10 do 15 godina Sarajevo bi moglo biti primjer čstog vazduha u zimskom periodu.[/quote]

muha_sa

#686 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by muha_sa » 25/12/2016 15:42

to je to wrote:
Alfons Kauders wrote:Opet peticije i aktivizam? :D

Da ponovim?

AKO GLASATE ZA JEBENU SDA

ONDA ĆE SDA BITI NA VLASTI

TO JE JEDINA SVRHA IZBORA

Vlast se bira na izborima, ne na fejsbuku. Izabrali ste ih. Uzivajte narednih 45 mjeseci.
A šta je sa ovim koji nisu glasali za SDA?
njih su zajebali apstinenti u koje ubrajamo i Alfonsa kojeg si citiro :lol:

izgubljena dusa

#687 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by izgubljena dusa » 25/12/2016 15:45

starii wrote:hocel otkazati koncert dine merlina zbog magle, pogusice se narod ipak :D
Ja na koncert necu ici.
S jedne strane princip - gade mi se, s druge strane razlog za slavlje - ne postoji jer ovi "moji" ubijaju svaku zelju za zivotom
Sta da proslavim i docekam....od jednog beznadja idem prema vecem i tezem...hebo tu proslavu kad slijedi mrakaca u jos jednoj godini....

mk ultra
Has thanked: 80 times
Been thanked: 114 times

#688 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by mk ultra » 25/12/2016 15:45

Vozio sam se maloprije
Veoma malo auta na cesti
Svako 20to parno

Postuju ljudi poprilicno

klavirdžija

#689 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by klavirdžija » 25/12/2016 15:45

Kad istekne par-nepar, prelazimo na pola-cijelo.

Kinaski
Been thanked: 4 times

#690 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by Kinaski » 25/12/2016 15:45

E ovo je slika naseg drustva, tesko nam ici na posao svaki drugi dan sa javnim prevozom. prenemaganje i kukanje u svakom postu, pretpostavljam da pola vas ni do granapa nikad ne proseta. Kladim se da i vecina vas ima problema sa kilogramima, upravo zbog takvog nacina zivota. Niko kilometra presao pjesice nije, sve gospoda a stomak u pantalone utrpavate

autoskolee

#691 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by autoskolee » 25/12/2016 15:46

to je to wrote::thumbup: uote="Drvosjeca iz Dejcica"]
hrle1976 wrote:
Haris.ba wrote:
Ukinuti ugalj sa trzista i rijesen problem.

Ali oni samo hoce da uzmu pare od kazni jebo problem. Vidite da nece namjerno da daju te subvencije koje automatski znace da oni moraju izdvojit neka sredstva, pa nisu ludi kao sto mi mislimo.
Ovim postupkom mogu reci da "RADE" nesta da se smanji zagadjenje jos plus zarade od kazni napune budzet, a kazne su znaci.. bolje pobjeci od policije manja je kazna.

prof.

#692 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by prof. » 25/12/2016 15:46

tempuser wrote:
prof. wrote:
tempuser wrote:
Za tvoju informaciju kotlana na Otoci je koristila cvrsto gorivo i koliko znam gasicifirana poslije rata!
Da manje branis vlast, a vise razmisljas znao bi sta je uzrok za boldiranog.
ne znam odakle ti ideja da ja branim vlast?! pa ja cijelo vrijeme govorim da je ovaj potez idiotski jer ne riješava pravi uzrok problema a ti kontaš da branim vlast?

uzrok za manju količinu vjetra nije par izgrađenih zgrada, budi siguran. da je to razlog onda smoga ne bi bilo prije njihove izgradnje, zar ne? manje vjetra i padavina je zbog klimatskih promjena koje se dešavaju na globalnom nivou i tu se ne može puno poduzeti, kako nam je tako nam je valja se prilagođavati, nismo jedini koji ispaštaju.

S obzirom na gasifikaciju, savremenija vozila, cisca goriva i nepostojanje industrije mi bi danas u poredjenju sa predratnim periodom trebali biti zracna banja, a ne gasna komora.
Ne filozofiraj ziv bio, ljudi idu u skolu za te stvari...
gasifikacija - zbog visoke cijene dosta ljudi je odustalo od gasa i vratilo se na ugalj
savremenija vozila - da ali ih zato ima više pa smo tu 'na nuli'
cisca goriva - da ali se danas troši više goriva zbog većeg broja vozila
industrija- nema je ali zato ima minimalno 20 hiljada malih kotlovnica pa je s tog aspekta situacja barem 10 puta gora

ja tebi odgovaram argumentima pa mislim da ipak tebi više odgovara opis filozofa. na kraju krajeva, vidjećemo za par dana je li mjera urodila plodom :thumbup:
zanimljivo da ne postavljaš linkove u kojima stručnjaci cijeli dan govore kako su vozila najmanji uzročnici a svi redom kao krivce navode mala ložišta :izet:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/udruzenj ... /161225045
http://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bos ... lja/248700
Last edited by prof. on 25/12/2016 15:55, edited 2 times in total.

muha_sa

#693 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by muha_sa » 25/12/2016 15:47

Kinaski wrote:E ovo je slika naseg drustva, tesko nam ici na posao svaki drugi dan sa javnim prevozom. prenemaganje i kukanje u svakom postu, pretpostavljam da pola vas ni do granapa nikad ne proseta. Kladim se da i vecina vas ima problema sa kilogramima, upravo zbog takvog nacina zivota. Niko kilometra presao pjesice nije, sve gospoda a stomak u pantalone utrpavate

saim_adka

#694 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by saim_adka » 25/12/2016 15:50

.
Last edited by saim_adka on 15/01/2017 15:46, edited 1 time in total.

tataćusak
Been thanked: 6 times

#695 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by tataćusak » 25/12/2016 15:53

Kinaski wrote:E ovo je slika naseg drustva, tesko nam ici na posao svaki drugi dan sa javnim prevozom. prenemaganje i kukanje u svakom postu, pretpostavljam da pola vas ni do granapa nikad ne proseta. Kladim se da i vecina vas ima problema sa kilogramima, upravo zbog takvog nacina zivota. Niko kilometra presao pjesice nije, sve gospoda a stomak u pantalone utrpavate
Nemamo svi isti posao, evo ja konkretno ne mogu raditi bez auta, ko ce mi dati platu za lezanje kod kuce

L u c i f e r
Has thanked: 192 times
Been thanked: 87 times

#696 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by L u c i f e r » 25/12/2016 15:53

Mutivoda
Been thanked: 2 times

#697 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by Mutivoda » 25/12/2016 15:54

to je to wrote:
A ovaj dosadašnji aktivizam je baš urodio plodom. :run:

Protesti, demonstracije, mirna i nemirna okupljanja, izbori..... poslije svakog bude sve bolje i bolje
ma ja, daj samo da "klikćemo" iz fotelje.
Džeko je Mesi za Ronalda.
Hanka bolje pjeva od Adel.
da su nam "bogdom" izbori na klik, 97% bi izlaznost bila.
kakve crne onlajn peticije ba.
pa je l' vidiš listu onih peticija ispod ove? te peticija za vodovod, te peticija za KKBosnu, .. mi smo peticijanarod.
i šta? ništa.
šta ćeš s njom? odnijet nekome? al' ako ti misliš da ima neke koristi od toga, dobro. go for it.
meni su glupost. i smiješno mi je.
možda ja griješim. sretno. :D

Haris.ba
Has thanked: 21 times
Been thanked: 108 times

#698 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by Haris.ba » 25/12/2016 15:55

NIko se ne bi žalio da oni ne kreće fasadu, a temelji tonu.

I zadnjem laiku je jasno da priča o autima i vožnji par - nepar je krećenje fasade, a da je glavna priča ugalj i formalni tehnički pregledi gasova iz auta.

Kad zatvore jedan tehnički zbog toga što su propustili trulju da se registruje zbog očuvanja socijalnog mira i zbog toga što je samo bitno uzeti lovu ili stvarno ukinu grijanje u prvoj fazi sa lošim ugljem, onda nek idu i sa daljim mjerama.

autoskolee

#699 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by autoskolee » 25/12/2016 15:58

muha_sa wrote:
Svako bi trebao da ima slobodu kretanja kako hoce gdje hoce. Taman da hoce avionom na posao nek ide. Sto bi neko isao na posao po ovom jadu od vremena + guzve ujutro + guzve poslije posla + radi po 8-10 sati? Ti sto drkas kurac kuci tebi nije tesko otic 2x u sedmici iz kuce javnim prevozom razumijem.

Vas sto podrzavate ovo koje nema nikakvog smisla nit ko moze da nadje argumente za ovaj njihov potez treba ..... Znaci nema mi nista u zivotu mrze od kontrasa sto kontriraju samo da bi kontrirali.

Bakir1
Has thanked: 16 times
Been thanked: 190 times

#700 Re: PAR - NEPAR U KS,blago nama ko nam upravlja zivotima

Post by Bakir1 » 25/12/2016 16:00

Prodaj auto posluzi kao svijetli primjer ostalima..
Ne racunas na to da zivot nije na potezu dobrinja bascarsija?
Ima nas iz drugih kantona koji imamo zivot obaveze posao i koji moramo proci kroz KS barem onim dijelom autoputa...
Garantujes li ti nekome iz breze ko mora na posao u Visoko da ce ziv preko prhinja doci?
Ko ce meni nadoknaditi 400 km vise zato sto moram na pale preko olova a do olova kozijim putevima preko zvijezde...
Cuj prosetajte ili koristite javni prijevoz

Post Reply