Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1 Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by sadie_forever »

Recimo cak su i najnereligiozniji,prema popisu u BIH ostali/ateisti cine tek 3,2% ,u Hrvatskoj 3,81% su ostali ,u Srbiji 4,07%...dok u Sloveniji naglo raste taj procenat pa je broj ateista cak 21%...tu ne brojim i 15,7% onih koji nisu htjeli odgovoriti dok u ovim ostalim drzavama brojimo i njih zajedno sa ateistima

ovo je irreligioznost cak i za neke dijelove zapada prevelika
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by HAVANA »

Ja ne znam te procente nit pratim to.Ko kad me ne zanima ni vjera,ni nevjera...Ali nigdje me ljudi nisu peglali sa vjerom kao ovde .A zivio sam na mnogo mjesta.Rade ljudi i zive,ne zamaraju se glupostima.Ako vjeruje sebi vjeruje...ne hoda okolo i vice na sav glas.U vecini slucajeva je tako.U normalnom svijetu.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#3 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by KB9 »

u bosni moras dokazat da vjerujes da bi mogo dobit dozvolu da radis i zivis :bih:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#4 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by kakavdanakneiskustvu »

KB9 wrote:u bosni moras dokazat da vjerujes da bi mogo dobit dozvolu da radis i zivis :bih:
:thumbup:
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#5 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by mali_balon »

Ja teme i govana........drugaciji su sto su cafiri munafici nevjernici treba ih procerat......gasi ovo da ne izginemo i pusti sabana
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Dope_Man »

Zato sto Slovenci imaju srece da se nisu upali u ovaj vrtlog izmadju HR i SR gdje jedna drugoj moraju da dokazuju ko je veci u svemu, pa i u vjeri, a naravno BiH je u sredini, i sa dobrom dozom Islama da stvar bude gora, pa onda svi, u nedostatku icega pametnog, jedni drugima dokazuju da su zivi kroz nacionalni/vjerski ponos. Ne ponasa se prosjecam Bosanas, Srbin ili Hrvat nista drugacije od prosjecnog Slovenca, ali prosjecni BHS mora da dokazuje komsijama svoju vjeru, misli da je nekako slabiji, da je izgubio dio identiteta ako ne vice na sav glas koliki je vjernik.

A Slovenac, eh.. on je uvijek znao da je malo civilizovaniji od nas, pa se priklonio Evropi, napravio puteve preko kojih mi prakticno moramo u Evropu, i dere nas i broji pare, a nikome ne mora dokazivati da njegov bog ima veceg djoku, jer njemu je dovoljno da su oni sami malo pametnije uredili drzavu nego svi mi juznije.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#7 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by DZONPI »

Jebiga kad se bude prvo gledala pamet kultura radne navike od ko si sta si ocekuj da i ti budes ko Slovenac ali znas i sam ko ti je na celu svega e sa takvim neces nikad bit Slovenac pa ko ga biro isti ko i on.Ja sam ateista i na zapadu me jednom neko upito i samo klimno glavom to je sva prica bila o vjeri bogu i sta ja znam jer to trebaju da budu privatne stvari covjeka koje se puno ne iznose u javnost.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sadie_forever wrote:Recimo cak su i najnereligiozniji,prema popisu u BIH ostali/ateisti cine tek 3,2% ,u Hrvatskoj 3,81% su ostali ,u Srbiji 4,07%...dok u Sloveniji naglo raste taj procenat pa je broj ateista cak 21%...tu ne brojim i 15,7% onih koji nisu htjeli odgovoriti dok u ovim ostalim drzavama brojimo i njih zajedno sa ateistima

ovo je irreligioznost cak i za neke dijelove zapada prevelika
Kako god okreneš bolji su ljudi nego naše balije, ustaše i četnici.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by _BataZiv_0809 »

Svekrva Slovenka?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#10 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:Svekrva Slovenka?
:( Kamo sreće da jeste, sutra bih otišao za Sloveniju da živim sa tim "drugačijim" Slovencima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Svekrva Slovenka?
:( Kamo sreće da jeste, sutra bih otišao za Sloveniju da živim sa tim "drugačijim" Slovencima.
Ne tebi, znas da sejdi forever kuka na svekrvu :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#12 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

MickeyPierce wrote:Janezi papci najveci .. Veci od focaka
Jah, neka su minder efendije i ugursuzi po Sarajevu graDŽani...dodaj na to ove pravoslavne ISIL-ovce iz RS-a i štovaoce kukastog krsta iz Hercegovine....milina. :roll:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#13 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Svekrva Slovenka?
:( Kamo sreće da jeste, sutra bih otišao za Sloveniju da živim sa tim "drugačijim" Slovencima.
Ne tebi, znas da sejdi forever kuka na svekrvu :D
Aaaa nisam to upratio. :mrgreen:
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#14 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by aratet »

HAVANA wrote:Ja ne znam te procente nit pratim to.Ko kad me ne zanima ni vjera,ni nevjera...Ali nigdje me ljudi nisu peglali sa vjerom kao ovde .A zivio sam na mnogo mjesta.Rade ljudi i zive,ne zamaraju se glupostima.Ako vjeruje sebi vjeruje...ne hoda okolo i vice na sav glas.U vecini slucajeva je tako.U normalnom svijetu.
Ocito nisi imao puno dodira sa Arapima.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#15 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by homar »

Mislim da se pogrešni podaci iznose za Slovenca. Živio sam u Sloveniji 13 godina i mislim da sam upoznao te ljude dobro. Istina je da su velika većina Slovenaca vjernici, katolici, da redovno idu u crkvu i to kako u Titino vrijeme, tako i danas. U Sloveniji je veliki broj neslovenaca i vjerujem da su oni većina ateisti. Što se tiče nacionalizma, Slovenci su veliki nacionalnisti, ali te neće ubiti, zaklati..., oni će ti dati do znanja da si ti "proklet Bosanec" ili "proklet Južnjak". Ako te Slovenac prihvati kao komšiju, što se podrazumjeva da si kulturan i učtiv, onda ima veće povjerenje u tebe nego li u soseda Slovenca.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by dječak sa šibicama »

Slovenci nisu previse prakticni vjernici, da idu redovno u crkvu i slicno, ali su itekako religiozni.

Idi vidi Ljubljanu za Bozic, ili kad je Papa bio, ne mozes ulicom proci.

Medju te ateiste racunaj veliki broj juznjaka koji se ne zele izjasniti kao vjernici islamske ili pravoslavne vjeroispovjesti, cisto zbog lakseg asimiliranja u drustvo.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#17 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by dječak sa šibicama »

homar wrote:Mislim da se pogrešni podaci iznose za Slovenca. Živio sam u Sloveniji 13 godina i mislim da sam upoznao te ljude dobro. Istina je da su velika većina Slovenaca vjernici, katolici, da redovno idu u crkvu i to kako u Titino vrijeme, tako i danas. U Sloveniji je veliki broj neslovenaca i vjerujem da su oni većina ateisti. Što se tiče nacionalizma, Slovenci su veliki nacionalnisti, ali te neće ubiti, zaklati..., oni će ti dati do znanja da si ti "proklet Bosanec" ili "proklet Južnjak". Ako te Slovenac prihvati kao komšiju, što se podrazumjeva da si kulturan i učtiv, onda ima veće povjerenje u tebe nego li u soseda Slovenca.
Sve si rekao, potpisujem do zadnjeg slova.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#18 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by dječak sa šibicama »

I cisto da se zna, i Slovenci su nekome "sandzaklije" :D

Oni se upinju da budu kao Austrijanci, imaju kompleks Jugoslavije pa kao i zagrepcani forsiraju "mitteleuropski kulturni kruzook" kojem kao pripadaju, sto istorijski jeste tacno ali kulturoloski njih mitteleuropa bas i ne zeli prihvatiti.

Za Austrijance, Slovenci su tek cigojneri, niza rasa slavenska.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#19 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by mali_balon »

dječak sa šibicama wrote:
homar wrote:Mislim da se pogrešni podaci iznose za Slovenca. Živio sam u Sloveniji 13 godina i mislim da sam upoznao te ljude dobro. Istina je da su velika većina Slovenaca vjernici, katolici, da redovno idu u crkvu i to kako u Titino vrijeme, tako i danas. U Sloveniji je veliki broj neslovenaca i vjerujem da su oni većina ateisti. Što se tiče nacionalizma, Slovenci su veliki nacionalnisti, ali te neće ubiti, zaklati..., oni će ti dati do znanja da si ti "proklet Bosanec" ili "proklet Južnjak". Ako te Slovenac prihvati kao komšiju, što se podrazumjeva da si kulturan i učtiv, onda ima veće povjerenje u tebe nego li u soseda Slovenca.
Sve si rekao, potpisujem do zadnjeg slova.

Prije svega pozitivni nacionalizam dezela folovi golovi, cista dezela itd itd....medjutim vremena se mjenjaju besparica udarila pa samim tim budi se i "negativni" nacionalizam pa su za sve krivi cefurji a starije generacije postaju sve vise i vise nostalgicne i pitaju se sto nam je sve trebalo...."do1990 pare smo slali u beograd a danas u brisel a brisel je 100000 gori od beograda".....

Post na mjestu a boldirano 100000% u pravu....rodjen gore i zivio do 1991....tako da ih znam u dusu.....nisu oni nista bolji od nas samo su vise disciplinovaniji
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by salik79 »

mali_balon wrote:
dječak sa šibicama wrote:
homar wrote:Mislim da se pogrešni podaci iznose za Slovenca. Živio sam u Sloveniji 13 godina i mislim da sam upoznao te ljude dobro. Istina je da su velika većina Slovenaca vjernici, katolici, da redovno idu u crkvu i to kako u Titino vrijeme, tako i danas. U Sloveniji je veliki broj neslovenaca i vjerujem da su oni većina ateisti. Što se tiče nacionalizma, Slovenci su veliki nacionalnisti, ali te neće ubiti, zaklati..., oni će ti dati do znanja da si ti "proklet Bosanec" ili "proklet Južnjak". Ako te Slovenac prihvati kao komšiju, što se podrazumjeva da si kulturan i učtiv, onda ima veće povjerenje u tebe nego li u soseda Slovenca.
Sve si rekao, potpisujem do zadnjeg slova.

Prije svega pozitivni nacionalizam dezela folovi golovi, cista dezela itd itd....medjutim vremena se mjenjaju besparica udarila pa samim tim budi se i "negativni" nacionalizam pa su za sve krivi cefurji a starije generacije postaju sve vise i vise nostalgicne i pitaju se sto nam je sve trebalo...."do1990 pare smo slali u beograd a danas u brisel a brisel je 100000 gori od beograda".....

Post na mjestu a boldirano 100000% u pravu....rodjen gore i zivio do 1991....tako da ih znam u dusu.....nisu oni nista bolji od nas samo su vise disciplinovaniji

Sto bi cuveni Ali En, birvaktile, u svom antologijskom albumu "Burek", rekao: "Cefur, cefur, kdo je cefur?! J'z s'm cefur, ti si cefur!" :mrgreen:
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#21 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Juni »

Kad dobar dio života provedes u državi koja je dosta sjeverozapadnije od Slovenije skontas da se baš i ne razlikuju toliko od nas.
Hale na benzinskim pumpama su u Austriji prljavije nego u Njemačkoj, a cisce nego u Sloveniji itd. Pjesme su tuznije što su južnije :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#22 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Connaisseur Karlin »

homar wrote:Mislim da se pogrešni podaci iznose za Slovenca. Živio sam u Sloveniji 13 godina i mislim da sam upoznao te ljude dobro. Istina je da su velika većina Slovenaca vjernici, katolici, da redovno idu u crkvu i to kako u Titino vrijeme, tako i danas. U Sloveniji je veliki broj neslovenaca i vjerujem da su oni većina ateisti. Što se tiče nacionalizma, Slovenci su veliki nacionalnisti, ali te neće ubiti, zaklati..., oni će ti dati do znanja da si ti "proklet Bosanec" ili "proklet Južnjak". Ako te Slovenac prihvati kao komšiju, što se podrazumjeva da si kulturan i učtiv, onda ima veće povjerenje u tebe nego li u soseda Slovenca.
moji su zivjeli u SLO, odlican post :thumbup:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#23 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by jao_situacije »

sadie_forever wrote:Recimo cak su i najnereligiozniji,prema popisu u BIH ostali/ateisti cine tek 3,2% ,u Hrvatskoj 3,81% su ostali ,u Srbiji 4,07%...dok u Sloveniji naglo raste taj procenat pa je broj ateista cak 21%...tu ne brojim i 15,7% onih koji nisu htjeli odgovoriti dok u ovim ostalim drzavama brojimo i njih zajedno sa ateistima

ovo je irreligioznost cak i za neke dijelove zapada prevelika
šta ti znači "ostali/ateisti" ti misliš da ne nema b/h/s ateista, ili vjernika koji su "ostali" :-)
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#24 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by mousstapha »

Zato što ne otvaraju ovakve teme na forumu. :D
User avatar
USAblues
Posts: 1461
Joined: 15/06/2008 23:07

#25 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by USAblues »

HAVANA wrote:Ja ne znam te procente nit pratim to.Ko kad me ne zanima ni vjera,ni nevjera...Ali nigdje me ljudi nisu peglali sa vjerom kao ovde .A zivio sam na mnogo mjesta.Rade ljudi i zive,ne zamaraju se glupostima.Ako vjeruje sebi vjeruje...ne hoda okolo i vice na sav glas.U vecini slucajeva je tako.U normalnom svijetu.
Prost i jednostavan odgovor na pitanje :):)....
i jedna anegdota iz predratne Slovenije. Nova Gorica 1988/89 s prijateljem u kratkoj posjeti njegovoj prijateljici Slovenki...rucak je...sjedimo ii jedemo...a dijete od ove Slovenke (5-6 god) dijete kao dijete nemirno..skace po sobe itd...a ona nakon nekoliko bezuspjesnnih upozorenja da se smiri veli dijetu.." ako ne budes fin poslacu te u Bosnu da cuvas ovce" :):):) naravno dijete se umiri ko bubica... :lol:
Post Reply