Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#76 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

dječak sa šibicama wrote:
prog321 wrote:Madzarska ima skoro isti standard ko u BiH a nisu imali rata.
Izgleda kod Ugara austrugarski uticaj nije igrao ulogu :-)
Madjarski GDP 120 milijardi, BiH 16.

De ba malo...
GDP se ne jede.
Standard se gleda kroz prosječne plate vs. Cijene.
A tu Madzarska stoji čak i gore od BiH ( kad ne bi Bosanci prijavljivali minimalce)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#77 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by supercali »

A ako izuzmes administraciju u drzavi koja ima plate preko bilo kojeg prosjeka?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#78 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

Administracija jedina u BiH prikazuje tačne plate.
Privatnici pišu minimalce a daju puno više.
Kad bi se sabrale tačne plate kod privatnika prosjek u BiH bi bio još veći.
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#79 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Seyfo »

Teško je generalizovati, čak i tako mali narod kao Slovence.
Može se javiti 100 forumaša koji su živjeli tamo ili znaju dosta Slovenaca a da svak različito iskustvo ima, i zbog toga što je različit stav ljudi iz pojedinih dijelova države; npr dio oko Maribora uz A granicu (štajerska) ima historijske veze sa Austrijom,slični su im itd. Inače seoski način odijevanja, stanja uma i općenito života je sličan među ruralnim stanovništvom u SLO, Austriji i dijelom u CH. Inače Slovenija je sastavljena od sedam regija i iako su te regije male površine i blizu su jedna druge, ljudi često govore drukčijim akcentom, i drukčije razmišljaju. Samim tim nečija iskustva mogu biti potpuno drukčija.
Ja ih znam dosta i bio sam puno puta, nisam živio, i mogu reći da su generalno katolici samo deklarativno i sarkastično se zajebaju na račun vjere, i slabo je praktikuju, možda u starosti jer nemaju drugog posla. Omladina slabo priča naš jezik i fura se na komunizam.
Ono što mi se kod njih ne sviđa je što podcjenjivački gledaju na Bosance i sve južnjake i u tome su kao i drugi Evropljani.
Last edited by Seyfo on 12/12/2016 14:15, edited 1 time in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#80 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by supercali »

Administracija prikazuje tacne plate pitanje je jesu li realne na sveukupno ekonomsko stanje

Jbt drzava uzima mmf kredit da isplati te plate penzije i sl to ja mislim nko ne radi niti je radio
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#81 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by dječak sa šibicama »

Slovenske pokrajine su prelijepe, tu im skidam kapu, slovensko selo je u odnosu na bosansko daleko uredjenije, ljepse, sa puno cvijeca. Iako su kmetovi, kako oni to kazu, imaju smisao za lijepo. Njihove kmetije su cesto uredjene kao muzeji, po starinski se zivi i radi.

Gorenjska i Stajerska meni najljepse, stajerci su najbolji Slovenci, vole cugnuti posebno vino, vole salu, zajebanciju, hoce i cakiju povuci, slicniji su nama nego ostalim Slovencima. Dok su gorenjci susta suprotnost, hladni tipicni alpski ljudi. Ali im je pokrajina prelijepa, istorijska Kranjska.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#82 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Sanjarko »

dječak sa šibicama wrote:
prog321 wrote:Madzarska ima skoro isti standard ko u BiH a nisu imali rata.
Izgleda kod Ugara austrugarski uticaj nije igrao ulogu :-)
Madjarski GDP 120 milijardi, BiH 16.

De ba malo...
120/10=12
35/3,5=10

Skoro tu negdje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#83 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Sanjarko »

Seyfo wrote:Omladina slabo priča naš jezik
:lol:

Sto onda treba prevodilac za dokumenta, da se na Slovenski prevede ak pricaju nas jezik.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#84 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
dječak sa šibicama wrote:
Madjarski GDP 120 milijardi, BiH 16.

De ba malo...
120/10=12
35/3,5=10

Skoro tu negdje.
  • GDP (PPP) 2016 estimate
    • Total $265.037 billion[6] (57th)
    • Per capita $26,941[6] (49th)
    GDP (nominal) 2016 estimate
    • Total $132.683 billion[6] (58th)
    • Per capita $13,487[6] (57th)
  • GDP (PPP) 2016 estimate
    • Total $41.127 billion[6]
    • Per capita $11,647[6]
    GDP (nominal) 2016 estimate
    • Total $16.306 billion[7]
    • Per capita $4,617.75[7]
Edit

2,5 veci, ono je iz glave bilo po vasim podatcima.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#85 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

Gdp je irelevantan kad se priča o standardu jedne zemlje.
Najbrži način da imate visok GDP = zaduži se do balčaka.
Pa poslije zijevaj. :-D
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#86 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by detroit-mercy »

prog321 wrote:Gdp je irelevantan kad se priča o standardu jedne zemlje.
Najbrži način da imate visok GDP = zaduži se do balčaka.
Pa poslije zijevaj. :-D
Onako od oka, u kojim zemljama se bolje zivi u onim sa visokim ili onim sa niskim GDP :D .
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#87 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

Od oka se statistika ne mjeri.
Baš zbog toga što iznimke postoje. A jedna od njih je Mađarska :-D
swanfilter
Posts: 7898
Joined: 06/06/2008 18:52

#88 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by swanfilter »

sadie_forever wrote:54% djece rodjeno im je vanbracno,a jedna od top zemalja gdje najveci broj samoubistava u Evropi

nesto ne stima
Tokom studija, jedna profesorica izjavi: "Nas, Slovence, znaju po tome da smo skrti i imamo lake zene" :lol:
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#89 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by detroit-mercy »

prog321 wrote:Od oka se statistika ne mjeri.
Baš zbog toga što iznimke postoje. A jedna od njih je Mađarska :-D
Pa tvoja glavna teza je da statistika nista ne pokazuje, da je GDP jedna beskorisna informacija koja nista ne znaci i sl. I da onako odokativno ti odruedjujes ko je bolji ko je gori.
Izlistaj 500 najvecih u jugoistocnoj evropi pa vidi koliko je cijih kompanija, pa izlistaj 500 srednjih u jugoistocnoj evropi pa vidi koliko je cijih.
Ne zanemaruj da jedna cetvrtina BH stanovnistva zivi u zemljama zapada (podrazumijevaju se pored EUa, USA, Canada i Australija) sto donekle stvara pogresnu sliku stanja u BiH.
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#90 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by detroit-mercy »

swanfilter wrote:
sadie_forever wrote:54% djece rodjeno im je vanbracno,a jedna od top zemalja gdje najveci broj samoubistava u Evropi

nesto ne stima
Tokom studija, jedna profesorica izjavi: "Nas, Slovence, znaju po tome da smo skrti i imamo lake zene" :lol:
I uglavnom se guze sa Bosancima :mrgreen: .
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#91 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by dječak sa šibicama »

prog321 wrote:Od oka se statistika ne mjeri.
Baš zbog toga što iznimke postoje. A jedna od njih je Mađarska :-D
Kaze covjek koji odoka procjenjuje kolika je prosjecna plata u BiH :-) i ne vjeruje zvanicnim podacima, jer on odoka misli da je veca :-)

Dogovori se sam sa sobom.

Kamo srece da je tako kako ti pokusavas reci... posto si u dijaspori, vjerovatno ne znas da u glavnom gradu gdje se jos zivi i ponajbolje, masa raje radi za par stoja kod novopecenih privatnika.
I da nam prosjek dizu uglavnom uhljebi iz drzavnih firmi.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#92 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

detroit-mercy wrote:
prog321 wrote:Od oka se statistika ne mjeri.
Baš zbog toga što iznimke postoje. A jedna od njih je Mađarska :-D
Pa tvoja glavna teza je da statistika nista ne pokazuje, da je GDP jedna beskorisna informacija koja nista ne znaci i sl. I da onako odokativno ti odruedjujes ko je bolji ko je gori.
.
Nije tacno. Nisam rekao da je GDP beskoristan nego da nema veze sa standardom jedne zemlje.
GDP pokazuje neke druge parametre kao sto je cjelokupna privredna aktivnost i obim trzista. Madjarska sa oko 10 miliona stanovnika ima zavidnu privrednu aktivnost ali se ona ne ocrtava u standard stanovnika te zemlje. Comprende ?
swanfilter
Posts: 7898
Joined: 06/06/2008 18:52

#93 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by swanfilter »

dječak sa šibicama wrote:Slovenske pokrajine su prelijepe, tu im skidam kapu, slovensko selo je u odnosu na bosansko daleko uredjenije, ljepse, sa puno cvijeca. Iako su kmetovi, kako oni to kazu, imaju smisao za lijepo. Njihove kmetije su cesto uredjene kao muzeji, po starinski se zivi i radi.

Gorenjska i Stajerska meni najljepse, stajerci su najbolji Slovenci, vole cugnuti posebno vino, vole salu, zajebanciju, hoce i cakiju povuci, slicniji su nama nego ostalim Slovencima. Dok su gorenjci susta suprotnost, hladni tipicni alpski ljudi. Ali im je pokrajina prelijepa, istorijska Kranjska.

Najbolja raja su mi bili Celjani - Stajerci i dole Krsko, Sevnica - Dolenci :lol:, mada mi je njihov slovenski bio fakat smijesan, seljacki da kazem. Primorce nisam mirisao zbog italijanske furke i govora. Kada pricaju, kao da Sarajlije slusam. Valjda ne bude uvrijeđenih :lol:.

Gorenjci i Korosci su obicno stozine, fizicki i mentalno. Nesto kao sto mi Krajisnici znamo biti ... Tu su jos Prekmurci i Pomurci. Eh, oni su svim ostalim Slovencima vic :lol:. Selo ... I, vidi se, da su nekada bili mađarska vuko...ina. Jedu samo krvavice, vampe i ostalu svinjsku iznutricu, vino im je slabo i malo ko da ih razumije od ostalih Slovenaca. Ja se naucio jer samo bio sa curom iz Sobote tri godine ... :mrgreen:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#94 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

dječak sa šibicama wrote:
prog321 wrote:Od oka se statistika ne mjeri.
Baš zbog toga što iznimke postoje. A jedna od njih je Mađarska :-D
Kaze covjek koji odoka procjenjuje kolika je prosjecna plata u BiH :-) i ne vjeruje zvanicnim podacima, jer on odoka misli da je veca :-)
.
Ne postoji tacna data. Jer je sistem napravljen da prikaze iskrivljenu sliku. Nije nagadjane nego fakt.
I sam radim i zivim u Sarajevu dugi niz godina. Dolazili su mi radnici i trazili sami da im pisem minimalac a ostatak u padze.
Svi oko mene to rade. Nije nikakva novost.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#95 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Connaisseur Karlin »

swanfilter wrote:
dječak sa šibicama wrote:Slovenske pokrajine su prelijepe, tu im skidam kapu, slovensko selo je u odnosu na bosansko daleko uredjenije, ljepse, sa puno cvijeca. Iako su kmetovi, kako oni to kazu, imaju smisao za lijepo. Njihove kmetije su cesto uredjene kao muzeji, po starinski se zivi i radi.

Gorenjska i Stajerska meni najljepse, stajerci su najbolji Slovenci, vole cugnuti posebno vino, vole salu, zajebanciju, hoce i cakiju povuci, slicniji su nama nego ostalim Slovencima. Dok su gorenjci susta suprotnost, hladni tipicni alpski ljudi. Ali im je pokrajina prelijepa, istorijska Kranjska.

Najbolja raja su mi bili Celjani - Stajerci i dole Krsko, Sevnica - Dolenci :lol:, mada mi je njihov slovenski bio fakat smijesan, seljacki da kazem. Primorce nisam mirisao zbog italijanske furke i govora. Kada pricaju, kao da Sarajlije slusam. Valjda ne bude uvrijeđenih :lol:.

Gorenjci i Korosci su obicno stozine, fizicki i mentalno. Nesto kao sto mi Krajisnici znamo biti ... Tu su jos Prekmurci i Pomurci. Eh, oni su svim ostalim Slovencima vic :lol:. Selo ... I, vidi se, da su nekada bili mađarska vuko...ina. Jedu samo krvavice, vampe i ostalu svinjsku iznutricu, vino im je slabo i malo ko da ih razumije od ostalih Slovenaca. Ja se naucio jer samo bio sa curom iz Sobote tri godine ... :mrgreen:
dovoljno je procitati istoriju Celja,jako bogata i interesantna :thumbup:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#96 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by hAZNADAR »

O'zone wrote:
Ludzak wrote:zato što nisu zatupljeni kao mi. Zato što su se udaljili od religijskih i nacionalističkih okova.
Odgovorio si sve
Imaju religiju i naciju i oni, kao i takav identitet. Nisam upoznao niti jednog Slovenca koji ne slavi Bozic, Uskrs, krsti dijete,.. i da se ne ponosi svojom nacijom(gdje usput konkurise ostalima u okruzenju). Cugao sa Slovencima i znaju biti krkani i sovinisti kao i mi.

Razlika je samo u tome sto nisu Balkanci. Nemaju balkanski mentalitet, balkanski odnos prema religiji i naciji, balkanski nacin zabave, balkanski temperament, balkansku zavist, balkansku sebicnost,.... - i u ovoj prici najbitnije - organizovani su i slozni po mnogim stvarima. Lako zajedno rijese problem na dobrobit sviju. Tipicni zapadni uticaj.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#97 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Connaisseur Karlin »

hAZNADAR wrote:
O'zone wrote:
Ludzak wrote:zato što nisu zatupljeni kao mi. Zato što su se udaljili od religijskih i nacionalističkih okova.
Odgovorio si sve
Imaju religiju i naciju i oni, kao i takav identitet. Nisam upoznao niti jednog Slovenca koji ne slavi Bozic, Uskrs, krsti dijete,.. i da se ne ponosi svojom nacijom(gdje usput konkurise ostalima u okruzenju). Cugao sa Slovencima i znaju biti krkani i sovinisti kao i mi.

Razlika je samo u tome sto nisu Balkanci. Nemaju balkanski mentalitet, balkanski odnos prema religiji i naciji, balkanski nacin zabave, balkanski temperament, balkansku zavist, balkansku sebicnost,.... - i u ovoj prici najbitnije - organizovani su i slozni po mnogim stvarima. Lako zajedno rijese problem na dobrobit sviju. Tipicni zapadni uticaj.
e svasta ,a sto je sa stanovncima iz BiH koji su danas 5 generacija u SLO,vidis kako su se aimilirali generacijski i izbacili balkanizam nakon odlaska sa BiH granice ,sve se moze kad se hoce,a samo je u BiH svaka glupost vazna jer je ispolitizarana ,ukljucujuci i mnoge vaas iz dijapsore :D
korisnicc
Posts: 192
Joined: 25/04/2013 13:51

#98 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by korisnicc »

Iz Hrvatske sam.
Pa Slovenija graniči s Austrijom, Italijom, Mađarskom i Hrvatskom.
Dakle, samo jedna ex Yu zemlja.

To je ujedno i alpska država, pa uz to ide i pripadajući folklor, mentalitet, čak i izgled.
Veličinom mala, kompaktna, na dobroj lokaciji, povijesno nije puno stradavala od turaka.
To je sve utjecalo da je i solidnog gospodarstva.


Mi Hrvati bismo vrlo rado da drugi za nas kažu da nismo Balkan.
Bila Hrvatska Balkan ili ne, Slovenija to nije. (e da, uvijek smo bili ljubomorni na njih zbog granice s Austrijom, mamicu im 8) )
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#99 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by fakat »

Nisu previse drugaciji od drugih, a pitanje zasto su neke drzave uspjesnije od drugih nema jednostavan niti univerzalan odgovor. Splet okolnosti, pocevsi od polozaja.
User avatar
muha_sa
Posts: 128640
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#100 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by muha_sa »

korisnicc wrote:Iz Hrvatske sam.
Pa Slovenija graniči s Austrijom, Italijom, Mađarskom i Hrvatskom.
Dakle, samo jedna ex Yu zemlja.


To je ujedno i alpska država, pa uz to ide i pripadajući folklor, mentalitet, čak i izgled.
Veličinom mala, kompaktna, na dobroj lokaciji, povijesno nije puno stradavala od turaka.
To je sve utjecalo da je i solidnog gospodarstva.


Mi Hrvati bismo vrlo rado da drugi za nas kažu da nismo Balkan.
Bila Hrvatska Balkan ili ne, Slovenija to nije. (e da, uvijek smo bili ljubomorni na njih zbog granice s Austrijom, mamicu im 8) )
:thumbup:
Post Reply