Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#101 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

Položaj je krucialna stavka i onda kopiraš ono što kod komšija funkcioniše.
Češka, Slovačka i Poljska se ne bi razlikovali od Rumunije i Bugarske da ne graniče sa Zapadom.
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#102 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by mali_balon »

Pun k...c eksperata o zemlji u kojoj ili nisu boravili ni dana, ili su samo proputovali kroz nju ili su je samo na mapi vidjeli a tako i ljude.....
Pa ja kao i haman svaka tema na forumu vazda ima mudroguza koji "izgamnjizu" iz rupa pa se ovdje kao nesta dokazuju
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#103 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

Ko diro ?
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#104 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Juni »

sadie_forever wrote:
Juni wrote:
swanfilter wrote:Ima i druga strana medalje ... Malo ih je, ipak, mnogo razvoda. Mnogo slucajeva psihickih poremecaja. Bipolarnih slucajeva 5 se sjetim dok ovo pisem Za mnoge me iznenadilo da pate od necega ... Alkoholizma kao u Rusiji ... Deviantni so pravo ... Za deceniju + godina provedenih u Lj, jos uvijek se pitam, sta je uzrok takvog stanja kod ljudi ...
mozda su samo iskreniji prema sebi i drugima, mozda im psihicki poremecaji nisu tabu. bipolarni poremecaj licnosti se javlja kod 1% stanovnistva tako da nije bas jako cudno da poznajes 5 osoba sa istim, mozda poznajeses i 5 Bosanaca sa istom dijagnozom samo sto ne znas da ga imaju :zoka:
54% djece rodjeno im je vanbracno,a jedna od top zemalja gdje najveci broj samoubistava u Evropi

nesto ne stima
sta hoces ovim reci? da se vanbracna djeca ubijaju sto li. :run:
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#105 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by detroit-mercy »

prog321 wrote:
detroit-mercy wrote:
prog321 wrote:Od oka se statistika ne mjeri.
Baš zbog toga što iznimke postoje. A jedna od njih je Mađarska :-D
Pa tvoja glavna teza je da statistika nista ne pokazuje, da je GDP jedna beskorisna informacija koja nista ne znaci i sl. I da onako odokativno ti odruedjujes ko je bolji ko je gori.
.
Nije tacno. Nisam rekao da je GDP beskoristan nego da nema veze sa standardom jedne zemlje.
GDP pokazuje neke druge parametre kao sto je cjelokupna privredna aktivnost i obim trzista. Madjarska sa oko 10 miliona stanovnika ima zavidnu privrednu aktivnost ali se ona ne ocrtava u standard stanovnika te zemlje. Comprende ?
A nasa mizerna privredna aktivnost se ocituje u visokom standardu stanovnika BiH. Opet zaboravljas, da je skoro cetvrtina populacije BiH vani i da dosta tog standarda je zahvaljujuci jos uvijek uvijek velikom dotoku novca iz vana. Pitao bi mog starog kakav bi mu standard bio da mora da zivi od 370km penzije. Sta nakon par godina kad ovoliki priliv kesa presusi.
Znam da je tvoja omiljena mantra, zaduzis se i napuses GDP i stvoris laznu sliku. Ne zna da li ti je promaklo da MMF ne da pare, da Vlada Federacije ne moze da proda trezorske zapise ili narodnim jezikom receno, niko ne da pare da se zaduzujes kako hoces i koliko hoces. Znaci ni zaduziti se ne mozes kako bi htio.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#106 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

MMF je tek mali izvor financija.
BiH se može zadužiti kod intl banki kao Srbija i Hrvatska uz istu kamatu kao i oni ako zagusti do kraja.
Ali ne vjerujem da će do toga doći. Uz malu korekciju zapošljavanja u administraciji Federacija može balansirati budžet. Problem je što je ovogodišnji budzet uključio novac iz MMFa .
A sad što se tiče penzije tvojih roditelja ne znam šta da ti kažem. Nemoj da ti bacam linkove američkih stranica koje pričaju o tegobama penzionera tamo. A tebi su puna usta te Amerike.
Penzija se mora planirati. Starost će pitati šta je radila mladost.
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#107 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by detroit-mercy »

prog321 wrote:MMF je tek mali izvor financija.
BiH se može zadužiti kod intl banki kao Srbija i Hrvatska uz istu kamatu kao i oni ako zagusti do kraja.
Ali ne vjerujem da će do toga doći. Uz malu korekciju zapošljavanja u administraciji Federacija može balansirati budžet. Problem je što je ovogodišnji budzet uključio novac iz MMFa .
A sad što se tiče penzije tvojih roditelja ne znam šta da ti kažem. Nemoj da ti bacam linkove američkih stranica koje pričaju o tegobama penzionera tamo. A tebi su puna usta te Amerike.
Penzija se mora planirati. Starost će pitati šta je radila mladost.
Pa Fedracija se je pokusala zaduziti neki dan kod stranih banaka pa nije mogla da skupi pisljivih 30 miliona, u cemu je onda problem. O toj malo korekciji zaposljavanja se prica godinama, nije problem korekcija u zaposljavanju nego korekcija u stvaranju radnih mjesta. A to za planiranje penzije, prijatelju moj, svi ti penzioneri su planirali penzije, ostvarili po 30-40 godina radnog staza, o kom planiranju pricas. Sta imas planirati kad je neko razorio penzione fondove, kad su uplate u penziono minimalne jer moderne gazde ne vole da placaju doprinose pretjerano i dr. Stalno mantras kako je pola drzave na minimalcu ili na crno, pa kako ces kojeg kurca onda zaraditi penziju kad si na minimalcu.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#108 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

To stoji. Jebiga narod je kratkovid.
Vaznije im je da danas vise ide u dzep a sutra nek bude sta bude. To jeste glupost ali stvarno ti kazem da radnici sami kazu pisi minimalac dok god im poslodavac razliku stavi u dzep.
Da tu razliku sacuvaju u neki bankovni racun, vjeruj mi da bi se fina svot nakupila., ali jok. Poslije ce kukati kako se nema od cega zivjeti :-)


Ne znam o kakvih 30 miliona zaduzivanja mislis ?
Entiteti nisu isto drzava. Kada se entiteti zaduzuju oni nemaju podrsku centralne banke koja je krucijalna kod prodaje medjudrzavnih vrijednosnih papira.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#109 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Gojeni H »

Zato sto su dovoljno otvoreni medjusobno, a imaju vise nego dovoljno nacionalnog samopostovanja (neko je vec rekao da rijetko izlaze iz svoje zemlje).

Slovenija :thumbup:

Za pronicljivost, dalekovidost i rani izlazak iz raspadajuce SFRJ.
Za Laibach
Za Mladinu

Image
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#110 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Sociolog »

Poprilicno lagane cure
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#111 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by hrle1976 »

Vjera nije za skolovana covjeka to je za cobane i neskolovane. To je od uvjek tako vazilo. Koga nikada nisi mogao natjerati da vjeruje u nake bogove i slicne suplje? Skolovane ljude. A kad covjek malo bolje sagleda koliko tupih ljudi je danas a sta je tek onda bilo, mislio procentualno. Zato imas one gluparije popus poslanici, a jes muke tada bilo sam o sebi pisati i bacati glupima pjesak u oci. Mislim hey, tad su svi izgleda bili madjionicari neke vrsti pa im je uspjevalo da podjele more, primjerice kako bi uz pomoc Moses Izraelci presli crveno more na Canaan stranu. Taj Moses ili je bio patoloski lazov ili se plicak racuno kao magija. Neki kurac jest. Jer ovaku glupost ja fakat trebalo izmisliti. :D Koja magija (crna, bijela, roza?), lola mahno rukama i more se podjeliko, te napravilo put, presli Izraelci i onda mahno rukama dok je egipatska vojska bila u kanalu i sve ih potopi. U ovo moze samo glup i retardiran covjek vjerovati. A sto je jos bolje, kaze Bog mu rekao, znaci Bog licno da ceka Pihahorota, pa se pitam cime walki-talkijem? Ja sve vjernike dozivljavam kao potencialne skrajnje desnicare (politicki gledano), koji se toliko ego-centricni a pritome jako naivni, podkupljivi i doslovno ne edukovani. Ovakve bajke se samo mogu djeci i izuzetno, da budem korektan, ne narocito "pametnim" prodati.

Razumijem ja da neko slabije skolovan stane i upita sebe, pa kako da imamo ove osobine, funkcije, da smo napravili sto smo itd. Isto se pita i mrav, jer i oni imaju svoj sistem. Takodje i mi, koji smo razvili, ali da neko tvrdi da je zemlja ili bolje receno na zemlji nekakva test zivot. Dajte ljudi, to je apsurdno.

Primjerice Marija rodila a da je niko nije opalio. Nisam znao da su tada vec izumili medicinsko oplodnjavanje.

Da zidovi su pravo kenjali, a i katolici i ortodoksi su kenjali, jesu, da su onai naki Muhamedovici uzeli i napravili konkurenciju sa jos vise kenjana. Molim vas ljudi.

Znas sta je najveca tragedija za civilizaciju, da svi madrkenmo a da jos ostane neplacene kamate na tekucim racunima.

Sto se Slovenaca tice oni nemaju kompleks kao ovi iz HR, SR, i BIH. Da su ta toboze tri razlicita jezika stvarno razlicita kao sto se medjusobno razlikuju slovenacki i madjarski. Vjeruj mi bilo bi drugacije u HR, SR i BiH, ali posto se doslovice istim jezikom govori, zato se ide iz krajnosti u krajnost. Pocnimo od jezika, imena, vjera, a da nepricam u kakvoj se zatucanoj proslosti zivi. Drzi se do nekih tradicija i hirova samo kad se mjere mislici ali u svom ili svoja cetri zida iste se zaboravljaju, a opet koje su to tradicije je smijesno i razmisljati. Druga stvar nije samo da se kurce jedni drugima vec i da budu neko i nesta na mapi. Rasterecen covjek pisa po drugima ako vec mora a ne po sebi. Na Balkanu a to je sve ispod Slovenije ljudi pisaju prvo po sebi a onda idu pisati na druge.

Vjera je za neskolovane ljude. Za ljude sa kojima mozes kako hoces, kojima mozes utjerati strah i sl.

Dokaz zatucanosti je da o sexu se nemoze pricati, primjerice sta fali sin, mama i tata ili cerka popricaju za ruckom o sexu. Kao da je to nesto novo, da se otac i mati nisu jebali bilo to u supi, krevetu ili na zadnjem sjedalu auta bili tebe bilo? Sex je glavni uzrok zivota a vjera tumaci o tome netreba ni zuc, jer nas rode donose.

Gledaj ti ove gluparije. U Islamu se neprica o jebaniji jos pogotovo ne u porodici i sl. Vecina mladih samo pumpa mesnu bananu u kakvoj supi. Puni revolta i onda niti one stvari nisu vidili, jer su sve zene pokrivene ko lampe kad se ide na odmor pa da nebi prasina navalila, te tako razocarani u zivot koji je dosadan do srzi samoubistva, nalete na nekog koji zna kako voditi retoriko, kao sto je Hitler znao, pa im kaze ako se borite za dobrobit vjere ceka te 40 djevica itd. A onda ovaj pa ako ovdje nemogu da jebem, jer su sve zapakovane kao steka cigara onda odo se raznjeti, jer ovaj zna sta govori on je doktor vjere (iluzije i lazih). Znaci na zemlji nema sexa i ako je to glavni proizvod zivota, zene se moraju pakovati kao cigare, a ako se razneses u ime vjere ceka te 40 kurvi (a ako ce neko tvrditi da nije rijec o sexu onda zasto ono djevica) u raju.

A ako cemo se rukovati tezama vjere onda zasto vjera temelji na stvari koje nije moguce desifrovati odnono jeste ako imas mozak.

Neko kaze zemlja je pakao. Pa dobro, necu reci pakao ali sigurno nije svako smejsno svaki dan. Ali da je nekom milijarederu ne smejsno svaki dan izvini, poznam nekoliko milionera, zaboli ih neka stvar, rade sta hoce, kad hoce i kako hoce, nebitno gdje bili. Gdje burgije nece para hoce. Doslovno.

Druga stavr vjera je neka mjera straha. Jer taj pakao je tako detaljno docaran dok taj raj doslovno je opisan kao oblak i nake djevice. Pa se pitam ako muske cekaju djevice sta ceka onda zene? Gang bang sa 40 muskih? Raj je doslovice opisan sa sljedecim rijecima. Bijelo, nebo, djevice. Sve nake asocijacije na sex. A opet izgled Boga opisan kao neki covejk u 60im godina, vitkog tijela, bijele brade (nekada asocijacija na pametne i mudre ljude - pretezno iz Helanije). Nekako opis vise pase na nekog grckog filozofa.

Jednostavno na ovoj zemlji nema niti jedne indicije da postoji bilo sta vise osim sto postoji. I opet ljudi kao ljudi hoce odgovor na sva moguca sranja pa tako i o zivotu, i kad nemogu sta da odgovore onda, bar meni tako zvuci, se izmislja uzduz i poprijeko. Najbolji primjer, da danas mozemo uz pomoc nauke koja je napredovala dati odgovore na klimatske promjene i nepogode. Prije je to bilo, niko nema pojma kako i sta, ma to je sve od Boga. Danas znamo kako nastaje sjevanje i sl. Zar niej normalno da je neko tada mislio da je to nesto s vana od nekoga i sl, jer nije se imalo pojma sta je i rijetki su mogli zamisliti o cemu je rijec.

Ljudi su ubijani jer su govorili zemlja je okrugla. A tada koji su tebali znati kakva je, jer su propagirali da su glas Boga su govorili da je ravna ko ploca postavljenja na cetri slona.
Last edited by hrle1976 on 22/12/2016 02:38, edited 1 time in total.
Zvijezdica91
Posts: 84
Joined: 16/02/2016 20:00

#112 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Zvijezdica91 »

54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
54% djece rodjeno im je vanbracno,
Procitajte ovaj biser i shvaticete zasto su oni toliko ispred nas. Kod nas struja i voda nestane u glavnom gradu, nezaposlenost ogromna a i oni koji imaju posao cesto nemaju platu za prezivjeti. Kod nas prijeti opasnost za rat, ratni zlocinci hodaju gradovima, ne zna se ko je korumpiraniji od politicara, kriminal cvijeta kao u crnackom getu, mlade nam truju islamizmom, svaki dan neka uzasna saobracajna nesreca.

Ali ipak smo bolji od Slovenaca "jer im je 54% djece rodjeno vanbracno" :lol:
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#113 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by meteorit135531 »

Koja kompleksaska izjava za vanbracnu djecu. Tipicno za Bosnu.
Sta ce Slovenci, a mi im idemo na baustelu raditi! Sta ce Poljaci, sve je to bijeda, sta ce Slovaci, Madjari.. Citam ove postove na temi, stvarno ljudi koji nisu makli zapadnije od Bihaca daju sebi za pravo da komentarisu.
Prosjek placa u Madjarskoj i prosjek plata u Bosni neko uporedjuje. onda usporedbe na nekim temama sa selima po Rumuniji ili po Bugarskoj.
Porediti Bukurest, Budimpestu sa Sarajevom, mislim da stvarno nema smisla. Mi vode nemamo. Lutalice, smece na sve strane, opca nekultura stanovnistva.
Nemamo gradskog prijevoza. Udjes u nas tramvaj, ili udjes u tramvaj u Budimpesti, pa ti sve bude jasno.
Ljubljana je proglasena za zelenu prijestolnicu Evrope.
Sarajevo je propast od grada. Zapusteno, prljavo, kriminal cvjeta, nezaposlenost samo raste i raste, javni sektor samo nabija plate pa statisticari govore o nekom prosjeku od 830 KM. U Sloveniji dobar dio populacije prima prosjecno 1000 EUR platu, u Bosni ljudi rade za 400 KM. Onaj najveci dio radnicke populacije, nemojmo racunati budzetlije i politicare. Citava Bihacka krajina radi na bausteli u Sloveniji, i onda neko ima obraza bilo kad da kaze da smo bolji ili u rangu sa Slovenijom. Ili da Slovenija ne valja. Da je depresivna. Mnogi od nas bi dali sve da mogu primjerice, Sarajevo zamijeniti Ljubljanom. Cak je i Hrvatska daleko, daleko odmakla od BIH.

Grci imaju 5 puta jaci standard od nas, pa cesto protestvuju trazeci bolja prava za sebe. Onda se nadje neki Bosnjo koji uporedjuje neka sela po
Rumuniji, i onda tu komparaciju prenosi na nas, time stigmatizirajuci Rumune. Rumuni su za nas Zapad. Otidjite u manja mjesta u Bosni, u zaseoke u Istocnoj Bosni, ljudi u 21 vijeku nemaju struju, asfalt, vodu, plin, apoteku, mesnicu, sve one stvari koje su sasvim normalne za zivot u ovom vijeku mogu sanjati.
i onda neko nesto pise.
Slovenci su drugaciji od nas jer su geografski na takvom mjestu, da ne podpadaju pod Balkan, niti se smatraju dijelom jugoslovenstva, naravno vise naginju Zapadu, pa im je i mentalitet drugaciji. Naravno, tu je i jezicna barijera. Ne vole se oni smatrati dijelom balkanskih plemena,
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#114 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by hrle1976 »

Sve je tacno. Naravno da jezik razlikuje BiH i Sloveniju te geografski polozaj. Ali ono sto najvise razlikuje je sljedece. Ljudi u HR, BiH i SRB su stvarno ljeni ljudi. Cast izuzetcima ali vecina bi se ali da ga neprime. Ja najcesce cujem rijec - mrsko mi je, nedam mi se, od nekog iz HR, BiH ili SRB. Obrati malo paznju pa ces vidjeti. A to ipak nesto govori.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#115 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

meteorit135531 wrote: Grci imaju 5 puta jaci standard od nas, pa cesto protestvuju trazeci bolja prava za sebe. Onda se nadje neki Bosnjo koji uporedjuje neka sela po
Rumuniji, i onda tu komparaciju prenosi na nas, time stigmatizirajuci Rumune. Rumuni su za nas Zapad. Otidjite u manja mjesta u Bosni, u zaseoke u Istocnoj Bosni, ljudi u 21 vijeku nemaju struju, asfalt, vodu, plin, apoteku, mesnicu, sve one stvari koje su sasvim normalne za zivot u ovom vijeku mogu sanjati.
i onda neko nesto pise.
Ovo zadnje je laž .
A i ostatak teksta je hrpa gluposti i stereotipa.
Izmišljaš bukvalno nabuloze.
Niti je grčki standard pet puta veći a pasa lutalica i smeća imaš i u Bukureštu i Atini.
Bosanska sela su najmanje 20 godina ispred rumunskih.
korisnicc
Posts: 192
Joined: 25/04/2013 13:51

#116 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by korisnicc »

Mislim da je "problem" i u naslovu teme. Jer se zdravo za gotovo uzima da bi Slo trebali recimo BiH po necemu biti slicna.

Ako polazis s tog stajalista, naravno da ces se iznenaditi kad dodes u Sloveniju. Jer ces reci "ovo nije Balkan, ovo je slicno Austriji". U tome i jest stvar- osim SFRJ, Slo nema velike poveznice s "Balkanom".

Moja Hrvatska ima, iako nam to jako tesko pada :-)

Slovenija bi gotovo pa mogla upasti u skupinu "zapadnih slavene", ne juznih.

Kao sto sam rekao u svom proslom postu, puno je razloga zasto je Slo tako razlicita od Hr pa istocno. No glavni razlog je ipak- jezik.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#117 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by hrle1976 »

Slovenicu su germani koji govore jeikom koji spada u grupu slavenskih jezika - to je jedina razlika izmedju njih i Austrijanaca. A razlika izemdju germana i balkanaca je kao dan i noc. Kad se nebi gledali detalji onda citav Alpski region po pitanju mentalitete se razlikuje 5 deka.
korisnicc
Posts: 192
Joined: 25/04/2013 13:51

#118 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by korisnicc »

hrle1976 wrote:Slovenicu su germani koji govore jeikom koji spada u grupu slavenskih jezika - to je jedina razlika izmedju njih i Austrijanaca. A razlika izemdju germana i balkanaca je kao dan i noc. Kad se nebi gledali detalji onda citav Alpski region po pitanju mentalitete se razlikuje 5 deka.
Slozio bih se. Alpski prostor.
Karakteristican mentalitet, folklor, izgled.

Jezik sam naveo kao konkretno glavni faktor razlike slovenaca od nas hrvata, bosnjaka, srba i crnogoraca.
Last edited by korisnicc on 22/12/2016 16:46, edited 1 time in total.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#119 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by harač »

Zvijezdica91 wrote:
Procitajte ovaj biser i shvaticete zasto su oni toliko ispred nas. Kod nas struja i voda nestane u glavnom gradu, nezaposlenost ogromna a i oni koji imaju posao cesto nemaju platu za prezivjeti. Kod nas prijeti opasnost za rat, ratni zlocinci hodaju gradovima, ne zna se ko je korumpiraniji od politicara, kriminal cvijeta kao u crnackom getu, mlade nam truju islamizmom, svaki dan neka uzasna saobracajna nesreca.

Ali ipak smo bolji od Slovenaca "jer im je 54% djece rodjeno vanbracno" :lol:
:lol: antropologija tipicnog bosanskog muslimana
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#120 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

Prestavljate Sloveniju kao da je to aman zaman nesto. :-)
Jednostavno autobuska stanica na putu za Austriju i Njemacku. Nista vise.

http://theconversation.com/the-downfall ... rope-19180
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#121 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by meteorit135531 »

prog321 wrote:Prestavljate Sloveniju kao da je to aman zaman nesto. :-)
Jednostavno autobuska stanica na putu za Austriju i Njemacku. Nista vise.

http://theconversation.com/the-downfall ... rope-19180
Obzirom da smo zivjeli u istom drustvenom uredjenju skoro 50 godina, i obzirom da su sve drzave nastale nakon raspada SFRJ, krenule svojim putem, i kad nakon 20 i kusur godina shvatis gdje su Slovenci, a gdje smo mi, onda je jasno da su oni za nas jednostavno - neka druga dimenzija.
Zbog cega je to tako, zapitaj se?
Ne moze nam vadiona biti prica da smo tek izasli iz rata, pa oporavljamo ekonomiju. Nijemci su imali stotinu puta razrusenije gradove, i unistenu ekonomiju, pa su nasi ljudi 1960 - tih godina masovno isli kod njih da rade, kad je Tito otvorio granicu.
Slovenija nije nimalo losa. Ljubljana ima 250 hiljada stanovnika, ali je jako privlacna. Sredjena, cista, uredna, mirna i pitoma. Za razliku od Sarajeva.
Zakalwe
Posts: 411
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#122 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Zakalwe »

Evo u ovoj truloj Svedskoj 70%+ ljudi ne vjeruje u boga a vecina djece se radja vanbracno. I sta sad? Mnogo Bosanaca sve gledaju kako da se nekako docepaju "propalog dekadentnog zapada"...
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#123 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by sinuhe »

Pokvarice nam Zapad djecu.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#124 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Šveđanin »

Ono nesto da prigovori Slovencima. Jbt pa u Sarajevu nema vode u 2016 godini.

Razlog zasto Slovenija ima visi standard zivota je mentalitet. A razlog tog mentaliteta je sto su bili pod naprednijim okupatorom. I sto nisu imali direktni rat na svojoj teritoriji.

Cesto cujem u medijima bh politicare pricaju necemo dozvoliti grcki scenario. :lol: Jel znate vi da Grci, u kolikoj god krizi zive, imaju i imali su jedno 3x veci kvalitet zivota nego prosjecan gradjanin BIH? Neko ko nije otisao dalje od Hrvatske bi mogao pomisliti da Grci losije zive nego Bosanci jbt..
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#125 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by meteorit135531 »

Zakalwe wrote:Evo u ovoj truloj Svedskoj 70%+ ljudi ne vjeruje u boga a vecina djece se radja vanbracno. I sta sad? Mnogo Bosanaca sve gledaju kako da se nekako docepaju "propalog dekadentnog zapada"...
Upravo. Potpisujem svaku rijec. Ovi mladomuslimani/ke koji na gnjusanjem gledaju na ovakve stvari, guzice bi dali da se dokopaju Stuttgarta, ili Geteborga
Niko ne zeli da ide u Iran, u Saudiju, u Oman, Jemen, Lebanon, Jordan. Ne mogu da jos povjerujem da neko vanbracnu djecu posmatra kao defekt, kao hendikep, ili kao uvredu.
Samo se pljuje po zapadnjackim vrijednostima, onako odokativno, povrsno. To je teska patologija. Jadni smo sa ovakvim razmisljanjem. Zadojeni religijski fanatici i ekstremi.
Post Reply