Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#126 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

meteorit135531 wrote:
prog321 wrote:Prestavljate Sloveniju kao da je to aman zaman nesto. :-)
Jednostavno autobuska stanica na putu za Austriju i Njemacku. Nista vise.

http://theconversation.com/the-downfall ... rope-19180
Obzirom da smo zivjeli u istom drustvenom uredjenju skoro 50 godina, i obzirom da su sve drzave nastale nakon raspada SFRJ, krenule svojim putem, i kad nakon 20 i kusur godina shvatis gdje su Slovenci, a gdje smo mi, onda je jasno da su oni za nas jednostavno - neka druga dimenzija.
Zbog cega je to tako, zapitaj se?
Ne moze nam vadiona biti prica da smo tek izasli iz rata, pa oporavljamo ekonomiju. Nijemci su imali stotinu puta razrusenije gradove, i unistenu ekonomiju, pa su nasi ljudi 1960 - tih godina masovno isli kod njih da rade, kad je Tito otvorio granicu.
Slovenija nije nimalo losa. Ljubljana ima 250 hiljada stanovnika, ali je jako privlacna. Sredjena, cista, uredna, mirna i pitoma. Za razliku od Sarajeva.
De ba, odvadite malo. Stvarno vas je pateticno slusati.
Slovenija ima geografsku poziciju i nista drugo.
Prepisali par stavki od bogatih susjeda i pokusavaju njih imitirati. I na kraju dobili balkanski rezultat. Prezaduzena drzava sa sve manjim izgledima da napravi skok u razvijena drustva iako su imali najbolje uslove od svih drzavica istocnog bloka.
BiH je imala najgori pocetak.
Izasla iz bratoubilackog rata iznutra i izvana pocijepana sa prisilno nataknutom politickom strukturom koja joj ne daje da dise normalno.
I pod ovakvim uslovima BiH uopste tako lose ne stoji.
A gdje bi bili da smo imali iste uslove ko Slovenci koji su iz Jugoslavije izasli prakticno neokrznuti ?
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#127 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by sinuhe »

I Cazin je na lijepom mjestu kraj Slovenije u koju decenijama idu raditi pa opet nemaju skolu a i sigurno je vise Bosanaca u Sloveniji nego Slovenca u Austriji pa bi mogli nesto i nauciti i prepisati.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#128 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by prog321 »

Koji Cazin nema skolu ? O cemu ti ?

Zapadna Bosna je melem za oci. Kuce sa fasadom sredjenje, asfalt u svakom zaseoku. Daleko najcistiji dio BiH . Itekako je imalo uticaja blizina Slovenije.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#129 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by raoul duke »

sadie_forever wrote:Recimo cak su i najnereligiozniji,prema popisu u BIH ostali/ateisti cine tek 3,2% ,u Hrvatskoj 3,81% su ostali ,u Srbiji 4,07%...dok u Sloveniji naglo raste taj procenat pa je broj ateista cak 21%...tu ne brojim i 15,7% onih koji nisu htjeli odgovoriti dok u ovim ostalim drzavama brojimo i njih zajedno sa ateistima

ovo je irreligioznost cak i za neke dijelove zapada prevelika
Na osnovu prvog posta pravo pitanje je 'Zasto su Slovenci toliko napredniji i inteligentniji od ostale bagre na Balkanu?'
korisnicc
Posts: 192
Joined: 25/04/2013 13:51

#130 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by korisnicc »

Pojedinci malo idu u krajnost, pa misle da se ateizam treba tretirati kao nesto pozitivno, jer "najreligiozniji su ujedno i teroristi...".

Ateizam jest nesto sto se pripisuje "Zapadu", ali osoba mora biti oslobodjena svih stereotipa da bi donijela pravi sud o necemu. Razmisljanje: zapad=bogatstvo, zapad=ateizam, ateizam=pozitivno, moze imati samo netko tko na svijet gleda povrsno i liseno svake dublje vrijednosti. Isto vrijedi i za suprotnu krajnost.
Zakalwe
Posts: 415
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#131 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Zakalwe »

korisnicc wrote:Razmisljanje: zapad=bogatstvo, zapad=ateizam, ateizam=pozitivno, moze imati samo netko tko na svijet gleda povrsno i liseno svake dublje vrijednosti.
Razmisljanje je jedno, statistika je drugo ;)
Na kojoj strani ovog scatter-diagrama bi bosanci radije zivjeli...?

Image
Last edited by Zakalwe on 22/12/2016 21:25, edited 1 time in total.
Zakalwe
Posts: 415
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#132 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Zakalwe »

Obicno ide ovako (po meni, cisto ekonomski):

Ako vjerujes u bogove, onda obicno ne ulazes u nauku (buduci da nauka obicno osvrgava religiozne dogme).
Ako ne ulazes u nauku, pregaze te druge zemlje cisto kroz tehnoloski razvoj...ida bi mogao da kupis te visokotehnoloske proizvode moras da izvozis sta imas: sirovine (drva, naftu, plin) ili usluge (baustela, sivenje itd.)...sto je obicno manje vrijedno...i donji si.

Naravno, mozes uvjek reci samom sebi kako je sve to u stvari plitko i kako postoje i druge stvari osim materijalnih: priroda, duhovnost itd. Na zalost, i te stvari je mnogo lakse praktikovati imas para i vremena, sto je malo tesko ako si siromasan i ako je zemlja lose uredjena.
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#133 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Edin H. »

Zato sto su beskrupulozni i sto vole krasti, kao sto podradose stedise Ljubljanske banke.
Uz to su Jugoslaviju oderali prodajuci svoju robu po prenapuhanim cijemnama zbog zatvorenog trzista, dok su vani prodavali po damping cijenama, jer nisu bili konkuretni. I onda istoj toj zemlji koja im je izgradila finalnu industriju okrenuse ledja.
Sto je najgore nasi politicari im sve prodase poslije rata za sitni interes, umjesto da im je zabranjeno da se bilo cim bave u BiH dok ne vrate pare.

Sto rece moja baba - ne mozes biti posten i bogat. :zzzz:

Nevezano za pitanje, smradovi su nam stvarali velike probleme tokom Olimpijade. :-x
korisnicc
Posts: 192
Joined: 25/04/2013 13:51

#134 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by korisnicc »

Zakalwe wrote:
korisnicc wrote:Razmisljanje: zapad=bogatstvo, zapad=ateizam, ateizam=pozitivno, moze imati samo netko tko na svijet gleda povrsno i liseno svake dublje vrijednosti.
Razmisljanje je jedno, statistika je drugo ;)
Na kojoj strani ovog scatter-diagrama bi bosanci radije zivjeli...?

Image
Moj post ne niječe statistiku.
Svi bismo mi radije živjeli u bogatijim nego siromašnijim zemljama. Ono na što sam se osvrnuo je ukazivanje da je ateizam nešto što bi se društveno trebalo gledati kao prihvatljivije od religioznosti (generalno religioznosti, na bolesnih fanatika).

Drugim riječima: istina je da je veliki dio tih bogatijih zemalja ateistički, no to ne znači da bismo trebali vjeru svrstavati na negativnu stranu. Čovjek se sastoji i od duhovne komponente, koliko god mnogi govorili da je "sve u lovi". Je, puno toga je u lovi, ali ljudi (još uvijek) nisu roboti.
Za mene je "savršeno društvo" ono koje je postiglo balans između materijalnog i duhovnog. Možda je to utopija, ali nemojmo prerano suditi.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#135 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by bersK »

Prošle godine sam s rajom iz srednje išao u Gardaland, klasika, jbg. Kad u putu pored nas tri autobusa Slovenske djece i hajd to sve helem nejse, valjda neka generacija oprostajna zbog toga sto su na majicama imali nekakva imena, vjerovatno jedni drugih. Stanem ja u red za jedan od roler kostera i pored mene je jedno Slovenče. Prvo sam ga par puta upitao na bosansko srpsko hrvaCkom nešto, ne sjećam se šta, pravilo se dijete ludo ko da sam majmuna glumio, a znao sam da sve razumije po pokretu očiju, al zato kad ga pitah na engleskom - ma odgovori brale u sekundi. Reko "hvala", namjerno.

Znači, roditelji ih uče da izbjegavaju balkansku stoku koja se kolje radi vjere i nekih nacionalnih principa ala "KOJEPOČORAT?"
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#136 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Thorgerson »

Ne znam zasto bi dijete moralo razumjeti nas jezik.

Ne razumijem ni ja vecinu slovenackog?

Nemaju ih sta uciti da ne razumiju jezik :-) Ljudi imaju svoj jezik koji jeste razlicit od nasih. Ne kontam. Sta? Nece sad klinjo pored Engleskog, Njemackog il sta ja znam odabrati bosanski kao strani jezik. :roll:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#137 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by stakasa »

Edin H. wrote:Zato sto su beskrupulozni i sto vole krasti, kao sto podradose stedise Ljubljanske banke.
Uz to su Jugoslaviju oderali prodajuci svoju robu po prenapuhanim cijemnama zbog zatvorenog trzista, dok su vani prodavali po damping cijenama, jer nisu bili konkuretni. I onda istoj toj zemlji koja im je izgradila finalnu industriju okrenuse ledja.
Sto je najgore nasi politicari im sve prodase poslije rata za sitni interes, umjesto da im je zabranjeno da se bilo cim bave u BiH dok ne vrate pare.

Sto rece moja baba - ne mozes biti posten i bogat. :zzzz:

Nevezano za pitanje, smradovi su nam stvarali velike probleme tokom Olimpijade. :-x
O cemu se radi?
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#138 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Truba »

Citam nesto o leonu rupniku i sloveniji 1941 1945
Ja mislio mir kod njih zezancija :skoljka:
Ono jok..
Bas poseban sukob...
U svemu su drugaciji
Oni i grcka u najposebnijem polozaju 1941 1945

The overall number of World War Two casualties in Slovenia is estimated to 89,000, while 14,000 people were killed immediately after the end of the war.[12] The overall number of World War II casualties in Slovenia was thus of around 7.2% of the pre-war population, which is above the Yugoslav average, and among the highest percentages in Europe.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#139 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by dječak sa šibicama »

Ljubljana je u WWII bila opasana zicom, talijani su bukvalno od grada napravili logor, cijeli grad logor.

Ne cudi me broj poginulih, i oni su se mlatili medjusobno, komunisti protiv belogardejaca.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#140 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by moonca »

Edin H. wrote: 22/12/2016 21:29 Nevezano za pitanje, smradovi su nam stvarali velike probleme tokom Olimpijade. :-x
Da nije bilo njihovih gradjevinaca.. OLimpijsko selo ne bi primilo takmichare... bruka za Sarajevo :-)
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#141 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by DEMONIKA »

koje pitanje titami
isto da pitaš zašto je moonca toliko drugačija :-) :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#142 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Truba »

dječak sa šibicama wrote: 01/12/2022 22:52 Ljubljana je u WWII bila opasana zicom, talijani su bukvalno od grada napravili logor, cijeli grad logor.

Ne cudi me broj poginulih, i oni su se mlatili medjusobno, komunisti protiv belogardejaca.
Da to sam tek saznao...najveci logor u europi
Nakih 14 zona
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#143 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by mali_balon »

prog321 wrote: 22/12/2016 19:00 Koji Cazin nema skolu ? O cemu ti ?

Zapadna Bosna je melem za oci. Kuce sa fasadom sredjenje, asfalt u svakom zaseoku. Daleko najcistiji dio BiH . Itekako je imalo uticaja blizina Slovenije.
jest, sve je kako si napisao, sve cakum pakum, cisto jer niko ne zivi tamo, svve kuce prazne.....preko vikenda malo zivne jer dodju "slovenci" na vikend, kome nije daleko I skupo....
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#144 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by mali_balon »

moonca wrote: 02/12/2022 00:20
Edin H. wrote: 22/12/2016 21:29 Nevezano za pitanje, smradovi su nam stvarali velike probleme tokom Olimpijade. :-x
Da nije bilo njihovih gradjevinaca.. OLimpijsko selo ne bi primilo takmichare... bruka za Sarajevo :-)
jest, ali ti gradjevinci su bili bosanci.....
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#145 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by mali_balon »

Truba wrote: 01/12/2022 22:19 Citam nesto o leonu rupniku i sloveniji 1941 1945
Ja mislio mir kod njih zezancija :skoljka:
Ono jok..
Bas poseban sukob...
U svemu su drugaciji
Oni i grcka u najposebnijem polozaju 1941 1945

The overall number of World War Two casualties in Slovenia is estimated to 89,000, while 14,000 people were killed immediately after the end of the war.[12] The overall number of World War II casualties in Slovenia was thus of around 7.2% of the pre-war population, which is above the Yugoslav average, and among the highest percentages in Europe.
slovenci su ostali jedni od najvecih antifasista bivse juge, na sva okupljanja antifasista dolaze u najvecem broju
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#146 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Truba »

To me ne zanima
Zanima me suplja ko je vise propatio ko treba suze pustat
I onda vidim da je slovenije proporcionalno najvise najebala
To je poanta
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#147 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by dječak sa šibicama »

Nisu samo bosanci gradjevinci u slo, ja sam radio ko student po gradjevini za djeparac i saroliko je drustvo, najvise je nasih i to vecinom krajisnici kako bosnjaci tako srbi, slovenci uglavnom iz provincije jednom radio sa trojicom slovenaca iz šoštanja kod velenja, oni gradjevinci ja mijesao malter a sa nama jos dva keramicara, jedan bosnjo iz cazina drugi srbin iz laktasa. Svi cugali poslije posla ja pio sok.

Interesantno da medju gradjevincima skoro da i nema crnogoraca, sto je ocekivano :D ali nema ni albanaca, oni su iskljucivo u poslasticarstvu i pekarstvu :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#148 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by dječak sa šibicama »

Truba wrote: 02/12/2022 07:07
dječak sa šibicama wrote: 01/12/2022 22:52 Ljubljana je u WWII bila opasana zicom, talijani su bukvalno od grada napravili logor, cijeli grad logor.

Ne cudi me broj poginulih, i oni su se mlatili medjusobno, komunisti protiv belogardejaca.
Da to sam tek saznao...najveci logor u europi
Nakih 14 zona
Danas imaju turisticku atrakciju, setanje "ob zici" odnosno napravili setnicu oko grada na trasi nekadasnje zice logora, tu seta i staro i mlado i stranci i domaci, duz cijele trase su kafici, restorani i ostale zanimacije za setace.

Danas je ta zica manje vise unutar grada jer je u WWII grad bio puno manji pa se rasirio preko zice, taman prosetas oko grada kroz grad. Bio sam par puta, jako zanimljivo, recimo na jednom dijelu su kosarkaski i teniski tereni, unajmis reket i lupas loptu preko mreze. Imaju djecija igralista i tako dalje.

Image

Mlatili su se oni medjusobno, i dan danas je podjela na jugonostalgicare i slovencke, ovi drugi valjda Jansini glasaci, ne vole komunjare i Tita. Oni su samo blazi u izrazaju, ne potenciraju crnu konfekciju niti sta slicno, a da imaju desnicara imaju ih more. I uglavnom svi, i lijevi i desni, ne vole juznjake :D
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#149 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by YouAreMyDestiny »

Pa nisu bili dio osmanskog carstva, imaju sreću da su dugo bili dio austrougarske monarhije, graniče sa germanima i imaju djelom njihov gene.
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#150 Re: Zasto su slovenci toliko drugaciji?

Post by Truba »

Oni su imali pravi gradjanski rat samo to nismo ucili

Kad cede ubijaju bosnjake i hrvate to mi nekako nije kao kad slovenci slovence jer su jedni lijevi deugi desni

Takidjer niko ne spominje biskupa rozmana a stepinac je glavni u propagandi

A rozman ko i saric zdusio valjda zato
A aktivniji bio od stepinca
Post Reply