Višegrad il' Andrićgrad

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#1 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by KB9 »

samo visegrad

nikad andricgrad

:bih:
User avatar
Slo Burner
Posts: 5349
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#2 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Slo Burner »

Nikad poslije rata nisam bio tamo, nit imam zelju. Kad kazes Visegrad ja cujem Živa lomača.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by julisiz es grant »

Slo Burner wrote:Nikad poslije rata nisam bio tamo, nit imam zelju. Kad kazes Visegrad ja cujem Živa lomača.
Upravo tako...grad živih lomača, grad silovanih žena, grad istrijebljenog naroda, grad Milana Lukića...
U tom gradu žive ljudi kao Anka Vasiljević koja na sudu u Hagu ispriča kako je Zehra Turjačanin sama sebe zapalila dok je pokušavala zapaliti cigaru na plinsku bocu, koja s ponosom govori kako će Milan Lukić biti kum njenom sinu, koji se neće oženiti dok mu ovaj ne mnogne doći na svadbu (znači, ostaće neženja)...koji i danas neće da kažu gdje su odnešeni ostaci spaljenih sa Bikavca i iz Pionirske, jer se to "nije ni desilo"...
...za mene je Višegrad danas samo to, i ništa više...
Sve što treba znati o Višegradu od 1992. (ili 1941.) do danas i ko zna dokle, sublimirano je u ovom filmu (nije za ljude sa slabim živcima):



A oni sa posebno jakim živcima mogu pogledati i ovaj grčki dokumentarac o poznatom turističkom objektu (posebno dio koji počinje na 26:10) :

Papastadopulos
Posts: 197
Joined: 25/06/2016 20:52

#4 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Papastadopulos »

visegrad baticeee... andric grad je kao neka "cetvrt grada" u turisticki kompleks
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#5 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by artime »

Ako je neko tamo isao nedavno, moze osjetiti nelagodnu atmosferu u centru. Postavljene srpske zastave itd. Gledaju te ko vanzemaljca. Barem je moje iskustvo.
Ivo Andrić odlican pisac ali zauvijek Visegrad.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#7 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Bodkin »

artime wrote:Ako je neko tamo isao nedavno, moze osjetiti nelagodnu atmosferu u centru. Postavljene srpske zastave itd. Gledaju te ko vanzemaljca. Barem je moje iskustvo.
Ivo Andrić odlican pisac ali zauvijek Visegrad.
Koga gledaju kao vanzemaljca? Ili ti citaju na celu da nisi srbin :D
Al ne kontam naslov teme. Pa andricgrad je samo turisticki djelic
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#8 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by artime »

Bodkin wrote:
artime wrote:Ako je neko tamo isao nedavno, moze osjetiti nelagodnu atmosferu u centru. Postavljene srpske zastave itd. Gledaju te ko vanzemaljca. Barem je moje iskustvo.
Ivo Andrić odlican pisac ali zauvijek Visegrad.
Koga gledaju kao vanzemaljca? Ili ti citaju na celu da nisi srbin :D
Al ne kontam naslov teme. Pa andricgrad je samo turisticki djelic
Da, eto pogodio si. Na cehri mi pise da nisam njihova. Mozda cak kontaju da sam Bosnjakinja iz dijaspore, iako sam mlada, ono u smislu sta ti imas mene gledati, ne mozes me nikako znati. Samo znam da sam se pravo neugodno osjecala, jer tamo drzave BiH nema na mapi. Sve u zraku govori ovo je sada sve srpsko - mislim citaj cetnicko.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#9 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Bodkin »

artime wrote:
Bodkin wrote:
artime wrote:Ako je neko tamo isao nedavno, moze osjetiti nelagodnu atmosferu u centru. Postavljene srpske zastave itd. Gledaju te ko vanzemaljca. Barem je moje iskustvo.
Ivo Andrić odlican pisac ali zauvijek Visegrad.
Koga gledaju kao vanzemaljca? Ili ti citaju na celu da nisi srbin :D
Al ne kontam naslov teme. Pa andricgrad je samo turisticki djelic
Da, eto pogodio si. Na cehri mi pise da nisam njihova. Mozda cak kontaju da sam Bosnjakinja iz dijaspore, iako sam mlada, ono u smislu sta ti imas mene gledati, ne mozes me nikako znati. Samo znam da sam se pravo neugodno osjecala, jer tamo drzave BiH nema na mapi. Sve u zraku govori ovo je sada sve srpsko - mislim citaj cetnicko.
Sto da citam, napisi onda :wink: izveo sam jednom papanku u sarajevo koja je iz i.sarajeva. Nije htjela na carsiju jer se nekako neugodno osjeca. Svi znaju da nije nihova. Pitao je jel to misli da joj na celu pise da nije bosnjakinja. Svaka slicnost slucajna :D
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#10 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Šveđanin »

Prosle godine sam bio u Visegradu. Odavno nisam vidio mjesto, za koje ne mozes reci da je selo, a da je vise mrtvo i sablasno. Na stranu zlocini i to, govorim generalno. Mogu misliti na sta je tek licilo prije gradnje ovog turistickog kompleksa. Na stranu sto se cijeli lokal okrece kad cuju da neko doziva bosnjacko ime, toga vjerovatno ima i u sredinama gdje su Bosnjaci 99%.

Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.


Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? Ja sam sivilo, depresiju i sjebanost onog nivoa vidio po zabitima istoka Rumunije, a poprilicno sam Evrope prosao.
Last edited by Šveđanin on 15/07/2016 20:40, edited 1 time in total.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#11 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by artime »

Bodkin wrote:
Sto da citam, napisi onda :wink: izveo sam jednom papanku u sarajevo koja je iz i.sarajeva. Nije htjela na carsiju jer se nekako neugodno osjeca. Svi znaju da nije nihova. Pitao je jel to misli da joj na celu pise da nije bosnjakinja. Svaka slicnost slucajna :D
Ne znam koliko bi mogla porediti te dvije situacije. Shvatam djevojku i sta zelis reci. ALi saznala sam, da kao u Srebrenici i drugim sada vec srpskim gradovima, rade kao što vec znamo bivsi cetnici, pocinioci zlocina, genocidasi itd... Ne otkrivam ovdje jel'da toplu vodu, tako ni Visegrad nije izuzetak. Jako je tesko setati se centrom i nekim po meni stranim obiljezjima, koji pripadaju u susjednu nam istocnu zemlju i biti svjestan zive lomace, klanja po Drini, plutajućih utvara....
Haman me slican osjecaj pogodio u Srebrenici, ali ne tako jak kao u Visegradu, jer su oni jos bezobrazniji, gledaju te pravo kao ono sta ces ti tu. Jos ja dosla sa familijom da beze pogledamo most itd. Kao ono sada te gleda koja li je ovo protjerana familija. A eto ja ne znam da je čarsija poznata po klanju iz ovog proslog nam rata? Ili grijesim. :-)
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#12 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by PM72 »

Šveđanin wrote:Prosle godine sam bio u Visegradu. Odavno nisam vidio mjesto, za koje ne mozes reci da je selo, a da je vise mrtvo i sablasno. Na stranu zlocini i to, govorim generalno. Mogu misliti na sta je tek licilo prije gradnje ovog turistickog kompleksa. Na stranu sto se cijeli lokal okrece kad cuju da neko doziva bosnjacko ime, toga vjerovatno ima i u sredinama gdje su Bosnjaci 99%.

Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.


Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? Ja sam sivilo, depresiju i sjebanost onog nivoa vidio po zabitima istoka Rumunije, a poprilicno sam Evrope prosao.
Prije odgovora samo napiši jesi li šveđanin postao tokom rata.Jer imam dvije varijante odgovora na tvoje pisanje.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#13 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Bodkin »

artime wrote:
Bodkin wrote:
Sto da citam, napisi onda :wink: izveo sam jednom papanku u sarajevo koja je iz i.sarajeva. Nije htjela na carsiju jer se nekako neugodno osjeca. Svi znaju da nije nihova. Pitao je jel to misli da joj na celu pise da nije bosnjakinja. Svaka slicnost slucajna :D
Ne znam koliko bi mogla porediti te dvije situacije. Shvatam djevojku i sta zelis reci. ALi saznala sam, da kao u Srebrenici i drugim sada vec srpskim gradovima, rade kao što vec znamo bivsi cetnici, pocinioci zlocina, genocidasi itd... Ne otkrivam ovdje jel'da toplu vodu, tako ni Visegrad nije izuzetak. Jako je tesko setati se centrom i nekim po meni stranim obiljezjima, koji pripadaju u susjednu nam istocnu zemlju i biti svjestan zive lomace, klanja po Drini, plutajućih utvara....
Haman me slican osjecaj pogodio u Srebrenici, ali ne tako jak kao u Visegradu, jer su oni jos bezobrazniji, gledaju te pravo kao ono sta ces ti tu. Jos ja dosla sa familijom da beze pogledamo most itd. Kao ono sada te gleda koja li je ovo protjerana familija. A eto ja ne znam da je čarsija poznata po klanju iz ovog proslog nam rata? Ili grijesim. :-)

Ne znam. Ja sam bio par puta u visegradu. Sablasno je kao svako manje mjesto u bosni. Zivot stao 92. Ako ti neko nafiluje glavu, onda ces se tako i osjecati. Dok ne progovoris, ne mogu znati odskle dolazis sto znaci da mrze sve redom
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#14 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Bodkin »

Šveđanin wrote:Prosle godine sam bio u Visegradu. Odavno nisam vidio mjesto, za koje ne mozes reci da je selo, a da je vise mrtvo i sablasno. Na stranu zlocini i to, govorim generalno. Mogu misliti na sta je tek licilo prije gradnje ovog turistickog kompleksa. Na stranu sto se cijeli lokal okrece kad cuju da neko doziva bosnjacko ime, toga vjerovatno ima i u sredinama gdje su Bosnjaci 99%.

Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.


Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? Ja sam sivilo, depresiju i sjebanost onog nivoa vidio po zabitima istoka Rumunije, a poprilicno sam Evrope prosao.
Bileca...dole je vrijeme u ratu stalo, ali onom iz 45e.
Dole sto sam cetnika pravih sa bradama do kurca vidio, nisam nigdje drugo
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#15 Re: RE: Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Šveđanin »

PM72 wrote:
Šveđanin wrote:Prosle godine sam bio u Visegradu. Odavno nisam vidio mjesto, za koje ne mozes reci da je selo, a da je vise mrtvo i sablasno. Na stranu zlocini i to, govorim generalno. Mogu misliti na sta je tek licilo prije gradnje ovog turistickog kompleksa. Na stranu sto se cijeli lokal okrece kad cuju da neko doziva bosnjacko ime, toga vjerovatno ima i u sredinama gdje su Bosnjaci 99%.

Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.


Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? Ja sam sivilo, depresiju i sjebanost onog nivoa vidio po zabitima istoka Rumunije, a poprilicno sam Evrope prosao.
Prije odgovora samo napiši jesi li šveđanin postao tokom rata.Jer imam dvije varijante odgovora na tvoje pisanje.
Ne. Ja sam rodjen i odrastao u Svedskoj. Moji roditelji su 80tih zbog posla emigrirali u Svedsku.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#16 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by exliberal-ex »

Šveđanin wrote:Prosle godine sam bio u Visegradu. Odavno nisam vidio mjesto, za koje ne mozes reci da je selo, a da je vise mrtvo i sablasno. Na stranu zlocini i to, govorim generalno. Mogu misliti na sta je tek licilo prije gradnje ovog turistickog kompleksa. Na stranu sto se cijeli lokal okrece kad cuju da neko doziva bosnjacko ime, toga vjerovatno ima i u sredinama gdje su Bosnjaci 99%.

Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.


Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? Ja sam sivilo, depresiju i sjebanost onog nivoa vidio po zabitima istoka Rumunije, a poprilicno sam Evrope prosao.

ma jok sve bili ko pariz ;-) ...naravno da su bile vukojebine....gorazde je imalo nesto malo industrije, ostalo je bilo bas ono "privlacno"...ja sam tuda samo prolazio kad sam isao na more ili na vojne vjezbe :twisted: , rogatica, foca,kalinovik, nevesinje, gacko...kad dodjes u trebinje grad jebote.... :) ...u sustini sume, planine, kasarne I vojni poligoni ....ili krs
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#17 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by radostan dan »

Šveđanin wrote:
Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.

Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? ...
Jesu...

Sad ce se javiti oni koji su rodom odatle, pa ce reci da nisu...ono, jesu malo ali nisu,.. a sad pogotovo jesu u odnosu na ono kad jesu ali nisu u toj mjeri, i tako dalje, i tqko dalje...
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#18 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by PM72 »

Aha.Svaka čast.Onda te cijenim jer nećeš da zaboraviš na svoje korjene.Mislio sam da si jedan od onih što su pobjegli pred četnicima bez ispaljenog metka pa se sad čudi "četnicima u Višegradu".
Ja ti iz ličnog iskustva mogu reći sljedeće.Što poslovno što privatno stalno sam u RS.Nikad nisam imao ni najmanjeg problema a ljudi sa kojima sarađujem vrlo dobro znaju šta sam,ko sam i odakle sam.Nisam od onih što sklanjaju tespihe i ljiljane pred Lapišnicom jer to inače i ne nosim.Ne tražim belaja pa se nadam da ga neću ni dobiti.Ali sam spreman u svako doba i na tu opciju a ima me šta,hvala Bogu i genima.Nosim i 15-tero braće za pasom,uz svu potrebnu dokumentaciju.

Bio sam i u tom Andrićgradu i vidio jednog kretena iz dijaspore (Danske tablice na autu) što je imao duksericu sa ljiljanimana sebi pa hoda kao da je Atif Dudaković.Niko mu nije ništa rekao (a ponadao sam se bar nekom štocu) samo su ga ljudi ružno gledali i komentarisali.Ni on ni njegov babo nisu metka opalili (doduše ovaj je bio mali) ali ne traži belaja bez potrebe.Višegrad je kasaba i realno gledajući ovaj Andrićgrad mu je unio dašak života bez obzira što meni smeta otvoreno četništvo ali ljudi uzimaju pare na tome.Svaki grad u Bosni sem Sarajeva,Mostara,Zenice,Tuzle i Bihaća je kasaba koja životari.Ništa življa nije Jablanica od Nevesinja ili Bugojno od Rogatice.

Kad sam prvi put nakon rata išao preko Sokoca,u proljeće 1996,imao sam osjećaj da svi bleje u mene i da znaju da sam Bošnjo koji je ratovao protiv njih.Bio sam ubjeđen da će me neko nešto pitati,da me prati i smišlja pasjaluk.Nakon nekoliko puta taj osjećaj je nestao tako da sad prenoćim spavajući k'o top a srpske kuće okolo.Običan svijet gleda svoj posao i neće te dirati.Problema možeš imati jedino od besposlene fukare koja bi te za par maraka zaskočila i kod Sebilja.

Ja sam mišljenja i zagovaram to stalno da svako treba da čuva svoju dedovinu i da je očisti,ogradi i obiđe bar nekoliko puta godišnje.Ne trebamo to prodavati jer smo time prodali i dio sebe.Niko ko je prodao ćaćavinu nije puno hajrovao.pare se istopile a nostalgija i čežnja urade svoje.Znam ljude koji su prodali kuće po Višegradu za 15 hiljada maraka pa sad kukaju i pizde.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#19 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Šveđanin »

Hvala na odgovorima, dobar post PM72, slazem se gotovo sa svim stvarima.
Zastozato
Posts: 999
Joined: 27/09/2014 23:18

#20 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Zastozato »

radostan dan wrote:
Šveđanin wrote:
Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.

Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? ...
Jesu...

Sad ce se javiti oni koji su rodom odatle, pa ce reci da nisu...ono, jesu malo ali nisu,.. a sad pogotovo jesu u odnosu na ono kad jesu ali nisu u toj mjeri, i tako dalje, i tqko dalje...
U Rogatici se ovih dana odrzavaju MOSI igre pa su je malo ko ukrasili. Prije rata u gradu je zivjelo 65% Bosnjaka muslimana, a sad je 98% Srba.



Rogatica je druga najstarija kasaba u BiH poslije Sarajeva, a u njoj su rodjeni ili zivjeli profesori, doktori, reziseri, slikari, kao sto su Safet Zec, Alija Aksamija, Dzevad Jahic, Ibrahim Pasic, Haris Pasovic i mnogi drugi ugledni sada stanovnici Sarajeva s kojima se Sarajlije ponose. Eto i to su takozvani svedjani.
User avatar
hornet
Posts: 403
Joined: 17/07/2009 19:34

#21 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by hornet »

Nisu bile nikakve vukojebine vec manji gradovi kakvih ima svugdje u svijetu, i kakvih je bilo širom bivse Jugoslavije ( valjda ima i sad). Neko bi reko duša nacije pošto veći gradovi, pogotovo danas na zapadu, imaju sve više taj kosmopolitski karakter. Ljudi živjeli sasvim normalno, svaki grad je imao bar po dvije fabrike, par uslužnih firmI i tako, neki su se vraćali po završetku fakulteta i zasnivali porodice, mada istina je da je dosta ljudi gravitiralo ka većim gradovima koji su bili regionalni centri. Vjerovatno i život u malom gradu ima svojih prednosti, pogotovo iz današnje perspektive, čist zrak i lijepa priroda, sporiji tempo života, nema gužve i stresa itd. Kako bi to sve danas izgledalo da nije bilo rata? Vjerovatno još bolje, puno bolje. Plus zaboravljate da su to sve stari gradovi. Da, kasabe, al kasaba je upravo značila status grada koji se morao dobiti iz Carigrada. Kod nas vazda neki kompleksi, pa ta priča o vukojebinama. Hajde, ja bih razumio da neko iz New Yorka ili Londona ima taj neki šok ili nešto al eto. Vukojebina vam je nešto ko u filmu 'Lepota poroka' pa kad Žoržu nose auto do kuće po onom makadamu itd. Nama je šteta sto se historija poigrala sa nama, pa nas je recimo zaobišao period renesanse, ili što smo uopšte bili van tog europskog kulturnog kruga jer dosta bi to drugačije izgledalo, puno lijepih kulturnih spomenika i drugačije arhitekture gradova. Zamislite kakvi su sve prelijepi gradovi (manji ili veći) mogli biti izgrađeni na obalama Drine, Une, Neretve, Vrbasa.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#22 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by radostan dan »

Nama je šteta sto se historija poigrala sa nama, pa nas je recimo zaobišao period renesanse,
:mrgreen:
Kasaba iskljucuje renesansu...ili ako ti se vise svidja, renesansa i kasaba ne idu u istu recenicu. Ne moze i jare i pare.

Kao potvrdu prethodnog stava, iskoristicu tvoje pitanje -
Zamislite kakvi su sve prelijepi gradovi (manji ili veći) mogli biti izgrađeni na obalama Drine, Une, Neretve, Vrbasa
Izgradjeni su, ali kao sto rekoh, ili su lretvoreni u kasabe, ili su gradjeni da bi bile kasabe.

Jedini napredak te kasabe su vidjele za vrijeme mrske crvene bande i to je za njih renesansa koju pominjes, jedina koju su vidjeli i koju ce vidjeti...
Kod nas vazda neki kompleksi, pa ta priča o vukojebinama. Hajde, ja bih razumio da neko iz New Yorka ili Londona ima taj neki šok ili nešto al eto. Vukojebina vam je nešto ko u filmu 'Lepota poroka' pa kad Žoržu nose auto do kuće po onom makadamu itd.
Tako je, apsolutno se slazem...posebno su bili smijesni oni koji nisu mrdnuli iz svojih -ekstremno- urbanih zona, samoproglasavajuci se elitom par ekselans, ne shvatajuci da zive u -kasabčinama-, te da njihovo šepurenje izaziva jednao ako ne i veci podsmjeh onih ljudi koji zive neke druge zivote, u nekim drugim drzavama, drustvima, sistemima, gradovima.
Vjerovatno i život u malom gradu ima svojih prednosti, pogotovo iz današnje perspektive, čist zrak i lijepa priroda, sporiji tempo života, nema gužve i stresa itd
Apsolutno...
Kako bi to sve danas izgledalo da nije bilo rata?


Moj sud - bolje...ali kao sto rekoh, ne moze i jare i pare. I sa ratom i bez rata, promjena drzavnog sistema, odnosa prema drustvu, pojedincu, nazovi privatizacija, nazovi demokratija, nazovi kapitalizam, nazovi neoliberalizam i masu toga jos sto nam prodaju pod firmom - nazovi-, dovesće do kraja taj proces - vukojebizacije -svega onoga sto ne potpada pod firmu - glavni grad-, ili - glavni grad regije-...

Da se to ne bi desilo, potrebno je biti svoj, imati viziju, imati plan, i imati želju.
A da bi se to imalo, trebas imati pojedince i drustvo.
A to u konacnici tvori drzavu ili sistem.

A nemas je/ih...
Niti ces je/ih imati.

I tu nije rijec o Miloradu koji koci, Bakiru koji gura i Draganu koji cipelari...
I sa samo jednim, bez dva oponenta, ishod bi bio/ce biti isti.

Malo zastranih sa glavnog puta ove teme, oprastaj...
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#23 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Blek Stena »

Visegrad je mrtav grad i nema mu spasa. Sa idejom izgradnje Andricgrada se zakasnilo 10ak godina. Masa izbjeglica srba ne bi otisla za Bijeljinu, Istocno Sarajevo i Srbiju da su imali bilo kakvu perspektivu u Visegradu. Ali eto, lokalnom SDSu i gramzivim domicilni srbima ocigledno nije bilo stalo da ucine sve da zadrze prispjelo stanovnistvo na obostranu korist.
Sad imaju mahalu od 5.000 dusa u kojoj nema kafane sa 100 KM dnevnog pazara.
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#24 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by fakat »

Mi na Balkanu imamo Turke kao uobicajeno opravdanje za svu nasu zaostalost, nije da nisu odmogli, ostavili su za sobom nered, ali evo sta bi bilo da nismo bili pod Turcima, tacnije Otomanima? Vjerovatno bi nam neka druga imperija gradila katedrale i barokne javne trgove koje bi mi svejedno slupali u jednom od ratova 20-og stoljeca, ili bi ih zapustili kroz komunizam ili bi imali nacionalisticke diktature. Renesansa treba da se desi u glavama ljudi, e sad sta je prvo koka ili jaje ne znam, je li balkance otomanski sistem mentalno unazadio ili smo toliko dugo stenjali pod njima jer smo svakako vec bili nekakva daleka provincija Evrope? Na koncu sve vise nije toliko bitno, sve bi to lako moglo da se prevazidje sa danasnjom brzinom razvoja, svim tim malim gradovima ne treba puno da se dignu i barem vrate na nivo gdje su bili u Jugoslaviji, ali to "nesto" nam fali i nema ga niti ce ga uskoro biti. Eto toliko, sorry sto je offtopic.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#25 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by radostan dan »

Niie off...samo si napravio iskorak sa ratnih trauma i oziljaka i napravio presjek svih gradica a la visegrad, sa ekonom.aspekta...

Odmah da kazem da ovaj @PM72 laze ka pas...ne kukaju samo bosnjaci koji su prodali dedovinu za 15 hiljada maraka...placu i srbi, na sta su i gdje skrkali ono malo crkavice sto su imali kupujuci od bosnja, pa sad ne mogu ni lijevo ni desno... :D mislim, crnjak, al istina jbg...

@Blek vam je otprilike sve tacno napisao, uzroke i posljedice posliieratne bjezanije iz Visegrada...ko, zasto, kuda, i zbog koga.

Takodje, ova cura iz uvodnog posta, i nije puno pretjerala, izuzev onog subjektivnog osjecaja da svi bleje u nju i da svi kontaju ko je i sta je...a i za razumiti je, obzirom na strahote koje su se tamo desile.

Rupa, depresija, tama...vidim, nesto su u par poslednjih godina pokrenuli, osvjetlili...O Andricgradu svi posjetioci
imaju misljenje pet plus...ne samo zbog objekata, nego i zbog kulturnih desavanja i sadrzaja. Dosta ljudi prodje...ciljane skolske ekskurzije , strendzeri, seminari, festovi, srbijanci sto idu na more preko trebinja pa svrate, crnogorci sto love familiju po srbiji pa i oni svrate, usput im je...

Ja bar dva puta godisnje prodjem pored visegrada, ali u zurbi da se spustim do cacka.i krusevca jos nisam svratio da vidim to cudo, pa samo prenosim impresije onih koji su bili...i bez izuzetka su pozitivne.

Moze li on - andricgrad- opstati? Moze, ako ga entitet gura. Moze li biti nezavisan, i pojacati obrt i to respektabilno, a samostalno? Moze, ali jedina varijanta je da se uveze sa Mokrom Gorom, Drvengradom i prije svega Šarganskim ćirom, jer vazda ima likova i poguzija sto hoce platiti dozivljaj i ugodjaj.

Ja drugi nacin ne vidim...a pogotovu ne vidim preduzetnika na bijelom.konju u vidu spasioca tipa - ulagace u mini preduzeca, fabrike, inicijativa, i slicno.

Zaista steta, svih tih gradica...sve jedno o kom je rijec, tesnju, srednoj bosni, hercegovini, ili ovima uz vece rijeke.
Post Reply