Buducnost Sarajeva

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#201 Re: Buducnost Sarajeva

Post by KB9 »

znas ti veoma dobro na sta se misli

tj trebo bi da znas

valjda
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#202 Re: Buducnost Sarajeva

Post by supercali »

Opet ti govorim bez prostora za gradnju tesko mozes razvijati grad
Mislis da bi london bio london da je ostao u granicama city of london bez obzira na moc tih iz city-ja?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#203 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Toto »

Sarajevu ne treba prostor za 8-10 miliona stanovnika, jer nikad nece imati potrebe za toliko kao London .. ZA sad ima dovoljno prostora za svoje stogodisje planove a sreca da stanogradnja odavno ide u 3D.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#204 Re: Buducnost Sarajeva

Post by sadie_forever »

Sa je toliko brdovito da se nema gdje dalje siriti,realnije bi i bilo da je BL glavni grad
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#205 Re: Buducnost Sarajeva

Post by jao_situacije »

sadie_forever wrote:Sa je toliko brdovito da se nema gdje dalje siriti,realnije bi i bilo da je BL glavni grad
:thumbup:
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#206 Re: Buducnost Sarajeva

Post by belfy »

sadie_forever wrote:Sa je toliko brdovito da se nema gdje dalje siriti,realnije bi i bilo da je BL glavni grad
ja ba, koji ce se klinac Washington siriti kada je realnije da im New York bude glavni grad... svasta ljudima u glavi ovih dana. vrucina, sta li?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#207 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Toto »

sadie_forever wrote:Sa je toliko brdovito da se nema gdje dalje siriti,realnije bi i bilo da je BL glavni grad
onda bi bilo realnije da ZAgreb bude glavni grad ..
Slavonija je vece od Posavine
oko BL je vise srba sa hrvatskim pasosom vec sa srpskim
i jos ima manje mina po Slavoniji
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#208 Re: Buducnost Sarajeva

Post by medjutim »

Posto se ne pitam nista, ja bih onda da predlozim ako ko ovo cita od dobronamjernih vlastodrzaca, zelio bih samo da dam prijedlog da se sto prije pocne kopati za metro u Kaknju.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#209 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Toto »

Ruzicasta.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#210 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Toto »

Haman jedna petoljetka prosla kako je otvorena tema. Kakva je buducnost Sehera danaske?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#211 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Haris.ba »

Toto wrote: 30/10/2020 09:43 Haman jedna petoljetka prosla kako je otvorena tema. Kakva je buducnost Sehera danaske?
Sta god da bude, gras ce biti problem, vik ce biti problem, zrak ce biti zagadjen, posla ce biti slabo....odlaganje smeca ce biti problem....
pritchard
Posts: 641
Joined: 24/04/2011 19:02

#212 Re: Buducnost Sarajeva

Post by pritchard »

Toto wrote: 30/10/2020 09:43 Haman jedna petoljetka prosla kako je otvorena tema. Kakva je buducnost Sehera danaske?
Dobra, eno dobili smo dodatni centimetar IX trans. :D

Bez zajebancije, mogla bi biti odlicna i losa, ali da se zadrzimo na pozitivi jer ima potencijala i po fzs samo K Sarajevo raste dok ostali u najboljem slucaju stagniraju populaciono (popisano skoro 440k, 413k u KS i 24k u Lukavici, po ViK 440 000 ne racunajuci Ilijas, Hadzice i Lukavicu, a po fzs danas sam Kanton 422 cini mi se, s Lukavicom preko 440, a metro uz Visoko, Kiseljak, Brezu i Pale oko 550k/mozda i do 600 sa neprijavljenima/studentima/nepopisanima itd dusa koje gravitiraju SA). Pored rjesavanja urgentnih problema poput zagadjenja zraka/okolisa, lozenja uglja itd, mislim da su ovo neke stvari koje bi doprinijele poredane kako su mi padale na pamet:

1. Infrastruktura
- rekonstrukcija svih 24km tramvajske pruge (2021) i izgradnja dodatnih 12km za Hrasnicu, vracanje trole za Vogoscu (202?X), takodjer oko 12km zica ako se ne varam, nije ni vazna precizna brojka, nabavka 20 full novih trola i tramvaja, sredstva su koliko sam upratio s klixa za sve ovo obezbijedjena kroz kredite EBRD, dozvole u kantonu sredjene, ma nema. Samo sto nije, od sutra obavezno sto bi rekla ona s youtubea...

Ozbiljno, grad smo sa jednom od najduzih tradicija tramvajskog prijevoza, jedan od par gradova na Balkanu koji ga imaju, a nisu u stanju zbrusiti sine. Pogledajte regiju, niko nije u stanju da uvede tramvaj jer od nule to jako puno kosta, Skoplje i PG (odustalo se od ideje), Tirana (raster dosta manjkav, tramvaj se planira godinama unazad), Novi Sad, Plovdiv i bugarski gradovi osim Sofije koja je dobila metro, Ljubljana (oni imaju €, ali bi doslovno morali prekopati pola ulica u gradu da naprave odvojen sistem pa im se valjda ne da, imaju super buseve iako je jedan odvojen tramvaj bolji od 3 busa), dok je odrzavanje sustava mnogo jeftinije... Sve gradovi u kojima se vec desetljecima prica o tome, kao kod nas o linji IL-HR, ali pomaka nema niti ima naznaka da ce ikada biti jer smo svi ista kurceva banana.

Mreza u SA je za SFRJ odlicno planirana i gradjena tako da nigdje ne dijeli kolovoz sa autima pa je generalna ideja za 25min se probiti od Ilidze do MD sto je kako sam cuo danas ravno lansiranju rakete u duboki svemir od strane opcine Sapna.

Graz ima odlican Muzej tramvaja, bar mi imamo antickih primjeraka da takodjer otvorimo jedan. U RP je i tramvaj do Sipa, nekada je bio zamisljen i do Dobrinje kroz Nedzarice, ali ta trasa je zacepljena da nema Boga, Oca koji bi tu sredio eksproprijaciju, dakle to otpisati def. Sve u svemu, aerodrom, tramvaj, trola, zicara, voz do epicentra grada, kosi lift (:D) i uopce ta slozenost sarajevskog javnog prevoza je vrlo jaka stvar, not everybody has that kad je regija u pitanju, samo sto je sistem u k, ali je i kao takav jedan od najslozenijih na Balkanu ako izuzmemo megametropolu Istanbul i Atenu.

- juzna, sjeverna, prva, GA koja je svedena na nivo BC, kruzni tokovi na velikim raskrsnicama...
- ne dirati prugu i Zeljeznicku stanicu, uraditi studiju koliko ljudi iz metro zone Sarajeva koja je uz prugu danas dolazi u grad u skolu/posao i na liniji Konjic - Kakanj napraviti METROvoz ako je opravdano(BEOvoz :D )
...
Dodajte i vi neke pozitivne i koliko-toliko realisticne ideje, mojne samo kuknjave, ionako nam je sve negativno. :D
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#213 Re: Buducnost Sarajeva

Post by espn »

Zagadjenost kao glavni problem.
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#214 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Škobo Habu »

Budućnost je iz Banovića.
Student40
Posts: 67
Joined: 28/04/2020 15:03

#215 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Student40 »

Ima li nas koji smo bas optimisti dolaskom nove vlasti :sax:


Kad sam vidio kod Senada na FACEu kako Efendic odmah sa cetvorkom predlaze zeljeznice i rad na njima, kao alternativni gradski prijevoz...imaju potencijala. Nadam se da ce radit ko sto pricaju, jer su nam posljednja nada
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#216 Re: Buducnost Sarajeva

Post by moonca »

Na AP.. dzamija King Faht, je dala novac opstini, da se urade fasade na susjednim zgradama, u isto vrijeme, kad se ista gradila.. i tek, prije par godina, Efendic je to sproveo. :thumbup: ..kako sam cula od stanara .
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#217 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 04/12/2020 04:13 Na AP.. dzamija King Faht, je dala novac opstini, da se urade fasade na susjednim zgradama, u isto vrijeme, kad se ista gradila.. i tek, prije par godina, Efendic je to sproveo. :thumbup: ..kako sam cula od stanara .
Nije Faht...Fahd :lol: :oops:

U paketu je do uradjeno AP, Dobrinja, Saraj/Vojnicko polje :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#218 Re: Buducnost Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

pritchard wrote: 31/10/2020 03:40 Ozbiljno, grad smo sa jednom od najduzih tradicija tramvajskog prijevoza, jedan od par gradova na Balkanu koji ga imaju,
Iznenadilo me da u Hrvatskoj i Osijek ima tramvajski prevoz. Znaci samo on i Zagreb jelde? Split, Rijeka, Pula, Dubrovnik i Varaždin koliko znam nemaju
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#219 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Naslovnica »

moonca wrote: 04/12/2020 04:13 Na AP.. dzamija King Faht, je dala novac opstini, da se urade fasade na susjednim zgradama, u isto vrijeme, kad se ista gradila.. i tek, prije par godina, Efendic je to sproveo. :thumbup: ..kako sam cula od stanara .
Šuplja 100%.
:thumbup:
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#220 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Aida_Beba »

Šuplja godine :lol:
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#221 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Aida_Beba »

Student40 wrote: 04/12/2020 02:17 Ima li nas koji smo bas optimisti dolaskom nove vlasti :sax:


Kad sam vidio kod Senada na FACEu kako Efendic odmah sa cetvorkom predlaze zeljeznice i rad na njima, kao alternativni gradski prijevoz...imaju potencijala. Nadam se da ce radit ko sto pricaju, jer su nam posljednja nada

Naravno da ima, pogotovo ako se uzme u obzir plan i program kojeg su danas predstavili, a to je 80% plana i programa od prije sto nisu uspjeli pretociti u djelo, od ekologije, javnog prijevoza, zdravtsva, jasne ideje i planovi kako poboljsati život građana u KS a nisu megalomanski projekti koji nisu realni ili za njih trebaju milioni i milioni

https://vlada.ks.gov.ba/sites/vlada.ks. ... _final.pdf
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#222 Re: Buducnost Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Naslovnica wrote: 04/12/2020 09:02
moonca wrote: 04/12/2020 04:13 Na AP.. dzamija King Faht, je dala novac opstini, da se urade fasade na susjednim zgradama, u isto vrijeme, kad se ista gradila.. i tek, prije par godina, Efendic je to sproveo. :thumbup: ..kako sam cula od stanara .
Šuplja 100%.
:thumbup:
Nemoj tako. Sve ona zna iz Amerike kako ovdje stoje stvari.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#223 Re: Buducnost Sarajeva

Post by int21 »

Pleme, selo, mali gradic ili grad ili metropolu cine ljudi. Ne zgrade i brda i doline.
Emancipacija i obrazovanje stanovnistva cini buducnos svijetlom. A kod nas u cijeloj BiH je to zanemareno. Znaci, za buducnos se ne sekiramo, nema je.
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#224 Re: Buducnost Sarajeva

Post by mk ultra »

int21 wrote: 04/12/2020 13:18 Pleme, selo, mali gradic ili grad ili metropolu cine ljudi. Ne zgrade i brda i doline.
Emancipacija i obrazovanje stanovnistva cini buducnos svijetlom. A kod nas u cijeloj BiH je to zanemareno. Znaci, za buducnos se ne sekiramo, nema je.
:thumbup:
upravo tako
a ovdje pod raznoraznim utjecajima polusvijeta, obrazovani ljudi nemaju šta da traže...
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#225 Re: Buducnost Sarajeva

Post by int21 »

A mi smo uvjek bili polusvijet. I tako je u svim nerazvijenim zemljama (mi smo jos mila majka kakvih ima). I nebitno odakle je ko, Sarajevo, Mostar, Foca ili sta ja znam. Mentalitet nam je usran. Zato i nemamo neku buducnost.

I jos nesto, tesko je misliti na obrazovanje i emancipaciju kad nemas osnovne uslove za zivot. Ali nije nemoguce. Iscupaju se ljudi, kad hoce i kad zele da se iscupaju. Ali sadaka i mahalaski mentalitet nisu u skladu sa cupanjem iz govana.
Post Reply