Sto ste pusili pusili ste

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

FreakyStyley

#1001 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by FreakyStyley » 17/02/2017 16:41

Nije ni to crno-bijelo. Dobro sad, odlazimo od teme ali, na primjer, ugostitelju je isplatnije platit kaznu za neprijavljenog radnika, nego ga prijavit. :-)

Saka

#1002 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Saka » 17/02/2017 16:45

FreakyStyley wrote:Nije ni to crno-bijelo. Dobro sad, odlazimo od teme ali, na primjer, ugostitelju je isplatnije platit kaznu za neprijavljenog radnika, nego ga prijavit. :-)
Ne bi bilo kad bi kazna bila 15 milja i kad bi ga svake sedmice kažnjavali.

FreakyStyley

#1003 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by FreakyStyley » 17/02/2017 16:46

Saka wrote: Ne bi bilo kad bi kazna bila 15 milja i kad bi ga svake sedmice kažnjavali.
Slazem se. Ne bi bilo tako ni kad se ne bi davao/uzimao mito, kad se svaki zakon ne bi sprovodio selektivno, kad pravosudje ne bi bilo korumpirano - ukratko, kad bi drzava postojala i funkcionisala, ali pricamo o BiH.

Hakiz

#1004 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Hakiz » 17/02/2017 16:49

FreakyStyley wrote:Nije ni to crno-bijelo. Dobro sad, odlazimo od teme ali, na primjer, ugostitelju je isplatnije platit kaznu za neprijavljenog radnika, nego ga prijavit. :-)
A kada povećaš kazne odmah vriska "Jesu li normalni, ko će to platiti, znaju li oni kolike su plate, lopovi".

Mene je, iskreno, iznenadio predloženi raspon kazne za pušenje od 250 do 15.000 KM. Očekivao bih od 50 za osobu do 5.000 za firmu. Ali, drago mi je što su ovako visoke kazne predložene. Vidjećemo kako će zakon izgledati u konačnoj formi, ovo je samo nacrt.

A može se to riješiti i drugačije. Ostaviš malu novčanu kaznu za firmu da je ne uništiš (nisu ostali radnici krivi što gazda čini zločin pa da propadanjem firme ostanu bez posla), ali je dopuniš kaznom zatvora i nakon izlaska iz zatvora zabranom obavljanja te i druge odgovorne dužnosti na 5 i više godina.

Pa kada za neprijavljenog radnika moraš odležati, dobiješ krivični dosije i još ne smiješ raditi to šta radiš 5 i više godina, prijavio bi tog radnika. Molio bi da ga prijaviš.

Hakiz

#1005 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Hakiz » 17/02/2017 17:01

Saka wrote:Ma da, ali da bi se stekla ta svijest (da sebe ne vidimo kao cinkaroše već nekog ko čini uslugu društvu) moramo proći kroz godine i godine privikavanja, a prvi korak treba da učini zakonodavac i agencije za sprovođenje zakona. Ne može se od građana očekivati da rade njihov posao, bar u početku dok oni koji krše zakone postanu manjina i počnu se smatrati devijacijom a ne pravilom.
Upravo tako.

Ali, kada sam ja to napisao na temi o Našoj stranci, da bi vlast trebala za početak primjerom samostalnog inspekcijskog rada ohrabriti građane da prijavljuju devijacije, odgovor Kojovića je bio da nema šanse da bi i oni da osvoje vlast po automatizmu išli u kontrolu, nego da bi očekivali da ljudi prijavljuju.

Nema nam spasa, propasti nećemo.

Saka

#1006 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Saka » 17/02/2017 17:12

Hakiz wrote:
Saka wrote:Ma da, ali da bi se stekla ta svijest (da sebe ne vidimo kao cinkaroše već nekog ko čini uslugu društvu) moramo proći kroz godine i godine privikavanja, a prvi korak treba da učini zakonodavac i agencije za sprovođenje zakona. Ne može se od građana očekivati da rade njihov posao, bar u početku dok oni koji krše zakone postanu manjina i počnu se smatrati devijacijom a ne pravilom.
Upravo tako.

Ali, kada sam ja to napisao na temi o Našoj stranci, da bi vlast trebala za početak primjerom samostalnog inspekcijskog rada ohrabriti građane da prijavljuju devijacije, odgovor Kojovića je bio da nema šanse da bi i oni da osvoje vlast po automatizmu išli u kontrolu, nego da bi očekivali da ljudi prijavljuju.

Dovoljno bi bilo da ojačaju inspekcije, da unaprijede zakon i uredbe o inspekcijskom nadzoru (da recimo rade na procenat), da uvedu redovno izvještavanje i interne kontrole. Ne očekujem od političara da glume inspekciju, ali da ih podrže da.

Kad je ono nekoć bila "akcija" izdavanja fiskalnih računa svaki prodavač te naprosto ganjao da ti da račun za žvake. Kad je bila "akcija" kontrole softvera svi su se otimali da kupe licence. Znači može se kad se hoće. Samo je problem što ne rade "akcije" konstantno. Nema ni u uređenijim državama poštovanja zakona ako se on konstantno ne sprovodi. A ne ponekad nekakvim "akcijama". To našim vlastodršcima nije jasno, ili (prije će biti) nije u interesu da rade.

Hakiz

#1007 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Hakiz » 17/02/2017 17:17

Saka wrote:
Hakiz wrote:
Upravo tako.

Dovoljno bi bilo da ojačaju inspekcije, da unaprijede zakon i uredbe o inspekcijskom nadzoru (da recimo rade na procenat), da uvedu redovno izvještavanje i interne kontrole. Ne očekujem od političara da glume inspekciju, ali da ih podrže da.

Kad je ono nekoć bila "akcija" izdavanja fiskalnih računa svaki prodavač te naprosto ganjao da ti da račun za žvake. Kad je bila "akcija" kontrole softvera svi su se otimali da kupe licence. Znači može se kad se hoće. Samo je problem što ne rade "akcije" konstantno. Nema ni u uređenijim državama poštovanja zakona ako se on konstantno ne sprovodi. A ne ponekad nekakvim "akcijama". To našim vlastodršcima nije jasno, ili (prije će biti) nije u interesu da rade.
Kada bi inspektor radio na procenat, šta misliš koliko bi lažnih kazni bilo? To jeste koliko bi kaznio ljudi ili firmi koje nisu napravile prekršaj, ili su napravile prekršaj sa manjom, a on piše prekršaj sa većom kaznom, da bi zaradio? Kao kada te policajac zaustavi na žuto i piše da si prošao na crveno.

Sa insektorom bi morao ići neko ko bi kontrolisao tog inspektora. Sa nadom da inspektor ne bi korumpirao svog kontrolora.

Kao što se vidi iz mog pisanja, nema povjerenja u mehanizme sistema.

Saka

#1008 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Saka » 17/02/2017 17:20

Hakiz wrote:
Saka wrote:
Hakiz wrote:Upravo tako.

Kada bi inspektor radio na procenat, šta misliš koliko bi lažnih kazni bilo? To jeste koliko bi kaznio ljudi ili firmi koje nisu napravile prekršaj, ili su napravile prekršaj sa manjom, a on piše prekršaj sa većom kaznom, da bi zaradio? Kao kada te policajac zaustavi na žuto i piše da si prošao na crveno.
Zato sam rekao jaka interna kontrola. Na kraju ima i sud. I meni je policajac pisao kaznu kad sam prošao kroz žuto pa sam ga lagano dobio na sudu.
Na kraju bolje i nešto kolateralne štete nego ovakva situacija gdje niko ne jebe zakon ni dva posto. Malo se poprave kad dobiju dojavu da će taj dan naići kontrola.

kiligonzales

#1010 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by kiligonzales » 13/03/2017 15:10

Pusis li?
Da.
A cigare? :lol:

orinoco

#1012 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by orinoco » 14/03/2017 22:47

Teško ćemo prihvatiti novi zakon :(

Jimmy McNulty
Čiča Gliša

#1013 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Jimmy McNulty » 15/03/2017 11:19

Odsad ćemo grickat suncokret na kafi :mrgreen:

Logovan

#1014 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Logovan » 15/03/2017 13:31

orinoco wrote:Teško ćemo prihvatiti novi zakon :(
Jebi ga, morate. 8-) :izet:

problemnatravunu

#1015 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by problemnatravunu » 20/03/2017 06:28

U Budimpesti vidio, tamo je najnormalnije da NEMA pušenja u kafiću, raja na smjene izlazi ispred da zapali, i niko se ne buni, sve funkcionira besprijekorno, pa ko voli neka izvoli, da se handri zbog faking cigarete :mrgreen:

dezurni_ucenik

#1017 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by dezurni_ucenik » 01/06/2017 14:27

I onda cete vi nepusaci sada pronaci druge razloge za hejtanje. Nisam znao da toliko mrzite pusace.

Vitezanin

#1018 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Vitezanin » 01/06/2017 14:29

dezurni_ucenik wrote:I onda cete vi nepusaci sada pronaci druge razloge za hejtanje. Nisam znao da toliko mrzite pusace.
Niko ne mrzi pušače nego smrdljive cigare i dim.

stakasa

#1019 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by stakasa » 01/06/2017 14:29

problemnatravunu wrote:U Budimpesti vidio, tamo je najnormalnije da NEMA pušenja u kafiću, raja na smjene izlazi ispred da zapali, i niko se ne buni, sve funkcionira besprijekorno, pa ko voli neka izvoli, da se handri zbog faking cigarete :mrgreen:
Ma ovo su price

lavorpunvode

#1020 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by lavorpunvode » 01/06/2017 14:30

ona ce pusit' dok ne crkne.

dezurni_ucenik

#1021 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by dezurni_ucenik » 01/06/2017 14:30

Vitezanin wrote:
dezurni_ucenik wrote:I onda cete vi nepusaci sada pronaci druge razloge za hejtanje. Nisam znao da toliko mrzite pusace.

Kad se zabrane cigare zivjet cete onda u zemlji snova.

dezurni_ucenik

#1022 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by dezurni_ucenik » 01/06/2017 14:31

Jimmy McNulty wrote:Odsad ćemo grickat suncokret na kafi :mrgreen:
Kupovati chupa chups i lizat na kafama. :lol:

stakasa

#1023 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by stakasa » 01/06/2017 14:32

lavorpunvode wrote:

ona ce pusit' dok ne crkne.
Hoce, ali izvan zatvorenog prostora

Vitezanin

#1024 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Vitezanin » 01/06/2017 14:33

dezurni_ucenik wrote:
Vitezanin wrote:

Kad se zabrane cigare zivjet cete onda u zemlji snova.
Ja ću definitivno biti sretniji, za ostale ne znam.

Vitezanin

#1025 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Vitezanin » 01/06/2017 14:34

Argument "zabrana pušenja će negativno utjecati na biznis" je takav demode i u bezbroj primjera u državama oko nas je dokazano da jedno s drugim nema veze.

Post Reply