Sto ste pusili pusili ste

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

JedanOdBraceMorica

#926 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by JedanOdBraceMorica » 17/02/2017 11:09

Ja nisam pusac kao sto vec rekoh, a mozes naci i moje postove na temi o elektricnim cigaretama, ali me nervira ponasanje nepusaca; jel treba da se sad narod podijeli na pusace i nepusace i prepucava, kao sto smo bili dovoljno glupi pa se podijelili u nacionalne/vjerske torove?
I nije to neuporedivo, ja sam odustao od najmanje 20 ugostiteljskih objekata u Sarajevu jer tamo dolazi djecurlija, a tako ce i pusaci odustajati

stakasa

#927 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by stakasa » 17/02/2017 11:13

JedanOdBraceMorica wrote:Ja nisam pusac kao sto vec rekoh, a mozes naci i moje postove na temi o elektricnim cigaretama, ali me nervira ponasanje nepusaca; jel treba da se sad narod podijeli na pusace i nepusace i prepucava, kao sto smo bili dovoljno glupi pa se podijelili u nacionalne/vjerske torove?
I nije to neuporedivo, ja sam odustao od najmanje 20 ugostiteljskih objekata u Sarajevu jer tamo dolazi djecurlija, a tako ce i pusaci odustajati
Zaboravljas goste koji ce poceti ici u kafane jer se u njima ne pusi

Velkoski

#928 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Velkoski » 17/02/2017 11:14

JedanOdBraceMorica wrote:Ja nisam pusac kao sto vec rekoh, a mozes naci i moje postove na temi o elektricnim cigaretama, ali me nervira ponasanje nepusaca; jel treba da se sad narod podijeli na pusace i nepusace i prepucava, kao sto smo bili dovoljno glupi pa se podijelili u nacionalne/vjerske torove?
nemaju se tu oko čega prepucavati kada su svi argumenti na strani nepušača :mrgreen:

KIseljak12

#929 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by KIseljak12 » 17/02/2017 11:17

Ja sam pusac i podrzavam ovo. Takodjer bih dodao da se zabrani prodaja cigareta osim posebno ovlastenim prodavacima, legitimisanje kupaca, zabrana prodaje na 400 metara od skola.

Kao protutezu tome predlazem dekriminalizaciju posjedovanja marihuane (bez mogucnosti javnog uzivanja naravno).

JedanOdBraceMorica

#930 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by JedanOdBraceMorica » 17/02/2017 11:17

stakasa wrote:
Prvo u nasem drustvu je jos uvijek manje nepusaca nego pusaca, drugo pusaci ostave vise novca u kafani, uglavnom ko pusi taj i pije i obratno

stakasa

#931 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by stakasa » 17/02/2017 11:23

JedanOdBraceMorica wrote:
stakasa wrote:
Prvo u nasem drustvu je jos uvijek manje nepusaca nego pusaca, drugo pusaci ostave vise novca u kafani, uglavnom ko pusi taj i pije i obratno
Ko ne pusi taj i jede plus sto tu dode sa zenom i dvoje djece. I u principu imaju vise para i bolji su gosti. A i drustvo se mjenja. Svako. Pa i nase. A trend je ocit. Ispostovo se je svaki trend dosad pa ce i ovaj

KIseljak12

#932 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by KIseljak12 » 17/02/2017 11:26

stakasa wrote:
JedanOdBraceMorica wrote:
stakasa wrote: Zaboravljas goste koji ce poceti ici u kafane jer se u njima ne pusi
Ko ne pusi taj i jede plus sto tu dode sa zenom i dvoje djece. I u principu imaju vise para i bolji su gosti. A i drustvo se mjenja. Svako. Pa i nase. A trend je ocit. Ispostovo se je svaki trend dosad pa ce i ovaj
I imaju veci kurac, bez zajebancije:

http://www.redpepper.co.ug/health-warni ... r-penis-2/

JedanOdBraceMorica

#933 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by JedanOdBraceMorica » 17/02/2017 11:28

Znam dosta ugostitelja i niko od njih se ne bi slozio da su nepusaci bolje musterije. Taj sa dvoje djece ce napraviti ceh 20-30 maraka, a upravo zbog njega i njegovih derana u objekat nece doci neko drustvo koje bi npr samo jednu turu platilo toliko

stakasa

#934 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by stakasa » 17/02/2017 11:28

A i slabije im se dize

stakasa

#935 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by stakasa » 17/02/2017 11:29

JedanOdBraceMorica wrote:Znam dosta ugostitelja i niko od njih se ne bi slozio da su nepusaci bolje musterije. Taj sa dvoje djece ce napraviti ceh 20-30 maraka, a upravo zbog njega i njegovih derana u objekat nece doci neko drustvo koje bi npr samo jednu turu platilo toliko
Ugostitelji ne shvataju da im te musterije sada ne dolaze nikako, tako da uporeduju kruske i jabuke

JedanOdBraceMorica

#936 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by JedanOdBraceMorica » 17/02/2017 11:31

Ma jah eto ima da se preporode kad nepusaci navale u restorane :roll:

Tomahawk11
Globalni moderator

#937 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Tomahawk11 » 17/02/2017 11:38

JedanOdBraceMorica wrote:Ma jah eto ima da se preporode kad nepusaci navale u restorane :roll:
Lakse je bilo otvoriti lokale samo za nepusace....a mogli su i u biblioteku :mrgreen:

KIseljak12

#938 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by KIseljak12 » 17/02/2017 11:42

Ako je stvarno toliko profitabilnije voditi ugostiteljski objekat u kojem je zabranjeno pusenje, zasto ih nema vise nego sto ih ima? Kako neko nije ranije dosao na tu poslovnu zamisao?

Saka

#939 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Saka » 17/02/2017 12:21

Nebitno, ako se zakon bude sprovodio svuda pusaci nece imati izbora i opet ce izlaziti kao i dosad. Samo sto ce izaci ispred da zapale. Tako je bilo i na zapadu, inicijalno je opao promet a poslije opet normalizovao jer su se svi navikli da je normalno da se ne pusi unutra. Niko u ovoj diskusiji ne spominje prava radnika u kafanama. Ok, ja kao nepusac ne moram izaci gdje se pusi (u biti ne izlazim skoro nigdje jer se apsolutno svuda pusi) ali sta je sa konobarom koji mora da se truje po 12 sati svaki dan cijelu godinu udisuci otrovan dim? Hocete li i njemu reci ne moras raditi tu ako ti smeta? To je vrhunac drskosti i bezobrazluka jer nemate obzira ni prema nepusacima, ni prema ljudima koji jedu, ni prema djeci ni konobarima, samo je bitno vase pravo da zapalite uz kafu i pivu. I onda smo mi nepusaci agresivni?!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Laertes

#940 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Laertes » 17/02/2017 12:23

Nepass wrote:Ja prestao bio 10 mjeseci nikad vise love nisam imao, uz prestanak kupovanja cigara prestao izlaziti na kafe i cugu, pao u depresiju i jos manje trosio :D
Sad ponovo diminjam, imam manje para ali bar se vratila volja za zivotom a i smrsao sam :D
Isti sam ti takav, druže... Samo kod mene bila puna godina.
Eee, ona prva, poslije godinu... Ustati nisam mogao. Ljepota.

Laertes

#941 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Laertes » 17/02/2017 12:28

Hakiz wrote:
elk wrote:Nema nis od ovoga,pusaci mirno spavajte.zabrane(koja funkcionise)nece biti.
Pa, dođem ja negdje, puši se, vlasnik/upravitelj/radnik u objektu ne zabrane onima koji su unutra da puše. Onda ja nazovem broj na tabli (koja će morati, kao svuda po Evropi, biti istaknuta). Dođu inspektori i oderu radnika i/ili pušača 250, a gazdu/objekat/firmu 1.000, 5.000 pa sve do 15.000 KM. Možda neki gazda, radnik ili posjetilac/gost i izdrži dva-tri puta da ga oderu kaznom, ali će mu dosaditi. I onda će i u tom objektu biti zabranjeno pušiti.

Tako je to svuda bilo, svuda su ljudi bili protiv toga i pokušavali varati. Pa su naučli i raditi i izlaziti u lokale, i piti u tim lokalima bez pušenja.

I kod nas će, negdje lakše, negdje teže, ali polako će doći na svoje.

Ovaj zakon ima jednu karakteristiku koju većina zakona nema. A to je da onaj kojem pušenje smeta može u nekoliko sekundi, jednim telefonskim pozivom, dovesti inspekciju koja će jedva čekati da uzme novac od onoga ko krši zakon. Svi drugi zakoni traže veći angažman pri prijavi kršenja, pa se ljudi rjeđe odlučuju da prijave. Ovaj će biti lakši što se prijave tiče, pa će vjerovatno biti i više prijava.
Ima ti ta tvoja vizija jednu, što bi Englezi rekli, major flaw. Teško mi je zamisliti da inspektor dođe ha ga pozoveš. Jebiga, imaš udes, pa zovneš policiju, dođe kroz sat. Ili ne dođu uopće. A i kad dođe, po našem narodnom običaju, malo će sjest, malo gazda počasti, popije, pojede, i to je to.

Logovan

#942 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Logovan » 17/02/2017 12:36

Saka wrote:Nebitno, ako se zakon bude sprovodio svuda pusaci nece imati izbora i opet ce izlaziti kao i dosad. Samo sto ce izaci ispred da zapale. Tako je bilo i na zapadu, inicijalno je opao promet a poslije opet normalizovao jer su se svi navikli da je normalno da se ne pusi unutra. Niko u ovoj diskusiji ne spominje prava radnika u kafanama. Ok, ja kao nepusac ne moram izaci gdje se pusi (u biti ne izlazim skoro nigdje jer se apsolutno svuda pusi) ali sta je sa konobarom koji mora da se truje po 12 sati svaki dan cijelu godinu udisuci otrovan dim? Hocete li i njemu reci ne moras raditi tu ako ti smeta? To je vrhunac drskosti i bezobrazluka jer nemate obzira ni prema nepusacima, ni prema ljudima koji jedu, ni prema djeci ni konobarima, samo je bitno vase pravo da zapalite uz kafu i pivu. I onda smo mi nepusaci agresivni?!

:thumbup: :thumbup: Konobare malo ko spominje. Ispadnu ljudi nebitni skroz.

Nervira me kada pušači kažu da ne moram izlaziti tamo gdje se puši, niko me ne tjera. Pa gdje da izađem kada se svugdje puši? Jedino da vrijeme provodim kući i igrajući šaha na trgu Alije Izetbegović k'o kakav penzioner. :oops:

I pušačima ovaj zakon isto pomaže. Imat će više para. :D

JedanOdBraceMorica

#943 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by JedanOdBraceMorica » 17/02/2017 12:44

Kad toliko brines za konobare onda vjerovatno treba isto pitanje postaviti i za radiologe, one sto posipaju pesticide, radnike u fabrikama hemijske industrije, varioce, vozace itd itd., na mnogim radnim mjestima su ljudi izlozeni opasnostima gorim od duhanskog dima
Nego sto neko rece eventualne prijave ce se rijesiti uz jedan rucak i 50 KM na kafu inspektoru, a osvijestenog proevropski orjentisanog gradjanina koji je prijavio pusenje ce gorile malo propustiti kroz sake i nakon sto se procuje za par takvih slucajeva nepusaci ce skontati da im je ljepse kod kuce :lol:

Tomahawk11
Globalni moderator

#944 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Tomahawk11 » 17/02/2017 12:44

Nadrobi se svega oko kafane...djeca, konobari...ko jos, penzioneri....previse se drami....sto kaze Dozer (da se jednom slozimo), nek zabrane skroz duhan i sve super.
A ne ovako nekakve poluzabrane :-) kafana, al da se ne pusi....moze, nek izbace i pivu, stetna je....samo limunadu i caj ostaviti :thumbup:

dust in the wind

#945 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by dust in the wind » 17/02/2017 12:49

kada treba likovati nad zabranom pušenja pretvore se majku Terezu :izet:

Logovan

#946 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Logovan » 17/02/2017 12:53

JedanOdBraceMorica wrote:Kad toliko brines za konobare onda vjerovatno treba isto pitanje postaviti i za radiologe, one sto posipaju pesticide, radnike u fabrikama hemijske industrije, varioce, vozace itd itd., na mnogim radnim mjestima su ljudi izlozeni opasnostima gorim od duhanskog dima
Nego sto neko rece eventualne prijave ce se rijesiti uz jedan rucak i 50 KM na kafu inspektoru, a osvijestenog proevropski orjentisanog gradjanina koji je prijavio pusenje ce gorile malo propustiti kroz sake i nakon sto se procuje za par takvih slucajeva nepusaci ce skontati da im je ljepse kod kuce :lol:
Ovdje je riječ o zabrani pušenja, a ne ko je izložen većoj opasnosti, koga prvo treba zaštiti i slično. Bezveze argument.

Inače, mi tako to sve rješavamo, ručak, 50 KM za kafu, propuštamo kroz šake i tako to. :oops:
Tomahawk11 wrote:Nadrobi se svega oko kafane...djeca, konobari...ko jos, penzioneri....previse se drami....sto kaze Dozer (da se jednom slozimo), nek zabrane skroz duhan i sve super.
A ne ovako nekakve poluzabrane :-) kafana, al da se ne pusi....moze, nek izbace i pivu, stetna je....samo limunadu i caj ostaviti :thumbup:
Piva ne šteti drugima. Neuporedivo.

Saka

#947 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Saka » 17/02/2017 12:57

Kad ostanu bez argumenata onda je prica ima vecih problema. Naravno da ima, ali to nije opravdanje da se ovo ne rjesava. Naravno i da treba brinuti i za zastitu radiologa i poljoprivrednika i varioca. Ali to nije opravdanje da se ovdje nista ne cini. Prema tome neargumentovana diskusija i prijetnje fizickim nasiljem samo dokazuje ko je u ovoj diskusiji agresivan i bezobziran.

Tomahawk11
Globalni moderator

#948 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Tomahawk11 » 17/02/2017 12:58

Logovan wrote:
JedanOdBraceMorica wrote:Kad toliko brines za konobare onda vjerovatno treba isto pitanje postaviti i za radiologe, one sto posipaju pesticide, radnike u fabrikama hemijske industrije, varioce, vozace itd itd., na mnogim radnim mjestima su ljudi izlozeni opasnostima gorim od duhanskog dima
Ovdje je riječ o zabrani pušenja, a ne ko je izložen većoj opasnosti, koga prvo treba zaštiti i slično. Bezveze argument.

Inače, mi tako to sve rješavamo, ručak, 50 KM za kafu, propuštamo kroz šake i tako to. :oops:
Tomahawk11 wrote:Nadrobi se svega oko kafane...djeca, konobari...ko jos, penzioneri....previse se drami....sto kaze Dozer (da se jednom slozimo), nek zabrane skroz duhan i sve super.
Piva ne šteti drugima. Neuporedivo.
Jbg, steti drugima ugalj koji se lozi, pa se lozi.
Stete drugima auta koja imaju lose motore i izbacuju crni dim - pa nikom nista.
Al hajmo zabraniti cigarete u kafanama i - u tramvajima (ko da je neko i dosad pusio u istim :-) ).
Boli me, nek zabrane. Samo kazem da je to glupo. Kafana nije kafana ako ce biti kamion restrikcija. Nemoj ovo, nemoj ono. Nemoj nista. Sjedi kuci i svoj cejf. Tako ispadne.
Kad se vec neki zakon donosi, onda to treba raditi smisleno.
Zabrani u restoranima, zabrani kuharici da pusi dok prevrce pljeskavicu, zabrani Memi u parlamentu.....
Kazem opet, sreca pa nemamo drugih problema i ovo nam je najveci.

Stari kenjac

#949 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Stari kenjac » 17/02/2017 12:58

zabranjuje se prisustvo u zatvorenim prostorima, javnom prevozu i javnim skupovima:
-neokupanim i ušćuhlim a naprskanim parfemima i dezodoransima,
-friško najedenim bijelog a i/ ili crnog luka
-napijenim jeftine meHke rakije(prepecenica moze, manje tukne)
-onima ciji prdež tukne vise od 40%
itd...ima kliko hoces!
ovi su vece zlo za masu od pusaća!

Tomahawk11
Globalni moderator

#950 Re: Sto ste pusili pusili ste

Post by Tomahawk11 » 17/02/2017 12:59

Saka wrote:Kad ostanu bez argumenata onda je prica ima vecih problema. Naravno da ima, ali to nije opravdanje da se ovo ne rjesava. Naravno i da treba brinuti i za zastitu radiologa i poljoprivrednika i varioca. Ali to nije opravdanje da se ovdje nista ne cini. Prema tome neargumentovana diskusija i prijetnje fizickim nasiljem samo dokazuje ko je u ovoj diskusiji agresivan i bezobziran.

Koje da se rijesava? Pitanje cigareta u kafani? Masala.
Cim izglasaju, bicemo ko Svicarska :thumbup:

Post Reply