TIG varenje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#26 Re: TIG varenje

Post by Optimist »

muha_sa wrote:
Optimist wrote:Eh muha, ja sam cuo od jednog starog varioca da ne mora biti nepovratni ventil na crijevima ukoliko prelaze odredjenu duzinu, kao ne moze vratiti plamen. Ima li tu istine?
žao mi je što moram ovako napisat :-) taj stari pojma nema :-)

I pretpostavio sam, zato sam te ovdje i pitao. Koristi nesigurnu i neispravnu opremu i pri tome nalazi opravdanja.
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#27 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Optimist wrote:
muha_sa wrote:
Optimist wrote:Eh muha, ja sam cuo od jednog starog varioca da ne mora biti nepovratni ventil na crijevima ukoliko prelaze odredjenu duzinu, kao ne moze vratiti plamen. Ima li tu istine?
žao mi je što moram ovako napisat :-) taj stari pojma nema :-)

I pretpostavio sam, zato sam te ovdje i pitao. Koristi nesigurnu i neispravnu opremu i pri tome nalazi opravdanja.
osim nepovratnih ventila koji su obavezni na bocama (manometrima il na rucki) za autogeno zavarivanje obratit pažnju da se NIKAD masnim rukama (masne od ulja, totne masti.......) ne dohvaca ventil na boci od kisika. To je pravilo, a sad što se ogromna vecina toga ne pridržava drugi je par opanaka :-) sve do jednom :-)
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#28 Re: TIG varenje

Post by topcam »

muha_sa wrote:
Optimist wrote:
muha_sa wrote: žao mi je što moram ovako napisat :-) taj stari pojma nema :-)

I pretpostavio sam, zato sam te ovdje i pitao. Koristi nesigurnu i neispravnu opremu i pri tome nalazi opravdanja.
osim nepovratnih ventila koji su obavezni na bocama (manometrima il na rucki) za autogeno zavarivanje obratit pažnju da se NIKAD masnim rukama (masne od ulja, totne masti.......) ne dohvaca ventil na boci od kisika. To je pravilo, a sad što se ogromna vecina toga ne pridržava drugi je par opanaka :-) sve do jednom :-)
Muha, samo u kantu vode uvalis brener. Ko rukom odneseno.
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#29 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

topcam wrote:
muha_sa wrote:

osim nepovratnih ventila koji su obavezni na bocama (manometrima il na rucki) za autogeno zavarivanje obratit pažnju da se NIKAD masnim rukama (masne od ulja, totne masti.......) ne dohvaca ventil na boci od kisika. To je pravilo, a sad što se ogromna vecina toga ne pridržava drugi je par opanaka :-) sve do jednom :-)
Muha, samo u kantu vode uvalis brener. Ko rukom odneseno.
:lol: :thumbup:
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#30 Re: TIG varenje

Post by glockov kolac »

Varioci dragi, imam pitanje iz struke... Gdje bih u Sarajevu mogao zavariti aluminijski ram bicikla?

Hvala unaprijed!
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#31 Re: TIG varenje

Post by STARx »

glockov kolac wrote: 06/08/2016 00:07 Varioci dragi, imam pitanje iz struke... Gdje bih u Sarajevu mogao zavariti aluminijski ram bicikla?

Hvala unaprijed!
Probaj u strojalu, a moze i bilo ko ko posjeduje mig mag aparat s argonom, kontaktnom diznom, gorionikom, zicom za aluminij-inox, tockicima za tjeranje navedene zice.
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#32 Re: TIG varenje

Post by glockov kolac »

Hvala! :thumbup:
Zakalwe
Posts: 411
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#33 Re: TIG varenje

Post by Zakalwe »

Ja si kupio jeftini kineski spool-gun za MIG zavarivanje aluminijuma. Morao sam dva kupiti da sastavim jedan koji radi. Ko da su ga djeca pravila.
Prilicno neupotebiljiv za bilo sta osim deblje ploce.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#34 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Ne mogu se ozbiljni radovi raditi s jeftinim alatom. Solidan varstroj kosta 1200-1500km, gorionik 200-300km. Tjerac, ovisno o vrsti mehanizma tjeranja zice, kosta po 50tak km komad. Zica je isto skupa, nekih 80-100km za kolut 0.8mm. Tu ti dodje najjeftiniji argon gas. Zavarivanje aluminija i inoxa je za iskusnije. Celik je oprostajniji, idealan za vjezbanja. Treba vremena da malo izostris sluh i osjetis kad imas prave postavke aparata za zavarivanje odredjene debljine, vjezbe pokreta i hoda rukom. A prije svega dobra htz oprema i kaciga, bez nje ne vrijedi zajebavati se.
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#35 Re: TIG varenje

Post by topcam »

dječak sa šibicama wrote: 01/06/2016 21:35 Gdje nije tesko, TIG je za profi zavarivace, krem de la krem :D MIG je za obicne, zavaruj i fataj se flekserice :D

I hrana se vari, metal se zavaruje :oops: :D
Ne slazem se.
Izbrusi ono sto mu zaheftam i zavari. Udari svoj pecat i to je to.
Kao i obicno na forumu, sve doktori, magistri i eksperti, MAG i MIG se smatra jednim.
Cisti varioci po imenu poznati u svijetu, da ih ne spominjem, nikad ne bruse nista drugo osim onog sto im se zahefta.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#36 Re: TIG varenje

Post by MehmedPasaMoric »

Ne zaboravi popiti litar mlijeka svaki put kad varis ako planiras nekad u buducnosti imati djecu ili generalno ne umrijeti od raka prije 50te
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#37 Re: TIG varenje

Post by problemnatravunu »

Nikad mi nije bilo jasna ta ( u narodu veoma raširena teza) veza oko pijenja veće količine kravljeg mlijeka
i sprečavanja tih nekih mogućih posljedica nastalih profesionalnim zavarivanjem
:?
Mislim da onaj ko se iole ozbiljno bavi zavarivanjem, treba da nosi ispravnu zaštitnu opremu tipa, kecelja, rukavice, cipela, maska za oči , kao i za disanje...
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#38 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

problemnatravunu wrote: 17/04/2021 08:10 Nikad mi nije bilo jasna ta ( u narodu veoma raširena teza) veza oko pijenja veće količine kravljeg mlijeka
i sprečavanja tih nekih mogućih posljedica nastalih profesionalnim zavarivanjem
:?
Mislim da onaj ko se iole ozbiljno bavi zavarivanjem, treba da nosi ispravnu zaštitnu opremu tipa, kecelja, rukavice, cipela, maska za oči , kao i za disanje...
Nazavarivo sam se tigom kilometre varova--što inoxa, aluminja, željezije i evo me živ, zdrav i prav :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#39 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

muha_sa wrote: 17/04/2021 20:12
problemnatravunu wrote: 17/04/2021 08:10 Nikad mi nije bilo jasna ta ( u narodu veoma raširena teza) veza oko pijenja veće količine kravljeg mlijeka
i sprečavanja tih nekih mogućih posljedica nastalih profesionalnim zavarivanjem
:?
Mislim da onaj ko se iole ozbiljno bavi zavarivanjem, treba da nosi ispravnu zaštitnu opremu tipa, kecelja, rukavice, cipela, maska za oči , kao i za disanje...
Nazavarivo sam se tigom kilometre varova--što inoxa, aluminja, željezije i evo me živ, zdrav i prav :D
Radioaktivan 100% :oops: :lol:

Pusti to nego kako leđa? :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#40 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Guadalajara wrote: 17/04/2021 21:06
muha_sa wrote: 17/04/2021 20:12
problemnatravunu wrote: 17/04/2021 08:10 Nikad mi nije bilo jasna ta ( u narodu veoma raširena teza) veza oko pijenja veće količine kravljeg mlijeka
i sprečavanja tih nekih mogućih posljedica nastalih profesionalnim zavarivanjem
:?
Mislim da onaj ko se iole ozbiljno bavi zavarivanjem, treba da nosi ispravnu zaštitnu opremu tipa, kecelja, rukavice, cipela, maska za oči , kao i za disanje...
Nazavarivo sam se tigom kilometre varova--što inoxa, aluminja, željezije i evo me živ, zdrav i prav :D
Radioaktivan 100% :oops: :lol:

Pusti to nego kako leđa? :mrgreen:
:lol:

Dobar kako god okreneš i s koje god strane gledaš--MAŠALAAAAAAAAAAAAAA :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#41 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

muha_sa wrote: 17/04/2021 21:09
Guadalajara wrote: 17/04/2021 21:06
muha_sa wrote: 17/04/2021 20:12

Nazavarivo sam se tigom kilometre varova--što inoxa, aluminja, željezije i evo me živ, zdrav i prav :D
Radioaktivan 100% :oops: :lol:

Pusti to nego kako leđa? :mrgreen:
:lol:

Dobar kako god okreneš i s koje god strane gledaš--MAŠALAAAAAAAAAAAAAA :lol:
E ako je mašala...onda aferim :lol:

Znam ja u cemu je fol...zavarivao... tankom žicom :mrgreen:
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#42 Re: TIG varenje

Post by swanfilter »

Kozje mlijeko se pije ...
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#43 Re: TIG varenje

Post by topcam »

@STARx, sto se tig varenja tice, lakse je inox, cak je i zeljezo lakse variti inox zicom.
Bolje se vidi. Kod tig varenja, sto spominjes sluh? MAG ok, zuji ko pcela, dobra postavka.
Alu, aluminium zuji, kako god da okrenes. Vise cvrci nego sto zuji.

@problemnatravunu

Sve od opreme sto si nabrojao je standard. Ubleha u vezi mlijeka, bas kontraproduktivna bila,
konzumiranjem mlijeka se cestice lijepile za pluca. Vec se 80´tih odustalo od toga.

Inox.





Image

Image

Image

Korijen kako treba, izvana bruseno, moze bolje naravno. Cijev 10x1mm, taman je.

Usput jos jednom, toliko o tome da se TIG samo zavari i ne brusi, niti polira, slif da ne spominjem.
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#44 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

topcam wrote: 17/04/2021 23:47 @STARx, sto se tig varenja tice, lakse je inox, cak je i zeljezo lakse variti inox zicom.
Bolje se vidi. Kod tig varenja, sto spominjes sluh? MAG ok, zuji ko pcela, dobra postavka.
Alu, aluminium zuji, kako god da okrenes. Vise cvrci nego sto zuji.

@problemnatravunu

Sve od opreme sto si nabrojao je standard. Ubleha u vezi mlijeka, bas kontraproduktivna bila,
konzumiranjem mlijeka se cestice lijepile za pluca. Vec se 80´tih odustalo od toga.

Inox.


Image

Image



Korijen kako treba, izvana bruseno, moze bolje naravno. Cijev 10x1mm, taman je.

Usput jos jednom, toliko o tome da se TIG samo zavari i ne brusi, niti polira, slif da ne spominjem.
Jaka struja il nije žica dodavaTa na ovim prirubnicama, haman pa propaljena cjev :-)
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#45 Re: TIG varenje

Post by topcam »

muha_sa wrote: 18/04/2021 08:00
topcam wrote: 17/04/2021 23:47

Korijen kako treba, izvana bruseno, moze bolje naravno. Cijev 10x1mm, taman je.

Usput jos jednom, toliko o tome da se TIG samo zavari i ne brusi, niti polira, slif da ne spominjem.
Jaka struja il nije žica dodavaTa na ovim prirubnicama, haman pa propaljena cjev :-)

Bez zice, samo topio, ostalo sa zicom. :D

Image
Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#46 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

topcam wrote: 18/04/2021 09:26
muha_sa wrote: 18/04/2021 08:00
topcam wrote: 17/04/2021 23:47

Korijen kako treba, izvana bruseno, moze bolje naravno. Cijev 10x1mm, taman je.

Usput jos jednom, toliko o tome da se TIG samo zavari i ne brusi, niti polira, slif da ne spominjem.
Jaka struja il nije žica dodavaTa na ovim prirubnicama, haman pa propaljena cjev :-)

Bez zice, samo topio, ostalo sa zicom. :D

Image
Image
:-) :-)

Ne bih da ti pametujem al..................................... :-)

Praksom dodje i kvalitet--ce se uvjeriš :D
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#47 Re: TIG varenje

Post by topcam »

:lol: Kad drugi rade sve izgleda laHko.


Evo laser, trudi se, gdje profula, popravim. :-)
Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#48 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

topcam wrote: 18/04/2021 09:53 :lol: Kad drugi rade sve izgleda laHko.


Evo laser, trudi se, gdje profula, popravim. :-)
Image
Prvo i osnovno da ti recem :lol: meni niko drugi nije radio vec JA--mnoge sam naucio kako se vari (zavaruje) :D posebno inox :) kad vec postavljaš slike nemoj molim te one gdje si sjebo i cjev i prirubnicu :-) onaj var na cjevi bolje da nisi brusio ako neceš do kraja odradit :-) kad vec hoceš da se var ne vidi na inoxu onda se to fino obrusi pa se onda uzme mašina sa šmirgl trakom te se mjenjaju granulacije od manje ka vecoj :D pa kad se uvjeriš da nema traga od šmirgla onda se uzme pasta te se to fino ispolira da se sjaji ko pasje mudo :lol: pa kad predješ prstom po cjevi da ne osjetiš prelaz gdje je bio spoj :D

Ne zamjeri što ti ovo napisah-nisam hOtio al si me izazvo sa ovim :-) Kad drugi rade sve izgleda laHko.
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#49 Re: TIG varenje

Post by topcam »

muha_sa wrote: 18/04/2021 10:02

Prvo i osnovno da ti recem :lol: meni niko drugi nije radio vec JA--mnoge sam naucio kako se vari (zavaruje) :D posebno inox :) kad vec postavljaš slike nemoj molim te one gdje si sjebo i cjev i prirubnicu :-) onaj var na cjevi bolje da nisi brusio ako neceš do kraja odradit :-) kad vec hoceš da se var ne vidi na inoxu onda se to fino obrusi pa se onda uzme mašina sa šmirgl trakom te se mjenjaju granulacije od manje ka vecoj :D pa kad se uvjeriš da nema traga od šmirgla onda se uzme pasta te se to fino ispolira da se sjaji ko pasje mudo :lol: pa kad predješ prstom po cjevi da ne osjetiš prelaz gdje je bio spoj :D

Ne zamjeri što ti ovo napisah-nisam hOtio al si me izazvo sa ovim :-) Kad drugi rade sve izgleda laHko.
Ili obratno. Ne zamjeram ti sto bih, mogao si priupitati hoce li biti neke druge obrade kasnije, bajcanje
(imas na jednoj slici izbajcan komad i iznutra "lici" na progoreno, nije nego iznutra prihefto) Ili poliranje,
mozda pjeskarenje.

Nisam htio rat i mir pisati, prvo postavio sam dovoljno slika da se vidi, sta sam dobio i kako to na kraju izgleda.
Uradim onako kako se zahtjeva od onog sto dobijem. Te polovine kojim sam reducirao cijev sa 30 na 10,
vidi se golim okom da je nista ni s´cim. N jednoj slici dole desno je vec "ispravljena". Sljedeci put cemo napraviti kalup
pa na presu.

Nije ovo rukohvat pa da poliram, bitno je da je po mjeri i onako uradjeno koliko je placeno.
Ovo ce se jos i pjeskariti, odnio je kolega u petak kuci, on ce to lijepo bez oblacica uraditi.

Image

Crtez ti sve kaze, + pjeskarenje (na drugom listu).

Na kraju ne bi bilo fer da biram slike gdje sam nesto "perfektno" zavario. Nemam pretstavu gdje si i sta radio.
Ima jos kojekakvih detalja, ali drugi put. Slikam samo ono sto ja napravim. Kad tudje uslikam to obavezno i napisem.
Zivio. :thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#50 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

E nije obratno vec baš od manje ka vecoj :-)

Uzmeš recimo 400 pa prelaziš preko spoja

pa 600 i opet predješ pa onda 1000 dok sve riseve ne "uništiš"
Tad polir pasta i opleti :D
Post Reply