TIG varenje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#151 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

topcam wrote: 27/08/2021 19:08 @Guadalajara. Ne stelis ti motor nego pogon zice, stisnes, "stegnes" ili popustis. Vjerovatno si malo pogrijesio, ja to razumijem.

@Guadalajara, mi bas radimo sve, automobilsku, namjensku 0,8 zica je klasika. Jedino jos 1,2 koristimo ali to je 0,5% od ukupnog posla.
Sa zicom 0,8 nema sta neces moci zavrsiti. I ovo 1,2 uvedeno na moje insistiranje, do tada je sve bilo 0,8. Sa 0,8 mozes sve raditi, od 0,8 do 12.
Nesto deblje traje.
Hvala na odgovoru @topcam. Za oko kuce meni treba, manji radovi. Oko ograde, tende, garaze, alata, nosaca, postolja, vikendice i tako to. Nema nesto specijalno i kompleksno da bi se radilo, vise je iz zelje da sam uradim. Imam i velike boce za kisik i za co2, ali ne mislim vise sa njima da radim i mislim da ih prodam, vec od sad samo sa zicom i zastitnim prahom.

Jedina mahana kod ovoga aparata je sto moram zicu sa onog malog kotura prebacivati na ovaj fabricki veliki. Na malom koturu zna mi povuci brze zicu pa spadne sa kotura i zapetlja se. Kad imam aparat, hajde za oko kuce neka ga, moze valjati. Uvijek nesto treba popraviti ili izmijeniti po svojem ukusu i cejfu.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#152 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Posto ja nisam supak ko ti. Brzina hoda zice se namjesta na postavkama aparata. Prednja strana. Hod zice mora odgovarati struji, debljini materijala, materijalu. Kotur zice neka veze sa spadanjem. Zica sa prahom zahtjeva posehaj tockic, s posebnim zubcima. Odgovarajuceg pomjera za tu zicu. Zica mora bit postagljena ispravno
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#153 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

Slušaj sada, jučer sam ti tolerisao i vrijeđanje i prozivanje. I namjerno, hajde neću da ti odgovorim misleci da bi sjahao i da bi se ti smirio međutim ti opet provociras i vrijeđaš nazivajući mene "šupkom" !

Što to radiš ? Je li ti potrebno da ti roditelje psujem, oca i majku ? One koji su te napravili. Je li voliš i poštuješ svoje roditelje ili voliš kad ih neko psuje i pretresa ?

Je li ti vidiš koga sam ja citirao na forumu ? Forumaša @topcam.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#154 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Zao mi je dijete sto te boli razotkrivanje laznog predstavljanja, a moje savjete ima nezahvalnice da cijenis. Jos jedan od razloga radi kojeg znam da dodirne tacke s tom materijom nemas jeste spominjanje zice s prahom za kucnu upotrebu, a posjedovanje boce za co2. Ta zica se koristi za mjesta koja zbog vremenskog uticaja ne dozvoljavaju upotrebu zastitnog gasa ili jednostavno neposjedovanje boce zastitnog gasa. Svrha im je za portabilne aparate, a ne stacionarne. 0.8mm 800 GRAMA zice za zavarivanje kosta 30km. Obicna zica 0.8mm debljine u koturu od 5kg kosta 25km. Pored velike razlike u cijeni, ta zica zahtjeva poseban tocak za tjeranje zice. Ne moze se koristiti tocak koji svojom dimenzijom odgovara obicnoj zici. Ekonomska isplativost takvog aparata ne postoji. Za nekih tanjih limenih profila, koji su izlozeni vjetru - da. Za ograde, kucne upotrebe - ne. Kad skupis muda pa odlucis da mi opsujes uzivo, a preko tastature samo pokazujes svoju slabost, obrati mi se privatno. Docu ti ja na kucna vrata. Samo zapamti, ja se ne zajebajem.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#155 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

Pa opet

Ad hominem

Ad hominem (latinski "prema čovjeku" ili "prema osobi"), je skraćenica za argumentum ad hominem i pokušaj je negiranja istinitosti neke tvrdnje ukazivanjem na negativne karakteristike ili vjerovanja osobe koja je iznijela tu tvrdnju kao takvu. Ad hominem rasuđivanje obično se objašnjava kao logička zabluda.


Zasto mi se obracas sa dijete? Jesi zeljan paznje? Nemas mozda svoje djece? Kad tebe neko nesto licno pita ti mu odgovori. A kad te neko nista ne pita ima da sutis. Jasno! Danas sam bio na Bascarsiji i u Begovoj dzamiji pa zasto nisi dosao. Ne znas gdje je Stari Grad ? Mogao si doci, ali nisi imao hrabrosti. Kojom ba materijom ? Materijom zavarivanja ? Pa kad nemam odakle mi aparati za zavarivanje, boce za kisik i za inertne zastitne plinove i sad ja to mogu da koristim za igranje i zajebanciju. A ne zelim da bacim iste na smece jer se mogu fino iskoristiti za ove sitne stvari oko kuce i vikendice. Ne moze se izjednaciti kad neko aparat koristi iz hobije, kolika god cijena bila i kad neko hljeb zaradjuje sa aparatom i kad u svaku marku gleda da se ustedi i da se zaradi i pokriju svi troskovi.

Fino ti je forumas Hakiz rekao.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#156 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 28/08/2021 00:43 Pa opet

Ad hominem

Ad hominem (latinski "prema čovjeku" ili "prema osobi"), je skraćenica za argumentum ad hominem i pokušaj je negiranja istinitosti neke tvrdnje ukazivanjem na negativne karakteristike ili vjerovanja osobe koja je iznijela tu tvrdnju kao takvu. Ad hominem rasuđivanje obično se objašnjava kao logička zabluda.


Zasto mi se obracas sa dijete? Jesi zeljan paznje? Nemas mozda svoje djece? Kad tebe neko nesto licno pita ti mu odgovori. A kad te neko nista ne pita ima da sutis. Jasno! Danas sam bio na Bascarsiji i u Begovoj dzamiji pa zasto nisi dosao. Ne znas gdje je Stari Grad ? Mogao si doci, ali nisi imao hrabrosti. Kojom ba materijom ? Materijom zavarivanja ? Pa kad nemam odakle mi aparati za zavarivanje, boce za kisik i za inertne zastitne plinove i sad ja to mogu da koristim za igranje i zajebanciju. A ne zelim da bacim iste na smece jer se mogu fino iskoristiti za ove sitne stvari oko kuce i vikendice. Ne moze se izjednaciti kad neko aparat koristi iz hobije, kolika god cijena bila i kad neko hljeb zaradjuje sa aparatom i kad u svaku marku gleda da se ustedi i da se zaradi i pokriju svi troskovi.

Fino ti je forumas Hakiz rekao.
Zato sto si dijete, balavac. Ne zato sto si moje dijete. Ne znam sto te to vrijedja. Da si mi se javio naletio bih, da te vaspitam kad selefije nisu. Aparat ti je od oca, kojeg si zapitkivo i smaro da ti sta objasni, a opet nisi skonto. Tvoj nije, da jeste znao bi osnovne stvari. A ovako sam uvjeren da ga ne znas ni upalit. Jer da ista o zavarivanju znas ne bi pisao da je to aparat za "finih i preciznih radova". Moze se izjednaciti kad neko aparat koristi iz hobija i kad neko hljeb zaraduje sa aparatom. Odabir zice se vrsi po namjeri, racunici. A ne po tome sto ces zapitkivat oca da ti objasni, a ti pojma nemas. :-D

Ps. Da ti to znas ko sto se predstavljas da znas, a po pisanom se vidi da ne znas, ne bi tebi spadala zica. A ti pametnjakovic premotavas zicu s kotura na kotur, da ne spada.. Hahahahahahahahahha :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#157 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 28/08/2021 00:52
Guadalajara wrote: 28/08/2021 00:43 Pa opet

Ad hominem

Ad hominem (latinski "prema čovjeku" ili "prema osobi"), je skraćenica za argumentum ad hominem i pokušaj je negiranja istinitosti neke tvrdnje ukazivanjem na negativne karakteristike ili vjerovanja osobe koja je iznijela tu tvrdnju kao takvu. Ad hominem rasuđivanje obično se objašnjava kao logička zabluda.


Zasto mi se obracas sa dijete? Jesi zeljan paznje? Nemas mozda svoje djece? Kad tebe neko nesto licno pita ti mu odgovori. A kad te neko nista ne pita ima da sutis. Jasno! Danas sam bio na Bascarsiji i u Begovoj dzamiji pa zasto nisi dosao. Ne znas gdje je Stari Grad ? Mogao si doci, ali nisi imao hrabrosti. Kojom ba materijom ? Materijom zavarivanja ? Pa kad nemam odakle mi aparati za zavarivanje, boce za kisik i za inertne zastitne plinove i sad ja to mogu da koristim za igranje i zajebanciju. A ne zelim da bacim iste na smece jer se mogu fino iskoristiti za ove sitne stvari oko kuce i vikendice. Ne moze se izjednaciti kad neko aparat koristi iz hobije, kolika god cijena bila i kad neko hljeb zaradjuje sa aparatom i kad u svaku marku gleda da se ustedi i da se zaradi i pokriju svi troskovi.

Fino ti je forumas Hakiz rekao.
Zato sto si dijete, balavac. Ne zato sto si moje dijete. Ne znam sto te to vrijedja. Da si mi se javio naletio bih, da te vaspitam kad selefije nisu. Aparat ti je od oca, kojeg si zapitkivo i smaro da ti sta objasni, a opet nisi skonto. Tvoj nije, da jeste znao bi osnovne stvari. A ovako sam uvjeren da ga ne znas ni upalit. Jer da ista o zavarivanju znas ne bi pisao da je to aparat za "finih i preciznih radova". Moze se izjednaciti kad neko aparat koristi iz hobija i kad neko hljeb zaraduje sa aparatom. Odabir zice se vrsi po namjeri, racunici. A ne po tome sto ces zapitkivat oca da ti objasni, a ti pojma nemas. :-D
Slušaj ti sad. Ti komuniciraš sa čovjekom srednjih godina i nikakvim balavcem. Jedini ko može da bude balavac i neodrastao čovjek si ti. Ja te razvlačim i mezim kako i koliko hoću. I smijem ti se. Sinoć mi je bilo žao šta sam ti uradio, tako da nisam ni htio da odgovaram na tvoje provokacije i na tvoje vrijeđanje. Na svaku moju repliku ti se upališ k'o kutnjak, pa vidi ko je povodljiv i naivan, da ne kažem glup jer fakat ne želim da te vrijeđam, ne samo tebe nego bilo koga. Ja sam akademski građanin i realno osim hobija mene ovi irgetski poslovi ne zanimaju. Ovi što neće da se obrazuju oni ostaju na zanatu kao što si ti ostao. U inostranstvu ovo je fino plaćen posao, ali ipak irgetski posao. Ko ga voli i ko nema uslova za nešto naprednije neka se profesionalno bavi sa njim. Svako ima svoj izbor.

Kažeš da ga ne znam ni upaliti. :D Samo ga uštekam u utičnicu i hoop...radi. Nikakve posebne filozofije i pameti nema.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#158 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 28/08/2021 01:08
STARx wrote: 28/08/2021 00:52

Zato sto si dijete, balavac. Ne zato sto si moje dijete. Ne znam sto te to vrijedja. Da si mi se javio naletio bih, da te vaspitam kad selefije nisu. Aparat ti je od oca, kojeg si zapitkivo i smaro da ti sta objasni, a opet nisi skonto. Tvoj nije, da jeste znao bi osnovne stvari. A ovako sam uvjeren da ga ne znas ni upalit. Jer da ista o zavarivanju znas ne bi pisao da je to aparat za "finih i preciznih radova". Moze se izjednaciti kad neko aparat koristi iz hobija i kad neko hljeb zaraduje sa aparatom. Odabir zice se vrsi po namjeri, racunici. A ne po tome sto ces zapitkivat oca da ti objasni, a ti pojma nemas. :-D
Slušaj ti sad. Ti komuniciraš sa čovjekom srednjih godina i nikakvim balavcem. Jedini ko može da bude balavac i neodrastao čovjek si ti. Ja te razvlačim i mezim kako i koliko hoću. I smijem ti se. Sinoć mi je bilo žao šta sam ti uradio, tako da nisam ni htio da odgovaram na tvoje provokacije i na tvoje vrijeđanje. Na svaku moju repliku ti se upališ k'o kutnjak, pa vidi ko je povodljiv i naivan, da ne kažem glup jer fakat ne želim da te vrijeđam, ne samo tebe nego bilo koga. Ja sam akademski građanin i realno osim hobija mene ovi irgetski poslovi ne zanimaju. Ovi što neće da se obrazuju oni ostaju na zanatu kao što si ti ostao. U inostranstvu ovo je fino plaćen posao, ali ipak irgetski posao. Ko ga voli i ko nema uslova za nešto naprednije neka se profesionalno bavi sa njim. Svako ima svoj izbor.

Kažeš da ga ne znam ni upaliti. :D Samo ga uštekam u utičnicu i hoop...radi. Nikakve posebne filozofije i pameti nema.
Sine uredu je, ne trebas se vise pretvarati. Covjeku srednjih godina nije idol zahiragic, a ne predstavlja mu cast dodat ga u prijatelje i smarat po ulici. Akademski gradjanin ne laze, pita.
Naravno da ga ne znas upaliti, pored ukljucivanja u uticnicu treba znat postavit parametre. Ni jedan materijal, debljina, ne koristi iste parametre. Iskusan, pismen, zavarivac to zna podesit. Onaj ko se time bavi, a to ga ne zanima, nabada dok ne ubode. A ti nisi dobacio ni do ubadanja, jer ti je spala zica. A ne znas ni sto ti spada, a ne znas ni smanjit hod zice. Sto mi govori da ne znas ni postavke uraditi. Jebi ga.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#159 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 28/08/2021 01:18
Guadalajara wrote: 28/08/2021 01:08

Slušaj ti sad. Ti komuniciraš sa čovjekom srednjih godina i nikakvim balavcem. Jedini ko može da bude balavac i neodrastao čovjek si ti. Ja te razvlačim i mezim kako i koliko hoću. I smijem ti se. Sinoć mi je bilo žao šta sam ti uradio, tako da nisam ni htio da odgovaram na tvoje provokacije i na tvoje vrijeđanje. Na svaku moju repliku ti se upališ k'o kutnjak, pa vidi ko je povodljiv i naivan, da ne kažem glup jer fakat ne želim da te vrijeđam, ne samo tebe nego bilo koga. Ja sam akademski građanin i realno osim hobija mene ovi irgetski poslovi ne zanimaju. Ovi što neće da se obrazuju oni ostaju na zanatu kao što si ti ostao. U inostranstvu ovo je fino plaćen posao, ali ipak irgetski posao. Ko ga voli i ko nema uslova za nešto naprednije neka se profesionalno bavi sa njim. Svako ima svoj izbor.

Kažeš da ga ne znam ni upaliti. :D Samo ga uštekam u utičnicu i hoop...radi. Nikakve posebne filozofije i pameti nema.
Sine uredu je, ne trebas se vise pretvarati. Covjeku srednjih godina nije idol zahiragic, a ne predstavlja mu cast dodat ga u prijatelje i smarat po ulici. Akademski gradjanin ne laze, pita.
Naravno da ga ne znas upaliti, pored ukljucivanja u uticnicu treba znat postavit parametre. Ni jedan materijal, debljina, ne koristi iste parametre. Iskusan, pismen, zavarivac to zna podesit. Onaj ko se time bavi, a to ga ne zanima, nabada dok ne ubode. A ti nisi dobacio ni do ubadanja, jer ti je spala zica. A ne znas ni sto ti spada, a ne znas ni smanjit hod zice. Sto mi govori da ne znas ni postavke uraditi. Jebi ga.
Nema ovdje nikakvih sinova. Učesnici na forumu zovu se Forumaši i Forumašice, a ne sinovi i kćeri. Mislim realno :-) ne možeš i ne bi trebao tako komunicirati sa drugim forumašima i forumašicama. Treba ipak neki odgoj i kultura i opušteno bez stresa i frustracija. Haris meni nije nikakav idol i ne znam na osnovu čega si to zaključio. U islamu su strogo zabranjeni idoli. Mislim ne možeš to koristiti kao nekakav argument protiv mene jer neko poznaje lično nekoga i nekakve sad projekcije i konstrukcije zaključivati na osnovu toga. Glupost neviđena. A što se tiče aparata, bitno je da ja njega imam, a kad ću se sa njim igrati to ostaje na mojem ličnom izboru. Da li ću ja koristi običnu žicu, sa inertnim plinom, bez inertnog plina, sa žicom i zaštitnim prahom to je moja stvar i ti sa tim nemaš ništa. Hoću li ja danas uzeti da radim sa njim ili ću za mjesec, godinu nije ni bitno. Kad god budem htio i budem raspoložen, tu je imam ga, ne pije mi vode i ima gdje da stoji i da nikome ne smeta.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#160 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Sve je to sine lijepo, samo ti to ne znas koristiti. Spada ti zica, namotavas s kotura na kotur. Vriska. Ne mozes pricati o kulturi, a gore mi spominjes roditelje. Ne ide, kontas. Hoces li da civilizovano rijesimo, sami mi se javi privatno :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#161 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

Fino sam ti rekao forumašu @STARx, ne boj se neću ti uzeti hljeb iz usta. Ko radi on i griješi, normalna stvar pogotovo kad se neko iz hobija igra sa tim. A za ovaj drugi dio lijepo i kulturno sam ti samo objasnio bez da sam ti išta opsovao tako da tu nema nikakvog vrijeđanja. Jako sam dugo na forumu tako da me ne možeš navući na ban. :D :P
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#162 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 28/08/2021 02:32 Fino sam ti rekao forumašu @STARx, ne boj se neću ti uzeti hljeb iz usta. Ko radi on i griješi, normalna stvar pogotovo kad se neko iz hobija igra sa tim. A za ovaj drugi dio lijepo i kulturno sam ti samo objasnio bez da sam ti išta opsovao tako da tu nema nikakvog vrijeđanja. Jako sam dugo na forumu tako da me ne možeš navući na ban. :D :P
Tacno, ko radi on grijesi. Problem je sto tebi ispada zica, a tvrdis da se razumijes. To nisu greske, to je nerazumijevanje rada aparata. Ne znas postavit parametre. Ne znas postavit zicu. Ne znas da za zicu s prahom treba poseban tocak koji istu tjera. To su osnovne stvari.Greska je kad ti progori materijal, kad ti je losa tehnika zavara, kad nije dobra penetracija. A ti do tog nisi dobacio sine. Tebi je vrhunac ukljucit u struju. Ne navlacim ja tebe na ban, mozes provjeriti u administraciji da ti nisam prijavio ni jedan post. Samo te pozivam na susret uzivo. Ne znam cega se covjek srednjih godina boji. Ja sam dijete, klosar. Sta ti ja mogu. Naruzi me, al uzivo. :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#163 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 28/08/2021 02:39
Guadalajara wrote: 28/08/2021 02:32 Fino sam ti rekao forumašu @STARx, ne boj se neću ti uzeti hljeb iz usta. Ko radi on i griješi, normalna stvar pogotovo kad se neko iz hobija igra sa tim. A za ovaj drugi dio lijepo i kulturno sam ti samo objasnio bez da sam ti išta opsovao tako da tu nema nikakvog vrijeđanja. Jako sam dugo na forumu tako da me ne možeš navući na ban. :D :P
Tacno, ko radi on grijesi. Problem je sto tebi ispada zica, a tvrdis da se razumijes. To nisu greske, to je nerazumijevanje rada aparata. Ne znas postavit parametre. Ne znas postavit zicu. Ne znas da za zicu s prahom treba poseban tocak koji istu tjera. To su osnovne stvari.Greska je kad ti progori materijal, kad ti je losa tehnika zavara, kad nije dobra penetracija. A ti do tog nisi dobacio sine. Tebi je vrhunac ukljucit u struju. Ne navlacim ja tebe na ban, mozes provjeriti u administraciji da ti nisam prijavio ni jedan post. Samo te pozivam na susret uzivo. Ne znam cega se covjek srednjih godina boji. Ja sam dijete, klosar. Sta ti ja mogu. Naruzi me, al uzivo. :D
I ispadanje žice je problem, jer se tek počinje raditi sa žicom i zaštitnim prahom i jer se na ovom aparatu nije uopšte radilo sa tom žicom niti je podešen za rad sa tom žicom. Ne čitaš šta se piše već izvlačiš riječi i rečenice iz konteksta priče i problema i pokušavaš na osnovu izvučenih dijelova nešto svoje da konstruišeš i da zaključiš. Za moje lične hobi potrebe progorijevanje materijala nije nikakav problem jer se ne radi sa velikim količinama materijala, tako da ni šteta ne može biti velika, niti je toliko problematično da se greška ispravi. Koristim vlastitu opremu, materijal, energente, i za svoj cejf radim kako meni odgovara. Kazes da je meni vrhunac ukljuciti u struju. Nigdje ne zurim. Hoce li negdje pobjeci oprema i materijal ? Nece nigdje pobjeci.

Ti mene pozivaš za susret uživo ? Ja tebi fino kažem odakle sam ja, bujrum dođi. A ti nisi u stanju ni da kažeš iz kojeg si grada, sela, opšine. Mislim ja ti javno kažem odakle sam. A ti i to kriješ jer se bojiš. Tebe je strah. Cega se bojiš ?

Ako se uživo potucemo, doci ce policija pa ce nam pisati prekrsajne prijava, 12-24 sata u stanici i novcana kazna po 1000 KM ili da idemo na sudsko odlucivanje i na Prekršajno odjeljenje na Općinskom sudu u Sarajevu i tamo nakon godinu dana da nam salju preporucene plave koverte i poziv na rociste. Prosao sam ja sve te folove-golove. Tako da znas da sam odlicno upoznat sa igricama. Sto ti mogu potvrditi i neki forumasi ;-)

Ako bude nekih teskih tjelesnih povreda, onda nece ici prekrsaj, vec ce se ukljuciti tuzilastvo. A onda je to zajebano, nema izvlacenja, vec se ide na lezanje u Zenicu. Plus novcane odstete i nacini naplata blokiranjem plate, oduzimanjem i prodajom nekretnine i tako to.

:skoljka:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#164 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 28/08/2021 03:31
I ispadanje žice je problem, jer se tek počinje raditi sa žicom i zaštitnim prahom i jer se na ovom aparatu nije uopšte radilo sa tom žicom niti je podešen za rad sa tom žicom. Ne čitaš šta se piše već izvlačiš riječi i rečenice iz konteksta priče i problema i pokušavaš na osnovu izvučenih dijelova nešto svoje da konstruišeš i da zaključiš. Za moje lične hobi potrebe progorijevanje materijala nije nikakav problem jer se ne radi sa velikim količinama materijala, tako da ni šteta ne može biti velika, niti je toliko problematično da se greška ispravi. Koristim vlastitu opremu, materijal, energente, i za svoj cejf radim kako meni odgovara. Kazes da je meni vrhunac ukljuciti u struju. Nigdje ne zurim. Hoce li negdje pobjeci oprema i materijal ? Nece nigdje pobjeci.

Ti mene pozivaš za susret uživo ? Ja tebi fino kažem odakle sam ja, bujrum dođi. A ti nisi u stanju ni da kažeš iz kojeg si grada, sela, opšine. Mislim ja ti javno kažem odakle sam. A ti i to kriješ jer se bojiš. Tebe je strah. Cega se bojiš ?

Ako se uživo potucemo, doci ce policija pa ce nam pisati prekrsajne prijava, 12-24 sata u stanici i novcana kazna po 1000 KM ili da idemo na sudsko odlucivanje i na Prekršajno odjeljenje na Općinskom sudu u Sarajevu i tamo nakon godinu dana da nam salju preporucene plave koverte i poziv na rociste. Prosao sam ja sve te folove-golove. Tako da znas da sam odlicno upoznat sa igricama. Sto ti mogu potvrditi i neki forumasi ;-)

Ako bude nekih teskih tjelesnih povreda, onda nece ici prekrsaj, vec ce se ukljuciti tuzilastvo. A onda je to zajebano, nema izvlacenja, vec se ide na lezanje u Zenicu. Plus novcane odstete i nacini naplata blokiranjem plate, oduzimanjem i prodajom nekretnine i tako to.

:skoljka:
Naravno da je problem. Ispadanje zice je znak da se drzis dalje od aparata, ubit ces se. Kad materijal progori na maloj kolicini onda je problem, nije kad progori na vecoj. Hahaha opet se provaljujes :D Ne radis ti za svoj cejf nista, jer nikad nisi nista na tom aparatu radio. Ne mozes mene supljirati. Od doktora zavarivanja sam te doveo do hobi avanturistu, kako je krenulo bit ce aparat od komsije. Ne govoris ti meni nista, opstina stari grad je sirok pojam. Moja pripizdina za tvoja zavrsena dva fakulteta je opstina centar, ako ti sta znaci. Ne bojim se ja nicega, a pogotovo ne tebe. Samo mi proslijedi broj mobitela na pp, zavrsit cemo pricu telefonski. Nemoj se ofirati, 24h trazim od tebe jednu stvar koju uporno izbjegavas. Susret uzivo. Samo da vidim kako baratas materijom bez gugla i starog kojeg zapitkujes za savjet. Ljudi srednjih godina se ne tuku, ja nasilje nigdje nisam spominjo. Osim tvog nabadanja nozem, slanja mene na postelju kcusa. I pored tih prijetnji ja sam voljan da ti dodjem na kucni prag. Hajde nemoj biti mlakonja, stani iza svog mangupluka.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#165 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 28/08/2021 03:55
Naravno da je problem. Ispadanje zice je znak da se drzis dalje od aparata, ubit ces se. Kad materijal progori na maloj kolicini onda je problem, nije kad progori na vecoj. Hahaha opet se provaljujes :D Ne radis ti za svoj cejf nista, jer nikad nisi nista na tom aparatu radio. Ne mozes mene supljirati. Od doktora zavarivanja sam te doveo do hobi avanturistu, kako je krenulo bit ce aparat od komsije. Ne govoris ti meni nista, opstina stari grad je sirok pojam. Moja pripizdina za tvoja zavrsena dva fakulteta je opstina centar, ako ti sta znaci. Ne bojim se ja nicega, a pogotovo ne tebe. Samo mi proslijedi broj mobitela na pp, zavrsit cemo pricu telefonski. Nemoj se ofirati, 24h trazim od tebe jednu stvar koju uporno izbjegavas. Susret uzivo. Samo da vidim kako baratas materijom bez gugla i starog kojeg zapitkujes za savjet. Ljudi srednjih godina se ne tuku, ja nasilje nigdje nisam spominjo. Osim tvog nabadanja nozem, slanja mene na postelju kcusa. I pored tih prijetnji ja sam voljan da ti dodjem na kucni prag. Hajde nemoj biti mlakonja, stani iza svog mangupluka.
Naravno da nije problem. I naravno da se radi za svoj cejf. Za ciji ce, ako necu za svoj, mislim kakva inteligencija Da nece biti za tvoj hahahaha. Sto zanatliji poput tebe ne moze nikako do pameti doci. Sto, kako, meni zaista nije poznato. Kako nije niko nista radio, kad sam garazna vrata pravio. Ti da citas postove i sta se pise, tacno bi znao koje je moje profesionalno zanimanje. Tako da tvoja prica da se ja nekakvim ekspertom za zavarivanje pravim je cista laz i nekakav bezvezan pokusaj podmetanje nekih svojih projekcija i konstrukcija. Jašta je aparat od komšije iz bivše tvornice termo-aparata na Stupu. Opština Stari Grad ti je širok pojam....hahahahaha...Znaš koliko je meni potrebno do dijela koji je formalno opština Centar? 1 minuta pješke, ili dvije mahale od mene...hahaha...pa eto skontaj sam gdje moze biti to...Znam ja da se ti jako bojis i da si jako strasljiv i preplasen covjek. To cak ne mozes ni da sakrijes, jer prosto to frca iz tebe ta nervoza i nesigurnost, a što su jasno vidjeli i ostali forumaši na drugoj temi Sam svoj majstor i gdje su te fino upozorili. Tebi da proslijedim broj telefona, sto ba jel ti to treba posao ? Meni da treba majstor zavarivac ja se ne bih sa ovim igrao. 'naci ne zaposljavamo decko zavarivace. I da naravno da se ljudi srednjih godina i tuku, i ne samo srednjih nego i ovi u trecoj zivotnoj dobi. Ti bi to trebao da znas, k'o sto ne znas npr. Tako da ti od te price nema nista i ona ti ne pije vode, samo mozes sebi kakav belaj navuci. Eto pozdrav od mene.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#166 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Kad skupis tesrise da stanes iza napisanog mozes mi se obratiti. Do tad mozes lagati narod, predstavljat se da si neko i nesto sto nisi. Nemas dodirne tacke. Kakva crna vrata. Gledo si starog kako radi, a covjek si "srednjih godina". Ljubi te tata mlakonja, nastavi bit inzinjer tastature
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#167 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

Cak na forumu imas i slike odakle sam ja. Samo se malo zarovi pa ces naci. Nije to nikakva tajna. Iii mozda ni ne znas koristiti forum da vidis historijat upisa na istom. Da, sigurno neko laze, ko svoje licne fotografije objavljuje javno na forumu. :-) I ne sikiraj se necu ti uzeti hljeb iz usta, ipak je to manje kvalifikovano zanimanje od mojeg profesionalnog. :D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#168 Re: TIG varenje

Post by STARx »

Da se sekiram da ce mi neko uzeti hljeb iz usta kome spada zica sa aparata. Sine moj, moras ti stotina i stotina kila zice sprzit, procitat knjiga, rada na terenu, komisijskih pregleda, rendgen snimaka, da budes blizu mene. A tad me nije strah, tad mi je cast da imam ravnopravnog kolegu. Sad me je strah hodat ispod vasih skalamerija i varova debljine hljeba, bez penetracije. Nije ovo sine zvanje koje ima konkurenciju, u sarajevu nema 10 pismenih zavarivaca. Ako i toliko. koji rade mig-mag, wig, rel s atestom. Ljubi te tata, sine.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#169 Re: TIG varenje

Post by topcam »

Image

Image

:D

Kolega jutros serpicu popravljao, rekoh mu drug kupi novu. Ne blamiraj se pred zenom.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#170 Re: TIG varenje

Post by topcam »

Image

1mm , neko je pitao, kako da ostane ravno. Ja se koristim metodom da toplinu sto brze absorbujem.

Image

Image

Image
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#171 Re: TIG varenje

Post by Dany97 »

Ej ekipa imam nekakvu zelju za varenjem ali nisam nikada do sada vario.Iskustva nemam nikakvog sto sto se tice u metalskom poslu,nisam brusio,vario,sjeko itd.Planirao sam uplatiti obuku ali ne znam koliku bi zelju za tim imao ukoliko mi nebi poslo za rukom,i ne znam uopste da li je to za mene....da li bi mi se ta obuka isplatila.
Koji tip varenja je "najjlaksi" za pocetnike ukoliko se moze nazvati najjlaksim hehe,i koji bi vi preporucili.
Mislio sam mig,ali bilo koji tip ukoliko bi se odlucio da izaberem najvise me zabrinjava kako znati odredjivanje snage...amperaza,brzina izbacivanja zice npr,kakva zica na koji metal ide,debljine itd....Posto sumnjam da se na obuci bez 0 iskustva to sve moze proci i poloziti?
Bio bi stvarno zahvalan na savjetima,i uputama.Hvala 😁.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#172 Re: TIG varenje

Post by MehmedPasaMoric »

Dany97 wrote: 13/05/2023 07:00 Ej ekipa imam nekakvu zelju za varenjem ali nisam nikada do sada vario.Iskustva nemam nikakvog sto sto se tice u metalskom poslu,nisam brusio,vario,sjeko itd.Planirao sam uplatiti obuku ali ne znam koliku bi zelju za tim imao ukoliko mi nebi poslo za rukom,i ne znam uopste da li je to za mene....da li bi mi se ta obuka isplatila.
Koji tip varenja je "najjlaksi" za pocetnike ukoliko se moze nazvati najjlaksim hehe,i koji bi vi preporucili.
Mislio sam mig,ali bilo koji tip ukoliko bi se odlucio da izaberem najvise me zabrinjava kako znati odredjivanje snage...amperaza,brzina izbacivanja zice npr,kakva zica na koji metal ide,debljine itd....Posto sumnjam da se na obuci bez 0 iskustva to sve moze proci i poloziti?
Bio bi stvarno zahvalan na savjetima,i uputama.Hvala 😁.
Ne znam koliko je varenje razuman izbor kao hobi posto je stetno za zdravlje, uzmi rezbari neko drvo, pravi kucice za pse, crtaj airbrush sta je znam... Ako ti je bas tolika zelja da probas onda kupi negdje polovan inverter i elektrode i vjezbaj na nekom starom zeljezu, to je najjeftinija opcija za isprobati da prvo vidis da li ti se uopste svidja. Pa ako ti se bas svidi onda placaj obuke i skuplje aparate, mada se danas moze sve nauciti preko YouTube -a
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#173 Re: TIG varenje

Post by Dany97 »

MehmedPasaMoric wrote: 13/05/2023 10:37 Ne znam koliko je varenje razuman izbor kao hobi posto je stetno za zdravlje, uzmi rezbari neko drvo, pravi kucice za pse, crtaj airbrush sta je znam... Ako ti je bas tolika zelja da probas onda kupi negdje polovan inverter i elektrode i vjezbaj na nekom starom zeljezu, to je najjeftinija opcija za isprobati da prvo vidis da li ti se uopste svidja. Pa ako ti se bas svidi onda placaj obuke i skuplje aparate, mada se danas moze sve nauciti preko YouTube -a
Ne mislim na to da mi bude kao hobi,vec da radim kao varioc,da naucim,steknem praksu i bude mi posao.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#174 Re: TIG varenje

Post by MehmedPasaMoric »

Dany97 wrote: 13/05/2023 11:57
MehmedPasaMoric wrote: 13/05/2023 10:37 Ne znam koliko je varenje razuman izbor kao hobi posto je stetno za zdravlje, uzmi rezbari neko drvo, pravi kucice za pse, crtaj airbrush sta je znam... Ako ti je bas tolika zelja da probas onda kupi negdje polovan inverter i elektrode i vjezbaj na nekom starom zeljezu, to je najjeftinija opcija za isprobati da prvo vidis da li ti se uopste svidja. Pa ako ti se bas svidi onda placaj obuke i skuplje aparate, mada se danas moze sve nauciti preko YouTube -a
Ne mislim na to da mi bude kao hobi,vec da radim kao varioc,da naucim,steknem praksu i bude mi posao.
Jos gore, ionako je sve kancerogeno i sto jedes i sto pijes i sto udises, samo ti jos fali u zivotu da 8 sati dnevno budes iznad aparata za varenje :roll:
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#175 Re: TIG varenje

Post by Dany97 »

MehmedPasaMoric wrote: 13/05/2023 22:42
Jos gore, ionako je sve kancerogeno i sto jedes i sto pijes i sto udises, samo ti jos fali u zivotu da 8 sati dnevno budes iznad aparata za varenje :roll:
11,ako je ovde u Njemackoj :-)
Post Reply