(Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

limeni

#426 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by limeni » 03/06/2016 17:24

Ne pijem alkohol ima 5 godina i moram reci da se kvalitet zivota popravi.
Sjecam se nekada nakon provoda, nakon nekoliko casa redbull-vodka legnem u krevet i srce lupa 180 kontam odvadi me iz zivota. Sutra se budis nikakav, vazda neki stres, bijes i nemir u dusi. Danas se osjecam mnogo lakse, jednostavnije se ide kroz zivot i dusevni mir je na neki nacin tu.
Post je malo naporan na pocetku, kasnije je lakse. Najljepse je sjesti sa svojim za Iftar to nekako puni dusu u ovim turbulentnim vremenima :)
Medjutim treba svako da odluci za sebe hoce li on piti, hoce li postit to je licna odluka pojedinaca.
Jedino me iritira kada cujem neke kako par dana prije kraja Ramazana govore "hjo jos tri dana i idem se nacugat" :-)
Ali dobro svi smo mi nekako ljudi grijesimo svakodnevno pa je svak svakome na neki nacin cudan :D
Muslimanima zelim vec na ovom mjestu Sretan mjesec Ramazan a ostalima da i vama bude jedan lijep i miran mjesec!

MyTao

#427 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by MyTao » 03/06/2016 17:34

limeni wrote:Ne pijem alkohol ima 5 godina i moram reci da se kvalitet zivota popravi.
Sjecam se nekada nakon provoda, nakon nekoliko casa redbull-vodka legnem u krevet i srce lupa 180 kontam odvadi me iz zivota. Sutra se budis nikakav, vazda neki stres, bijes i nemir u dusi. Danas se osjecam mnogo lakse, jednostavnije se ide kroz zivot i dusevni mir je na neki nacin tu.
Post je malo naporan na pocetku, kasnije je lakse. Najljepse je sjesti sa svojim za Iftar to nekako puni dusu u ovim turbulentnim vremenima :)
Medjutim treba svako da odluci za sebe hoce li on piti, hoce li postit to je licna odluka pojedinaca.
Jedino me iritira kada cujem neke kako par dana prije kraja Ramazana govore "hjo jos tri dana i idem se nacugat" :-)
Ali dobro svi smo mi nekako ljudi grijesimo svakodnevno pa je svak svakome na neki nacin cudan :D
Muslimanima zelim vec na ovom mjestu Sretan mjesec Ramazan a ostalima da i vama bude jedan lijep i miran mjesec!
To ti je do red bulla a ne do alkohola :)

kakavdanakneiskustvu

#428 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by kakavdanakneiskustvu » 03/06/2016 17:47

Nepass wrote:
dust in the wind wrote:
HAVANA wrote:To je stari obicaj,da se ne jede pred nekim ko posti .Iz kulture.Isto kao sto ne pustamo naglas muziku ako nam je komsiji neko umro i on u zalosti.Treba znati biti covjek i imati obzira prema drugima,lahko je biti zivotinja i govoriti ja sebi ti sebi
Necu sigurno otici kod nekoga kuci ko posti,i piti,jesti,traziti pivu...Al ako sjednem u pab na malti ili tako nesta...Kakav ba ramazan i obziri.. :-) Ko posti nece sigurno doci u dunju na muziku cetvrtkom il u slogu na koncert...
upravo tako...čuj molim te jer neko posti da ja svoj život tome prilagodim... kakve nebuloze čujem po ovom forumu.. njemu je post bitan... meni je totalno nebitan. ali neću njemu pričati da ja mislim da je to glupost. poštovat ću to njegovo. ali se prilagođavati potencijalnim postačima neću
Neces zivot prilagodjavati ali brate ako ti se jede sladoled kupi pa kuci pojedi a ne ulicom lizati. Nije vala neko odricanje.
Ne postim, nisam vjernik, ne skacem po dzumama i sta sve spada vec u islam.
Ali eto zbog obzira gledam da ne jedem ulicom.[/quote]

:lol:

kad odes na more gledas li da ne jedes meso petkom,mozes uvrijediti katolike?

Cherry-Cherry

#429 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Cherry-Cherry » 03/06/2016 17:49

"Kad prođe ramazan, pa ćemo sjest..." :mrgreen: :mrgreen:

kakavdanakneiskustvu

#430 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by kakavdanakneiskustvu » 03/06/2016 17:52

dust in the wind wrote:za ovog što napisa da ne jedem sladoled ulicom... da kući jedem sladoled, jer možda neko posti... ajde bolan, ne budali... od silnih uvlačenja u nečije debelo crijevo ne može se opstati. možda ne smijem ni sjest u baštu popit kafu... a ne do bog sjesti i popit pivo.. e kukala majka kukavicama

ili ono najgore,zameziti malo klempe

Cherry-Cherry

#431 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Cherry-Cherry » 03/06/2016 17:55

kakavdanakneiskustvu wrote:
dust in the wind wrote:za ovog što napisa da ne jedem sladoled ulicom... da kući jedem sladoled, jer možda neko posti... ajde bolan, ne budali... od silnih uvlačenja u nečije debelo crijevo ne može se opstati. možda ne smijem ni sjest u baštu popit kafu... a ne do bog sjesti i popit pivo.. e kukala majka kukavicama

Ni ići ulicom sa momkom / mužem i držati se za ruke, pod ruku, ni mini suknju obući... Kad se granica jednom pomjeri, povratka nema, samo niz pomjeranja...

Bodkin

#432 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Bodkin » 03/06/2016 17:57

Cherry-Cherry wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

Ni ići ulicom sa momkom / mužem i držati se za ruke, pod ruku, ni mini suknju obući... Kad se granica jednom pomjeri, povratka nema, samo niz pomjeranja...
Sto ne minjak? Slobodno nosite!!

Cherry-Cherry

#434 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Cherry-Cherry » 03/06/2016 18:28

Jbg, meni prošlo ljeto neke osobe rekoše da nema smisla, ramazan je

Kikibombona

#435 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Kikibombona » 03/06/2016 18:33

Kronerima dobro dodje ramazan da se malo prociste, pod uslovom da ne piju krisom, daleko od ociju javnosti. :D

Potpuno je ok piti ili ne piti. Svako ima svoje.

Inace...

Meni isto bude neprijatno jesti ili pita pred ljudima koji poste. Ako ikako mogu, izbjegavam...

pink floydd

#436 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by pink floydd » 03/06/2016 18:34

ma ide se dotle da neki ljudi koje veoma dobro poznaješ, možeš ih čak i prijateljima nazvati neće da te pozdrave kad idu u dzamiju jer piješ pivu na koju si došo nakon nekog teškog posla

nema veće uvrede i nepoštovanja nego kad me neko namjerno neće pozdraviti

Trunks

#437 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Trunks » 03/06/2016 18:57

jel veci haram cugati par dana pred ramazan

Jack Be Nimble

#438 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Jack Be Nimble » 03/06/2016 19:19

Postovanje je ne unositi hranu u lice onome ko posti ili govoriti joj kako je ovo socno mmm. Mamiti ih kafom ili hurmasicom kada znas da poste.

Postovanje je ne soliti pamet onome koji ne uvazava Ramazan i za vrijeme tog mjeseca jede/pije sta god hoce uvazavujuci svoj cejf.

Kako Ramazan pada na ljeto u zadnje tri cetiri godine, obicno me raja pozovu na janje, ne znajuci uopste da je Ramazan. Ja se pojavim, kazem da postim, ali niko onda nece prkositi. Dobacivati aaa jel mirise, osjetis li aaa bi li i ti malo?

Ni u jednom drugom mjesecu ne uskratim svoj cejf zbog drugog, tako ne moram ni u toku Ramazana.

djevojka bez imena

#439 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by djevojka bez imena » 03/06/2016 21:04

Ne znam cemu ta fama oko skrivanja jela, pica pred postacima. Ja kad naumim i zapostim pored mene moze biti dupla sofra-meni je svejedno. Piti ili ne? To odlucuje svako za sebe, a je li dobro djelo odlucuje neko drugi ;-)
Osim sto je mjesec posta, Ramazan je i mjesec tolerancije i uzdrzavanja od svega ruznog, dalle, vjezbamo samokontrolu u svakom smislu, svaki korak u tom pravcu pa i odriaanje od alkohola na 30 dana je za svaku pohvalu.

Connaisseur Karlin

#440 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Connaisseur Karlin » 03/06/2016 21:07

Jack Be Nimble wrote:Postovanje je ne unositi hranu u lice onome ko posti ili govoriti joj kako je ovo socno mmm. Mamiti ih kafom ili hurmasicom kada znas da poste.

Postovanje je ne soliti pamet onome koji ne uvazava Ramazan i za vrijeme tog mjeseca jede/pije sta god hoce uvazavujuci svoj cejf.

Kako Ramazan pada na ljeto u zadnje tri cetiri godine, obicno me raja pozovu na janje, ne znajuci uopste da je Ramazan. Ja se pojavim, kazem da postim, ali niko onda nece prkositi. Dobacivati aaa jel mirise, osjetis li aaa bi li i ti malo?

Ni u jednom drugom mjesecu ne uskratim svoj cejf zbog drugog, tako ne moram ni u toku Ramazana.
:thumbup: :kiss:

insomnia78

#441 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by insomnia78 » 03/06/2016 21:24

HAVANA wrote:Sta ba sladoled,kakav sad sladoled,koja ulica,sta mene briga sto on posti a ja hodam ulicom?Otkud ja znam ko je ko i kojem se bogu moli? Sta me i briga,to je njegova vjera,propisi i ubijedjenje.Cuj da sladoled ne jedem.Smijem li u parizu jest,il negdje drugo,il da pitam ljude po ulici sta su i ko su? Kome smeta moj sladoled,piva,krmetina...slaba mu ta vjera...
Pa sad, zavisi gdje u Parizu ili npr u Briselu :D

HAVANA

#442 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by HAVANA » 03/06/2016 21:30

insomnia78 wrote:
HAVANA wrote:Sta ba sladoled,kakav sad sladoled,koja ulica,sta mene briga sto on posti a ja hodam ulicom?Otkud ja znam ko je ko i kojem se bogu moli? Sta me i briga,to je njegova vjera,propisi i ubijedjenje.Cuj da sladoled ne jedem.Smijem li u parizu jest,il negdje drugo,il da pitam ljude po ulici sta su i ko su? Kome smeta moj sladoled,piva,krmetina...slaba mu ta vjera...
Pa sad, zavisi gdje u Parizu ili npr u Briselu :D
Jel ko molenbeek i schaarbeek? :lol: Jebo te budale,to ila bila...a vamo gram za dorucak spuca,prevari koga,siluje komsinicu,podigne socijalu...i onda kad skonta kolika je kita od covjeka,onda se raznese... :oops:

PeppermintSA

#444 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by PeppermintSA » 03/06/2016 22:31

Ja vala cugam svaki ramazan, piva mi tad ima najljepši okus :D , ali isto tako mi apsolutno ne smeta ako se neko puca horsom cijelu godinu pa stane za Ramazan. Njegov život, njegova stvar. Poštuj mene, ja ću tebe i mirna Bosna. :kiss:

detroit-mercy

#445 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by detroit-mercy » 03/06/2016 22:46

upsy_daisy wrote:
Niemand wrote:
upsy_daisy wrote:Kod nas je uopće se izgubila kultura ophođenja u javnosti u šta je nekad potpadala i ova kulura poštovanja jedenja i pijenja na javnim mjestima bez obzira na religijsku pripadnost.
Naravno, oni koji prestanu konzumirati alkohol u tom periodu njeguju jedan dio religijske kulture i vjerovatno će biti nagrađeni od Boga za to, o tome je svemu smiješno da se diskutuje, ponavljam-kultura u našoj zemlji je davno nestala, ima je u tragovima.
Ma nije to vala vezano samo za nasu zemlju, cijeli svijet je posto takav. Fast life-fast food.

Svugdje se jede po ulici i usput.
Mislila sam u Ramazanu.
Znam da u mojoj zgradi za vrijeme Ramazana da su majke katolika/pravoslavaca striktno zvale djecu u kuću da uđu ako su gladni, nije bilo kriški za vrijeme Ramazana :D
Iskreno, kada sam ja bio mladji nije bilo tog nekog velikog ispoljavanja religije niti je religija imala ta neka javna obiljezja tako da sam za Ramazan znao samo po tome sto su mi dedo i nana postili i za bajram kad bi se hajrovo koji dinar. A i postaca je bilo znatno manje nego danas, medju svim starosnim kategorijama.
Ovako kad citam o ovim oazama tolerancije, kako komsije inovjernici niti jedu niti piju zbog Ramazana :) pitam se u kakvim ste to hippy comunama zivjeli.

kakavdanakneiskustvu

#446 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by kakavdanakneiskustvu » 03/06/2016 23:16

broj dva wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Euridika wrote:Neko je ranije napisao (čini mi se gđica Karlin, sorry ako griješim :-D) da je ona odgojena po starinskom običaju da ne konzumira hranu pred postačima, kao znak kulture i poštovanja. Vidim da se ovdje raspravlja da li je korektno konzumirati hranu i pića (alkoholna i bezalkoholna) u restoranu ili vani u bašti, ili lizati sladoled za vrijeme Ramazana, pred postačima. Meni kao postaču lično ne smeta takvo nešto, ne registrujem to uopće (više mi bude nezgodno što se drugi preda mnom ustručavaju da jedu ili piju, iako im ja sugeriram da se normalno ponašaju). Vjerujem da ovako razmišlja većina postača.

A glede kulture - ako ćemo pravo, konzumacija hrane i pića na otvorenom, na ulici se generalno smatra nekulturnom. I to nema veze s Ramazanom, niti postačima. Stvar je u tome da nismo svi jednako situirani, pored nas koji ližemo sladoled prolazi siromah koji nema za koru hljeba i spram njega (njih) nije u redu se "razmetati" svojim bogatstvom. Nas su stari uvijek učili da jedemo u kućama, odnosno ako smo već napolju i jedemo vani da podijelimo (ponudimo) hranu svima, što naravno nije moguće sa nepoznatima na ulici, pa radije izbjegavati takve situacije. Ovo je samo elementarni kućni odgoj i ljudskost (skromnost).
Ovdje ,na temi,pojedinici forumasi automatski pokusavaju vlastitu nekulturu opravdati sa napadom na njihovu licnost nevjernika. :D :-)
Meni je narocito zasmetala prica tipa koji je odbrusio dedi! Zato sam napisala da ja vaznije,kako se licno ponasas u zivotu,u bilo kojoj situaciji, jer to mnogo vise govori o licnom karakteru.
U BiH se vjerovatno u pojedinim gradovima znatno vise "osjeti" duh Ramazana,od npr. gradova vani. Vani,u mom gradu,ja ne znam,ko posti tokom Ramazana.Pokusavam objasniti da se svako ponasanjem moze prilagoditi razlicitm sredinama tokom Ramazana. kad je Bozic,kod mene u gradu sve prsti od Bozicnih simbola,pjesama,pa svako ciljeli Decembar ti kaze "Marry Chrstmas". Mnogi nehriscani su se bunili ,zasto im se uopste neko oslovljava takvim pozdravom. Meni se desilo da ljudi ,koji me ni ne znaju,kazu, "ako slavis Bozic,sretan ti Bozic" i to je OK. Mnogi Ramazan ,Bozic,Pasah,sta god,dozivljavaju kao tradicinoalne praznike,ne iskljucivo kao religijske. Napisala sam u ranijem postu,sa svojim prijateljima mogu razmjeniti misljenje,mogu mi reci Alhimantet,ja cu njimma odgoviriti Caos. U javnosti,znaci,vani,u gradu,nemam potrebu da se verbalno obracunavam sa ljudima u vezi svojih stavova,a tako bih se ponasla i u BiH,tokom Ramazana. Ja nisma nigdje napsiala da osobe,tokom ljeta,ne treabju sjediti u bastama restorana tokom Ramazana. Samo sam rekla da ,ako bi mi se desila sicna situacija sa dedom,ja mu ne bih odbrusila. Meni je to kod naseg naroda uvijek smetalo i uvijek ce mi smetati. :)

P.S. Mnogi piseu da se vjernici ne prilagodjavaju ili ne zele prilagoditi,a to jednostavno nije tacno,jer ,kao sto napisah ranije,najcesce sredina uslovljavaj ponasanje vjernika i nevjernika,kao i uzajamno postovanje ili neppostovanje. :-D Ja pokusavam da se ponasam u obe sredine jednako,jer znam da je moje ponazanje ispravno. Dedi ne bih nikad odbrusila,nema potrebe,a mislim da mnogi ne kuze moj stav. :)
----
Ja sam taj tip i po ko zna koji put pitam sta sam ja to odbrusio, kako sam bio nekulturan ?
Sto sam mu rekao da je meni septembar a ne ramazan? Jer meni starno nije ramazan. Sto mu nisam odsutio na podjebavanje ? Jos sam mu i sretan ramazan pozelio... Ako je to "obrusit", aferim. Apsolutno me se ne tice duh bozica ili ramazana ili hanuke ili kwanzaa, nemam se ja sta tome prilagoditi. Ako je neko u cjeloj prici bio nepristojan, to je dedo. Odakle mu pravo da zabada nos u moj zivot? . Zato sto je sjede glave ? Zato sto je stari mostarac ? Zato sto je vjernik ? Zato sto on kulturno i starinski podjebaje a ja nekulturno odbrusim ? Briga dede sta ja radim, nije moj dedo .

By the way, kad meni neko zazeli sretan bozic ja odgovorim "ne, hvala". Je li i to nekulturno ili bi se trebao pretvarati da slavim bozic i da mi je drago sto mi ga cestitaju ? Neka okite cjeli grad, neka slave kako i koliko hoce, neka radio stanice pustaju samo "White Chrismass" i "Jingle bells" ali ja u tome ne sudjelujem.
Jednostavno furaj svoju furku kako hoces ali molim te nemoj mene u to ukljucivati nikako, a ja cu svoga posla gledati i necu ti smetati. Moze li tako ?
da,znaci po nekima nije nekulturan taj dedo koji tebi zazeli sretan ramazan iako ne zna ko si i sta si,mislim mogao si nekim slucajem biti ateista,katolik,jevrej,pravoslavac,protestant

¤ jelena ¤

#447 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by ¤ jelena ¤ » 04/06/2016 02:17

Prh...kod mene u zgradi, na hodniku, komšija pravoslavac (bio tek doselio pa nikog u zgradi ne zna, a pijan cca 24h dnevno) čestito komšiji muslimanu Božić sa ''Hristos se rodi'', a komšija musliman mu odgovorio sa ''jah'' i ovaj se ko nešto...haman pa uvrijedio što mu nije odgovorio kako treba... a ja se tad slučajno tu zadesila, dok su oni razmjenjivali te pozdrave, čestitke...pukla od smijeha kad sam sve to čula i više mi komšija pravoslavac ni ''dobar dan'' ne kaže kad me vidi, samo se namršti, poprijeko me pogleda i imam neki čudan osjećaj da se istog momenta otrijezni. :?
A ja mu prije toga baš fino odgovorila...sve sa ''Vaistinu...'' kad je i meni čestito Božić ko i ovom komšiji muslimanu.

Elem, nikad kod nas neće procvjetat ta tolerancija i to... :| :D
Connaisseur Karlin wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
a popiše li ti kafu sa mlijekom ili sldoled uzmeš ili nešto tako za vrijeme pravoslavnog posta...jesi li i tu tako tolerantan, rodila te majka :izet:
popiješ
:?

Evo, mene su u lokalnom granapu, gdje rade pravoslavci koji poste i znaju kako se zovem...i fino se ispričamo kad dođem... gledali čudno kad za vrijeme pravoslavnog posta kupim sir i meso...pa me, dok im plaćam, pitaju jel postim...i onda ja njih pogledam čudno jer je na osnovu onog što sam kupila valjda jasno da ne postim ...odgovorim sa ne... i šta?

Nikom ništa, bilo nekad, sad više nema takvih nesporazuma, sve pet...i dalje se fino ispričamo kad naletim i toliko.

Stvarno ne kontam u čemu je problem...i kakve sve to ima veze sa tolerancijom ili netolerancijom? :-?
trebala si se izgalamiti na radnike u prodavnici,napraviti nezaboravnu scenu,nuciti ih lekciju o ponasanju :D :lol: :kiss:
Ma ko će bona trošit energiju na te gluposti...tri sekunde tupog pogleda i ''ne!'' kao odgovor na postavljeno pitanje pokazalo se kao taman dovoljno djelotvorno i nezaboravno da se slična pitanja i reakcije nikad više ne ponove. :D :kiss:
Last edited by ¤ jelena ¤ on 04/06/2016 02:22, edited 2 times in total.

Jack Be Nimble

#448 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Jack Be Nimble » 04/06/2016 02:19

Nepass wrote: Ja zivim na carsiji i u ramazanskom mjesecu bascarsija odise ramazanom. Vrijeme iftara usudio bih se reci da je turisticka atrakcija. I nekako mi je nepristojno po sata pred iftar hodati sa limenkom sarajevske u ruci, odvrnuti cecu ili sta vec.
Isto tako na zapadu pred bozic trgovi zrace bozicnim duhom, hiljade svjetala, jelka, pokloni kuhano vino. Milina za oci. Isto bi bilo tu ispadati iz rama zbog ponasanja.

Vecina ovdje krene sa pricom "sta je postac za mene uradio" to sve govori o nama kao narodu.
Ali isto tako na zapadu azijati i arapin mogu imati svoje prodavnice bez jelki i furati svoju muziku koja nije Jingle Bells.

Po tvome za 4. Juli ne bi smio ici na vatromet u majici Iron Maiden jer Eddie mase sa Union Jack.

Mozda citava Bascarsija puca od Ramazana i Nijemac u tome uziva, ali ne mozes mu zabranuti da iz torbe vadi sendvic i flasu vode 30 minta prije iftara.

LolaLola

#449 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by LolaLola » 04/06/2016 04:00

I meni je fascinantna najezda ljudi sto poste unazad nekoliko godina.
To se dici, pokazuje javno, slika, objavljuje slike po fb cija je veca vecera.

:(

Jack Be Nimble

#450 Re: (Ne)Konzumiranje alkohola u Ramazanu - sebičnost ili "dobro djelo"?

Post by Jack Be Nimble » 04/06/2016 04:05

LolaLola wrote:I meni je fascinantna najezda ljudi sto poste unazad nekoliko godina.
To se dici, pokazuje javno, slika, objavljuje slike po fb cija je veca vecera.

:(
Jebo ti iftar bez 50 lajkova...

Post Reply