Zasto ste napustili BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#926 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by Zoya »

cLo wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Ne rekoh da su nerealni nego da nisu glavni.
Indirektno jesu glavni. Sve to nabrojano upravo rezultira opcim stanjem u drzavi.
CLo, hajde dodji u dijasporu malo. Voditi ću te na svenske kjøttboller :P
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#927 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by cLo »

Zoya wrote:
cLo wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Ne rekoh da su nerealni nego da nisu glavni.
Indirektno jesu glavni. Sve to nabrojano upravo rezultira opcim stanjem u drzavi.
CLo, hajde dodji u dijasporu malo. Voditi ću te na svenske kjøttboller :P
:lol: vec bila i jela :P
jarane njihova jedna cuftica k'o nase 4 :lol: nije to cuftica, to je cuftetina :D
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#928 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by Zoya »

Vidiš da se u dijaspori ne štedi na mesu :D
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#929 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by cLo »

Zoya wrote:Vidiš da se u dijaspori ne štedi na mesu :D
8-) :D ima se, moze se :D
hvala na pozivu u svakom slucaju, da si mi rekla vodim te na fjordove, pa haj', razmislila bih :P
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#930 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by uglavnomja »

_BataZiv_0809 wrote:Puno se lakse trpe i manje se primjecuju uz obezbjedjenu egzistenciju.

A nije bas da ni na Zapadu toga nema, al' haj eto.
ne postoji cisti zapad, neka zemlja ukojoj zive samo etnicki gradjani ...

puna je europa ne samo nezapadnjaka nego i neeuropljana ...

mozda postoje ekskluzivna "domorodacka" geta u elitnim dijelovima gradova, neka elitisticka zatvorena sela ... ali generalno europa vise nije "bijela" niti je mocartova ni bitlsa ... ni coco chanel ni elegantna moda ...neki drugi zvukovi se cuju na svakom koraku, neka druga odjeca, neki drugi jezici,pisma, neki drugi nacini zivljenja su postali normala.


nije replika, samo dodatak :)
Last edited by uglavnomja on 02/06/2016 13:20, edited 1 time in total.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#931 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by Zoya »

cLo wrote:
Zoya wrote:Vidiš da se u dijaspori ne štedi na mesu :D
8-) :D ima se, moze se :D
hvala na pozivu u svakom slucaju, da si mi rekla vodim te na fjordove, pa haj', razmislila bih :P
PA prvo kjøttboller pa onda fjordovi. Kuvet ulazi na usta :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#932 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by HAVANA »

Fudo387 wrote:
HAVANA wrote:
jeza u ledja wrote:Al najzesci su ovi sto su bili vani pa se vratili. Oni mi se cini obicno kao najveci branioci svega u BiH. Bio je jedan lik prije, pa valjda bio u Americi jedno vrijeme, sta li. I sta god kazes da je tako i tako, on kaze nije to tako, vec kurcu ne valja. Vrlo brzo skontas da se nije bas najbolje snasao. :D
Evo ja sam se vratio.U belgiji valja,kako ne valja,super.Cak sam i saru uzeo. :D Al ovde mi ljepse.Jbg,sta cu.
Belgija je pickin dim za SDA, al' ne mozemo svi stat' :D
SAD il SDA? Ako je prvo,eto me malo iduce godine.Ako je drugo,eto me nikad. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#933 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by HAVANA »

palermo wrote:
HAVANA wrote:
jeza u ledja wrote:Al najzesci su ovi sto su bili vani pa se vratili. Oni mi se cini obicno kao najveci branioci svega u BiH. Bio je jedan lik prije, pa valjda bio u Americi jedno vrijeme, sta li. I sta god kazes da je tako i tako, on kaze nije to tako, vec kurcu ne valja. Vrlo brzo skontas da se nije bas najbolje snasao. :D
Evo ja sam se vratio.U belgiji valja,kako ne valja,super.Cak sam i saru uzeo. :D Al ovde mi ljepse.Jbg,sta cu.
Pusti ublehe Havana, nego lijepo priznaj raji da se nisi snašao tamo i zbog toga si se vratio. Čuj ovdje mu ljepše.....koja šuplja........ :D
Ih,muke se gore snac. :D Haj se ovde snadji majcin sine.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#934 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by ultima_palabra »

HAVANA wrote: Ih,muke se gore snac. :D Haj se ovde snadji majcin sine.
:mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#935 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by Chmoljo »

kako reče onaj što je hajrovo od srebeničkih donacija:

Novinar: "Gospodine, odakle vam?"
Lopuža koluta očima, smišlja odgovor, onda mu se na faci vidi da se sjetio, i ozaren kaže: "Snaš'o se :trep: "


:D
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#936 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by cLo »

Zoya wrote:
cLo wrote:
Zoya wrote:Vidiš da se u dijaspori ne štedi na mesu :D
8-) :D ima se, moze se :D
hvala na pozivu u svakom slucaju, da si mi rekla vodim te na fjordove, pa haj', razmislila bih :P
PA prvo kjøttboller pa onda fjordovi. Kuvet ulazi na usta :D
Ti mene malo pod*ebavas s tim cuftama, jelde? :lol: Jbt vodis me na fjord gdje pliva najbolja riba na svijetu, a ja onu cuftu da zvacem sat vremena kol'ka je ccc! :D To isto da meni ovdje dodje neki Meksikano, a ja ga pored cevapa vodim na taco. Dobro, dobro Zoya, nisam se to nadala od tebe. :D :P
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#937 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Ma kakvi nije cufta tolika. Jos veca je. Sigurno velicine sazrele dinje. Mozda i lubenice...

ccc,sto ne mogu ovih kora na erende. :-)

Sto ne kazes da je jedna bosanska cufta em ukusnija em zdravija pa sigurno jedno 10 puta? A...

Hos khurac...tudje sladje
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#938 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by cLo »

ElDzidziIbnDzo wrote: Sto ne kazes da je jedna bosanska cufta em ukusnija em zdravija pa sigurno jedno 10 puta? A...
Pa to i kazemo, sto ne citas? :D
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#939 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by ElDzidziIbnDzo »

cLo wrote:
ElDzidziIbnDzo wrote: Sto ne kazes da je jedna bosanska cufta em ukusnija em zdravija pa sigurno jedno 10 puta? A...
Pa to i kazemo, sto ne citas? :D
Pa ja citam samo da je rijec o kjøttboller,haman covjek bi pomislio to nesto aman zaman.
KAd ono tamo prc,ko kartonska loptica :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#940 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by uglavnomja »

ElDzidziIbnDzo wrote:
cLo wrote:
ElDzidziIbnDzo wrote: Sto ne kazes da je jedna bosanska cufta em ukusnija em zdravija pa sigurno jedno 10 puta? A...
Pa to i kazemo, sto ne citas? :D
Pa ja citam samo da je rijec o kjøttboller,haman covjek bi pomislio to nesto aman zaman.
KAd ono tamo prc,ko kartonska loptica :lol:

sveCka cufteta, 'naci ono iz ikeJe :D

iskustvo koje se ne zeli ponoviti :-)


ali opet fiskeboller :run:
Last edited by uglavnomja on 02/06/2016 14:11, edited 1 time in total.
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#941 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by ElDzidziIbnDzo »

E jes,bas ta :lol: :lol:

Tamo neki afrikaner je rukicama meljo.Kaze zadnji put,opro ih prosle godine :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#942 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by _BataZiv_0809 »

Ova teme ima neke sizofrene prenose, psihidelicna dejstva, kineske macke :run:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#943 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by Gojeni H »

Hoce l' ba ko sta o aerodromima?!?
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#944 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by cLo »

ElDzidziIbnDzo wrote:
cLo wrote:
ElDzidziIbnDzo wrote: Sto ne kazes da je jedna bosanska cufta em ukusnija em zdravija pa sigurno jedno 10 puta? A...
Pa to i kazemo, sto ne citas? :D
Pa ja citam samo da je rijec o kjøttboller,haman covjek bi pomislio to nesto aman zaman.
KAd ono tamo prc,ko kartonska loptica :lol:
Ne znam, ova moja je bila k'o teniska. :D
Dosle mi dvije, ja jednu jedva pojela, sve mi se vracalo. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#945 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by jeza u ledja »

_BataZiv_0809 wrote:
Afrika nudi nesvakidasnja iskustva i to je kontinent u kojeg sam zaljubljen. Nazalost politicki je izuzetno nestabilna, sa stotinama gradjanskih ratova izmedju ljudi koje je kontinentalna cizma strpala u iste drzave. No nije tema.

Pregonjenje na ovoj temi je iskljucivo prica kako je zivot u Bosni skoro apsolutno nemoguc, sto svi znamo da nije istina. Na tom fonu je bio i tvoj post pa sam reagovao. Inace tebe smatram za jednu od najrealnijih o vas preko crte, izuzev simpatija spram Zviza koje su ti gaf :D :kiss:

Elem ovdje se krenulo sa navodjenjem razloga za odlazak koji jesu mozda tacni, ali vala slabo koga motivisu da ide odavde.

Od krkanluka, nekulture, pljavstine, mentaliteta, turbo folka itd... (a nije bas da smo svi krkani, nekulturni i prljavi) slabo je ko pobjegao.

Vecina je pobjegla zbog nemogucnosti da se obezbjedi egzistencija. I to je okej. Sasvim normalan i razuman razlog, ali nema ga potrebe kititi nekim razlozima koji su nidje veze. Jer ako toliko ne volis ovu sredinu i ovaj mentalitet (ne ti, nego opcenito), sto onda letis svaki odmor ovamo?

O tome se radi. Provlaci se teza kako je nemoguce zivjeti u Bosni i naravno da je to kao direktan prst u oko nama koji smo ovdje i imamo obezbjedjenu egzistenciju. Naravno da i ja znam da situacija nije dobra, ali takodjer znam (a nisam jedini, ima nas koliko hoces, samo se to ne eksponira kao odlazak) da bih rijetko gdje bolje zivio.

O tome se radi.
Cijelu teoriju zasnivas na pogresnoj konstataciji "sto onda svaki odmor letis ovamo?" Ne znam na osnovu cega si to zakljucio? Na osnovu vlastitih iskustava i kontakata? Jedna ogromna generalizacija koja je bar iz mog iskustva i iskustva ljudi koje znam daleko od istine. Znaci ne da ne letim svaki odmor tamo, vec ne letim ni svaki peti odmor tamo, a i mnogo puta kada odem to povezem sa sirim putovanjem po tom dijelu svijeta. Vjerovatno da zivim u Evropi to bi se desavalo cesce. I kazem, ovo nisam samo ja, ovo je velika vecina ljudi koje sam upoznao, u slicnoj situaciji.
E sad, dalje, mnogi ljudi koji zive vani imaju porodicu i prijatelje u BiH. Ja po Americi imam porodicu i prijatelje i njih posjecujemo vise puta godisnje. Sto bi to trebalo biti cudno onda ako bi recimo cesto odvajao vrijeme da posjetim porodicu i prijatelje u BiH? Ako mislis da svako ko cesto svraca u BiH radi to najvise "jer ne moze bez Bosne" grdno se varas.

I da, tacno je, mnog nisu otisli da "bi si obezbjedili egzistenciju", vec da bi tu egzistenciju ucinili sebi i svojoj porodici boljom. I naravno da je to glavni i osnovni razlog, kao sto je to glavni pokretac cijele planete pa ne znam sto treba da cudi? No karijera nije jedini razlog, u to budi siguran, nedostatak izbora, kvaliteta zivota, nacionalizam, ljudi, zbivanja, putovanja, hobija, hrane, prirode, svega, sve u to razlozi zasto bi neko otisao, i jesu razlozi zasto neko hoce da zivi vani. Problem je mnogo dublji od proste karakterizacije odredjenog broja ljudi "papcima". To sto TEBI takve stvari ne smetaju dovoljno da ih smatras relevantnim, ne znaci da ih mozes odbacivati kao validne argumente drugim ljudima.

Nije uopste "nemoguce" zivjeti u Bosni, nije ni nemoguce dobro zivjeti u Bosni, rijec je samo o tome gdje je vise, a gdje manje moguce obezbjediti kvalitetan zivot, a u zemljama Zapada te su mogucnosti sigurno vece.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#946 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by jeza u ledja »

Btw, sad sam guglo fiskeboller.

Mmmmm :lol: :lol:

Image
palermo
Posts: 22353
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#947 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by palermo »

jeza u ledja wrote:
Nije uopste "nemoguce" zivjeti u Bosni, nije ni nemoguce dobro zivjeti u Bosni, rijec je samo o tome gdje je vise, a gdje manje moguce obezbjediti kvalitetan zivot, a u zemljama Zapada te su mogucnosti sigurno vece.
Ja nikako da shvatim poentu tvoga opusa na ovoj temi. Šta zapravo ti hoćeš da kažeš, da je Amerika bogatija od BiH, da je veća, da je jedan oveći američki grad veći od Bosne i Hercegovine, da su aerodromi bolji, da su željezničke stanice bolje, da je tamo NBA a kod nas u finalu igra Kakanj......zaista mi nije jasna poenta ? Bez ikakvog sarkazma, ironije ili loše namjere ovo pitam ?
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#948 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by Nokija »

Neki dan procitah na ovom klixu neki prilog kao DM najpozeljniji poslodavac u BH :shock: Jel to znaci da je zelja mladih nezaposlenih da prodaju uloske ili sta? Ne znam sta je gore, taj neko ko je napravio takvu debilnu anketu pa ispade to sta ispade ili to sto za pare mozes kupiti reklamu kakvu hoces i da te nije sramota prezentovati se na taj nacin. A ako je to stavarno tacno onda nam nema spasa. I nije ni cudo sta ljudi odlaze. Jbt to je ko da na zapadu kazes mekdonalds je najpozeljniji poslodavac u Njemackoj. Po frekvenciji DM drogerija moze se komotno mjeriti sa mekdonaldsom.
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#949 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by Edin H. »

jeza u ledja wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Afrika nudi nesvakidasnja iskustva i to je kontinent u kojeg sam zaljubljen. Nazalost politicki je izuzetno nestabilna, sa stotinama gradjanskih ratova izmedju ljudi koje je kontinentalna cizma strpala u iste drzave. No nije tema.

Pregonjenje na ovoj temi je iskljucivo prica kako je zivot u Bosni skoro apsolutno nemoguc, sto svi znamo da nije istina. Na tom fonu je bio i tvoj post pa sam reagovao. Inace tebe smatram za jednu od najrealnijih o vas preko crte, izuzev simpatija spram Zviza koje su ti gaf :D :kiss:

Elem ovdje se krenulo sa navodjenjem razloga za odlazak koji jesu mozda tacni, ali vala slabo koga motivisu da ide odavde.

Od krkanluka, nekulture, pljavstine, mentaliteta, turbo folka itd... (a nije bas da smo svi krkani, nekulturni i prljavi) slabo je ko pobjegao.

Vecina je pobjegla zbog nemogucnosti da se obezbjedi egzistencija. I to je okej. Sasvim normalan i razuman razlog, ali nema ga potrebe kititi nekim razlozima koji su nidje veze. Jer ako toliko ne volis ovu sredinu i ovaj mentalitet (ne ti, nego opcenito), sto onda letis svaki odmor ovamo?

O tome se radi. Provlaci se teza kako je nemoguce zivjeti u Bosni i naravno da je to kao direktan prst u oko nama koji smo ovdje i imamo obezbjedjenu egzistenciju. Naravno da i ja znam da situacija nije dobra, ali takodjer znam (a nisam jedini, ima nas koliko hoces, samo se to ne eksponira kao odlazak) da bih rijetko gdje bolje zivio.

O tome se radi.
Cijelu teoriju zasnivas na pogresnoj konstataciji "sto onda svaki odmor letis ovamo?" Ne znam na osnovu cega si to zakljucio? Na osnovu vlastitih iskustava i kontakata? Jedna ogromna generalizacija koja je bar iz mog iskustva i iskustva ljudi koje znam daleko od istine. Znaci ne da ne letim svaki odmor tamo, vec ne letim ni svaki peti odmor tamo, a i mnogo puta kada odem to povezem sa sirim putovanjem po tom dijelu svijeta. Vjerovatno da zivim u Evropi to bi se desavalo cesce. I kazem, ovo nisam samo ja, ovo je velika vecina ljudi koje sam upoznao, u slicnoj situaciji.
E sad, dalje, mnogi ljudi koji zive vani imaju porodicu i prijatelje u BiH. Ja po Americi imam porodicu i prijatelje i njih posjecujemo vise puta godisnje. Sto bi to trebalo biti cudno onda ako bi recimo cesto odvajao vrijeme da posjetim porodicu i prijatelje u BiH? Ako mislis da svako ko cesto svraca u BiH radi to najvise "jer ne moze bez Bosne" grdno se varas.

I da, tacno je, mnog nisu otisli da "bi si obezbjedili egzistenciju", vec da bi tu egzistenciju ucinili sebi i svojoj porodici boljom. I naravno da je to glavni i osnovni razlog, kao sto je to glavni pokretac cijele planete pa ne znam sto treba da cudi? No karijera nije jedini razlog, u to budi siguran, nedostatak izbora, kvaliteta zivota, nacionalizam, ljudi, zbivanja, putovanja, hobija, hrane, prirode, svega, sve u to razlozi zasto bi neko otisao, i jesu razlozi zasto neko hoce da zivi vani. Problem je mnogo dublji od proste karakterizacije odredjenog broja ljudi "papcima". To sto TEBI takve stvari ne smetaju dovoljno da ih smatras relevantnim, ne znaci da ih mozes odbacivati kao validne argumente drugim ljudima.

Nije uopste "nemoguce" zivjeti u Bosni, nije ni nemoguce dobro zivjeti u Bosni, rijec je samo o tome gdje je vise, a gdje manje moguce obezbjediti kvalitetan zivot, a u zemljama Zapada te su mogucnosti sigurno vece.


Gdje ste sada, misevi? :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#950 Re: Zasto ste napustili BiH?

Post by _BataZiv_0809 »

jeza u ledja wrote: Cijelu teoriju zasnivas na pogresnoj konstataciji "sto onda svaki odmor letis ovamo?" Ne znam na osnovu cega si to zakljucio? Na osnovu vlastitih iskustava i kontakata? Jedna ogromna generalizacija koja je bar iz mog iskustva i iskustva ljudi koje znam daleko od istine. Znaci ne da ne letim svaki odmor tamo, vec ne letim ni svaki peti odmor tamo, a i mnogo puta kada odem to povezem sa sirim putovanjem po tom dijelu svijeta. Vjerovatno da zivim u Evropi to bi se desavalo cesce. I kazem, ovo nisam samo ja, ovo je velika vecina ljudi koje sam upoznao, u slicnoj situaciji.
E sad, dalje, mnogi ljudi koji zive vani imaju porodicu i prijatelje u BiH. Ja po Americi imam porodicu i prijatelje i njih posjecujemo vise puta godisnje. Sto bi to trebalo biti cudno onda ako bi recimo cesto odvajao vrijeme da posjetim porodicu i prijatelje u BiH? Ako mislis da svako ko cesto svraca u BiH radi to najvise "jer ne moze bez Bosne" grdno se varas.

I da, tacno je, mnog nisu otisli da "bi si obezbjedili egzistenciju", vec da bi tu egzistenciju ucinili sebi i svojoj porodici boljom. I naravno da je to glavni i osnovni razlog, kao sto je to glavni pokretac cijele planete pa ne znam sto treba da cudi? No karijera nije jedini razlog, u to budi siguran, nedostatak izbora, kvaliteta zivota, nacionalizam, ljudi, zbivanja, putovanja, hobija, hrane, prirode, svega, sve u to razlozi zasto bi neko otisao, i jesu razlozi zasto neko hoce da zivi vani. Problem je mnogo dublji od proste karakterizacije odredjenog broja ljudi "papcima". To sto TEBI takve stvari ne smetaju dovoljno da ih smatras relevantnim, ne znaci da ih mozes odbacivati kao validne argumente drugim ljudima.

Nije uopste "nemoguce" zivjeti u Bosni, nije ni nemoguce dobro zivjeti u Bosni, rijec je samo o tome gdje je vise, a gdje manje moguce obezbjediti kvalitetan zivot, a u zemljama Zapada te su mogucnosti sigurno vece.
Zimski praznici-svako drugo/trece auto na ulici-strane table. Ljetni upravo idu i sve je vise i vise automobila sa stranim tablicama. Mislim da se mozemo sloziti da je to ovako opipljiv i dosta realan pokazatelj.

Drugo, nemoj po sebi mjeriti. Ako nista, onda zbog cinjenice da si preko Atlantika.

Trece, nisam rekao da su mi nerelevantne, nego samo da se manje primjecuju kada imas obezbjedjenu egzistenciju. Vecina onih koji odlaze su ovdje bili bez posla ili su lomili ledja kod robovlasnika za 400 KM. Ima odredjen broj onih koji napustaju dobro placene poslove i idu vani zbog razloga koje si ti naveo, ali u poredjenju sa prve dvije grupe su u debelom brojcanom zaostatku.
Post Reply