Račun za vodu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#26 Re: Račun za vodu

Post by bumerangss »

situacija11 wrote:Evo da kazem samo da sam morao platit racun za vodu 70 KM,a neki dan i racun za struju dosao 80 KM. 150 KM samo za vodu i struju,a gdje je sve ostalo . :shock: :shock:
Gdje zivis, koji grad i je li kuca ili stan i je li imas svoj vodomjer?
User avatar
muha_sa
Posts: 128608
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#27 Re: Račun za vodu

Post by muha_sa »

dobar osjecaj wrote:Imam svoj vodomjer. Koristim vodu racionalno. Gledam zadnji racun potrosila sam 4 kubika vode. Racun 7.20 KM. To mi je neki mjesecni prosjek.
U Sarajevu je posebna egzotika s vodom, distribucijom, redukcijama i racunima. Nisam sigurna ali cini mi se da mi je neko pricao da npr. u jednoj maloj Jablanici dolaze veoma visoki racuni za vodu jer se voda mora izbacivati pumpama iz Donje Jablanice za sto se koristi struja i to sve uvecava troskove distribucije vode.
moj sin ima svoj vodomjer a racuni mu dolaze da troši od 25-30 kubika mjesecno :-) :-)

sva instalacija nova i ispravna--nema curenja ni kapi---al kome se žalit :-)

kao što i napisah--žalio se pismeno, išAo u vodovod da se žalim al kome---niko ne jebe ni 0%
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#28 Re: Račun za vodu

Post by Bradafilozof »

muha_sa wrote:
dobar osjecaj wrote:Imam svoj vodomjer. Koristim vodu racionalno. Gledam zadnji racun potrosila sam 4 kubika vode. Racun 7.20 KM. To mi je neki mjesecni prosjek.
U Sarajevu je posebna egzotika s vodom, distribucijom, redukcijama i racunima. Nisam sigurna ali cini mi se da mi je neko pricao da npr. u jednoj maloj Jablanici dolaze veoma visoki racuni za vodu jer se voda mora izbacivati pumpama iz Donje Jablanice za sto se koristi struja i to sve uvecava troskove distribucije vode.
moj sin ima svoj vodomjer a racuni mu dolaze da troši od 25-30 kubika mjesecno :-) :-)

sva instalacija nova i ispravna--nema curenja ni kapi---al kome se žalit :-)

kao što i napisah--žalio se pismeno, išAo u vodovod da se žalim al kome---niko ne jebe ni 0%
Neko puni kadu kad se kupa samo nece da prizna.
User avatar
muha_sa
Posts: 128608
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#29 Re: Račun za vodu

Post by muha_sa »

Bradafilozof wrote:
muha_sa wrote:
dobar osjecaj wrote:Imam svoj vodomjer. Koristim vodu racionalno. Gledam zadnji racun potrosila sam 4 kubika vode. Racun 7.20 KM. To mi je neki mjesecni prosjek.
U Sarajevu je posebna egzotika s vodom, distribucijom, redukcijama i racunima. Nisam sigurna ali cini mi se da mi je neko pricao da npr. u jednoj maloj Jablanici dolaze veoma visoki racuni za vodu jer se voda mora izbacivati pumpama iz Donje Jablanice za sto se koristi struja i to sve uvecava troskove distribucije vode.
moj sin ima svoj vodomjer a racuni mu dolaze da troši od 25-30 kubika mjesecno :-) :-)

sva instalacija nova i ispravna--nema curenja ni kapi---al kome se žalit :-)

kao što i napisah--žalio se pismeno, išAo u vodovod da se žalim al kome---niko ne jebe ni 0%
Neko puni kadu kad se kupa samo nece da prizna.
:lol: :lol: :thumbup:
situacija11
Posts: 110
Joined: 09/03/2014 20:16

#30 Re: Račun za vodu

Post by situacija11 »

Bradafilozof wrote:
situacija11 wrote:Evo da kazem samo da sam morao platit racun za vodu 70 KM,a neki dan i racun za struju dosao 80 KM. 150 KM samo za vodu i struju,a gdje je sve ostalo . :shock: :shock:
Ti ko da bazen imas.

Mozda cak i jezero,svasta je moguce :-D :-D
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#31 Re: Račun za vodu

Post by pepeljara »

Raja,

da vas priupitam, ko ima iskustva sa ovim khjm khm racunima za vodu.

Eleme
sta im dodje "fiksni" dio ? :D
pise i 2 markice :D


Jel to i oni poceli pausal da naplacuju za odrzavanje :D:D:D
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#32 Re: Račun za vodu

Post by bumerangss »

pepeljara wrote:Raja,

da vas priupitam, ko ima iskustva sa ovim khjm khm racunima za vodu.

Eleme
sta im dodje "fiksni" dio ? :D
pise i 2 markice :D


Jel to i oni poceli pausal da naplacuju za odrzavanje :D:D:D
Da, to je to. Mislim da je oko 2,35 sa PDV-om i sut jeri za razliku od elektroprivrede koja naplacuje to odrzavanje 4,80 KM sa vodovodom smo dobro prosli :-)
Vodovod makar mjenja brojilo svakih 8 10 godina a elektroprivreda evo 33 godine kako su moji roditelji prikljucili strju, sat nije nikad zamjenjen!
aladinosmic1
Posts: 277
Joined: 06/05/2015 21:20

#33 Re: Račun za vodu

Post by aladinosmic1 »

bumerangss wrote:
pepeljara wrote:Raja,

da vas priupitam, ko ima iskustva sa ovim khjm khm racunima za vodu.

Eleme
sta im dodje "fiksni" dio ? :D
pise i 2 markice :D


Jel to i oni poceli pausal da naplacuju za odrzavanje :D:D:D
Da, to je to. Mislim da je oko 2,35 sa PDV-om i sut jeri za razliku od elektroprivrede koja naplacuje to odrzavanje 4,80 KM sa vodovodom smo dobro prosli :-)
Vodovod makar mjenja brojilo svakih 8 10 godina a elektroprivreda evo 33 godine kako su moji roditelji prikljucili strju, sat nije nikad zamjenjen!
šta mjenja? kod mene električno i vodovodno brojilo nikad nije zamjenjeno otkad je kuća napravljena 78
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#34 Re: Račun za vodu

Post by pepeljara »

al naplacuju famozno odrzavanje .

Kako to rade vani, mislim da se sve moze peticijama poraditi i slicnim stvarima kad bi bilo zelje volje i truda, pa da se trazi izmjena.
Ja recimo imam sve novo ne bitno, al ostatak raje, otplatili 3023010 brojila :D
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#35 Re: Račun za vodu

Post by bumerangss »

aladinosmic1 wrote:
bumerangss wrote:
pepeljara wrote:Raja,

da vas priupitam, ko ima iskustva sa ovim khjm khm racunima za vodu.

Eleme
sta im dodje "fiksni" dio ? :D
pise i 2 markice :D


Jel to i oni poceli pausal da naplacuju za odrzavanje :D:D:D
Da, to je to. Mislim da je oko 2,35 sa PDV-om i sut jeri za razliku od elektroprivrede koja naplacuje to odrzavanje 4,80 KM sa vodovodom smo dobro prosli :-)
Vodovod makar mjenja brojilo svakih 8 10 godina a elektroprivreda evo 33 godine kako su moji roditelji prikljucili strju, sat nije nikad zamjenjen!
šta mjenja? kod mene električno i vodovodno brojilo nikad nije zamjenjeno otkad je kuća napravljena 78
Moraju ti vodomjer zamjeniti maximalno svakih 10 godina. Meni su zamjenili 2004-te i ja ih ganjao citave 2014-te i prosle 2015-te su mi zamjenili :D
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#36 Re: Račun za vodu

Post by ferratilis »

Meni je jednom došao takav račun, zvao sam i žalio se, nikom ništa. Nakon par sedmica skontam da mi curi vodokotlić, znači ona linija što curi niz WC šolju zna povući dosta kubika, ali opet nije dovoljno za račun od 65 koliko sam dobio.

Kad sam se žalio u vodovodu, kaže čovjek "probaj se ti žalit slobodno, idi ombudsmanu za ljudska prava, ali paži šta ti kažem ,te pare ćeš platit na ovaj ili onaj način" sve to dok upire prstom u mene

bagra, nemam druge riječi
aladinosmic1
Posts: 277
Joined: 06/05/2015 21:20

#37 Re: Račun za vodu

Post by aladinosmic1 »

ja mislim da jesu jednom zamijenili al prošlo je više od 15 godina
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#38 Re: Račun za vodu

Post by privremeni »

aladinosmic1 wrote:ja mislim da jesu jednom zamijenili al prošlo je više od 15 godina
Fizickim licima trebaju mijenjati (bazdariti) mjerac svakih 5 godina, a pravnim svake 3 godine, u skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu Federacije BiH. Pa sad nastavite kukati. :lol:
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#39 Re: Račun za vodu

Post by perfect_guy »

24.4. očitali, a računa ni na mapi
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#40 Re: Račun za vodu

Post by Drinski »

privremeni wrote:
aladinosmic1 wrote:ja mislim da jesu jednom zamijenili al prošlo je više od 15 godina
Fizickim licima trebaju mijenjati (bazdariti) mjerac svakih 5 godina, a pravnim svake 3 godine, u skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu Federacije BiH. Pa sad nastavite kukati. :lol:
toga nema u zakonu, mozda ima u nekom drugom aktu, ali u zakon nema.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#41 Re: Račun za vodu

Post by privremeni »

Drinski wrote:
privremeni wrote:
aladinosmic1 wrote:ja mislim da jesu jednom zamijenili al prošlo je više od 15 godina
Fizickim licima trebaju mijenjati (bazdariti) mjerac svakih 5 godina, a pravnim svake 3 godine, u skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu Federacije BiH. Pa sad nastavite kukati. :lol:
toga nema u zakonu, mozda ima u nekom drugom aktu, ali u zakon nema.
Ima i nemoj me tjerati da ti trazim, vec jednom sam to postirao na temi o vodosnabdjevanju sarajeva. Nadleznost trzisne inspekcije.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#42 Re: Račun za vodu

Post by Drinski »

privremeni wrote:
Drinski wrote:
privremeni wrote: Fizickim licima trebaju mijenjati (bazdariti) mjerac svakih 5 godina, a pravnim svake 3 godine, u skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu Federacije BiH. Pa sad nastavite kukati. :lol:
toga nema u zakonu, mozda ima u nekom drugom aktu, ali u zakon nema.
Ima i nemoj me tjerati da ti trazim, vec jednom sam to postirao na temi o vodosnabdjevanju sarajeva. Nadleznost trzisne inspekcije.
Evo zakon, pa nađi

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... i/1bos.htm
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#43 Re: Račun za vodu

Post by nlt »

ferratilis wrote:Meni je jednom došao takav račun, zvao sam i žalio se, nikom ništa. Nakon par sedmica skontam da mi curi vodokotlić, znači ona linija što curi niz WC šolju zna povući dosta kubika, ali opet nije dovoljno za račun od 65 koliko sam dobio.

Kad sam se žalio u vodovodu, kaže čovjek "probaj se ti žalit slobodno, idi ombudsmanu za ljudska prava, ali paži šta ti kažem ,te pare ćeš platit na ovaj ili onaj način" sve to dok upire prstom u mene

bagra, nemam druge riječi
papak level pro
situacija11
Posts: 110
Joined: 09/03/2014 20:16

#44 Re: Račun za vodu

Post by situacija11 »

Meni je prosli mjesec doslo oko 40 KM,a sad opet oko 70. Otisao sam pitao kako je to moguce oni mi kazu da jedan mjesec pisu,a drugi 'ofrlje' pa ti kaze pisi sebi svakog prvog mjeseca koliko si potrosio i donesi nam. Ispade da ja trebam radit njihov posao,a lopoviji ne mozes nista.
lutkica-uk
Posts: 1
Joined: 22/01/2016 12:35

#45 Re: Račun za vodu

Post by lutkica-uk »

Pozz,moze li mi neko reci,ima li ViK pravo da zaracunava zatezne kamate....nesto sam nacula, da pravno lice mora viti posebno registrovano za obracun kamata...pa eto da priupitam :roll:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#46 Re: Račun za vodu

Post by studiorum_tuzlaensis »

ferratilis wrote:Meni je jednom došao takav račun, zvao sam i žalio se, nikom ništa. Nakon par sedmica skontam da mi curi vodokotlić, znači ona linija što curi niz WC šolju zna povući dosta kubika, ali opet nije dovoljno za račun od 65 koliko sam dobio.

Kad sam se žalio u vodovodu, kaže čovjek "probaj se ti žalit slobodno, idi ombudsmanu za ljudska prava, ali paži šta ti kažem ,te pare ćeš platit na ovaj ili onaj način" sve to dok upire prstom u mene

bagra, nemam druge riječi
pljuno bi ga u labrnju istog momenta uz onu našu "Je.bem ti sestru u guzicu"
User avatar
Truba
Posts: 81668
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#47 Re: Račun za vodu

Post by Truba »

situacija11 wrote:Meni je prosli mjesec doslo oko 40 KM,a sad opet oko 70. Otisao sam pitao kako je to moguce oni mi kazu da jedan mjesec pisu,a drugi 'ofrlje' pa ti kaze pisi sebi svakog prvog mjeseca koliko si potrosio i donesi nam. Ispade da ja trebam radit njihov posao,a lopoviji ne mozes nista.
ovo sve zavisi od "keminog malog" koji je zadužen za određeni kvart
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#48 Re: Račun za vodu

Post by zgiba »

Prema Naredbi o mjerilima u zakonskom mjeriteljstvu i rokovima verifikacije vodomjeri za hladnu vodu moraju se verficirati (baždariti) svakih 5 godina. Ova naredba je donešena na osnovu Zakona o mjeriteljstvu BiH (ne FBiH).

Prema Član 33. Zakona o mjeriteljstvu FBiH novčanom kaznom u iznosu od 600,00 KM do 2.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
• ne vrši prvu, narednu ili vanrednu verifikaciju mjerila (član 13. stav 1.);
• upotrebljava mjerilo kojem je istekao propisani rok periodične verifikacije (član 15. stav 5.);
Adi-g
Posts: 680
Joined: 26/02/2004 00:00

#49 Re: Račun za vodu

Post by Adi-g »

Da ne otvaram novu temu trebam vase iskustvo.
Naime, imali smo normalne racune za vodu ali prije 3 mjeseca dobijam racun (za 2 clana) 78.30KM. Nakon toga ide žalba upravitelju i dok traje procedura ustanovili su da je pukla cijev u zgradi. Upravitelj dolazi ali pošto nisu bili u mogućnosti zavrnuti niti jedan ventil (ni onaj od ni do sata) salju nalog vodovodu za popravku njihovog ventila. To sve traje par sedmica, voda i dalje curi da bi nakon mjesec vodovod izasao na teren i poravio svoj glavni ventil. Naredni dan upravitelj popravlja kvar. Taman dolazi drugi racun od 163.15KM. I kada smo mislili da je to to dolazi treci, nešto manji račun, na 123,20KM sto je opet užas. Navedena popravka je uradjena 15.12. tj samo par dana je curila voda a opet doslo 123KM.
Zalili smo se upravitelju ali nemamo nikakve povratne info. Oni su rekli da ne placamo nista dok ne dodje odgovor vodovoda. Da li je neko od vas imao slican problem i kako ste ovo rjesili. Trenutni dug ne mislim placati u ovom iznosu.

Ispod je slika racuna prije i nakon kvara.

Image
nednedjelja
Posts: 169
Joined: 16/01/2022 10:49

#50 Re: Račun za vodu

Post by nednedjelja »

Hoće izgubljenu vodu da naplate od vas. Kako se to rješava, ne znam.
Post Reply