Zasto je smijenjen Mario drmac

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#376 Re: Zasto je smijenjen Mario drmac

Post by julisiz es grant »

Kad smo već kod upravljačkih sposobnosti, da li se i za ostale JU sada traži edukacija iz menadžmenta da bi se konkurisalo za direktora, kao što je to u zdravstvu?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#377 Re: Zasto je smijenjen Mario drmac

Post by Haris.ba »

Moje mišljenje je da za direktorsku poziciju nije neophodna edukacija iz menadžmenta. Već iskustvo (kvaka 22 :-D ). Ko je imalo to bio, zna da je to zanat koji se može naučiti samo u praksi.

A što se tiče formalnih uslova, to uglavnom nisu zakonske stvari. To se sve može pravilnicima i statutima mijenjati. Od konkretnog slučaja do slučaja.
Kontetno za zdravstvo. Poželjno je imenovati doktora na upravljačku funkciju. Ali, moje je mišljenje da bi bilo bolje imenovati dobroga ekonomistu (naravno ne kapaciteta ko Crnkić :D ).

Recimo član 56. JU Apoteke Sarajevo kaže da se to uređuje Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji.

Ili član 14 Statuta (ustvari radi se o odluci) Opće bolnice

(4) Za direktora Bolnice, imenuje se lice koje ima završen medicinski fakultet, najmanje
pet (5) godina radnog iskustva u struci, odgovarajuću specijalizaciju iz djelatnosti Bolnice, te
koje ispunjava i druge uslove propisane Federalnim zakonom i Statutom Bolnice. Za direktora
Bolnice imenuje se lice koje, pored navedenih uslova ima znanje o zdravstvenom menadžmentu.
Uslov o znanju zdravstvenog menadžmenta tražit će se u konkursnoj proceduri tek nakon
donošenja podzakonskog akta od strane federalnog ministra zdravstva.

Ili član 44. Statuta KCUS

Za generalnog direktora može biti imenovano lice koje, pored općih uvjeta
predviđenih Zakonom, ispunjava i sljedeće uvjete:
- VSS – završen medicinski fakultet;
- završena specijalizacija iz djelatnosti UKC-a;
- nastavnik medicinskog fakulteta u rangu redovnog ili vanrednog profesora,
odnosno docenta;
- da je afirmirani stručni i naučni radnik iz oblasti medicine;
- da ima radno iskustvo od najmanje 5 (pet) godina u struci;
- da posjeduje znanje iz zdravstvenog menadžmenta.
Uvjet iz stava 1. alineja 6 ovog člana bit će tražen u konkursnoj proceduri tek
kada otpočne edukacija iz oblasti zdravstvenog menadžmenta od strane Federalnog
ministarstva zdravstva, saglasno članu 66. stav 8, a u vezi sa članom 243. Zakona o
zdravstvenoj zaštiti.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#378 Re: Zasto je smijenjen Mario drmac

Post by julisiz es grant »

Haris.ba wrote:Moje mišljenje je da za direktorsku poziciju nije neophodna edukacija iz menadžmenta. Već iskustvo (kvaka 22 :-D ). Ko je imalo to bio, zna da je to zanat koji se može naučiti samo u praksi.
Jeste to, ali neke stvari koje sam uzimao zdravo za gotovo ipak drugačije zvuče kad ih negdje čuješ od pametnih ljudi i vidiš da fakat imaju smisla. Recimo planiranje, menadžment vremena, vođenje sastanka...svi mi mislimo to da znamo, ali nekako vidiš da može i bolje. Onda emocionalna inteligencija i mentalni sklopovi (kako da sam sebe i svoje poglede i reagovanja prilagodiš da bi bio dobar menadžer). Meni to pomaže, isto kao i bilo šta drugo što sam učio.
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#379 Re: Zasto je smijenjen Mario drmac

Post by Salcho »

Haris.ba wrote:Moje mišljenje je da za direktorsku poziciju nije neophodna edukacija iz menadžmenta. Već iskustvo (kvaka 22 :-D ). Ko je imalo to bio, zna da je to zanat koji se može naučiti samo u praksi.

A što se tiče formalnih uslova, to uglavnom nisu zakonske stvari. To se sve može pravilnicima i statutima mijenjati. Od konkretnog slučaja do slučaja.
Kontetno za zdravstvo. Poželjno je imenovati doktora na upravljačku funkciju. Ali, moje je mišljenje da bi bilo bolje imenovati dobroga ekonomistu (naravno ne kapaciteta ko Crnkić :D ).

Recimo član 56. JU Apoteke Sarajevo kaže da se to uređuje Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji.

Ili član 14 Statuta (ustvari radi se o odluci) Opće bolnice

(4) Za direktora Bolnice, imenuje se lice koje ima završen medicinski fakultet, najmanje
pet (5) godina radnog iskustva u struci, odgovarajuću specijalizaciju iz djelatnosti Bolnice, te
koje ispunjava i druge uslove propisane Federalnim zakonom i Statutom Bolnice. Za direktora
Bolnice imenuje se lice koje, pored navedenih uslova ima znanje o zdravstvenom menadžmentu.
Uslov o znanju zdravstvenog menadžmenta tražit će se u konkursnoj proceduri tek nakon
donošenja podzakonskog akta od strane federalnog ministra zdravstva.

Ili član 44. Statuta KCUS

Za generalnog direktora može biti imenovano lice koje, pored općih uvjeta
predviđenih Zakonom, ispunjava i sljedeće uvjete:
- VSS – završen medicinski fakultet;
- završena specijalizacija iz djelatnosti UKC-a;
- nastavnik medicinskog fakulteta u rangu redovnog ili vanrednog profesora,
odnosno docenta;
- da je afirmirani stručni i naučni radnik iz oblasti medicine;
- da ima radno iskustvo od najmanje 5 (pet) godina u struci;
- da posjeduje znanje iz zdravstvenog menadžmenta.
Uvjet iz stava 1. alineja 6 ovog člana bit će tražen u konkursnoj proceduri tek
kada otpočne edukacija iz oblasti zdravstvenog menadžmenta od strane Federalnog
ministarstva zdravstva, saglasno članu 66. stav 8, a u vezi sa članom 243. Zakona o
zdravstvenoj zaštiti.

Haris to si odlicno obrazlozio
FrozenCastle
Posts: 734
Joined: 01/09/2007 15:39

#380 Re: Zasto je smijenjen Mario drmac

Post by FrozenCastle »

Haris.ba wrote:Mario, dođi tobe. Ako možeš bježi iz ove zaostale sredine. I Rile bi otišao da može.

Dobar si glumac. Ali, nemaš pojma o upravljanju. Puštaš da te ministar dribla u javnosti. Govori da nemaš pojma o blagajni i sličnim glupostima. Jednostavno ne razumiješ mehanizam rukovođenja. DIrektor je upravljač. A gazda je Skupština i Vlada preko njih. A nadzor ti je Upravni odbor. Tu politika bira i smjenjuje.

Očito ne razumiješ ni šta znači biti v.d. direktor u javnoj ustanovi. Shvati, da biti vrijedan i požrtvovan u konstelaciji odnosa u igrama sa budžetskim parama ne znači ništa ako nisi podoban i poslušan.
Šta ga pušta? Rile mahalskom taktikom igra igru riječi. Zna on šta je blagajna, a ovaj se za slovo uhvatio definicije blagajne, transakcijskog računa i sl. Normalno da pare ulaze kroz blagajnu i da se u konačnici od tog novca isplaćuju plaće, a drugo je što je Rile pokušao da ga prospe na jeftine fore ali lik se nije dao opet.
Post Reply