Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#3751 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by ps5 »

she+ wrote: 04/12/2020 23:11 Jel se jos kome malo uscuo ovaj xaomi pro? Po app ostalo nam jos pola vijeka filtera od prosle godine ali se meni osjeti na sirce il tako nesto? Jesmo mi sta zasrali il je to normalno il sta?
Ne bi trebalo da se uscuje. Oni preporucuju promjenu filtera svake pola godine bez obzira sto ti je ostalo jos 50%, vjerovatno zbog toga. I mi smo cekali da se potrosi filter skroz, oko godinu dana je trajao pa narucili drugi ali se nije uscuo nikako. S tim da smo mi povremeno cistili filter, nakupi se svasta nesto na njega pa probajte prvo ocistiti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3752 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Sanjarko »

Meni ovdje danima se kao benzin osjetilo. A drugima na pokvarena jaja.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#3753 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by she+ »

ps5 wrote: 09/12/2020 16:24
she+ wrote: 04/12/2020 23:11 Jel se jos kome malo uscuo ovaj xaomi pro? Po app ostalo nam jos pola vijeka filtera od prosle godine ali se meni osjeti na sirce il tako nesto? Jesmo mi sta zasrali il je to normalno il sta?
Ne bi trebalo da se uscuje. Oni preporucuju promjenu filtera svake pola godine bez obzira sto ti je ostalo jos 50%, vjerovatno zbog toga. I mi smo cekali da se potrosi filter skroz, oko godinu dana je trajao pa narucili drugi ali se nije uscuo nikako. S tim da smo mi povremeno cistili filter, nakupi se svasta nesto na njega pa probajte prvo ocistiti.
Mi nismo nista dirali. Kako ste vi cistili? Gdje najbolje kupit novi? Ako se dobro sjecam, bio je i neki antialergijski, jel mozda bolje to sad uzeti?
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#3754 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by she+ »

Jel mi u sustini najbolje kupit ovaj zeleni filter sad?

Nemam zivaca jos i ovo izucavati, sjecam se da je neko pisao o tome po temi al ne mogu trazit, ptevise stranica.. ovo mi gugl izbacio
https://jumpadevice.com/2019/01/16/choo ... -purifier/

I gdje kupujete filtere, samo ovo nadjoh..
https://procomp.ba/jolisearch?orderby=p ... it_search=
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#3755 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by ps5 »

she+ wrote: 15/12/2020 15:15 Jel mi u sustini najbolje kupit ovaj zeleni filter sad?

Nemam zivaca jos i ovo izucavati, sjecam se da je neko pisao o tome po temi al ne mogu trazit, ptevise stranica.. ovo mi gugl izbacio
https://jumpadevice.com/2019/01/16/choo ... -purifier/

I gdje kupujete filtere, samo ovo nadjoh..
https://procomp.ba/jolisearch?orderby=p ... it_search=
Zeleni je po mom misljenju najbolji jer cisti i formaldehid kojeg jako cesto ima u stanu pogotovo ako ima novog namjestaja, plastike, itd.
Svejedno je gdje god kupis, ne proizvodi ih niko osim Xiaomi-a. Ja sam kupio kod ovih:
https://www.olx.ba/artikal/37005926/xia ... ni-filter/

A sto se ciscenja tice, nista posebno, samo izvadim filter i skinem prasinu sa njega.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20531
Joined: 12/08/2013 12:51

#3756 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by insaneinthebrain »

Katastrofa veceras s ovom maglom :-) :|
Sarajevo - 2020-12-16 10PM - PM2.5 - 382 AQI - Hazardous
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#3757 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by i agree »

434 na skenderiji,izvrcu se kinezi :lol:
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3758 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by neko_sa_strane »

Ako neko od forumaša obnaša neku funkciju u kantonu Sarajevo(znam da vas ima i sadašnjih i bivših) može li mi protumačiti šta im konkretno znače kodirani nazivi proglašenja epizoda "Pripravnost" i "Upozorenje" i postoji li konkretan plan provođenja ikakvih djelotvornih mjera? Koja je gornja granica zagađujućih čestica u mikrogramima po metru kubnom nakon koje se hitno provode mjere. Koja je količina čestica koju mogu podnijeti pluća građanina Sarajeva a da se ne razboli ili prerano umre uslijed zagađenja zraka. Jutros gledam radnike koji grade tramvajsko stajalište po zagađenom zraku i mislim se ima li pilota u avionu u kantonu Sarajevo i ko bi normalan ljude poslao da obavljaju fizički posao po onom vremenu. One koji su ih poslali na rad na
otvorenom dok je vani zrak zagađen proslijediti u zatvor.
Jučer smo bili najzagađeniji u Evropi a treći u svijetu iza Kalkute i Tuzle. Dobro ste pročitali. Mjerna stanica BKC u Tuzli očitavala je sinoć čak 510 mikrograma po metru kubnom.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3759 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

insaneinthebrain wrote: 16/12/2020 23:15 Katastrofa veceras s ovom maglom :-) :|
Sarajevo - 2020-12-16 10PM - PM2.5 - 382 AQI - Hazardous
* RMU Breza i RMU Kakanj like this

* RMU Đurđevik tagged you
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#3760 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by nekome »

* RMU Breza has joined the chat
Ambula
Posts: 283
Joined: 20/11/2020 14:41

#3761 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Ambula »

Jel neko objasnio kako negdje u šumi oko Ivan Sedla zagadjenost veca nego na Šipu?
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#3762 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Ambula wrote: 19/12/2020 17:19 Jel neko objasnio kako negdje u šumi oko Ivan Sedla zagadjenost veca nego na Šipu?
Tako što Bosna nije kontinent i zagađenje se raznosi.

Rješenje ovog zagađenja postoji ali košta. Sudeći po našem stavu gdje ljudi neće ni maskucda stave, mi ovo nikada nećemo riješiti jer neko mora platiti.

Ili ovi što loze sve i svašta ili mi svi zajedno da subvenciramo. Trećeg nema.
Ambula
Posts: 283
Joined: 20/11/2020 14:41

#3763 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Ambula »

Ne bih da serendam jer nisam strucan za tu oblast ali mogu pogledat :D

Ja se fakat ne sjecam ovih pojava prije 2010. godine. Mislim da je povezano sa klimatskim promjenama gdje u decembru imamo velike periode dana bez padavina i samim tim staticnog vremena. Cim su najavili 10 dana "sunce" 11 stepeni u Sarajevu znalo se sta slijedi.
Polozaj u kotlini, rijeke, promecaj vremena gdje nema snijega u decembru su stvari na koje mi ne moze uticati i izbacivanje uglja to nece nesto specijalno promijeniti.
Mozda bi bila manja zagadjenost lupam al vidljivost i pokrivac sa Trebevica bi bio vidljiv i dalje u to sam ubjedjen. Jer ova tvrdokorna magla bi ostala jer ovo nije sve zagadjenost.
Hocu reci da je problem mnogo dublji od izbacivanja uglja i lozenja nekih guma koje pojedinci vole spomenuti.
noviclan
Posts: 10903
Joined: 31/10/2013 06:48

#3764 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by noviclan »

Pitar sa Kariba wrote: 06/12/2020 10:10 Sarajevo, prosla subota
Image

Jucer...
Image
Petrovici
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#3765 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by addem »

Prvo da se zabrani pušenje ko u svim civiliziranim zemljama pa da makar unutra prodisemo. Mi pricamo o smanjenu zagadjenosti a nacija pusaca. Kultura pusenja se kod nas njeguje stoljecima tamo smo gdje je evropa bila 70tih. Dakle debelo smo zaostali. I sad neko ocekuje da se zabrani nesto sto zagadjuje a pusenje dozvoljeno. Smijem se il placem.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#3766 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Ambula wrote: 19/12/2020 17:53 Ne bih da serendam jer nisam strucan za tu oblast ali mogu pogledat :D

Ja se fakat ne sjecam ovih pojava prije 2010. godine. Mislim da je povezano sa klimatskim promjenama gdje u decembru imamo velike periode dana bez padavina i samim tim staticnog vremena. Cim su najavili 10 dana "sunce" 11 stepeni u Sarajevu znalo se sta slijedi.
Polozaj u kotlini, rijeke, promecaj vremena gdje nema snijega u decembru su stvari na koje mi ne moze uticati i izbacivanje uglja to nece nesto specijalno promijeniti.
Mozda bi bila manja zagadjenost lupam al vidljivost i pokrivac sa Trebevica bi bio vidljiv i dalje u to sam ubjedjen. Jer ova tvrdokorna magla bi ostala jer ovo nije sve zagadjenost.
Hocu reci da je problem mnogo dublji od izbacivanja uglja i lozenja nekih guma koje pojedinci vole spomenuti.
Definitivno je došlo do promjene naše mikro klime. Nekako su sva godišnja doba pomjerena za mjesec unaprijed.
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#3767 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zubi »

Ambula wrote: 19/12/2020 17:53 Ne bih da serendam jer nisam strucan za tu oblast ali mogu pogledat :D

Ja se fakat ne sjecam ovih pojava prije 2010. godine. Mislim da je povezano sa klimatskim promjenama gdje u decembru imamo velike periode dana bez padavina i samim tim staticnog vremena. Cim su najavili 10 dana "sunce" 11 stepeni u Sarajevu znalo se sta slijedi.
Polozaj u kotlini, rijeke, promecaj vremena gdje nema snijega u decembru su stvari na koje mi ne moze uticati i izbacivanje uglja to nece nesto specijalno promijeniti.
Mozda bi bila manja zagadjenost lupam al vidljivost i pokrivac sa Trebevica bi bio vidljiv i dalje u to sam ubjedjen. Jer ova tvrdokorna magla bi ostala jer ovo nije sve zagadjenost.
Hocu reci da je problem mnogo dublji od izbacivanja uglja i lozenja nekih guma koje pojedinci vole spomenuti.
Neka magle. Smog je problem, tako da oooooo daaaaa, izbacijvanje uglja ce biti kapitalna stvar...
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20531
Joined: 12/08/2013 12:51

#3768 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by insaneinthebrain »

Danas je katastrofa. Ubi smog :odustajem: :zaraza:
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#3769 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by AhmetShabo »

addem wrote: 19/12/2020 18:31 Prvo da se zabrani pušenje ko u svim civiliziranim zemljama pa da makar unutra prodisemo. Mi pricamo o smanjenu zagadjenosti a nacija pusaca. Kultura pusenja se kod nas njeguje stoljecima tamo smo gdje je evropa bila 70tih. Dakle debelo smo zaostali. I sad neko ocekuje da se zabrani nesto sto zagadjuje a pusenje dozvoljeno. Smijem se il placem.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#3770 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Alkos »

Ovaj problem treba biti prioritet svake jebene vlade i treba ga riješiti već do sljedeće zime. Kako, šta, ne znam, zato se i ne bavim politikom. Neka se snalaze, kako znaju i umiju. Bojim se za 5-10 godina će biti kasno, skuplja će biti liječenja ljudi nego što je rješavanje ovog problema.

Samo što čim dođe proljeće, sve se zaboravi preko noći... Do decembra, a onda se pale alarmi!

Na ovome treba raditi 365 dana, a ne od decembra do marta.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#3771 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Alkos wrote: 22/12/2020 10:12 Ovaj problem treba biti prioritet svake jebene vlade i treba ga riješiti već do sljedeće zime. Kako, šta, ne znam, zato se i ne bavim politikom. Neka se snalaze, kako znaju i umiju. Bojim se za 5-10 godina će biti kasno, skuplja će biti liječenja ljudi nego što je rješavanje ovog problema.

Samo što čim dođe proljeće, sve se zaboravi preko noći... Do decembra, a onda se pale alarmi!

Na ovome treba raditi 365 dana, a ne od decembra do marta.
Nismo mi kao društvo sposobni da riješimo ovaj problem. Eno već se ložači uglja bune na drugim temama. Ako nas je epidemija koronavirusa išta naučila to je - nema nama spasa ni hajra.
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#3772 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Trappist »

addem wrote: 19/12/2020 18:31 Prvo da se zabrani pušenje ko u svim civiliziranim zemljama pa da makar unutra prodisemo. Mi pricamo o smanjenu zagadjenosti a nacija pusaca. Kultura pusenja se kod nas njeguje stoljecima tamo smo gdje je evropa bila 70tih. Dakle debelo smo zaostali. I sad neko ocekuje da se zabrani nesto sto zagadjuje a pusenje dozvoljeno. Smijem se il placem.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#3773 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by red evil »

Alkos wrote: 22/12/2020 10:12 Ovaj problem treba biti prioritet svake jebene vlade i treba ga riješiti već do sljedeće zime. Kako, šta, ne znam, zato se i ne bavim politikom. Neka se snalaze, kako znaju i umiju. Bojim se za 5-10 godina će biti kasno, skuplja će biti liječenja ljudi nego što je rješavanje ovog problema.

Samo što čim dođe proljeće, sve se zaboravi preko noći... Do decembra, a onda se pale alarmi!

Na ovome treba raditi 365 dana, a ne od decembra do marta.
Neće se riješiti ništa, naša vlast zna samo jedno a to je uvesti zabranu loženja uglja i tu sve staje. A ta ista vlast tim istim ljudima daju platu od 600-700 KM i onda kažu nema više uglja, sami se snađite kako da se ugrijete. Ovo nije problem koji se može riješiti za par mjeseci već ovo zahtjeva jedan dobar plan, niz promjena, nešto za šta će biti potrebno mnogo godina. Niko ne voli da loži ugalj i da se s tim prlja.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#3774 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

red evil wrote: 22/12/2020 10:48
Alkos wrote: 22/12/2020 10:12 Ovaj problem treba biti prioritet svake jebene vlade i treba ga riješiti već do sljedeće zime. Kako, šta, ne znam, zato se i ne bavim politikom. Neka se snalaze, kako znaju i umiju. Bojim se za 5-10 godina će biti kasno, skuplja će biti liječenja ljudi nego što je rješavanje ovog problema.

Samo što čim dođe proljeće, sve se zaboravi preko noći... Do decembra, a onda se pale alarmi!

Na ovome treba raditi 365 dana, a ne od decembra do marta.
Neće se riješiti ništa, naša vlast zna samo jedno a to je uvesti zabranu loženja uglja i tu sve staje. A ta ista vlast tim istim ljudima daju platu od 600-700 KM i onda kažu nema više uglja, sami se snađite kako da se ugrijete. Ovo nije problem koji se može riješiti za par mjeseci već ovo zahtjeva jedan dobar plan, niz promjena, nešto za šta će biti potrebno mnogo godina. Niko ne voli da loži ugalj i da se s tim prlja.
Važnije od svega, zahtijeva novac.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#3775 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by red evil »

BadBoy wrote: 22/12/2020 10:53
red evil wrote: 22/12/2020 10:48
Alkos wrote: 22/12/2020 10:12 Ovaj problem treba biti prioritet svake jebene vlade i treba ga riješiti već do sljedeće zime. Kako, šta, ne znam, zato se i ne bavim politikom. Neka se snalaze, kako znaju i umiju. Bojim se za 5-10 godina će biti kasno, skuplja će biti liječenja ljudi nego što je rješavanje ovog problema.

Samo što čim dođe proljeće, sve se zaboravi preko noći... Do decembra, a onda se pale alarmi!

Na ovome treba raditi 365 dana, a ne od decembra do marta.
Neće se riješiti ništa, naša vlast zna samo jedno a to je uvesti zabranu loženja uglja i tu sve staje. A ta ista vlast tim istim ljudima daju platu od 600-700 KM i onda kažu nema više uglja, sami se snađite kako da se ugrijete. Ovo nije problem koji se može riješiti za par mjeseci već ovo zahtjeva jedan dobar plan, niz promjena, nešto za šta će biti potrebno mnogo godina. Niko ne voli da loži ugalj i da se s tim prlja.
Važnije od svega, zahtijeva novac.
Upravo to, ljudima treba obezbijediti novčana sredstva da sebi mogu priuštiti nove načine grijanja. Zagađenje nije nešto što se dešava samo u jednom gradu već u cijeloj državi. Svima ovo naumpadne, a ponajviše vlasti, u novembru ili decembru ovaj problem i dok dođe mart svi zaboravimo. I onda se to pokušava riješiti nekakvim polumjerama, ho-ruk mjerama koje, naravno, ne pomažu ni 1%.
Post Reply