Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#3801 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Haris.ba »

BadBoy wrote: 22/12/2020 13:29 Problem: prekomjerna upotreba fosilnih goriva.

Rješenje: povećanje energetske efikasnosti.
Iz prazne ne puca.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3802 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Haris.ba wrote: 22/12/2020 13:30
BadBoy wrote: 22/12/2020 13:29 Problem: prekomjerna upotreba fosilnih goriva.

Rješenje: povećanje energetske efikasnosti.
Iz prazne ne puca.
Znam. Zato i kažem "sve što nam treba je novac". A to je u biti i najveći problem, rekao bih, nerješiv za naše okvire.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#3803 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by amidzazeher »

Para itekako ima samo sto se ne rasporedjuju kako treba tj. rasporedjuju ali ne prema prioritetima i za dobrobit drustva
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#3804 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by red evil »

Haris.ba wrote: 22/12/2020 13:26
red evil wrote: 22/12/2020 13:11 . Nije novac samo dati u budžet i da se odatle pomaže ljudima već treba krenuti da se ljudima poveća standard života a ne samo humanitarnim dijelom da to pomažemo. Ali ako treba i pomoć, spreman sam i ja pomoći, vjerujem kao i ti.
Pa jedino da se ljudi salju u skole da nauce kodirati. :mrgreen:
A, onda imas problem jer kodiranje nije teritorijalno vezano. Odose ljudi cim im nesta ne odgovara. Odoh na planinu na zrak, a vi dole rijesite zagadjenje pa mi javite (da, aludiram na jednu firmu sto ode na Trebevic).

Kojom granom ekonomije se moze podici standard u Sarajevu, a da ta ekonomija ne zagadjuje? Krenulo je sa turizmom, ali evo i to slabo. Dodje korona i pokaze da ti treba proizvodnja.
Kaze, dajte ljudima stare zanate. Eno, sad nemaju kome dzezvu prodati.

Nazalost, moramo ici na "prljavu" ekonomiju koja zagadjuje da podignemo standard. Kvaka 22.
Sad da dolje neko nekim cudom dodje da galvanizira dalekovode u onom bazenu od 100 metara na Alipasinom, eto ti vike o zagadjenju.

Ko sto jedan politicar kaze, prvo sapun pa parfem.
Nije ni kodiranje riješenje. :D Ali ovo nije problem samo Sarajeva već cijele države. I u mom gradu ima zagađenja, samo nema aparata da to izmjere. :lol: Samo kažem da ovo nije nešto što se može riješiti za par mjeseci i zabranama. Neko ko zarađuje 600-700 KM ne može sebi priuštiti bolji način grijanja, hoće ali ne može, razmišlja kako da kupi sirup djetetu kad kašlje i slično. Zabrana može doći samo onda kad sve se ostalo sredi pa onda one zadrte kazniti koji se prave pametni.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#3805 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by high_volume »

amidzazeher wrote: 22/12/2020 13:57 Para itekako ima samo sto se ne rasporedjuju kako treba tj. rasporedjuju ali ne prema prioritetima i za dobrobit drustva
:thumbup:

Plus fondovi EU namijenjeni upravo za zaštitu okoliša. Samo što te novce nama ne daju, ili nam daju marku po marku. Ne vjeruju nam, znaju da ćemo ih potrošiti na plaće i nova vozila :-)
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3806 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hakiz »

red evil wrote: 22/12/2020 13:11
BadBoy wrote: 22/12/2020 11:09 Problem je dublji od "treba obezbijediti novčana sredstva". Svi znamo da to "treba". Ali kako? Neko mora platiti. Ili zagađivači ili svi mi. Jesi li ti spreman platiti čišći zrak?
Problem jest dublji, zato i kažem treba dobar plan, nije nešto što se može riješiti za par mjeseci već treba dosta vremena. Ali niko nema volje da se to odradi, zagađanje zraka je posljedica cijelog našeg načina života i funkcionisanja države, kad riješimo uzrok i ovo će se popraviti. Nije novac samo dati u budžet i da se odatle pomaže ljudima već treba krenuti da se ljudima poveća standard života a ne samo humanitarnim dijelom da to pomažemo. Ali ako treba i pomoć, spreman sam i ja pomoći, vjerujem kao i ti.
:thumbup:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3807 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 22/12/2020 13:26
red evil wrote: 22/12/2020 13:11 . Nije novac samo dati u budžet i da se odatle pomaže ljudima već treba krenuti da se ljudima poveća standard života a ne samo humanitarnim dijelom da to pomažemo. Ali ako treba i pomoć, spreman sam i ja pomoći, vjerujem kao i ti.
Pa jedino da se ljudi salju u skole da nauce kodirati. :mrgreen:
A, onda imas problem jer kodiranje nije teritorijalno vezano. Odose ljudi cim im nesta ne odgovara. Odoh na planinu na zrak, a vi dole rijesite zagadjenje pa mi javite (da, aludiram na jednu firmu sto ode na Trebevic).

Kojom granom ekonomije se moze podici standard u Sarajevu, a da ta ekonomija ne zagadjuje? Krenulo je sa turizmom, ali evo i to slabo. Dodje korona i pokaze da ti treba proizvodnja.
Kaze, dajte ljudima stare zanate. Eno, sad nemaju kome dzezvu prodati.

Nazalost, moramo ici na "prljavu" ekonomiju koja zagadjuje da podignemo standard. Kvaka 22.
Sad da dolje neko nekim cudom dodje da galvanizira dalekovode u onom bazenu od 100 metara na Alipasinom, eto ti vike o zagadjenju.

Ko sto jedan politicar kaze, prvo sapun pa parfem.
Ja, ali nema druge. Mora neko imati platu toliku da odluči u svoju baštu staviti malu vjetrenjaču i na krov solarne panele, i da može sebi priuštiti nove građvinske materijale koji smanjuju potrebu za klimatizacijom ljeti i grijanjem zimi. Pa da izbaci i plin i pelet a pogotovo ćumur.

I takav se isključi sa Elektroprivrede a onda mu zakonom zabraniš tu vjetrenjaču i solarne panele da bi opstala Elektroprivreda :)

A sada došla korona, ostali ljudi bez posla i onda ti pokuca predstavnik upravitelja i kaže, odlučili smo da izolujemo zgradu i da uvedemo kalorimetre da se smanji temperatura u radijatorima, radiće se fasada, a tvoje je 3.000 KM da platiš za fasadu i 2.000 za kalorimetre. Bujrum.

A kada krene manjak pa počne problem sa penzijama, invalidninama, naknadama za nezaposlene, kada i to malo crkavice počne da nestaje...

Ma ko ti je kriv što živiš u gradu. Iako u njemu živiš već 30, 50, 70 godina.

Gledam na youtube izolacione materijale pravljene od vlakana drveta. Koriste se umjesto staklene vune. Ako ništa, zdraviji su od staklene vune radnicima koji ih postavljaju. Odem na internet i vidim tri firme iz Njemačke koje ih proizvode. Potražim zastupnike u BiH. Nema. Pa razni betoni, stakla itd koji smanjuju ili skoro potpuno ukidaju potrebu za grijanjem ili klima uređajima. I nigdje u BiH da čovjek nađe firme koje te betone i stakla itd proizvode i uvoze. Kod nas stiropol i staklena vuna i dalje vrhunska tehnologija. A i ono šta ima kada uporediš cijene sa "normalnim" građevinskim materijalima... Neka ćumura...

U gradovima po svijetu davno doneseni zakoni da zgrade sa ravnim krovovima moraju imati na sebi zelene površine, da barem malo nadoknade zeelenila koja su nestala zbog gradnje te zgrade. Kod nas će takav zakon u limburgu mjesecu biti donesen, a primijeniti će se kada Sunce postane cna rupa...

Nema nam spasa propasti nećemo.
Last edited by Hakiz on 22/12/2020 14:29, edited 1 time in total.
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#3808 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by TheGodfather001 »

Veći standard, još jedan sprat i polovan premIJum iz Kramara, i 3 tone ćumura još da se i taj sprat grije na ćumur. evo povratnika sa njemačkom penzijom https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ece-577925, direkt smeće u rijeku. A za zagrijavanje je "napravio" uređaj kojim sagorijeva iskorišteno motorno ulje.
Njemu nije problem standard već mentalna insuficijencija
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3809 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hakiz »

Da, mentalitet nam je posebna priča.

Šta ga briga, nije njegova rijeka. A nije kazna tolika da mora prodati kuću da bi je platio...
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3810 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Zamislite kad bi i ovo počeli kažnjavati koliko bi se upalili sa pričom o ugrožavanju ljudskih prava (kao što su se upalili sad sa maskama)
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3811 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hakiz »

Da hoće barem početi kažnjavati ljude koji bace opušak od cigarete na tramvajsku/autobusku/trolejbusku stanicu u trenutku nailaska vozila, ambalažu od raznih gricalica i sokova, pa ćemo doći i do kažnjavanja onih koji stresaju smeće u rijeke i lože gume...
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#3812 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by she+ »

ps5 wrote: 15/12/2020 15:30
she+ wrote: 15/12/2020 15:15 Jel mi u sustini najbolje kupit ovaj zeleni filter sad?

Nemam zivaca jos i ovo izucavati, sjecam se da je neko pisao o tome po temi al ne mogu trazit, ptevise stranica.. ovo mi gugl izbacio
https://jumpadevice.com/2019/01/16/choo ... -purifier/

I gdje kupujete filtere, samo ovo nadjoh..
https://procomp.ba/jolisearch?orderby=p ... it_search=
Zeleni je po mom misljenju najbolji jer cisti i formaldehid kojeg jako cesto ima u stanu pogotovo ako ima novog namjestaja, plastike, itd.
Svejedno je gdje god kupis, ne proizvodi ih niko osim Xiaomi-a. Ja sam kupio kod ovih:
https://www.olx.ba/artikal/37005926/xia ... ni-filter/

A sto se ciscenja tice, nista posebno, samo izvadim filter i skinem prasinu sa njega.
Hvala, kupili smo zeleni u OBIu.



Nego, jel ovo tacno.. cini se sad oke vani, a ovdje pise nezdrav?
https://zrak.ekoakcija.org/sarajevo
User avatar
zubi
Posts: 5127
Joined: 16/07/2009 00:27

#3813 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zubi »

she+ wrote: 24/12/2020 14:49
ps5 wrote: 15/12/2020 15:30
she+ wrote: 15/12/2020 15:15 Jel mi u sustini najbolje kupit ovaj zeleni filter sad?

Nemam zivaca jos i ovo izucavati, sjecam se da je neko pisao o tome po temi al ne mogu trazit, ptevise stranica.. ovo mi gugl izbacio
https://jumpadevice.com/2019/01/16/choo ... -purifier/

I gdje kupujete filtere, samo ovo nadjoh..
https://procomp.ba/jolisearch?orderby=p ... it_search=
Zeleni je po mom misljenju najbolji jer cisti i formaldehid kojeg jako cesto ima u stanu pogotovo ako ima novog namjestaja, plastike, itd.
Svejedno je gdje god kupis, ne proizvodi ih niko osim Xiaomi-a. Ja sam kupio kod ovih:
https://www.olx.ba/artikal/37005926/xia ... ni-filter/

A sto se ciscenja tice, nista posebno, samo izvadim filter i skinem prasinu sa njega.
Hvala, kupili smo zeleni u OBIu.



Nego, jel ovo tacno.. cini se sad oke vani, a ovdje pise nezdrav?
https://zrak.ekoakcija.org/sarajevo
Na AirVisual dobar zrak u SA, haj sad ti znaj...
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#3814 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by ps5 »

she+ wrote: 24/12/2020 14:49
ps5 wrote: 15/12/2020 15:30
she+ wrote: 15/12/2020 15:15 Jel mi u sustini najbolje kupit ovaj zeleni filter sad?

Nemam zivaca jos i ovo izucavati, sjecam se da je neko pisao o tome po temi al ne mogu trazit, ptevise stranica.. ovo mi gugl izbacio
https://jumpadevice.com/2019/01/16/choo ... -purifier/

I gdje kupujete filtere, samo ovo nadjoh..
https://procomp.ba/jolisearch?orderby=p ... it_search=
Zeleni je po mom misljenju najbolji jer cisti i formaldehid kojeg jako cesto ima u stanu pogotovo ako ima novog namjestaja, plastike, itd.
Svejedno je gdje god kupis, ne proizvodi ih niko osim Xiaomi-a. Ja sam kupio kod ovih:
https://www.olx.ba/artikal/37005926/xia ... ni-filter/

A sto se ciscenja tice, nista posebno, samo izvadim filter i skinem prasinu sa njega.
Hvala, kupili smo zeleni u OBIu.



Nego, jel ovo tacno.. cini se sad oke vani, a ovdje pise nezdrav?
https://zrak.ekoakcija.org/sarajevo
Tacni su podaci na toj stranici. Pogledaj sa neke uzbrdice prema nekom daljem dijelu grada vidjet ces da nije cisto.
Evo postavio je neko na twitter sliku jutros:
Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#3815 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by dječak sa šibicama »

Borba juzine odnosno vjetra i sarajevskih lozionicara, na nasu zalost lozionicari su jaci i od vjetra.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3816 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Tako je, sad nam je zrak samo zagađen :D

Prethodnih dana je bio ultra zagađen.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#3818 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by sinuhe »

Ne vjerujem da je rijec o problemu koji se moze rijesiti sa tako malo novca subvencijom privatnih lozista. 10 hiljada da se prijavi to bi bilo 50 miliona.
Nece biti da moze bez milijarde. Bas cu pratiti ovo.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#3819 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by nekome »

Sto je rekao onaj jedan u klix komentarima: BH gas, Sarajevo gas, Skenderija gas, Cumurija gas, Drvenija gas... nastavi redoslijed.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#3820 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by mirsek »

Imate li preporuku za ove cistace zraka, do 400 KM ?Kvadratura stana 50-60m2, dnevna soba oko 15m2.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3821 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by neko_sa_strane »

Opet je vrlo zagađen zrak. Ja se ponadao da će u januaru zrak biti čistiji.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3822 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by 90minut »

U Sarajevu zadnjih 10+ godina nije ovako lijepo izgledala zima vjetar puše konstantno
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3824 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by sumirprimus »

Nivelacija wrote: 21/01/2021 10:57 Image

:run:
zato u zenici kisik u flasicama dopremaju, iz zeljezare drito :lol:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#3825 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Nivelacija »

Image

vazdusna banja za tuzlu, trenutno najzagadjeniji grad na balkanu, cujem ide i nova TE super, :skoljka:
Post Reply