Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3776 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

red evil wrote: 22/12/2020 11:02
BadBoy wrote: 22/12/2020 10:53
red evil wrote: 22/12/2020 10:48

Neće se riješiti ništa, naša vlast zna samo jedno a to je uvesti zabranu loženja uglja i tu sve staje. A ta ista vlast tim istim ljudima daju platu od 600-700 KM i onda kažu nema više uglja, sami se snađite kako da se ugrijete. Ovo nije problem koji se može riješiti za par mjeseci već ovo zahtjeva jedan dobar plan, niz promjena, nešto za šta će biti potrebno mnogo godina. Niko ne voli da loži ugalj i da se s tim prlja.
Važnije od svega, zahtijeva novac.
Upravo to, ljudima treba obezbijediti novčana sredstva da sebi mogu priuštiti nove načine grijanja. Zagađenje nije nešto što se dešava samo u jednom gradu već u cijeloj državi. Svima ovo naumpadne, a ponajviše vlasti, u novembru ili decembru ovaj problem i dok dođe mart svi zaboravimo. I onda se to pokušava riješiti nekakvim polumjerama, ho-ruk mjerama koje, naravno, ne pomažu ni 1%.
Problem je dublji od "treba obezbijediti novčana sredstva". Svi znamo da to "treba". Ali kako? Neko mora platiti. Ili zagađivači ili svi mi. Jesi li ti spreman platiti čišći zrak?
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#3777 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

I treba da plate ako hoće čišći zrak ili neka se sele.
Kako vi mislite da mi grijemo trospratne kuće bez uglja. Nek čadi, šta fali. Bitno je da je toplo. Šta će mi garaža ako je hladna pa da se opet auto smrzne.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#3778 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by stubrijez »

Sarajevo je preraslo svoje gabarite davnih dana i to visestruko... Ovaj problem se nece rijesiti nikada to sam siguran. Lose pozicioniran grad plus prenapucen su glavni razlozi zagadjenja a to se ne moze rijesiti sta je tu je bice samo gore. Posle toga idu sljedeci faktori na prvom mjestu prekomjeran broj automobila i individualna lozista. Ne treba zaboraviti da Sarajevo jedino ima plin (i Zvornik cini mi se, nisam siguran) u cijeloj BiH i velike toplane sto umanjuje problem u velikoj mjeri. Plus nema velikih industrijskih zagadjivaca. Znaci sve kad podvuces smanjiti kretanje automobila posebno dio nize Marindvora tu se vozaju kola nenormalno i bespotrebno to kad se i ako rijesi sigurno nece biti ovoliko smoga. Znaci opet se vracamo na individualnu odgovornost treba da gradjanin ima svijest da treba sam nesto poduzeti da dise i pije cistije a ne da je komsija uvijek kriv jer lozi cumur i voza dvojku...
Alkos
Posts: 2718
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#3779 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Alkos »

Donekle se slažem, novac treba obezbjediti ili dati neke subvencije najugroženijim kategorijama... Ali u nekim situacijama nije samo novac presudan, već ono što imaš u glavi, tj. nemaš.

Evo živog primjera i žive istine. 3 kuće u komšiluku, sve jedna do druge. U jednoj dvoje penzionera sa prosječnim penzijama i griju se na plin. Kuća do njih, RVI i žena mu. Žive od njegove invalidnine, posuđuju, ni sam ne znam kako preživljavaju. Čovjek prije svake zime uzme nekoliko metara drva i cijelu zimu loži samo drva. I u trećoj kući porodica, žive solidno, mogu reći bolje od ovih gore pobrojanih. Lože smeće, otpad, plastiku, cipele, ćumur, Bog zna šta izlazi iz dimnjaka im. Mislim da nikako ne izbacuju smeće.

Jeste do para sigurno, ali vala ima i do onoga jesi li papak ili nisi.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3780 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Alkos wrote: 22/12/2020 11:28 Donekle se slažem, novac treba obezbjediti ili dati neke subvencije najugroženijim kategorijama... Ali u nekim situacijama nije samo novac presudan, već ono što imaš u glavi, tj. nemaš.

Evo živog primjera i žive istine. 3 kuće u komšiluku, sve jedna do druge. U jednoj dvoje penzionera sa prosječnim penzijama i griju se na plin. Kuća do njih, RVI i žena mu. Žive od njegove invalidnine, posuđuju, ni sam ne znam kako preživljavaju. Čovjek prije svake zime uzme nekoliko metara drva i cijelu zimu loži samo drva. I u trećoj kući porodica, žive solidno, mogu reći bolje od ovih gore pobrojanih. Lože smeće, otpad, plastiku, cipele, ćumur, Bog zna šta izlazi iz dimnjaka im. Mislim da nikako ne izbacuju smeće.

Jeste do para sigurno, ali vala ima i do onoga jesi li papak ili nisi.
Pa jeste, ali kad se obezbijedi novac onda se ne ostavlja više na volju svakoj individui da širi svoj papanluk već idu kazne i zabrane.

A subvencije ne mogu pasti sa neba, novac za subvenciju moramo obezbijediti svi mi.
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#3781 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

Alkos wrote: 22/12/2020 11:28 Donekle se slažem, novac treba obezbjediti ili dati neke subvencije najugroženijim kategorijama... Ali u nekim situacijama nije samo novac presudan, već ono što imaš u glavi, tj. nemaš.

Evo živog primjera i žive istine. 3 kuće u komšiluku, sve jedna do druge. U jednoj dvoje penzionera sa prosječnim penzijama i griju se na plin. Kuća do njih, RVI i žena mu. Žive od njegove invalidnine, posuđuju, ni sam ne znam kako preživljavaju. Čovjek prije svake zime uzme nekoliko metara drva i cijelu zimu loži samo drva. I u trećoj kući porodica, žive solidno, mogu reći bolje od ovih gore pobrojanih. Lože smeće, otpad, plastiku, cipele, ćumur, Bog zna šta izlazi iz dimnjaka im. Mislim da nikako ne izbacuju smeće.

Jeste do para sigurno, ali vala ima i do onoga jesi li papak ili nisi.
I sad tom najgorem treba još platiti jel.
Umjesto samo da mu se poskupi ugalj i da se sve riješi bez da plaćaju ostali.
User avatar
Better Man
Posts: 16657
Joined: 01/10/2006 20:10

#3782 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Better Man »

Da bi se ovo stanje sa zagađenim zrakom u Sarajevu riješilo, potrebno je učiniti više stvari. prvo završiti gradski autoput i tako rasteretiti sav saobraćaj kroz grad, drugo napraviti kvalitetan gradski prevoz sa potpuno novim vozilima, potpuno zabraniti loženje raznog smeća od plastike i guma i prljavog uglja i ponuditi građanima subvencije da što više prelaze na plinsko grijanje. Bez svih ovih nabrojanih stavki, ne možemo očekivati da će se smanjiti zagađenost zraka u Sarajevu.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8548
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#3783 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Pitar sa Kariba »

Ma kakvo sistemsko rjesenje kod nas. Pa evo ova fina graCka raja sto ne zagadjuju lozenjem al' zato naprdjuju su duzni Toplanama Sarajevo sicu od cca. 100M KM.....
Sistemski.... ma hajte molim vas!
Alkos
Posts: 2718
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#3784 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Alkos »

Ljeti sam znao često pratiti aplikaciju Kvalitet Zraka, baš me zanimalo koliko to vozila doprinose zagađenju zraka. Ne vladam terminologijom, pa ću koristiti boje. :) Znalo se desiti dana da smo u "žutom", zrak je znao biti umjereno zagađen. A i ljeti se isto vozi ko i zimi.

Mislim da saobraćaj jeste jedan od zagađivača zraka, ali jako mali postotak u odnosu na individualna ložišta.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3785 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by GAU8 »

Karabaja wrote: 26/11/2014 11:10 Svake zime - ista priča. Trend ide ka povećanju zagađenja. Sve manje ljudi koristi čiste izvore grijanja, a broj automobila raste. Ima li iko u ovoj zemlji štele i korupcije da za promjenu pogura nešto vezano za očuvanje kvaliteta zraka da svima bude bolje umjesto pojedincu?

Za početak treba provjeriti da li mjerne stanice uopšte daju ispravne podatke. Znam da je bilo afera sa mjernim stanicama u KS koje navodno prikazuju manje zagađenje nego što ustvari jeste.

Da li je rješenje zabrana loženja uglja? Kako vršiti kontrolu? Subvencionirati cijenu plina ili struje u zimskim mjesecima? Strožija provjera izduvnih gasova na automobilima?
Subvencije na "utopljavanje" kuca i stedljive nacine grijanja
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3786 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by GAU8 »

Alkos wrote: 22/12/2020 12:03 Ljeti sam znao često pratiti aplikaciju Kvalitet Zraka, baš me zanimalo koliko to vozila doprinose zagađenju zraka. Ne vladam terminologijom, pa ću koristiti boje. :) Znalo se desiti dana da smo u "žutom", zrak je znao biti umjereno zagađen. A i ljeti se isto vozi ko i zimi.

Mislim da saobraćaj jeste jedan od zagađivača zraka, ali jako mali postotak u odnosu na individualna ložišta.
Toplotna invezija stvara maglu koja pojacava efekte zagadjenja jer veze cestice i otezava njihovo rasprsivanje u vise slojeve atmosfere.
Taman da svi potpuno prestanu sa grijanjem, koncentracija cestica zimi ce uvijek biti veca.
Ali naravno grijanje svakako dramaticno pogorsa situaciju.
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#3787 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

Svi bi džabane. Niko neće da plati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24171
Joined: 08/09/2005 20:08

#3788 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Haris.ba »

Alkos wrote: 22/12/2020 12:03 Ljeti sam znao često pratiti aplikaciju Kvalitet Zraka, baš me zanimalo koliko to vozila doprinose zagađenju zraka. Ne vladam terminologijom, pa ću koristiti boje. :) Znalo se desiti dana da smo u "žutom", zrak je znao biti umjereno zagađen. A i ljeti se isto vozi ko i zimi.

Mislim da saobraćaj jeste jedan od zagađivača zraka, ali jako mali postotak u odnosu na individualna ložišta.
Ne mozes gledati to poredjenje ljeto/zima jer temperatura koja pogoduje stvaranju magle/smoga, neprovjetravanju kotline je zimi. Tako, i da nema nikako grijanja, da su samo auta zagadjivaci zimi, bilo bi zagadjenja. To ne znaci da grijanje nije glavni zagadjivac.
avijon
Posts: 1521
Joined: 20/08/2012 22:10

#3789 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by avijon »

Alkos wrote: 22/12/2020 12:03 Ljeti sam znao često pratiti aplikaciju Kvalitet Zraka, baš me zanimalo koliko to vozila doprinose zagađenju zraka. Ne vladam terminologijom, pa ću koristiti boje. :) Znalo se desiti dana da smo u "žutom", zrak je znao biti umjereno zagađen. A i ljeti se isto vozi ko i zimi.

Mislim da saobraćaj jeste jedan od zagađivača zraka, ali jako mali postotak u odnosu na individualna ložišta.
Ljeti duplo vise ipak. Standardna glupost krece se od najmanjih problema samo da se vidi da se radi nesta. Al tu smo gdje smo :bih:

Plin je bio jeftin pravo svi su ga masovno poceli uvoditi i sta urade? Ponuda potraznja dignu plin i svi se vrate na ugalj i slicno.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3790 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Alkos wrote: 22/12/2020 12:03 Ljeti sam znao često pratiti aplikaciju Kvalitet Zraka, baš me zanimalo koliko to vozila doprinose zagađenju zraka. Ne vladam terminologijom, pa ću koristiti boje. :) Znalo se desiti dana da smo u "žutom", zrak je znao biti umjereno zagađen. A i ljeti se isto vozi ko i zimi.

Mislim da saobraćaj jeste jedan od zagađivača zraka, ali jako mali postotak u odnosu na individualna ložišta.
Nije to nikakva kvantna fizika, oduvijek se zna i tako je svugdje na svijetu, zagađivači su fosilna goriva (nafta i naftni derivati iz saobraćaja i ugalj iz malih ložišta i termoelektrana).

Kod nas je oboje amplificirano do maksimuma.
Alkos
Posts: 2718
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#3791 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Alkos »

Haris.ba wrote: 22/12/2020 12:17 Ne mozes gledati to poredjenje ljeto/zima jer temperatura koja pogoduje stvaranju magle/smoga, neprovjetravanju kotline je zimi. Tako, i da nema nikako grijanja, da su samo auta zagadjivaci zimi, bilo bi zagadjenja. To ne znaci da grijanje nije glavni zagadjivac.
:thumbup:
GAU8 wrote: 22/12/2020 12:11 Toplotna invezija stvara maglu koja pojacava efekte zagadjenja jer veze cestice i otezava njihovo rasprsivanje u vise slojeve atmosfere.
Taman da svi potpuno prestanu sa grijanjem, koncentracija cestica zimi ce uvijek biti veca.
Ali naravno grijanje svakako dramaticno pogorsa situaciju.
:thumbup:


Gledam maloprije aplikaciju, otvaram je više nego ostale app na mob, stalno refresham. Svi gradovi u BiH se debelo crvene. Baš se trujemo. Užas!
Alkos
Posts: 2718
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#3792 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Alkos »

BadBoy wrote: 22/12/2020 12:30
Nije to nikakva kvantna fizika, oduvijek se zna i tako je svugdje na svijetu, zagađivači su fosilna goriva (nafta i naftni derivati iz saobraćaja i ugalj iz malih ložišta i termoelektrana).

Kod nas je oboje amplificirano do maksimuma.
Da, očigledno. Žao mi je što se stručnjaci više ne uključe i generalno što smo svi tako pasivni.

Prvo sam se borio sa nestašicom vode, sada se borim sa nestašicom čistog zraka. Žalosno zaista. Ako te ne otjera huškačka retorika i politika i beznađe, otjerat će te zagađen zrak i nestašica vode.
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#3793 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by TheGodfather001 »

Kako damfa smog u Konjicu... isključim ventilaciju. ćumurašima, koji žive u 4ero spratnicama, zavidim. Pa oni će patentirati sistem spaljivanja otpada u individualnim ložištima,a r'ješiše i zagrijavanje objekata. NeĐarići, BuĆa, Sokolje - sve reciklažna postrojenja jbt
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3794 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Alkos wrote: 22/12/2020 12:35
BadBoy wrote: 22/12/2020 12:30
Nije to nikakva kvantna fizika, oduvijek se zna i tako je svugdje na svijetu, zagađivači su fosilna goriva (nafta i naftni derivati iz saobraćaja i ugalj iz malih ložišta i termoelektrana).

Kod nas je oboje amplificirano do maksimuma.
Da, očigledno. Žao mi je što se stručnjaci više ne uključe i generalno što smo svi tako pasivni.

Prvo sam se borio sa nestašicom vode, sada se borim sa nestašicom čistog zraka. Žalosno zaista. Ako te ne otjera huškačka retorika i politika i beznađe, otjerat će te zagađen zrak i nestašica vode.
Tako je. Iskreno, ta naša konstantna polemika "šta je pravi uzročnik zagađenja" je, po mom mišljenju, samo način da se odgađa rješavanje problema. Takvi smo mi uvijek, samo palamudimo umjesto da nešto počnemo raditi. Koji god uzročnik zagađenja da napadneš, bit će bolje.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#3795 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by high_volume »

Better Man wrote: 22/12/2020 11:49 Da bi se ovo stanje sa zagađenim zrakom u Sarajevu riješilo, potrebno je učiniti više stvari.

prvo - završiti gradski autoput i tako rasteretiti sav saobraćaj kroz grad,
drugo - napraviti kvalitetan gradski prevoz sa potpuno novim vozilima, potpuno zabraniti loženje raznog smeća od plastike i guma i prljavog uglja i ponuditi građanima subvencije da što više prelaze na plinsko grijanje.
treće - Javnim radovima, početi gasifikaciju cijele BiH, izgradnjom prstena. Iskoristiti izgradnju nekoliko cestovnih komunikacija. Sredstva obezbijediti iz fondova EU
Bez svih ovih nabrojanih stavki, ne možemo očekivati da će se smanjiti zagađenost zraka u Sarajevu.
:thumbup: :thumbup:

Ne samo u Sarajevu, rijetko koji grad ili naseljeno mjesto ne koristi ugalj za grijanje. Mnogi lože i smeće koje nemaju gdje odbaciti.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40172
Joined: 29/06/2011 23:39

#3796 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by dječak sa šibicama »

Od svega toga vlast ce za koji mjesec povecati cijene plina i struje.

Ali da, kotlina je to pa je normalno, nema nikakvog zagadjenja, sve je laz jugokomunistickaustackacetnicka podmetanja.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3797 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

dječak sa šibicama wrote: 22/12/2020 13:00 Od svega toga vlast ce za koji mjesec povecati cijene plina i struje.

Ali da, kotlina je to pa je normalno, nema nikakvog zagadjenja, sve je laz jugokomunistickaustackacetnicka podmetanja.
Najjači su mi kad kažu u Sarajevu je vazda bilo magle :D
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#3798 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by red evil »

BadBoy wrote: 22/12/2020 11:09 Problem je dublji od "treba obezbijediti novčana sredstva". Svi znamo da to "treba". Ali kako? Neko mora platiti. Ili zagađivači ili svi mi. Jesi li ti spreman platiti čišći zrak?
Problem jest dublji, zato i kažem treba dobar plan, nije nešto što se može riješiti za par mjeseci već treba dosta vremena. Ali niko nema volje da se to odradi, zagađanje zraka je posljedica cijelog našeg načina života i funkcionisanja države, kad riješimo uzrok i ovo će se popraviti. Nije novac samo dati u budžet i da se odatle pomaže ljudima već treba krenuti da se ljudima poveća standard života a ne samo humanitarnim dijelom da to pomažemo. Ali ako treba i pomoć, spreman sam i ja pomoći, vjerujem kao i ti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24171
Joined: 08/09/2005 20:08

#3799 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Haris.ba »

red evil wrote: 22/12/2020 13:11 . Nije novac samo dati u budžet i da se odatle pomaže ljudima već treba krenuti da se ljudima poveća standard života a ne samo humanitarnim dijelom da to pomažemo. Ali ako treba i pomoć, spreman sam i ja pomoći, vjerujem kao i ti.
Pa jedino da se ljudi salju u skole da nauce kodirati. :mrgreen:
A, onda imas problem jer kodiranje nije teritorijalno vezano. Odose ljudi cim im nesta ne odgovara. Odoh na planinu na zrak, a vi dole rijesite zagadjenje pa mi javite (da, aludiram na jednu firmu sto ode na Trebevic).

Kojom granom ekonomije se moze podici standard u Sarajevu, a da ta ekonomija ne zagadjuje? Krenulo je sa turizmom, ali evo i to slabo. Dodje korona i pokaze da ti treba proizvodnja.
Kaze, dajte ljudima stare zanate. Eno, sad nemaju kome dzezvu prodati.

Nazalost, moramo ici na "prljavu" ekonomiju koja zagadjuje da podignemo standard. Kvaka 22.
Sad da dolje neko nekim cudom dodje da galvanizira dalekovode u onom bazenu od 100 metara na Alipasinom, eto ti vike o zagadjenju.

Ko sto jedan politicar kaze, prvo sapun pa parfem.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#3800 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by BadBoy »

Problem: prekomjerna upotreba fosilnih goriva.

Rješenje: povećanje energetske efikasnosti.

Ponavljam, nije ovo sve toliko komplikovano. Dobro pozant fenomen, već imaju provjerena rješenja.

Samo treba novac.
Post Reply