Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1626 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by mayab »

Image
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#1627 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by sabina1 »

Dok Banja Luka i Mostar juce uzivaju na suncu mi se i juce i danas gusimo u smradu SDA politike i smrzavamo se.

Bice jos gore.
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1628 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Filter »

da prostis, bio prosli petak u banja luci i smrdi smog isto kao i kod nas. o magli necu ni pricati

elenejse, jutros u 5.30 sarajevo ko sajlent hill, samo murija na cesti i poneki hajvan ko ja.
u starom gradu magla ali podnosljivo, od pofalica :-) fakat nije dobro za hodanja i disanja
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#1629 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by nemoj to »

Filter wrote:da prostis, bio prosli petak u banja luci i smrdi smog isto kao i kod nas. o magli necu ni pricati

elenejse, jutros u 5.30 sarajevo ko sajlent hill, samo murija na cesti i poneki hajvan ko ja.
u starom gradu magla ali podnosljivo, od pofalica :-) fakat nije dobro za hodanja i disanja
Bukvalno ne znaju ljudi baš tad u pola 6 sajlent hill pravi gore nego sad nekoliko puta. :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1630 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hajvan »

:D

to je stoga jer u Bl i Mo ne domimiraju Muje, Hase i Fate…
sve same Anamarije, Radojke, Miloradi i Stojani
dorkcic
Posts: 753
Joined: 19/12/2008 20:26

#1631 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by dorkcic »

Sapna_TZ wrote:Ja mislim da je ovo jedna od najzagadjenijih noci koje je ova drzava ikad vidjela. Ujeda smrad za oci , kasljem evo vec sat vremena a prstom pred okom se ne vidi.
Mislim da je vidljivost na cestama ispod 10 metara. Katastrofa, hocemo li ikad pameti doci?
Situacija je uzasna i stvarno opasna po zdravlje ljudi.
Kuce po brdima kao fabrike u malom, pa sta ovaj primitivni narod lozi pobogu? :run:
Nećemo mi nikad doći pameti. Maloprije suprug i ja idemo, oboje nosimo maske, a neki papci od 50+ godina komentarišu "vidi ovih budala". :lol: To ti je naš narod.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1632 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by triconja »

dorkcic wrote:
Sapna_TZ wrote:Ja mislim da je ovo jedna od najzagadjenijih noci koje je ova drzava ikad vidjela. Ujeda smrad za oci , kasljem evo vec sat vremena a prstom pred okom se ne vidi.
Mislim da je vidljivost na cestama ispod 10 metara. Katastrofa, hocemo li ikad pameti doci?
Situacija je uzasna i stvarno opasna po zdravlje ljudi.
Kuce po brdima kao fabrike u malom, pa sta ovaj primitivni narod lozi pobogu? :run:
Nećemo mi nikad doći pameti. Maloprije suprug i ja idemo, oboje nosimo maske, a neki papci od 50+ godina komentarišu "vidi ovih budala". :lol: To ti je naš narod.
Koje maske?
Sapna_TZ
Posts: 84
Joined: 02/12/2018 18:20

#1633 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Sapna_TZ »

Neko je napisao jedan jako dobar komentar sto se tice zagadjenja i gradova koji su u rangu zagadjenja sa Sarajevom na portalu:

"Ovo je samo dokaz da je Sarajevo evropski Đalalabad. Mora Sarajevo biti poznato po nečemu. Delhi i Kalkuta. Gradovi sa 19 i 10 miliona stanovnika.
Sva moguća industrija je stacionirana tamo. Sarajevo taj problem nema. Ima manje od 300 hiljada stanovnika, nema industriju, ali ima vazduh koji je među najzagađenijim na svijetu."
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#1634 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Nivelacija »

Image

Da li ce groodvy preziviti zimu ? Do februara bit ce crna grudva :mrgreen:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18708
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1636 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by SmokingMan »

Simbolično ga treba ofarbati crnom bojom.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20569
Joined: 12/08/2013 12:51

#1637 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by insaneinthebrain »

nije vise groodvy nego smogvy :mrgreen: :izet:
dorkcic
Posts: 753
Joined: 19/12/2008 20:26

#1638 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by dorkcic »

triconja wrote:Koje maske?
https://www.ebay.com/itm/1-50PC-3M9332- ... 2803590319

Jedino je problem što nije baš lako disati, ali navikne se čovjek. Prijateljica kaže da je isto i sa onim skupim Vog maskama (ona je kupila negdje na Grbavici). Čekam ove s dva ventila, pa ćemo vidjeti je li išta bolje: https://www.ebay.com/itm/Fashion-Unisex ... 3182764060
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1639 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by triconja »

dorkcic wrote:
triconja wrote:Koje maske?
https://www.ebay.com/itm/1-50PC-3M9332- ... 2803590319

Jedino je problem što nije baš lako disati, ali navikne se čovjek. Prijateljica kaže da je isto i sa onim skupim Vog maskama (ona je kupila negdje na Grbavici). Čekam ove s dva ventila, pa ćemo vidjeti je li išta bolje: https://www.ebay.com/itm/Fashion-Unisex ... 3182764060
Koristio sam i ja masku par puta ali onu sovjetsku varijantu (sto se navlaci na glavu sa filterima koji se navrcu) i ne znam sta da kazem sto se tice maski koje bi se koristile za setanje gradom tokom vrsnog zagadjenja. Vecina tih maski blokira vece cestice i moraju se bas posebne trazit da blokiraju manje ali opet cini mi se bolje i jedan posto manje udisat :lol: :thumbup:

Edit: zaboravih napisat najbolje je ne izlazit tokom velike zagadjenosti a ako se bas mora onda maska bilo kakva :thumbup:
Edit 2: dobre su te maske :thumbup:
User avatar
malakh
Posts: 7182
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#1640 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by malakh »

Sapna_TZ wrote:Image

465 index zagadjenosti. Svaka cast! :izet:
trenutno 471. prekucali.
User avatar
bogibatina
Posts: 64
Joined: 15/11/2013 11:15

#1641 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by bogibatina »

501 maloprije kod ambasade. Prvaci svijeta... :(
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#1642 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Queen_of_hearts »

501 covjece...........501 :shock: :shock: :shock: :shock:
I niko nista.....ni habera, nema vanrednih vijesti, hitne sjednice, ne upozoravaju se ljudi preko svih sredstava komunukacija da ostanu u kucama....NISTA SE NE DESAVA, niko od nadleznih se ne oglasava..pa je li ovo moguce :shock: :shock:
User avatar
Logovan
Posts: 94407
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1643 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Logovan »

Queen_of_hearts wrote:501 covjece...........501 :shock: :shock: :shock: :shock:
I niko nista.....ni habera, nema vanrednih vijesti, hitne sjednice, ne upozoravaju se ljudi preko svih sredstava komunukacija da ostanu u kucama....NISTA SE NE DESAVA, niko od nadleznih se ne oglasava..pa je li ovo moguce :shock: :shock:
Ma vala ništa novo. Mrtva tišina je u vezi svega, ne samo oko smoga.
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#1644 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Kio »

Masovne protest napraviti, :)

Medijski pritisak napraviti, da ovi sa klix-a to malo stave u mainstream, pa ocekivati nesto. Ne zele ljudi depresivne vijesti, sada ce nova Godina :S
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#1645 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Queen_of_hearts »

Kio wrote:Masovne protest napraviti, :)

Medijski pritisak napraviti, da ovi sa klix-a to malo stave u mainstream, pa ocekivati nesto. Ne zele ljudi depresivne vijesti, sada ce nova Godina :S
Zamisli ne zeli ljekar da ti saopsti dijagnozu da se ne deprimiras :skoljka:
515......
focko
Posts: 286
Joined: 15/11/2018 10:07

#1646 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by focko »

... ko ce slusat tudju muku .. :gunjastajl: :violina: :kontrabas: :nargila:
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#1647 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by burgundy »

Mislim da su se u američkoj ambasadi hermetički zatvorili.Po ovome vidiš koliko smo siromašna zemlja,imaš plin a griješ se na šta sve ne.Sječam se kad se večina gradjana grijala na plin,grad ćist,ljepota.Od tada je plin nekoliko puta poskupio,narod ništa.Šta če nama žuti prsluci.I neka nam je ovako,zaslužili smo.Država neda pogodnosti za el.auta.Ja još nijedan auto električni nisam vidio u Sarajevu.Mozda 3 el.punionice imaju u gradu za auta,jedna od njih samo za goste hotela.Norveška leži na nafti,pa imaju najviše Tesli poslije Amerike.Ta će oni.Šta oni znaju.Ovi koji imaju automobile na plin,plačaju dodatne dadzbine.

Trenutno sanjam Island.Lijepo je tamo, samo 10 aqija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1648 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by insomnia78 »

Nisam znao da imamo plin
Cassius Longinus
Posts: 402
Joined: 08/11/2014 14:28

#1649 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Cassius Longinus »

burgundy wrote:Mislim da su se u američkoj ambasadi hermetički zatvorili.Po ovome vidiš koliko smo siromašna zemlja,imaš plin a griješ se na šta sve ne.Sječam se kad se večina gradjana grijala na plin,grad ćist,ljepota.Od tada je plin nekoliko puta poskupio,narod ništa.Šta če nama žuti prsluci.I neka nam je ovako,zaslužili smo.Država neda pogodnosti za el.auta.Ja još nijedan auto električni nisam vidio u Sarajevu.Mozda 3 el.punionice imaju u gradu za auta,jedna od njih samo za goste hotela.Norveška leži na nafti,pa imaju najviše Tesli poslije Amerike.Ta će oni.Šta oni znaju.Ovi koji imaju automobile na plin,plačaju dodatne dadzbine.

Trenutno sanjam Island.Lijepo je tamo, samo 10 aqija.

Dovoljno ti je do Splita-2
A bogami i do Travnika-25

Ćumur zabranit i to je to.
dorkcic
Posts: 753
Joined: 19/12/2008 20:26

#1650 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by dorkcic »

A na Klixu pišu o nekakvim P10 česticama. Prvo, radi se o PM10 česticama, ne "P10" (PM = particulate matter), ne znam gdje su tu glupost pročitali. Drugo, američka ambasada mjeri PM2.5! Ne PM10, jer su PM2.5 čestice daleko opasnije od PM10 jer su sitnije, talože se u plućima i uzrokuju rak! Ne znam je li namjerno pišu gluposti ili stvarno ne razumiju ove elementarne stvari! Situacija je daleko gora nego što je predstavljaju.

Mi trenutno nismo "među najzagađenijim gradovima na svijetu", MI JESMO NAJZAGAĐENIJI GRAD NA SVIJETU! 171 je samo prosjek na koji utječu loši mjerni instrumenti našeg meteorološkog zavoda (koji ne mjere PM2.5!!!). Pravu situaciju prikazuju samo Amerikanci (AQI 351) i nadam se da će uvesti svoje mjerne aparate i na drugim lokacijama.
Post Reply