Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1276 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by muha_sa »

u oko mi barnite cevape mi ne dirajte :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1277 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Dozer »

Kikibombona wrote: Ovdje dolazimo do jaza izmedju finansijski stabilnih (da tako kazem) i siromasnih. A imaj na umu, siromasni su vecina.

Siromastvo je glavni uzrocnik zagadjenosti zraka.

Problem se ne moze rijesiti preko noci. Treba raditi iz godine u godinu da zrak bude cisci. Problem je sto se do sada nista nije radilo.
Sad pricam iskljucivo o Sarajevu.

O kakvom jazu se prica...? Kako neko ko nema za hljeba, moze imati kucu na 2-3 sprata? Odakle mu pare za cumur? Drva? Za auto? Za gorivo za taj auto?
Mislim...mozemo se lagati, a mozemo i biti realni i iskreni. Takvih domacinstava koja nemaju ni za cumura ni drva, a imaju kuce, kakve god, u Sarajevu je max. 1.000. Sta cemo s ostalih 20-30.000 koji loze, a imaju? Logicno, i kako je receno - vecina ni nema mogucnost za nesto drugo jer se SDA vlast za 22 godine nije ni potrudila da im to omoguci. Ali im je uredno zazmirila na oba oka na gradnju kuce u zoni koja nije gasifikovana i nema toplovod. Svjesno.

Ti bogatuni koji imaju kuce, a nemaju mogucnost plina ili centralnog, oni u podrumima imaju kotlovnice na loz ulje, naftu i/ili pelete. Ali, to znaci da ni oni ne zagadjuju nista drasticno manje od ovih koji loze cumur i/ili drva, zar ne? Jedino oni koji imaju plinsku vlastitu kotlovnicu, oni su OK. Ali takvih je vrlo malo.
Dakle, nisu ovdje problem samo siromasni, nego su problem i bogati. A najveci krivac je ubjedljivo skoro trodecenijska vlast, a to je, kako svi znamo, SDA.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1278 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by cyprus »

Kikibombona wrote:Ovdje dolazimo do jaza izmedju finansijski stabilnih (da tako kazem) i siromasnih. A imaj na umu, siromasni su vecina.
Ima tu još jedna stvar... Ne živi siromašni samo u kućama... Ima siromašnih i po zgradama koliko hoćeš... Pa su prisiljeni plaćati grijanje... Koliko imaš penzionera što od 300 i nešto maraka penzije plaćaju grijanje 100 i nešto maraka...

Zašto bi onda ovi iz kuća (dobrim dijelom nelegalnih) imali tu privilegiju da mogu ići za jeftinijim varijantama loženja svega i svačega? :-)

Dalje, kako se može zvati sirotinjom neko ko ima auto i pritom živi u gradu? :-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1279 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by stakasa »

Dozer wrote:
Kikibombona wrote: Ovdje dolazimo do jaza izmedju finansijski stabilnih (da tako kazem) i siromasnih. A imaj na umu, siromasni su vecina.

Siromastvo je glavni uzrocnik zagadjenosti zraka.

Problem se ne moze rijesiti preko noci. Treba raditi iz godine u godinu da zrak bude cisci. Problem je sto se do sada nista nije radilo.
Sad pricam iskljucivo o Sarajevu.

O kakvom jazu se prica...? Kako neko ko nema za hljeba, moze imati kucu na 2-3 sprata? Odakle mu pare za cumur? Drva? Za auto? Za gorivo za taj auto?
Mislim...mozemo se lagati, a mozemo i biti realni i iskreni. Takvih domacinstava koja nemaju ni za cumura ni drva, a imaju kuce, kakve god, u Sarajevu je max. 1.000. Sta cemo s ostalih 20-30.000 koji loze, a imaju? Logicno, i kako je receno - vecina ni nema mogucnost za nesto drugo jer se SDA vlast za 22 godine nije ni potrudila da im to omoguci. Ali im je uredno zazmirila na oba oka na gradnju kuce u zoni koja nije gasifikovana i nema toplovod. Svjesno.

Ti bogatuni koji imaju kuce, a nemaju mogucnost plina ili centralnog, oni u podrumima imaju kotlovnice na loz ulje, naftu i/ili pelete. Ali, to znaci da ni oni ne zagadjuju nista drasticno manje od ovih koji loze cumur i/ili drva, zar ne? Jedino oni koji imaju plinsku vlastitu kotlovnicu, oni su OK. Ali takvih je vrlo malo.
Dakle, nisu ovdje problem samo siromasni, nego su problem i bogati. A najveci krivac je ubjedljivo skoro trodecenijska vlast, a to je, kako svi znamo, SDA.
Prodas kucu za 200K, kupis stan za 100K i vise nisi siromasan
User avatar
malakh
Posts: 7162
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#1280 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by malakh »

novi update, u sarajevu 393 aqi i još uvijek najzagađeniji grad u evropi. poređenja radi, sarajevo je trenutno mnogo zagađeniji grad od lukavca, u kojem trenutno aktivno rade i gikil i cementara i koksara.

rješenje je uvijek moguće i nije sarajevo prvi grad koji ima problema sa zagađenim zrakom. od budžeta vlade kantona sarajevo, neka se izdvoji 50 miliona za subvencioniranje građana koji žele da promjene način grijanja, odnosno da prijeđu na plin i tako svake godine. za četiri godine bi se problem riješio.

normalno je da nemaju baš svi toliko para i taj luksuz da se griju na plin, ali istim tim ljudima je i 100KM metra drva skupo, pa se koriste plastikama, gumama, starim vešom i tako dalje.

sistem par-nepar, neće puno postići na dugoročnom nivou i ponovo će se problem ponoviti već sljedeće godine. dok sistem pomaganja građanima da pronađu alternativu u grijanju, će itekako pomoći.

naravno, cijena plina iznosi 0.80KM po kubiku, što je dosta skupa i da ta cijena bude prihvatljivija, mora ići niže. čak do 0.50KM po kubiku.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1281 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hajvan »

Dozer wrote:
Kikibombona wrote: Ovdje dolazimo do jaza izmedju finansijski stabilnih (da tako kazem) i siromasnih. A imaj na umu, siromasni su vecina.

Siromastvo je glavni uzrocnik zagadjenosti zraka.

Problem se ne moze rijesiti preko noci. Treba raditi iz godine u godinu da zrak bude cisci. Problem je sto se do sada nista nije radilo.
Sad pricam iskljucivo o Sarajevu.

O kakvom jazu se prica...? Kako neko ko nema za hljeba, moze imati kucu na 2-3 sprata? Odakle mu pare za cumur? Drva? Za auto? Za gorivo za taj auto?
Mislim...mozemo se lagati, a mozemo i biti realni i iskreni….
Upravo!!

Moj komsija (low-profile Boshnjo), lozi ugalj… a ima, nije da nema… ipak zivi u Luzanima.
Jos se naljutio kad sam mu rekao da ne mogu prozora otvorit 4 mjeseca u godini.
Drugi komsija, nedavno kupio kucu..on je neki advanced Boshjo- ugradio geo-termalno grijanej…kaze, dok je izganjao dozvole za busotine, “otelio se”… sto je non-sense… takvav vid ekoloski odrzivog grijanja (gdje za 1kw utrosene elktricne energine dobije 2 do 3 kw toplotne ) bi trebao biti, ako ne subvencioniran, barem bez zamrsene birokratije...
Last edited by Hajvan on 04/12/2018 13:27, edited 2 times in total.
User avatar
malakh
Posts: 7162
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#1282 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by malakh »

Dozer wrote: Sad pricam iskljucivo o Sarajevu.

O kakvom jazu se prica...? Kako neko ko nema za hljeba, moze imati kucu na 2-3 sprata? Odakle mu pare za cumur? Drva? Za auto? Za gorivo za taj auto?
Mislim...mozemo se lagati, a mozemo i biti realni i iskreni. Takvih domacinstava koja nemaju ni za cumura ni drva, a imaju kuce, kakve god, u Sarajevu je max. 1.000. Sta cemo s ostalih 20-30.000 koji loze, a imaju? Logicno, i kako je receno - vecina ni nema mogucnost za nesto drugo jer se SDA vlast za 22 godine nije ni potrudila da im to omoguci. Ali im je uredno zazmirila na oba oka na gradnju kuce u zoni koja nije gasifikovana i nema toplovod. Svjesno.

Ti bogatuni koji imaju kuce, a nemaju mogucnost plina ili centralnog, oni u podrumima imaju kotlovnice na loz ulje, naftu i/ili pelete. Ali, to znaci da ni oni ne zagadjuju nista drasticno manje od ovih koji loze cumur i/ili drva, zar ne? Jedino oni koji imaju plinsku vlastitu kotlovnicu, oni su OK. Ali takvih je vrlo malo.
Dakle, nisu ovdje problem samo siromasni, nego su problem i bogati. A najveci krivac je ubjedljivo skoro trodecenijska vlast, a to je, kako svi znamo, SDA.
druže drva nisu toliki problem i da se griju isključivo na drva, ne bi zagađenost bila toliko velika. dim koji se stvara od drva je puno lakši od onog koji se stvara ćumurom ili plastikom.

dakle rješenje postoji, a to su certifikati za ćumure firmama koji isti distribuiraju i prodaju. ako ne zadovoljavaju standarde kvalitete, onda se ne može ni prodavati i stvar rješena.

sve se može uvoziti, pa i ćumur.

i slažem se sa tobom. najveći zagađivači zraka dolaze iz padinskih naselja, a ima na stranici izbori.ba crno na bijelo za koga ta padinska naselja glasaju na izborima. :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1283 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Dozer »

malakh wrote: rješenje je uvijek moguće i nije sarajevo prvi grad koji ima problema sa zagađenim zrakom. od budžeta vlade kantona sarajevo, neka se izdvoji 50 miliona za subvencioniranje građana koji žele da promjene način grijanja, odnosno da prijeđu na plin i tako svake godine. za četiri godine bi se problem riješio.
Ne "ko zeli", nego mora. Naravno, uz subvencije.
gumifufna
Posts: 386
Joined: 22/06/2007 22:27

#1284 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by gumifufna »

Nisu samo politicari ktrivi i narod snosi veliku odgovornost.To mi neko mora narediti i zabraniti i kazniti da bih pazio na svoje zdravlje i zdravlje moje porodice.Svi se pravdamo time kad komsija ne pazi zasto bi ja.
Krenimo svi od sebe kad sjednem u auto da ga upalim u ovom alarmatnom stanju da se sjetim da cu ga sutra morati upaliti i voziti svoje najmilije u bolnicu.
Kad uzmem lopatu uglja da nalozim da cu sutra toliko para davati za zdravlje
Jeftinije je ovo par dana grijati se na struju i ici pjeske nego kasnije trazitti humanitarni broj za lijecenje
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1285 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hajvan »

gumifufna wrote: Jeftinije je ovo par dana grijati se na struju i ici pjeske nego kasnije trazitti humanitarni broj za lijecenje
:thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1286 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Dozer »

gumifufna wrote:Nisu samo politicari ktrivi i narod snosi veliku odgovornost.To mi neko mora narediti i zabraniti i kazniti da bih pazio na svoje zdravlje i zdravlje moje porodice.Svi se pravdamo time kad komsija ne pazi zasto bi ja.
Krenimo svi od sebe kad sjednem u auto da ga upalim u ovom alarmatnom stanju da se sjetim da cu ga sutra morati upaliti i voziti svoje najmilije u bolnicu.
Kad uzmem lopatu uglja da nalozim da cu sutra toliko para davati za zdravlje
Jeftinije je ovo par dana grijati se na struju i ici pjeske nego kasnije trazitti humanitarni broj za lijecenje
:thumbup:

S tim da ovo nije "par dana", nego treba naci trajno rjesenje. A ono ce zaboliti mnoge, medjutim - to je neminovnost. Ili, hajmo uzgajat rakove u plucima...
Last edited by Dozer on 04/12/2018 13:31, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#1287 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Haris.ba »

gumifufna wrote:Nisu samo politicari ktrivi i narod snosi veliku odgovornost.
Političari nisu ništa krivi. Jer njih i jest birao narod. Pa i da je bilo izbornih krađa - ja ne vidim nikakve proteste da neko kuka da mu je ukraden glas.
gumifufna wrote:To mi neko mora narediti i zabraniti i kazniti da bih pazio na svoje zdravlje i zdravlje moje porodice.Svi se pravdamo time kad komsija ne pazi zasto bi ja.
Krenimo svi od sebe kad sjednem u auto da ga upalim u ovom alarmatnom stanju da se sjetim da cu ga sutra morati upaliti i voziti svoje najmilije u bolnicu.
Mora se narediti. Jer kad bi se samo ostavilo moralnosti - sve bi propalo.

Jer uvijek postoje ljudi koji bi poštovali zakon jer je to zakon, ali i koji samo poštuju jer se boje kazne. Da nema sile, zatvora, policije, suda - nema tu razuma i priče o zagađenju sebe i svoje djece.

Mene je ponekad strah koliko je naš obrazovni sistem propao. Mi u osnovnoj školi učili onu latinsku - čovjek je čovjeku vuk.
Last edited by Haris.ba on 04/12/2018 13:32, edited 1 time in total.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1288 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Kikibombona »

Dozer wrote:
Kikibombona wrote: Ovdje dolazimo do jaza izmedju finansijski stabilnih (da tako kazem) i siromasnih. A imaj na umu, siromasni su vecina.

Siromastvo je glavni uzrocnik zagadjenosti zraka.

Problem se ne moze rijesiti preko noci. Treba raditi iz godine u godinu da zrak bude cisci. Problem je sto se do sada nista nije radilo.
Sad pricam iskljucivo o Sarajevu.

O kakvom jazu se prica...? Kako neko ko nema za hljeba, moze imati kucu na 2-3 sprata? Odakle mu pare za cumur? Drva? Za auto? Za gorivo za taj auto?
Mislim...mozemo se lagati, a mozemo i biti realni i iskreni. Takvih domacinstava koja nemaju ni za cumura ni drva, a imaju kuce, kakve god, u Sarajevu je max. 1.000. Sta cemo s ostalih 20-30.000 koji loze, a imaju? Logicno, i kako je receno - vecina ni nema mogucnost za nesto drugo jer se SDA vlast za 22 godine nije ni potrudila da im to omoguci. Ali im je uredno zazmirila na oba oka na gradnju kuce u zoni koja nije gasifikovana i nema toplovod. Svjesno.

Ti bogatuni koji imaju kuce, a nemaju mogucnost plina ili centralnog, oni u podrumima imaju kotlovnice na loz ulje, naftu i/ili pelete. Ali, to znaci da ni oni ne zagadjuju nista drasticno manje od ovih koji loze cumur i/ili drva, zar ne? Jedino oni koji imaju plinsku vlastitu kotlovnicu, oni su OK. Ali takvih je vrlo malo.
Dakle, nisu ovdje problem samo siromasni, nego su problem i bogati. A najveci krivac je ubjedljivo skoro trodecenijska vlast, a to je, kako svi znamo, SDA.
Po tebi, u Sarajevu nema siromasnih. Pare nisu problem. To nas vodi do zakljucka da imamo odlican standard.

Ja nemam auto. Grijem se na struju. Cak nisam ni pusac. Dakle, ne zagadjujem nista. Meni nije problem platiti 300km mjesecno za struju. Jednako tako, imam razumjevanje za ljude koji nemaju, a takvi su vecina. Nemoj molim te furati SDA pricu da nam je dobro, da imamo para i da je standard odlican. Previse je bijede, previse. Svaki dodatan trosak za nasu bijedu dramaticno ugrozava zivot.

Vlast, tj. SDA, je glavni krivac za situaciju koju imamo. Vrijeme je da nova vlast poduzme odredjene korake i da se pocinju rjesavati nagomilani problemi. Neke stvari su nepovratno zavrsene, poput nelegalne gradnje, ali opet ima prostora da se poduzmu mjere koje ce dati pozitivne rezultate. Nova vlast je na velikom ispitu. Ne treba ocekivati previse, problem se ne moze lomiti preko koljena. Imajte na umu da smo siromasna drzava i siromasan narod. Ne koristite SDA spiku da smo bogati kada nismo. Mrtva smo bijeda i to je glavni problem.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1289 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by VladaFBiH »

malakh wrote:
Dozer wrote: Sad pricam iskljucivo o Sarajevu.

O kakvom jazu se prica...? Kako neko ko nema za hljeba, moze imati kucu na 2-3 sprata? Odakle mu pare za cumur? Drva? Za auto? Za gorivo za taj auto?
Mislim...mozemo se lagati, a mozemo i biti realni i iskreni. Takvih domacinstava koja nemaju ni za cumura ni drva, a imaju kuce, kakve god, u Sarajevu je max. 1.000. Sta cemo s ostalih 20-30.000 koji loze, a imaju? Logicno, i kako je receno - vecina ni nema mogucnost za nesto drugo jer se SDA vlast za 22 godine nije ni potrudila da im to omoguci. Ali im je uredno zazmirila na oba oka na gradnju kuce u zoni koja nije gasifikovana i nema toplovod. Svjesno.

Ti bogatuni koji imaju kuce, a nemaju mogucnost plina ili centralnog, oni u podrumima imaju kotlovnice na loz ulje, naftu i/ili pelete. Ali, to znaci da ni oni ne zagadjuju nista drasticno manje od ovih koji loze cumur i/ili drva, zar ne? Jedino oni koji imaju plinsku vlastitu kotlovnicu, oni su OK. Ali takvih je vrlo malo.
Dakle, nisu ovdje problem samo siromasni, nego su problem i bogati. A najveci krivac je ubjedljivo skoro trodecenijska vlast, a to je, kako svi znamo, SDA.
druže drva nisu toliki problem i da se griju isključivo na drva, ne bi zagađenost bila toliko velika. dim koji se stvara od drva je puno lakši od onog koji se stvara ćumurom ili plastikom.

dakle rješenje postoji, a to su certifikati za ćumure firmama koji isti distribuiraju i prodaju. ako ne zadovoljavaju standarde kvalitete, onda se ne može ni prodavati i stvar rješena.

sve se može uvoziti, pa i ćumur.

i slažem se sa tobom. najveći zagađivači zraka dolaze iz padinskih naselja, a ima na stranici izbori.ba crno na bijelo za koga ta padinska naselja glasaju na izborima. :thumbup:
npr. 100KM taksa na čumur (samo određene vrste) koji se prodaje u Sa uz strogu kontrolu ulaska istog u grad - odmah nije više interesantan
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1290 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by madner »

Pelet je cist, koliko znam.

Razlika u cijeni se moze subvencionirati, ako neko misli da je to jedini problem.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1291 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by VladaFBiH »

Dozer wrote:
gumifufna wrote:Nisu samo politicari ktrivi i narod snosi veliku odgovornost.To mi neko mora narediti i zabraniti i kazniti da bih pazio na svoje zdravlje i zdravlje moje porodice.Svi se pravdamo time kad komsija ne pazi zasto bi ja.
Krenimo svi od sebe kad sjednem u auto da ga upalim u ovom alarmatnom stanju da se sjetim da cu ga sutra morati upaliti i voziti svoje najmilije u bolnicu.
Kad uzmem lopatu uglja da nalozim da cu sutra toliko para davati za zdravlje
Jeftinije je ovo par dana grijati se na struju i ici pjeske nego kasnije trazitti humanitarni broj za lijecenje
:thumbup:

S tim da ovo nije "par dana", nego treba naci trajno rjesenje. A ono ce zaboliti mnoge, medjutim - to je neminovnost. Ili, hajmo uzgajat rakove u plucima...
ma samo treba da bace na papir koliko košta liječenje raka pluća i sličnih bolesti uzrokovanih zagađenjem (kanton svakako mora plaćati liječenje ) i da skontaju da je jeftinije spriječiti nego liječiti
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1292 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Dozer »

Kikibombona wrote: Po tebi, u Sarajevu nema siromasnih. Pare nisu problem. To nas vodi do zakljucka da imamo odlican standard.

Ja nemam auto. Grijem se na struju. Cak nisam ni pusac. Dakle, ne zagadjujem nista. Meni nije problem platiti 300km mjesecno za struju. Jednako tako, imam razumjevanje za ljude koji nemaju, a takvi su vecina. Nemoj molim te furati SDA pricu da nam je dobro, da imamo para i da je standard odlican. Previse je bijede, previse. Svaki dodatan trosak za nasu bijedu dramaticno ugrozava zivot.

Vlast, tj. SDA, je glavni krivac za situaciju koju imamo. Vrijeme je da nova vlast poduzme odredjene korake i da se pocinju rjesavati nagomilani problemi. Neke stvari su nepovratno zavrsene, poput nelegalne gradnje, ali opet ima prostora da se poduzmu mjere koje ce dati pozitivne rezultate. Nova vlast je na velikom ispitu. Ne treba ocekivati previse, problem se ne moze lomiti preko koljena. Imajte na umu da smo siromasna drzava i siromasan narod. Ne koristite SDA spiku da smo bogati kada nismo. Mrtva smo bijeda i to je glavni problem.
Jg...ti ili ne citas sta ja pisem, ili ne kontas... :-)
Pa ja i hebem majku upravo SDA radi svega ovoga :D

A nelegalna gradnja nikad nije "nepovratno zavrsena" stvar, sve dok je bagera. Ali, ni to nije rjesenje, pa postoji legalizacija, ali po odredjenim uslovima, a to opet mora odraditi vlast. Ali - expresno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#1293 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Haris.ba »

VladaFBiH wrote:ma samo treba da bace na papir koliko košta liječenje raka pluća i sličnih bolesti uzrokovanih zagađenjem (kanton svakako mora plaćati liječenje ) i da skontaju da je jeftinije spriječiti nego liječiti
Pare u zdravstveni fond kapaju svejedno prevenirali ili ne. Nigdje ne piše da moraju efikasno liječiti. Malo te pošalju na biopsiju na Podhrastove. Naprave sistem da moraš ganjati štelu da bi imao dobar tretman dok te rezuckaju.

Pa onda te vodaju po klinikama dok skontaju šta ti je.

Što više bolesnih - to je bolje.

Direktoru bolnice nije u cilju imati manje posla. :D
VladaFBiH wrote:npr. 100KM taksa na čumur (samo određene vrste) koji se prodaje u Sa uz strogu kontrolu ulaska istog u grad - odmah nije više interesantan
Kako će kontrolisati ulazak ćumura? Ne smije se na granici entiteta postaviti patrola. Mi imamo dvaipo tržišna inspektora u kantonu. Ne mogu zabraniti nelegalnu prodaju pored pijaca, a da ugalj uganjaju.

Pa mi imamo uvoz droge u grad u iznosu 100 miliona godišnje vrijednosti. Kako ugalj da zabranimo?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1294 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Kikibombona »

cyprus wrote:
Kikibombona wrote:Ovdje dolazimo do jaza izmedju finansijski stabilnih (da tako kazem) i siromasnih. A imaj na umu, siromasni su vecina.
Ima tu još jedna stvar... Ne živi siromašni samo u kućama... Ima siromašnih i po zgradama koliko hoćeš... Pa su prisiljeni plaćati grijanje... Koliko imaš penzionera što od 300 i nešto maraka penzije plaćaju grijanje 100 i nešto maraka...

Zašto bi onda ovi iz kuća (dobrim dijelom nelegalnih) imali tu privilegiju da mogu ići za jeftinijim varijantama loženja svega i svačega? :-)

Dalje, kako se može zvati sirotinjom neko ko ima auto i pritom živi u gradu? :-)
Opet kazem, po vasim komentarima, u Sarajevu nema sirotinje. Hvala SDA.

Ne znam kako je u Sarajevu sto se tice grijanja, znam da u ZE mnogi ljudi ne placaju grijanje jer nemaju od cega. Sada nekima odbijaju od plate za ogroman dug sto dovodi do teske situacije i golog prezivljavanja. Sta reci za penzionere? Ako nemas pomoc sa strane, osudjen si na javnu kuhinju, kupovinu trulog voca i povrca, robe sa isteklim rokom itd.

Mene nervira bahatost materijalno stabilnih. Ja se grijem na plin i imam hibridno auto. Boli me qrac, ja hocu da vozim. Ostalima treba sve zabraniti. Nema socijalne osjetljivosti. Ako si sirotinja, nemoj se grijati i idi pjeske.

Ja sam vazda na strani siromasnih pa taman rak fasovao od zagadjenosti. Licno ne zagadjujem nista. Nemam auto, grijem se na struju, ne pusim cigare. Nikakav dim ne ispustam.
User avatar
malakh
Posts: 7162
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#1295 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by malakh »

madner wrote:Pelet je cist, koliko znam.

Razlika u cijeni se moze subvencionirati, ako neko misli da je to jedini problem.
najbolje rješenje je subencioniranje uvođenja sistema na plinsko grijanje. to podrazumjeva plinski bojler, radijatore, bakrene cijevi i razvode + ruke za ugradnju. onda atest i na kraju upotrebna dozvola sarajevogasa.

cijena gore navedenog jeste maksimalno 5000 KM.

ako uzmemo za primjer da se za 50 miliona godišnje, može subvencionirati cirka 10 hiljada stanovnika, onda dođemo do kratke računice da se u roku od četiri godine možemo u potpunosti riješiti najvećeg zagađivača zraka. dugoročno, rezultati odlični.

pri tome se povećava broj korisnika plina, sarajevogas dobija nove potrošaće i na koncu može ići i sa nižom cijenom.

ali to ti je ono, šta bi bilo, kada bi bilo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1296 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Kikibombona »

Dozer wrote:Jg...ti ili ne citas sta ja pisem, ili ne kontas... :-)
Pa ja i hebem majku upravo SDA radi svega ovoga :D

A nelegalna gradnja nikad nije "nepovratno zavrsena" stvar, sve dok je bagera. Ali, ni to nije rjesenje, pa postoji legalizacija, ali po odredjenim uslovima, a to opet mora odraditi vlast. Ali - expresno.
Slazem se sa tobom u svemu osim da siromastvo gradjana nije osnovni uzrok problema.

Bivsi premijer Mujezinovic je rekao, u BiH se odlicno zivi, ljudi imaju novca. Voze se nova auta, restorani puni, iz prodavnica se pune kese iznose itd.

Ako je tako, odmah zabraniti lozenje. Ako smo imucan narod kao sto kaze SDA, neka se svi griju na plin, pelet ili struju. Rijesen problem.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#1297 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by sinuhe »

Nista sto gradjanska drzava ne bi mogla rijesiti.
Ima slucaj za koji sam samo u Bosni cuo. Toplane iskljucuju korisnike zbog neplacenih racuna a ima ih koji se odjavljuju od toplana zbog neisporucene toplotne energije. :D
U Sarajevu se barem moze izgraditi kombinovana elektrana i toplana na gas od jedno 700MW za oko milijardu KM. Ali ni u Tuzli se svi ne griju preko termoelektrane. Bosanska posla tj. Kiki je u pravu. :idea:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1298 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by madner »

Zdravlje vecine > materijalni problemi manjine.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1299 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Kikibombona »

malakh wrote:
madner wrote:Pelet je cist, koliko znam.

Razlika u cijeni se moze subvencionirati, ako neko misli da je to jedini problem.
najbolje rješenje je subencioniranje uvođenja sistema na plinsko grijanje. to podrazumjeva plinski bojler, radijatore, bakrene cijevi i razvode + ruke za ugradnju. onda atest i na kraju upotrebna dozvola sarajevogasa.

cijena gore navedenog jeste maksimalno 5000 KM.

ako uzmemo za primjer da se za 50 miliona godišnje, može subvencionirati cirka 10 hiljada stanovnika, onda dođemo do kratke računice da se u roku od četiri godine možemo u potpunosti riješiti najvećeg zagađivača zraka. dugoročno, rezultati odlični.

pri tome se povećava broj korisnika plina, sarajevogas dobija nove potrošaće i na koncu može ići i sa nižom cijenom.

ali to ti je ono, šta bi bilo, kada bi bilo.
:thumbup:

Problem treba rjesavati sistemski, napraviti plan za 10 godina.

Lomiti preko koljena, nametnuti momentalnu zabranu lozenja uglja i cumura, zabraniti stara vozila,... nije rjesenje. Imati na umu da smo siromasna drzava i siromasan narod. Moramo imati osjetljivosti prema nasim sugradjanima koji su siromasni. Ne moze se problem koji je produciran 20 godina rijesiti za jedan dan.

Ovo sto predlazes zvuci dobro, meni kao laiku. Zaduziti se ako nema dovoljno novca. Jednako tako, treba raditi na utopljavanju zgrada i kuca. Na taj nacin ce se smanjiti potrosnja energije i promijeniti izgled grada.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1300 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Kikibombona »

madner wrote:Zdravlje vecine > materijalni problemi manjine.
Materijalni problemi manjine?

Hvala SDA. :thumbup:
Post Reply