1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

pici

#926 Re: 1001 razlog zasto mldODUadi napustaju BiH

Post by pici » 06/03/2016 11:56

almir90 wrote:
pici wrote:
ima eno konkurs za cobane...jebesh diplomu imzinjera il doktora...stvori radno mjesto... de reci da nisi bilSak su nekim od minderaske fHemilije allaha ti :mrgreen:
Gdje ćeš mene u politiku, još u SDA, ne sjećaš se haman da sam dobio ban prošle godine zbog pljuvanja po SDA, gdje sam malo prekoračio limit vrijeđanja. :lol: Nikakav član i stranački poltron, već obični šljaker, vjerov'o il' ne evo sad s posla došao kući.

ma nista ne brini sve ostaje u La fHemiliji ... radisH, sljakasH donijesH paket poklon pred izbore su posvetom bice bolje i u qurcu je snaga a onda se spremisH na godisnji do borackog i plaknes se koji puta...

poruka mladima imate praznih radnji, standova, boxova, u skenderiji, alti, sarajevo city centru, siranu, otoka, merkur, importan itd itd...sHa cekate pokrenite vlastiti bizMis... moj savjet pocmite su gacama, potkosuljama, carapama i peskiricima... kasnije to samo od sebe dolazi, ko /bil Gejtse :mrgreen:

zavezata-vreca

#927 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by zavezata-vreca » 06/03/2016 23:34

Sto se proizvodnje tice ova zemlja je s tim zavrsila. Buducnost su nekretnine trgovina i usluge. Zasto ulagati u opremu fabrike strucni kadar kad mozes sazidati zgradu i rentati poslovne prostore. Jasna je vizija danasnjih investitora. Dovoljno je vidjeti broj izgradjenih fabrika i broj izgradjenih zgrada . pa i arapi ne grade fabrike vec poslovne prostore i nekretnine. Zna se gdje je proizvodnja .. U kini. ... Polako se stvara sistem gdje nece biti srednje klase. Samo vlasnici i fukara.

mousstapha

#928 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by mousstapha » 08/03/2016 20:06

dildi

#929 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by dildi » 09/03/2016 12:21

ma da, uglavnom napustaju radi toga sto ne rade, ili ako rade nisu adekvatno placeni.

SkyLimit

#930 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by SkyLimit » 10/03/2016 21:10

Strasno

Ucenje arapskog i turskog jezika sve zastupljenije u sarajevskim skolama

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ucenje-a ... /160308035

Dosta sto su arapskim selefasistima za pare dozvolili da nam djecu uce vjeru, sad ce da ih uce i jeziku.

O turskom jeziku vec sam pisao sta se tu radi, bosnjacki lideri su nas opet prodali Turcima, nakon stotina hiljada Bosnjaka koje su nasilno asimilirali, da i ovo malo sto je ostalo privuku u Tursku gdje vlast sve muslimane u drzavi prisilnim metodama asimilira u tursku naciju.

ivan_ch

#931 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by ivan_ch » 13/03/2016 16:29

SkyLimit wrote:Strasno

Ucenje arapskog i turskog jezika sve zastupljenije u sarajevskim skolama

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ucenje-a ... /160308035

Dosta sto su arapskim selefasistima za pare dozvolili da nam djecu uce vjeru, sad ce da ih uce i jeziku.

O turskom jeziku vec sam pisao sta se tu radi, bosnjacki lideri su nas opet prodali Turcima, nakon stotina hiljada Bosnjaka koje su nasilno asimilirali, da i ovo malo sto je ostalo privuku u Tursku gdje vlast sve muslimane u drzavi prisilnim metodama asimilira u tursku naciju.
Predivno :-)

Bodkin

#932 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Bodkin » 13/03/2016 16:41

I sta kazu, nece mladinu zanatlije jer to nije kul :D ja kad sam srednju upisivao, zanatske skole su bile dno dna. Najveci olos je tamo zavrsio. Normalna osoba tamo da ode? I nesto kao da nauci? Smijurija

Drugo, kazu zanatije se kupaju u parama. Moze li mi neko pokazati gdje su ti silni bogatasi? Zna se gdje je plafon u raznim zanimanjima. Zna se dokle moze zanatlija, a dokle moze fakuktetski obrazovana osoba.

Dalje, znam masu ljudi koji hoce da idu ili su otisli iz drugih razloga osim finansijskih. Sarajevo kao najveci grad je postalo leglo papaka i nepotizma. Glavni likovi po sarajevu su kriminalci ili stranacki ljudi. Sistem vrijednosti u totalnom kurcu. Uopste ne pricam ovdje o sitnom ili krupnom kriminalu. Opsta kultura? Nepoznat koncept. Totana odvojenost od svijeta. Saobracajna povezanost katastrofalna. Mogucnost izbora nepostojeca. Dovoljno je otici na jedan semestar vani i vidis ovo sve. Nakon toga povratak tesko pada

prog321

#933 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by prog321 » 13/03/2016 16:48

Sto je najzalosnije vecina ovih koji kukaju o Sarajevu zaposljeni su na drzavnoj sisi.
Najveca je nekultura dobijati platu za posao koji kilavo obavljas :-D

fortaleza

#934 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by fortaleza » 13/03/2016 19:57

prog321 wrote:Sto je najzalosnije vecina ovih koji kukaju o Sarajevu zaposljeni su na drzavnoj sisi.
Najveca je nekultura dobijati platu za posao koji kilavo obavljas :-D
A možda su ovi na državnoj sisi (sa ok plaćom) ipak imali prilike putovati i vidjeti kakva je uređenost vani pa zato više kukaju za razliku od pajde koji ni za kruha nema... A možda ti je pretpostavka u startu pogrešna.. vjerojatno.. dosta subjektivno..

prog321

#935 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by prog321 » 13/03/2016 20:16

Hipokriti.
Uvalili se kroz mučku u lazihljebovićku poziciju (vjerovatno je kupili) a vamo degenišu o nekulturi u Šeheru.
I ovi od NVO su isti. :-D

Salcho

#936 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Salcho » 14/03/2016 16:55

Bodkin wrote:I sta kazu, nece mladinu zanatlije jer to nije kul :D ja kad sam srednju upisivao, zanatske skole su bile dno dna. Najveci olos je tamo zavrsio. Normalna osoba tamo da ode? I nesto kao da nauci? Smijurija

Drugo, kazu zanatije se kupaju u parama. Moze li mi neko pokazati gdje su ti silni bogatasi? Zna se gdje je plafon u raznim zanimanjima. Zna se dokle moze zanatlija, a dokle moze fakuktetski obrazovana osoba.

Dalje, znam masu ljudi koji hoce da idu ili su otisli iz drugih razloga osim finansijskih. Sarajevo kao najveci grad je postalo leglo papaka i nepotizma. Glavni likovi po sarajevu su kriminalci ili stranacki ljudi. Sistem vrijednosti u totalnom kurcu. Uopste ne pricam ovdje o sitnom ili krupnom kriminalu. Opsta kultura? Nepoznat koncept. Totana odvojenost od svijeta. Saobracajna povezanost katastrofalna. Mogucnost izbora nepostojeca. Dovoljno je otici na jedan semestar vani i vidis ovo sve. Nakon toga povratak tesko pada
Dobro receno

LARVA

#937 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by LARVA » 19/06/2016 02:57

Prećeruju li ovi?

Bosnu i Hercegovinu 2015. godine, prema dostupnim informacijama, napustilo više od 80.000, najvećim dijelom mladih ljudi između 25 i 40 godina, a razlozi odlaska uglavnom su ekonomske prirode.
Da je ovo dugogodišnji problem ukazao je na prošloj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH poslanik Stranke demokratske akcije (SDA) Senad Šepić i to tražeći odgovor od Vijeća ministara BiH šta ovo izvršno tijelo radi na izradi programa sprečavanja negativnog trenda odlaska iz BiH i zapošljavanja mladih.

“Više sam puta inicirao ovu raspravu u posljednjih godinu dana, jer su ovo stvarni problemi ljudi s kojima se vlasti moraju baviti”, smatra Šepić, izrazivši nezadovoljstvo što je ranije odbijen njegov prijedlog da se održi posebna sjednica o ovoj temi.

Mišljenja je da dio sredstava nakon novog zaduženja od gotovo milijardu treba biti izdvojen upravo za zapošljavanja mladih i sposobnih ljudi, pozivajući nadležne da pogledaju šta rade zemlje Europske unije i vlade zemalja regiona koje su svjesne “da bez ljudi, posebno mladih i školovanih nema ni zemlje niti realne budućnosti”.

Odgovor na ovo pitanje na sjednici nije dobio, ali je najavio da će nastaviti govoriti i tražiti od Vijeća ministara i svih vlada u BiH rasprave i rješenja za ovo pitanje sve dok ne budu postojali pozitivni odjeci i jasni planovi za budućnost novih generacija.
http://www.vecernji.ba/u-2015-godini-bi ... ih-1093229
Tako je Šepiću. Tako se bori.

fortaleza

#938 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by fortaleza » 20/06/2016 01:44

Šepići i slični su najmanje bitni u ovoj cijeloj priči, više vrijedi jedan inženjer što je napustio zemlju u ovih 80 000 nego 100 Šepića.

Ajatolah_

#939 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Ajatolah_ » 20/06/2016 01:58

Bodkin wrote:I sta kazu, nece mladinu zanatlije jer to nije kul :D ja kad sam srednju upisivao, zanatske skole su bile dno dna. Najveci olos je tamo zavrsio. Normalna osoba tamo da ode? I nesto kao da nauci? Smijurija
Za te što misle da normalna djeca neće na zanat jer nije kul, najbolje je pročitati ovaj tekst, pa nek' nam kažu bi l' upisali svoje dijete... http://www.6yka.com/novost/96051/jeste- ... ez-teksta-

Pošto znam ko upisuje i kakve priče kruže o ovoj "školi", apsolutno vjerujem u ono što piše u tekstu, i generalno što se tiče bh. zanatskih škola mislim da je ovakva slika više pravilo nego izuzetak.

AmADin_gospo

#940 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by AmADin_gospo » 20/06/2016 09:43

vala, moja familija je bila glupa i svi smo bili Patrioti kad je sva ova pizdarija počela. a na kraju ispali (što sm oustvari i bili od samog početka, realno gledani) BUDALE.
za 2 mj. palim za USA i ne vračam se dok ne dobijem USA Pasoš i dolazak ovde ću posmatrati kao safari, što i jesmo... banana republika.

razloga ima MOOOORE, od malih stvari koje živce jedu, do kapitalnih, al največa je sam mentalitet ljudi koji ne da stagnira, nego nazaduje i sve se više i više strmoglavljuje. moj grad Sarajevo je umro/nestao/ubijen nazovite nako hočete, 1990te i ja više ne mogu da živim u ovoj kasabi.
kad me pitaju "šta ćeš bolan tamo, tamo su još gori od nas, vaki naki" ja samo odgovorim "lakše mi je gledat oko sebe tuđe budale nego moje, jer me duša boli gledati moj narod oko mene kako propada u svakom aspektu"
bruku raje koja me ne odavno ogdovarala od odlaska, sami su il otišli već ili čupaju i rukama i nogama da ispale vani

stoga ekipa koja ovde ostaje a kojoj se svidja ovaj režim i način života, ako bog da, za 2 mj. dobit će te razglednicu "zbogom žohari" :thumbup:

stakasa

#941 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by stakasa » 20/06/2016 11:30

AmADin_gospo wrote:vala, moja familija je bila glupa i svi smo bili Patrioti kad je sva ova pizdarija počela. a na kraju ispali (što sm oustvari i bili od samog početka, realno gledani) BUDALE.
za 2 mj. palim za USA i ne vračam se dok ne dobijem USA Pasoš i dolazak ovde ću posmatrati kao safari, što i jesmo... banana republika.

razloga ima MOOOORE, od malih stvari koje živce jedu, do kapitalnih, al največa je sam mentalitet ljudi koji ne da stagnira, nego nazaduje i sve se više i više strmoglavljuje. moj grad Sarajevo je umro/nestao/ubijen nazovite nako hočete, 1990te i ja više ne mogu da živim u ovoj kasabi.
kad me pitaju "šta ćeš bolan tamo, tamo su još gori od nas, vaki naki" ja samo odgovorim "lakše mi je gledat oko sebe tuđe budale nego moje, jer me duša boli gledati moj narod oko mene kako propada u svakom aspektu"
bruku raje koja me ne odavno ogdovarala od odlaska, sami su il otišli već ili čupaju i rukama i nogama da ispale vani

stoga ekipa koja ovde ostaje a kojoj se svidja ovaj režim i način života, ako bog da, za 2 mj. dobit će te razglednicu "zbogom žohari" :thumbup:
Sto ti je dingospo :D

Karabaja

#942 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Karabaja » 11/08/2016 08:32

I je li ostao iko? :D

Ima li neko da ima konkretnu ponudu za posao u Njemačkoj, a da ne može dobiti termin za vizu u ambasadi?

pelcer224

#943 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by pelcer224 » 11/08/2016 09:07

Karabaja wrote:I je li ostao iko? :D

Ima li neko da ima konkretnu ponudu za posao u Njemačkoj, a da ne može dobiti termin za vizu u ambasadi?
Ima moj rodjak, i jedva je prije neki dan dobio tek za Novembar termin. Kaze samo u ponoc otvore aplikaciju za termine nakratko. Sve je veci pritisak, bjezi ko god moze...

jefferson

#944 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by jefferson » 13/08/2016 03:21

AmADin_gospo wrote:vala, moja familija je bila glupa i svi smo bili Patrioti kad je sva ova pizdarija počela. a na kraju ispali (što sm oustvari i bili od samog početka, realno gledani) BUDALE.

Kada sam ja otisao, svi moji prijatelji su rekli: ides traziti hljeba preko pogace, ili me otvorne pokusavali odgovoriti.
Danas niti jedan ne kaze bio si budala, jer ih se dosta ispalilo, neki kontaju da jos uvijek mogu da se ispale, a neki su jednostavno se pomirili sa onim sto se desava u BiH.
Da se razumijemo ja sse uopste nisam ispalio jer nisam imao posao ili sam lose zivio. ispalio sam se jer u Bih ne vidim neku buducnost sjedecih 50 godina, a zivot je jedan.

Seyfo

#945 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Seyfo » 14/08/2016 21:55

jefferson wrote:

Kada sam ja otisao, svi moji prijatelji su rekli: ides traziti hljeba preko pogace, ili me otvorne pokusavali odgovoriti.
Danas niti jedan ne kaze bio si budala, jer ih se dosta ispalilo, neki kontaju da jos uvijek mogu da se ispale, a neki su jednostavno se pomirili sa onim sto se desava u BiH.
Da se razumijemo ja sse uopste nisam ispalio jer nisam imao posao ili sam lose zivio. ispalio sam se jer u Bih ne vidim neku buducnost sjedecih 50 godina, a zivot je jedan.
E u ovom jeffersonovom postu sam se nasao 100%,samo sto ja nisam otisao...jos. Imam i hrvatski pasos, rodbinu vani, raja skoro sva vani, a ovdje radimo i zena i ja u struci,dijete neki dan nam se pridruzilo. Kad spomenem odlazak,svi kazu GDJE CES HLJEBA PREKO POGACE...to sam cuo bezbroj puta. Sad je ok, ali me ubi depresija kad pomislim na perspektivu, hoce li moje dijete dozivjeti rat,sta ce biti kad djeca krenu u skole,hocu li ikad vidjeti ijednu svoju penziju...
Last edited by Seyfo on 15/08/2016 07:35, edited 1 time in total.

MikroBelaj

#946 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by MikroBelaj » 14/08/2016 22:00

nema tu 1001 razlog,samo je jedan razlog,neimastina,besparica,beznadje za bolje sutra..ode omladina, a mi stare prdonje ostajemo jer nas niko nece,kratko i jasno......

asker

#947 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by asker » 14/08/2016 23:30

Ostaju i oni koji proizvode kornisone, maline, aroniju. Ostaju i oni koji tove junad, pilice, curke. Oni koji proizvode mlijeko i mlijecne proizvode. Ostaju i pcelari. Ostaju i oni koji rade na gradjevini, rade regipse, vodoinstalacije, elektroinstalacije. Ostaju i fasaderi, moleri. Ostaju i bigboom majstori za pvc stolariju, ograde. Ostaju i drvopreradjivaci, dizajneri i majstori za namjestaj. Ostaju vulkanizeri, peraci auta, automehanicari, lakeri, vozaci kamiona. Ostaju trgovci, kaseri, security. Ostaju taxisti. Ostaju pijacni prodavci. Ostaju dostavljaci roba, konobari, promoteri proizvoda. Ostaju preprodavaci auta, mobitela, muzike, filmova, tekstila. Ostaju trgovci, piljari, mesari itd...

Odlaze neki tamo, neka odlaze, ako Bog da nek se zaposle u Googlu ili Siemensu. Al u trazenju hljeba nad pogacom smo svjetski sampioni.

mirsek

#948 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by mirsek » 15/08/2016 00:55

asker wrote:Ostaju i oni koji proizvode kornisone, maline, aroniju. Ostaju i oni koji tove junad, pilice, curke. Oni koji proizvode mlijeko i mlijecne proizvode. Ostaju i pcelari. Ostaju i oni koji rade na gradjevini, rade regipse, vodoinstalacije, elektroinstalacije. Ostaju i fasaderi, moleri. Ostaju i bigboom majstori za pvc stolariju, ograde. Ostaju i drvopreradjivaci, dizajneri i majstori za namjestaj. Ostaju vulkanizeri, peraci auta, automehanicari, lakeri, vozaci kamiona. Ostaju trgovci, kaseri, security. Ostaju taxisti. Ostaju pijacni prodavci. Ostaju dostavljaci roba, konobari, promoteri proizvoda. Ostaju preprodavaci auta, mobitela, muzike, filmova, tekstila. Ostaju trgovci, piljari, mesari itd...

Odlaze neki tamo, neka odlaze, ako Bog da nek se zaposle u Googlu ili Siemensu. Al u trazenju hljeba nad pogacom smo svjetski sampioni.
800 KM prosjecne plate nije nikakva pogaca, pogotovo za strucan i obrazovan kadar koji vani moze imati minimalno 4 puta vecu platu sa mnogo vecim radnickim pravima i skoro zagarantovanom sansom za napredak u karijeri u buducnosti.
Za VSS se moze komotno reci da u ovakvom sistemu je normalnije otici a ne ostati.

doboj71

#949 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by doboj71 » 15/08/2016 02:27

asker wrote:Ostaju i oni koji proizvode kornisone, maline, aroniju. Ostaju i oni koji tove junad, pilice, curke. Oni koji proizvode mlijeko i mlijecne proizvode. Ostaju i pcelari. Ostaju i oni koji rade na gradjevini, rade regipse, vodoinstalacije, elektroinstalacije. Ostaju i fasaderi, moleri. Ostaju i bigboom majstori za pvc stolariju, ograde. Ostaju i drvopreradjivaci, dizajneri i majstori za namjestaj. Ostaju vulkanizeri, peraci auta, automehanicari, lakeri, vozaci kamiona. Ostaju trgovci, kaseri, security. Ostaju taxisti. Ostaju pijacni prodavci. Ostaju dostavljaci roba, konobari, promoteri proizvoda. Ostaju preprodavaci auta, mobitela, muzike, filmova, tekstila. Ostaju trgovci, piljari, mesari itd...

A ostaju i politicari ,jedni ,te isti ,godinama.

jefferson

#950 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by jefferson » 15/08/2016 03:24

Gdje su u svemu tome inzinjeri, doktori, naucnici itd? Drzava ne opstaje zbog autolimara nego doktora, naucnika, inzinjera itd.

Post Reply