1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#651 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by uglavnomja »

_BataZiv_0809 wrote:
uglavnomja wrote:

malo obajsnjenje:

nema tu socijale, to je prihvatni kamp za azilante, nema para u kesu, samo krov nad glavom (vjerovatno neki stan(cic)), hrana i donirana odjeca. i valjda nesto djeci za skolu. ko ne dobije status azilanta nema pravo ni na sta. a oni ga nisu dobili za 10 godina. 10 godina se nisu mrdnuli iz kampa, nemaju pravo da rade, nemaju pravo na obavezni dzabni kurs norveskog ili ostale kurseve i reziji drzave, kompjuteri, ovo ono ... nista, zatvorenici bez ograde.
Bice da imamo drukcije definicije socijale. Za mene je i pobrojano socijala, jer im se obezbjedjuje kakav takav egzistencijalni minimum od novca drugih ljudi. A zatvorenici su sami dosli tu, zar ne?

Ali dobro, govorim da sam inace primijetio taj trend socijalaca koji stancaju djecu.
definicija socijale je da svako ima svoje mjesto za zivot, koje placa drzava, po trzisnoj cijeni, ali limitirano, naravno i odredjena kolicina para po clanu porodice. dovoljna za hranu, odjecu, tv, internet, doktora, ... minimalno, ali kazu dovoljno.

da bi bolje razumio onaj status "zatvorenici" evo primjer: gotovo svi ti kampovi za prijem azilanata su po sumama, brdima, izvan puteva ... a norveska je drugacija zemlja od nase. nema svaki sokak granap. i po 10 km do granapa je normala. odnosno do nekog grada. a prevoz kosta. tako da oni ogromnu vecinu tog cekanja provedu nedje bogu iza ledja, bez kontakta sa norveskom.
a norveska zima je posebna prica :mrgreen:

stancanje djece :-)

stancaju ih oni i u kokuzluku :skoljka: samo ovdje i naplacuju
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#652 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Edin H. »

uglavnomja wrote:

malo obajsnjenje:

nema tu socijale, to je prihvatni kamp za azilante, nema para u kesu, samo krov nad glavom (vjerovatno neki stan(cic)), hrana i donirana odjeca. i valjda nesto djeci za skolu. ko ne dobije status azilanta nema pravo ni na sta. a oni ga nisu dobili za 10 godina. 10 godina se nisu mrdnuli iz kampa, nemaju pravo da rade, nemaju pravo na obavezni dzabni kurs norveskog ili ostale kurseve i reziji drzave, kompjuteri, ovo ono ... nista, zatvorenici bez ograde.
Pa sta radite vi tamo da sprijecite tu diskriminaciju i segregaciju, nabili ste ljude u te prihvatne centre ko ovce. :oops:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#653 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

uglavnomja wrote:
definicija socijale je da svako ima svoje mjesto za zivot, koje placa drzava, po trzisnoj cijeni, ali limitirano, naravno i odredjena kolicina para po clanu porodice. dovoljna za hranu, odjecu, tv, internet, doktora, ... minimalno, ali kazu dovoljno.

da bi bolje razumio onaj status "zatvorenici" evo primjer: gotovo svi ti kampovi za prijem azilanata su po sumama, brdima, izvan puteva ... a norveska je drugacija zemlja od nase. nema svaki sokak granap. i po 10 km do granapa je normala. odnosno do nekog grada. a prevoz kosta. tako da oni ogromnu vecinu tog cekanja provedu nedje bogu iza ledja, bez kontakta sa norveskom.
a norveska zima je posebna prica :mrgreen:

stancanje djece :-)

stancaju ih oni i u kokuzluku :skoljka: samo ovdje i naplacuju
Da, ali moja poenta je bila u tome da ih niko nije prisilno doveo u Norvesku ;-)

Sto se stancanja djece tice, to sam se na prethodnom poslu uvjerio u istinitost one narodne "sto kuca bjednija, to vise djece". Danima sam dolazio kuci otrovan i porazen onim sto sam vidio.

Najvise mi se urezalo u sjecanje-porodica zivi u jednoj sobi, muz zena i 4 djece, 5 na putu. I nesto kontam, svi u istoj sobi spavaju, znaci u prisustvu druge djece prave novu :run:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#654 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by uglavnomja »

Edin H. wrote:
uglavnomja wrote:

malo obajsnjenje:

nema tu socijale, to je prihvatni kamp za azilante, nema para u kesu, samo krov nad glavom (vjerovatno neki stan(cic)), hrana i donirana odjeca. i valjda nesto djeci za skolu. ko ne dobije status azilanta nema pravo ni na sta. a oni ga nisu dobili za 10 godina. 10 godina se nisu mrdnuli iz kampa, nemaju pravo da rade, nemaju pravo na obavezni dzabni kurs norveskog ili ostale kurseve i reziji drzave, kompjuteri, ovo ono ... nista, zatvorenici bez ograde.
Pa sta radite vi tamo da sprijecite tu diskriminaciju i segregaciju, nabili ste ljude u te prihvatne centre ko ovce. :oops:
eto "mi" :D :lol: :lol:

svugdje je tako. proces dokazivanja identiteta, uslova za azil, dokumentacija, birokracija ... azilanata hiljade i hiljade ... traje najmanje godinu, a sad sa povecanjem broja trazilaca bice i duze.

ko je fakat dosao iz rata da sacuva zivu glavu, njemu nije tesko. ali ovi sto bi htjeli hljeba preko pogace, e njima je vec drugacije. a oni su okosnica stada.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#655 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by prog321 »

hAZNADAR wrote:
prog321 wrote:Kako je sizofrenik uspio naći put do Danske?
:-D
Smajli je s razlogom.
Ja govorim o Almedinu a ne sizofreniji oca.
Moj tekst se odnosio na oca, jer on je rezao vene.
Ko-fol, on paranoidan, sizofrenicar; a dosao u Dansku bez ikakvih problema. :-)
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#656 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by prog321 »

fortaleza wrote:
prog321 wrote:Naravno da možeš.
Drzavni dug i njegov rast itekako utiče na rast BDP.
Ironično ali je istinito :-D

Državni zaposlenici u većini slučajeva samo smetaju jedni drugima. Četvorica rade ono što bi jedan mogao prosječnim tempom uraditi.
Zato da izvadimo jedan papir moramo posjetiti 5 šaltera. Izmišljaju se poslovi da bi opravdali zapošljavanje podobnih.
Ja predlažem sve nogirati i podijelit im socijale.
Onda barem ne bi toliko smetali :-D
I onda bi trojica od te četvorice završili preko granice. :D


Po toj logici BiH strašno napreduje jer se konstantno zadužuje i taj novac koristi za socijalna davanja i kupovanje mira, a kao što vidimo da nije slučaj, nema napretka. Jedno je teorija, a drugo praksa. Još samo da se zadužimo za kojih 10 milijardi i imat ćemo standard na nivou minimalno Češke.

Isto tako otpuštanjem državne kaste se također ruši socijalni mir i čitava glasačka struktura, ako ćemo već rezonirati društvo, dobiš istu stvar. Po tebi je dovoljno određenoj skupini ljudi dati povlastice da sustav funkcionira... a to se i događa, 5% stanovništva (po državnim firmama) ima sve financijske i ostale benificije i sustav savršeno funkcionira, relativno je stabilan, ali ostali odlaze.

Kao da bi inžinjeri, doktori i ostali visokokvalificirani radnici bili zadovoljni sa 200 eura sadake.. možda i bi, ali samo za vrijeme studija, a poslije BiH good bye. Znam primjere ljudi koji su sa plaćama od oko 1000-1500 KM otišli iz BiH, a imali su u najvećem broju slučajeva i nekakav krov nad glavom. Imamo primjere ljudi koji su i s još većim primanjima otišli, najčešće medicinske struke.

Po tebi se sve vrti oko financija, a odluka o odlasku i životu vani se donosi na utjecaju raznih faktora, njih mali milijun koje su jako bitne.

Nedavno je jedan poznanik dobio stručnu praksu u Panasonicu u Americi na svega godinu dana službeno (tek se tamo treba dokazati da bi mogao ostati), i napustio ok za BiH uvjete plaćen posao.. jer ne želi 30 godina raditi na istoj bazi podataka. Isto bi uradio i da je bio u državnoj firmi.. Takve kadrove BiH neće zadržati kad ne može zadržati ni običnog radnika, odnosno ljude koji bi radili bilo šta za 1000 KM i bili zadovoljni. Odljev MOZAKA, što se kaže.
Uvijek ce visokoobrazovani ici vani jednostavno iz razloga sto zele probati nesto novo.
I visokoobrazovani Nijemci idu u USA i Kanadu u ogromnom broju.
To nije isto kao kada neobrazovani dzabahljebarosi zatraze azil u EU.
Danas imamo situaciju u BiH gdje neobrazovani kadrovi iz sumnjivih fakulteta dobijaju drzavne poslove. Oni ne pridonose nikakvoj vrijednosti nego jednostavno smetaju.
Sam si rekao da je mozda oko 5% cijelog stanovnistva (koji kostaju drzavu najmanje 2000 KM po glavi.)
Ja bih predlozio da se taj novac usmjeri na socijalne potrebe. Svako dobije manje iznose ali se pokrije veci procenat stanovnistva. Nekih 15-20%% najnizeg sloja. Broj azilantnih prijava bi se drasticno smanjio.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#657 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by hAZNADAR »

_BataZiv_0809 wrote:
uglavnomja wrote:

malo obajsnjenje:

nema tu socijale, to je prihvatni kamp za azilante, nema para u kesu, samo krov nad glavom (vjerovatno neki stan(cic)), hrana i donirana odjeca. i valjda nesto djeci za skolu. ko ne dobije status azilanta nema pravo ni na sta. a oni ga nisu dobili za 10 godina. 10 godina se nisu mrdnuli iz kampa, nemaju pravo da rade, nemaju pravo na obavezni dzabni kurs norveskog ili ostale kurseve i reziji drzave, kompjuteri, ovo ono ... nista, zatvorenici bez ograde.
Bice da imamo drukcije definicije socijale. Za mene je i pobrojano socijala, jer im se obezbjedjuje kakav takav egzistencijalni minimum od novca drugih ljudi. A zatvorenici su sami dosli tu, zar ne?

Ali dobro, govorim da sam inace primijetio taj trend socijalaca koji stancaju djecu.
Nije bijeda razlog stancanja djece vec mentalitet, kultivisanost,... Arapi, Albanci, Romi, Kurdi,.. ce svakako stancati djecu bez obzira kolika su im primanja i zivotni prostor. Ljudi jednostavno neznaju planirati porodicu i neznaju za prevenciju. Eh, pa bio je i meni merak milion puta da ga ne vadim, al mora se. :D

A zivot u azilnom centru i socijala nije velika razlika. U azilnom centru imas obezbjedjen smjestaj ukljucujuci i rezije(struja, voda, antena, internet, grijanje,..), hranu u menzi, dzeparac(koji nije velik ali moze biti za cigara i da plus ostane), djeca ti imaju placeno skolovanje, placen transport, besplatno zdravstvo, besplatni zubar(ovdje govorim o mostovima i krunama ogromne vrijednosti), besplatnu specijalnu njegu za hendikapirane, besplatne kurseve poput jezika ili racunara,... ali ne mozes naci posao, imati auto,...

Na socijali imas stan i iznos koji ti pokriva stanarinu, rezije, hranu, besplatno skolovanje i zdravstvenu njegu, zubar vec nije besplatan ali imas neke popuste, djeciji doplatak, kurseve,.. ali kada se sve sto nije besplatno poplaca - ostane malcice vise novca umjesto da si u azil centru. Mozes imati auto ali ako ga imas gubis mnoge druge popuste, i nerjetko moras raditi za socijalu. Unazad nekoliko godina su skandinavske vlade uvele obavezu da moras raditi za socijalu i nerjetko vidis socijalce kako kupe smece i pikavce po parkovima, obavezno ucenje jezika i odbijanje od plate ako izostajes sa casova. Socijalci takodjer moraju stalno na razgovore gdje moraju opravdati zasto jos nemaju posao, moraju podnositi pismene dokaze da su trazili posao, moraju doslovno saginjati glavu pred socijalnim radnikom,.. To je pasji zivot pun ponizenja, bez ponosa, tretiraju te u opstini kao stoku,...

Bio sam na socijali samo nepunu godinu kada sam napustio centar nekada davno prije 20 god i dan danas pamtim ponizenja, nebih se nikada vratio na to po bilo koju cijenu.

Ali Arapi recimo, Kurdi, Somalijci,... koje znam da su na socijali,.. njima to ponizavanje ne smeta. Oni se postave na takav nacin da idu u opstinu na razgovor odglumiti retardirane i nepismene, saginju glavu i lafo stide se,.. ali kada izadju ismijavaju pedere iz opstine i sistem. Djecu stancaju jer kao sto rekoh ne znaju za prevenciju, a djeca su im u vecini slucajeva problemi u naselju i skoli.

Skandinavske zemlje su same krive za probleme koje su stvorili. Imali su blagu politiku nekada i toleranciju prema svemu i dopustili da se u zemlju uvali svakakva mraka i hebe ih skroz legalno. Pokusavaju to ispraviti tako sto ce poostriti zakone i azile za ove nove sto dolaze ali to je bez efekta. Prvo sto u novim azilantima ipak imas dosta skolovanjih i emancipovanih ljudi koji bi bili korisni sistemu, a drugo - i dalje ne mogu deportovati silne hiljade koji su davno dosli, uhljebili se a vjeciti i narastajuci problem.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#658 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by uglavnomja »

mislim da svedska ima najbøaze uslove za dobijanje azila i najbolju socijalu :?:


a ovaj dio socijale u kampu

"dzeparac(koji nije velik ali moze biti za cigara i da plus ostane) ..."

u norveskoj je kutija cigara preko 100 kr. :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#659 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by fortaleza »

prog321 wrote:Uvijek ce visokoobrazovani ici vani jednostavno iz razloga sto zele probati nesto novo.
I visokoobrazovani Nijemci idu u USA i Kanadu u ogromnom broju.
To nije isto kao kada neobrazovani dzabahljebarosi zatraze azil u EU.
Danas imamo situaciju u BiH gdje neobrazovani kadrovi iz sumnjivih fakulteta dobijaju drzavne poslove. Oni ne pridonose nikakvoj vrijednosti nego jednostavno smetaju.
Sam si rekao da je mozda oko 5% cijelog stanovnistva (koji kostaju drzavu najmanje 2000 KM po glavi.)
Ja bih predlozio da se taj novac usmjeri na socijalne potrebe. Svako dobije manje iznose ali se pokrije veci procenat stanovnistva. Nekih 15-20%% najnizeg sloja. Broj azilantnih prijava bi se drasticno smanjio.
Da, ali time se ne bi rješio problem, samo bi određeni novčani kredit preusmjerio na više usta. I dalje bi ljudi išli vani. Najveći problem je odlijev stručnjaka koje nikad nećemo moći nadoknaditi pa se nažalost između ostalih događaju i razne zdravstvene afere, pa je čak i ljudsko zdravlje upitno zbog upitnog kadra, a to će se sve više događati.

Zajebi priče o BDP-u, brojevima, gospodarskom napretku, poboljšavanju standarda i slično dok onaj CORE pameti ode, onih par posto prave baze.

Znači, gospodarska baza ti u prijevodu znači ostanak naših inovatora u zemlji, a ne izvoz na zapad. Mi desetljećima, stoljećima već izvozimo našu pamet u inozemstvo i razvijamo SAD, Njemačku, Francusku V.B., Kanadu, Italiju, a nama od svega toga ne ostaje ništa, jer jednostavno nemamo ekonomske uvjete da inovacije pretvorimo u finalni proizvod, odnosno biznis. Birokracija i politička prijateljstva nas uništavaju pri svakom pokušaju da se tako nešto ostvari i kod nas.

Fali nam genijalaca, koji će biti nositelji razvoja, otvarati industrije, koji će potaknuti razvoj domaćih brendova, koji će znati konkurirati velikim divovima, koji će biti kreativni. Većinu tih genijalaca prodali smo zapadu džabe, a ti genijalci su mogli od nas napraviti gospodarsku velesilu.

Mi i kad proizvodimo nešto, taj materijal dobivamo iz uvoza. Softver koji koristimo je iz SAD-a. Tražilicu koju koristimo je iz SAD-a, makar su otvorili poslovnicu i kod nas. Računala su strani proizvod, ako ga i proizvedemo ovdje, njegovi dijelovi su iz Kine. Što još? Operacijski sustav, koji koristiš, je iz SAD-a, bio to Linux, Mac os, Android ili Windows. Automobil koji vozimo je iz zemalja G20 grupe, ili Rumunjske ako je Dacia. Imaš namještaj? Proizveden je sigurno u Italiji ili Njemačkoj, a mi tamo njima izvozimo drvo i ostale sirovine.

Šta još? Odjeća koju nosiš je porijeklom valjda iz Italije, Njemačke ili neke druge zemlje. Naše pretpostavljam više nemamo. A strojevi za proizvodnju? Auuuu. Sve je iz uvoza. Ništa nije naše.

Te sve brendove koje mi kupujemo-uvozimo, proizveli su njihovi mozgovi, inovatori i na njima su te zemlje izgradile ekonomsku neovisnost. I mi imamo isto takve ljude, odnosno imali smo ih, ali otjerali smo ih odavde, a od nas napravili pustoš. Dobro ne baš pustoš, ima tu poneki hotelčić, kladionica i masa trgovačkih centara.

Kakve koristi od tehničkog fakulteta kad od 100 studenata onih 5 najboljih završi u Panasonicu i drugdje, a od ostalih 95 se možeš slikati jer ih pola neće završiti, a ostatak neće biti na toj razini?

Jednostavno osuđeni smo na depopulaciju, a problem je toliko složen da bi morali rješiti stotine stvari da prosječan Mujo ostane u zemlji, kamoli stručnjak. I politika je svjesna tog problema, ali niti ima kapaciteta, a još manje želi ulaziti u koštac s problemima.

Nažalost, gospodarska ekonomija kod nas ne ovisi više o nama samima, tako je i tu se ništa ne može.

Pa čak se i ova tema svela na socijalu zadnjih nekoliko stranica.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#660 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by prog321 »

Ughh, nadrobi ti svega i svacega. :-D

Odlijev pameti je sasvim uobicajen za vecinu zemalja svijeta.
Evo ti jedan tekst iz Njemacke gdje pise da oko 6000 NJEMACKIH naucnika radi u USA.
Imaju iste izgovore kao i nasi naucnici zasto se ne vracaju kuci.
Naime, manjak financijske i poslovne perspektive.

" Brain Drain und Heimweh in den USA"
Rund 6000 junge deutsche Forscher arbeiten derzeit in den USA. Viele von ihnen würden gerne in ihr Heimatland zurückkehren, doch ihnen fehlt hier die berufliche und finanzielle Perspektive.
http://www.dw.com/de/brain-drain-und-he ... /a-1943404
" Odljev mozgova i nostalgija u SAD-u"
Oko 6.000 mladih Njemačkih znanstvenika trenutno radi u SAD-u. Mnogi od njih bi željeli da se vrate u svoje matične zemlje, ali im nedostaje ovdje stručna i financijska perspektiva.
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#661 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by U-zap »

Sta se hvatate socijale, ljudi koji se hvataju za socijalu po meni ne zasluzuju da zive. Osim ako nisu u mogucnosti zbog bolesti.
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#662 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Edin H. »

U-zap wrote:Sta se hvatate socijale, ljudi koji se hvataju za socijalu po meni ne zasluzuju da zive. Osim ako nisu u mogucnosti zbog bolesti.
Sto svojevremeno rece jedan moj mudri poznanik, ne bi se skinuo sa socijale, ni da na lutriji dobijem.
Ili tokom rata jedan veliki patriota, sad bi se isao boriti u BiH, ali cu izgubiti ovo sto sam stekao - naravno radilo se o socijali.

Socijala je jedina pozitivna stvar koju je iznjedrio liberalni kapitalizam.

U suprotnom zavrsis otplacujuci gazdin stambeni kredit ili svojim radom cineci banke bogatijim.
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#663 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by U-zap »

Edin H. wrote:
U-zap wrote:Sta se hvatate socijale, ljudi koji se hvataju za socijalu po meni ne zasluzuju da zive. Osim ako nisu u mogucnosti zbog bolesti.
Sto svojevremeno rece jedan moj mudri poznanik, ne bi se skinuo sa socijale, ni da na lutriji dobijem.
Ili tokom rata jedan veliki patriota, sad bi se isao boriti u BiH, ali cu izgubiti ovo sto sam stekao - naravno radilo se o socijali.

Socijala je jedina pozitivna stvar koju je iznjedrio liberalni kapitalizam.

U suprotnom zavrsis otplacujuci gazdin stambeni kredit ili svojim radom cineci banke bogatijim.

Rad je stvorio covjeka..
User avatar
Dino777
Posts: 846
Joined: 29/04/2014 12:49

#664 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Dino777 »

A nerad gospodina
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#665 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote: Nije bijeda razlog stancanja djece vec mentalitet, kultivisanost,... Arapi, Albanci, Romi, Kurdi,.. ce svakako stancati djecu bez obzira kolika su im primanja i zivotni prostor. Ljudi jednostavno neznaju planirati porodicu i neznaju za prevenciju. Eh, pa bio je i meni merak milion puta da ga ne vadim, al mora se. :D

A zivot u azilnom centru i socijala nije velika razlika. U azilnom centru imas obezbjedjen smjestaj ukljucujuci i rezije(struja, voda, antena, internet, grijanje,..), hranu u menzi, dzeparac(koji nije velik ali moze biti za cigara i da plus ostane), djeca ti imaju placeno skolovanje, placen transport, besplatno zdravstvo, besplatni zubar(ovdje govorim o mostovima i krunama ogromne vrijednosti), besplatnu specijalnu njegu za hendikapirane, besplatne kurseve poput jezika ili racunara,... ali ne mozes naci posao, imati auto,...

Na socijali imas stan i iznos koji ti pokriva stanarinu, rezije, hranu, besplatno skolovanje i zdravstvenu njegu, zubar vec nije besplatan ali imas neke popuste, djeciji doplatak, kurseve,.. ali kada se sve sto nije besplatno poplaca - ostane malcice vise novca umjesto da si u azil centru. Mozes imati auto ali ako ga imas gubis mnoge druge popuste, i nerjetko moras raditi za socijalu. Unazad nekoliko godina su skandinavske vlade uvele obavezu da moras raditi za socijalu i nerjetko vidis socijalce kako kupe smece i pikavce po parkovima, obavezno ucenje jezika i odbijanje od plate ako izostajes sa casova. Socijalci takodjer moraju stalno na razgovore gdje moraju opravdati zasto jos nemaju posao, moraju podnositi pismene dokaze da su trazili posao, moraju doslovno saginjati glavu pred socijalnim radnikom,.. To je pasji zivot pun ponizenja, bez ponosa, tretiraju te u opstini kao stoku,...

Bio sam na socijali samo nepunu godinu kada sam napustio centar nekada davno prije 20 god i dan danas pamtim ponizenja, nebih se nikada vratio na to po bilo koju cijenu.

Ali Arapi recimo, Kurdi, Somalijci,... koje znam da su na socijali,.. njima to ponizavanje ne smeta. Oni se postave na takav nacin da idu u opstinu na razgovor odglumiti retardirane i nepismene, saginju glavu i lafo stide se,.. ali kada izadju ismijavaju pedere iz opstine i sistem. Djecu stancaju jer kao sto rekoh ne znaju za prevenciju, a djeca su im u vecini slucajeva problemi u naselju i skoli.

Skandinavske zemlje su same krive za probleme koje su stvorili. Imali su blagu politiku nekada i toleranciju prema svemu i dopustili da se u zemlju uvali svakakva mraka i hebe ih skroz legalno. Pokusavaju to ispraviti tako sto ce poostriti zakone i azile za ove nove sto dolaze ali to je bez efekta. Prvo sto u novim azilantima ipak imas dosta skolovanjih i emancipovanih ljudi koji bi bili korisni sistemu, a drugo - i dalje ne mogu deportovati silne hiljade koji su davno dosli, uhljebili se a vjeciti i narastajuci problem.
Dobar i zanimljiv post :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#666 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

U-zap wrote:Sta se hvatate socijale, ljudi koji se hvataju za socijalu po meni ne zasluzuju da zive. Osim ako nisu u mogucnosti zbog bolesti.
U-zap wrote:Rad je stvorio covjeka..
:D
Last edited by -LIBERO- on 07/12/2015 00:16, edited 1 time in total.
Reason: Izbrisana neadekvatna fotka.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#667 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by hAZNADAR »

Kad smo vec kod azilantskih kampova, postoji godinama praksa da dolaze ljudi koji znaju da ce biti vraceni ali iskoriste to vrijeme. Romi i Rumuni najvise.
I dok traje procedura od vise mjeseci od zahtjeva i na kraju deportacije - azil centar im dodje ko hotel za odmor.
Besplatan smjestaj sa svim rezijama, internet, zdravstvena njega, zubar, hrana,.. i za par mjeseci se mnogi izlijece, poprave zube i generalno izgled, dobiju lijekova, treniraju malo i usput kradu gdje sta stignu ili rade na crno. Kada dobiju ocekivanu odbijenicu, sve im ispadne kao fin provod.

Rumuni cak ne kriju previse svoje kriminalne radnje i pokusaje i ne boje se zatvora. Dobiju zatvorsku kaznu i zatvor koji je isto kao hotel sa besplatnom zdravstvenom i zubarskom njegom, plus dzeparac kojeg salju rodbini u Rumuniji. Gledao sam dokumentarac Rumuna u zatvoru i njihove rodbine u Rumuniji koja je vrlo sretna sto su im rodjaci u zatvoru u Svedskoj i Danskoj pa im posalju love.

Zakljucak - covjek se siri koliko moze i grabi koliko moze. Ako sistem stvarno dopusta ovo gore navedeno - onda ga i treba iskoristiti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#668 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote:Kad smo vec kod azilantskih kampova, postoji godinama praksa da dolaze ljudi koji znaju da ce biti vraceni ali iskoriste to vrijeme. Romi i Rumuni najvise.
I dok traje procedura od vise mjeseci od zahtjeva i na kraju deportacije - azil centar im dodje ko hotel za odmor.
Besplatan smjestaj sa svim rezijama, internet, zdravstvena njega, zubar, hrana,.. i za par mjeseci se mnogi izlijece, poprave zube i generalno izgled, dobiju lijekova, treniraju malo i usput kradu gdje sta stignu ili rade na crno. Kada dobiju ocekivanu odbijenicu, sve im ispadne kao fin provod.

Rumuni cak ne kriju previse svoje kriminalne radnje i pokusaje i ne boje se zatvora. Dobiju zatvorsku kaznu i zatvor koji je isto kao hotel sa besplatnom zdravstvenom i zubarskom njegom, plus dzeparac kojeg salju rodbini u Rumuniji. Gledao sam dokumentarac Rumuna u zatvoru i njihove rodbine u Rumuniji koja je vrlo sretna sto su im rodjaci u zatvoru u Svedskoj i Danskoj pa im posalju love.

Zakljucak - covjek se siri koliko moze i grabi koliko moze. Ako sistem stvarno dopusta ovo gore navedeno - onda ga i treba iskoristiti.
Pa ima li ta Evropa ikakav plan da stane mraki u kraj? Generalno gledajuci, doci ce joj glave, i to prije nego sto mozemo i zamisliti.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#669 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by uglavnomja »

hAZNADAR wrote:Kad smo vec kod azilantskih kampova, postoji godinama praksa da dolaze ljudi koji znaju da ce biti vraceni ali iskoriste to vrijeme. Romi i Rumuni najvise.
I dok traje procedura od vise mjeseci od zahtjeva i na kraju deportacije - azil centar im dodje ko hotel za odmor.
Besplatan smjestaj sa svim rezijama, internet, zdravstvena njega, zubar, hrana,.. i za par mjeseci se mnogi izlijece, poprave zube i generalno izgled, dobiju lijekova, treniraju malo i usput kradu gdje sta stignu ili rade na crno. Kada dobiju ocekivanu odbijenicu, sve im ispadne kao fin provod.

Rumuni cak ne kriju previse svoje kriminalne radnje i pokusaje i ne boje se zatvora. Dobiju zatvorsku kaznu i zatvor koji je isto kao hotel sa besplatnom zdravstvenom i zubarskom njegom, plus dzeparac kojeg salju rodbini u Rumuniji. Gledao sam dokumentarac Rumuna u zatvoru i njihove rodbine u Rumuniji koja je vrlo sretna sto su im rodjaci u zatvoru u Svedskoj i Danskoj pa im posalju love.

Zakljucak - covjek se siri koliko moze i grabi koliko moze. Ako sistem stvarno dopusta ovo gore navedeno - onda ga i treba iskoristiti.
rumunija je u eu :cry: od 2007. menscini.

Edit. Izbrisan dio posta koji se kroz narode, i rase, razvrstava ko je 'zaduzen' za koju kriminalnu oblast. Rasizam, netrpeljivost. Upozorenje.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#670 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by DZONPI »

Na zapadu dok se naviknes vrjeme ti za penzije ako je dozivis jer sad moras radit do 67 i sta ti ostade.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#671 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Ci-Nick »

Moglo bi uskoro glasiti: "1001 razlog za povratak u BiH",
Le Pen na lokalnim izborima osvojila 28% glasova.
Hitler je imao manju podršku.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#672 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Truba »

joj

sad odem jednoj osobi na fejs jer mi je lajkovala video zezanciju
švedska nova lokacija
ajd dobro kad je neko inženjer kontaš uživat će gore u poslu i parama
ali ostaje jedna praznina jer još jedna osoba ode koju nikad više nećeš sresti i pozdraviti na ulici

mi s društvenima faksovima malo smo hendikepirani
zato tačno znam profil ljudi koji idu
ali sam prekasno počeo primijenjivati taktiku neupoznavanja potencijalnih dijasporaca :D :lol: :lol: :lol:

svaki odlazak je tužan
a povratak :D još tužniji
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#673 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Keiko »

Black swan wrote: mi s društvenima faksovima malo smo hendikepirani
S' ovim se slazem i mislim da nije samo hendikep za odlazak vani nego i u samoj BiH. Da sad ne mlatim opet o svom odlasku u putu, meni su izmedju ostalog razlozi za odlazak bili i to sto se nikad nisam osjecala dijelom sredine u kojoj sam rodjena i odrasla kao i totalno razocaranje poslije zavrsetka rata.

Ovaj osjecaj nepripadnosti ne mogu objasnit' - jednostavno nikad nisam sebe dozivljavala kao dozivotnog stanovnika BiH i Sarajeva. Rat, izgubljeno djetinjstvo i adolescencija, razocaranje u nekadasnje prijatelje koji su otisli na vikend a slijedeci dan su njihovi ocevi pucali po meni vjerovatno imaju jako puno veze s' ovim. Pa onda poslijeratna velika ocekivanja a u stvari smo dobili veliko nista. Mozda sam i zbog toga koliko svjesno toliko i podsvjesno mapirala svoz zivotni put kroz obrazovanje koje mi vrijedi bilo gdje.

Par stranica iza, neko je pitao kako uspostaviti kontakte sa stranim ulagacima za pokretanje proizvodnje u BiH. Licno smatram da je vecina proizvodnje u Europi prevazidjena jer cak ni najnazadnije europske drzave ne tjeraju djecu od 10 godina da rade 14 sati dnevno za 1KM kao sto je slucaj u Aziji. Po meni je buducnost Bosne i Hercegovine u stvaranju solidnog naucno-istrazivackog i tehnickog kadra. Posto nismo u EU, nasi proizvodi nisu toliko zanimljivi, posto nismo u Aziji, preskupi smo ali zato imamo geo-strateski polozaj, blizinu EU, relativnu blizinu Sredozemlju (i samim tim Africi i Bliskom Istoku) i infrastrukturu koja se moze lako i brzo unaprijediti da bi privukla investitore koje zanima tehnologija, nauka, R&D jer sam sigurna da bi recimo Pfizer ili HP radije platili BiH strucnjake i inzinjere €2000 mjesecno (na sta se u BiH niko ne bi zalio, pogotovu kad dodamo radno okruzenje koje ovakve firme pruzaju, mogucnost napredovanja,...) nego Nijemce ili Engleze €5000 ako su nivoi njihovog znanja i strucnosti komparabilni. To bi naravno stvorilo prilike i za 'drustvenjake' kojih sada nema.

Cini mi se da jos od rata, kolektivno preusko gledamo, kratkovidi smo i ne vodimo racuna o sebi. Politickoj eliti odgovara haos u svim segmentima drutva, pogotovu u obrazovanju i ekonomiji. A obrazivanje je temelj buduceg uspieha. Do ranih 1980-tih Irska je bila najsiromasnija clanica EU, bez infrastrukture, bez proizvodnje, bez investitora i stranih ulaganja. Nacija je isla iz jedne ekonomske krize u drugu. Onda je jedan pametni Taoiseach (premijer) uveo mjere za podsticaj investicija, obrazovanja i medjunarodnog bankarstva. EU poticaji i krediti su koristeni za izgradnju infrastrukture i obrazovnih institucija. Manje od 20 godina kasnije, Irska se na nasla na vrhu liste uspjesnih ekonomija sa visoko-obrazovanim kadrom. Trideset godina kasnije, Irska ima ako ne najrazvijeniju onda skoro pa najrazvijeniju instrastrukturu u Europi (sve je povezano kvalitetnim auto-putevima, broadband pokrivenost je izuzetno visoka, ulaze se u zeljeznice, luke i aerodrome), primamljiva je svima od Microsoft-a, Google-a, Facebok-a, HP-a, Intel-a, Pfizer-a, GSK-a, Virgin Media, itd. a u stvari je nista drugo do isprdak na kraju Europe za groznom klimom. Opet kazem, ako neznamo sami, valjda znamo prepisat' od drugih da bi iskoristili potencijal koji imamo. E zbog svega ovoga, mladi i ne tako mladi odlaze, niko se ne vraca jer ljudi pocinju razmisljat' ne samo o kako oni zive vec kako ce im djeca i/li unuci zivjet' za 20-30 godina.
User avatar
ferratilis
Posts: 7268
Joined: 25/11/2013 16:48

#674 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by ferratilis »

Zavidim onima koji uopce imaju sansu da odu. Kao profesor engleskog sam u pat poziciji, diplomirao prosle godine, posla nema u struci, ako se pokusam zaposlit kao komunalac kazu da sam prekvalifikovan, ako se zelim obucit za neko drugo zanimanje koci me to sto sam zavrsio gimnaziju itd. Sam sam kriv sto sam lose birao skolu i fakultet ali vec mislim da ce se u ovoj drzavi stvoriti citava jedna vojska ljudi slicnih meni za koje nigdje nece biti mjesta..
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#675 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bull21 »

ferratilis wrote:Zavidim onima koji uopce imaju sansu da odu. Kao profesor engleskog sam u pat poziciji, diplomirao prosle godine, posla nema u struci, ako se pokusam zaposlit kao komunalac kazu da sam prekvalifikovan, ako se zelim obucit za neko drugo zanimanje koci me to sto sam zavrsio gimnaziju itd. Sam sam kriv sto sam lose birao skolu i fakultet ali vec mislim da ce se u ovoj drzavi stvoriti citava jedna vojska ljudi slicnih meni za koje nigdje nece biti mjesta..
Pa zar za nas engleze baš nema nikakvog načina da dobijemo kakav kvalitetan posao ili da se ispalimo odavde? Jesi pokušavao i/ili gledao poslove izvan profesorskog kruga?
Post Reply