1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#126 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by HAVANA »

muha_sa wrote:
nKrkan wrote:Majke mi ja se divim ljudima koji su uspjeli nešto ovdje napraviti bez pomoći SDA i sl . struktura .
eto ga iznad tebe :thumbup:
Ja i bakir od dva brata djeca.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#127 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by HAVANA »

_BataZiv_0809 wrote:
HAVANA wrote:Vadite ga od tih govana,znam par slucajeva istih u belgiji...neslavno zavrsenih...
Jaro nema sta nismo pokusali. Mali me stvarno uvijek volio i slusao, ali sad jednostavno isto da je gluh, svoje pa svoje. Ti mu objasnis sve sta ga moze sacekati nastavi li tako. On te slusa, gleda u tebe ko telac i onda "joj da vidis kad je Rami ovo....joj da si vidio kad je Abdel ono...."

Boktejebo to nema ni stida ni straha, vec su imali frku jer su ukrali skolski autobus, gadjali nastavnike jajima, pisali parole protiv Danske na zidu skole :-)

Kaze rodica da su roditelji tih gringosa ljubazni i prijemcivi i hoce pomoci, kao komsije, ali naravno niko ne radi, svi na socijali i svi 5+ djece. Probala je pricati sa njima, ali kaze oni se samo smiju na ove nepodopstine. :run:
To kad predje granicu tesko mu vise mozes pomoci.Istjeraj na ulicu nek ga zivot nauci.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#128 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

HAVANA wrote: To kad predje granicu tesko mu vise mozes pomoci.Istjeraj na ulicu nek ga zivot nauci.
Ma to da ima normalnog ćaću ko što nema, bilo bi uredu. Ovako rodica radi ko crnac, ovaj fura sa tom mrakom, a ćaća pljaha sa našim lopovima i tuši robu. Da ironija bude veca, ćaća mu rođen gore, dijete naših doseljenika iz 60-tih, radio u bolnici kad se rodica za njega udala, a onda preko noći se okrenuo sumnjivim radnjama :run:

I štaš jaro sad. Mati ko mati slaba na dijete, a mali je kriminalac u nastajanju.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#129 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by dezurni_ucenik »

_BataZiv_0809 wrote:
HAVANA wrote: To kad predje granicu tesko mu vise mozes pomoci.Istjeraj na ulicu nek ga zivot nauci.
Ma to da ima normalnog ćaću ko što nema, bilo bi uredu. Ovako rodica radi ko crnac, ovaj fura sa tom mrakom, a ćaća pljaha sa našim lopovima i tuši robu. Da ironija bude veca, ćaća mu rođen gore, dijete naših doseljenika iz 60-tih, radio u bolnici kad se rodica za njega udala, a onda preko noći se okrenuo sumnjivim radnjama :run:

I štaš jaro sad. Mati ko mati slaba na dijete, a mali je kriminalac u nastajanju.
Gledaj malo to sa vedrije strane. Moze ti uvijek poslati u Bosnu novu odjecu, mirise, mozda i neki ps4 dodje. :-)

Sala mala :D . Znam da nije za zajebancije...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#130 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

dezurni_ucenik wrote:
Gledaj malo to sa vedrije strane. Moze ti uvijek poslati u Bosnu novu odjecu, mirise, mozda i neki ps4 dodje. :-)

Sala mala :D . Znam da nije za zajebancije...
:lol:

Uvijek mi poklone parfem kad dodju :run:

:lol:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#131 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by dezurni_ucenik »

_BataZiv_0809 wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Gledaj malo to sa vedrije strane. Moze ti uvijek poslati u Bosnu novu odjecu, mirise, mozda i neki ps4 dodje. :-)

Sala mala :D . Znam da nije za zajebancije...
:lol:

Uvijek mi poklone parfem kad dodju :run:

:lol:
Rodjo ti postane ko onaj iz Kengura sto sarmira matorke. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#132 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by uglavnomja »

HAVANA wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
HAVANA wrote:Vadite ga od tih govana,znam par slucajeva istih u belgiji...neslavno zavrsenih...
Jaro nema sta nismo pokusali. Mali me stvarno uvijek volio i slusao, ali sad jednostavno isto da je gluh, svoje pa svoje. Ti mu objasnis sve sta ga moze sacekati nastavi li tako. On te slusa, gleda u tebe ko telac i onda "joj da vidis kad je Rami ovo....joj da si vidio kad je Abdel ono...."

Boktejebo to nema ni stida ni straha, vec su imali frku jer su ukrali skolski autobus, gadjali nastavnike jajima, pisali parole protiv Danske na zidu skole :-)

Kaze rodica da su roditelji tih gringosa ljubazni i prijemcivi i hoce pomoci, kao komsije, ali naravno niko ne radi, svi na socijali i svi 5+ djece. Probala je pricati sa njima, ali kaze oni se samo smiju na ove nepodopstine. :run:
To kad predje granicu tesko mu vise mozes pomoci.Istjeraj na ulicu nek ga zivot nauci.

uh batice ....

istjerati klinca od 16 ... malo je premlad ... moze mama imati problema ...

ako moze mama kako da se preseli, sve se isplati da izvadi dijete iz vanago.
a i njoj ce biti bolje negdje daleko od socijalaca.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#133 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

uglavnomja wrote:

uh batice ....

istjerati klinca od 16 ... malo je premlad ... moze mama imati problema ...

ako moze mama kako da se preseli, sve se isplati da izvadi dijete iz vanago.
a i njoj ce biti bolje negdje daleko od socijalaca.
Ne znam stvarno. Sama je gore, bez ikoga, bez icije podrske, radi u supermarketu (inace je diplomirani inzinjer sumarstva, ali nikad nije nostrificirala diplomu), od jutra do mraka rintaci, ne znam.... Mozda ima tu i samoviktimizacije, mozda i moze samo da se trzne, ali nije joj lako :run:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#134 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by muha_sa »

sreca njegova pa je u danskoj te i ako zaglavi murije bit ce mu ko u hotelu--da je u AmeriKi vec bi noho narandžasto odjelo
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#135 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by uglavnomja »

sad bi zviz izbiflao sve moguce varijante, rjesenja, sankcije, ...
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#136 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by piupiu »

Ja bih sve mlade poslala vani najmanje na godinu dana, kao dio nekog državnog obrazovnog programa. Prvo, da se dekontaminiraju. Drugo, da se bolje upoznaju sa drugim kultarama, načinima života i da shvate da je vrlo moguće živjeti u uredjenom, nešizofrenom okruženju. Treće, da se malo odmore od ludila, da im se mozak otvori za lijepe teme, za kreativnost (u svim smislovima), za stvari koje zaslužuju. Četvrto, da se nauče stvarati svoju budućnost svojim rukama (Balkan je još uvijek pasivno okruženje sa 'zašto nam ne naprave' mentalitetom.) A, onda, ko hoće da se vrati, neka se vrati, i za početak nek' samo glasa. :wink: Budućnost bi nam bila mnogo, mnogo svjetlija.
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#137 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by beniciodeltoro »

piupiu wrote:Ja bih sve mlade poslala vani najmanje na godinu dana, kao dio nekog državnog obrazovnog programa. Prvo, da se dekontaminiraju. Drugo, da se bolje upoznaju sa drugim kultarama, načinima života i da shvate da je vrlo moguće živjeti u uredjenom, nešizofrenom okruženju. Treće, da se malo odmore od ludila, da im se mozak otvori za lijepe teme, za kreativnost (u svim smislovima), za stvari koje zaslužuju. Četvrto, da se nauče stvarati svoju budućnost svojim rukama (Balkan je još uvijek pasivno okruženje sa 'zašto nam ne naprave' mentalitetom.) A, onda, ko hoće da se vrati, neka se vrati, i za početak nek' samo glasa. :wink: Budućnost bi nam bila mnogo, mnogo svjetlija.
Ili za početak bar na jedan strani forum gdje su podforumi u vrhu film, muzika, sport, ljubav & sex a politika i religija negdje na dnu. Nadam se da neću nahebati zbog ovog komentara :run: :sax: :mrgreen: ali šta sam htio reći da su i mladi u ovakvom okruženju gdje im TV kanali, portali, forumi i ostali mediji ne daju da se opuste kao u drugim zemljama i pune im glavu temama koje bi za omladinu trebale biti u 2. planu. Drugim rječima, ovo okruženje sve daje od sebe da ne prestajemo biti šizofreni
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#138 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by -LIBERO- »

piupiu wrote:Ja bih sve mlade poslala vani najmanje na godinu dana, kao dio nekog državnog obrazovnog programa. Prvo, da se dekontaminiraju. Drugo, da se bolje upoznaju sa drugim kultarama, načinima života i da shvate da je vrlo moguće živjeti u uredjenom, nešizofrenom okruženju. Treće, da se malo odmore od ludila, da im se mozak otvori za lijepe teme, za kreativnost (u svim smislovima), za stvari koje zaslužuju. Četvrto, da se nauče stvarati svoju budućnost svojim rukama (Balkan je još uvijek pasivno okruženje sa 'zašto nam ne naprave' mentalitetom.) A, onda, ko hoće da se vrati, neka se vrati, i za početak nek' samo glasa. :wink: Budućnost bi nam bila mnogo, mnogo svjetlija.
Bravo kolegice. Najpametniji post na temi. :kiss: :thumbup:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#139 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Tito_i_Partija »

_BataZiv_0809 wrote:Ma to da ima normalnog ćaću ko što nema, bilo bi uredu. Ovako rodica radi ko crnac, ovaj fura sa tom mrakom, a ćaća pljaha sa našim lopovima i tuši robu. Da ironija bude veca, ćaća mu rođen gore, dijete naših doseljenika iz 60-tih, radio u bolnici kad se rodica za njega udala, a onda preko noći se okrenuo sumnjivim radnjama :run:

I štaš jaro sad. Mati ko mati slaba na dijete, a mali je kriminalac u nastajanju.
Kad je mali bio zadnji put doooobro namlacen? Ne mislim na ulici, vec "porodicno". Mescini da mu taj zacin pravo fali u supi njegovog odgoja.

A drugo, i ona snosi dobar dio krivice jer zivi u getu gdje dijete ne moze nista drugo ni naucit' nego kako se kradu skolski autobusi. Kad u komsiluku nema pristojnog covjeka, nego sve lezihljebovici koji po citav dan smisljaju kako da prevare i narod i drzavu, a ona radi i dan i noc, sta realno od tog dijeta mozes ocekivat'?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#140 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Tito_i_Partija wrote:
Kad je mali bio zadnji put doooobro namlacen? Ne mislim na ulici, vec "porodicno". Mescini da mu taj zacin pravo fali u supi njegovog odgoja.

A drugo, i ona snosi dobar dio krivice jer zivi u getu gdje dijete ne moze nista drugo ni naucit' nego kako se kradu skolski autobusi. Kad u komsiluku nema pristojnog covjeka, nego sve lezihljebovici koji po citav dan smisljaju kako da prevare i narod i drzavu, a ona radi i dan i noc, sta realno od tog dijeta mozes ocekivat'?
Ljetos sam mu zveknuo samarcinu kad je bio pravo bezobrazan prema njoj. Nesto joj rekao u fazonu "ti si jadnica, radis u prodavnici, nemas pojma". Jbga meni prokuhalo u glavi, doduse i pjan sam bio, moj stari, a njen amizda pravio mesinu u pecari, a tukla se loza :D

Ishod: poprilicno se naljutila NA MENE. :lol:

A to za geto se slazem, mada ona tvrdi da je do prije 4-5 godina ona bila jedna od rijetkih strankinja tu. Sad je to mali Kandahar :run:
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#141 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Hakiz »

piupiu wrote:Ja bih sve mlade poslala vani najmanje na godinu dana, kao dio nekog državnog obrazovnog programa. Prvo, da se dekontaminiraju. Drugo, da se bolje upoznaju sa drugim kultarama, načinima života i da shvate da je vrlo moguće živjeti u uredjenom, nešizofrenom okruženju. Treće, da se malo odmore od ludila, da im se mozak otvori za lijepe teme, za kreativnost (u svim smislovima), za stvari koje zaslužuju. Četvrto, da se nauče stvarati svoju budućnost svojim rukama (Balkan je još uvijek pasivno okruženje sa 'zašto nam ne naprave' mentalitetom.) A, onda, ko hoće da se vrati, neka se vrati, i za početak nek' samo glasa. :wink: Budućnost bi nam bila mnogo, mnogo svjetlija.
A šta mi radimo?

Naši preci su, kada su došli do sličnih zaključaka, pravili revolucije. Možda nisu napravili dobro, možda je socijalistički sistem u bivšoj Jugoslaviji bio loš, ali ljudi su barem pokušali nešto. Mi sjedimo, kukamo kako je loše i ne pada nam na pamet da rizikujemo svoje poslove, slobodu, zdravlje ili život da bi nama, našoj djeci ili nekome trećem nekada bilo bolje.

Tako nam je kako zaslužujemo. U stvari, lažem, nije nam tako kako zaslužujemo, ovako nam je jer želimo da nam je ovako.

Ja prvi, pa svi ostali, koji piskaramo po forumu, psujemo po kafanama, mi smo svi licemjeri, kukavice i oportunisti.

Uradi nešto. I nema "Ja bih ali nema niko sa mnom". Uradi sam. Ako nećeš, šuti. Misli samo na sebe, snalazi se i pusti šuplju. Kraj priče.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72897
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#142 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Velkoski »

_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
jesu kurac 8-) :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#143 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Hakiz »

A za mlade. Svaki dan, nekoliko puta, se nađem u situaciji da pomislim da mladi ovdje fakat ništa ne zaslužuju bolje. Od tramvaja pa ostalo, ta misao mi je sve češće u glavi.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#144 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Tito_i_Partija »

_BataZiv_0809 wrote: Ishod: poprilicno se naljutila NA MENE. :lol:
Ovim si mi sve rek'o. Dozvoljava da dijete gazi po njoj i ljuti se na druge kad brane nju? Ako je stvarno tako, onda bolje nije ni zasluzila.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#145 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Margita81 »

_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?

Kratko sam vani ali stvarno sretna..trebalo je muda iskreno, ostavili smo sve u Sa i stan i auto i dobar posao ali treba i djeci dati bolju sansu i valja i ostariti i bolestan biti, a u Bosni realno bolje nece biti nikada a zivot prolazi..
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#146 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by TRANCE »

uglavnomja wrote:
dezurni_ucenik wrote:Znaci Bosnji tesko pada sto nema kafa i kafana na zapadu.

I pozivanja na onog danskog psihopatu i nacistu nije u redu.

ima kafa i kafana, ali nema ljudi, dragih ljudi sa kojim ti je merak sjesti. nema slucajnih susreta sa starim drugovima, neko iz osnovne, srednje, bivsa ljubav ... i ono hajmo na kaficu ... nema ljudi koji ce te slusati. koji ce te razumjeti.
Ovo je glavna balkanska ubleha, da ovdje kao žive dragi, pošteni i pitomi ljudi, a relanost je da nema pokvarenijih i zavidnijih ljudi, koji samo sebe gledaju, a komšiji iz sveg srca žele da propadne u svim životnim segmentima. Ono malo pitomih i dobrih ljudi se zatvorilo u sebe, a vukovi sve preuzeli, gaze preko leševa i čerupaju se za marku zbog sveopšteg kokuzluka.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#147 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by oridjidji »

Dvaput sam pokusao da zaglavim na zapadu. Dobri sistemi, dobar nacin zivota, sigurnija mjesta, pouzdanija za zivot, bolje ekonomije, cvrsci sistem, ulice ciste, ljudi na prvu hladni, na drugu ljubazni i pristupacni. Prvi put sam bio u Svedskoj, drugi put to je bio magicni krug od Francuske, Njemacke i Austrije. Svaki put me sudbina vratila nazad u BiH. Treci put se sansa otvorila ni otkud (brak) i ostao sam ovdje, nije to bio patriotski cin, vise je tome kumovalo to sto sam jedina muska glava u kuci, pa sam mislio da je bolje ostati.

Covjek kada zapne bilo gdje trazi nove mogucnosti. Trazi nacin da mu bude bolje. Problem je sto ovaj sistem jede mlade ljude iznutra jer im ne nudi mnogo. Moja porodica do rata moze se smatrati relativno bogatom. Otac rahmetli radio u Stutgartu umro na povratku ljeta 1990, tamo povukao moga najstarijeg brata, druga dva brata vodili privatluk, jedan bio odlican staklar, drugi moler, sestre radile u trgovackim lancima po Sarajevu, svi se oni osamostalili puno lakse nego sto cemo ja i najmladja mi sestra, pozenili se, poudali, sredili zivot. Sistem je nudio mladima tada puno vise nego ovaj nama.

Kod mene i mladje seke totalno drugaciji start. Bez starog, rat zavrsio, braca zadeverana na zapadu, sestre ovdje, svakome svoja porodica prvo na mjestu, mi nismo bili ni na pameti Najgore bi mi bilo sto bi se nas sjetili tek sa nekom potrebom. Gore jos od toga su me bolila prazna obecanja kada nisam radio. Bace zlu kost u kuci i ja se svadjam sa svima da objasnim koliko lazu. Onda poslje toga sam samo govorio "hocu" , na kakvo god njihovo obecanje i onda trt i ja ispadnem u pravu, svima zacepim usta. Na kraju htio ili ne htio otudjis se.Ni od koga ne trazis pomoc, zadeveras se sobom, boris se kako znas i umijes. Stara moja lavica kojoj dugujem mnogo u zivotu je jedini razlog sto jedan mali kreten postao kakav takav covjek koji se opet bori i sporo napreduje kroz zivot. Meni nije zao mene, bio sam prosjecan ucenik, sa ponekad dobrim, ponekad losim vladanjem, zavrsio zanat, vanredno postao tehnicar, paralelno ganjao poslice, poslove kako bi olaksao mati placanje dodatnog mi skolovanja, u tome periodu imao sam alternativu biti klosar, narkoman, diler, sitni kriminalac sa svima se njima sretao, ganjao, tukao, pogotovo sa vrsnjacima koji su se latili toga posla jer dosta sam vremena proveo i na ulici, najcesce sam se tukao jer nisam dao na sebe. Mati moja, moja lavica, popovala bi mi s razlogom, a ja svaki put kupio pouku sa nekim sranjem koje bi me tada zadesilo. Prvi posao sam imao sa nepunih 18-19 godina, ujutro bi ustao u 5, sjeo na prvu trolu 15 do 6 cini mi se, dovukao bi se s Dobrinje na Vraca, tamo bi upregnuo torbu, spustili bi se na kafu u 8- 10 i onda cijeli dan istu vukao po gradu i prodavao kreme, tlakomjere, nozeve, kurce palce cim bi se raja razbudila. Hodas cijeli dan pokucas na stotine vrata, udjes u stotinu radnji i na kraju dana zaradis dvije marke. Sjednes gladan na trotoar, cijeli dan proveo na dvije buhtle i dorucku kuci i places.Pogledas na sat 7-8 sati posljepodne. Ljubio bi ruke ljudima koji ti kupe bademovu kremu za cenera na kojoj tim imas dvije marke. Proslo je mjesec napustio sam to. Ne zalim. Dodjes kuci, malo je tu sluha, napustis los poso, paljba, a dobrih ni na pomolu. Onda vidis svoje vrsnjake valjaju gudru, ubiru platu neciju dnevno. Gazi te ta nepravda. Povuce te, bi i ti a bojis se, znas da ce to doci kad tad na naplatu i onda tako i bude, vidis kako jedan po jedan zavrsavaju u zatvoru, pa na kraju i njihov tatica Bomba, a ti se zahvaljujes bogu sto nisi upustio u takvo kolo. Ti mjenjas poslove, boris se, mjenjas fakultete. Razmisljas trazis mogucnosti, razmisljas o alternativama. Ne nudi se nista dobro. Mozda je najpresudniji trenutak bio taj kada sam dobio prvi racunar. To mi je otvorilo najvise mogucnosti ovdje i eto upravo se njima danas i bavim. Ni tu nije islo sjajno. Upadnes u jednu IT firmu da radis ko web dizajner, zakacite svako malo istovaranje kamiona, utovar, trckaranje izmedju servisa i skladista, izigravanje vozaca, cuvanje skladista, prezentacije stvari po nekim dogadjajima, na kraju i prljavog vesa operes za gazdu. Kruna je bila svemu tome kada sam zaglavio na operacionom stolu. Skines se sa stola, prodje mjesec opet te zakaci istovar i utovar, pukne ti film napravis frku i onda te postede posla koji te se ne tice. Bilo je tu svega, svega ima i danas. Pokusaja i pokusaja dati bude dobro, uspona i padova i tako stignes do 31 godine. Kao sto rekoh meni nije zao mene, zao mi je moje sestre koja je prvi magistar ekologije u BiH od osnivanja toga odsjeka na PMF. koja je svoj fakultet zavrsila u roku, a nikada nije dobila prilike da odradi pripravnicki. Po mjesecu broji po desetak i vise odbijenica. Sistem joj nikada nije dao sansu. A nije jedina visokoobrazovana osoba koju znam sa slicnim statusom jer nema poznanstava. Radila je kao prodavacica, zadnji put je radila u pekari na crno. Zalosno je spomenuti da je i tu upala na konto drugarice koja je tu radila i na kraju seka tu provede gotovo 3 godine radeci za 500 maraka. Na kraju covjek bude izrevoltiran svime sto svakodnevno gleda. Evo i sada gdje radim, ja bez fakulteta imam vecu platu od ljudi sa diplomom i da napomenem svi radimo na crno, oni rade za 5 stoja, ja za 8. To je u neku ruku tuzno. Zato mladi i idu iz BiH. Nije istina da raja nece da rade, vec raja je poprilicno ucijenjena time sto je malo trziste rada, a more je losih poslova na njemu. Do juce se drug zajebavao na moj racun, kako on ima 3 puta manju platu od mene, a on magistar politickih nauka, a ja samouki IT-evac. Previseje ovakvih prica. Ovo je iz moje kuce. Necu da pomislim kako je u drugim jer znam da ima gorih prica, a i onih boljih, u nasem drustvu rijetkih. Tako nam je kako nam je i valja nam se boriti.

Znam samo jedno, ne treba osudjivati ljude koji odu odavdje jer ovdje se ne nazire bolje. Jos se pitam imali ikakvog dobra u tome sto sam u BiH. Kako mi se cini moglo bi biti jos i teze. Starimo, a snage i volje ce biti sve manje i manje za borbu, ostaje samo nada da ce covjek isto nadomjestiti kakvom kvalitetnom idejom koja ce necim dobrim rezultirati.

Jedino ce mi ostati dvojba jesam li ili nisam dobro postupio sto Kirbasu neki dan ispred Begove ne opali seftu dok se slikao s rajom, onako reda radi kako mi pade na prvu napamet, mozda bi mi bilo malo u dusi lakse :lol:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#148 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by oridjidji »

-LIBERO- wrote:
piupiu wrote:Ja bih sve mlade poslala vani najmanje na godinu dana, kao dio nekog državnog obrazovnog programa. Prvo, da se dekontaminiraju. Drugo, da se bolje upoznaju sa drugim kultarama, načinima života i da shvate da je vrlo moguće živjeti u uredjenom, nešizofrenom okruženju. Treće, da se malo odmore od ludila, da im se mozak otvori za lijepe teme, za kreativnost (u svim smislovima), za stvari koje zaslužuju. Četvrto, da se nauče stvarati svoju budućnost svojim rukama (Balkan je još uvijek pasivno okruženje sa 'zašto nam ne naprave' mentalitetom.) A, onda, ko hoće da se vrati, neka se vrati, i za početak nek' samo glasa. :wink: Budućnost bi nam bila mnogo, mnogo svjetlija.
Bravo kolegice. Najpametniji post na temi. :kiss: :thumbup:
Vjeruj mi Piupiu, to zna biti kontraproduktivno. Kad sam se vratio iz Njemacke, potono ko brod, gore radio i za cetri dana zaradio gotovo svoje cetri plate iz jedne firme ovdje, mal sa skela u Regenzburgu nisam pao od tuge.

Sad mi je drug jedan u takvoj fazi, vratio se sa pripravnickog kojeg je nekim cudom odradio u Sloveniji, sada ni na nebu ni na zemlji. Zaboravio je odakle je otisao.
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#149 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bierkof »

Ko sebi misli dobro treba ici iz Bosne sto prije. Otisao prije 4 mjeseca, i to je najbolja odluka koju sam u zivotu napravio.
Tuzlachina
Posts: 142
Joined: 09/09/2005 20:44
Location: kod tuzlanke

#150 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Tuzlachina »

"gore sam im'o vise para al' ovdje ljepse zivim "

:bih:
Post Reply