1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#1 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by U-zap »

Cilj teme je postavljanje vijesti iz svakodnevnog zivota u BiH koje su obicno kap koja je prelila casu za vecinu koja odluci da napusti BiH - apsurdi koji su svakodnevnica u BiH i abnormalne pojave u razvijenim zemljama svijeta.

Pa da zapocnemo:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ko-jos-m ... /151130007
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#3 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bluesjunior »

_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
ma sto ne bi bili sretni? najveca greska koju sam u zivotu napravio je sto sam ostao....
saja_dj
Posts: 459
Joined: 03/05/2012 14:02

#4 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by saja_dj »

_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
Otisao prosle godine.

Da i da. Najbolja odluka mog zivota.

Tek kad se vratim na odmor, vidim da smo ustvari joc veci absurd od drzave i sistema, nego sto sam mislio...nazalost.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by muminovic »

Sve se veze za: novac, i nemogucnosti zaposlenja u BiH.

Da mlad imaju prosjecnu platu od 1.500 KM, nit bi napustali BiH, nit bi ih interesovao nerad Tuzilastva BIH koji en radi svoj posao.

Ne bi ih zanimali niti imena politicara, niti ko je koje vjere.

Bavili bi se sobom.
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#6 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by ElDzidziIbnDzo »

_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
Otisao prije ca.3-4 godine.

U sebi duboko nesretan.

Al haj ti to dokazi nekome. Svak ce ti reci,pa sto se ne vratis...
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#7 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bull21 »

ElDzidziIbnDzo wrote:
_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
Otisao prije ca.3-4 godine.

U sebi duboko nesretan.

Al haj ti to dokazi nekome. Svak ce ti reci,pa sto se ne vratis...
Pa i ja ću te prvi pitati, ali iskreno i bez namjere da provociram - zašto se ne vratiš? Ne želiš, jel' tako? Nedostaje ti porodica i prijatelji? Shvatljivo. Ali čak i ako ti nedostaju i čak i ako ti je teško, nemaš namjeru da se vratiš jer lakše je bez porodice nego bez hljeba i budućnosti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

bluesjunior wrote:
_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
ma sto ne bi bili sretni? najveca greska koju sam u zivotu napravio je sto sam ostao....
Pa zato sto postoji stanovita diskrepancija izmedju izjave da im ne fali zemlja apsurda BiH i višenja na ovom forumu :wink:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#9 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by HAVANA »

ElDzidziIbnDzo wrote:
_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
Otisao prije ca.3-4 godine.

U sebi duboko nesretan.

Al haj ti to dokazi nekome. Svak ce ti reci,pa sto se ne vratis...
Sta te briga sta ce ko reci,i meni su govorili da sam lud,prije 13 godina...A jok,ja sretan.Samo,uzmi im sto vise para pa se onda vrati. :D
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#10 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bluesjunior »

- nedemokratsko drustvo
- drustvom i drzavom nerijetko upravljaju ljudi za koje bi bilo pretjerano reci cak i da su mediokriteti (tj to bi mogli shvatiti kao kompliment)
- zaposljavanje je vrlo tesko sa bilo kojim stepenom obrazovanja
- kafana je ovdje postala centar zbivanja, druzenja, a ako nije kafana onda su to "božije kuće"
- nauka i naučni rad, istraživanja su posve marginalizirani, polako preovladavaju apatija, kreacionizam
- totalna neucinkovitost vlasti na svim nivoima
- ovdje nema VODE po cijelu noc u nekim gradskim naseljima (mislim na Sarajevo) vec decenijama
- radujemo se komadicima autoputa ili gradske zaobilaznice i treba se obradovati to je super al mislim da zasluzujemo mnogo vise
- pozoriste?
- koncerti ozbiljnih bendova? (ovde nikad nije svirao niko ozbiljnije svjetske reputacije uz par svijetlih izuzetaka na samom kraju karijere)
na zalost ima toga još i to "kol'ko ho'š"
- sretan?
- ispunjen?
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#11 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bluesjunior »

_BataZiv_0809 wrote:
bluesjunior wrote:
_BataZiv_0809 wrote:A jeste li sretni kada odete? Ono ispunjeni i zadovoljni sto niste vise u BiH?
ma sto ne bi bili sretni? najveca greska koju sam u zivotu napravio je sto sam ostao....
Pa zato sto postoji stanovita diskrepancija izmedju izjave da im ne fali zemlja apsurda BiH i višenja na ovom forumu :wink:
ljudi ubijaju vrijeme na razne nacine... da valjda je normalno imati i dalje nekog osjecaja prema domovini,jeziku, ljudima, sem toga kad to vise ne moras gledat pomalo se to onda i idealizira pa i ne izgleda bas toliko lose koliko svaki realan covjek moze lošim ocijeniti ako baci pogled kroz prozor.....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

bluesjunior wrote: ljudi ubijaju vrijeme na razne nacine... da valjda je normalno imati i dalje nekog osjecaja prema domovini,jeziku, ljudima, sem toga kad to vise ne moras gledat pomalo se to onda i idealizira pa i ne izgleda bas toliko lose koliko svaki realan covjek moze lošim ocijeniti ako baci pogled kroz prozor.....
Pa sve okej, ali hajde da budemo realni i ne pravimo pljuvacku temu, a ni zvizovstinu.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#13 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bull21 »

_BataZiv_0809 wrote:
bluesjunior wrote: ljudi ubijaju vrijeme na razne nacine... da valjda je normalno imati i dalje nekog osjecaja prema domovini,jeziku, ljudima, sem toga kad to vise ne moras gledat pomalo se to onda i idealizira pa i ne izgleda bas toliko lose koliko svaki realan covjek moze lošim ocijeniti ako baci pogled kroz prozor.....
Pa sve okej, ali hajde da budemo realni i ne pravimo pljuvacku temu, a ni zvizovstinu.
Anamo, a đe nam je Zviz? Vidim ja nešto nam fali na temi.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#14 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bluesjunior »

ban?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

bull21 wrote:
Anamo, a đe nam je Zviz? Vidim ja nešto nam fali na temi.
Banovan, jer je sa neskrivenom radoscu prizivao bacanje nuklearke na Siriju i reaktiviranje gasnih komora u Evropi kao rjesenje imigrantske krize :zoka:

Ali njegov modus operandi u maniru "ja se snas'o u Danskoj, Bosna je truba" nije usamljen slucaj :D
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#16 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by bull21 »

_BataZiv_0809 wrote:
bull21 wrote:
Anamo, a đe nam je Zviz? Vidim ja nešto nam fali na temi.
Banovan, jer je sa neskrivenom radoscu prizivao bacanje nuklearke na Siriju i reaktiviranje gasnih komora u Evropi kao rjesenje imigrantske krize :zoka:
:shock:
_BataZiv_0809 wrote:Ali njegov modus operandi u maniru "ja se snas'o u Danskoj, Bosna je truba" nije usamljen slucaj :D
To stoji. I što je ironija, mnogo je veća pojava kod dijasporčadi koja Bosnu nije vidjela od 2000te nego kod oriđinalnih dijasporaca.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

bull21 wrote:
To stoji. I što je ironija, mnogo je veća pojava kod dijasporčadi koja Bosnu nije vidjela od 2000te nego kod oriđinalnih dijasporaca.

Otprilike je to i primarni cilj mog javljanja na ovu temu.

Dakle, uopce ne sumnjam da je ljudima lakse zivjeti u uredjenim drustvima, gdje sve funkcionise kako treba, ali istovremeno smatram da to nije razlog za pljuvacinu po Bosni. Cak stavise pljuvacinu tumacim kao samoopravdanje.

Da ne kazem da je pomalo sizofreno pljuvati po BiH, a non stop biti na forumu.

Stoga, ko god je otisao-neka mu je sa srecom. Nije lako biti presadjena biljka iz jedne zemlje u drugu. Ako si sretan, svaka cast. Ova drzava ima hiljadu i jednu manu, ali nikad ne treba sa uma smetnuti da smo je mi napravili ovakvom. I oni koji su tu i oni koji su otisli.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#18 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Ci-Nick »

S jedne strane život je kratak i treba ga provesti tamo gdje ti je lijepo, gdje se osjećaš, "Kod kuće",.. ako je to Švedska, Njemačka, USA,... onda fino,... svi sretni.
S druge strane ni Šveđanima, ni Dancima, ni Nijemcima niko nije dao uređenu državu nego su je gradili radom, poštenjem, demokratskm izjašnjavanjem, pobunom,....
Mislim da nije pošteno žaliti se na neuređenu domovinu a prvom policajcu koji te zaustavi ponuditi 10 KM mita.
Kada budemo mislili na zajednicu, radili za zajednicu a ne samo za sebe i znali protestovati, dići pobunu ( s jasnim zahtjevima,... a ne onako ) i kada budemo i sami poštovali pravila i zakone koja zagovaramo od pomićivanja, guranja preko reda do plaćanja poreza,... onda će nam biti mnogo bolje.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#19 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by mekaba »

bull21 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
bull21 wrote:
Anamo, a đe nam je Zviz? Vidim ja nešto nam fali na temi.
Banovan, jer je sa neskrivenom radoscu prizivao bacanje nuklearke na Siriju i reaktiviranje gasnih komora u Evropi kao rjesenje imigrantske krize :zoka:
:shock:
_BataZiv_0809 wrote:Ali njegov modus operandi u maniru "ja se snas'o u Danskoj, Bosna je truba" nije usamljen slucaj :D
To stoji. I što je ironija, mnogo je veća pojava kod dijasporčadi koja Bosnu nije vidjela od 2000te nego kod oriđinalnih dijasporaca.

Hajmo sad jedno zajednicko pletenje po dijaspori ,niste odavno. Sad ce strucne analize da frcaju ko ku......ve glave. :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#20 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by _BataZiv_0809 »

mekaba wrote:

Hajmo sad jedno zajednicko pletenje po dijaspori ,niste odavno. Sad ce strucne analize da frcaju ko ku......ve glave. :-)
A tema nije pletenje po BiH? Malo manje hipokrizije ne bi skodilo ;-)
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#21 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by AmirBaa »

bluesjunior wrote:- nedemokratsko drustvo
- drustvom i drzavom nerijetko upravljaju ljudi za koje bi bilo pretjerano reci cak i da su mediokriteti (tj to bi mogli shvatiti kao kompliment)
- zaposljavanje je vrlo tesko sa bilo kojim stepenom obrazovanja
- kafana je ovdje postala centar zbivanja, druzenja, a ako nije kafana onda su to "božije kuće"
- nauka i naučni rad, istraživanja su posve marginalizirani, polako preovladavaju apatija, kreacionizam
- totalna neucinkovitost vlasti na svim nivoima
- ovdje nema VODE po cijelu noc u nekim gradskim naseljima (mislim na Sarajevo) vec decenijama
- radujemo se komadicima autoputa ili gradske zaobilaznice i treba se obradovati to je super al mislim da zasluzujemo mnogo vise
- pozoriste?
- koncerti ozbiljnih bendova? (ovde nikad nije svirao niko ozbiljnije svjetske reputacije uz par svijetlih izuzetaka na samom kraju karijere)
na zalost ima toga još i to "kol'ko ho'š"
- sretan?
- ispunjen?
:thumbup:
dodati jos ogromnu stopu kriminala, sitnih pljacki, automafije, i nemar policije za sigurnost gradjana :)
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#22 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by prog321 »

Ci-Nick wrote:S jedne strane život je kratak i treba ga provesti tamo gdje ti je lijepo, gdje se osjećaš, "Kod kuće",.. ako je to Švedska, Njemačka, USA,... onda fino,... svi sretni.
S druge strane ni Šveđanima, ni Dancima, ni Nijemcima niko nije dao uređenu državu nego su je gradili radom, poštenjem, demokratskm izjašnjavanjem, pobunom,....
Mislim da nije pošteno žaliti se na neuređenu domovinu a prvom policajcu koji te zaustavi ponuditi 10 KM mita.
Kada budemo mislili na zajednicu, radili za zajednicu a ne samo za sebe i znali protestovati, dići pobunu ( s jasnim zahtjevima,... a ne onako ) i kada budemo i sami poštovali pravila i zakone koja zagovaramo od pomićivanja, guranja preko reda do plaćanja poreza,... onda će nam biti mnogo bolje.

Ja i dan danas zalim sto na zapadu ne smijem ponuditi prvom drotu novac za kaznu. Ko ce se peglati sa ebenim sudom ? :-D
Sociolog
Posts: 4343
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#23 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by Sociolog »

sreca pa sam zavrsio medicinsku na Bjelavama, jos 2 stepena da zavrsim, pa letim odavde....a ima razloga milion :

npr. kako je moguce da obicni policajac voza Rav 4( ma koji motor i godiste bili)... od 2005-6 godine, kad sam bio 2 srednje, i sad ogromno povecanje narkotickih sredstava medju mladjom rajom, do 25 godina :( :( :( :wink: mislite da li je to slucajno??? ... Kad sam konobarisao, kad sam imao 19-20 godina, u solidnom , manjem kaficu, kakvih sam se sve priča korupcije, i kriminala naslusao, nek je i 20% od toga tacno...strasno, strasno ljudska tragedija.... mogucnost zaposlenja manja od statisticke greske... s 25 godina, znam, samo da se jedan momak zaposlio bez ikakve stele i to kao komercijalista za 800km( puna šaka brade na današnjem vaktu)...

previše povezanosti religije i politike, ( predavao mi Dino Abazovic, sociologiju religije, pa sam donekle upucen), što u lokalnoj dzamiji u Hrasnom, slušam ponekad, kako treba glasati za Sda.... što moja generacija(dobro sad manje), a mladji od 25 godina vrijeme gube u kaficima, ili još gore, što vidim one 2 kladionice na Čengić vili 2, Max Bet i Forumala,što su krcate mladjim ljudima, što im je furka u 4 srednjem igrati Bingo petkom, i subotom navecer..moja generacija 89n good. tad je izlazila nu The Bar internet..

što nema, ili barem ne primjetim ja, sve manje rock clubova, urbane muzike, pa i punk-a... što komšinica koja je završila u Širokom brijegu s 32 godine, radi kao medicinska sestra(u roku manjem od 2 godine)---a stotine medicinskih tehnicara na birou... što je dosta korupcije medju policijom, i tuzilastvom.. a o namjestanju u tenderima da i ne pričam :wink: :wink: :wink:

p.s. kakavih sam se sve priča naslušao kad sam konobarisao s 19-20 godina, opet ponavljam, daje mi za pravo da se ispalim odavde što prije....ako kome mogu pomoću tu sam :)
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#24 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by nKrkan »

čekanje

- u bolnici
-u opštini
-na birou
-u banci
-na svakom fakin šalteru
-autobusa
-papira raznih
-plata
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#25 Re: 1001 razlog zasto mladi napustaju BiH

Post by prog321 »

U Svicarsku. Odmah.

Ali nemoj blizu konja. :-D
Post Reply