Legalizacija kanabisa u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1 Legalizacija kanabisa u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/246 ... lijek.html

http://www.klix.ba/vijesti/bih/da-li-ce ... /151104043

Počelo se pričati o ovome. Šta mislite koliko će vremena biti potrebno prije nego se krene pozitivnim koracima prema upotrebi ove biljke? Glavni protivnik nije država, jer obični ljudi bi trebali da odluče o ovome kao što se radi u USA (referendum?), već farmaceutski lobiji i korumpirani doktori, koji ne žele konkurenta u lijeku protiv raka, ADHDa, smirenja, anksioznosti, ili nedaj Bože rekreacije.

Fokus politike farmaceutskog lobija je da je tableta i injekcija jedini mogući lijek, jer se dobro prodaje, samo je oni mogu proizvesti, oni imaju patent i licencu, i na kraju krajeva oni odlučuju o dejstvu iste. Možda će vam biti čudno ako vam kažem da se preko 90% prekursora lijekova (pravih lijekova, antibiotika, antidepresiva, lijekova za rak, vakcina itd) proizvodi u 2 fabrike (Indija i SAD). Svi ovi derivati koje mislite da je proizveo Bosnalijek, Krka ili Alkaloid su u suštini sintetisani negdje tamo u Indiji, a oni ih pakuju u tablete. IMa i izuzetaka, ali centralizirano je to do krajnje mjere.

Zašto je kanabis postao ilegalan odjednom? Klik za kratki video: https://www.youtube.com/watch?v=RlGQPuGA-8M
Zašto su alkohol i cigarete postali legalni? Klik za kratki vidio: https://www.youtube.com/watch?v=W_xs63Afe4U

Ostalo je sve došlo samo od sebe. Bolna činjenica je da alkohol predstavlja najveću prijetnju ljudskom organizmu i uzrokuje štetu veću i od heroina statistički i praktično, i dalje je legalan i dostupan svima starijim od 18 godina zakonski, dok za posjedovanje kanabisa možete dobiti od pola do 5 godina zatvora po KZ FBiH.

Amerika je krenula putem legalizacije odavno, borba se vodi i trenutno je rezultirala da u 4 savezne države (Aljaska, Colorado, Oregon, i Washington) je potpuno legalizovan kanabis za medicinsku i rekreativnu upotrebu do različitih količina i biljaka koje smiješ posjedovati. Dosta gradova je usvojilo svoje lokalne zakone prema kojima je legalno posjedovati i uživati veću količinu uz zabranu preprodaje, 2/3 ostalih država je na neki način dekriminizovalo istu tako da ćeš u najgorem slučaju dobiti neku novčanu kaznu iuz prekršajnu prijavu. U par država, uglavnom konzervativnih, Texas, Alabama, Oklahoma, Južna Karolina i Viskonsin, još uvijek je bilo kakva veza sa kanabisom nelegalna.

Evropa po ovom pitanju prati SAD, i imamo situaciju gdje je uglavnom posjedovanje i koristenje uz upotrebu za vlastite svrhe uglavnom dekriminalizovano, ili se ne forsira provedba zakona iako je nelegalno. Prednjače Holandija, Češka, Slovačka, Svicarska, pa i Njemačka. U Hrvatskoj je prošle godine dekriminalizovano posjedovanje (prekršajna prijava za posjedovanje) i medicinska upotreba.

Kakve su šanse da se kod nas desi ista stvar u skorije vrijeme? Da li je BiH spremna za ovaj korak, s obzirom da naša politika funkcioniše na principu kako drugi kažu? Država koja je uvela kanabis na listu opojnih droga (SAD), danas ga uveliko već legalizuje?
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#2 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Tesla10 »

U medicinske svrhe možda. Što se tiče generalne upotrebe ne.
User avatar
truts
Posts: 79
Joined: 29/03/2012 11:44

#3 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by truts »

Prema razvoju situacije do 2017. će je legalizovati u Kanadi, do 2018. širom SAD-a i u Meksiku. Možda bi to moglo da prouzrokuje neki bum i u Evropi, ko zna? Podržavam legalizaciju, sigurniji je kanabis, i po uživatelja i po one oko njega, od alkohola i cigareta definitivno. Iako ne podržavam vožnju u high stanju, mogu iz ličnog iskustva potvrditi da sam zapravo oprezniji nego kad sam čiste glave, čak i previše oprezan da ne smijem ni pedalj iznad ograničenja :mrgreen:
Što se nekih drugih aspekata tiče. Rasteretio bi se budžet namjenjen za hvatanje i kažnjavanje dilera i konzumenata. Procvjetala bi nova grana turizma, pa bi se vjerovatno popunile i neke rupe u državnim kasama. Za primjer možemo uzeti Kolorado, u kojem su za par mjeseci imali preko 50 miliona dolara profita od legalizacije. Lovu su uložili u obrazovanje i zdravstvo, što je nama sada prijeko potrebno. :lol:

Tesla10 wrote:U medicinske svrhe možda. Što se tiče generalne upotrebe ne.
Zašto? Da li imaš neke argumente protiv ili čisto onako ne podržavaš?
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#4 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Njanjavi »

Jos prije par godina sam rekao da ce bit globalno legalna i skinuta sa liste ilegalnih supstanci do 2020te.
Nego kad ce to kod nas, da idem ganjat da imam glaukom :roll:
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#5 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Matzan »

Uvešće se i kod nas sa jedno 5-10 godina kašnjenja u odnosu na EU i susjede.

Biće to poprilično šokantan trenutak za policijsko osoblje koje radi na suzbijanju nelegalne upotrebe opojnih sredstava...
ne bi me iznenadilo da u tom nekom prelaznom periodu ne zaplati neki početnik, jer će ovi još uvijek raditi po inerciji. :D

To u SAD su, koliko sam ja pratio, odradili neki lobiji uz poštivanje demokratskih procedura.
Ovdje kod nas čisto sumnjam da postoje takvi lobiji, već se stvari mijenjaju po principu (z)dogovora, talova i zavrtanja ruku od strane EU i SAD-a.

I na kraju, čudi me kako farmaceutski lobi nije i ovaj biznis stavio pod svoj monopol.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#6 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by drunken tiger »

studiorum_tuzlaensis wrote:http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/246 ... lijek.html

http://www.klix.ba/vijesti/bih/da-li-ce ... /151104043

Počelo se pričati o ovome. Šta mislite koliko će vremena biti potrebno prije nego se krene pozitivnim koracima prema upotrebi ove biljke? Glavni protivnik nije država, jer obični ljudi bi trebali da odluče o ovome kao što se radi u USA (referendum?), već farmaceutski lobiji i korumpirani doktori, koji ne žele konkurenta u lijeku protiv raka, ADHDa, smirenja, anksioznosti, ili nedaj Bože rekreacije.

Fokus politike farmaceutskog lobija je da je tableta i injekcija jedini mogući lijek, jer se dobro prodaje, samo je oni mogu proizvesti, oni imaju patent i licencu, i na kraju krajeva oni odlučuju o dejstvu iste. Možda će vam biti čudno ako vam kažem da se preko 90% prekursora lijekova (pravih lijekova, antibiotika, antidepresiva, lijekova za rak, vakcina itd) proizvodi u 2 fabrike (Indija i SAD). Svi ovi derivati koje mislite da je proizveo Bosnalijek, Krka ili Alkaloid su u suštini sintetisani negdje tamo u Indiji, a oni ih pakuju u tablete. IMa i izuzetaka, ali centralizirano je to do krajnje mjere.

Zašto je kanabis postao ilegalan odjednom? Klik za kratki video: https://www.youtube.com/watch?v=RlGQPuGA-8M
Zašto su alkohol i cigarete postali legalni? Klik za kratki vidio: https://www.youtube.com/watch?v=W_xs63Afe4U

Ostalo je sve došlo samo od sebe. Bolna činjenica je da alkohol predstavlja najveću prijetnju ljudskom organizmu i uzrokuje štetu veću i od heroina statistički i praktično, i dalje je legalan i dostupan svima starijim od 18 godina zakonski, dok za posjedovanje kanabisa možete dobiti od pola do 5 godina zatvora po KZ FBiH.

Amerika je krenula putem legalizacije odavno, borba se vodi i trenutno je rezultirala da u 4 savezne države (Aljaska, Colorado, Oregon, i Washington) je potpuno legalizovan kanabis za medicinsku i rekreativnu upotrebu do različitih količina i biljaka koje smiješ posjedovati. Dosta gradova je usvojilo svoje lokalne zakone prema kojima je legalno posjedovati i uživati veću količinu uz zabranu preprodaje, 2/3 ostalih država je na neki način dekriminizovalo istu tako da ćeš u najgorem slučaju dobiti neku novčanu kaznu iuz prekršajnu prijavu. U par država, uglavnom konzervativnih, Texas, Alabama, Oklahoma, Južna Karolina i Viskonsin, još uvijek je bilo kakva veza sa kanabisom nelegalna.

Evropa po ovom pitanju prati SAD, i imamo situaciju gdje je uglavnom posjedovanje i koristenje uz upotrebu za vlastite svrhe uglavnom dekriminalizovano, ili se ne forsira provedba zakona iako je nelegalno. Prednjače Holandija, Češka, Slovačka, Svicarska, pa i Njemačka. U Hrvatskoj je prošle godine dekriminalizovano posjedovanje (prekršajna prijava za posjedovanje) i medicinska upotreba.

Kakve su šanse da se kod nas desi ista stvar u skorije vrijeme? Da li je BiH spremna za ovaj korak, s obzirom da naša politika funkcioniše na principu kako drugi kažu? Država koja je uvela kanabis na listu opojnih droga (SAD), danas ga uveliko već legalizuje?
Dok postoji SDA i njihovo glasačko tijelo to se neće desiti u BiH.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#7 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Njanjavi »

Matzan wrote:Uvešće se i kod nas sa jedno 5-10 godina kašnjenja u odnosu na EU i susjede.

Biće to poprilično šokantan trenutak za policijsko osoblje koje radi na suzbijanju nelegalne upotrebe opojnih sredstava...
ne bi me iznenadilo da u tom nekom prelaznom periodu ne zaplati neki početnik, jer će ovi još uvijek raditi po inerciji. :D

To u SAD su, koliko sam ja pratio, odradili neki lobiji uz poštivanje demokratskih procedura.
Ovdje kod nas čisto sumnjam da postoje takvi lobiji, već se stvari mijenjaju po principu (z)dogovora, talova i zavrtanja ruku od strane EU i SAD-a.

I na kraju, čudi me kako farmaceutski lobi nije i ovaj biznis stavio pod svoj monopol.
Ma kralju kad to who skine sa liste zabranjenih supstanci i ilegalnih opijata, mogu oni duvat u frulu povazdan onda, ne pitaju se oni tu ni sekunde ;-)
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#8 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by KB9 »

Tesla10 wrote:U medicinske svrhe možda. Što se tiče generalne upotrebe ne.
amin

samo nam jos fali da gledamo narkomancine raspale po ulicama i da imaju svoji drzavu, samo ta bagra se i zalaze za legalizaciju
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#9 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

KB9 wrote:
Tesla10 wrote:U medicinske svrhe možda. Što se tiče generalne upotrebe ne.
amin

samo nam jos fali da gledamo narkomancine raspale po ulicama i da imaju svoji drzavu, samo ta bagra se i zalaze za legalizaciju
Znači alkoholičari i debili sa razbacanim dvolitrama po parku su OK za naše društvo, a raspale narkomančine koje puše travu su bagra.

Malo smo zatucani, jelde?
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#10 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by KB9 »

studiorum_tuzlaensis wrote:
KB9 wrote:
Tesla10 wrote:U medicinske svrhe možda. Što se tiče generalne upotrebe ne.
amin

samo nam jos fali da gledamo narkomancine raspale po ulicama i da imaju svoji drzavu, samo ta bagra se i zalaze za legalizaciju
Znači alkoholičari i debili sa razbacanim dvolitrama po parku su OK za naše društvo, a raspale narkomančine koje puše travu su bagra.

Malo smo zatucani, jelde?
ti mora da pusis travu deset godina i nisi ovisan? ah ti paradoksi i spinovanja korisnika opijata :lol:
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#11 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Drinski »

Ako se organi vlasti ne mogu da izbore sa nekim problemom, to nikako ne znaci da taj problem treba rijesiti legalizacijom, nego smjenom onih iz drzavnih organa koji trebaju pod a) da osmisle sistem i utvrde politiku i b) da rade na provođenju utvrđene politike.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#12 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ma evo buraz, upravo sam ga zapalio, jebiga kad sam raspala narkomančina sa diplomom elektrotehnike i platom od 2 milje maraka... Još mi jutros na paypal leglo 530$.


Kakav imbecil.
triiksa
Posts: 172
Joined: 12/02/2015 12:01

#13 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by triiksa »

KB9 wrote:
Tesla10 wrote:U medicinske svrhe možda. Što se tiče generalne upotrebe ne.
amin

samo nam jos fali da gledamo narkomancine raspale po ulicama i da imaju svoji drzavu, samo ta bagra se i zalaze za legalizaciju
Pročitam ovakav post i zamišljam čovjeka u šuškavoj trenerci sa špic cipelama na nogama i čačkalicom u uglu usana kako ga piše. Na stolu pola litre brlje...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#14 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by KB9 »

studiorum_tuzlaensis wrote:Ma evo buraz, upravo sam ga zapalio, jebiga kad sam raspala narkomančina sa diplomom elektrotehnike i platom od 2 milje maraka... Još mi jutros na paypal leglo 530$.


Kakav imbecil.
dacu ti ja vecu platu da mi budes batler, nije problem (kad se vec busamo u prsa na forumu)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#15 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Drinski »

A stvarno, ja stanujem u zgradi gdje imam narkomana ispod sebe, ne znam naravno sta korisiti, ali covjek ciči, vristi, razbija ili lupa šta li, pa njih dođe jos, pa ne mozes spavati...neki stanari se sa njim ne voze u liftu jer se plaše da će ih orobiti itd.
A slozicemo se, bar u trenutcima prisebnosti, da ja takvo ponasanje ne moram trpiti. Naravno, ne ulazeci u ostale socijalne, zdravstvene, kriminolske probleme.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#16 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

MIslim da to nema veze sa ovom temom, jer ti ustvari i ne znaš da li se on drogira, jel uživa kanabis ili nesto slično.

Možda je frajer alkoholičar, a ne narkoman? Možda je psihički bolesnik, šizofreničar. Poređenje je glupo, a uvijek možeš poslati anonimnu prijavu da sumnjas da se rastura droga u stanu, upašće policija mu 100% sa nalogom za koji dan.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#17 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Drinski »

studiorum_tuzlaensis wrote:MIslim da to nema veze sa ovom temom, jer ti ustvari i ne znaš da li se on drogira, jel uživa kanabis ili nesto slično.

Možda je frajer alkoholičar, a ne narkoman? Možda je psihički bolesnik, šizofreničar. Poređenje je glupo, a uvijek možeš poslati anonimnu prijavu da sumnjas da se rastura droga u stanu, upašće policija mu 100% sa nalogom za koji dan.
ma jok, lik se drogira 100 % pa osjeti se miris trave na balkonu, druzi se sa poznatim licima itd., ne znam da li koristi kakve teze opijate, nego je tvoja priča glupa, a osim toga, par puta sam mu slozio pretrese, sada cekam da mu gazda da otkaz zbog razvaljenih vrata.. :D
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#18 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by KB9 »

imo sam ja jednog normala prijatelja, pusio tako kanabis, nije bio ovisan, cure, izlasci, zezanje, sega, eno ga sad vehabija u becu, eto kako su te osobe psihicki stabilne i jake licnosti, bas takvi trebaju da se bore za legalizacije i kroje zakone drustva :lol:
triiksa
Posts: 172
Joined: 12/02/2015 12:01

#19 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by triiksa »

KB9 wrote:imo sam ja jednog normala prijatelja, pusio tako kanabis, nije bio ovisan, cure, izlasci, zezanje, sega, eno ga sad vehabija u becu, eto kako su te osobe psihicki stabilne i jake licnosti, bas takvi trebaju da se bore za legalizacije i kroje zakone drustva :lol:
Burazeru, razbijaš nas argumentima.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#20 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by KB9 »

triiksa wrote:
KB9 wrote:imo sam ja jednog normala prijatelja, pusio tako kanabis, nije bio ovisan, cure, izlasci, zezanje, sega, eno ga sad vehabija u becu, eto kako su te osobe psihicki stabilne i jake licnosti, bas takvi trebaju da se bore za legalizacije i kroje zakone drustva :lol:
Burazeru, razbijaš nas argumentima.
to gore je cinjenica, da li ces je ti shvatit ko argument je na tebi al prvo moras prestat da zamisljas
User avatar
Truba
Posts: 81580
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Truba »

apsolutno protiv

najbitnije je običnim ljudima spriječiti mogućnost da dođu do takvih stvari

ostali koji to vole i žele imaju od malena svog dilera kao ja za med livadski
triiksa
Posts: 172
Joined: 12/02/2015 12:01

#22 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by triiksa »

Meni pričali ljudi jedan pušio travu pa poludio i pojeo lanac od bicikla...
hali gali halid
Posts: 2372
Joined: 08/10/2007 22:45

#23 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by hali gali halid »

Taj što ciči, razbija, lupa, to sigurno ne radi nakon što je zapalio buksnu...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#24 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Drinski »

hali gali halid wrote:Taj što ciči, razbija, lupa, to sigurno ne radi nakon što je zapalio buksnu...
pretpostavljam, morao je nesto jace uzeti, ali prvo zasto da ja rizikujem i mislim sta jeste a sta nije uzeo i drugo, ja cisto sumnjam da je odmah otisao na iglu bez prethodne konzumacije trave..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Legalizovati sve ;-)
Post Reply