Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#501 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by dale cooper »

beniciodeltoro wrote: To što je sama definicija New Primitivesa bila podcjenjivanje Bošnjaka i njihovog načina života ne mora značiti da su svi ekstremni bili kao Malkolm Muharem i da su mrzili Bošnjake iz dubine duše, ne želim ništa lično reći protiv osobak ao Elvisa i Seje, možda su onako jaranski podhebavali Bošnjake ali to i dalje izgleda kao podhebavanje u očima drugih. Ratni Nadrealisti kao i Pušenje sa Sejom kao frontmenom ili emisije poput Nadreality Show ili Neletova beogradska Nadrealna Televizija kao i njegovo Pušenje sa Kusturicom nemaju veze sa novim primitivizmom.

Ali to jednostavno nije istina. TLN se zajebavala sa svime i svačim a duhom su najviše bili povezani sa Sarajevskim ulicama
i mahalama. A u njima je bilo svakakvih zanimljivih likova, ponajviše raznih šanera. Ali to nije bilo ni po čemu
usmjereno protiv Bošnjaka ili bilo koga drugoga. Ko misli drugačije jednostavno želi da revidira istoriju u
korist neke svoje nacionalne matrice ugroženosti i ugnjetavanja. Ponavljam,već viđene stvari na ovim prostorima od
strane Srpskih i Hratskih nacionalista. Po tom pitanju ste svi apsolutno isti.
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#502 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by beniciodeltoro »

dale cooper wrote:
beniciodeltoro wrote: To što je sama definicija New Primitivesa bila podcjenjivanje Bošnjaka i njihovog načina života ne mora značiti da su svi ekstremni bili kao Malkolm Muharem i da su mrzili Bošnjake iz dubine duše, ne želim ništa lično reći protiv osobak ao Elvisa i Seje, možda su onako jaranski podhebavali Bošnjake ali to i dalje izgleda kao podhebavanje u očima drugih. Ratni Nadrealisti kao i Pušenje sa Sejom kao frontmenom ili emisije poput Nadreality Show ili Neletova beogradska Nadrealna Televizija kao i njegovo Pušenje sa Kusturicom nemaju veze sa novim primitivizmom.

Ali to jednostavno nije istina. TLN se zajebavala sa svime i svačim a duhom su najviše bili povezani sa Sarajevskim ulicama
i mahalama. A u njima je bilo svakakvih zanimljivih likova, ponajviše raznih šanera. Ali to nije bilo ni po čemu
usmjereno protiv Bošnjaka ili bilo koga drugoga. Ko misli drugačije jednostavno želi da revidira istoriju u
korist neke svoje nacionalne matrice ugroženosti i ugnjetavanja. Ponavljam,već viđene stvari na ovim prostorima od
strane Srpskih i Hratskih nacionalista. Po tom pitanju ste svi apsolutno isti.
Zar nije kontradiktorno tvrditi ako je mahala puna ne-Bošnjaka koji su činili New Primitivse da su snimali pjesme samo o Bošnjacima jer su autentične pošto su odrasli u bošnjačkoj mahali?
Pa ako je Sarajevo prije rata imalo više Srba kako nije nikada neki šaner, kabadahija, džeparoš u pjesmama bio nekad i neki Dragan ili Goran?
Ako je išta revidiranje historije onda je to da grupa ne-Bošnjaka nisu imali bošnjačka umjetnička imena i da pjesme nisu bile uglavnom o Bošnjacima a to uglavnom nekim uličarima koji i nisu bili baš obrazovani nego su završili uličnu školu, bili lukavi na svoj način poput nekog cigančeta.
Zašto toliki fokus i opsesija mladih ne-Bošnjaka iz Sarajeva bošnjačkom kulturom i načinom života u jednom multi-kulti gradu u doba gdje se nije gledalo ko si i kako se zoveš?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#503 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by dale cooper »

beniciodeltoro wrote:
dale cooper wrote:
beniciodeltoro wrote: To što je sama definicija New Primitivesa bila podcjenjivanje Bošnjaka i njihovog načina života ne mora značiti da su svi ekstremni bili kao Malkolm Muharem i da su mrzili Bošnjake iz dubine duše, ne želim ništa lično reći protiv osobak ao Elvisa i Seje, možda su onako jaranski podhebavali Bošnjake ali to i dalje izgleda kao podhebavanje u očima drugih. Ratni Nadrealisti kao i Pušenje sa Sejom kao frontmenom ili emisije poput Nadreality Show ili Neletova beogradska Nadrealna Televizija kao i njegovo Pušenje sa Kusturicom nemaju veze sa novim primitivizmom.

Ali to jednostavno nije istina. TLN se zajebavala sa svime i svačim a duhom su najviše bili povezani sa Sarajevskim ulicama
i mahalama. A u njima je bilo svakakvih zanimljivih likova, ponajviše raznih šanera. Ali to nije bilo ni po čemu
usmjereno protiv Bošnjaka ili bilo koga drugoga. Ko misli drugačije jednostavno želi da revidira istoriju u
korist neke svoje nacionalne matrice ugroženosti i ugnjetavanja. Ponavljam,već viđene stvari na ovim prostorima od
strane Srpskih i Hratskih nacionalista. Po tom pitanju ste svi apsolutno isti.
Zar nije kontradiktorno tvrditi ako je mahala puna ne-Bošnjaka koji su činili New Primitivse da su snimali pjesme samo o Bošnjacima jer su autentične pošto su odrasli u bošnjačkoj mahali?
Pa ako je Sarajevo prije rata imalo više Srba kako nije nikada neki šaner, kabadahija, džeparoš u pjesmama bio nekad i neki Dragan ili Goran?
Ako je išta revidiranje historije onda je to da grupa ne-Bošnjaka nisu imali bošnjačka umjetnička imena i da pjesme nisu bile uglavnom o Bošnjacima a to uglavnom nekim uličarima koji i nisu bili baš obrazovani nego su završili uličnu školu, bili lukavi na svoj način poput nekog cigančeta.
Zašto toliki fokus i opsesija mladih ne-Bošnjaka iz Sarajeva bošnjačkom kulturom i načinom života u jednom multi-kulti gradu u doba gdje se nije gledalo ko si i kako se zoveš?
I ko kaže da su snimali samo pjesme ili skečeve o Bošnjacima? U dosta pjesama spominju se samo nadimci. Murga, pišonja, žuga.
Kako možeš znati njihovu nacionalnost?
I u instancama kada su spominjana imena koja se mogu nazvati Bošnjačkim kao naprimjer "Ibro dirka naš", taj lik nije
spomenut ni u kakvom lošem kontekstu. Da parafraziram Neleta, "Nije Ibro jarane fukara, Ibro je defakto umjetnik"
TLN-ovci su dolazili iz različitih backgrounda, moguće da se dosta njih većinom družilo sa Bošnjacima, kao što si
rekao Sarajevo je uvijek bilo multi kulturalno, pa su od njih čuli priče i legende o tim nekim likovima iz mahala koje su
kasnije pretočili u skečeve i pjesme. Ali ništa od toga ne upućuje da je postojala zla namjera da se jedan
narod prikaže na loš način. Posebno što smo se u to vrijeme svi manje-više osjećali Bosancima i Jugoslovenima.
A zajebavali su se nadrealisti i na račun jugoslovenstva.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#504 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by piupiu »

dale cooper wrote: Ali to jednostavno nije istina. TLN se zajebavala sa svime i svačim a duhom su najviše bili povezani sa Sarajevskim ulicama
i mahalama. A u njima je bilo svakakvih zanimljivih likova, ponajviše raznih šanera. Ali to nije bilo ni po čemu
usmjereno protiv Bošnjaka ili bilo koga drugoga. Ko misli drugačije jednostavno želi da revidira istoriju u
korist neke svoje nacionalne matrice ugroženosti i ugnjetavanja. Ponavljam,već viđene stvari na ovim prostorima od
strane Srpskih i Hratskih nacionalista. Po tom pitanju ste svi apsolutno isti.
:thumbup:

A, o prebrojavanju krvnih zrnaca ... i to još po imenima :shock: ... :-). Koje je 'marke' Djuro? Koje Dado Džihan? Koje Sejo? Koje Zlatko Arslanagić? Koje Dražen Ričl? Htjedoh ranije napisati da onaj ko ne razumije Novi primitivizam kao pokret zapravo ne razumije Sarajevo, al' kontam neko će me optužiti za kakav izam ... Kao neko ko je odrastao 'na izvoru' inspiracije :D, ja u Novom primitivizmu vidim samo pokret koji je našu kulturu (i jednu supkulturu) lansirao u jugoslovenski mainstream i grupu neopterećenih, inteligentnih i kreativnih sarajevskih momaka čiji je humor (za mene) u rangu s pajtonovskim. Oni su oda našoj duhovitosti, drčnosti i vrlo specifičnom duhu i jedan od najautentičnijih kulturnih pokreta iznjedrenih na našim prostorima.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#505 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Ommadawn »

New Primitives, kao pokret, su ismijavali papanluk i primitivizam prvo sredine u kojoj su odrastali (Sarajevo) a kasnije i Jugoslaviju. Ja sam imao priliku da tada, kao dijete, boravim u Sarajevu nekih pola godine i upoznam taj mentalitet preko mojih dosta starijih rođaka. Nikada neću zaboraviti kada je prijatelj mog oca prodavao farmerke iz Trsta nekom jadniku, kojem su bile prevelike, a on ga ubjeđuje da se to može makazama izrezati i sašiti po mjeri, riječima "ako ti mater nema šivaću mašinu, ne znam kako se udala. To ti je isto ko da ne zna kuhat" i najlegendarniju "nije meni da ti ja prodam nego da mi se raja fino u gradu nosi. Šta će reći svijet o nama...čuj..".
Ali eto, ispade da je to bila zavjera protiv Bošnjaka.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#506 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by ultima_palabra »

Ja se sjećam i Radeta Pendreka, policajca koji je dobivao napade od Nietzchea i Wagnera, vidovnjaka Caneta Prebranca, onda onih zajebancija sa SAO Krajinama (SAO-MAO-HAO), pa šezdesetosmaša Riste Podvožnjaka... Šiber je bio predodređen za zajebanciju na račun Slovenaca i Hrvata, Đuro je zajebavao dalmatinske ribare... svega je tu bilo.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#507 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Android Knego »

beniciodeltoro wrote:Pa ako je Sarajevo prije rata imalo više Srba kako nije nikada neki šaner, kabadahija, džeparoš u pjesmama bio nekad i neki Dragan ili Goran?
a je li danas u pjesmi ili skecu normalnije i autenticnije ovakve likove nazvati Dragan/Goran ili Hamo/Mujo?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#508 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Gojeni H »

Ommadawn wrote:New Primitives, kao pokret, su ismijavali papanluk i primitivizam prvo sredine u kojoj su odrastali (Sarajevo) a kasnije i Jugoslaviju. Ja sam imao priliku da tada, kao dijete, boravim u Sarajevu nekih pola godine i upoznam taj mentalitet preko mojih dosta starijih rođaka. Nikada neću zaboraviti kada je prijatelj mog oca prodavao farmerke iz Trsta nekom jadniku, kojem su bile prevelike, a on ga ubjeđuje da se to može makazama izrezati i sašiti po mjeri, riječima "ako ti mater nema šivaću mašinu, ne znam kako se udala. To ti je isto ko da ne zna kuhat" i najlegendarniju "nije meni da ti ja prodam nego da mi se raja fino u gradu nosi. Šta će reći svijet o nama...čuj..".
Ali eto, ispade da je to bila zavjera protiv Bošnjaka.
Nevezano za Nove primitivce, velicanje takvog mentaliteta je drustveni samo-knock-down.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#509 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Altsa »

J. Pejakovic ga poziva da posjeti Sarajevo. Ne znam samo sto ga ne zove u svoj Travnik i u cije ime on poziva emira nemanjica u sarajevo.

http://www.e-novine.com/entertainment/e ... magle.html
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#510 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Adriatic »

Altsa wrote:J. Pejakovic ga poziva da posjeti Sarajevo. Ne znam samo sto ga ne zove u svoj Travnik i u cije ime on poziva emira nemanjica u sarajevo.

http://www.e-novine.com/entertainment/e ... magle.html
Uvijek bio i ostao smrad.
Lažni multietničar.
I u čije ime on poziva ovog slugu balkanskog kasapina?
U moje sigurno ne.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#511 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Zokipfc »

Mislim da bi Nadredlisti imali jednu rijec upravo za tipove kao Benicio - papak :D


No offense, samo se zezam ;)
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#512 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by MokeQc »

Pa stvarno nisam znao ima toliko nerazumijevanja New Primitives-a. Smijesno je misliti da je cijeli taj pokret usmjeren protiv Muslimana, Bosnjaka.... Kako je Elvis vec vise puta rekao: Nisam ja sjeo i izmislio NP,samo sam dao ime vec postojecoj grupi ljudi, imao si pankere, hipike, itd, a za ove nije bilo imena.
U Valter Express-u iz '89-e imaju intervjui sa svim nadrealistima (imam jos uvijek taj casopis, ne da mi se traziti ga) i tu je objasnjen NP. Navode parole tipa 'cevap je vazda bolji od hamburgera a sljiva od viskija' koje odbacuju teznju za pomodarskim imitiranjem neceg stranog i gledanja s visine nekog ili neceg domaceg. Cilj NP, kako sam ga shvatio i prihvatio, je da ukaze na ono sto jesmo -i na na dobro i lose, to jeste na sve ono sto cini ili sto je cinilo nase zivote i da tudje nije neophodno bolje. A danas nam je taj 'primitivizam' mozda potrebniji nego ikad. Oni su sebe, i nas i grad afirmisali na autentican i domaci nacin
To sto se zalomilo par cetnika koji poslijesvega pokusavaju to zloupotrijebiti, jer im ne preostaje nista drugo u zivotu, to je iskljucivo njihov problem.
Mislim da ovaj dio Hemonovog teksta 'Sarajevo je...',iako nevezan za NP, moze posluziti da objasni tu viziju NP :
'Sarajevski svijet: pametni i papci, pohlepni i lijepi, umorni i mladi, mlađahni i mahniti, bogati i jadni, jedri i bolesni, visoki i trošni, ljuti i lavordžije, šaneri i geniji, dijaspora i jalijaši, željovci i pitari, djeca i odrasli, vjerni i nevjerni, moćni i pobožni - sve u svemu, skoro četiristo hiljada gradskih atoma.
I da se ne lažemo, tu nema kraja. Sarajevo se ili voli ili ne voli.'
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#513 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by MokeQc »

Jos nesto kontam, ne znam da li bi se Hemon slozio, ali taj njegov tekst je u stvari mozda i sama sustina NP. Cini mi se da bi se od svakog ovog opisa mogla napisati pjesma u stilu Zabranjenog pusenja, ili bi se bar svaka od ovih situacija mogla naci nekom njihovom stihu:
(Vjerovatno sam otisao u off topic - halalite, ponijelo me malo :) )

Sarajevo je...

Taksista koji me vozi sa aerodroma i na moju opasku da lišće već opada, odgovara riječima: "Ma ja, lubenica, učiteljica", što sam nakon podrobne analize shvatio da predstavlja magičnu formulu koja opisuje postepeni dolazak jeseni.

Trenutak kada se, nakon što pukne ramazanski top koji označava zalazak sunca, sa Jekovca vidi kako svjetla na svim minaretima Sarajeva istovremeno zaiskre.

Tandrkanje prvog jutarnjeg tramvaja koje odjekuje kroz prazne ulice grada.

Hladnoća zgrada iz austrougarskih vremena i stepenica u njima, sa rubovima izlizanim od đonova koji se već više od stoljeća njima pentraju.

Somun (sa ćurokotom) iz pekare na Kovačima.

Lopte koje se valjaju u plitkim virovima Miljacke.

Ljepota sarajevskih žena, koja uvijek u sebi nosi upisanu vlastitu prošlost i vlastitu budućnost, istoriju prošlih i budućih mijena: u licima se mogu prepoznati kako žgoljave djevojčice, tako i zrele žene, kako i djevojčuljci, tako i brižne starice.

Sfumato hladnog sarajevskog jutra, prije nego što sunce izmili iza planina, a izmaglica puže uz padine.

Škembići kod Hadžibajrića.

Plodovi koji rastu po grmlju diljem Sarajeva, znani kao "bijele bobice".

Vitka mačka, tigrasta čaršijanerka, koja se valja na brdu perzijskih ćilima u Morića-hanu.

Okrugla tacna koja rotira na vrhu konobarskog kažiprsta.

Miting golubova na Sebilju.

Miris sira, kajmaka, mesa i mramora u Tržnici.

Zvonjava crkvenih zvona u šest ujutro.

Način na koji sarajevski akcenat pući usne govornika, zbog mumlavih suglasnika i progutanih samoglasnika, što naročito lijepo izgleda kod žena sa punim usnama.

Jesenje lišće do zglobova na Vilsonovom šetalištu i zvuk zrelog kestenja kad otpadne, zasrlja kroz grane a onda udari u meki tepih od lišća.

Špricer kod Ramisa.

Miris starih podruma: ugalj, prašina, kace za kupus, memla.

Svjetla koja noću cakle u brdima oko Sarajeva, nalik na zvijezde koje, kao pahuljice, sporo padaju.

Zvuk ispuhane lopte koju djeca šutaju po prašini u parkovima Novog Sarajeva.

Šištanje kiše na ulicama pod točkovima automobila.

Izrezbarene topovske čahure u Kujundžiluku.

Pijukanje radiostanica u taksijima.

Reumatične ruke penzionera na leđima dok gledaju partije šaha sa džinovskim figurama pred avetinjskom Robnom kućom.

Sladoled sa ukusom "egipatske vanilije" (šta god da je to) u slastičarni Egipat.

Zelenilo terena na Željinom stadionu.

Asfalt pun udubljenja, rupa, barica i ruža, nikad savršen, uvijek šatiran.

Kratki trzaj glavom u stranu koji prati odgovor: "Pa evo…", na pitanje: "Šta ima?".

Bljesak uličnih svjetala na mirnoj, plitkoj Miljacki.

Ublažene jarke boje jesenjeg voća i povrća u sjeni strehe pijace na Markalama.

Ćevapi bilo gdje u gradu.

Kiseljak koji izlapi za manje od petnaest minuta.

Tvrdoća kamena koji dotakneš kad se nagneš da popiješ gutljaj vode na Gazi Husrev- begovoj česmi.

Huk Sarajeva koji se čuje na Hridu ili Trebeviću - svi zvuci grada stopljeni u jedno.

Tišina koja prati padanje prvog snijega, kao da sve i svi zamuknu od sjetnog uzbuđenja.

Duge sjenke drveća u Velikom parku u septembarsko poslijepodne.

Kolekcija prepariranih životinja u Zemaljskom muzeju.

Kipovi ispred Narodne banke, vječiti čuvari Čeke, koji drže svjetla-šljemove iznad svojih glava.

Ritam hoda penzionera na Ferhadiji koji se poklapa sa ritmom međusobnog razgovora - sintaksa koraka.

Dres dupljak sa imenom Zinedinea Zidanea na leđima musavog dječaka.

Titova slika u zlatari na Čaršiji.

Gaće i čarape u prolazu kraj Imperijala.

Miris koji odjeća nosi na sebi nakon boravka u Sarajevu: mješavina znoja, cigaretnog dima, ćevapa, pranja u sarajevskoj vodi i sušenja napolju.

Sarajevski svijet: pametni i papci, pohlepni i lijepi, umorni i mladi, mlađahni i mahniti, bogati i jadni, jedri i bolesni, visoki i trošni, ljuti i lavordžije, šaneri i geniji, dijaspora i jalijaši, željovci i pitari, djeca i odrasli, vjerni i nevjerni, moćni i pobožni - sve u svemu, skoro četiristo hiljada gradskih atoma.

I da se ne lažemo, tu nema kraja. Sarajevo se ili voli ili ne voli.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#514 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Banksy »

Adriatic wrote:
Altsa wrote:J. Pejakovic ga poziva da posjeti Sarajevo. Ne znam samo sto ga ne zove u svoj Travnik i u cije ime on poziva emira nemanjica u sarajevo.

http://www.e-novine.com/entertainment/e ... magle.html
Uvijek bio i ostao smrad.
Lažni multietničar.
I u čije ime on poziva ovog slugu balkanskog kasapina?
U moje sigurno ne.
U svoje, naravno. Preporučuje se ljigavac za neki naredni film.

btw podržala bih donekle @benicia, ali duža je to priča. i u ono doba, bili su mi bljak.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#515 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by JThomas »

ultima_palabra wrote:Ja se sjećam i Radeta Pendreka, policajca koji je dobivao napade od Nietzchea i Wagnera, vidovnjaka Caneta Prebranca, onda onih zajebancija sa SAO Krajinama (SAO-MAO-HAO), pa šezdesetosmaša Riste Podvožnjaka... Šiber je bio predodređen za zajebanciju na račun Slovenaca i Hrvata, Đuro je zajebavao dalmatinske ribare... svega je tu bilo.
mocarta.

- vojo, mocart!

- ne! nemojte molim vas! neeeeeee!
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#516 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by MokeQc »

JThomas wrote:
ultima_palabra wrote:Ja se sjećam i Radeta Pendreka, policajca koji je dobivao napade od Nietzchea i Wagnera, vidovnjaka Caneta Prebranca, onda onih zajebancija sa SAO Krajinama (SAO-MAO-HAO), pa šezdesetosmaša Riste Podvožnjaka... Šiber je bio predodređen za zajebanciju na račun Slovenaca i Hrvata, Đuro je zajebavao dalmatinske ribare... svega je tu bilo.
mocarta.

- vojo, mocart!

- ne! nemojte molim vas! neeeeeee!
Mislis da si tv'd o'ah, slomili smo mi i tv'dje od tebe! :lol:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#517 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by ultima_palabra »

http://www.klix.ba/vijesti/regija/steve ... /151201069
Sramota, kraj najvećeg srpskog režisera oni primaju neke holivudsko-imperijalističke olupine :oops: Treba prenijeti Mećavnik u slobodarsku Šumsku ili Belorusiju...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#518 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Banksy »

Pomiriće ih otec Vladimir ...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#519 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by ultima_palabra »

Josip je samo šupak, nije terorista :mrgreen:
wolf07
Posts: 1718
Joined: 29/08/2010 02:44

#520 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by wolf07 »

O cijeloj fami vezano za NP najpametnije je govorio jedan lik iz Beograda (nažalost zaboravio sam mu ime) koji je to obuhvatio objašnjenjem koje otprilike glasi - znam ja da se o krezavom frajeru može napraviti 1000 fazona, ali to i dalje ostaje krezav frajer!

Poenta je u tome da je NP sam po sebi, u svojoj dubini, ma kako mu izgledala "fasada", u stvari bio prožet reklamiranjem antivrijednosti! Školovanog čovjeka uvijek zajebu neki likovi koji ne znaju koliko je 2+2, uvijek su oni pametniji. Uvijek je neki nehljeb koji nije vidio ništa dalje od Ilidže pametniji od Amerikanca, Nijemca ili Šveđanina. Uvijek je lijep, uredan i čist momak predmet podsmjeha nekih gubitnika koji nemaju gaća na guzici. Uvijek je neradnik i probisvijet - frajer, a radnik ili naučnik je papak! Kroz taj serijal (Top Lista Nadrealista) i tu muziku je propagirano sve naopako. Ja se bojim da je naš današnji odnos prema strancima, Zapadu, školi, nauci, zdravom životu, radu, alkoholu, ženama, djeci, krađi, korupciji... dobrim dijelom definisan tim naopakim pogledam na svijet. Možda je ovo pretjerana tvrdnja, i vrlo vjerovatno to nije bila njihova namjera, ali sam sasvim siguran da je to ipak ostavilo kakav-takav trag na naše društvo.
Ne znam u kojoj mjeri bi se moglo govoriti o tome da su bili antibošnjački nastrojeni, međutim, definitivno su Bosnu i Hercegovinu predstavili u ružnom svjetlu. Gledano kroz prizmu NP-a iz BG ili ZG Bosna je zemlja naivčina i primitivaca! Naravno, ta slika u dobroj mjeri jeste tačna jer je Bosna dočekala JNA iz Slovenije i Hrvatske s cvijećem, iako će im ta ista JNA ubijati djecu koji mjesec kasnije.

NP je u stvari poput priče o nekom trećerazrednom frajeru sa margina društva koji nikako i ničim ne može biti bitan u svom društvu, odnosno u društvu koje bi on htio da je njegovo, ali ga ono uporno odbacuje, pa onda ne preže ni od toga da napravi vic o svojoj sestri samo "da bi se raja smijala", opaliće čvoku svom mlađem bratu da bi zabavio majmune kojima hoće da se prišlepa, a svoje roditelje će uvijek prikazati u najgorem svjetlu jer samo tako izmami osmjeh na licu cura koje mu se sviđaju, a nikako ne može da dopre do njih. Tako je i NP pokušao od Bosne i Hercegovine i njenih stanovnika napraviti nešto što je ravnopravno i zanimljivo Srbiji ili Hrvatskoj na pogrešan način. Nije problem kad se napravi vic na svoj način, ali ako je to jedini argument koji imaš da bi se nekome približio onda to više nije humor već mazohizam! Isto tako, to što su njihovi skečevi smiješni ne znači da nisu štetni!

A što se tiče Josipa Pejakovića, mislim da se čovjek jednostavno izgubio. Jedan dan na sva zvona objavi kako hoće da ide iz Bosne. Drugi dan neće. Treći dan gostuje kod Stankovića u "Nedeljom u 2" i nešto pametuje a nije ni blizu onog što hoće da odglumi, jer mi se čini da je i u taj politički talk-show otišao da glumi. Sad zove Kusturicu iz ko zna kojeg razloga. Živa zbunjoza od čovjeka!
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#521 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Banksy »

Ima dosta istine u postu iznad, bilo je tu svojevoljno zakucavanje i ''intitucionaliziranje'' stereotipa (koji su, opet, ipak nastali na osnovu nekih istina) gluposti i inferiornosti, što je trasiralo put zbunjenima, ako ih je uopće bilo ... Sad, da li je bilo namjerno ili spontano, ne znamo, ali je bilo efikasno, to je sigurno.
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#522 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Adriatic »

wolf07 wrote:O cijeloj fami vezano za NP najpametnije je govorio jedan lik iz Beograda (nažalost zaboravio sam mu ime) koji je to obuhvatio objašnjenjem koje otprilike glasi - znam ja da se o krezavom frajeru može napraviti 1000 fazona, ali to i dalje ostaje krezav frajer!

Poenta je u tome da je NP sam po sebi, u svojoj dubini, ma kako mu izgledala "fasada", u stvari bio prožet reklamiranjem antivrijednosti! Školovanog čovjeka uvijek zajebu neki likovi koji ne znaju koliko je 2+2, uvijek su oni pametniji. Uvijek je neki nehljeb koji nije vidio ništa dalje od Ilidže pametniji od Amerikanca, Nijemca ili Šveđanina. Uvijek je lijep, uredan i čist momak predmet podsmjeha nekih gubitnika koji nemaju gaća na guzici. Uvijek je neradnik i probisvijet - frajer, a radnik ili naučnik je papak! Kroz taj serijal (Top Lista Nadrealista) i tu muziku je propagirano sve naopako. Ja se bojim da je naš današnji odnos prema strancima, Zapadu, školi, nauci, zdravom životu, radu, alkoholu, ženama, djeci, krađi, korupciji... dobrim dijelom definisan tim naopakim pogledam na svijet. Možda je ovo pretjerana tvrdnja, i vrlo vjerovatno to nije bila njihova namjera, ali sam sasvim siguran da je to ipak ostavilo kakav-takav trag na naše društvo.
Ne znam u kojoj mjeri bi se moglo govoriti o tome da su bili antibošnjački nastrojeni, međutim, definitivno su Bosnu i Hercegovinu predstavili u ružnom svjetlu. Gledano kroz prizmu NP-a iz BG ili ZG Bosna je zemlja naivčina i primitivaca! Naravno, ta slika u dobroj mjeri jeste tačna jer je Bosna dočekala JNA iz Slovenije i Hrvatske s cvijećem, iako će im ta ista JNA ubijati djecu koji mjesec kasnije.

NP je u stvari poput priče o nekom trećerazrednom frajeru sa margina društva koji nikako i ničim ne može biti bitan u svom društvu, odnosno u društvu koje bi on htio da je njegovo, ali ga ono uporno odbacuje, pa onda ne preže ni od toga da napravi vic o svojoj sestri samo "da bi se raja smijala", opaliće čvoku svom mlađem bratu da bi zabavio majmune kojima hoće da se prišlepa, a svoje roditelje će uvijek prikazati u najgorem svjetlu jer samo tako izmami osmjeh na licu cura koje mu se sviđaju, a nikako ne može da dopre do njih. Tako je i NP pokušao od Bosne i Hercegovine i njenih stanovnika napraviti nešto što je ravnopravno i zanimljivo Srbiji ili Hrvatskoj na pogrešan način. Nije problem kad se napravi vic na svoj način, ali ako je to jedini argument koji imaš da bi se nekome približio onda to više nije humor već mazohizam! Isto tako, to što su njihovi skečevi smiješni ne znači da nisu štetni!

A što se tiče Josipa Pejakovića, mislim da se čovjek jednostavno izgubio. Jedan dan na sva zvona objavi kako hoće da ide iz Bosne. Drugi dan neće. Treći dan gostuje kod Stankovića u "Nedeljom u 2" i nešto pametuje a nije ni blizu onog što hoće da odglumi, jer mi se čini da je i u taj politički talk-show otišao da glumi. Sad zove Kusturicu iz ko zna kojeg razloga. Živa zbunjoza od čovjeka!
:thumbup:
To je to.
Mada prema Josipu treba biti znatno grublji. jer je potrošio sve kredite.
wolf07
Posts: 1718
Joined: 29/08/2010 02:44

#523 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by wolf07 »

Potrošio je on kredite u smislu da se ono što on kaže više ne treba uzimati za ozbiljno, ali riječ je o jako dobrom glumcu i čovjeku koji ipak nije neprijatelj ove države mada mu se ponekad zna desiti da "prileti" pa mu se omakne da kaže i šta treba i šta ne treba. Da nije ništa drugo uradio u svom umjetničkom životu ostaje vrijedno hvale ono što je napravio sa monodramom "Oj, živote" koja je iz politikantskih razloga od strane nekih kvazipatriota zloupotrijebljena i potrošena. Takođe, meni je ostala draga njegova uloga vojvode Trivuna u "Gluvom barutu" gdje je možda po prvi put pokazano da četnici nisu neki puki gibaničari koje svaki partizan rastjera s dva metka već vrlo zli ljudi koji su skloni kalkulaciji ovisno o tome kakva je situacija. Možda je tek taj film malo otvorio oči, prvenstveno Bošnjacima, oko toga koliko hinjavi u stvari četnici mogu da budu i kakva je to ideologija u stvari. Nažalost, snimljen je prekasno da bi ostavio neki velik uticaj. A imao je Josip još dobrih i značajnih uloga i, što je najvažnije, bio je gdje treba kad je bilo najjebenije, a to smo svi skloni zaboraviti. Vidim da mnogi u nebesa dižu neke ljude poput profesora Spahića koji se ispalio iz Bosne čim je počelo sranje, a sad nam svima soli pamet! Radi činjenice da je bio ovdje kad je komotno mogao da razguli za Hrvatsku ili Sloveniju kao mnogi drugi umjetnici ja mu više vjerujem i više ga poštujem, iako se često ne slažem s onim što kaže, nego što vjerujem tim profi političarima u pokušaju.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#524 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by ultima_palabra »

Šta će razguljivati za Sloveniju i Hrvatsku, bolje je ovdje prosipati šuplju, a na drugoj strani gomilati stanove, poslovne prostore i džipove.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#525 Re: Emir Kusturica je nakon 25 godina govorio za BHRT

Post by Banksy »

ultima_palabra wrote:Šta će razguljivati za Sloveniju i Hrvatsku, bolje je ovdje prosipati šuplju, a na drugoj strani gomilati stanove, poslovne prostore i džipove.
Upravo tako. Gdje bi drugdje mogao ovako:

kandidat stranke Radom za boljitak,

prije toga član Savjeta za razvoj SDP-a,

prije toga nastupao u predizbornoj i za HDZ,

koliko se sjećam bili su tu negdje i Republikanci BiH,

prije toga bio na čelu ratnog štaba za zaštitu umjetnina, aminovan direktno od Alije,

a na samom početku u reformistima ...

stotine hiljada za ''serijal'' od BHT-a, afere s otimanjem tuđih stanova, Markovićeva poratna stanogradnja, itd,

pa 2009: ''Mislim da je Dodik taj koji može pomoći BiH. Ako postoji hrabrost kao riječ, onda se ona zove Milorad Dodik'' (!)

pa na koncu, nekako je i logično da se zaokruži s Kustom ...
Post Reply