Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#26 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Last December »

Na nekim univerzitetima je filologija poseban fakultet, ako ima dosta jezika obično.
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#27 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by mk ultra »

Image

pa recimo nađeš se u situaciji, završio poljoprivrednu srednju školu, u struci nema posla nikakvog, i šta da radiš? kao student barem imaš neka dodatna prava, tipa gras, liječenje i sl.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#28 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Niemand »

@last december, znam to, po meni i ispravno, s obzirom na broj jezika recimo koji se uce na filozofskom, mogla bi komotno postojati filologija.

Nego mi nije bilo jasno, pise "filologija" a zatim "filozofski", a ja kolko znam svi jezici su na filozofskom kod nas.

Al ima smisla, s obzirom da sam zanemarila da ljudi ne studiraju samo ovdje.
Stargate Punk
Posts: 206
Joined: 06/03/2014 19:54

#29 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Stargate Punk »

Ja najbolji su oni koji studiraju pravo da bi dobili posao u nekoj zapadnoj zemlji ciji jezik ne znaju ni govoriti. :lol:

Vecina tog se vuce iz jednostavnog razloga da djeca ne uce dovoljno matematiku i druge naucne predmete jos u srednjoj skoli i onda se ".ebenom kasno kajati" kad treba upisati fakultet jer mnogi bi bili iznenadjeni sa prijemnim testovima iz tih predmenta.

Druga stvar je u tome sto svi hoce da se pokazu kao pametni i face pa upisiju bilo sta ili gdje je lakse.
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#30 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by bierkof »

Iako znam da ce rasprava otici dovraga nakon 3ce strane, da probam ozbiljno odgovoriti.

1) Mislim da djeca po zavrsetku osnovne skole nemaju niti jednu oblast koja zaokupira njihovu paznju. Ovo je velika krivica roditelja jer prosjecan roditelj u bosni nije emancipovan, zaokupiran je pukim prezivljavanjem, a ni sam nije ucio, i znanje i saznanja o svijetu koja on posjeduje su od prilike aktuelna za 1970tu godinu. Po mom misljenju prvi problem su roditelji jer ne znaju kako da probude ili barem ne uniste urodjenu znatizelju kod svoje djece. Vec u ranim godinama se napravi veliki bauk od matematike, fizike i hemije.

2) Isti problem se nastavi kroz srednje obrazovanje. Djeca u trenutku zavrsetka osnovne skole nisu dovoljno svjesna sta sve postoji na ovom svijetu i kako izgleda trenutna ekonomska slika njihovog okruzenja, a ni roditelji sami ne znaju sta ih to snalazi i zasto nema posla.
Nas obrazovni sistem dodatno odmaze djeci zato sto vecinu njih tjera na gimnazijsko obrazovanje. Gimnazija je samo dodatno produzenje opsteg osnovnog obrazovanja, dok po mom misljenju 15-18to godisnjake bi trebalo vec usmjeriti u neku produktivnu stranu.
Gimnazija je takav sistem gdje se podjednako ocjenjuju kvazi-predmeti poput likovnog, filozofije, sociologije i predmeti vrlo relevantni za vrijeme i ekonomiju modernog svijeta poput engleskog jezika, informatike, matematike, fizike ili hemije.

3) Po zavrsetku skole vec sada mlade punoljetne osobe jos uvjek ne znaju sta se trazi na trzistu rada, i nisu jos imali dodira sa realnim poslovnim okruzenjem. Vrlo lose obrazovanje i nestrucan kadar u srednjim skolama je napravio veliki strah od matematike i informatike kao da su to neka tajna znanja koje razumiju samo odabrani. To je vrlo lako za shvatiti kada pogledate koliko predmeta iz klase drustvenih nauka ucenik odslusa u toku svog obrazovanja, a koliko predmeta iz klase prirodnih nauka. Osim matematike, fizike, hemije i biologije, svi ostali predmeti su prakticno drustvene nauke. Djecu se nikada ne nauci 'kako uciti' prirodne nauke.

Takodjer fakulteti poput ETFa, medicine, biologije, PMFa itd itd su na glasu kao 'teski'... I mlade se odvraca od tih fakulteta upravo nasom 'seljackom' pricom i prepadanjem 100godisnjim studiranjem. Na zalost priroda ljudi je da idu linijom manjeg otpora.
Takodjer zelim da naglasim da je ovi navedeni fakulteti uopste nisu teski, i da su mnogi drustveni fakulteti poput filozofije npr dosta zahtjevniji jer za neke ispite treba procitati jako puno knjiga, vise nego sto sam ja procitao u toku jedne godine ETFa npr... Vecina predmeta na ETFu moze spremiti za vrlo malo vremena redovnim radom. Inzinjerski fakulteti su od prilike poput igre, kada prodjes prvu godinu ili 2 opstih predmeta, kasnije su projekti vrlo zanimljivi i relevantni, skoro da nema nikakvog bubanja, ucenja... Sve su eksperimenti, seminarski, prezentacije realnih rezultata, a profesori ti postanu odlicni prijatelji i kolege...
Sa druge strane, prirodne nauke su mnogo zanimljivije, aktuelne su i konstantno se sire. Mogucnosti za napredovanje su neogranicene, geografske barijere ne postoje, a poslova ima na svakom cosku. U industriji se takvi poslovi nagradjuju sa mnogo novca jer rad jednog naucnika ili inzinjera otklanja realne probleme, i svako pa cak i najmanje poboljsanje od 0.1 fening, bilo specificnog proizvoda ili proizvodnog procesa, pomnozen sa tirazima velikih firmi vrijedi stotine i stotine hiljada eura godisnje. Moja firma npr. takva poboljsanja rado nagradjuje novcanim bonusima.

TL;DR
Roditelji i skole su krive jer djecu ne uce i ne spremaju za ekonomiju buducnosti, i kakvi poslovi ce biti dostupni. Poslovi koji su sada aktuelni nisu postojali kada su ucitelji i roditelji ucili svoju skolu, a nasi ljudi su ponosno zaglupljeni i ne prate korak sa vremenom i tehnologijom.
neki
Posts: 6691
Joined: 17/02/2005 07:57

#31 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by neki »

TRANCE wrote:Pregled broja nezaposlenih u Kantonu Sarajevo prema fakultetima:

Geodetski 1
Metalurški 3
Rudarski 7
Filološki 10
Tehnološki 14
Šumarski 39
Građevinski 51
Saobraćajni 71
Farmaceutski 80
Teološki fakultet 94
Veterinarski 104
Elektro-tehnički 105
Arhitektonski 113
Mašinski 121
Medicinski 137
Stomatološki 141
Poljoprivredni 173
Umjetničke akademije 192
Fizičke kulture 230
Prirodno-matematički 350
Filozofski 838
Pravni 910
Ostale visoke škole i fakulteti 1089
Ekonomski 1141
Političkih nauka 1423

UKUPNO VSS 7437
Interesantna lista...firma u kojoj radim prije par mjeseci je raspisala oglas za prijem jednog kandidata struke koja je na ovoj listi nezaposlenih zastupljena u trocifrenom broju. Firma je jedna od jacih u svojoj oblasti, plata za raspisano mjesto je daleko iznad prosjecne plate u drzavi, oglas bio otvoren mjesec dana u svim dnevnim novinama i na posao.ba....prijavilo se 6 kandidata.

a sto se tice pravnika, oni su s preuzimanjem diplome potpisali dozivotni ugovor s ovom drzavom. Cim predju granicu u potrazi za poslom s diplomom mogu samo obrisati guzicu...
User avatar
Truba
Posts: 81721
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#32 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Truba »

fpn je pet fakulteta zasto se zbirno prikazuje???
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#33 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by dezurni_ucenik »

Stargate Punk wrote:Ja najbolji su oni koji studiraju pravo da bi dobili posao u nekoj zapadnoj zemlji ciji jezik ne znaju ni govoriti. :lol:

Vecina tog se vuce iz jednostavnog razloga da djeca ne uce dovoljno matematiku i druge naucne predmete jos u srednjoj skoli i onda se ".ebenom kasno kajati" kad treba upisati fakultet jer mnogi bi bili iznenadjeni sa prijemnim testovima iz tih predmenta.


Druga stvar je u tome sto svi hoce da se pokazu kao pametni i face pa upisiju bilo sta ili gdje je lakse.

:thumbup:
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#34 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by trcicu trceci »

pa evo vam pmf ima 350 nezaposlenih, vi spominjete matematiku... trebate shvatti nema posla ni u jednoj struci toliko, druga stvar je pravo i ekonomija gdje toga se najvise zavrsava
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#35 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by bierkof »

trcicu trceci wrote:pa evo vam pmf ima 350 nezaposlenih, vi spominjete matematiku... trebate shvatti nema posla ni u jednoj struci toliko, druga stvar je pravo i ekonomija gdje toga se najvise zavrsava
Nemas pojma sta pricas. PMF ima mnogo odsjeka, osim matematike, postoji i hemija, fizika, biologija, geografija. Biologija ima 5 smjerova, od kojih je jedan nastavnicki a ostali su naucno istrazivacki poput genetike ili mikrobiologije... slicno je i na ostalim smjerovima.
Reci da ima 350 nezaposlenih sa PMFom na birou je veliki kompliment za fakultet IMHO.

A sto se matematike tice, da si izasao malo iz svog sela znao bi da je matematika jedan od najuniverzalnijih zvanja koja mozes da imas.
Zanemarujemo nastavnicki smjer, diploma iz matematike ti u modernom svijetu otvara mozda najvise vrata, od svih ostalih mogucih zvanja...
Generalno imas pristup citavom bankarskom sektoru, od investicionog bankarstva, procjene rizika... Statiska je takodjer ogromna industrija. U skoro svakoj oblasti inzinjeringa gdje su projekti zahtjevni i komplikovani potreban je matematicar... U istrazivanju i medicini takodjer.
Uz neznatna doskolovavanja profesionalni matematicari imaju pristup najvecem broju mogucih karijera, od svih ostalih zanimanja.

Recimo ovo je savrsen primjer onoga o cemu sam pricao. Mladi nemaju sansu da nauce sta sve postoji u svijetu i kako mogu da dodju do te pozicije, pa cak i iz Bosne. Mozda bi neki momci voljeli da rade kao dizajneri za BMW, ili airbus, ali nema niko da im objasni kako do tamo da stignu.
Prosjecan roditelj u BIH misli da je zivotni uspjeh inzinjera posao u telekomu ili elektroprivredi, a doktora na Kosevu ili gradskoj bolnici.
Mi smo stali u vremenu.
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#36 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by trcicu trceci »

sta me bolan napadas ima i filozofski preko 15 odsjeka, i preko 50 smjerova. Tako da je i onda ovaj iznad podatak uspjeh za ff.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#37 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by cyprus »

mk ultra wrote:Image

pa recimo nađeš se u situaciji, završio poljoprivrednu srednju školu, u struci nema posla nikakvog, i šta da radiš? kao student barem imaš neka dodatna prava, tipa gras, liječenje i sl.
Proudly in shit tier :mrgreen: :mrgreen:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#38 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by TRANCE »

trcicu trceci wrote:pa evo vam pmf ima 350 nezaposlenih, vi spominjete matematiku... trebate shvatti nema posla ni u jednoj struci toliko, druga stvar je pravo i ekonomija gdje toga se najvise zavrsava
Baš tako. Iz ličnog iskustva, moja djevojka je diplomirala i magistrirala na PMF-u, smjer genetika, sve u roku sa solidnim ocjenama. Super perspektivno zanimanje u svijetu, ali ne i u Bosni. Dok u normalnom svijetu postoji mali milion kompanija, istraživačkih centara, laboratorija i sl. koje se bave otkrivanjem novih lijekova, prevencijama bolesti, razvojem GMO hrane, organa iz matičnih ćelija i sl., u Bosni se genetika svodi uglavnom na otkrivanje je li nečiji babo stvarno babo ili nije :lol: Taj posao radi par već postojećih profesora na jedinom genetičkom institutu u BiH. Pored toga, postoji par zaposlenih na KCUS-u gdje već rade djeca doktora, par zaposlenih u institutu za traženje nestalih i par zaposlenih u forenzičkom odjelu entitetskih MUP-ova gdje se upada preko stranke i to je sve gdje se u BiH može raditi s tom strukom. Naravno, od okoline ona i sve ostale nezaposlene kolegice s fakulteta dobijaju savjete da se prekvalifikuju za frizerku, prodavačicu u piljari ili pak konobaricu, jer s tim fakultetom nema "meda", kako reče postavljač teme :bih: :run:

EDIT:
Evo vidim da ovaj "bierkof" na temi nahvali biologiju, genetiku i ostale smjerove, kao s tim se nazali posao u Bosni dok trepneš, pa da ga pitam u kojem svijetu živi i šta koristi od stimulansa?
Last edited by TRANCE on 02/11/2015 01:24, edited 3 times in total.
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#39 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by trcicu trceci »

TRANCE wrote:
trcicu trceci wrote:pa evo vam pmf ima 350 nezaposlenih, vi spominjete matematiku... trebate shvatti nema posla ni u jednoj struci toliko, druga stvar je pravo i ekonomija gdje toga se najvise zavrsava
Baš tako. Iz ličnog iskustva, moja djevojka je diplomirala i magistrirala na PMF-u, smjer genetika, sve u roku sa solidnim ocjenama. Super perspektivno zanimanje u svijetu, ali ne i u Bosni. Dok u normalnom svijetu postoji mali milion kompanija, istraživačkih centara, laboratorija i sl. koje se bave otkrivanjem novih lijekova, prevencijama bolesti, razvojem GMO hrane, organa iz matičnih ćelija i sl., u Bosni se genetika svodi uglavnom na otkrivanje je li nečiji babo stvarno babo ili nije :lol: Taj posao radi par već postojećih profesora na jedinom genetičkom institutu u BiH. Pored toga, postoji par zaposlenih na KCUS-u gdje već rade djeca doktora, par zaposlenih u institutu za traženje nestalih i par zaposlenih u forenzičkom odjelu entitetskih MUP-ova gdje se upada preko stranke i to je sve gdje se u BiH može raditi s tom strukom. Naravno, od okoline ona i sve ostale nezaposlene kolegice s fakulteta dobijaju savjete da se prekvalifikuju za frizerku, prodavačicu u piljari ili pak konobaricu, jer s tim fakultetom nema "meda", kako reče postavljač teme :bih: :run:
Isto mi je drug fiziku zavrsio, i znam da mi je nabrojao na prst jedne ruke kompanije u BiH koje zaposljavaju fizicare
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#40 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Ludzak »

Kratko i jasno...

Opredjeljuju se društvene nauke zbog izbjegavanja matematika.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#41 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Eborg »

Slažem se da je tržište prezasićeno ali isto je i zbog katastrofalnog obrazovnog procesa na tim fakultetima a ne zbog puke tendencije upisivanja fakulteta iz društvene kategorije koji imaju (ne)zasluženu stigmu "lakših". Konkretno, uvijek sam bio veliki kritičar sataraša obrazovanja na Pravnom fakultetu u Sarajevu i, uz vrlo realnu šansu da ovo zvuči prilično bezobrazno i arogantno, uvijek govorim da sve u životu što sam naučio, postigao, zaradio i sl. je ne zbog znanja sa tog fakulteta već uprkos njemu. I nažalost, vjerujem da nisam jedini koji uviđa probleme u tom "sistemu".

Zašto ovo govorim? Sasvim dovoljno kolega pravnika se uspjelo "izvući" i trenutno radi u inostranstvu u različitim kapacitetima u okviru pravničke struke. Kako? Nisu išli od skripte do skripte što je standard naukovanja na PFSA, rano su se specijalizirali i postali najbolji u svojim oblastima i kao takvi su postali interesantni poslodavcima čak i ako su "završili pravo u nekoj tamo Bosni". Podvlačim - specijalizacija u odabranoj oblasti, ne standardno "završio pravo i postao advokat za sve". Pravo je vjerovatno najgori fakultet za bilo kakvu inostranu karijeru svugdje u svijetu, ali i za to postoji formula. E sad, sretni/pametni su oni koji shvate na vrijeme kako to izvesti uz što manje žrtava kojih mora biti.

Kada se uvedu prijemni ispiti na sve fakultete i to po jednakom kriteriju vjerujem da će biti dosta drugačijih rezultata. Kako? Univerzitet obavlja prijemni ispit iz svih oblasti i kandidat dobijene rezultate predaje na fakultet(e) gdje želi studirati. A ne ovako - negdje nema prijemni, negdje je matematika lakša, negdje teža, negdje se polaže 1 predmet ili 3, negdje tetka radi u studentskoj službi itd.

Kada smo već toliko bolesni i neefikasni kao društvo da princip državne mature uvedemo na državnom ili makar entitetskom nivou, onda ga makar možemo uvesti na kantonalnom/univerzitetskom. Ali kada ovdje smislene ideje imaju prolaz?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#42 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by TRANCE »

trcicu trceci wrote:
TRANCE wrote:
trcicu trceci wrote:pa evo vam pmf ima 350 nezaposlenih, vi spominjete matematiku... trebate shvatti nema posla ni u jednoj struci toliko, druga stvar je pravo i ekonomija gdje toga se najvise zavrsava
Baš tako. Iz ličnog iskustva, moja djevojka je diplomirala i magistrirala na PMF-u, smjer genetika, sve u roku sa solidnim ocjenama. Super perspektivno zanimanje u svijetu, ali ne i u Bosni. Dok u normalnom svijetu postoji mali milion kompanija, istraživačkih centara, laboratorija i sl. koje se bave otkrivanjem novih lijekova, prevencijama bolesti, razvojem GMO hrane, organa iz matičnih ćelija i sl., u Bosni se genetika svodi uglavnom na otkrivanje je li nečiji babo stvarno babo ili nije :lol: Taj posao radi par već postojećih profesora na jedinom genetičkom institutu u BiH. Pored toga, postoji par zaposlenih na KCUS-u gdje već rade djeca doktora, par zaposlenih u institutu za traženje nestalih i par zaposlenih u forenzičkom odjelu entitetskih MUP-ova gdje se upada preko stranke i to je sve gdje se u BiH može raditi s tom strukom. Naravno, od okoline ona i sve ostale nezaposlene kolegice s fakulteta dobijaju savjete da se prekvalifikuju za frizerku, prodavačicu u piljari ili pak konobaricu, jer s tim fakultetom nema "meda", kako reče postavljač teme :bih: :run:
Isto mi je drug fiziku zavrsio, i znam da mi je nabrojao na prst jedne ruke kompanije u BiH koje zaposljavaju fizicare
Vjerujem. Da se u BiH krene praviti nuklearna elektrana gdje bi se takav zaposlio, up'o bi narod u reaktor s vilama i lopatama da ga demolira. Protiv proizvodnje aviona ili raketa za lansiranje satelita bi bila donešena fetva, jer ne može insan dosegnuti nebo. :bih:
User avatar
medvjed23
Posts: 26815
Joined: 16/07/2010 13:49

#43 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by medvjed23 »

Ne znaju da nema meda. Ne razmišljaju u tom smjeru, jer prosječam tinejdžer se, prilikom upisa fakulteta, vodi srcem, a ne analizom tendencija na tržištu rada i sl. I to je potpuno razumljivo. Naivno je od jako mlade osobe očekivati drugačije. Hiperprodukcija kadrova i velika nezaposlenost su grijesi politike, a ne mladih ljudi koji žive i prave odluke onako kako je očekivano i normalno.
Njanjavi wrote:I jos jedna stvar sto se toga tice, stvarno ste mi vise na vrh kurca vi pragmaticari sa svojim stavovima i kenjanjem.
Citav zivot ja slusam kako vi prdite i solite nekome pamet.
Imal sanse da neko studira cisto jer ga interesuje materija i znanje iz te oblasti bez neke agende da zaradjuje na osnovu toga?
Jesil ikad upoznao slicnog insana bgti.
X puta mi u zivotu rekose, kad ces unovcit crteze, prodaj ovo prodaj ono, glup si ako ne unovcis talenat, pa pobogu jel shvatate da ima insana koji rade nesto iz cejfa a ne samo za novac.
Jebo te vise i med i korist.
:thumbup:
Stargate Punk
Posts: 206
Joined: 06/03/2014 19:54

#44 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Stargate Punk »

Eborg wrote: Kada se uvedu prijemni ispiti na sve fakultete i to po jednakom kriteriju vjerujem da će biti dosta drugačijih rezultata. Kako? Univerzitet obavlja prijemni ispit iz svih oblasti i kandidat dobijene rezultate predaje na fakultet(e) gdje želi studirati. A ne ovako - negdje nema prijemni, negdje je matematika lakša, negdje teža, negdje se polaže 1 predmet ili 3, negdje tetka radi u studentskoj službi itd.
Pa nemoze prijemni iz matematike na PMF, ETF ili masinskom biti isti kao na ekonomskom ili pravnom. Ili bi ljudi zalutali na one prve ili niko nebi mogao upisati ekonomiju ili pravo (i takve slicne fakultete).

Drasticna se razlika stvara jos u srednjoj skoli i slazem se onim sta je rekao da gimnazije samo odmazu.
User avatar
Truba
Posts: 81721
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Truba »

neki fakulteti bi se trebali studirati samo ako vec imas posao
dakle ne bi se smjelo upisivati studenata ako već ne rade u toj struci
padaju mi na pamet menaĐersvo i žurnalizam
a možda vala i nešto iz informatike :D
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#46 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by cenecimoveocino »

Evo ja sam srednjoskolac,cetvrta godina elektrotehnicke skole i mislim da je mala mogucnost da nastavim dalje na tehnicke fakultete (ETF :oops: Masinstvo)Mozda idem na gradevinski fax ili neki privatni za programera.
Najvise me privlaci Pravni iako znam da ih ima milijardu na birou ali eto nesto me tamo vuce.
Matematiku za ove 4 godine srednje nikad nisam dobio vise od 3,imamo strogog profesora i moje znanje mateza je realno karina :skoljka:
Dzaba ja nju vjezbam i vjezbam i dodem na pismenu i dobijem 1,isto kao i onaj sto nije pogledao sveske,nece pa nece :evil:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#47 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by ExNihilo »

cenecimoveocino wrote:Evo ja sam srednjoskolac,cetvrta godina elektrotehnicke skole i mislim da je mala mogucnost da nastavim dalje na tehnicke fakultete (ETF :oops: Masinstvo)Mozda idem na gradevinski fax ili neki privatni za programera.
Najvise me privlaci Pravni iako znam da ih ima milijardu na birou ali eto nesto me tamo vuce.
Matematiku za ove 4 godine srednje nikad nisam dobio vise od 3,imamo strogog profesora i moje znanje mateza je realno karina :skoljka:
Dzaba ja nju vjezbam i vjezbam i dodem na pismenu i dobijem 1,isto kao i onaj sto nije pogledao sveske,nece pa nece :evil:
E, jarane, BH mudroseri su složni u jednom: ako ne znaš matematiku, tough luck, ne zaslužuješ imati posao.
User avatar
Truba
Posts: 81721
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Truba »

ima i ona

boli me kurac za ostale ja sam inženjer programer proputovao sam svijeta ko vas jebe pišam po sirotinji
User avatar
Truba
Posts: 81721
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by Truba »

bio sam na instrukcijama iz matematike prvi put u 4. srednje kod kolege iz klupe 1999.

bilo nas je 5-6
znate ono vrijeme kad se krenu učiti limesi i "viši" polinomi zajedno sa famoznim okrenuo se za 360 stepeni :D
razvrstaj 76a+27b-37c = idi jebi mater

frajko koji nije znao spoznati sinus od 90 je upisao elektrotehniku :lol: :lol: :lol: godinama se tome nisam mogao načuditi :mrgreen: naravno nije završio al je iz poduzetničke porodice
drugi lik završio veterinu
treća likuša je kćerka veleposlanice putuje po svijetu
peta je završila pravo

svi rade niko veze s matematikom nema
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#50 Re: Zasto mladi u BIH masovno upisuju drustvene nauke kad znaju da tu nema meda?

Post by cenecimoveocino »

ExNihilo wrote:
cenecimoveocino wrote:Evo ja sam srednjoskolac,cetvrta godina elektrotehnicke skole i mislim da je mala mogucnost da nastavim dalje na tehnicke fakultete (ETF :oops: Masinstvo)Mozda idem na gradevinski fax ili neki privatni za programera.
Najvise me privlaci Pravni iako znam da ih ima milijardu na birou ali eto nesto me tamo vuce.
Matematiku za ove 4 godine srednje nikad nisam dobio vise od 3,imamo strogog profesora i moje znanje mateza je realno karina :skoljka:
Dzaba ja nju vjezbam i vjezbam i dodem na pismenu i dobijem 1,isto kao i onaj sto nije pogledao sveske,nece pa nece :evil:
E, jarane, BH mudroseri su složni u jednom: ako ne znaš matematiku, tough luck, ne zaslužuješ imati posao.
Nije to samo slucaj kod mene,u razredu nas 26,bude po 20 keceva,imas 3-4 koje iole nesto kontaju i koji ce nastavit na ETF npr. a ostali kao ja se dosta dvoume.
Mi smo kao najjaci smjer i odjeljenje u Tehnickoj skoli,mozes mislit kakvi su ostalih 6 odjeljenja/smjerova
:-) :-)
Iz prosle generacije iz cijele skole nije vise od 3-4 upisalo ETF a manji broj nesto od tehnickih faxova u nasem gradu ili privatluk tipa Burch,na cijelu jednu generaciju :skoljka:
Post Reply