Skije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#1 Skije

Post by rovac13 »

Posto se blizi zima.......a prosle zime sam probao skijat poslije dugo godina (u djetinjstvu) i svidjelo mi se :D ........pa bih na vrijeme da nabavim opremu za skijanje.........ali posto nista ne znam o proizvodjacima modelima opremi......znaci trebace mi pomoc :D

-koje skije
-za sta
-velicina
-vezovi
-stapovi
-pancerice

Sve me zanima,u sta gledat,koje skije su za sta,kako odabrati.

Za pocetak cini mi se da mi je gušt slalom........bar za sad.......pa tako bi valjda trebalo i skije gledat......da je lakse upravljat.....hvala unaprijed :thumbup:
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#2 Re: Skije

Post by saiks »

Novo ili polovno??

Koliko si visok?
Uzmi se neki pocetnicki model carving skija,posto vidim da si pocetnik
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3 Re: Skije

Post by rovac13 »

Pocetnik......za visinu znam......koji su to pocetnicki rekreativni modeli.......kod atomic,head,elan,fischer,salomon itd.

Procitah negdje da je skija atomic race st (10/11) lagana za vozit.........to je ulazni model,nije skup......tako me zanima jos modela.
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#4 Re: Skije

Post by Tercius »

rovac13 wrote:Pocetnik......za visinu znam......koji su to pocetnicki rekreativni modeli.......kod atomic,head,elan,fischer,salomon itd.

Procitah negdje da je skija atomic race st (10/11) lagana za vozit.........to je ulazni model,nije skup......tako me zanima jos modela.
Za pocetak istrazivanja ovo ti moze jako pomoci, ( http://elanskis.com/en/skiselector.html , zastupnik je Planet bike ), model skija zavisi od visine,tezine, i naravno skilla koji posjedujes, kao i tipa staze na kojoj mislis skijati.Mislim da je to koliko para toliko i muzike.Sad nesto mnogo ulagati u tu pocetnicku opremu mislim da je fula, jer progresivno sa sticanjem znanja ukazat ce se potreba za tvrdjim i brzim skijama.Moj neki savjet bi bio dobra polovna oprema za sticanje osnova poslje ulozis u nesto sto ce trajati.Sve te oznake modela skija i jesu napravljene da ti pojma nemas sta kupujes sto znaci da moras naci nekoga ko se bas razumije u tu matreriju.Jako dobar forum za tu problematiku http://www.bhski.ba/ Pusti ove strucnjake i lelemudane po klixu.Poz. i sretno.
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#5 Re: Skije

Post by saiks »

Tercius wrote:
rovac13 wrote:Pocetnik......za visinu znam......koji su to pocetnicki rekreativni modeli.......kod atomic,head,elan,fischer,salomon itd.

Procitah negdje da je skija atomic race st (10/11) lagana za vozit.........to je ulazni model,nije skup......tako me zanima jos modela.
Za pocetak istrazivanja ovo ti moze jako pomoci, ( http://elanskis.com/en/skiselector.html , zastupnik je Planet bike ), model skija zavisi od visine,tezine, i naravno skilla koji posjedujes, kao i tipa staze na kojoj mislis skijati.Mislim da je to koliko para toliko i muzike.Sad nesto mnogo ulagati u tu pocetnicku opremu mislim da je fula, jer progresivno sa sticanjem znanja ukazat ce se potreba za tvrdjim i brzim skijama.Moj neki savjet bi bio dobra polovna oprema za sticanje osnova poslje ulozis u nesto sto ce trajati.Sve te oznake modela skija i jesu napravljene da ti pojma nemas sta kupujes sto znaci da moras naci nekoga ko se bas razumije u tu matreriju.Jako dobar forum za tu problematiku http://www.bhski.ba/ Pusti ove strucnjake i lelemudane po klixu.Poz. i sretno.
Lelemudan si ti. Sta ce mu pomoci ova stranica od elana sto si mu ponudio,kad je to samo za nove modele i nove skije,a u postu mu preporucas polovne. Jos bolja stranica je skijanje.hr
Samo dok uhvatim vremena cu ti preporuciti pocetne modele od fischera i atomica

Ali opet nisi rekao nove ili polovne skije,do koliko para,jer nije isto da ti preporucim model iz 2014 godine i 2010,razlika je velika u cijeni.

Sto se pancerica tice uzmes si kao pocetnik flex od 60-80 netreba ti jaci. Flex ti je krutoca pancerica.
A vezovi ionako dodju uz skije tako da ti tu nemam sta preporuciti
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#6 Re: Skije

Post by Tercius »

saiks wrote:
Tercius wrote:
rovac13 wrote:Pocetnik......za visinu znam......koji su to pocetnicki rekreativni modeli.......kod atomic,head,elan,fischer,salomon itd.

Procitah negdje da je skija atomic race st (10/11) lagana za vozit.........to je ulazni model,nije skup......tako me zanima jos modela.
Za pocetak istrazivanja ovo ti moze jako pomoci, ( http://elanskis.com/en/skiselector.html , zastupnik je Planet bike ), model skija zavisi od visine,tezine, i naravno skilla koji posjedujes, kao i tipa staze na kojoj mislis skijati.Mislim da je to koliko para toliko i muzike.Sad nesto mnogo ulagati u tu pocetnicku opremu mislim da je fula, jer progresivno sa sticanjem znanja ukazat ce se potreba za tvrdjim i brzim skijama.Moj neki savjet bi bio dobra polovna oprema za sticanje osnova poslje ulozis u nesto sto ce trajati.Sve te oznake modela skija i jesu napravljene da ti pojma nemas sta kupujes sto znaci da moras naci nekoga ko se bas razumije u tu matreriju.Jako dobar forum za tu problematiku http://www.bhski.ba/ Pusti ove strucnjake i lelemudane po klixu.Poz. i sretno.
Lelemudan si ti. Sta ce mu pomoci ova stranica od elana sto si mu ponudio,kad je to samo za nove modele i nove skije,a u postu mu preporucas polovne. Jos bolja stranica je skijanje.hr
Samo dok uhvatim vremena cu ti preporuciti pocetne modele od fischera i atomica
Nema potrebe da shvatas nesto licno, konkretno na tebe nisam ni mislio vec uopste na strucnjake za sve i svasta na ovom forumu .Znaci idi rezi negdje drugo.Naravno da ce mu pomoci da napravi sliku u glavi kakav tip skije i sa kojim specifikacija treba da trazi.A ja cu opet reci da mu je ova nasa stranica bolja jer ima ljudi odavde koji i prodaju opremu, osim ako mu nije Hrvatska bliza za pogledati i kupiti.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7 Re: Skije

Post by rovac13 »

Skontao sam da je procedura izabrati......uostalom kao i u svakoj bransi.......pa sam odlucio pricekati sa kupovinom.

Ove sezone cu se trudit maximalno sto vise puta otici na skijanje........iznajmljivat razlicite modele ......u medjuvremenu cu vidjet na kojim skijama mi je lijepo........a na kraju cu odlucit da li se uopce isplati kupovat skije........posto dobra oprema nije jeftina i izlazi svake godine novo......ako rezultat na kraju bude 5 puta u sezoni otici na skijanje onda i nema smisla kupovati jer ne kosta puno iznajmljivanje (10-20 KM dnevno)
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#8 Re: Skije

Post by U-zap »

Skije koje ti mogu preporuciti su Armada TST, Völkl Mantra i Atomic Theory Black. Imao sam priliku skijati na sva 3 modela i svjetlosnim su godinama ispred ostalih. Sto se tice vezova samo Marker Griffon serija. Stapovi su vise individualna stvar u 5 deka dok o pancericama bi mogli danima raspravljati, sve zavisi od tipa staze po kojim zelis skijati :)
Post Reply