SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#101 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by AmirBaa »

Hrasno i tamo sam te pitao i ovdje te pitam pred drugim ljudima, bi li ti kao turista u nekoj stranoj drzavi volio da te neko levati i da ti na prevaru pare uzima ?
User avatar
Dino777
Posts: 846
Joined: 29/04/2014 12:49

#102 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Dino777 »

Fudo387 wrote:
Niemand wrote:Ne mogu oni nakupiti smeca kolko narod more baciti istog.
Dobro, gdje vi vidite te gomile smeca?
Meni one glavne djade izgledaju sasvim pristojno i uredno.
Ma prelijepo je nema sta :oops: ,neki dan hodam Titovom kad odmah pored Vjecne neka povracotina,neko se kvalitetno ispovracao i nastavio dalje u po bijela dana a ja ono ko sokiran ostao ali ne zavrsava se tu sve,taman krenem naprijed kad za jedno desetak metara vidim govno ko da ga je krava frisko israla a zauzelo pola ceste ba :nevjerujem: ,svi normala hodaju kao da se nista nije desilo..Boze sacuvaj :zid:
ZABO
Posts: 17
Joined: 26/10/2015 09:45

#103 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by ZABO »

e narode,obišla sam Evropu uzduž i poprijeko,al nigdje mi nije tako lijepo bilo kao u Malmeu jednog martovskog dana,oblačno,tmurno,hladno,vjetrovito...jednom riječju strava
a ja se zaljubila :koluta: neznam ni gdje sam ni ko sam ni kud idem ni odakle se vraćam,oko mene sve ružićasto :srce: Ra to je,rekoh sebi,najljepši grad na svijetu.Sve je u glavi,kad si sretan i u :ljubi1: po noći ti sunce sija. :ljubi1:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#104 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Gojeni H »

Sarajevo ima daleko bolje predispozicije da postane top turisticka destinacija, u odnosu na mnogo vece gradove i daleko bogatije zemlje.

Neko spomenu da je losa klima?!?
Klima u Bosni je odlicna. Sarajevo ima prelijepe planine u svojoj okolini i jos uvijek se mogu velike pare namaknuti od brda i zelenila.
Ponuda na planinama i hotelima mora biti veca. Mora se obezbijediti i "srednja" i bogata klijentela.
LJudi hoce da se dive prirodnim ljepotama, ali i da jasu konje, da se kupaju u zatvorenom bazenu kada je napolju -20, itd.

Cesto me stranci pitaju o Sarajevskom atentatu.
Primitivci se bave spomenikom Francu ili teroristi Gavrilu.
Kreativni umjetnici i poslovni ljudi bi napravili spomenike i jednom i drugom, kao i princezi i kocijasu, te izvajali trenutak u kojem crna Gavrilova ruka ubija Franca.

Nemaju drugi mnogo vise, naprotiv, samo imaju vise ideja i osjecaja za svoj grad, selo i drzavu.

I mogu li se kako dovesti normalni taksisti na aerodrom?
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#105 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Jack Be Nimble »

Definitivno se moglo napraviti live stage atentata. Mozda ne svakog vikenda, ali barem na taj Vidovdan bi se moglo nesto odigrati i da to bude dio atrakcije.

Mozda grijesim, prije nisam primjetio...ali eto mi imamo taj sevdah a da li ima igdje tipa Sevdah Alley/Avlija? Lokal na Ferhadiji recimo koji moze priustiti koncerte sevdaha. U koji god grad da dodjem odma prevrnem novine na zadnju stranicu da vidim sta se nudi sto se tice live muzike ili pozorista. Malo teze pozoriste jer to samo privlaci raju ako znaju jezik.

Dio nase kulture je heklanje. Nama mozda smjesno, ali strancima veoma zanimljivo. Mali muzej bi se mogao napraviti samo na taj fazon, gdje bi ti mogao cak da heklas sam tipa 'learn heklanje in one hour' :-) Treba ljude povezati sa kulturom, tako da i oni uz casu vina osjete da su dio nekog cara pa makar sat vremena.

Koliko mi ljudi kazu kada cuju da sam iz bosne oh cool, ja sam naucio "circle dancing". Lekcije kola oko sebilja :wink:. Male sitnice koje daju utisak turisti da se povezao sa BH kulturom u toku 10 minuta.

A sto se tice pljacke i da te konobar levati toga ima svugdje. Zato uvijek otvorim mapu grada, pogledam gdje su faxovi i tamo idem jesti. Gdje su studenti, tu je siromastvo i tu su jeftini restorani.
statixx
Posts: 8804
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#106 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by statixx »

Iz perspektive prirodnih ljepota u odlicnom smo polozaju, nedostaje nam volje i znanja da uredimo istu, privucemo ljude, odnosno prodajemo ono sto drugima nedostaje. Imao sam priliku skijati u Aspenu i Biver Kriku, nista bolje, ako izostavimo put, smjestaj, uslugu, skijaske staze i dr. :D
User avatar
Logovan
Posts: 94408
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#107 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Logovan »

Gojeni H wrote:Sarajevo ima daleko bolje predispozicije da postane top turisticka destinacija, u odnosu na mnogo vece gradove i daleko bogatije zemlje.
:thumbup: :thumbup:
Nije tuga što nam grad nije uređen, nego je tuga što imamo savršene predispozicije da postanemo destinacija iz snova, a ne znamo/nećemo da privlačimo turiste. :skoljka:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#108 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Fudo387 »

Logovan wrote: a ne znamo
To...al, jbg, bice bolje.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#109 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by prog321 »

Ja bih napravio plasticne lutke od Gavrila i Ferdinanda. I neka svako puca na jednog ili drugog, zavisno od zelje.
Naravno, propisno naplacivat svaki pucanj. :-D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#110 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Keiko »

hAZNADAR wrote:
Ne to. Kuce doslovno jedna do druge gdje nema uopce prostora izmedju. Licno sam vidio turiste kako idu recimo vise Sebilja ulicom do Vrbanjuse,.. gdje slikaju i primjecuju isto sto i ja - kuce nalijepljene jedna na drugu.

Govoriti o pogledu turiste na Sarajevo ne moze Sarajlija ili neko ko je tu toliko dugo da se navikao na neke stvari i ne primjecuje.
turisti u Sarajevi primjecuju neke stvari na koje domaci ne.
'Terraced' kuca ima bas svugdje.

London
Image

New York
Image

San Francisco
Image

Mada, mozda su one 'vise' Sebilja ljepse.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#111 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by exliberal-ex »

Sta bi trebalo Sarajevo da uradi da postane turisticka destinacija....
Prvi problem je transport, Sarajevo je dosta odsjeceno ako gledamo realno, zeljeznica nepostoji, putne komunikacije su dosta lose I sama kultura voznje je na nivou bliskog istoka, jedino ostaje aerodrom mada I on zna zaglavit kad je vrijeme lose.
Po pitanju grada
javni transport, monogi ga spominju ovdje kad pogledate u kakvom je stanju uskoro ce on postat turisticka atrakcija,...udjite ako smijete to stranci nevole, mnogi koji putuju nezele da voze ili da uzimaju taksi nego dnevne /sedmicne karte...da imaju sigurnost kad ga koriste, da je pokrivenost lokacija dobra I redovna...
Generalno cistoca grada moze da bude bolja, turisti kad dodju u grad neidu da obilaze nedjarice ili otoku , sve se svodi na centar I stari grad.
Pocistit smece, sklonit prosjake, nema ilegalne prodaje, nema odvratinih mobilnih radnji ( lafo kiosk), barem ne po glavnim ulicama.
U svim svjetskim gradovima od NY , Pariza, Londona ima te prodaje ali se gradovi bore da to sprijece I ti prodavci bjeze kad naidje murija..
Sigurnost u gradu, moze se mnogo popravit ne samo radi turista nego radi I obicnih gradjana.
Okolica grada....ima dosta planina ali su dosta zapustene I prljave, van sezonska ponuda je losa, dosta ljudi je jos uvijek uplaseno radi mina, dosli bi da planirare ali kad vidis tablu pazi mine.....
Sarajevo moze da igra na kartu istorije, ubistvo ferdinanda, najduza opsada...moglo bi se to fino skockat ali nepostoji volja koliko se meni cini
iz prve ruke ja kad sam ovu svoju doveo prvi put u Sarajevo ostalo joj je u sjecanju mjesto atentata I glas mujezina ujutro....
U sustini moze se postat relativno fina destinacia ali previse faktora je u igri da bi to zazivilo brzo
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#112 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Bodkin »

prevoz je bitan. prevoz sa aerodroma, autobuska. to se mora napucati. ostalo vise manje. ima ponude za 2-3 dana, a to je vecina turista.
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#113 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by U-zap »

Astrix wrote:
U-zap wrote:Grad je premali, nema nista za pokazati osim vijećnice i porcije ćevapa. To je nešto što se valjda svakom turistu svidi. Ono što im se ne svidi je sigurno prkno aerodrom, nepostojeći gradski prevoz (ako su oni tramvaji iz kamenog doba nekome gradski prijevoz taj je lud), prosjaci, prljavština po ulici, lutalice, improvizirani prodavači po ulici, ljetne papanske baste po ulici, nepoznavanje stranih jezika lokalnih prodavača, nepostojanje shopping centra sa kvalitetnom robom, zimi lose staze na planinama za skijanje , pušenje u zatvorenom prostoru (to je vani van pameti). Ovo je možda 0.2% od problema koje bi trebalo riješiti kako bi grad učinili primamljivim turistima.
Pa mi nismo Frankfurt ili Amsterdam da imamo neki ogromni aerodrom, za grad kao sto je Sarajevo aerodrom je ok, samo sto bi trebalo vise linija uvesti ali to je druga prica. Sto se tice loših staza na planinama - tu nisi bas upravu, Jahorina je mozda najbolja planina u regiji pa Vlašic uz Zlatibor naravno, dovoljno je samo vidjeti goste iz Srbije i Hrvatske po planinama i sve je jasno. Za sve ostalo se slazem.
Mozda se nismo razumjeli, planine su savrsene ali oni koriste 2% potencijala koje one pruzaju. Da svicarac ili austrijanac imaju ove planine sredili bi ih tako da bi bile najprimamljivija destinacija zimi. Ali dzaba kad je to balkanac i "imal mene tu" sistem.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#114 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by hAZNADAR »

Keiko wrote:
San Francisco
Image

Mada, mozda su one 'vise' Sebilja ljepse.
Neznam, ove povrh Sebilja su na brdu a jedna na drugu. Toga nema u Banjaluci i to rado gledam. Ono sto sam htio reci je da Sarajlije ne primjecuju neke stvari na koje su navikli. Vecina turista da.
Ono sto je nama papanski - njima je egzoticno. Ono sto je nama krkanski - njima je egzoticno juznjacki.
Ali samo kao turistima koji to vide na par dana - mislim da radije nebi zivjeli u komsiluku sa egzoticnim juznjacima. :D

Ovo je isto atrakcija u Sarajevu,.. nigdje nisam vidio ovako strmih ulica i naseljenih.
Image

Kuce jedna na drugu na brdu.

Image
Meni je ovo isto atrakcija i pored fasade opet na neki cudan nacin lijepo.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#115 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by AmADin_gospo »

hAZNADAR wrote:Mozda, ali utisci svih turista koji posjete Sarajevo i Mostar su prijatno iznenadjenje i pozitivni.
Pripremljeni su na idu u treci svijet, ali nemaju bas takve utiske kada vide.
Ono sto su mi svi rekli je da su iznenadjeni dobrim voznim parkom na ulicama. Ima dosta dvojki, ali auta koja se voze ili parkirana ne zaostaju puno po izgledu i markama. Ljudi su svi fino obuceni jer navecer imas vise domacih na ulicama nego turista i ljudi izgledaju sredjeni, dobro obuceni, cure napucane. Primijete mnogo negativnih stvari ali to su i ocekivali.

Bio sam u nekim zemljama treceg svijeta koje ni zgradama, fasadama, saobracajem, izgledom ljudi, autima,... nisu ni blizu BiH standardima.

Ali ako zelis vjerovati da stvarno licimo na Nairobi, Ruandu,.. - vjeruj.
iznenađen je on svugdje.

o kvalitetu grada, govori ti podatak koliko bi turista ostalo živjeti u SA.... broj... 0.001% MOŽDA, a vjerovatno i manje.

a pogledaj malo sarajevo gdije je bilo prije 50 godina, i gdije je sada, a pogledaj malo harare, kigali ili nairobi...

https://en.wikipedia.org/wiki/Harare
https://en.wikipedia.org/wiki/Kigali
https://en.wikipedia.org/wiki/Nairobi
sumirprimus
Posts: 81665
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#116 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by sumirprimus »

Keiko wrote:
hAZNADAR wrote:
Ne to. Kuce doslovno jedna do druge gdje nema uopce prostora izmedju. Licno sam vidio turiste kako idu recimo vise Sebilja ulicom do Vrbanjuse,.. gdje slikaju i primjecuju isto sto i ja - kuce nalijepljene jedna na drugu.

Govoriti o pogledu turiste na Sarajevo ne moze Sarajlija ili neko ko je tu toliko dugo da se navikao na neke stvari i ne primjecuje.
turisti u Sarajevi primjecuju neke stvari na koje domaci ne.
'Terraced' kuca ima bas svugdje.

London
Image

New York
Image

San Francisco
Image

Mada, mozda su one 'vise' Sebilja ljepse.
e ovo je meni ono sto nama fali,uredjenost pa nek su i nalijepljene kako kazete..neki red,vidi sve ko pod spagu. :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#117 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by prog321 »

Te kuce nisu isplacene. Nego su vlasnici banke koje su ih nasminkale prije prodaje. Vlasnik ne radi skoro nista na njima. Samo placa mjesecnu ratu :-D
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#118 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by broj dva »

AmirBaa wrote:Hrasno i tamo sam te pitao i ovdje te pitam pred drugim ljudima, bi li ti kao turista u nekoj stranoj drzavi volio da te neko levati i da ti na prevaru pare uzima ?
-------
Nema Sarajevo piramide :-)

Inace mislim da turistima nije lose kod nas. Svi znaju da dolaze u siromasnu i ratom sjebanu zemlju tako da sumnjam da ih smece i prljavi tramvaji zgroze. Vjerujem da dolaze radi neke egzotike, tog dodira istoka i zapada, gostoljubivog (nije isto sto i usluznost) naroda, odlicne klope i jos smo im jeftini i mozemo ponuditi i geografiju (sume, planine, rjeke...) i istoriju.
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#119 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by iz zadnje klupe »

Neko reče da jedna od impresija turista o Sarajevu je da je siromašno...

Ja za Sarajevo i Zenicu imam isti feeling, nije samo radi raspalih tramvaja i sivih oronulih fasada, već od Semizovca sve mi nešto tmurno

Tuzla je propali industrijski grad, i ne zrači nekom bogatstvom, ali nemam tamo taj osjećaj zemlje trećeg svijeta ko kad prođem kroz Pofaliće, Socijalno, Grbavicu...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#120 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Tomahawk11 »

iz zadnje klupe wrote:Neko reče da jedna od impresija turista o Sarajevu je da je siromašno...

Ja za Sarajevo i Zenicu imam isti feeling, nije samo radi raspalih tramvaja i sivih oronulih fasada, već od Semizovca sve mi nešto tmurno

Tuzla je propali industrijski grad, i ne zrači nekom bogatstvom, ali nemam tamo taj osjećaj zemlje trećeg svijeta ko kad prođem kroz Pofaliće, Socijalno, Grbavicu...
To si ti kroz Ilijas prolazio.
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#121 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Pirija »

po mahalama kuca na kucu ko u favelama...
Image
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#122 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by supercali »

jesu im ovo "rezervoari" za vodu na krovovima?
jbt ovako cemo i mi uskoro i to u centru grada ako nastavi sa redukcijama vode
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#123 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Keiko »

prog321 wrote:Te kuce nisu isplacene. Nego su vlasnici banke koje su ih nasminkale prije prodaje. Vlasnik ne radi skoro nista na njima. Samo placa mjesecnu ratu :-D
Bas... :-)

U uredjenim drustvima se placaju kazne ako ti fasada i okucnica nisu uredjene. A bankari se svi slomise trceci okolo sa valjcima, cetkama i kantama farbe. :-)
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#124 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by Mis mekinjas »

Sarajevo je odlicno za tri dana turizma. I ti turisti seru ko foke. Da imaju love ne bi ni isli u Sarajevo. A danas jeftino u svom aranzmanu mozes na kraj svijeta otici, samo ti malo treba vremena. Imas ciljne grupe. I svaka turisticka treba se voditi tim. 50-godisnjak ce sjesti, jesti, prosetati. Ako je bio u Hermitage-u, Louvre-u, nece u Sarajevu ici u muzej. Za ratom niko nije lud. Pojedinci su ludi da u Sarajevo dodju da gledaju tekovine rata. Rijetki su turisti koji dolaze igdje u svijetu gledati tekovine rata. To je destruktivan pristup turizmu. Slabo se na tome zaradjuje.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#125 Re: SARAJEVO OCIMA JEDNOG TURISTE >)

Post by AmirBaa »

Keiko wrote:
prog321 wrote:Te kuce nisu isplacene. Nego su vlasnici banke koje su ih nasminkale prije prodaje. Vlasnik ne radi skoro nista na njima. Samo placa mjesecnu ratu :-D
Bas... :-)

U uredjenim drustvima se placaju kazne ako ti fasada i okucnica nisu uredjene. A bankari se svi slomise trceci okolo sa valjcima, cetkama i kantama farbe. :-)
:lol: :lol: :lol: :lol: teorije zavjere o tome kako su europski gradovi lazno lijepi i zabavni :lol:
Post Reply