SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#226 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Naslovnica »

indiana_nije_dzons wrote:
Naslovnica wrote:
Zašto da ne? U čemu je problem?
Koliko vidim, tema nije na pf Religija?
nije bitno gdje je tema, radi se o tome da se ti satireš (uz još neke) da pokažeš ''brutalnost, glupost, bezveznost, beskorisnost'' čina obrezivanja dječaka koje vrše vjernici i vjerničke porodice, dakle namećeš svoje mišljenje drugima, dok s druge strane kažeš da niko nema pravo (i slažem se s tim) tebi i tvojoj djeci nametati svoje mišljenje, i da ti svojoj djeci govoriš kako su Bog, meleki/anđeli, dženet/raj, džehenem/pakao izmišljeni likovi i pojmovi iz bajki slični onima koje im čitaš pred spavanje.
Ne znam uopšte odakle ti to da se ja (i još neki) satiremo?!
Ti ovdje miješaš jabuke i kruške, ja samo kažem ono što ja mislim svojom glavom i to je to.
Ja svojoj djeci imam pravo da pričam šta ja hoću, i da ih odgajam onako kako ja hoću, zar ne?
A ti odgajaj svoje kako ti hoćeš, ko ti brani?
Ti svoju obrezuj, ja svoju neću, i to je to.
Jesam li ti ja rekao da TI ne treba da obrezuješ svoju DJECU?
To što ćeš ti sa njima uraditi, ja tu ništa ne mogu da učinim, niti imam pravo.
Ali, ima li pravo da kažem šta mislim?
Ako su za tebe "Bog, meleki/anđeli, dženet/raj, džehenem/pakao" stvarni likovi, OK, nemam problem s tim, za mene to nisu stvarni likovi, i to je to. Bajka, kao i Snjeguljica, Pepeljuga i sl. Moje mišljenje. Jesam li ja tebi rekao da ne treba da vjeruješ? Nisam? Jesam li te napao, zabranio ti nešto, ugrozio te? Nisam. Samo sam napisao svoje mišljenje, na što imam pravo, bar u ovom društvu. U nekima bih zbog ovoga mišljenja bio pogubljen. Nadam se da mi nećemo doći u taj stadij. Baš lijepo. :-)
Ne satirem se ja ovdje
"da pokažeš ''brutalnost, glupost, bezveznost, beskorisnost'' čina obrezivanja dječaka koje vrše vjernici i vjerničke porodice"
nego iznosim svoje mišljenje, argumentovano, čista razuma i iz ličnog iskustva. To što ti smatraš da ja nekoga napadam, to i jeste problem takvih kao ti, gdje se suprotno mišljenje od tvog (vašeg), odmah smatra napadom, mržnjom ili čemu već ne. Ja nikoga ne napadam, nego učestvujem u raspravi, i, kao već napisah, iznosim svoje mišljenje. Imam pravo da to radim, dokle god moderacija foruma ne misli da nemam.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#227 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by uglavnomja »

Hadzi Lojo wrote:Da li si bio u vojsci nekad na terenu bez mogucnosti redovnog pranja a kamoli kupanja?
Otidji na kampovanje jedno sedam dana u planinu pa zabij nos u svoje gace gdje civas neosunecenog pa ces vidjeti!

a osuneceni mirise :lol: :lol: :lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#228 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by mO k3 »

uglavnomja wrote:
Hadzi Lojo wrote:Da li si bio u vojsci nekad na terenu bez mogucnosti redovnog pranja a kamoli kupanja?
Otidji na kampovanje jedno sedam dana u planinu pa zabij nos u svoje gace gdje civas neosunecenog pa ces vidjeti!

a osuneceni mirise :lol: :lol: :lol:
naravno :mrgreen: chuna cabrio
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#229 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by GAU8 »

kod nekoga je estetski zahvat, kod nekoga vise iz navike i po automatizmu recimo USA i slicno. Kod religijskih zajednica je cisto zapisavanje teritorije.
Uglavnom, ko zeli, bujrum, ali ja ne odobravam pravljenje javnog dogadjaja od te tematike.

Zadnji put kad sam vidio, BiH je bila sekularna drzava.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7322
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#230 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Rockefeller »

Čuj zlostavljanje djece :lol:
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#231 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by jaxxx »

Ja sam nepopravljivi ateista.
E ovi su mi najjači... :kiss:

Imao sam (nažalost) u porodici dva rođaka koji su bili teško bolesni i svi su bili "nepopravljive" ateiste.
Eh kad im je bol već postala neizdržljiva, situacija postala jako ozbiljna i svi se doktori izredali, oboje su tražili pomoć od Uzvišenog. Ova dvojica su molila da im neko uči Kur'an kraj kreveta i pitali hoćemol im halaliti, nigdje ni riječi o tome da su ateiste i da ne vjeruju u Boga.

Znači čim je prpa, sranje postane ozbiljno, nema ti ko više pomoći i počneš razmišljati o smrti i šta poslije automatski nisi više "nepopravljivi" ateista nego jedno 10%-20% ateista i ima lufta da se i koji put kaže "Bože pomagaj, Bože šta sam skrivio, itd..." :lol:

Što bi reko Ivo Andrić: Haj ne ser'te :mrgreen:


A što se tiče obrezivanja...higijenski ili ne, vjerski ili ne...pa meni kao mušku je ljepše vidjeti obrezanu kitu nego da mi između nogu visi nešto nalik goloj krtici :D
Coromandel
Posts: 141
Joined: 22/03/2015 12:26

#232 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Coromandel »

ne znam jel' neko prilazio temi sa ovog aspekta, ali nije zgoreg da ponovim...

kod mene je majica na V :D i kad pišam uopšte ne podljeva kao kod onih koji nose rolke...

:run:
indiana_nije_dzons
Posts: 164
Joined: 01/08/2015 09:52

#233 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by indiana_nije_dzons »

GAU8 wrote:kod nekoga je estetski zahvat, kod nekoga vise iz navike i po automatizmu recimo USA i slicno. Kod religijskih zajednica je cisto zapisavanje teritorije.
Uglavnom, ko zeli, bujrum, ali ja ne odobravam pravljenje javnog dogadjaja od te tematike.

Zadnji put kad sam vidio, BiH je bila sekularna drzava.
ti bi vjerovatno zabranio i namaz u džamiji, jer i to je javni događaj. :zzzz:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#234 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Bodkin »

uglavnomja wrote:
Hadzi Lojo wrote:Da li si bio u vojsci nekad na terenu bez mogucnosti redovnog pranja a kamoli kupanja?
Otidji na kampovanje jedno sedam dana u planinu pa zabij nos u svoje gace gdje civas neosunecenog pa ces vidjeti!

a osuneceni mirise :lol: :lol: :lol:
postoji samo jedan nacin da on sazna kako izgleda i mirise neosuneceni nakon 7 dana u planini :evil: :D
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11528
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#235 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by japin_mutapi »

sunećenje kao vjerski obred je problem dok obrezivanje npr. u americi odmah po rođenju iz higijensko-zdravstvenih razloga nije problem

kako to
još kad ovi pametni kažu treba pustiti dijete da odluči
pusti ga onda da proba malo droge pa neka odluči ili krade i otima po ulici pa neka odluči
indiana_nije_dzons
Posts: 164
Joined: 01/08/2015 09:52

#236 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by indiana_nije_dzons »

japin_mutapi wrote:sunećenje kao vjerski obred je problem dok obrezivanje npr. u americi odmah po rođenju iz higijensko-zdravstvenih razloga nije problem

kako to
još kad ovi pametni kažu treba pustiti dijete da odluči
pusti ga onda da proba malo droge pa neka odluči ili krade i otima po ulici pa neka odluči
tipična ublehaška priča, da je umjesto Turaka, ovo kolektivno obrezivanje organizovano od recimo strane nek američke ili njemačke ili francuske ili engleske humanitarne zdravstvene organizacije, na temi ne bi bilo ni 5 postova (ovako ima samo do sad 10 stranica), tačnije, teme nikako ne bi bilo. no u pitnaju su Turci, stoga... :oops:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#237 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by LBVIEW »

bingov buraz wrote:
__Phoenix__ wrote:Ovo je realnost BiH, da nema srba i hrvata, bio bi to novi Afganistan sigurno.
Da,Vizantija i Vatikan drze balans.
:thumbup:
Elme
Posts: 155
Joined: 23/04/2011 11:31

#238 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Elme »

Nek rade ljudi sta hoce, ha ja niko vas ne tjera da ucestvujete u tim manifestacijama, ak ludi imaju volju i zele da njihovo djete ucestvuje u kolektivnom sunecenju pa neka je tako :D sto se bez veze zamarati tim stvarima :bih:
User avatar
Tigar1
Posts: 443
Joined: 24/10/2012 17:38

#239 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Tigar1 »

Meni kad se chuna caparila nije bio nikakav medijski cirkus, ali puno rodbine dolazilo i meĆali pare pod jastuk pa ja starom rek'o ''Odvedite me ponovo u bolnicu da kupim još jedno biciklo!''

:D
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#240 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by zrakomlat »

indiana_nije_dzons wrote:
japin_mutapi wrote:sunećenje kao vjerski obred je problem dok obrezivanje npr. u americi odmah po rođenju iz higijensko-zdravstvenih razloga nije problem

kako to
još kad ovi pametni kažu treba pustiti dijete da odluči
pusti ga onda da proba malo droge pa neka odluči ili krade i otima po ulici pa neka odluči
tipična ublehaška priča, da je umjesto Turaka, ovo kolektivno obrezivanje organizovano od recimo strane nek američke ili njemačke ili francuske ili engleske humanitarne zdravstvene organizacije, na temi ne bi bilo ni 5 postova (ovako ima samo do sad 10 stranica), tačnije, teme nikako ne bi bilo. no u pitnaju su Turci, stoga... :oops:
Ma jest malo bezveze ovo kolektivno, uz medijsku popraćenost, ko da je osmo svjetsko čudo, pa ko god da ga je organizovao. To je privatni čin i tako bi trebalo i da ostane. Možda je najbolja varijanta ko u ameriKi, odmah po rođenju.
A ovi što pričaju zlostavljanje i slično je presmješno. Ja se sjećam samo nekih detalja, jer nisam imao mnogo godina, ali se ne sjećam samog čina niti da me boljelo. Osim ako se ne računa psihička bol kad su mi klepili pare ispod jastuka
"da ih oni čuvaju" :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#241 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by HAVANA »

jaxxx wrote:
Ja sam nepopravljivi ateista.
E ovi su mi najjači... :kiss:

Imao sam (nažalost) u porodici dva rođaka koji su bili teško bolesni i svi su bili "nepopravljive" ateiste.
Eh kad im je bol već postala neizdržljiva, situacija postala jako ozbiljna i svi se doktori izredali, oboje su tražili pomoć od Uzvišenog. Ova dvojica su molila da im neko uči Kur'an kraj kreveta i pitali hoćemol im halaliti, nigdje ni riječi o tome da su ateiste i da ne vjeruju u Boga.

Znači čim je prpa, sranje postane ozbiljno, nema ti ko više pomoći i počneš razmišljati o smrti i šta poslije automatski nisi više "nepopravljivi" ateista nego jedno 10%-20% ateista i ima lufta da se i koji put kaže "Bože pomagaj, Bože šta sam skrivio, itd..." :lol:

Što bi reko Ivo Andrić: Haj ne ser'te :mrgreen:


A što se tiče obrezivanja...higijenski ili ne, vjerski ili ne...pa meni kao mušku je ljepše vidjeti obrezanu kitu nego da mi između nogu visi nešto nalik goloj krtici :D
I meni je ova najaca :lol: kad te pocnu ko biva prepadat,vidices ti ...oho ti se oho,nes ti tako pricat...Nego sta bi,pomoze li mu svevisnji i svemoguci? Pomoze al u qrcu...
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#242 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Naslovnica »

HAVANA wrote:
jaxxx wrote:
Ja sam nepopravljivi ateista.
E ovi su mi najjači... :kiss:

Imao sam (nažalost) u porodici dva rođaka koji su bili teško bolesni i svi su bili "nepopravljive" ateiste.
Eh kad im je bol već postala neizdržljiva, situacija postala jako ozbiljna i svi se doktori izredali, oboje su tražili pomoć od Uzvišenog. Ova dvojica su molila da im neko uči Kur'an kraj kreveta i pitali hoćemol im halaliti, nigdje ni riječi o tome da su ateiste i da ne vjeruju u Boga.

Znači čim je prpa, sranje postane ozbiljno, nema ti ko više pomoći i počneš razmišljati o smrti i šta poslije automatski nisi više "nepopravljivi" ateista nego jedno 10%-20% ateista i ima lufta da se i koji put kaže "Bože pomagaj, Bože šta sam skrivio, itd..." :lol:

Što bi reko Ivo Andrić: Haj ne ser'te :mrgreen:


A što se tiče obrezivanja...higijenski ili ne, vjerski ili ne...pa meni kao mušku je ljepše vidjeti obrezanu kitu nego da mi između nogu visi nešto nalik goloj krtici :D
I meni je ova najaca :lol: kad te pocnu ko biva prepadat,vidices ti ...oho ti se oho,nes ti tako pricat...Nego sta bi,pomoze li mu svevisnji i svemoguci? Pomoze al u qrcu...
HAvANA, :thumbup:
Aha, pomoći će.
Grohotom se smijem.
Odgovoriću mu ja kasnije, čim budem imao vremena.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#243 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by zateznistub »

HAVANA wrote: I meni je ova najaca :lol: kad te pocnu ko biva prepadat,vidices ti ...oho ti se oho,nes ti tako pricat...Nego sta bi,pomoze li mu svevisnji i svemoguci? Pomoze al u qrcu...
Subhanalah

ti ces u đehenemu gorit'
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#244 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by razonoda »

:zoka:
ako se neko dvoumi od starijih klipana :?
https://youtu.be/B6R4vYz36M8?t=30
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#245 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by bhnapoleon1 »

Image

Nek se djeca sunete, sad mozda jeste previse ovako javno i kolektivno jer to nije dio tradicije.
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#246 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Dobrinja80 »

johnlock071 wrote:
Dobrinja80 wrote:
indiana_nije_dzons wrote:bilo bi poštenije od pokretača teme da prizna kako se njemu živo fućka za izmasakriranim ćunama, nego je riječ o nekom njegovom preziru prema okupljanju Bošnjaka na jednoj ovakvoj ceremoniji i to još pod pokroviteljstvom, podrškom i finansiranjem od strane Turaka.
Prezirem sve što je nazadno i primitivno bez obzira na porijeklo i boli me kita ko je pokrovitelj.
Onda prezireš sam sebe jer si nesposoban shvatiti da se radi o higijenskom i zdravstvenom procesu, bez obzira što se provodi već hiljadama godina. A ti ovaj proces prezireš kako su ti već rekli jer si pun predrasuda i mržnje koje ne možeš direktno ispoljiti jer bi te markirali kao fašistu i blokirali ti temu.

Ako je to higijenski i zdravstveno, zašto nije obavezno po zakonu, kao što je vakcinacija obavezna?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#247 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by zrakomlat »

Pita li iko dijete da li želi biti vakcinisano, i da li ga boli ubod igle? Zašto se ne pričeka do 18., pa da samo odluči želi li biti vakcinisano, obzirom da postoje razne teorije da je to štetno (lično se ne slažem s tim, ali ima mozgova da padaju na te fore).
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#248 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by uglavnomja »

zateznistub wrote:
HAVANA wrote: I meni je ova najaca :lol: kad te pocnu ko biva prepadat,vidices ti ...oho ti se oho,nes ti tako pricat...Nego sta bi,pomoze li mu svevisnji i svemoguci? Pomoze al u qrcu...
Subhanalah

ti ces u đehenemu gorit'
havana i fidel :lol: :lol: :lol:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#249 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by zateznistub »

Meni jednostavno nije jasno oko cega vi raspravljate.

Pola civilizacije to radi, pola ne.

Niti cete prve odgovoriti od toga nit drugu natjerati!

Šta biste rekli zensko sunecenje u Etiopiji...vidio...ma sta vidio...
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#250 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by muha_sa »

HAVANAAAAAAAAAAAAAAAAA---skoci s mola jednom za mene--na glavu-jakako :)
Post Reply