Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#1 Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Ma.Le.Na »

U fazi smo razmisljanja o vrticima, tetama i sl.
Misljenja nam se jako razlikuju, muzu i meni :evil: , od dojmova i prica drugih ljudi o vrticima i tetama do stava prema ovoj problematici
Stoga bih zamolila, vas forumase sa djecom,da nam kazete prednosti i mane ovih pobrojanih nacina cuvanja djece..iz vaseg iskustva
hvala :)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by HAVANA »

Uvijek sam za vrtic.Djeca uce od malih nogu i jednostavno puno sadrzajnije i korisnije je da ide u vrtic.Druzi se,uci kroz igru,vec dobija osjecaj za neki vid obaveze,kad se jede,kad se spava,dolazi,odlazi,pozdravlja,igra,nekom se i obraduje,neko ga i rasplace...Jednostavno vise je pluseva od cuvanja tete,nane,babe...Fino je to ali isto,monotono,pazi,mazi,udovoljavaj...U ovom vremenu kakvo jest,meni je sve super gdje je dijete sto vise sa vrsnjacima,u igri,druzenju,aktivnostima, a sto manje u kuci,sobi,za kompjuterom,ispred televizora...
UvaljanaPucna
Posts: 43
Joined: 21/06/2015 18:05

#3 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by UvaljanaPucna »

Moja djevojčica ima 20 mjeseci i čuva je teta cuvalica. Ovo nam je prva opcija,a planiramo kada bude imala 3 godine( ne prije) da je upišemo u vrtić. Tada će već znati jesti sama i neće nositi pelenu(valjda :zoka: ),i ono što je najbitnije znat će reći sta želi ,pricat će ako Bog da. Odabrali smo tetu čisto iz razloga što će joj se više pažnje poklanjati nego da je u vrtiću.

Imala je 11 mjeseci kada sam počela raditi i sada kada se sjetim tih prvih dana ne znam kome je bilo teže njoj ili meni :( .

Našli smo tetu,koju su nam naši prijatelji preporučili,par puta prije nego sam pocela raditi išla sam s njom,onda sam je par puta ostavila samu sat-dvaa,i kada sam počela raditi,čitav dan je bila sa njima. Nije bilo lako,sreca da je faza prilagodbe trajala samo sedam dana inace bi odustali mi( teta je bila navikla na ovakve situacije).Po mom mišljenju bila je premala da je dam u jaslice,sta znam koliko često bi joj mijenjale pelenu,kad bi jela i sl. Ovako vidim da nikad nisam došla po nju da je prljava,musava,gladna i sl. Vidim Guza čista,namirisana ;-) znači sve pet. S obzirom da sam je ja bila naučila na ljuljanje da zaspane to je teta na početku preuzela dok je nije navikla da legne kraj nje i zaspane. I sada i kod mene ponekad zaspanem tako,ali ja je više iz cejfa ljuljam:).
Tacno znam sta prolazis,i znam da nije lako ostaviti dijete bilo kome,al eto sta da se radi?
Mi smo zadovoljni sa tetom čuvalicom pravo,uči ih brojat(i na još jedna djevojčica mladja mjesec dana od moje),pjeva im pjesmice i tako zabavljaju se po čitav dan.
Iako nam je teta bila skoro pa nepoznata žena sada mi je puno bitnija i od moje mame i od svekrve,jer ja njoj povjeravam na čuvanje ono najvrednije sta imam. I na kraju se ispostavilo da je ovaj potez(koliko bolan bio) bio pun pogodak,jer zasigurno znam da su je čuvale moja mama ili svekrva da bi se totalno razmazila, ovako vidim da nije. Čuva ih,pazi ih ali imaju granice i to mi je super. Jer kod tete se nikad ne penje na stol,a kod mojih i po seciji hoda :-)
Koju ćeš opciju izabrati zavisi naravno i od toga gdje živiš,dali je u putanju veći grad ili manji. Mi smo srećom u manjem gradu,pa se svi manje više znamo pa se teta i može provjeriti. Ne zna ni da je bila "posmatrana" 8-) . da živim u većem gradu obavezno BiH dijete dala u jaslice,jer sam se naslusala priča o tetama cuvalicama i to iz prve ruke. Ili ostaje opcija neka provjerena žena,cura .
Uglavnom sretno koju god da opciju izaberete,i trebat će vam vremena da udjete u neki ritam,jer kao i uvijek sa djetetom treba par mjeseci da se svi naviknete na novonastalu situaciju.
leo karan
Posts: 3050
Joined: 05/10/2008 13:53
Location: :8

#4 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by leo karan »

Ja bih neku tetu od 26 godina, da dobro izgleda, da zna francuski ili njemacki, da zna svirat makar jedan instrument, jbg da dijete fino poducava...
da skuha, ode u nabavku, pospremi, ves opere.

Eto ako ima to gdje nek kaze cifru pa da vidimo :D
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#5 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Ma.Le.Na »

Najveca razlika u misljenju kod nas je u vezi vrtica...privatni ili drzavni
Za tetu se slazem, bolje je dok je beba mala, ali ju je strasno tesko naci...nekoga ko ce se igrati i izlaziti s djetetom a ne da mi se dijete vrati sa naucenim pink pjesmama i radnjom aktualne sapunice..
Uz sve to ...iole kvalitetna teta je skuplja i od privatnog vrtica vise kategorije..

Moje misljenje je da je tu sigurniji vrtic
Dragi kaze da su privatni vrtici samo marketinski trik..isti kao drzavni ako ne gori
ja se ne slazem..
da li vas ima koji su probali oba i da li mozete reci razlike?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by dobar osjecaj »

Ma.Le.Na wrote:Najveca razlika u misljenju kod nas je u vezi vrtica...privatni ili drzavni
Za tetu se slazem, bolje je dok je beba mala, ali ju je strasno tesko naci...nekoga ko ce se igrati i izlaziti s djetetom a ne da mi se dijete vrati sa naucenim pink pjesmama i radnjom aktualne sapunice..
Uz sve to ...iole kvalitetna teta je skuplja i od privatnog vrtica vise kategorije..

Moje misljenje je da je tu sigurniji vrtic
Dragi kaze da su privatni vrtici samo marketinski trik..isti kao drzavni ako ne gori
ja se ne slazem..
da li vas ima koji su probali oba i da li mozete reci razlike?
Ja sam u takvom poslovnom okruzenju gdje 99% kolega djecu upisuju u privatne skole i vrtice. Ne sumnjam da postoje neke prednosti i bolji sadrzaji, ali i u tim privatnim vrticima se desavaju slicni problemi kao i u drzavnim. Sve su to slicni ljudi koji se uposljavaju u vrticima.

Ja bih svoje dijete upisala u drzavni, obicni i radi realnijeg koracanja kroz zivot i radi lisavanja izolacije i nerealnog osjecaja vece vrijednosti a i radi novca koji ne bi bacala u tu svrhu. Nedavno mi je kolegica cija curica je isla u jedan od boljih, privatnih vrtica pricala kako se zbog nemara vaspitacica dotad druzeljubiva curica potpuno povukla u sebe i plasi se kontakta s drugim ljudima, nakon sto su je maltretirala starija djeca u grupi.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#7 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Ma.Le.Na »

Naravno da ne bih iskljucivala dijete niti bih glumila neki elitizam
Misljenja sam da je ishrana i higijena u privatnim vrticima na visem nivou..zato i prednost njima
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#8 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by simonese »

samo privatni vrtic
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#9 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by dobar osjecaj »

Imas na FB stranicu JU Djeca Sarajeva gdje objavljuju npr. jelovnike. Meni ovaj s linka djeluje sasvim ok.

https://drive.google.com/file/d/0B-fmCL ... view?pli=1

Za higijenu nisam cula nikakve prituzbe. Moja rodica koja ima troje prilicno razmazene i neodgojene djece koja i njoj i svima skacu na glavu je povukla djecu iz javnih vrtica jer se djeci fol nije svidjala hrana. Njenoj djeci se mislim najvise nije svidjala disciplina i sto nisu u centru svijeta.

Nisam te citala kao nekoga ko zeli da izdvaja djecu i ko je opterecen pitanjem elitizma, nego to jeste dosta ljudi oko mene, pa sam to zato provukla. Neka od najsimpaticnije djece mojih prijatelja, koja odrastaju u divna, vesela, komunikativna bica idu u najobicnije javne vrtice gdje su stekla puno lijepih navika, razvili sposobnost komunikacije i naucili se kako da zive i da se ophode s drugom djecom.
User avatar
ciki4
Posts: 316
Joined: 04/09/2011 14:42

#10 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by ciki4 »

Koliko sad iznosi cijena punog,a koliko poludnevnog boravka u državnim vrtićima ? Ja čula da je poskupilo :|
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#11 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by sabanss »

Privatni su skuplji, higijena jeste bolja i jelovnik je bolji. Drzavni vrtici su taman kao i sve ostalo drzavno.

Dovoljno je samo baciti pogled na neko obdaniste u JU Djeca Sarajeva sada u sezoni GO. Uostalom posjetite par privatnih i par drzavnih vrtica i sve se samo kaze.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#12 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Henry Chinaski »

U državnim ti puno zavisi na kakve vaspitačice naletiš. S obzirom da nisu baš previše motivirane za rad, treba ti puno sreće da naiđeš na dobre.
Ja uglavnom nisam bio zadovoljan ali ako ti očekivanja nisu velika, onda je ok. Grupe su velike pa u startu nema šanse da se neko djetetu individualno posveti. Mislim da su ljudi uglavnom zadovoljni jer ne očekuju previše, a i cijena je dobra.
Sa privatnim sam zadovoljniji ali sam i plaćao više.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#13 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Altsa »

prvo tete pa onda vrtic. ta kombinacija je najbolja.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#14 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by dobar osjecaj »

Henry Chinaski wrote:U državnim ti puno zavisi na kakve vaspitačice naletiš. S obzirom da nisu baš previše motivirane za rad, treba ti puno sreće da naiđeš na dobre.
Ja uglavnom nisam bio zadovoljan ali ako ti očekivanja nisu velika, onda je ok. Grupe su velike pa u startu nema šanse da se neko djetetu individualno posveti. Mislim da su ljudi uglavnom zadovoljni jer ne očekuju previše, a i cijena je dobra.
Sa privatnim sam zadovoljniji ali sam i plaćao više.
Mozes li napisati vise sta znaci to individulano posvecivanje djeci u vrticu i kako si iskusio da se to radi u privatnim vrticima?
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#15 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Henry Chinaski »

dobar osjecaj wrote:
Henry Chinaski wrote:U državnim ti puno zavisi na kakve vaspitačice naletiš. S obzirom da nisu baš previše motivirane za rad, treba ti puno sreće da naiđeš na dobre.
Ja uglavnom nisam bio zadovoljan ali ako ti očekivanja nisu velika, onda je ok. Grupe su velike pa u startu nema šanse da se neko djetetu individualno posveti. Mislim da su ljudi uglavnom zadovoljni jer ne očekuju previše, a i cijena je dobra.
Sa privatnim sam zadovoljniji ali sam i plaćao više.
Mozes li napisati vise sta znaci to individulano posvecivanje djeci u vrticu i kako si iskusio da se to radi u privatnim vrticima?
Ove kojima nisam bio zadovoljan nikad nisu nalazile za shodno da mi kažu išta o djetetu. Kako je jelo, da li ima nekog napretka u socijalizaciji, crtanju, ponašanju ili bilo čemu drugom. Uglavnom sam imao osjećaj da ne znaju ništa o djeci ponaosob. Ako se djetetu ne jede, nisu se baš trudili da mu pomognu (možda zato što je previše djece). Ove baš nisu bile raspoložene da često izlaze napolje sa djecom, a djelovalo mi je da se i mođusobna netrpeljivost između uposlenih odražavala na rad sa djecom. Kad su godišnji odmori, spajaju se grupe bez obzira da li to djeci odgovara. Bilo je i slučajeva da se gledaju serije koje ja ne puštam djeci kod kuće.
Elem, bilo je raznih stvari ali imao sam i lijepih iskustava sa nekim vaspitačicama.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#16 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by dobar osjecaj »

Henry Chinaski wrote:Ove kojima nisam bio zadovoljan nikad nisu nalazile za shodno da mi kažu išta o djetetu. Kako je jelo, da li ima nekog napretka u socijalizaciji, crtanju, ponašanju ili bilo čemu drugom. Uglavnom sam imao osjećaj da ne znaju ništa o djeci ponaosob. Ako se djetetu ne jede, nisu se baš trudili da mu pomognu (možda zato što je previše djece). Ove baš nisu bile raspoložene da često izlaze napolje sa djecom, a djelovalo mi je da se i mođusobna netrpeljivost između uposlenih odražavala na rad sa djecom. Kad su godišnji odmori, spajaju se grupe bez obzira da li to djeci odgovara. Bilo je i slučajeva da se gledaju serije koje ja ne puštam djeci kod kuće.
Elem, bilo je raznih stvari ali imao sam i lijepih iskustava sa nekim vaspitačicama.
Hvala za sadrzajan odgovor. I ja bi to zeljela za svoje dijete.
Nije taj posao za svakoga ali eto svako osjeca da moze da se bavi tim bez grama odgovornosti.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#17 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by lavic »

Iz mog iskusta mogu reci da za djete je dobro da ga cuva nana/baba ili teta ali samo na preporuku i provjerena do neke 3-3.5 godine a onda vrtic.

Sto se tice vrtica, moje starije je bilo u dva privatna i jednom drzavnom, i cini mi se da mu je najljepse bilo u drzavnom, tako da ce sad i ovo mladje u drzavni vrtic u septembru.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#18 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by MedenoSrce »

HAVANA wrote:Uvijek sam za vrtic.Djeca uce od malih nogu i jednostavno puno sadrzajnije i korisnije je da ide u vrtic.Druzi se,uci kroz igru,vec dobija osjecaj za neki vid obaveze,kad se jede,kad se spava,dolazi,odlazi,pozdravlja,igra,nekom se i obraduje,neko ga i rasplace...Jednostavno vise je pluseva od cuvanja tete,nane,babe...Fino je to ali isto,monotono,pazi,mazi,udovoljavaj...U ovom vremenu kakvo jest,meni je sve super gdje je dijete sto vise sa vrsnjacima,u igri,druzenju,aktivnostima, a sto manje u kuci,sobi,za kompjuterom,ispred televizora...
Samo da podržim ovakvo razmišljanje.
Vidim kako je moderno sada da se ima "teta cuvalica" podrazumijevajuci u tome osobu koja kuha, cisti, pere, pegla i cuva dijete tako sto ga/nju presvuce povremeno, izvede u park, pazi da se ne udari da mama ne bi prezivjela histericni napad, ostane duze bez naknade i da je se u svim aspektima tretira kao kucnu pomocnicu (i plati sto manje) i to osobu koja se brine za ono sto svi govorimo da nam je najvrijednije - djecu.
Da ne pocinjem o tome kako je za rayvoj grube i fine motorike period od 1-3 godine krucijalan, kako se odredjeni razvojni poremecaji mogu detektovati u ovom periodu te pravovremeno reagovati kako bi dijete do polaska u skolu stiglo vrsnjake, kako se mogu javiti alergijske reakcije a vi pored svog djeteta imate osobu koja je
a) nekompetentna za pravilnu reakciju
b) kuha vam rucak ili pere prozore
Takodjer u ovom periodu djeca najvise uce imitirajuci, dakle ako vide da ostala djeca koriste noshu i oni ce je traziti ili bar pokusati koristiti, samostalno hranjenje, razvoj govora ... onda one fine sposobnosti kao sto su nauciti se odbraniti, boriti, uzvratiti :D toliko neophodne u nasem drustvu. Prehlade i bakterijske infekcije se moraju pregurati il sa 2g il' sa 6-7 samo se ovih ranijih dijete nece sjecati i mozete ga savladati da mu date lijek. Ako vam je jelovnik toliko bitan onda spremiti obroke u posudice i nositi svaki dan.
User avatar
ganjeta
Posts: 9542
Joined: 09/03/2010 02:36
Location: Joint Union

#19 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by ganjeta »

ciki4 wrote:Koliko sad iznosi cijena punog,a koliko poludnevnog boravka u državnim vrtićima ? Ja čula da je poskupilo :|
Nije ništa poskupilo.

Poludnevni 100 KM

Cijeli 140 KM


Moj sin je krenuo u vrtić/jaslice sa 10. mjeseci, nisam do sada imao nikakvo neugodno iskustvo. Sad mu je 3.5 godine i ide sa pjesmom, riječi je o vrtiću "Kekec" .
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#20 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by maajaa »

Za pocetak, sve zavisi od toga koliko je dijete. Ja sam recimo pocela raditi kada je sin imao 5 mjeseci i jedina opcija mi je bila teta cuvalica. Imali smo stvarno srecu da smo nasli divnu zenu. Maleni sad ima 3 godine, jos uvijek ga cuva teta. Razmisljali smo o vrticu u septembru, ali smo odgodili to za iducu godinu.

Starija kcerka je isla u dva drzavna vrtica, Biseri u Starom gradu i Djecji grad u NG. Generalno, nemamo lose iskustvo. I u drzavnom i privatnom vrticu u principu sve ovisi o tome koliko je odgajateljica zainteresovana i sposobna da obavlja svoj posao, plan rada im se ne razlikuje bas puno.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#21 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by otherside »

bebu ispod 18 mjeseci bih samo zbog velikih finansijskih problema upisala u vrtic jer tete koje cuvaju kuci zaista jesu dosta skuplje u odnosu na vrtic. mislim da se cijene krecu oko 400 km i vise.
da ce s njima dijete poceti pjevati cirilicu sa pinka, postati papak i oblaciti se kicasto su samo predrasude.
dobru tetu nije tesko naci kad se zaista trazi teta kao jedina opcija ali taj period adaptacije na tetu bi trebao biti minimalno 15 dana uz jednog roditelja.
a sto se tice vrtica...razlike postoje itekako a nije samo cijena boravka ta razlika.
u drzavnim vrticima je ogroman broj djece na jednu vaspitacicu, inventar je uglavnom star i zapusten, u vecini tih vrtica djeca budu punih pelena po pola dana. (obisla skoro sve vrtice prije upisa kcerke + iskustva kolega koji su upisali djecu prvo u drzavni pa prebacili u privatni vrtic).
vrtic u koji idu moja djeca je cist, hrana je ukusna i trude se da djeca budu zadovoljna i sita, vrlo su brizni i prijateljski raspolozeni prema djeci. rezultat-moja djeca vole ici u vrtic i vaspitacice spominju u najboljem svjetlu.
s druge strane u vrticu ima 10ak djece na 2 tete sto je meni odlicno i sa aspekta prenosa virusa, bakterija i ostalih baja koje su cesce medju velikim grupama djece.
tako da-moje misljenje (ko moze priustiti naravno) do 1,5 godinu(mozda i 2god) teta cuvalica a kasnije privatni vrtic.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#22 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Naslovnica »

Moja djeca su išla u jaslice, pa zatimu u vrtić u JU Djeca Sarajeva, Dječiji grad na Mojmilu. Krenuli od jaslica, pa sve do osnovne škole.
I nikada im ništa nije falilo. Bude epidemija pljuskavica, fasuju i moji, jbga. Bude viroza, pa se i to pregura. Mišljenja sam da djeca i treba da na taj način ojačaju i steknu imunitet, nego da se drže pod staklenim zvonom. I valjalo im je.
Redovno su bili presvlačeni, mojima se nije dešavalo da jedna pelena bude cijeli dan, ni u kom slučaju.
Jeli su što i ostala djeca, zdravi, napredni, i obožavali su vrtić svih godina dok su išli tamo.
I kada bih birao, opet bih odabrao jaslice/vrtić naspram teta.
User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#23 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by arslanica »

Naslovnica wrote:Moja djeca su išla u jaslice, pa zatimu u vrtić u JU Djeca Sarajeva, Dječiji grad na Mojmilu. Krenuli od jaslica, pa sve do osnovne škole.
I nikada im ništa nije falilo. Bude epidemija pljuskavica, fasuju i moji, jbga. Bude viroza, pa se i to pregura. Mišljenja sam da djeca i treba da na taj način ojačaju i steknu imunitet, nego da se drže pod staklenim zvonom. I valjalo im je.
Redovno su bili presvlačeni, mojima se nije dešavalo da jedna pelena bude cijeli dan, ni u kom slučaju.
Jeli su što i ostala djeca, zdravi, napredni, i obožavali su vrtić svih godina dok su išli tamo.
I kada bih birao, opet bih odabrao jaslice/vrtić naspram teta.
potpisujem :thumbup:

i moje dijete je išlo na Mojmilo u vrtić ... od jaslica do starijih grupa ... skoro pet godina ... i u tih pet godina vrtića nikad nisam bila nezadovoljna ... trebaju djeca da ojačaju u svakom smislu ... :oops:

p.s. razmišljam kako su se zvale one tete u jaslicama :-D
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#24 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Naslovnica »

arslanica wrote:
Naslovnica wrote:Moja djeca su išla u jaslice, pa zatimu u vrtić u JU Djeca Sarajeva, Dječiji grad na Mojmilu. Krenuli od jaslica, pa sve do osnovne škole.
I nikada im ništa nije falilo. Bude epidemija pljuskavica, fasuju i moji, jbga. Bude viroza, pa se i to pregura. Mišljenja sam da djeca i treba da na taj način ojačaju i steknu imunitet, nego da se drže pod staklenim zvonom. I valjalo im je.
Redovno su bili presvlačeni, mojima se nije dešavalo da jedna pelena bude cijeli dan, ni u kom slučaju.
Jeli su što i ostala djeca, zdravi, napredni, i obožavali su vrtić svih godina dok su išli tamo.
I kada bih birao, opet bih odabrao jaslice/vrtić naspram teta.
potpisujem :thumbup:

i moje dijete je išlo na Mojmilo u vrtić ... od jaslica do starijih grupa ... skoro pet godina ... i u tih pet godina vrtića nikad nisam bila nezadovoljna ... trebaju djeca da ojačaju u svakom smislu ... :oops:

p.s. razmišljam kako su se zvale one tete u jaslicama :-D
Ira i Dina, koliko se sjećam.
I obje su medicinske sestre po struci.
Čisto sumnjam da u privatnim jaslicama djecu čuvaju medicinske sestre.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#25 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by dobar osjecaj »

Naslovnica wrote:Čisto sumnjam da u privatnim jaslicama djecu čuvaju medicinske sestre.
Pa ne bi ni trebalo da ih cuvaju medicinske sestre nego vaspitacice. Iako mi je drago da su vasa djeca imala dobre vaspitacice, mislim da to uopste nije pohvalan primjer.
Post Reply